RIJNSTREEK De Nieuwkoopsche plassen en het uitbreidings-plan a ZATERDAG 25 FEBRUARI 1939 DE LEÏDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 VOORHOUT „ONTWAKENDE LENTE" Tentoonstelling van huis- en kasbroei ontsluit haar poorten Voor een uitgelezen gezelschap genoodig- den, onder wie werden opgemerkt mr. G. F. W. van Berckel, burgemeester, de zeer- eerw. heer W. J. Warmenhoven, pastoor, de leden van dep Raad, de heer M. P. A. Meis sen, gemeente-secretaris en ir. A. Jacobs, l.i., directeur der landbouwwinterschool, alhier, opende kapelaan G. J. M. ten Have met den christelijken groet, om daarna voor de officieele opening deze tentoonstel ling onmiddelijk het woord te verleenen aan den burgeemester. Burgemeester van Berckel roemde de stuwende kracht en het initiatief getuigen de inzicht van den kapelaan, die naast de belangen van den jongeman op geestelijk terrein, de liefde voor het „vak" weet le vendig te houden en aan te kweeken. Van daar dan ook dat kapelaan Ten Have ook een persoonlijk woord van felicitatie in ontvangst had te nemen ondersteund met een luid applaus, waarmede burgemees ter van Berckel deze „Ontwakende lente expositie" voor geopend verklaarde. Pastoor Warmenhoven, sprekende als praeses der Gezellen en als pastoor der pa rochie, grijpt speciaal bij het aanschouwen van deze expositie het geestelijk element aan om de jongens toe te spreken. „Voor een goed godsdienstig leven" zegt Thomas' van Acquino, „is een zekere welstand noo- dig", en uitgaande van deze gedachte moet het als een onmisbaar element worden aan gevoeld, dat hier jaarlijks wordt geëxpo seerd. De heer P. L. van der Hulst, als voorzit ter van den Kweekersbond, feliciteert de genen die deze tentoonstelling thebben ge arrangeerd, doch kan tot zijn spijt deze ex positie nog niet in alle opzichten geslaagd noemen. Nog niet in alle opzichten, want Z.i. ontbreken nog teveel inzendingen voor huisbroei, terwijl van de zijde van heeren kweekers ook nog van te weinig medewer king wordt blijk gegeven. Moge de „Ont wakende lente 1940" een grooter aantal aantal inzendingen te zien geven; het kan dus het moet!!! Bericht van verhindering was binnenge komen van den heer C. J. Zonneveld, die sedert vele jaren reeds deel heeft uitge maakt van de jury, doch wegens ongesteld heid verhinderd is geweest. Kapelaan ten Tave sprak een dankwoord, vooral aan de jongens, die getoond hebben de Hollandsche moed te hebben bezeten om deze tentoonstelling te doen maken zoo als ze thans voor ons ligt. Werd in het ver leden de tentoonstelling gearrangeerd door een bloemist, waardoor dan zoo'n exposi tie een extra tintje kreeg, de groote ver dienste van deze tentoonstelling is het juist, dat ze is tot stand gekomen uitslui tend en alleen door eigen krachten. Het zijn de jongens zelf geweest die plattegrond en rangschikking hebben geteekend en uitge voerd, daarom wil spr. vanaf deze plaats een eere-saluut brengen aan de organisa toren Adr. Vlasveld en Toon van Kampen, aan wier energie en werklust het ongetwij feld te danken is dat „Ontwakende lente- 1939" zeker meer dan voor 100 pet, ge slaagd is vergeleken bij die van verleden jaar. De jury bestaande uit de heeren L. van der Geer, J. A. Verdegaal en C. L. M. Prins hebben de volgende prijzen toegekend: Huisbroei: le prijs Jan van Gent; 2e pr. A. J. Vlasveld; 3e pr..Adr. Kraakman; 4e pr. H. van Kampen Wzn.; 5e pr. W. v. d. Nouland Pzn.; 6e pr. Th. Ruygrok P.Jzn.; 7e pr. Bern. v. d. Nouland Pzn. Kasbroei: le pr. Jan Zonneveld; 2e pr. Leen