(Utfc \t [De Liturgie der Kerk[ ZATERDAG 25 FEBRUARI 1939 1*VT VIERCE BLAD - PAG. 16 GEMENGDE BERICHTEN HET DOODELIJK ONGEVAL BIJ ST. OEDENRODE. Wielrijder, die botsing veroorzaakte, opgespoord. Omtrent de botsing bij St. Oedenrode, waarbij een wielrijder doodelijk werd ge wond, vernemen wij nog nader, dat de ge meentepolitie na een langdurig onderzoek er in geslaagd is, den man, die de aanrij ding heeft veroorzaakt, en zonder zich be kend te maken was doorgereden, op te spo ren. Deze bleek te zijn een inwoner van Son. Op last van den Officier van Justitie te Den Bosch zal sectie op het lijk ver richt worden. ONGELUK IN EEN GARAGE TE HAARLEM. Monteur om het leven gekomen. in een garage aan den Wagenweg te Haarlem is gistermiddag een ongeluk ge beurd, dat den 37-jarigen monteur L. van B. het leven heeft gekost. Van B. had een band van een auto ge repareerd en had bij het opzetten gebruik gemaakt van z.g. bandijzers, die tusschen den band en de velg worden geklemd. Plotseling schoot een der ijzers los en trof den monteur met groote kracht tegen het hoofd, waardoor hij een schedelbreuk opliep. In hoogst ernstigen toestand werd hij naar de Maria-Stichting vervoerd, waar hij gisteravond is overleden. DOODELIJKE VAL VAN EEN FIETSER. Vrijdagavond omstreeks half aoht is een bouwkundig opzichter van de gemeente Amsterdam, die op den Spaarndammerweg in de richting van de stad reed, met zijn fiets gevallen. Hij kwam zoo ongelukkig op zijn hoofd terecht, dat hij kort nadien overleed. DOOR HEIBLOK GETROFFEN EN GEDOOD. Aan het einde van den Zeeburgerdijk nabij het pontje over de Diem onder de gemeente Diemen, waar grondwerken in uitvoering zijn, is in den laten namiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Een 35-jarige arbeider, afkomstig uit Utrecht, is hiervan het slachtoffer geworden. De man, die werkzaam was bij een heistelling, werd op een gegeven moment door het neervallend heiblok getroffen en op slag gedood. De politiek van Diemen heeft het stoffe lijk overschot hangende het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk, in be- élag genomen en naar een nabijgelegen begraafplaats vervoerd. ARBEIDER ONDER ZAND GESTIKT. Gistermiddag om half vier is de 19-jarige Meyer uit 's Graveland, die werkzaam was bij een zandafgraving tusschen Naarden en Huizen, onder afvallend zand gekomen en gestikt. Twee arbeiders, die hij hem in den put stonden, waren tijdig weggekomen, toen zij M. niet zagen, hebben zij met be hulp van een arbeider den jongeman trachten te bevrijden. Voordat zij de juiste plaats gevonden hadden en met het uit graven gevorderd waren, was een kwartier heengeggaan. Een inmiddels gekomen arts kon slechts den dood constateeren. SCHOTEN UIT EEN BOERDERIJ. Boerenknecht in het land geraakt. Op slechts enkele kilometers afstand van de plaats, waar eenige maanden geleden de sohietpartij op een boerderij te Ruwiel plaats had, heeft gisteren een 22-jarige boerenzoon, E. J. T. geheeten, uit de boer derij van zijn vader schoten gelost op den 24-jarigen boerenknecht N. S. Deze werd slechts licht gewond en behoefde zich niet onder geneeskundige behandeling te stel len. Zoowel E. J. T. als zijn 16-jarige broer J. T. zijn, als verdacht van poging tot moord, gearresteerd en, na voor den burgemeester van Breukelen te zijn geleid, naar Utrecht overgebracht, waar zij ter beschikking van den officier van Justitie zijn gesteld. Na verhoor is de 16-jarige J. T. voorloopig op vrije voeten gesteld. De boerenknecht N. S. was gistermiddag met een anderen arbeider op net land aan het werk, aldus lezen we in de „Tel.". In de buurt van Oud-Aa, waar zij arbeidden, staan verschillende boerderijen. De boer derij „Zeldenrust" van de veehouder Wou denberg staat vlak naast de boerderij van den veehouder T. Plotseling werden zij opgeschrikt door een schot. Aanvankelijk dachten zij aan een loos gerucht, maar wederom klonk een schot en thans bleek dat men het op een hunner gemunt had. S. voelde iets aan zijn hoofd en toen hij zijn pet afzette bleek, dat een kogel zijn hoofddeksel had door boord. Verbaasd