OPEL Bestelwagen OOSTER GARAGE, H00G,L?JXK 90 Het zilveren feest van „De Narcis" STADS NIEUWS AGENDA DINSDAG 21 FEBRUARI 1939 DE I.EWÏSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Algemeene waardeering voor moedig doorzetten Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten 10 cent per f 2.60 per kwartaal. Franco per po.vt 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: SO cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. S REGENKANS De Bilt seint: Verwachting: Voor het gesheele land: Zwakke tot matige, later toenemende Zuid-Oostelijke tot Zuide lijke wind, aanvankelijk half tot zwaar be wolkt, later toenemende bewolking, aan vankelijk weinig of geen regen, later toe nemende kans op regen, vooral des nachts zachter. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 Den Helder: motregen en mist, stil, 2 gr. C. Vlissingen: mist, Z.Z.W., zwakke wind, 0 gr. C. De Bilt: mist, stil, 1 gr. C. Groningen: mist, W.N.W., zwakke wind, 0 gr. C. Maastricht: mist, Z.W., zwakke wind, 2 gr. C. BU1TENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk wordt aan de Westzijde voortdurend streker aan getast door de aanvalleh der depressie. Het maximum van den luchtdruk ligt in Mid den-Zweden, waar strenge vorst heerscht en reikt met een tong in Frankrijk. De depres sie bij IJsland begint op te vullen. Vóór het Kanaal en ten Westen van de Golf van Biscaye ligt een nieuw daalgebied va., den luchtdruk. De Zuidelijke tot Zuidweste lijke luchtstroom bracht sterke verwarming in Ierland en Schotland en verder langs de Noorsche kust tot hoog in het Noorden. Op IJsland zelf werd het echter weer kou der. De oude depressie in het Oosten vult steeds meer op doch blijft haar activiteit behouden. Langs de westzijde stroomen zeer koude continentale luchtmassa's over Duitschland en Centraal-Europa, die regen en sneeuwval veroorzaken in hel Oostelijk Oostzeegebied en Polen. Het station op de Saentis meldt thans onbewolkten hemel, doch een temperatuur van min 14 graden Celsius, dat is nog drie graden lager dan gisteren. De Zugspitze meldt sneeuw, met min achttien graden. In Ierland en in het' Oosten van IJsland viel zeer veel regen. Het is te verwachten, dat de depressie invloed zich geleidelijk ook op het weer hier te lande zal doen bemerken en de bewol king ,en de regenkans zal doen toenemen. LUCHTTEMPERATUUR. 2.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdag nam. 5.52 uur tot Woensdag ochtend 6.35 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 22 Fe bruari v.m. 4.— uur en nam. 4.25 uur. Maan op Woensdagmorgen 7.47 uur. Maan onder Woensdagavond 21.12 uur. Mooie handen mst Purol. Ze blijven er zacht en gaaf door. Doos 30 èn 60 ct. Dr. J. J. TH. DOYER. f De hoofdinspecteur van de volksgezond heid dr. J. J. Th. Doyer, is in den afge- loopen nacht te 's-Gravenhage op 58-jari- gen leeftijd overleden. Dr. Dcyer is op 12 September 1938 tot hoofdinspecteur van de volksgezondheid benoemd als opvolger van dr. R. N. M. Eykel. Voordien was hij inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Holland. NIEUWE BURGEMEESTER VAN BUSSUM. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 Maart 1939 benoemd tot burgemeester der gemeente Bussum de heer M. Fernhout, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Mid delburg. De Vereeniging „De Narcis", groep narcissen kweekers der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, bestaat vijf en twintig jaar en bij die gelegenheid is gisterenmiddag in ge bouw St. Bavc te Haarlem een eenigs- zins plechtige herdenkingsvergadering gehouden. De zaal was langs de kanten met planten en zeer uiteenloopende soorten narcissen versierd en de bestuurstafel was als het ware onder de prachtige bloemen verscholen. De Keurings dienst zorgde daarenboven voor eenige bijzonder artistieke tafelstukken. Van de autoriteiten, die aan den oproep van het bestuur om deze bijeenkomst bij te wonen gehoor hadden gegeven noemen wij o.a. mr. J. J. Wintermans, waarnemend