'n RAADSEL C. F. MEERPOELs ZOMEllORG 1 MAAlf AGENDA Burgerlijke Stand Academtenieuws ZATERDAG 25 FEBRUARI 1939 DE LEFOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5ü per kwartaal. Bij onze agenten /O cent per wvv*k; 2 60 per kwartaal. Franco per pori t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers'5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: SO cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? AFNEMENDE WIND EN BUIIG. De BUI seint: Verwachting: Voor het geheele land: Aanvankelijk be trokken met regen, later gedeeltelijk op klarend met nog eenige buien. Krachtige tot* matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, weinig verandering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt, Z. Z. W. krachtige wind, 4 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, Z. Z. W. ma tige wind, 4 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, Zuidelijke mati ge wind, 3 gr. C. Groningen: licht bewolkt, Z. W. krachti ge wind, 4 gr. C. Maastricht: betrokken, Zuidelijke matige wind, 5 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT Het gebied van hoogen luchtdruk nam in beteekenis af. Vooral in Noord-Scandi- r.avië is de luchtdruk aanzienlijk gedaald onder invloed van een uit de Poolzee na derbij gekomen depressie. De kern van den hoogen druk verplaatste zich Zuid waarts. In Zuid Oost-Europa zijn de baro meters belangrijk gestegen. De depressie- ktrn, welke gisteren nog over Frankrijk lag, is vrijwel geheel verdwenen; een res tant, alleen kenbaar aan een uitbochting in den Isobar, lag hedenmorgen nog over Zuidelijk deel van de Noordzee. De nieuwe depressie, welke gisteren reeds op den Oceaan gemeld werd, breidde haar invloed snel naar het Oosten uit. Het Centrum van dtze depressie lag hedenmorgen over IJs land, terwijl het regenfront over Engeland lag. Als gevolg van deze gewijzigde lucht druk verdeeling waait thans over geheel West-Europa een matige tot krachtige Zuidelijke luchtstrooming, terwijl de tem peraturen vrijwel overal boven normaal zijn. Vooral in Scandinavië zijn de afwij kingen groot, nergens komt meer dan lichte vorst voor. De hooge Alpenstations melden zware bewolking met een krachtige Zuide lijke wind en temperaturen ongeveer vijf graden onder het vriespunt. Boven 3000 meter wordt mist waargenomen. LUCHTTEMPERATUUR. 4.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 6.00 uur tot Zondagmorgen 6.26 uur; van Zondagna middag 6.02 uur tot Maandagmorgen 6.24 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 26 Febr. voorm. 6.45 en nam. 7.10 uur; op Maandag 27 Febr. voorm. 7.40 en nam. 8.05 uur. Maan op 9.41 uur Zondagmorgen. Man onder 1.43 uur Maandagnacht. Maan op 10.27 uur Maandagochtend. Maan onder 2.43 Dinsdagnacht. (Maandag a.s. eerste kwartier). Storm waarschuwingsdienst Hedenmorgen te 11.10 uur werd geseind aan alle posten: „Weest op uw hoede". EEUWFEEST LEIDSCHE STUDENTEN CORPS. Het geschenk der burgerij Dank zij de medewerking, welke in ruime mate uit alle lagen der burgerij werd ondervonden, is het comité, dat zich ten doel heeft gesteld aan het Corps ter gelegenheid van zijn 100-jarig bestaan na mens de burgerij een passend geschenk aan te bieden, in staat geweest op voortreffe lijke wijze aan deze doelstelling te be antwoorden. Het geschenk zal bestaan uit een rijtuig voor het Collegium met inbegrip van tuig en een zweep. Na aftrek dezer kosten resteerde nog een bedrag, dat aan het Corps zal worden aan geboden ter tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan de voorgenomen inrichting van een