riep hij zijn collega toe, eens even by hem te komen kijken, toen opnieuw een schot weerklonk; evenals de vorige schoten kwam dit uit de richting van de boerderij van T. Dit schot bleek beter doel te hebben getrokken want S. voelde, dat hij geraakt was. „Ik ben in mijn nek geraakt", voegde hij zijn collega toe. Inderdaad bemerkte deze in den nek van S. een wondje, waaruit bloed te voorschijn kwam. Hevig geschrokken snelden beiden naar de woning van hun patroon, dien zij met het voorval in kennis stelden. De po litie werd in de zaak gemoeid en stelde een onderzoek in, waarbij werd nagegaan, op welke plek van het weiland S. werkzaam was geweest. De richting van de afgevuur de kogels kon toen precies worden bepaald en het bleek, dal deze van uit de woning der gebroeders T. gelost moesten zijn. De oudste der broers werd aan een ver hoor onderworpen, doch hij bleef halsstar rig ontkennen, iets van de schoten te weten. De politie kwam evenwel ter oore, dat T. reeds geruimen tijd een wrok koes.erdc- tegen S. Enkele maanden geleden is T. be keurd voor het schieten van 'n kievit. Op het kantongerecht te Utrecht fungeerde S. als kroongetuige en van dit tijdstip af boterde het niet meer tusschen deze twee. Er schijnt nog een reden te zijn voor der, bestaanden wrok. Bij den veehouder Wou denberg, waar S. in dienst is als boeren knecht, brak voor enkele maanden mond en klauwzeer uit, terwijl in den nabij gelegen stal van T. deze ziekte nog niet was geconstateerd. Enkele dagen later bleek het vee van T. eveneens door de ziekte te zijn aangetast, hetgeen door T. aan S. werd toegeschreven. S. zou, volgens T. een doode kraai door het speeksel van besmet vee hebben gehaald en de kraai daarna op T.'s weiland hebben gegooid, waardoor de ziektekiemen naar het perceel van T. werden overgebracht. Toen de politie van de schietpartij hoorde, stelde zij den officier van Justitie op de hoogte. Deze gelastte de gevangenneming van den 22-jarigen E. J. T. Op vermoeden van het feit, dat zijn 16-jarige broer mede plichtig is, werd deze eveneens gearresteerd. Na verhoor door de officier van Justitie te Utrecht is, zooals gezegd, de oudste der twee gevangen gehouden, terwijl de jong ste voorloopig in vrijheid werd gesteld. De arrestatie is niet zonder moeilijkheden in haar werk gegaan. Toen de politie zich aan de boerderij vervoegde nam de oudste broer de vlucht. Met een polsstok snelde hij naar het weiland en sprong over verschil lende slooten, zoodat de politie het spoor spoedig bijster was. Zij bleef echter in de omgeving van de boerderij surveilleeren, vermoedend dat T. wel terug zou keeren. Dit bleek inderdaad het geval te zijn, want na eenige uren betrad hij het erf van de boerderij. .Juist toen hij naar binnen wilde gaan, pakte de justitie hem in den kraag. DUITSCHE DIENSTBODE STAL MAGAZIJN BIJ ELKAAR. Zolderkamer gehuurd om den buit te bergen. Het is niet de eerste maal, dat het poli tiebureau te Bloemendaal warenhuis-nei gingen heeft vertoond, maar de hoeveel heid in beslag genomen gcederen. die er nu zijn binnengesleept, wekt waarlijk ver bazing. Niet zoozeer omdat de politie dit deed, dan wel om het feit, dat één dienst bode ongemerkt een warenhuis bij elkaar kor stelen Gisteren heeft de lecherche namelijk een 37-jarige Duitsche gedienstige gear resteerd, die gedurende den laatsten tijd werkzaam was bij een familie, die boven een boekhandel aan den Bloemendaalsche- weg woont Zij was daar al sinds Septem ber 1938, maar vermist had men niets, en toch was er wel het één en ander verdwe nenDeze merkwaardige affaire kwam uit, zooals dergelijke zaken steeds aan het licht komen, door een kleine fout van de dievegge, die misschien beter een klepto- mane kan worden genoemd. Haar mevrouw vond in de kast drie en velopjes met vreemde postzegels, van die couvsrtjes, welke in den boekhandel wor den verkocht. De boekhandelaar herkende het handschrift op de enveloppen als het zijne en dus werd zijn achterdocht gewekt. Hij waarschuwde de politie en deze stelde zich 's avonds buiten den winkel op. Toen de dienstbode het