BIOSCOPEN TE LEIDEN De Dieren-Jamboree DIRSOAR 21 FEBRUARI 1939 DE I.E"l5rUP rmiPANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 GEMEENTERAAD Na gebed wordt de vergadering van den gemeenteraad van Alphen aan den Rijn geopend met een „Nieuwjaarsrede" van den voorzitter, burgemeester P. A. Colijn. Nieuwjaarsrede van den voorzitter De omstandigheden hebben er toe ge leid, dat deze eerste vergadering in 1939 plaats vindt nu wij het nieuwe jaaj bij kans twee maanden zijn ingegaan. Hoe wel voor het houden van eer. rieuwaars rede de tijd verstreken is, wil ik U toch eer kort overzicht geven van de omstan digheden waaronder onze gemeente bij de jaarswisseling verkeerde. Het is U be kend, dat de werkloosheid in 1933 in be langrijke mate is afgenomen. Het gemid deld aantal ingeschrevenen bij de gemeen telijke arbeidsbeurs bedroeg 613 en zou nog lager zijn geweest, ndien d evroeg ingevallen v/inter zijn nadeeligen invloed me' had doen gelden. Maar ook me' het cijfer 613 werd een niveau bereikt, be langrijk lager dan sedert 1931 het geval was. Wijst deze vermindering der werk loosheid op een onmiskenbare opleving in de onderscheiden indupstriëen. ook het bouwbedrijf heeft zijn aandeel daartoe bijgedragen. Het aantal afgegeven bouw vergunningen bedroeg 119 tegen 47 .n 1937. In nauw verband hiermede staat ook de verkoop van bouwgrond tot een bedrag van 76521.50, tegen 53927.in het voor afgaande jaar. De loop der bevolking ver toonde, na een periode van betrekkelijken stilstand, weder eenige stijging. Een gezonde gemeente. Het cijfer van 18941 wijst op een toe name van 111. Konden wij onlangs uit de statische gegevens lezen, dat Nederland in 1938 met een cijfer van even 8 het laagst bekende sterftecijfer had van de geheele wereld, wat Alphen betreft, kan worden gezegd, dat wij met een cijfer van even beneden acht nog onder dat op zichzelf zoo lage cijfer zijn gebleven. Het geboor tecijfer ligt met ruim 23,5 boven het rijks gemiddelde, dat nog geen 20 bedraeg. Het debiet der gemeentebedrijven was als volgt: Het gas gaf een vermeedering van 0.34 pet.; electriciteit 16,4 pet.; het water daarentegen een vermindering van 3,2 Over het geheel genomen is de afzet be vredigend te noemen, al is, zooals .U uit een der agendapunten gebleken is, door ce verschillende tariefsverlagingen der laatste jaren de financieele bate voor de gemeente niet meer wat zij voorheen was. Is er, alle omstandigheden in aanmerking genomen, wel eenigen grond om de toe komst met vertrouwen tegen te gaan, het is U evenwel bekend, dat door ver schillende oorzaken, onze gemeente onop houdelijk voor nieuwe uitgaven komt te staan. Konden een tijdlang deze uitgaven nog worden verwerkt, zonder dat tot belasting- verhooging behoefde te worden overge gaan, ja, zelfs tot aanzienlijke verlaging van lasten kon worden besloten, geleide lijk is de toestand zóó geworden, dat voor zieningen niet langer kunnen worden uit gesteld. Daarbij komt nog. dat nog be langrijke werken op uitvoering wachten. Wij noemen daarvan in de eerste plaats het rioleeringsplan, waarvan de aanbeste ding van een belangrijk gedeelte binnen kort kan worden tegemoet gezien; het tweede gedeelte, de zuiveringsinstallatie vermoedelijk einde dezes jaars. Ook het ÜrugTenstraatvraagstuk zal in de toekomst van de gemeente niet onbelangrijke offers eischen, waaromtrent, naar het zich laaf aanzien, in den loop van 1939 door Uwen Raad een beslissing zal moeten worden genomen. Zoo staan