Een zeer speciale premie-aanbieding Uitsluitend voor onze lezers Aan de Administratie van „De Leidsche Courant" - Papengracht - Leiden DINSDAG 21 FEBHUAR1 1939 DE LE'CSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN Acht Italianen laten werken zonder toestemming. De directeur P. F. I. M. van S. te Den Haag had als hoofd van een onderneming acht Italianen in dienst gehad te Lei den zonder toestemming van den Rijks dienst voor werkloosheid en zonder ver gunning van den minister van Economi sche Zaken. De verdediger van verdachte voerde aan, dat er een mondelinge toestemming geweest zou zijn, maar dat er later eenige wrijving was ontstaan met de autoritei ten. Verder zou verdachte de arbeiders overgenomen hebben van een andere aan nemer van granito- .en terrazzo-werken te gelijk ertijd dat hij de zaak van deze had voortgezet. Tevens voerde de verdediger aan, dat de werkloosheidsdienst gezegd had, dat er 21 Hollanders werkloos lie pen, die het werk evengoed konden doen als de Italianen. Maar volgens den verde diger was gebleken, dat er maar één Hol lander in staat was deze werkzaamheden te verrichten. Het O.M. achtte het ten laste gelegde bewezen en zeide o.a. dat eerst de Neder- landsche werklieden aan het werk moeten en dan pas de buitenlanders en daar is dan nog vergunning noodig. Met alle ver zachtende omstandigheden rekening hou dende eischte spr. voor elke knecht een geldboete van 5 subs. 2 dagen, dus in to taal een geldboete van 40 subs. 16 dagen. Nadat de verdediger nogmaals op vrij spraak had aangedrongen bepaalde de kantonrechter de uitspraak op over 8 d. In gesprek. G. G. uit Utrecht had zoo druk en gezel lig met zijn meisje zitten keuvelen in zijn auto op den Stationsweg te Leiden, dat hij maar heelemaal niet gezien had, dat de verkeersagent bij het Station hem een stopteeken gegeven had! Deze onoplettendheid kwam hem te staan op een geldboete van 5 subs. 2 dagen. Duizeligheid? De schoenmaker J. K. te L e i d e n, was op de Haarlemmerstraat te Leiden door een agent aangetroffen toen hij iet of wat te veel aan Bacchus had geofferd. Verdachte vertelde met een stalen gezicht, dat hij ab soluut niet dronken was geweest, maar last had van duizeligheid, er aan toevoe gend, dat hij maar vier biertjes op had. Twee getuigen verklaarden ook, dat ver dachte niet dronken was geweest, want volgens hen had hij maar twee biertjes op. De kantonrechter vond het wel wat vreemd, dat de getuigen het over maar twee biertjes hadden, temeer daar ver dachte verteld had, dat het er vier ge weest waren. De agent, die den schoen maker gratis logies had aangeboden vond. dat de man eig uit ziin adem naar bier riekte, en hij had van duizeligheid niets be merkt, wel was de gang waggelend, maar dat kwam door de biertjes natuurlijk. Het slot van het geval was, oat de ambte naar 5 eischte, hetgeen verdachte, ge zien het feit, dat hij absoluut geen geld heeft, wat wat veel vond. Het vonnis werd 3 subs. 1 dag. Rare manier van rijden. Volgens de getuigen kon C. N. F. uit Leiden niet veel van auto-rijcien, want wie gaat er nu een druk punt zooals het Haagsche Schouw te Voorscholen is, het drukke weggedeelte oversteken zonder uit te kijken. Tegenliggers waren door deze manier van rijden in gevaar geko men en da gevolgen waren niet uitgeble ven, zoodat men mocht spreken van een ernstige aanrijding en een nog ernstiger fout van den bestuurder. Het O.M. stak deze meening dan ook niet onder stoelen of banken en eischte een geldboete van 20 subs. 10 dagen. Uit spraak