huis verliet, ontdekte men een groote doos cp den bagagedrager van de fiets en spoedig bleek, dat deze doos gestolen goederen bevatte. Maar waar waren de postzegels? „Ik heb geen postzegels gehad", ontken de de vrouw. Doch de envelopjes in de kast waren verdwenen, en toen men de arrestante even me zichzelf alleen had gelaten, kwa men de postzegels toch voor den dag. Ze waren verstopt geweest onder haar klee- ren. Laat op den avond begaf de recherche zich met de dienstbode naar Beverwijk, waar de vrouw een zolderkamer had ge huurd. Geassisteerd door den Rijksveld- wacht trad men binnen en reeds bij den eersten oogopslag wist men, dat men met „diefstal-en gros" had te doen. De voorraden lagen tot de zoldering op gestapeld in een verscheidenheid en hoe veelheid, zooals nog nooit was aangetrof fen. „Hebt u dat allemaal alleen klaarge speeld?" Na een aanvankelijke pertinente ontkenning moest de vrouw wel toegeven, OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN dal zij dat alles had gestolen en alléén. In een paar nieuwe lakens waren boeken in prachtband verborgen, die rechtstreeks uit den boekhandel te Bloemendaal afkomstig waren. Op allerlei plaatsen, in kasten en doozen vond men boeken, foto-albums, sta pels ansichtkaarten, tuben waterverf en penseelen en onder een stapel oude tijd schriften zeven vulpotlooden, enkele van zilver. Maar men vond nog veel meer, te veel om op te ncemen en .ook artikelen die in een boekhandel niet worden verkocht, zoo als een groot aantal doozen wrijfwas en poetspomade, scheerzeep, potjes en pan netjes, kruiken en kannetjes, gloeilampen, busjes nootmuskaat en lijm, enfin een complete bazar. Waar moest dit nu weer gestolen zijn? Voor een deel bij haar me vrouw. waar zij het laatst diende, maar vcor een ander deel bij haar vroegere werkgeefsters, want de dienstbode is al ongeveer acht jaar in Nederland. Het zal voor de politie een heele karwei zijn om de eigenaars van alle in beslag genomen goederen op te sporen. En daarbij komt dan nog een voorraad lijfgoed, doozen met kluwen haakzijde en allerlei artikelen, die waarschijnlijk van winkeldiefstallen afkomstig zijn. Ook in die richting zal het onderzoek zich moeten uitstrekken. Het zal wel een paar uurtjes duren, voordat alle goederen naar soort en ver moedelijke herkomst zijn uitgezocht. De vrouw vertoeft op het oogenblik op het po litiebureau en zal aan de Justitie worden voorgeleid. „Tel." DEENSCH SCHIP KRIJGT BOEI- KETTING IN DE SCHROEF. Het Deensche vrachtschip „Signe" heeft hedenochtend tijdens mist de ketting van de boei van het vuurschip Maas in de schroef gekregen. Het bergingsvaartuig „Bruinvisch" heeft de boei en het anker, waaraan deze bevestigd was, aan boord van de .Signe" gebracht. Het Deensche vaartuig is daarna door de ■leepbooten „Maas" en „Hoek van Hol land" vastgemaakt en gistermiddag den 'Nieuwen Waterweg binnengesleept. De sleep is op de reede van Maassluis voor anker gegaan. Met behulp van duikers is de ketting uit de schroef verwijderd. DE VOORSPElLING OVER DE PAUSKEUZE Wat Schaepman er /an dacht. Er komen weer allerlei voorspellingen los over de Pauskeuze. Dezer dagen weer meende het persbureau „Havas" zich aan allerlei bespiegelingen over den uitslag van het Conclaaf te mogen wagen. Toen in 1878 f-aus Pius IX gestorven was en net Conclaaf te Rome bijeen kwam om een opvolger te kiezen, ontbrak het ook niet aan voorspellingen. En toen trad de groote vriend en verdediger van het Pausdom, ür. Schaepman, op en las ai die profeten als volgt de les. De Zuid-Limburger diepte .iet citaat op uit Onze Wachter. „O, gij Atheners, Athe-iers van onzen tijd! Hoe staat ge. daar gespannen, luiste rend naar ieder ruischend gerucht en het opvangend met gretig oor en het weer verspreidend met duizend bijvoegselen en verklaringen. O gij, scherpzinnige denkers, die voor iedere daad, voor de onbeduidend ste en de grootste, duizend beweegredenen weet aan te wijzen, die de roerselen en drijfveren kunt ontleden met rappe hand en vlugge vingers! Wat zij t gij": waanzinnig, ijlhoofdig of enkel lientzinnig