archief- en tentoonstellingszaal in de sociëteit „Mierva". Bij de aanbieding van het geschenk, wel ke Dinsdagmiddag om 12 uur in den tuin van sociëteit „Amicitia" zal plaats vinden, zijn allen, die daartoe hebben bijgedragen uitgenoodigd. Voor de sportwedstrijden der werkloozen georganiseerd ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van het Leidsche Studenten corps zijn nog prijzen beschikbaar gesteld door Fotohandel J. v. d. Zanden, het Trianon-theater café „de Uiver" en het personeel der Sociëteit „Minerva". De Midza-combinatie schonk 1000 bal lonnen, welke Woensdagmiddag zullen worden opgelaten, benevens een vijftal geldprijzen voor den wielerwedstrijd van a.s. Donderdag. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE: „DE GRAAL" Ouderavond van Graalleden in de St. Petrus-parochie Men kan iets met veel ophef doen en men kan ook iets met bescheidenheid doen. Dit alledaagsche dilemma is op too- neeluitvoeringen en z.g. feestavonden met een gezelschap „Zus" of „Zoo" (liefst En- gelsche namen!) allerpijnlijkst van toe passing. Ik weet wel, dat tooneelspel zich er zeer spoedig toe leent, om voor het oog van het publiek een fatsoenlijk figuur te maken. Maar men heeft het toch al gauw door of het uiterlijk spel op de Bühne al leen maar berekend is op applaus-effect of dat het werkelijk een frisch toonen is van wat er inwendig leeft. Het eigenaar dige van tooneelspel is nu, dat het beste, het meest bescheiden is in opzet. Welnu dat laatste is alleszins waar van den Ouder avond. welkom de Graalleden van de St. Petrusparochie verzorgden in de aula van R.K. H.B.S. op Maandag 2C Februari 1.1. De opzet van die bijeenkomst, welke zeer goed bezocht werd door de Ouders der leden (d.w.z. om eerlijk te zijn vooral door de Moeders, een volgende keer zal dat wel beter zijn) was, om aan die ouders een demonstratie te geven van hetgeen er op de clubs gebeurt. We kunnen ons echter niet voorstellen, dat iedere club avond zóó zou zijn als die avond, maar wat juist de demonstratie zoo volkomen maakte, was het besef, dat men kreeg, dat de leidster die zulks een avond konden voorbereiden wel een zeer goede invloed hebben op de cultureele opvoeding van haar leden Het was een genot, om te oe- merken hoe fijn alles voorbereid en inge studeerd was, terwijl daarnaast een heer lijke ongekunsteldheid der meisjes te be wonderen viel. Er werd dien avond gezon gen, gedanst, gedeclameerd en tooneel ge speeld. Declameeren is natuurlijk verre weg het moeilijkste. Het valt niet mee, om een publiek te overtuigen van je inner lijk leven alleen door de wijze, waarop je de gestyleerde woorden uit. Het zingen was niet bedoeld als een demonstratie van een zangkoor, doch als een gewoon zingen van gewone leden. En juist daarom kon den wij de enkele liedjes, welke zonder eenige pretentie werden gezongen zoo ap- precieeren. Ja werkelijk, zulk een zingen was zingen in clubverband. Zoo gebeurt dat werkelijk op de clubs. Het dansen van de Engelsche dansen was blij en keurig verzorgd. Dat was' een uiterlijk toonen van een inwendige blijdschap door een club, welke zich „blijdenkers" noemt. Dat was echt een blij hardop denken. Dat, hard-op ging niet in woorden, maar in een aange naam sierlijke beweging van dans. Daarin kan men zien dat dansen veredelen kan. Fijn en gracieus was de „Pas van drie". Het „Menuet" van Beethoven was waar schijnlijk met opzet wat langzaam gehou den. En tenslotte het tooneelspel. Een kin derlijk spel van de jongeren in „De Pauwe- veer" dwong heusch volledig bewondering af. Hierin „voelden we sterk