conform. Een onvoorzichtige De koopman J. S. uit Leiden vertelde triomfantelijk, dat hij reeds 150.000 K.M. gereden had zonder een ongeluk te krij gen of te maken. Trots deze prestatie moest hij gistermorgen verschijnen wegens het feit, dat hij plotseling zonder op te let ten op ander verkeer de Hooge Rijndijk te Leiden was overgestoken met zijn auto en dat nog wel toen de wegen erg glad waren. Het gevolg was geweest, dat een auto uit de richting Leiderdorp komende in de knel was gekomen. De eisch werd een geldboete van f 10 subs. 5 dagen. Uitspraak 7.50 subs. 3 d. In de bocht. A. P. v. d. G. te Leiden had het hal- ve cirkeltje om de Morschpoort te Leiden met een snelheid van circa 50 K.M. geno men met het gevolg, dat een wielrijder plotseling een auto voor zich zag opdoe men en slechts door ijlings op zij te vlie den kon voorkomen, dat hij onder het vehikel terecht zou zijn gekomen. Eisch en uitspraak 15 subs. 5 dagen. Op zoek. Vader J. C. B. had tegen zoon C. G. B.p beiden te Leiden gezegd: ga jij eens kij ken waar die jongen blijft. Zoonlief was op de motor gestapt en was gaan kijken. Hij was op de Schrijversbrug te Leiden met zijn motor links gaan rijden en had toen een wielrijder getorpedeerd. Maar het werd nog erger, want zoonlief was nog pas 15 jaar en mocht dus geen motor be sturen en de vader wist dat. Dus moest de vader terecht staan wegens uitlokking tot misdrijf. De eisch tegen den vader werd een geld boete van 10 subs. 5 dagen en tegen den zoon een geldboete van 12.50 subs. 5 d. omdat hij in de gauwigheid nog een wiel rijder had aangereden door links te gaan rijden. Het vonnis werd tegen elk een geldboe te van 10 subs. 4 dagen. In botsing. G. v. d. P. te Leiden had met zijn auto in de Dorpstraat te Oegstgeest een ander vehikel aangereden, waardoor dit vervoermiddel beschadigd werd voor 11.40. De eisch en de uitspraak werden een geldboete van 15 subs. 5 dagen en toewijzing van het schadebedrag aan den benadeelde voor het gevraagde: dus 11.40. Onhebbelijk. De chauffeur Chr. S. te Leiden had op den weg naar Leimuiden geen gelegen heid willen geven aan een autobus van Maarse en Kroon om te passeeren trots het feit, dat de chauffeui van de bus steeds had zitten toeteren en er op dezen weg vier uitwijkplaatsen zijn. Deze onhebbelijkheid van verdachte kwam hem te staan op een eisch van ƒ20 subs. 10 dagen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen. Even uit wijken is toch voordeeliger. HAAGSCHE POLITIERECHTER. En toch was het niet waar! Mej. J. M. S. te Leiden hield stug en stijf vol, dat zij niet gescholden had maar dat haar tegenpartij daarentegen de schul dige was. Maar deze tegenpartij, belichaamd in mevrouw E. zei, dat zij ..stinkbok" was genoemd, hetgeen door den boterhan- delaar J. G. B. was gehoord die bij het „feest" tegenwoordig was geweest. Volgens de juffrouw hitsen de diverse buurvrouwen elkaar tegen haar op. Zelfs de bloedeigen kindertjes van de verschil lende buurdames bemoeien zich er mee, want er is zelfs een heel vers op haar ge maakt. En daarom was de juffrouw kwaad geworden, al had zij toch niet gescholden, wederom volgens haar zeggen. Toen mocht de verdachte juffrouw iets tot haar verdediging zeggen zonder in de rede gevallen te worden en er kwam een stort vloed van woorden, die niet te stuiten was. Allereerst werd de juffrouw van beneden er bij gehaald, daarna de dito van links boven. Twee buurmannen kwamen er ook bij te pas, een gewapend met een eind ijzeren pijp en de ander met een mes. Die gewapenden wilden