en dwaas? Arme nieu- wigheidsjagers, die uw vernufi uitgeput in onzinnige verdichtselen en nog onzin niger sluitredenen, gaat dan alles voor u in een nieuwtje op? Maar gy zijt niet zoo onschuldig, ais gij onnoozci schijnt; gij hebt uw kleine vinnige bedoelingen bij dat spel met halve waarheden en verzin selen en kleine logens; gij wiit u meester maken van de ontzettende .item der open bare meening; gij wilt de zon der waar heid doen scnuil gaan acnter uw sprink- hanenzwerm! Is het niet waar, dat gij u verkneukeit in den ijver der tegenspraak? In den eenvoud, die uw duizend en dui zend uitstrooiselen er.istig behandelt? Dan meent ge, dat uw angel gestoken heeft; maar neen, gij kunt wel een onbe haaglijk oogenblik scheppen, maar de overtuiging vernietigen kunt ge niet. Gij blijft altijd nieuws van den dag; gij wordt nooit historie. Gij vermoogt niets! Of meent gij, dat een wolk van muggen de rots kan doen wankelen, die den golfslag der stormen van eeuwen onafgebroken weerstond?" Aldus Schaepman in 1878, QUATERTEMPERDAGEN. N.B. Als niet anders wordt aangegeven in deze week geen Gloria, geen Credo. Pre fatie van de Vasten. Kleur: Paars. Tot aan den dag van den Pauskeuze wordt aan de gebeden toegevoegd het gebed uit de Mis van een Pauskeuze. ZONDAG. 26 Febr. Eerste Zondag van de Vasten. Mis: Invocabit. 2e gebed A Ounc- tis (om de voorbede van de Heiligen); 3e voor levenden en dooden (Omnipotens). Gredo. God geeft ons nu weer den tijd, wel niet aangenaam voor de zinnen, maar wel voor- deelig en nuttig voor de ziel: den heiligen Vastentijd. Meer dan voorheen moeten wij gedurende dien tijd ons toon en „dienaren van God in alles" en door goede werken, in den geest van boete en eerherstel arbei den aan het heil van onze onsterfelijke ziel. (Epistel). Het valt zwaar aan onze onver storven natuur, doch door Christus, onzen Zich in het Misoffei opofferenden Bemid delaar, smeeken wij de hulp van God af, waaraan het ons zeker niet zal ontbreken (Introitus, Graduale, Tractus, Offertorium, Stilgebed, Ccmmunio). MAANDAG 27 Febr. Mis v. d. H. Ga- briël van de Moeder van Smarten: Oculus Dei. Gloria. 2e bed en laatste Evangelie v. d. Maandag v. d. eerste week in de Vasten. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Maandag: Sicut oculi, 2e gebed v. d. H Gabriël. Den lsten Maar' werd de H. Gabriël te Assisië geboren. Bij zijn heilig Doopsel ont ving hij den naam van Franciscus. Toen hij vier jaar oud was verloor hij zijn moeder, maar vond in zijn vader een goede, doch stenge opvoeder. Die had Franciscus noo- dig, want bij zijn goede hoedanigheden had hij ook zijn gebreken. Hij was nogal wereldsch. Hij voelde wel, dat hij tot het kloosterleven was geroepen, maar de we reld trok hem zóó krachtig, dat hij niet den moed had die te verlaten, ondanks de vele beproevingen, welke God Hem overzond, en ondanks zijn dikwijls in die beproevin gen herhaalde belofte van naar het kloos ter te zullen gaan. Totdat Maria, die hij als Moeder van Smarten bijzonder vereerde, tusschenbeide kwam. Bij een plechtige processie zou een oud genadebeeld van O. L. Vrouw, waar naar hij met kinderlijke liefde opzag, hem hebben aangezien met weemoed en een stem zou Franciscus hebben gehoord: „Fran ciscus, weersta niet langer, de wereld is niet voor u, gij hoort in het klooster". Hoe het ook zij, Franciscus gevoelde zich van dat oogenblik geheel veranderd en hij, die vroeger geaarzeld had, zette nu met alle kracht door. En, na eerst met veel moeite de toestemming van zijn vader te hebben verkregen, trad hij ongeveer twee weken na zijn algehecle ommekeer in het Noviciaat van de Passionisten. Op het feest van O. L. Vrouw van Smarten in 1856 werd hij gekleed en ontving toen de naam van „Gabriël van de Moeder van smarten". In September 1857 legoe hij zijn gelofte af. In het najaar van 1861 overviel hem een kwijnende ziekte en 27 Februari 1862 stierf hij als jonge man van vier en twintig jaar, met een lach op het gelaat, na een kloos terleven van slechts vijf en een half jaar. In zijn kort kloosterleven heeft Gabriël enkel door