een minutieu ze vorbereiding, terwijl het spel geheel den aandacht van de speelster had. En dat is toch het voornaamste van een Ouderavond Dan wil men niet de pretentie hebben een tooneeluitvoering te geven, doch een ont wikkeling der meisjes toonen. Een leuk romantisch sprookje van „Floris en Blan- cheflore" sloot dezen fijnen ouderavond. Deze avond had een grootere opzet, een grootere zaal en daardoor een grooter pu bliek verdiend. Niet, dat we ontevreden waren over de opkomst van de Ouders, maar de opzet is te bescheiden geweest. Een parochieele Jeugdbeweging, die zulk een avond kan verzorgen verdient grootere be langstelling. Hier heeft men vooral kun nen waardeeren de leidende kracht, welke uit gaat van een centrale, in casu het Hoofdbestuur van de Graal (b.v. de keuze van de tooneelstukjes en dansen en niet te vergeten de keurige costumes!) naast een intense voorbereiding door de plaatselijke leidsters, onder aanvoering van de hoofd leidster en haar hulp. Zij verdienen de lof voor het slagen. Had de hoofdleidster mej. D. van Noort den avond geopend, de Assistens Ecclesiasti- cus kon te 10.45 uur (ook een verdienste, dat de avond bijtijds eindigde) zijn dank uitspreken aan de aanwezigen, de speel sters en de leidsters. Onder de aanwezigen konden we met vee* waardeering opmer ken: Pastoor Th. Beukers, kap. A. Leenders de verantwoordelijke leidster voor Leiden, D. Groothuizen, den voorzitter van „Katho liek Leiden" en verschillende afgevaardig den van andere Jeugdvereenigingen. De Districts-Commissaris, kap. P. Verhoofd stad en de Presidente van de „De Graai", mej. I. Seybel hadden tot hun spyt be richt van verhindering moeten zenden. We hopen, dat de bescheidenheid van op zet alleen het gevolg is geweest van het feit, dat nu voor de eerste maal een paro chieele afdeling alleen optrad. Een vol gende keer moet het wat grootscher zyn. F. L. zou het zijn ons één ontevreden klant mede te deelen I Inderdaad slechts een speciaalzaak in Naai machines lean eon dergelijk resul taat bereiken. En.... prima machi nes behoeven niet duur te zijn! Daarom naar: 5086 Kwaliteits Naatmachinehanoel Al'éénBREESTRAAT 171 -^fg SOCIëTEIT MINERVA. Bij haar 125-jarig bestaan. Aan den vooravond van het 125-jarig be staan der Sociëteit Minerva werd door het personeel bij monde van den directeur, den heer J. Pitlo, een geschenk aangeboden aan de Commissie van Orde en Vertegenwoor diging van de Sociëteit. Dit geschenk be stond uit een fraaie vlag, welke heden en volgende dagen van den gevel van het so- ciëteits-gebouw zal wapperen. Door den praeses, den heer N. J. West- palm van Hoorn van Burgh, werd dit ge schenk namens het sociëteits-bestuur in dank aanvaard. MILITARIA. Van 27 Febr. tot en met 4 Maart komen de reserve le Luitenants B. J. Maarssen, F S. v Nierop, mr. J. Broeksma, W. P. Kramer, L. W. K. Laudri, W. P. Spieren burg. drs D. J. v Dijk en jhr. H. L. van Weersen Trip bij het 6e R.V.A. onder de wapenen voor het volgen van een gecom primeerde cursus vuurregelingsdienst. DE EERSTE SPINAZIE AAN DE LEIDSCHE VEILING Gisteren werd aan de Coöperatieve Groenten- Fruit- en Bloemenveilingsver- eeniging „Leiden en Omstreken", door de Groentenkweekcr M. du Prei de eerste spinazie aangevoerd uit de verwarmde kassen. Het Unie-bestuur der Societas Studioso- rum Reformatorum is voor het jaar 1939/40 als volgt samengesteld: A. L. van Hulsenbeek, praeses, Bessel Kok, ab-actis I, mej. M. Veltkamp, ab- actis II, F. Diemer, quaestor, D. N. Visser, J. H. Groenewegen, D. Wolfert, J. J. Duy- verman, assessores. Bioscopen. Rex. DE