Zonneveld. Vrije inzending: le pr. Th. v. d. Hulst; 2e pr. Gebr. Zonneveld. Mooiste Hyacinth: Bert Vester J.P.Zn, le prijs. Mooiste Tulp: Th. van der Hulst P.Lzn., le pr. Mooiste Narcis: P. van der Geer, le pr. De jury voor de huisvlijttentoonstelling bestond uit de Eerwaarde Broeders Ivo en Angelus door wie de volgende prijzen wer den toegekend: Geschilderd houtzaagwerk': Henk van Kampen Wzn. Teekenwerk: Toon van Kampen Pzn. Gebijtst houtzaagwerk: Jan van Berkeï. Olieschilderwerk: Th. v. d. Hulst P.L.zn. De tentoonstellingscommissie bestaande uit de heeren A. J. Vlasveld, Antoon van Kampen; Th. v. d. Hulst P.Lzn.. Jan van den Nouland Thzn en Henk van der Hulst Pzn. kan met trots terugzien op het vele werk wat is verricht geworden om zulk een mooi resultaat te bereiken. Moge het dezer dagen ook aan belangstelling niet ontbreken. Entree is als steeds: gratis. Herdenking van Z. H. den Paus In Verband met het overlijden van Z. H. Paus Pius XI werd gistermorgen een plech tige H. Mis van Requiem opgedragen in de parochiekerk van den H. Bartholomeus al hier. De kerk was tot in alle hoeken gevuld; het gemeentebestuur, de burgemeester, de wethouders en de gemeente-secretaris wa ren tegenwoordig. De zeereerw. heer pas toor droeg het H. Misoffer op, geassisteerd door den weleerw. heer C. J. M. ten Have kapelaan en den weelerw. pater J. van Kempen van Katwijk. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer P. C. Hoogteijling, slaagde gisteren voor het te Rotterdam gehouden machinisten- examen diploma C, theoretisch gedeelte. ZOETERMEER L.TJS. -= De afdeeling Zoeterineer van den L.T.B. vergaderde bij den heer Ant. v. Well. De voorz., de heer A. Ammêrlaan, opende als gewoonlijk. Medegedeeld werd, dat er een schrijven was binnen gekomen van het hoofdbestuur, inzake wijziging der statuten, waarop niemand aanmerkingen maakte Hierna gaf de secr. het jaarver- R.K. STATENKRING GOUDA. Vaststelling candidatenlijst. Morgen (Zondag) is het stemming voor de vaststelling van de officieele candida tenlijst.® Het politiek advies luidt: 1. M. P. v. d. Weyden, Zevenhoven (aftr.). 2. A. C. A. D e e r e n b e r g, Schoonho ven. 3. A. H e e r k e n s, Gouda. De andere candidaten zijn: Th. Bos man, Hoogmade; W. Daniëls, Hille- gersberg; G. Kampschoër, Monster; L. de Koning, Leidschendam; A. v. Lies hout, Schiebroek; B. Loerakker, Hil- legom, E. Meyer, Voorburg; A. Paar- dekooper, Zoeterwoude; H. v. d. Poll, Bodegraven; P. v. Rijn, Ter Aar; J. Ruys, Woerden; H. Schölvinck, Nootdorp; C. v. Veen, Zevenhoven; T. Verschuur, Voorburg; A. v. Zwie- t e n, Berkel. Er moeten 6 candidaten (niet meer en niet minder) gestemd worden. ALPHEN AAN DEN RIJN Opbrengst speldjesverkoop. De op brengst va nde onlangs bij de Kath. kerk gehouden verkoop van speldjes ten bate van het R.K. Herstellingsoord „Het Mgr. Mutsaersoord", instelling van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel „Sint Raphaël bedraagt ongeveer 43 Personalia. Heden is in de kapel van de Bisschoppelijke Kweekschool te Den Bosch door Z. H. Exc. Mgr. A. Dienen de tonsuur toegediend aan de eerw. Fraters C. Pouw, van de Paters van den H. Geest te Gemert. Geboren: Theodora Maria Cornelia d. van H. W. de Wit en Th. M. Straathof Jo hanna Maria d. van G. A. Kleijn en J. M. Hoogeveen Willemijntje Lijntje d. van L D. Schouten en W. Smit. Johanna d. van J. O verduin en A. Noort. Ondertrouwd: C. de Jong 31 jaar en C. Verkade 22 j. Overleden: Johanna de Bouter 69 j. getrouwd met L. Moerings. Gevestigd: van Woubrugge: J. Ver- weij