DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 103003. Postbus 11. Auto in de Ringvaart gereden BINNENLAND Minister de Wilde Baron van Lynden bij auto-ongeluk gewond DINSDAG 21 FEBRUARI 1939 30ste Jaargang No. 9267 9e £eki&elie(2oti/ttMtt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en AbowL-tarleren zie pag. 2 V Regeering en autobussen Waarom laat de Regeering de autobussen niet vrij concurreeren met de Spoorwegen? Toen er treinen kwamen, moest toen de ontwikkeling van dit nieuwe instituut wor den tegen gehouden ter wille van de be staande vervoersmiddelen, die verouderd bleken te zijn? Ongetwijfeld moet het ant woord op deze laatste vraag ontkennend zijn. Maar doet de Regeering dan nu niet hetzelfde, nu zij de Spoorwegen kunstma tig wil beschermen tegen de concurrentie van de autobussen? De meening, die in deze vragen tot uiting komt, lijkt ons te lijden aan groote opper vlakkigheid. Waar geen behoorlijk verkeer is door (middel van de trein mag zeker het auto bus-verkeer niet worden belemmerd. Wanneer een dergelijk feit zou plaats grij pen, zouden wij gaarne de eerste zijn, om zulk optreden der Regeering te becritisee- iren. Wanneer echter in de redelijke wen- ischen van het publiek inzake het verkeer v/ e 1 wordt voldaan door de trein, dan komt de kwestie anders te staan. Laten de critici op het beleid der regee ring zich 'ns indenken in de mogelijkheid, dat de concurrentie van de autobus het rei zigersverkeer op de treinen zóó zou doen terugloopen, dat de Spoorwegen de con currentie zouden moeten opgeven Zijn deze critici van meening, dat het autobus-verkeer het nationaal spoorweg vervoer zou kunnen overnemen nu of in de naaste toekomst dat m.a.w. de Spoor wegen als verouderd zou kunnen worden beschouwd en door autobussen zouden kun- inen worden vervangen? Wij meen en, dat men een dergelijke mee ning zeer moeilijk zal kunnen verdedigen! Natuurlijk 't kan heel aangenaam zijn, als men kan kiezen tussehèn reizen per trein of per autobus. Als die vrijheid bestaan kan, zou 't ook verkeerd zijn, om ize onmogelijk te maken. Maar het gaat er juist om, of die vrijheid kan bestaan kan blijven bestaan. Een systeem, dat de een den ander „dood" concurreert is, op zichzelf beschouwd al niet sociaal-aanlokkelijk, maar het wordt heel noodlottig, wanneer blijken zou, dat wij de gesneuvelde partij niet kunnen mis sen! Men trekke uit deze korte opmerkingen niet een conclusie, die er niet in ligt! Wij zijn volstrekt niet anti-autobus! In tegendeel; in vele gevallen is de autobus een zeer aangenaam, zeer nuttig, zeer ge waardeerd verkeersmiddel. Maar een vooruitziende regeering heeft de zorg over het verkeer in zijn ge heel, hetwelk zoo behoort te zijn, dat het zooveel mogelijk in alle gevallen en on- dei alle omstandigheden aan redelijke behoeften kan voldoen'. De autobus-kwestie heeft meerdere zij den. En men hoede zich er voor, haar te be- oordeelen en.... op te lossen, terwijl men maar op één zijde het oog gericht houdt. DE WERELD Ut VOGELVLUCHT BRUSSEL. Pierlot schijnt geslaagd te zijn in de formatie van zijn kabinet. Zijn ministerlijst zou hij hedenmiddag pu- bliceeren. Natuurlijk weten de journalis ten reeds, nog vóór deze lijst is medege deeld, welke namen erop staan, zoodat wij al zijn ingelicht omtrent de „waarschijn lijke"' samenstelling van het ministerie. De liberalen zijn er niet in vertegenwoor digd; zij wilden niet meedoen van wege de zaak-Martens. Maar Pierlot wil het daarom toch niet als een twee-partijen-ka- binet gedoopt zien; dat klinkt niet fraai. Men mag het een zakenkabinet noemen. Als dat juist is, zal het waarschijnlijk niet langer leven dan de affaire-Martens; maar de gave der profetie is niet aan allen ge geven en voorspellen is in de politiek al tijd een precair iets. PARIJS. De linksche Spaansche mi nister-president Negrin heeft Azana