MACHT VAN HET GOUD. In de film „De macht van het goud", nebben wij weer eens uitgebeeld gezien de jacht naar het goud door de vele for tuinzoekers, die in 1C„9 naar Ca^-oi trokken en in hun ontginningswoede alles vernielden wat de boeren in den land bouw tot stand hadden gebracht. Zij lie pen het gouden koren onder de voet, het goud voor het heden en voor het nage slacht. Claude Rains, de groote figuur in deze film. weet deze werkelijk mooie film te bezielen, waarbij George Brent zich een goede tegenspeler toont. De film ver haalt van den strijd, die de Califomische boeren voerden tegen de alles vernielen de goldrush, die in de laatste helft van de vor-ge eeuw hun land teisterde. De jacht op goud tastte ook het bezit der boeren aan, die echter tot eiken prijs hun moei zaam verworven bezit wenschten te ver dedigen. De eerste en bekwaamste onder hen was Ferris, die zijn broer en zijn zoon door de goudkoorts ziet aangetast, en die met leede oogen ziet, dat zijn dochter verl.tfd is op een ingenieur van de mij nen, die zijn land bedreigen. Doch als de strijci. ondanks de uitspraak van het hoo ge gerechtshof ten gunste van de boeren, tot het uiterste wordt gevoerd, vinden 'e afgedwaalde schapen hun plaats weer aan de zijde van Ferris, dat wil zeggen aan di° der hoeren, ook de mijn-ingenieur. De t de film bi-engt ons in het mooie Zwitserland, met zijn altijd besneeuwde bergtoppen, waar thans de wintersport hoogtij viert, evenals wij dit zien in „Een meisje uit duizend". De oude heer Muller kampioen schaatsrijder in de Olympische spelen in 1908, zien wij achter zijn hotel, zijn dochter Greta Muller (Sonja Henie) trainen voor de Olympische spelen, welke op komst zijn. Het is een lust haar de kleine vijver te zien rijden en ronddraaien terwijl haar-verdere successen zoowel op de Olympische spelen als in haaf verdere optreden aller bewondering afdwingen. Bij elkaar twee groote en belangwekken de films, welke een ieder een avond ont spanning zullen bezorgen. Lido. MR.n MOTO'S LAATSTE KANS. Er wonen millioenen Ieren in Amerika afstammelingen van hen, die voor het En gelsche schrikbewind op de vlucht sloe gen en om deze talrijke bioscoop-bezoe kers te gerieven, verschijnen van tijd tot tijd films, die den strijd uitbeelden van Ier land om de vrijheid te herwinnen. Een van deze films wordt deze week in Lido ver toond, een ongetijfeid zeer boeiende film, zwaar-sentimenteel, maar toch indrukwek kend door het krachtige karaktervolle op treden van den hoofdpersoon Parnell, den „ongekroonden koning van Ierland", welke rol vervult wordt door Clark Gable. Wij vragen ons echter met eenige verbazing af, of de figuur van Parnell historisch juist geteekend is. Parnell onderhoudt 'n door- loopende liefdesbetrekking met 'n getrouw de vrouw, en laat om haar de zaak van Ierland in de steek. De situatie geeft wel eenigszins aanleiding tot vergoelijking van deze wederzijdsohe genegenheid, omdat de dame in kwestie reeds vóór de 'kennis making van haar echtgenoote trachtte te bereiken. Maar al is zulk een standpunt voor niet-katholieken nog eenigszins te verklaren, ofschoon niet te verdedigen, voor een katholiek, en dat zal Parnell toch wel geweest zijn, is deze luchtige levens houding onbegrijpelijk en, voor het pu bliek verwarrend. Afgezien van deze opmerking, kunnen w(j de film slechts prijzen om het prach tige samenspel tussohen Clark Gable en Myrna Loy. Voor de pauze draait een fantastisch grie zelverhaal, dat zich afspeelt in de oerwou den van Achter-Indië. De aapjes uit Bor neo, die Donderdagavond in Lido het