en gezin van Zaandam: A. Bakker. ALKEMADE Geboren: Catharina Maria d. van C. Hoogenboom en M. M. de Jong Theodo- rus Wilhelmus z. van Th. J. Heemskerk en M. J. Straathof. Adriana Ida Maria d. van F. Schoonderwoerd en J. M. van Schie Cornelia Anthonia Maria d. van «i. H. v. d. Meer en C. Th. Huigsloot. Johannes Petrus z. van J A. Hillebrand en M. C. v. d. Ploeg Agiena Johanna Adriana d. van A. Roelofffs en G. van Leeuwen. Overlij den: Jacobus Rekvoort 77 j. Petrus van Klink 6 j. Helena van Tol 57 j. echtgenoote van E. L. Klein. BODEC.RAVPN Geslaagd. Na een opleiding aan bet St. Josephs-instituut voor het diploma costu- mière genoten te hebben, slaagden de da mes C. de Wit, L. Hoogeveen en Henny van Rijn. Voor lingerie slaagden de dames Fr. van Leeuwen, B. Mouris, K. de Gr«af, Et. van der Poll, N. Schouten en N. Rietveld. De middenstand. In de gehouden ver gadering van de besturen van de midden- standsvereeniging uit Bodegraven, is ons medegedeeld, dat zich niet minder dan 80 winkeliers hebben opgegeven voor mede werking tot het slagen van het midden standsreisplan 1939. Een aantal dat het ge tal van het vorige jaar verre overtreft. Jammer dat de slagers niet mee doen! HOOGMADE Stille Omgang. ■=- Donderdagavond vond in de zaal van den heer Witteman de jaar- lijksche bijeenkomst plaats van het Genoot schap van den Stillen Omgang, welke werkelijk zeer goed was bezocht. Om onge veer acht uur opende de voorz., de heer J. P. v. d. Voorn de vergadering met gebed en sprak een hartelijk welkomstwoord op de eerste plaats tot Pater van Galen, den spreker van deze zoo welwillend zijn ge weest deze avond met eenige gezangen op te luisteren, en tenslotte tot de in zoo groote getale opgekomen leden. Zeer tot zijn spijt waren de pastoor alsook de geest, directeur, door drukke werkzaam heden verhinderd te komen. De secr. las nu de keurig verzorgde en zeer uitgebreide notulen van de vorige vergadering. Ook het jaarverslag was keurig in orde. Ingekomen stukken en mededeelingen: Allereerst werd een kort gebed gestort voor de gedurende het afgelopen jaar verleden leden. Hierna werd mededeeling gedaan dat, dank zij de bemoeiingen van het slag en deed de penningmeester rekening en verantwoording. De benoemde commis sie vónd de bescheiden in orde, waarop de voorzitter den penningmeester dankte voor zijn gehouden beheer. Als bestuurs leden' Werden herkozen de heeren C. Volle- bregt en J. Adegeest. Medegedeeld werd, dat in verband 'met het a.s. 25 jarig be staan van den L.T.B., getracht zal worden een vaandel in bezit te krijgen. De mid delen zal men probeeren te verkrijgen, door het laten weiden bij de leden van schapen. Hierna sluiting. Hoofdbestuur, de treinkosten zijn terug gebracht van 1.45 op 1.25, waartegen wel niemand bezwaar hebben zal en waar voor hij namens de leden het hoofdbestuur hartelijk dankte. Tevens werden nieuwe boekjes, bevattende alle gebeden voor den nacht van den Stillen Omgang, aan geboden voor het kleine bedrag van 10 centen, welke boekjes dan ook vlug van den hand gingen. Nu volgde het optreden van het zangkoor die op zeer verdienstelijke wijze het „Ver bum Supernum" en „Ecce Panis Angelo- rum" uitvoerden, waarvoor zij een harte lijk applaus in ontvangst hadden te nemen. Hierna kwam het hoofdpunt van de agenda de rede van Pater van Galen over „De Wonderbare Spijs". Deze gloedvol uitge sproken rede werd met de meeste aan dacht gevolgd en een dankbaar applaus gaf blijk van de waardeering van de aan wezigen. De voorz. sprak als tolk van de vergadering