de trouwe naleving van zijn dagelijksche plichten en vurige godsvrucht tot de Moeder van Smarten zich opge werkt tot de hoogste volmaaktheid. Zijn leven is een heel duidelijk bewijs dat hei ligheid niet bestaat in het verkrijgen van wonderbare gunsten en het doen van bui tengewone dingen, maar in daden van zelf verloochening en in een onvermoeid stre ven om volmaakter te worden, voorzoover dat voor ons, menschen, bereikbaar is. In 1908 is Gabriël zalig, in 1920 heilig ver klaard. DINSDAG 28 Febr. Mis v. d. Dinsdag in de week v. d. Vasten: Domine, 2e gebed A Cunctis; 3e Omnipotens. WOENSDAG 1 Maart. Quatertemperdag. Geboden Vasten- en Onthoudingsdag. Mis van den H. Suitbertus, Bisschop en Be lijder: Statuit. (Zie in het feesteigen van het Bisdom). Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Quatertemperwoensdag in de Vasten. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Quatertemperwoensdag (in de le week) v. d. Vasten: Reminis- cere. 2e gebed v. d. H. Suitbertus. Suitbertus was één van de elf, die met de H. Willibrordus in 690 landde aan de „lage landen aan de zee" met het verhe ven doel het H. Evangelie te prediken aan onze heidensche voorouders. Na de eerste reis v. d. H. Willibrordus naar Rome werd de heilige Suitbertus uitgekozen om de bisschoppelijke wijding te ontvangen. Als bisschop arbeidde hij met zeer groote ijver, zijn arbeidsveld uitstrekkend tot het land van Tiel, Bommel en Heusden, zelfs tot aan de Roer. Na een inval van de heidensche Saksers moest Suitbertus vluchten en hij vestigde zich in het hui dige Keizerswerth. Daar bouwde hij een kerk en een klooster alwaar nu nog zijn voornaamste relikwieën bewaard worden. De heilige overleed den lsten Maart 713. DONDERDAG 2 Maart. Mis v. d. Don derdag in de eerste week v. d. Vasten: Confessio. 2e gebed A Cunctis; 3e Omni potens. VRIJDAG 3 Maart. Quatertemperdag'. Geboden Vasten- en Onthoudingsdag. Mis v. d. Quatertemper vrij dag (in de le week) v. d. Vasten: De necessitatibus. Gebeden als gisteren. N.B. Wegens de eerste Vrijdag is ge oorloofd een gezongen votiefmis v. d. H. Hart van Jesus: Cogitationes. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Quater tempervrijdag. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG 4 Maart. Quatertemperdag. Geboden Vasten- en Onthoudingsdag. Mis v. d. H. Casimirus, Belijder: Os Justi. Glo ria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Quatertemperzaterdag (in de le week) v. d. Vasten; 3e v. d. H. Lucius, Paus en Martelaar; 4e (als de nieuwe Paus reeds gekozen is) voor den Paus (anders voor de Pauskeuze. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. quatertemperzater dag (in de le week) v. d. Vasten: Intret. 2e gebed v. d. H. Casimirus; 3e v. d. H. Lucius; 4e voor den Paus (of Pauskeuze). IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN EN CAPUCIJNEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Isabella, Maagd; 3e A Cunctis. DINSDAG. Mis v. d. Z. Antonia van Florence, Weduwe: Cognovi. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Dinsdag in de le week v. d. Vasten; 3e gebed A Cunctis. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Dinsdag; met 2e ge bed v. d. Z. Antonia; 3e A Cunctis. WOENSDAG. Mis v. d. Quatertemper- woensdag: Reminiscere. 2e gebed A Cunó- tis; 3e Omnipotens. Kleur: Paars. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Agnes van Praag, Maagd: Dilexisti. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Donderdag; 3e gebed A Cunctis. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Donderdag met 2e gebed v. d. Z. Agnes; 3e A Cunctis. VRIJDAG. (Niet bij de E.E. P.P. Capu- cijnen): Feest van de Geheimen van de Kruisweg van Onzen Heer Jesus Christus. Mis: Curramus. Gloria. 2e gebed en laat ste Evangelie v. d. Quatertempervrijdag. Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Rood. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. De tunnelbouw onder de Maa'. te Rotterdam. Een kijkje in het eerste tunnelvak, dat Ttijr» voltooiing nadert

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 16