wij dan weer aan het begin vna onzen arbeid, in de nieuwe tijd kring; maar met deze vergadering, welke, de laatste raadsvergadering in dit gemeen tehuis zal zijn, wordt tevens iets afgeslo ten. Twintig jaren ruim, heeft de raad hier vergaderd, heeft de raad de belangen der gemeente gediend; dat gedaan op een wijze, waarvoor hem een woord van lof niet mag worden onthouden. Met den wensch dat God onzen gemeènscbappelij- ken arbeid ook verder Zijn Zegen moge bekronen, stel ik U voor, tot de behande- Lng der agenda over te gaan. Een Prins of een Prinses? De heer Ruting beantwoordde deze toe spraak namens de Raadsleden, waarin hij de hoop uitsprak, dat in dit jaar een Prins zal worden geboren! DE OPENING VAN HET NIEUWE RAADHUIS. De voorzitter deelde daarna mede, dat de officieele opening van het nieuwe Raad huis zal plaats hebben op Zaterdag 4 Maart, des namiddags te half 3. De opening zal geschieden door den Commissaris van de Koningin. 5. Voorstel- van B. en W. inzake wijzi ging van het besluit 'd.d. 24 Januari 1938, tot verdeeling der gemeente in stemdis- tricten en tot aanwijzing van stemlokalen. Z.h.st. goedgekeurd. 6. Benoeming van de leden en plaats vervangende leden van het hoofdstembu reau en van de voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van stembu- reaux. De heer Groenendijk vraagt, wat de oor zaak is, dat er voor de stembureaux slechts 2 sociaal-democraten worden voorgesteld. De voorzitter gaf eenige toelichting. Met de opmerking zal bij een volgende vast stelling rekening worden gehouden. De sa menstelling blijkt tiouwms een vergissing te zijn. De voordracht van B. en W. wordt met alg. st. goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en W. inzake het ver zoek van het bestuur der R.K. school te Aarlanderveen, om beschikbaarstelling VAN ALPHEN AAN DEN RUN van gelden voor de aanschaffing van een trapnaaimachine. De heer Ruyssenaars beaamde, dat B. en W. sterk staan in hun standpunt. Het spijt spr. dat de correspondentie met het Kerk bestuur niet ter inzage heeft gelegen. De voorzitter gaf een korte toelichting, waarna het voorstel z.h.st. werd aangeno men. 8. Voorstel van B. en W. inzake vast stelling der vergoeding, ex art. 104, eer ste lid der L.O. wet 1920, verschuldigd aan andere gemeenten. Z.h.st. vastgesteld. 9. Voorstellen van B. en W. inzake: a. wijziging van de instructie voor den gemeente-ontvanger. b. vaststelling van nieuwe instructies voor den directeur en den boekhou der der water- en lichtbedrijven en voor den directeur van gemeente werken. c. wijziging en aanvulling van het Am bten arenreglem ent. d. wijziging en aanvulling van de brandweerverordening. e. wijziging van de salarisverordening. f. vaststelling van een nieuwe veror-' dening, betreffende den burgerlij ken stand. g. instelling van een spaarfonds voor personeel op arbeidsovereenkomst werkzaam en wijziging der veror dening op de arbeidsovereen komsten. De heer Ruyssenaars sprak over de in structie van den gemeente-ontvanger. Welke aanleiding" is ex geweest in art. 27 de bevoegdheid aan den Raad te onttrekken en over te dragen aan B. en W. De voorzitter ?eide, dat de instructie is opgemaakt gelijk aan die van den gemeen te-secretaris. De heer Ruyssenaars maakte nog eenige opmerkingen van overeenkomstigen aard. Hij besprak ook de bijdrage door arbeids contracten, welke 4% bedraagt en welke spr. een tikje aan den hoogen kant vond. De voorzitter toonde aan, dat dit percen tage in alle groote gemeenten is vastge steld. Ook de heeren Van Kleef, Groenendijk en Geerlof maakten eenige opmerkingen, en vroegen nader inlichtingen. De heer Geerlof vond de pensioenbijdrage te zwaar. Na toelichting door den voorzitter werd het voorstel z.h.st. aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. inzake in trekking van de aanwijzing van het ge bouw Julianastraat no. 58, als Huis der ge meente. Z.h.st. goedgekeurd. 