een kort dankwoord tot den eerw. spr. en hoopte dat zijn mooie woor den hun heilzame werking zouden doen gevoelen. Hierna volgde bespreking van de reisge legenheid. Evenals andere jaren zal ook nu op Zaterdag 11 Maart, des avonds een kort Lof zijn te Hoogmade, waarna allen, indien mogelijk, per zelfde gelegenheid naar Leiden gaan. Hier vertrekt om 22.54 uur de A. Trein, waarmede ook onze af deeling medegaat. Wij zijn dit jaar dus vroeg in Amsterdam, waardoor een mooie rustige Omgang verzekerd is. Van het hoofdbestuur wordt er nog eens op aange drongen het rooken na te laten vanaf het Lof op Zaterdagavond tot de thuisreis, ter wijl ook voor de goede orde wordt ver zocht steeds vierbreed te loopen en op straat niets te koopen. Aangespoord door het mooie resultaat van vorig jaar werd ook nu weer op voor stel van een lid een collecte gehouden in de vergadering, teneinde het ook minder bedeelde leden door een reductie op de prijs der kaarten, mogelijk te maken de tocht mede te maken, welke collecte het mooie bedrag van 5.78% opbracht, waar voor door het bestuur een hartelijk woord van dank werd gesproken. Mededeeling werd gedaan dat kaarten verkrijgbaar zijn: op Woensdag 8 Maart a.s. des avonds tusschen half acht en half negen, (desnoods tot negen uur), en tot Vrijdag 10 Maart 's middags 4 uur bij den penningmeester, den heer Andr. v. d. Ploeg De aftredende bestuursleden werden herkozen. Nadat de heer Bergsma lid van het hoofdbestuur een opwekkend woord had gesproken, volgde sluiting. NIEUWKOOP HONDERDDUIZEND BOSSEN RIET VERNIETIGD.. Heden zijn de laatste bossen bladriet, die wegens het niet bereiken van den mini mum-prijs door de Ned. Akkerbouwcen- txale zijn overgenomen van het gewas 1938 verbrand. Voor de rietpolders onder Nieuwkoop en Zevenhoven bedraagt dit aantal 116293. Geboren: Cornelia Mijntje d. van Hendrik van den Bosch en Anigje de Jong. ZOETERWOUDE Wit-Gele Kruis. Gisteravond werd de jaarvergadering van de R.-K. vereeniging het Wit-Gele Kruis „St. Elisabeth" gehou den. De belangstelling van de leden was even klein als het vorig jaar. Behalve het voltallig bestuur waren er vier leden en drie persmannen. De voorzitter, de heer C. H. de Boer, opende de vergadering met den chr. groet. De slechte opkomst van de leden, de wei nige belangstelling wil spr. zien als een vertrouwen en de groote vertegenwoordi ging van de pers is voor spr. een waar borg tot goede publier ie van de vereeni- gingszaken aan de vele leden. De secretaris, de heer H. J. J. A. Smeets, bracht, na de notulen, het jaarverslag uit. Het ledental is vooruitgegaan van 393 tot 405 leden; naar de klassen ingedeeld: 15 van 20 ct. per week, 72 van 15 cent, 236 van 10 cent, 82 van 5 ct. De kraamverple- ging waarover in de vorige jaarvergadering was gesproken en gewezen op te weinig gebruik maken is in dit jaar van 12 geval len gegeven (v.j. 6 gevallen). De wijkzuster heeft dit jaar 73 patiën ten verpleegd (v.j. 57). Ook de T.B.C.-be- strijding heeft zeer veel werk gedan; de huisbezoekster heeft 291 bezoeken afge legd; er staan 29 gezinnen onder haar toe zicht. Bij de plaatsing van patiënten in sa natoria heeft de verèeniging veel en goed werk gedaan; door medewerking van parti culieren, armbestuur enz. kon de uitzen ding tot stand komen of vortgezet blij ven. De afdeeling E. H. B. O. is door een geldelijke bijdrage gesteund en tot groote bloei gekomen. Ook maakt het verslag melding van maatschappelijk werk dat ver richt is en dankt den verslaggever 't R.