elkaar naar een betere wereld helpen, maar het was niet doorge gaan, want de beiden gades der moord lustige heeren waren eventjes tusschen beiden gekomen met als resultaat in twee verschillende huizen twee opgewonden echtparen. Het zou te ver voeren de op gewonden verdachte juffrouw op haar ver dere vertellingen te volgen. Ook de Politierechter vond het zoo lang zamerhand welletjes en stopte het lek waardoor de woordenstroom ophield om zoo nu en dan nog eventjes te druppelen. Maar niettemin waren de heeren achter de groene tafel wel iets te weten gekomen. Toen de rust weer was ingetreden deelde de Politierechter mede, dat er meer klach ten waren over de juffrouw en ook over schelden. De Officier eischte een geldboete van 10.— subs. 5 dagen. „Oh, maar dan ga ik in hooger beroep", deelde de juffrouw mede. De Politierechter vond zulks prachtig en veroordeelde haar tot een geldboete van 10 subs. 20 dagen. En in de wachtkamer ging de juffrouw informeeren waar zij hoo ger beroep aan kon teek en en. Had niet ontvangen mogen worden. L. D. C. uit Leiden had 2 gekregen van Maatschappelijk Hulpbetoon maar had het niet aan mogen pakken, omdat hij er geen recht op had want hij had die week verdiend. De Officier eischte een week gevangenis straf voorwaardelijk met een jaar proeftijd. De Politierechter vonniste een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. In conflict. P. N. van R. teLeidschendam zou den bakker N. J. S. uit die gemeente 'n drie tal klappen op zijn kaak gegeven hebben waardoor dit nuttige instrument gedurende veertien dagen teekenen van dikte had ge geven mitsgaders het ongemak. Een an dere Leidschendammei had het gezien en vertelde dat dan ook. Verdachte had een brief geschreven, dat hij zelf niet komen kon, maar dat de bakker hem zou hebben uitgescholden voor dief, hetgeen de bak ker ten stelligste ontkende. Niettemin was er toch wel wat waar geweest van het een of andere scheidpartijtje, al was het dan daarvoor gebeurd. De Officier eischte in dit verband een geldboete van 1 10 subs. 10 dagen. De Politierechter hield er nog meer reke ning mede en halveerde den eisch, zoodat het vonnis werd 5 subs. 10 dagen. uit pure baloorigheid een der agenten op zijn nek gesprongen. Dus moest het sprin gende visschertje mee naar het bureau en toen waren de poppen aan het dansen ge raakt, letterlijk en figuurlijk. Als proloog mocht eei. der agenten eenige muilperen in ontvangst nemen, maar de andere was intusschen begonnen het looze visschertje in de richting van het bureau te trekken. Het bleef voorloopig bij een be gin, want de visscher begon in tegenover gestelde richting te rukken. Het eind van het geval was niettemin geweest, dat „de sterke arm" het sterkst was gebleven en een cel een bewoner had gekregen. De Officier eischte een maand gevange nisstraf. Het document, dat de schipper van de K.W. had ingestuurd, had toch nog wel invloed, want er bleek uit, dat verdachte inderdaad nooit sterken drank gebruikt en dat hij nu dronken was geworden van bier. Bovendien heeft de verdachte zijn leven verbeterd en heeft nu nette verkeering. Met alle omstandigheden rekening hou dende wilde de Politierechter het nog wel eens met hem probeeren en veroordeelde hem tot een geldboete van 25 subs. 25 da gen. En volkomen tevreden ging het recal citrante visschertje naar Katwijk en zijn logger terug. De visscher A. van D. te K a t w ij k aan Zee gebruikt volgens den schipper van den logger K.W. nummer zooveel nooit sterken drank, maar volgens het verbaal was