11. Voorstel van B. en W., inzake naam geving aan het complex vóór en ter weers zijden van het nieuwe raadhuis. Z.h.st. goedgekeurd. DE BELASTING-VERHOOGING. Een progressieve heffing gevraagd. 12. Voorstel van B. en W. inzake de hef fing" van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. De heer Groenendijk begreep niet, waar om deze belasting-verhooging zoo onver wacht kwam. Konden B. en W. dit niet voorzien by de begrooting? Spr. verhaalt wat „men" zegt buiten den Raad, naar aan leiding van, inmiddels niet bevestigde, ge ruchten (echter zonder dat spr. dit praatje duidelijk afkeurt. Red.). In Alphen kent men geen progressie in de opcenten op de personeele belasting. Spr. zou het beter vin den indien deze werd ingevoerd. De heer Van Kleef noemt dit een betreu renswaardig voorstel. Wanneer wij reeds thans overgaan de opcenten te verhoogen, -kunnen wij de stoo', die toch komen moet, geleidelijk opvangen. Spr. voelt wel voor een progressie in het heffen van opcenten. Voor de regeling daarvan zal nu geen tijd zijn, doch voor een volgend jaar gelooft spr. wel met het voorstel van den heer Groenendijk mee te kunnen gaan. Het der ven van de overwinsten der bedrijven is niet de eenige oorzaak, dat we in de put zijn geraakt. De hoofdoorzaak is, naar spr. meent, dat de Rijksregeering vrij vreemd omspringt met de gemeenten en op deze allerlei lasten afwentelt. Dit hadden B. en W. ridderlijk in hun voorstel moeten doen uitkomen. Den heer Lam bevreemdt dit voorstel Hoe komt het, dat de uitgaven zoo geweldig gestegen zijn? Wachten tot de volgende begrooting. Ook de heer Ruyssenaars was verrast. De groote overschotten zou men nu een ramp kunnen noemen. Want als er geen ton over schiet, is Alphen in last. De vermindering der overwinsten der bedrijven krijgen de schuld van de belasting-verhooging. Geluk kig kwam deze vermindering ten goede aan de minder-gesitueexden en de groote ge zinnen. Nu leggen de minder-gesitueerden weer het loodje, nu de personeele belasting tot sluitpost van de begrooting wordt ge maakt. Is men er zeker van, dat de begroo ting niet zou worden goedgekeurd? Kan de post onvoorzien het tekort van f 7000.— niet opvangen? Spr. zou met deze verhoo- ging willen wachten tot de volgende be grooting. De heer Geerlof sloot zich aan bij het ge sprokene door den heer Van Kleef. De heer Bergshoeff ziet de eenige oplos sing in een verhooging van de tarieven. Voor een progressieve heffing van de op centen, als door den heer Groenendijk voor gesteld, voelt spr. niet. Hoe is het tekort in de begrooting gevonden? Hebben B. en W. dit zelf ontdekt, of is het lek in den Haag aan den dag gekomen? De heer Verdonk vroeg, of op geen an dere wijze het gat kan worden gestopt. Spr. noemde verschillende voorbeelden. De heer Koren laakte ook het afschuiven van lasten door het Rijk op de gemeenten. Den heer Ruting verheugt het, dat dit voorstel niet in het nieuwe raadhuis op tafel komt! Spr. bevreemdt dit voorstel, want de gemeente Alphen moet zijn finan ciën toch kunnen regelen, zonder dergelijke