directeur-generaal van den Landbouw, als vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken, de heer E. H, Krelage, eere-voorzitter en di. A. J. Verhage, voor zitter en het voltallige hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, met de besturen van de vereen, de Hyacinth, de Tulp, en de Iris; prof. dr. E. van Slogteren, technisch adviseur, ir. N. van Poeteren, hoofd van den Plantenziek- tenkundigen dienst, het bestuur van de Ar- britagecommissiè voor den Keuringsdienst, van de commissie van toezicht op het Snij bloemencontract, den Bond van Bloem bollenhandelaren, Holil. Bloembollenkw.- genootschap, L.T.B., Ned. Tuinbouwbond, Veilingbesturen van het H.B.G. te Bree- zand, Beverwijk, Hillegom, West-Friesland; den voorzitter en den directeur van de Ned. Sierteelt Centrale, 'de oud-voorzitters van de vereeniging etc. De voorzitter, de heer H. van Zonneveld, hield een openingsrede (welke wfj gisteren reeds hebben gepubliceerd. Toespraak namens den Minister. Mr. Wintermans sprak namens den Mi nister en verklaarde gaarne te komen op een vergadering, die gewijd is aan een van de schoone kinderen van Flora. De mooiste vormen zie ik rondom, aldus spr., en dat stemt tot vreugde. Uw organisatie bevindt zich gelukkig niet in een doodlcopend slop, de narcissenteelt biedt groote toekomst mogelijkheden. Tier jaar geleden werd er 500 H.A. mee beplant, twee jaar geleden 884 H.A., verleden jaar 910 H.A. en niet tegenstaande de inkrimpingsmaatregelen hoopt men dit jaar bijna 1000 H.A. te oog sten. Maar het bewijs is geleverd, dat ook het publiek zeer veel van de bloemen houdt, want er werd verleden jaar slechts voor 334 „door"gedraaid. Spr. maakte dan een grapje op de namen, die men zooal aan de narcissen geeft, namen die varieeren van Hinden-burg tot de laatste filmsterren. De lofspraak van de deskundigen onder u onderschrijf is volkomen, aldus spr. En de laatste tentoonstelling te Sassenheim was. weer onvergetelijk. De regeering is dankbaar voor het werk op het gebied der keuring verricht. En zij heeft dan ook de bevoegdheid, die de hare is aan u overgedragen. Moge echter dwang voor de uitvoering van de Bloembollen- ziektenwet 1938 nooit of zeer weinig noo- dig zijn. Een complimentje van dr. Verhage. De voorzitter der algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur, dr. A. J. Ver hage, prees de samenwerking met de groep Narcis. Juist in de oorlogsjaren is het werk van de groep begonnen. Tot kort voor 1914 kwamen de goede aanwinsten op narcissen- gebied uit Engeland, maar de vakkennis en de liefhebberij van de kweekers draaide de rollen spoedig om. De vereeniging was vo(£r de studie be doeld, maar is later uitgegroeid tot een belangrijke vakorganisatie. Ook spr. wees op het werk van prof. van Slogteren en herdacht den pioniersstrijd van de heerèn C. M. Grullemans en wijlen W. v. d. Laan. Op het werk van „De Narcis" wordt door de algemeene vereeniging niet direct in vloed uitgeoefend, aldus spr., hoewel er natuurlijk eenige wisseling van bestuurs leden is. Het is van het allergrootste belang, dat de kweekers van de afzonderlijke arti kelen de belangen van hun cultuur zelf standig kunnen behandelen, als deze zelf standigheid niet zóóver gedreven wordt, dat het algemeen vakbelang hierdoor ge schaad zou kunnen worden. In dit verband wees spr. op de mislukte reorganisatie van de algemeene vereeniging en hij ging dieper in op de beteekenis van het groepsverband. De besturen zullen de groepvorming als grondslag moeten houden daar een ander inzicht kortzichtigheid ten gevolge moet hebben. Spr. huldigde den voorzitter, die de open stelling van de Vereenigde Staten voor hel: product nog juist zal mogen meemaken en die de economische positie van dezen tak van het bedrijf sterk vooruit zag gaan. Spr. besloot zijn rede met het uitspreken van den wensch, dat voor de narcissen- kweekers een grootere welvaart gegrond op gezonde economische verhoudingen wegge legd zal zijn. Dat hebben zij na