de verdachte op den vasten wal niet dronken geweest, maar meer dan dronken. De vader had zoo'n vermoeden, dat zijn zoon wel eens „wat" genuttigd kon heb ben, dat hem wat onvast ter been deed worden, dus was hij er 's avonds op uit ge togen om zoonlief op te duikelen. En hij had hem opgeduikeld en hij had gezien, dat zoonlief liep te duikelen vanwege het ge nuttigde vocht. Vader had zoonlief aangeraden om mee naar huis te gaan maar deze laatste wilde volgens het verbaal „niet als een kleine jongen aan een hardje mee". „Dan maar liever ruzie met de politie". Voor den jongeling liepen twee agenten en plotseling was het benevelde jongmensch DORP IN DE HEI Roman door EM. VAN HEMELDONCK. Org. prijs f 3. Dit werk is in den prijskamp voor de beste Kefnpi- sche roman met algemeene stemmen door de jury met den eersten prijs bekroond. „De schrijver bezit een rijke inspiratie, weet de karakters van zijn helden psychologisch te verklaren en niettegenstaande de talrijke typen, die beschreven worden, blijft het verhaal, dank zij de spannende en logisch opgebouwde intrige, een sterk geheel van He- meldonck veroverde met zijn „Dorp in de Hei" een schoon e plaats onder onze Vlaamsche vertellers". (De Jury) „Het is een gave roman, met tal van wondermooie passagesIk zou het op één lijn willen stellen met Bartje van Anne de Vries of De Bikkel van Diet Kra mer, maar het geeft meer voldaanheid omdat de diepte en de kracht van het geloof er de folterende momenten van het leven nog draaglijk maakt". (St. Maarten) „Een eerlijk mooi boek, dat met recht een prijs won'" (De Zevende Dag) Gegrepen uit het volle leven". (De Telegraaf) HAKENKRUIS EN SOVJETSTER lil Dagboek uit Duitsche gevangenschap, door F. SENTRY. Org. prijs f 2.20. „De vermaarde Bond-zonder-naam vind in dit diep- ontroerende dagboek zijn toegepaste evangelie en zijn grondwet. Hij geeft een nuchter en vaak humoristisch relaas van de feiten^ maar die feiten zijn el erg genoeg. Al leen op 't eind na de bevrijding breekt het gevoel door; dan wordt het ook een prachtig stukje littera tuur vol zuivere ontroering. Een waar en simpel boek, geheel doortrokken van een heerlijke en diepe sensus catholicus". (Nieuwe Eeuw) Maar en dit is de grootste verdienste van dit werk het boek laat een onuitwischbaren indruk achtereen geschiedkundig document...." (De Bazuin) „Simpel en onopgesmukt vertelt hij en nierdoor is dit boek van den eenvoudige geworden tot een aan grijpend en ontroerend, maar soms ook vreeselijk do cumentOntroerend is dit dagboek, haast op elke bladzijde". (Volkskrant) „Dit boek is inderdaad een document, dat ons plot seling verrassend helder doet zien, op welk terrein de eigenlijke strijd van dezen tijd wordt uitgevoch ten, en waar de onverwoestbare krachten schuilen, die Europa ten slotte van een dreigende chaos zullen redden. Dit boek is in waarheid een levend stuk Katholicisme, waaraan men terecht de woorden van Augustinus als motto heeft meegegeven: „Bidt voor hen, die gij weerlegt en bestrjjdt"." (Dr H. v. R. Leidsche Courant) HET HUIS VAN DEN PROFESSOR Roman van WILL A CATHER. Org. prijs f 2.60. li Het vertelt ons geen geschiedenis van uitslui tend brave, degelijk katholieke beginselen. Er komt in het heele verhaal maar één kath. figuur voor en dat is nog een bijfiguur. Het is echter de géést, de manier van de dingen te zien en te zeggen, die het meesterwerk stempelen tot een zuiver kath. roman. Door Gabriel Smit op lofwaardige wijze vertaald...". (Res.bode) „Wat dezen roman zijn bijzondere bekoorlijkheid