drin gend getelegrafeerd om terug te keeren naar het republikeinsche Spanje. Want het is te gek als het staatshoofd pertinent weigert om naar zijn staat terug te kee ren. Maar Azana gevoelt er niets voor. Hij is wel bereid tot aftreden, als de republi keinsche regeering afziet van represail les. Daarover schijnt op het oogenblik on derhandeld te worden. TWEE JONGEMANNEN VERDRONKEN Nabij Lisse Om drie uur vannacht is van den Lisserdijk een auto in de ringvaart van de Haarlemmermeer gereden. Van de vier inzittenden zijn twee verdronken. Aan den Lisserdijk staat het café van den heer Faas, waar gisteravond op vroo- lijke wijze vastenavond werd gevierd. Laat in den nacht wilden de gebroeders Pijpen uit Hillegom, ongeveer 25 en 26 jaar oud, nog een bezoek aan dit café brengen. Zij bestelden hiertoe een taxi uit Hillegom en de chauffeur van dezen wagen nam nog een zijner vrienden, een zekere I. uit Hille gom, mede, die naast hem plaats nam. De gebroeders Pijpen gingen achter in de auto zitten, welk gedeelte door een tus- schenruit van de chauffeursplaats is ge scheiden. Toen men om kwart voor drie bij het café van den heer Faas kwam, bleek de zaak gesloten te zijn. Men probeerde den caféhouder te wekken en hem te bewegen de late bezoekers alsnog toe te laten, doch de heer F. weigerde dit en hield zijn zaak gesloten. De nachtelijke bezoekers konden daarom niets anders doen dan naar huis terug- keeren en daartoe trachtte de chauffeur de auto op den dijk te draaien. Waarschijnlijk ten gevolge van den dikken mist is hij bij het draaien echter van den dijk in het water van de Ringvaart van de Haarlemmermeer gereden. De chauffeur, een zekere H., wist zich door het openstaand portier raampje te redden. Hierop heeft hij in de groote eenzaamheid om hulp ge roepen waarop een visscher kwam. Deze wist door het toesteken van een stok I., die naast H. was gezeten, uit de auto te bevrijden. Op dezelfde manier probeerder men de gebroeders Pijpen te redden. Dit was echter totaal onmogelijk daar de oever ter plaatse steil is. Spoedig nadat de auto te water was ge raakt, was hulp aanwezig. Met behulp van een kraanwagen werd de auto gelicht, doch toen liet voertuig boven water was gebracht en men de beide in zittenden er uit had gehaald, kon de in middels ter plaatse verschenen genees heer dr. J. M. van Dijk uit Lisse, nadat hij door toepassing van kunstmatige adem haling vergeefs had getracht de levens geesten weer op te wekken, slechts den dood constateeren. Het ongeval heeft in der nacht, door dat zeer velen gealarmeerd werden, aan den Lisserdijk groote consternatie veroor zaakt. De politie, onder leiding van den heer Warmenhoven, inspecteur van politie te Lisse, hield de belangstellenden op een afstand. De lijken zijn naar het lijken huisje te Hoofddorp overgebracht. Candidaat-stelling voor Prov. Staten De lijst der Staatspartij Uitslag van de gehouden stemming voor candidaten voor Provinciale Staten in den R.K. Statenkring Leiden. Aantal uitgebrachte stemmen 4293 Aantal geldig uitgebrachte stem men 4115 Van onwaarde 178 Mr. E. J. M. H. Bolsius 3947 B. N. Loerakker 3922 A. C. van Berkel 2918 W. P. v. d. Geest 2575 Mr. C. C. A. van Haren 2481 J. W. A. Lefeber 3226 H. Lombert 924 H. J. van Mil 740 S. W. Neefjes 696 A. C. Paardekoopef 1016 P. A. v. Reisen 1164 J. C. Schrama 1083 De officieel in te dienen candidatenlijst zal dus zijn: 1. Mr. E. J. M. H. Bolsius te Leiden. 2. B. N. Loerakker te Hillegom. 3. J. W. A. Lefeber te Lisse. 4. A. C. v. Berkel te Wassenaar. 5. W. P. v. d. Geest te Leiderdorp. 6. Mr. C. C. A. v. Haren te Wassenaar. EEN TWEEDE BIJZONDERE K.L.M.