-K. Armbestuur en de Sint Vincentiusvereeni- ging voor de gegeven medewerking en steun. De voorzitter dankt den secretaris voor de keurige samenstelling van het verslag en voor het omvangrijke werk van het se cretariaat. Bijzondere lof brengt de voor zitter aan Zuster Hogèveen voor haar groo te toewijding bij de vervulling van hare taak. De secretaris-penningmeester laat nu het financieel verslag v-olgën. TBC-bestrijding: ontvangsten: kas ƒ32.89, subsidie van het Rijk 340, van de gemeente 350, provincie 254.51, provinciale ver.- tot bestrijding van GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOÏ Nadat de vergadering van den gemeen teraad van Nieuwkoop een paar uur ge schorst was geweest werd zij te prompt half één weder geopend en zaten we ter stond te midden van de besprekingen over het uitbreidingsplan. Aanwezig waren thans de heeren Ir. C. van Tra uit Rotter dam, secretaris van het Instituut Stad en Landschap voor Zuid-Holland, welke in stituut het plan samenstelde en ir. dr. F. Bakker Schut, uit Haarlem, inspecteur voor de Volkshuisvesting voor dit district. De heer van Tra, een vlot en aangenaam spreker, die in de zaak doorkneed is en al le vertrouwen wekt, verstrekte voorname lijk de gevraagde toelichting. Het eerste had de aandacht de weg tus schen de dorpen Nieuwkoop en Noorden. Met het oog op de daarachter gelegen Noordeinderplas wordt dit gedeelte weg als het uithang- en reclame-bord van de ge meente beschouwd, en dit moet bewaard blijven. Hiervoor heeft men als eisch ge steld een afstand van 100 Meter tusschen de bebouwing, om vanaf den weg het ge zicht op de plas te behouden. Het uitzicht op de plas. Uit den raad kwam het bezwaar naar vo ren, dat alsdan één gebouw nog slechts aan wezig zou kunnen komen. Echter bleek, dat alle bestaande woningen langs het bespro ken deel verbouwd of vernieuwd mogen worden, mits zij daarbij voldoen aan de verwachting van „betere bebouwing". De voorzitter toont aan, dat in dit ge deelte, zijnde vanaf A. Kwakkenbos tot en met C. Plomp 16 huizen voorkomen, waar van het meerendeel in ouden staat ver keert. De Hillegersbergsche plas bv. is door een dichte randbebouwing geheel ver prutst. Wat hier mede van belang is, dat niet zooals in Reeuwijk en Loosdrecht we gen of paden door de plas loopen. Indien de afstand tot 50 Meter werd te ruggebracht zouden slechts 3 huizen meer gebouwd kunnen worden. In de 3 jaar geleden in werking getre den Bouwverordening is deze afstand van 100 M. ook reeds opgenomen. Het woord „bouwverordening" doet de raad van den Noordschen weg afstappen om aan te too- nen den puzzle-toestand van deze veorde- ning. De heer van Tra zegt al tweemaal ge probeerd te hebben in dat model, dat in groote lijn geldt voor geheel Zuid-Holland, vereenvoudiging te brengen, wat echter af stuit op den juridischen kant. Juist het uit breidingsplan is hiervoor de redplank. Dit plan staat niet naast de verordening, doch boven de verordening en geeft aanpassing en soepelheid. Spr. streeft en pleit niet voor een hobby, doch wil bevorderen hetgeen stedebouw kundig juist en voor goedkeuring van hoo- ger autoriteiten vatbaar is, terwijl na vast stelling voor bona fide dingen wijziging steeds mogelijk is. In bepaalde gedeelten is het mogelijk gemaakt om achter de woningbouw aan de plas ook zomerhuizen te bouwen. Bezwaar werd geopperd, dat zulks niet zou gelden achter de dorpskom, wat verviel toen ge antwoord werd, dat het bestaande aanwe zig mocht blijven. De heer Splinter bepleit de afstanden in Noorden ter Noordzijde van den