plotselinge voorstellen. Spr. zal zijn stem geven, als het niet mogelijk is dit voorstel uit te stellen; doch dan verzoekt spr. het klassen-stelsel af te schaffen. Voorzitter beantwoordt sprekers. De voorz. beaamde, dat hoewel B. en W. een belasting-verhooging hadden aan gekondigd zij niet hadden gedacht, dat dit nu reeds zou geschieden. Spr. <orai et tegen op te spreken over „in de put zitten". Zelfs in luxe gemeentën zal evenveel aan belasting worden betaald. Er is hier c.v. geen straatbelasting. Spr. zegt het met k>m, dat we er met deze opcenten-verhooging niet zijn. Het tekort is aan 't licht gekomen, toen antwoord werd gegeven op de gebruikelijke vraag van Ged. Staten naar het saldo //aar mede de begrooting 1940 zou openen. Sij een bespreking op de griffie bleek, dat de begrooting wel niet de goedkeuring zou ver krijgen, indien niet reeds nu, althans ge deeltelijk, de financiën werden versterkt. De voorzitter hekelt scherp een praatje. Spr. hekelt scherp een door den heer Groenendijk gemaakte opmerking, dat de burgemeester de gemeente op hooge kos ten heeft gejahgd. Spr. stelt de vraag: wie dringen er steeds op hooger uitgaven aan? Dat zijn de sociaal-democraten en nog eens: de sociaal-democraten. Als er geen tegenwicht in den Raad was geweest, zou de gemeente reeds lang en diep in de put hebben gezeten. De heer Groenendijk protesteert. Spr. heeft niet zijn eigen meening vertolkt, maar wat men buiten den Raad zegt. Spr. weet wel beter. De voorzitter: Zeker wat men in uw krin gen zegt! Een financieel exposé. Spr. vervolgt zijn uiteenzetting. De in komsten zijn zeer sterk omlaag gegaan. De schoolgeldverlaging b.v. is voor de gemeente tegengevallen. De financieele ver houding tusschen Rijk en gemeente brengt 12000 minder op dai in 1934. De verlaging van de bedrijven winst kostte de gemeente 34.800. Het is eigenlijk een wonder. Spr. besomde een bedrag van 81.000 aan veriaging. En dan zegt spr. dat het een wonder is, dat B. en W. hebben kunnen rondkomen en nog zulke groote werken hebben kunnen uitvoeren. Spr. zet zijn sombere lijst voort: De ar menzorg kost f 15000.— meer. Ook de po- litie-zorg is uitgebreid. Spr. komt aan ruim 100.000.aan verlaging van inkomsten sedert 1934. Hoe kunnen B. en W. bet bolwerken, ter wijl de Rijks-uitkeering nog steeds minder wordt? Daarom behoeft het geen verwondering te wekken, dat Ged. Staten tijdig maat regelen wenschen. B. en W. hebben ook zelf de overtuiging, dat het noodig is. Omtrent de voorgeslagen progressie merkt spr. op, dat als men Alphen als woon- gemeente wilhandhaven, men de vestiging toch eenigszins mogelijk moet maken. Ver hooging van bedrijfstarieven houden B. en W. in overweging. Ook zal er bezuinigd moeten worden. Spr. erkent, dat het Rijk de gemeenten telkens een veer uit de staart heeft getrok ken. Ook van de nieuwe belastingwetten verwacht spr. niet veel goeds. Wat de opheffing van de klasse-verdee- ling betreft, daartoe ziet spr. op het oogen- blik geen kans. Aan belasting-verhooging is niet te ont komen. Spr. heeft zich wel eens afge vraagd: Zou het niet verstandig zyn ge weest indien B. en W. zich met meer kracht hadden verzet tegen belastingverlaging. B. en W. meenden echter in een critieken tijd niet meer dan het hoognoodige te mogen vragen. Daartegenover staat, dat als het gety gekenterd is ook de noodzakelijke voorzieningen moet worden getroffen. In welke richting keek de voorzitter? De heer Den Ouden zegt te weten, hoe er ieder