geeft, is m.i. de prachtige weergave van den profes sor. Deze „professor" staat levend voor ons, in zijn eigenaardigheden en hobbies, een man met het hart op de rechte plaats. Een prachttype en op voortreffe lijke wijze levend geworden in dit boek.een merk waardig en spannend boek, een boek van een sterk en oorspronkelijk talent. Ieder die het openslaat zal het met genoegen ten einde toe lezen". (Boekenschouw). ANNA MARIA TAÏGI ,v DE HEILIGE HUISMOEDER. Org. prijs f 2.75. Een leven meer passioneel dan het meest romanti sche uit de romans.... Een huismoeder, die een mys tiek leven leidde in een gewoon werkliedengezin. Deze levensbeschrijving komt juist op tijd, vooral omdat het nu meer dan ooit nuttig is eén voorbeeld aan het gezin voor te houden. Deze ongeletterde huismoeder, die lezen noch schrijven kon, ziet in de 47 jaren van haar huwelijksleven door een soort „mystieke zon" ._et heden, verleden en de toekomst der wereld. Zij voorspelt de overwinningen en de nederlagen van Napoleon, de verbanning en den dood. Zij is „het ant woord van Gód", en de „hinderpaal", zoo schrijft Kardinaal Salotti, waardoor de dwingeland der we reld gebroken werd. Het leven van de zalige Anna Maria Taigi is een openbaring van Gods voortdurende, persoonlijke zorg voor Zijn Kerk. In een periode waarin „de poorten der hel" haar met laster, spot, vernedering, geweld sche nen te „overweldigen" de tweede helft der 18de eeuw en de eerste der 19de eeuw, de eeuw van Vol taire, de Groote Revolutie, Napoleon, van de vrijmet selarij en het liberalisme kiest hij een arme volks vrouw, moeder van een groot gezin, uit om te boeten voor het gruwelijke kwaad, dat wordt bedreven, en den bestuurders der H. Kerk tot raad en steun te zyn. Hoe wonderbaar is Gods Voqrzienigheid! Men kan slechts wenschen, dat ten minste wij Katholieken, kennis krijgen van dit heel bijzondere ingrijpen van God ten gunste van de Zijnen. Ook voor ons immers, ook ter onzer onderrichting en bemoediging heeft Hij dit gedaan. En mogen boeken als dit ook vele niet-Katholieken, die oprecht van hart zijn, bereiken, opdat ze Gods leiding in het wereldgebeuren gemakkelijker leeren inzien. (Msbd.) Een waardevol boek voor iedere Katholieke moeder KAMERADEN KEERDEN TERUG van JAN NIEUWENHUIS Org. prijs f2.80 „Het hartelijke en gevoelige boek dat Jan Nieuwen- huis schreef „Kameraden keerden terug" moge in de titel herinneren aan „Der Weg zurück", het heeft er verder niets mee uit te staan dan zijn geest van solda tentrouw. Het mist echter alle opstandigheild, alle verscheurdheid, en is zoo gezond als een Hollandsch soldaat maar zijn kan. Zijn vernalen zijn gevoelig en hebben die vreemd- ontroerende klank van een ijzervreter die een snik versmoort door zijn snor kapot te bijten. En de gees- tingheid is er droog en zwaar zooals die in ons volk doorgaans is. Een kern-gezond, mannelijk en hartelijk boek". (De Volkskrant) Al deze pas verschenen boeken, fraai gebonden in linnen stempelbanden, zijn uitsluitend voor onze lezers, mits voor 27 Februari a.s. besteld, en zoolang de voorraad strekt, verkrijgbaar tegen den uitzonderlijk lagen prijs van Fl. 1.50 per stuk De 5 boeken te samen voor slechts Fl. 7.i desgewenscht in 5 termijnen te betalen Ingenaaid Fl. 1.25 per stuk; 5 boeken te samen Fl. 6.-. Ondergeteekende HAAM: ADRES: wenscht gebruik te maken van Uw premie aanbod en verzoekt te zenden: geb. ex. no. ex. ing. ex. gehele serie van 5 boeken ing. geb. ing. geb. ing.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6