veld ruimden, keeren ir het nieuwe program ma even luidruchtig weer. Tusschen het apen-gekriebel, in de sombere schaduw van overwoekerde tempei-bouwvallen beleven eenige Europeanen tallooze griezelige, af grijselijke, hoogst-sensationeele gebeurte nissen, maar de hoofdpersoon is toch Mr. Moto (Peter Lorre), die op verklaarbare, doch desondanks wonderbare wijze de Europeanen redt van een akeligen dood. Het is een dwaas verhaal, waarbij iemand de haren .te berge rijzen. Luxor. DE PARIJSCHE ONDEUGD. De bekoorlijke Fransche filmspeelster Danielle Darrieux zien we deze week in een heel ander genre film dan we tot nu toe van haar gewend zijn. De Amerikanen hebben nu eenmaal een heel andere op vatting van de film dan de Franschen en zoo zien we Danielle Darrieux in de rol van fortuin jaagster in een niemendal-film, die telkens tot gewaagde experimenten dreigt te komen. Dat geschiedt evenwel niet, wijl anders de censoren wel zouden hebben ingegrepen. En dat weten ook de Amerikanen tegenwoordig wel te voor komen. Danielle speelt in deze film de rol van Nicole de Cortillon, een aardige Frangaise, die een baan zoekt en terecht komt bij een mannequinbureau. Aanvankelijk weigert zij voor den fotograaf te poseeren in een wel zeer luchtige kleeding, doch als zij even later verneemt, welk honorarium te verdienen valt, zet zjj haar schroom opzij. Zij snelt naar zij meent naar den fo tograaf. doch komt terecht bij zekeren Ja mes Trevor, die in conferentie is met zijn afdeelingschefs. Als hij op zijn bureau te rug komt. is hij niet weinig verbaasd over hetgeen hij daar te zien krijgt, en mee- nend, dat zij hem compromitteeren wil om geld te krijgen, geeft hij haar op tame lijk brute wijze haar congé. Dan komt zij in connectie met een vroe gere artiste, die wel zal zorgen, dat zij aan de kost komt Danielle wordt met geld van een kellner in een groot hotel in de duurste spullen en in de duurste appartementen van het hotel gezet om geholpen door de deskundige ad viezen van haar commanditairen vennoot in de fortuinmakerij als rijke erfdochter uit Frankrijk een millionair aan den haak te slaan. Ziedaar de stichtelijke situatie: een gewezen balletmeisje in het hermelijn, dat een kelner betaald heeft, loerende op de uitkeering, die een bedrogen million- nair haar na de echtscheiding zal moeten doen. Intusschen is die millionnair een vriend van den bovengenoemden James Trevor, die alle mogelijke moeite doet om zijn vriend uit de handen van de oplichtster re houden. Dat gelukt eerst, als Parijs inlich tingen heeft gegeven over het stel fortuin- zoeksters. Zelfs weet James haar te ont voeren om zijn vriend te redden, maar dan gebeurt het zonderlingste: de waarschu wende man, zelfs nog rijker dan zijn vriend, laat zich in haar netten verstrikken. Echt Amerikaansch, maar èn om de tendenz èn om (ont) kleeding, alleen voor volwasse nen. Voor de pauze een amusementsfilm „Daphne en Diplomaat", waarin Karin Hardt en Gerda Maurus de hoofdrollen vertolken. - Casino. DE VLIEGENDE DOOD. Een geheimzinnige moord die op een hoogte van 4500 voet in een vliegtuig ge pleegd wordt, doet reeds vermoeden dat men een spannend filmwerk te zien krijgt. Hierin komt men dan ook niet bedrogen uit en emotioneele voorvallen volgen el kaar in snel tempo op. De film speelt zich geheel af aan boord van een groot ver keersvliegtuig waar Rita Moore stewar dess is. Terry Brewer, een vooruitstrevend journalist, die meer dan gewone sympa thie voor haar heeft opgevat is op het vlieg veld gekomen om haar vaarwel te zeggen. Bij de vertrekkende passagiers