de vele rampen, waar door zij getroffen werden, noodig en ver diend. Ir. N. v. Poeteren vond het vanzelfspre kend, dat de veldkeuring indertijd aan de „Narcis" werd opgedragen. De bestrijding heeft thans een omvang aangenomen, die jarenlang gewenscht werd, maar nooit als vervulbaar werd beschouwd. Op geestige wijze beschreef spr. de ontevredenheid van de narcisvliegen en -aaltjes, die heelemaal niet met het werk van den Keuringsdienst zijn ingenomen. Verder wees hij erop, dat Amerikaansche deskundigen bij een bezoek aan de velden geer. enkel parasiet hebben kunnen vinden. Ook spr. meende, dat waakzaamheid eer ste vereischte blijft. De huisdokter over zijn patiënten. Prof. van Slogteren noemde zich de huis dokter van de narcissenkweekers, de huis dokter, die aanzit aan den disch van een jarigen patiënt, die tevens hersteld na een ernstige ziekte, dit wenscht te herdenken. De dokter tempert zijn vreugde echter, omdat er nieuwe gevaren dreigen, en hij moet zich alleen maar afvragen of hij die moet verzwijgen of er juist op wijzen. Maar zwijgen over een komende crisis zou als gebrek aan vertrouwen op den goeden afloop kunnen worden uitgelegd. Het is eigenaardig: de patiënt heeft de cri sis volkomen doorstaan en is met een ge zondheidscertificaat uit het ziekenhuis ont slagen. Maar de dokter meent, dat het goed is voorzorgsmaatregelen voor een nieuwen aanval te treffen! Spr. keerde dan tot de werkelijkheid terug en besprak het nieuwe Amerikaansche wetsontwerp, waardoor alle planten, dus ook de bloembollen, getroffen zouden worden. De Missie-avond van Mgr. W. Bouter Geloof, Hoop en Liefde in het bisdom Nellore Katholiek Leiden heeft gisteravond in de groote Stadsgehoorzaal hartelijk en enthousiast een Nederlandschen Missie- Bisschop ontvangen. Ongeveer duizend katholieken waren naar de Stadsgehor- zaal gekomen om mgr. W. Bouter, Bis schop van Nellore, te hcoren spreken over zijn missie en de film te zien, die een beeld zou geven van het leven eri het missie- in Britsch-Indië en waarvan hier de pre mière zou gaan. Het is een prachtige avond geworden door het woord van den Bisschop, dcor de prachtige zang van het St. Odo-Knapen- koor, dat enthousiast bejubeld werd, maar vooral ook door de gulheid, waarmede al len hun gaven offerden bij collecte en verloting, zoodat deze alleen reeds een be drag van 236 opbrachten. Precies half negen werd mgr. Bouter de zaal binnengeleid in gezelschap van mgr. Th. Bekkers, Pastoor Th. Beukers, Father Vlasveld en de leden van het comité. Ook Pastoor R. Smitz O.F.M. was hier aanwe zig, alsmede een groot aantal eerwaarde heeren geestelijken. Hier in de zaal werd de bisschop ont vangen met het „Sacerdos et Pontifex", gezongen door de St. Odo-koorknapen on der leiding van Kapelaan E. Paap. Hierna nam Kapelaan H. Schrama het woord om mgr. Bouter namens de Katho lieken van Leiden welkom te heeten. Ka pelaan Schrama gewaagde van de missie liefde van Leiden's Katholieken, welke vooral sterk spreekt als het om Neder- land's missionarissen zelf gaat. De bedoe ling van dezen avond is financieele steun voor de Missie van mgr. Bouter, maar ook de missieliefde nog meer aan te wakke re tn. Spr. wekte allen op de missie van mgr. Bouter mild te gedenken. Tenslotte heette spr. welkom mgr. Bek kers en de aanwezige heeren geestelijken en deelde mede. dat de hoogeerw. Deken van Leiden tot diens grooten spijt verhin derd was. Ook prof. Keesom had bericht van verhindering gezonden. Hierna ging het gordijn op en daar stonden de St. Odo-koorknapen in hun crème kleurige toga's en rcode sjerpen en met hun roode baret op het hoofd om onder leiding van Kapelaan Paap hun aardige liedjes te zingen. Zij zongen het Missie-lied van Theo Smit, Maria, mild en machtig van Winnubst, Schönster Herr Jesu, Ma ria auf dem Berge en Wiegenlied van Brahms. Het is weer altijd mooi, zuiver en be schaafd van toon, wat Kapelaan Paap zijn jongens zingen laat. Op zulk een koor kan De toekomst niet somber. Er is geen