jaar bezuinigd is. Dit voorstel kon niet uitblijven. We zyn er trouwens nog niet. Spr. vraagt ernstig te bekijken de huur-verlaging; spr. meent, dat de gemeen te denn grond te goedkoop verkoopt. Den heer Groenendijk spijt het, dat de HADDEN IN DUITSCHLAND DE INTERNATIONALE GEZONGEN Een Leldenaar en een Boskooper gevangen Een bericht van „De Vooruit" uit Bos koop meldt: Zaterdagmorgen kwam een arbeider, die in deze gemeente thuishoort, uit Duitschland, waar hij gewerkt had, te rug met de mededeeling, dat vier Ne derlanders in een Duitsche gevangenis zijn opgesloten. Het zijn C. Klootwijk uit Boskoop, P. van Oort uit L e i- den en twee jongelui, die in Gronin gen wonen. De politie deelde mede, dat de oorzaak van de arrestatie der mannen gezocht moet worden in het feit, dat Klootwijk op een mondorgel de Internationale ge speeld heeft, welk lied door zijn drie ka meraden zachtjes werd meegezongen. Dit gebeurde Woensdagavond, den avond voor hun vertrek naar Holland. Toen de man nen Donderdagmorgen van hun werk kwa men, werden zij door een S.A.-man aan gehouden. Deze gaf hen over aan S.S.- mannen, die hen per auto naar de gevange nis brachten. De vader van C. Klootwijk, te Boskoop gaf aan „De Vooruit" het volgende relaas: Een vriend van de vier gearresteerde jongemannen was Donderdag iets eerder thuisgekomen als Klootwijk en de even eens gearresteerde P. van Oort uit Lei den, met wien hij veel verkeerde. Omdat voorzitter zich opgewonden heeft over het praatje, dat spr. heeft oververteld uit de buitenwereld. De heer Van Kleef voelde zich een beetje verongelijkt, dat de voorzitter bij zijn phi- lippica doorloopend spr. heeft aangekeken. Spr. is zich geen kwaad bewust. De voorzitter: Ik heb gekeken in de rich ting van de sociaal-democratische fractie, die B. en W. verhooging van lasten in de schoenen hebben geschoven. De heer Groenendijk protesteert. De heer Ruyssenaars voelde zich bevre digd door het antwoord van B. en W. Uit dit betoog is komen vast te staan, dat di recte maatregelen tot belastingverhooging noodig zijn. Als de zaken zoo staan, zal spr's fractie haar stem aan dit voorstel geven. De heer Deerenberg vond het een mooi puntje, dat B. en W. nog vóór de verkie zing met dit voorstel komen. De voorzitter: De durf, wilt u zeggen. De heer Deerenberg: U begrijpt me wel! Na nog eenige besprekingen werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 14 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Groenendijk en Koren, en mevrouw Hout man. hy zich wilde verkleeden de bedoeling was, dat ze nog denzelfden avond naar huis zouden* gaan vroeg h- aan Van Oort of hij even een boodschap in de can- tine wilde deen. Van Oort deed het, maar hij keerde niet terug. Later zou blijken, dat een S.A.-man hem mee naar het bu reau had genomen in verband met het zingen van de Internationale en sommige uitlatingen, waarin zijn ontevredenheid over het Duitsche regime tot uiting was gekomen. Even later ging ook Klootwijk naar de cantine, omdat hij nog een broek wilde koopen. Toen hij met het kleeding- stuk over zijn arm weer terug wilde gaan, werd hij, evenals Van Oort, door een S.A.