weg wat in te perken. Ook vandaar heeft nuen een mooi gezicht op de plas en het oude dorp, echter loopen daaromheen wegen. Ten slotte werd hiervoor medewerking toege zegd. Woon wijkjes. Besproken wordt het woonwijkje, gepro jecteerd tusschen den Aarlanderveenschen weg en de spoorbaan en langs het begin van den Nieuwveenschen weg met een toe gangsweg vanaf het dorp. Toegelicht wordt dat de raad, als over 10 of 20 jaren deze uitbreiding noodig of ge- wenscht zou zijn, zelfs daartoe het besluit moet nemen en de mogelijkheid steeds blijft om het ergens anders te brengen, in dien aangetoond kan worden, dat het al daar beter en voordeeliger is, wat mede geld voor den toegangsweg. De heer van Tra zegt, dat hij het onverstandig zou vin den wanneer re Raad dit, indien dit blijkt, niet zou doen. Ofschoon alle bezwaren afdoende weer legd worden, kunnen de heeren Breedijk en Stam toch hun stem nog niet geven aan het plan en willen de beslising verdagen. De voorz. ziet niet in, waartoe dit die nen zou. Heel veel is er reeds over gegaan; de heer Breedijk heeft als wethouder ge noegen genomen met het ontwerp zooal* die ter inzage is gelegd en thans ter vast stelling is aangeboden. Minister van Boeijen heeft als lid van Gereputeerde Staten in dertijd in deze zelfde raadzaal sterk aan gedrongen op een uitbreidingsplan en wel in den geest als thans wordt voorgesteld en vraagt welk nut het heeft om nu nog te train eeren. De heer van Tra zegt, dat in geheel dit voorstel niet anders is en wordt beoogd dan het zuiver belang van de gemeente, in alles is met Burgemeester en Wethouderes en ook een keer met den raad uitvoerig overleg gepleegd. Spreker is met zijn con cessies gegaan zoover als hem mogelijk was. De aanneming van het plan zal de be langstelling voor Nieuwkoop en de Nieuw koopsche plasen sterk vergrooten en de bouwgelegenheid wordt over het geheel enorm uitgebreid. De heer Bakker Schut wijst er op, dat hij zonder dit als dreigement te bedoelen in de kwade beteekenis bij afwijzing aan Ged.Staten in het werkelijk belang van de gemeente zou moeten verzoeken zelfs tot vaststelling over te gaan, waartoe de wet bevoegdheid geeft en wat ook zeker ge beuren zou. Dit blijft echter een uiterst en niet graag gebezigd middel. De heer Stam houdt er aan vast om de beslissing twee maanden te verdagen. De voorz. wilde er zich tén slotte bij neërleg- gen, doch vertrouwt èr dan op, dat niet opnieuw in discussies getreden zal worden, omdat het ontwerp toch werkelijk van alle kanten voldoende bekeken en besproken is en men maar weer niet van vooraf aan beginnen kan. Ofschoon geen formeeïe stemming werd gehouden bleek toch wel, dat niet alle le den, maar toch wel een meerderheid met de verdaging accoord ging. De voorzitter wijdt eenige sympathieke woorden van dank aan de heeren van Tra er. Bakker Schut voor hun eminente voor lichting en aan het Instituut voor het enorm vele werk en sluit daarop de verga dering. TBC 105, bqdragen van particulieren en armbesturen ƒ2123.50, Emmabloempje 36.28. Nadeelig saldo 175.43, totaal ƒ3408.68. Uitgaven Wijkzuster ƒ600, on- gevallenverleening 16.80, inv. verz. 10.40, pensioen 66.66, prophyxalis 9.64, sanato ria 2610,25, versterkende middelen 26.36, ligtenten 16.25, onkosten 53.59, totaal ƒ3408.61. Wijkverpleging: ontvangsten: kraamver- pleging 76.50, salarissen 600, vehzekerin- gen (van de t.b.c.