sprake van tegenzin voor de narcis en slechts algemeene belangen van het land nopen misschien tot een nieuwen aanslag op onzen uitvoer. Toch zie ik den toekomst niet somber in, aldus spr., omdat ik uw verleden zoovele jaren heb meege maakt. De twee wachtwoorden zijn: Moed Houden en Eerlijk Vechten Met Den Tegen stander. Namens de commissie van toezicht op het Snijbloemencontract bood mr. Fr. J. D. Tijsse een cheque aan, die na overleg voor een nader te bepalen doel zou moeten wor den besteed. De heer Limburg, directeur van den Keu ringsdienst, sprak mede namens het overige personeel van den dienst en gaf de verze kering-, dat allen de vereeniging willen blij ven dienen en dat zij alles zullen doen om de goede verstandhouding te handhaven. De dienst had als bewijs van erkentelijkheid een fraaie tafelversiering verzorgd. In zijn uitvoerig antwoord zinspeelde de voorzitter op de reorganisatie van de alge meene vereeniging voor Bloembollencul tuur, die in het belang van „De Narcis" zou zijn. Nadat de genoodigden hun gelukwen- schen hadden aangeboden gingen twee pre mières van vaktechnische films. De eerste had betrekking op het bezoek in het afge- loopen jaar van de Amerikaansch-Ned. Phytopathologische commissie voor den in voer van narcissen in'Amerika en de tweede liet het bloembollenbedrijf in kleuren zien. Beide producten werden vervaardigd door het laboratorium voor bloembollenonder- zoek. Z. H. EXC. MGR. W. BOUTER Bisschop van Nellore. men niet trotsch genoeg zijn. Hiernaar luistert iedereen gaarne, hij wordt ge dwongen te luisteren naar deze natuurlij ke, blijde, zuivere zang, die door Kapelaan Paap zeil aan den vleugel wordt begeleid in het juist begrip van. ondersteund. Het publiek toonde zich dan ook enthou siast en het aplaus na elk lied kon haast geen einde nemen. Hierna betrad mgr. Bouter het spreek gestoelte voor een kort woord, daar de film het voornaamste programmapunt van dezen avond was en deze ook door mgr. Bouter zelf zou worden toegelicht. Na Leiden's Katholieken te hebben be groet en hun dank te hebben gebracht voor hun missie-ijver, vertelde mgr. over Britsch-Indië met zijn bevolking van 400 millioen zielen, waarvan slechts 4 millioen of 1 pet. katholieken zijn. Dit land telt 63 bisschoppen, die ieder een bisdom bestu ren, dat 3 a 4 maal zoo groot is als Neder land. In het bisdom Nellore zijn 65 pries ters, van wie 25 inlandsche priesters en 100 inlandsche priesterstudenten, 50 op het klein-semiarie en 50 op het groot-semi narie. Hier bracht de bisschop grooten dank aan mgr. Bekkers, aan wiens ijver de tot stand koming dezer seminaries voor een groot deel te danken is, maar ook aan de offers van Katholiek Nederland. Vervolgens vertelde Mgr. Bouter van de levenswijze der Mahomedanen en Hindoe's, van de Kasten en de 60 a 70 millioen pa ria's, de uitgestootenen, die feitelijk de oorspronkelijke bewoners zijn maar die overwonnen werden door de Ariërs, die hier kwamen. Onder de Kasten zijn de be keeringen niet talrijk. Het zijn, juist als Gemeentel. Aankondigingen UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat een plan tot her ziening van het plan van uitbreiding voor de Gemeente ^Leiden, ten aanzien van gronden, gelegen ten Zuiden van den Was- senaarscheweg, met ingang van 22 Febru ari a.s. tot en met 7 Maart d.a.v. voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeente secretarie (afd. Algemeene Zaken). A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. LEIDEN, 21 Februari 1939. LEIDEN. Dinsdag: Consultatie-bureau Vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen, Le vendaal 1. (Arbeidsbeurs 78 uur.) Vrijdag. „St. Christoffel", ledenvergade ring in „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden, wordt van Zater dag 18 tot en met V r ij d a g 24 F e b r. a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 274. in Christus' tijd, de armen, die tot de Kerk komen. Mgr. besprak hierna de opvattingen der Kasten en de boetelingen, die door hun