bemerkt Terry iemand, die in dienst van de regee ring is, en dit vertrek geeft hem te denken. Hij vermoedt, dat hij belangrijke copie voor zijn krant zal kunnen verkrijgen en maakt de reis in hetzelfde vliegtuig mede. Dien zelfden dag gebeurt er een moord met een mes dat Mevrouw Tristo van een Indiaan heeft gekooht. De piloot ondervraagt de passagiers totdat Wanda Terre, plotseling haar vermoming afwerkt en deze de ge vaarlijke „Killer" Madson blijkt te zijn. Deze neemt nu de leiding over en vernielt het radio-apparaat. De toestand aan boord wordt hachelijk vooral daar men in een zandstorm is terecht gekomen. Tot over maat van ramp weigert een der motoren en de machine gehoorzaamt niet meer aan zyn leiding. De piloot weet toch nog een noodlanding te volbrengen, waarna Killer het toestel verlaat en een onderdak vindt, waar het geheele gezelschap bij toeval te recht komt. Killer houdt het geheele gezelschap in bedwang en gelast den volgenden dag den piloot het toestel te herstellen. Dit ge schiedt, doch ook de radio wordt heimelijk Oil nummer beslaat alt vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De stemming over Pierlots regeerings- verklaring in de Belgische Kamer tot 28 Februari uitgesteld. (2de blad). Felle anti-Duitsche studenten-bctoogin- gen in Posen. (2de blad). Parijs en Londen zullen Maandag de regeering van Franco de jure erkennen. (2de blad). Binnenland Vergadering Partijraad R.-K. Staatspar tij. Rede mr. Verschuur. (2de blad). LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Houtmah, v. d. Meer, Meijboom, Teeuwen en Verbrugge. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 25 Febr. tot en met V r ij d a g 3 Maart a.s. waargenomen door de apo theken P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 en Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, teJ. 1060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 274. LEIDEN. Geboren: Frederik Jacobus Ezechiël z. van J. Abspoel en M. v. d. Reijden Joop Gijsbertus Thomas z. van J. N. Wijs man en M. J. v. d. Meer Jeroen Andries Adrianus z. van C. Paardekooper en J. Bras Cornelia Theodora Laurentia d. van C. W. Duijndam en A. W. v. Gijlswijk Lilian Christina d. van M. Prins en L. J. A. v. Veggel Maria Margaretha Wil- helmina d. van A. A. Pieterse en W. C. M. v. d. Krogt. Ondertrouwd: J. Warners jm. 26 j. en H. M. v. Staden jd. 22 j. Overleden: C. v. d. Blom wedn. 76 j. J. Durieux z. 21 j. C. Turk m. 75 j. A. C. v. Oorschot vr. 76 j. hersteld, zoodat de buitenwereld op de hoogte van den toestand gesteld kan wor den. Spoedig komt er redding opdagen warna degene die den moord beging werd aangewezen. Het blijkt dat dit „Killer" niet is, doch iemand die men in het geheel met voor zooiets in staat achtte. Voor de pauze wordt vertoond „Spaan- sche aarde" een filmwerk, dat een beeld te zien geeft van den burgeroorlog in Spanje doch zuiver van Republikeinsche zijde bezien. Het bij programma is verder uitstekend verzorgd o.a. een film over Barcelona waar in de schoonheid van deze stad op duide lijke wijze tot uiting kwam. Een actueel journaal completeert het geheel en kunnen wij volwassenen aanbe velen. LEIDEN Bevorderd: Tot doctor in de geneeskunde, op proef schrift getiteld: „De invloed van het ach- terstrengsysteem op de tonische cortico- spinale innervatie der extremiteiten. Het buigingsverschijnsel der vingers" de heer H. Verbiest, geboren te Rotterdam. Geslaagd: Doctoraal examen Romaan- sche taal- en letterkunde: de heer R. G. Ch. van Beek, Haarlem.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2