-afd.) ƒ92.52, collecte 40.35, interest 17.22, contributies 2138.70 hulp na overlijden 19.50, onkosten ƒ32.57, totaal 3017.57. De uitgaven zijn. Fonds Zr. Peperzak 100, salarissen 2385.30, verzekeringen 177.90, collecte 18.20, con tributies 59.70, hulp na overlijden ƒ9.75, onkosten ƒ115.38, E. H. B. O. ƒ70.10, on kosten 30.40, totaal f 2966.73. Het saldo verminderd met 10 pet. afschijving van ma terialen ad 63.91 komt er een verlies over 1938 van 13.28. De balans geeft een kapitaal van 1637.54 zijnde materiaal 575.25, kas 363.51,, spaar- en leenbank 638.26, te ontvangen gelden 60.52. De heer C. P. J. Paardekooper brengt een gunstig rapport uit omtrent de controle van de financieels commissie waarna de pen ningmeester wordt gedéchargeerd. Aan de orde komt de verkiezing van drie bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren H. J. J. A. Smeets, G. v. d. Hoeven en Th. C. Berg. De heer Jac. van Leeuwen vraagt hier toe het woord. Allereerst wil spr. het af treden van den heer Smeets bespreken. Toen de heer Smeet tot burgemeèster werd benoemd bestond er, zegt spr., eenige vrees, dat het secretariaat-penningmeesterschap van het Wit-Gele Kruis uit handen zou worden gegeven. Het heeft ons een groot genoegen gedaan dat naast het gewichtig ambt toch nog de taak voor het Wit-Gele Kruis vervuld bleef. Spr. beschouwt dit als een groot geluk voor de vereeniging en stelt voor den heer Smeets bij acclamatie te herbenoemen. Ook de twee andere can didaten stelt spr. voor bij acclamatie te be noemen. De voorzitter onderstreept de woorden van den heer van Leeuwen, dankt de secre taris voor de bereidwilligheid en zijn groo te steun aan de vereeniging, waardoor de zaken altijd weer kloppend worden ge maakt. De vergadering stemt hartelijk met de waardeerende woorden in en de aftredende bestuursleden zijn hiermede herkozen. De heer Smeets dankte daarna voor de waardeerende woorden en dankt vooral voor de hartelijke bewijzen van belangstel ling bij de aanvaarding van het burgemees terschap ondervonden. De voorzittensha- mer van de Ver. het Wit-Gele Kruis op het geborduurde kussen van de E. H. B. O. zal spr. steeds met welgevallen gebruiken. Spreker getuigt, dat het Wit-Gele Kruis en de T. B. C.-bestrijding hem zeer ter harte gaan en dat deze vereeniging, zoo lang de hoogere ambtsbezigheden hem daartoe nog de tijd zullen laten, op zijn volle capaciteit zal mogen blijven rekenen. Het is spr. een vreugde de financieele ba sis voor deze vereeniging te hebben mogen helpen opzetten, zóó dat met vertrouwen de toekomst tegemoet kan worden gezien. In de toekomst wachten nog vele te ver vullen idealen als de vereeniging blijft uit groeien, o.a. ook de geestelijke volksge zondheid, zuigelingenzorg enz. Hierna werden twee afgevaardigden en een plaatsvervanger naar de vergadering van den Z.-H. Bond benoemd, de heeren C. H. de Boer, J. C. Paardekooper Azn„ en Joh. Vlasveld. Medegedeeld werd: dat de Moedercur sus met 32 deelneemstérs wordt voortgezet. De begrooting voor de Wijkverpleging werd voorgesteld in uitgaaf en ontvangst op 2916 met een post voor onvoorzien ad ƒ64.— De begrooting voor de T. B. C.-bestrijding werd voorgedragen op ƒ944.50 ontvang sten en 1305.13 uitgaven alzoo nadeelig saldo van 360.33. Op een vraag hoe dit na deelig saldo moet opgevangen, vroeg de voorzitter deze zorg aan het bestuur te willen overlaten, hetgeen de leden geen verdere zorg kon baren. De Emmabloem-collecte zal op 23 April worden gehouden en wordt door den voor zitter hartelijk aanbevolen. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt waarna de vergadering werd geslo ten.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11