boete meenen herboren te zullen worden in een hoogere Kaste. Zij houden bijvoorbeeld een arm omhoog tot deze vergroeid is. Zij laten hun nagels groeien tot monsterachtige afmetingen, zij wssschen zich nooit of rollen zich in het stof. Het is misschien hun trots, maar zij worden beschouwd als heiligen, zij kun nen boeten en daarom moeten ook zij dichter bij de kerk worden gebracht. In Europa wordt de Kerk nu vervolgd, maar door het Oosten gaat een genade stroom en duizenden komen er tot de Moederkerk. In negen jaar zijn er in Nel lore 20.000 bekeeringen gemaakt. Nog duizenden hebben gevraagd om het H Doopsel. Iedere week, als Mgr., krijg iK brieven van missionarissen, die vragen meerdere dorpen te mogen aannemen. Maar zij moeten wachten, er is geen geld voor kapellen en voor het weinige, dat er r.oodig is. Hierna vertelde spr. van het missieleven, van de rondreizen, die drie a vier maan den duren door de dorpen, de rimboe, in de brandende zon. Spr. vertelde van al de ongemakken van het missieleven, waarbij echter ook de komische noot niet ontbrak. Duizenden, aldus Mgr. wachten nog op het doopsel. In ons bisdom zijn nog 7000.000 Hm does en Mahomedanen. Gods' zegen is tc danken aan de offerzielen, de op de meest verlaten plaatsen begraven licha men van jonge missionarissen. „Als de graankorrel niet in de aarde valt en sterft, biengt zij geen vruchten voort." Wij maaien wat zij gezaaid hebben. Maai", al dus zeide Mgr. ook wij mogen zaaien. Mo gen zij, die na ons komen, ook hier onder' U, daarvan de vruchten plukken. Britsch- Indië is het land der uitersten, naast de r.jkdom der Maharadja's staat de armoe de der paria's en der missionarissen. Lei den heeft veel missionarissen gegeven, daarom is Mgr. blij hier te zijn. Mgr. vroeg tenslotte ook in de toekomst aller steun coor gebed en offers. Hierna traden wederom de St. Odo-koor knapen voor het voetlicht met een vijftal aardige liederen. Gezongen werden de Sint-Odo-marsch, Tippelmarsch, Guten Abend, Daar boven op dat bergsken en Met muziek door 't leven. Enthousiast ap plaus beloonde ook nu weer het koor voor deze voortreffelijke zang. In de pauze onderhield Mgr. zich eeni- ger. tijd in de zaal ongedwongen met fa milieleden van missionarissen en andere bekenden. Na de pauze vertoonde de firma van Re- mundt de door Mgr. Bouter grootendeels zelf opgenomen film van het leven in de missie van Britsch Indië. Een voortreffelijke film! Men zou het beter een zeer goed geslaagde cultureele film kunnen noemen. Zij gaf op prachtige wijze het leven en de gebruiken van Hin doe's en Mohammedanen, hun prachtige tempels, hun feestelijke optochten, maar ook 't prachtige missiewerk in stteden en corpen, de kerken en kapelletjes, de semi naries en scholen, het ziekenhuis met Zus ters, waarvan er twee tevens arts zijn en vooralde menschen. Heel deze. film, die ruim een uur duur de, werd door Mgr. zelf toegelicht en tel kens klaterde het applaus op als Mgr. Bouter loopend, 't H. Vormsel toedienend ol in zijn „draagstoel" ofwel Father Vlas veld op het witte doek verschenen. De talrijke aanwezigen hebben met de zen waarlijk schoonen missie-avond geen spijt van hun bezoek gehad en het doel van dezen avond steun aan de mis sie van Mgr. Bouter is ten volle be reikt geworden. Aan het einde van den avond dankte Mgr. allen, die voor dezen schoonen avond hadden gezorgd, maar vooral kape'asn Schrama, wien het prachtige succes var. dezen avond grootendeels te danken was. VEREENIGING VAN VROUWELIJKE STUDENTEN. Het bestuur der Vereeniging" van Vrou welijke Studenten alhier is voor het jaar 19391940 als volgt samengesteld: mej. N. M. Eker, praeses, mej. H. Rib- bius, ab-actis, mej. C. C. van Alphen, quaestrix, mej. W. J. St.ehouwer, assessor 1 I en mej. C. E. de Visser, assessor II. met 4 cylinder kopkleppen motor Laadvermogen 1000 K.G. - Eigengewicht 1250 K.G. UIT VOORRAAD LEVERBAAR Wie OPEL rijdt behoeft niet te rekenen 4933

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2