- man in hechtenis genomen. Hetzelfde lot wedervoer twee Groningers, die in een café waren geweest en later op den avond in een vroolijke stemming thuiskwamen. De metgezel van Klootwijk kreeg de boodschap, dat deze en Van Oort al in een celwagen zaten en dat hij, als hij ze nog wilde zien, er gauw bij zou moeten zijn.. Hij heeft zijn beide kameraden inderdaad nog even gesproken en, hun toen hy hoor de dat ze nog niets te eten hadden gekre gen, een cake gegeven, die hij voor zijn familie meer naar Holland had willen ne men. De overige Hollanders kregen de aanzegging, dat ze dezelfde avond niet meer naar huis mochten vertrekken, en dat zij zich den volgenden ochtend moes ten melden. Toen zij Vrijdagmorgen op het bureau kwamen werd de toestemming ge geven de thuisreis te aanvaarden. Intusschen is tot den burgemeester van Boskoop het verzoek gericht over een en ander inlichtingen in te winnen. Daar de burgemeester echter eenige dagen uitstedig was, kon aan dit verzoek niet direct wor den voldaan. 13. Voorstellen van B. en W. inzake: a. verkoop van bouwgrond aan den heer W. B. Kroon q.q. aan het Toussaintplein. b. verkoop van bouwgrond aan den heer M. Meijer q.q. te Oegstgeest aan het Burgemeester Visserpark- Noordzijde. Z.h.st. goedgekeurd. 14. Voorstel van B. en W. inzake aan koop van een perceeltje voetstraat. Z.h.st. goedgekeurd. 15 Voorstel van B. en W. inzake verhu ring van de woning Dorpsstraat no. 51. Z.h.st. goedgekeurd. 16. Voorstel van B. en W. inzake wijzi ging der gemeentebegrotingen, diensten 1938 en 1939. Z.h.st. goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Groenen dijk inlichtingen over de werkverschaffing te Nieuwkoop. De inlichtingen worden ver schaft. De heer Deerenberg dringt aan op een strafverordening, dat bij het varen op den Rijn de opvarenden behoorlijk gekleed moe ten zyn. De voorzitter zal dit overwegen. Als ik koning was. (Ronald Colman, Frances Dee). Mexico lacht (Ray Milland, Dorothy La- mour). Andalusische Nachte (Imperio Argentina) Ik eisch gerechtig- ïeid. (Edward Ro binson, Barbara O'Nell). Verbannen (Zarah -.eanuer). In de greep van het jzeren monster. (Bela Lugori). Professor, wat ben je begonnen? (Ginger Rogers, James Ste wart). iorneo (van Osa en Martin Johnson). Wereldstad (Spencer Tracy Luise Rainer). Blauwbaards achtste vrouw. (Claudette Colbert, Garfy Coo per). Fantastisch avontuur in Fiankrijk Mexicaansche feesten Strijd tegen dt onaerwereld Griezel sensatie. Amusante cumedie Coltureele fiim van Borneo Scnsationeel- dramatisch Huwelijks- comedie. AANVANGSUUH lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. Zaterdag en Woensdag 2 uur ma- tinée. lederen avond 8 uur. Zondag ook van 2—7 uur. lederen middag behalve Vrijdag, 3 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag ook van 4—7 uur. Woensdag half 3 matinée. lederen avond 8.15 u. Zondag ook van 2—7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8 uur Zondag ook van 2— 1 uur. Eiken werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v; volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. voiwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen 101. De apen, die acrobaten, hadden het te saai gevonden, om gewoon mee te loopen. Ze slingerden zich met sierlijke bochten voort, van de eene boom naar den andere en vorm den soms heele kettingen, door elkaar bij de staaic vast te houden. 102. En de kijkers applaudisserden maar en riepen steeds opnieuw „leve de jamboree!" Joko, die van de dikke juf frouw met de bljemenjapon naast zijn vriend moest zitten, was zoo enthousiast, dat hij Big een por gaf. Het was goed bedoeld, maar kwam zoo hard aan, dat Big van zyn plaats rolde en onder de bank ervoor terecht kwam, waar hij even beduusd bleef liggen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9