-VLUCHT NAAR ZUID-AFRIKA. Thans voor zakendoeleinden. Er bestaan plannen om in November van dit jaar opnieuw een vliegtuig van de KL.M. voor een bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika te laten vertrekken. De vlucht van de „Reiger" in December 1938 stond geheel in het teeken van het voortrekkers-eeuwfeest, doch de reis, wel ke thans wordt voorbereid zal het karak ter van een handelsmissie dragen. Een aantal vooraanstaande zakenlieden zal kunnen meegaan om de mogelijkheden op handelsgebied in Zuid-Afrika te bestudee- ren. Verbetering van de handelsbetrek kingen tusschen de Unie van Zuid-Afrika en Nederland en het aanknoopen van nieuwe banden ligt hierbij in de bedoeling. De voorbereiding voor deze bijzondere vlucht geschiedt in nauw contact met hier voor in aanmerking komende instanties, terwijl medewerking van de regeeringen van Nederland en Zuid-Afrika is gevraagd. Het vertrek zou omstreeks 1 November plaats vinden. Voor 4 December zal het gezelschap, dat aan deze bijzondere vlucht deelneemt, weer in Nederland terug kun nen zijn. Dit tijdstip werd voorloopig ge kozen om zooveel mogelijk met de gunsti ge seizoenomstandigheden rekening te houden. De L.T. B. en de Bloem bollenkweekers Op Donderdag 23 Februari a.s. zal in de Nachtegaal te Lisse des avonds half acht een groote ledenvergadering worden ge houden van de Kring Bloembollenstreek van de L.T.B. In verband hiermede lijkt het ons van belang op het volgende de aandacht te vestigen. Reeds verschillende jaren is de bloem - bollenkweeker op organisatorisch terrein bezig gehouden met statutenwijziging, zoo niet in de eene dan in de andere ver- eeniging. De moraal, welke aan dit wijzi gen ten grondslag lag, was het inzicht, dat speciaal de bestaande bloembollenkwee- kersvereenigingen zich niet aanpasten aan de wenschen der leden. En terecht. Want de grondslagen, waarop de oudere ver- eenigingen werden gesticht, waren ande ren dan die welke vandaag den dag als eisch worden gesteld. Sprak men b.v. vdorheen van vakkundige of van econo mische kwesties, nu blijkt telkens weer en beter, dat dergelijke kwesties niet af doende behartigd kunnen worden, wan neer geen rekening wordt gehouden met principieele en sociale karaktertrekken der aangesneden kwesties. De katholieke bloembollenkweeker voel de hierdoor sterk aan, dat de inschakeling van de twee laatstgenoemde elementen hem noodzakelijk bracht tot de katholieke sociale organisatie, met name de L.T.B. Maar bij een vergelijk van de oudere bloembollenkweekersvereenigingen met de L.T.B. miste men te veel om dit zonder meer maar te passeeren en goedsmoeds de L.T.B. binnen te stappen of zich in deze organisatie met hart en ziel aan de acties te geven. Vandaar, dat men ook op dit terrein de opmerking kon vernemen dat de statuten van de L.T.B. of eigenlijk de opbouw var de L.T.B niet voldeden aan de verlan gens welke de bloembollenkweekers meen den te moeten stellen. Dit geluid is veel en lang gehoord; som migen meenden, dat een wijziging van de statuten van de L.T.B. zeker de bestaande tegenstand onder de katholieke bloembol lenkweekers om als lid toe te treden tot de L.T.B. zou opheffen. Reeds werd in dit blad mededeeling ge daan, dat dezer dagen aan alle afdeelin- gen een bestuursvoorstel ter zake statu tenwijziging van de L.T.B. is toegezonden. In het kort komt dit bestuursvoorstel hier op neer, dat in plaats van de 2 vakbonden voor de boeren en de tuinders in de L.T.B., vier vakgroepen zullen worden gevormd, waarvan een groep voor de kweekers. Zal dit de oplossing der bestaande moei lijkheden inhouden? Belangstellenden kunnen wij geen be ter advies geven: bezoekt de bovenge noemde vergadering van de bloembollen kweekers te Lisse, daar kunt u uwe op merkingen naar voren brengen. Naar wij vernemen zou er geen bezwaar bestaan dat ook de niet-leden, mits katho liek bloembollenkweeker, deze vergade ring bezoeken. Weliswaar hebben zij geen stemrecht, doch him opmerkingen zullen zeker ter harte wptden genomen. Het Conclaaf V ATIKA AN STAD21 Febr. De kar dinalen zullen op 1 Maart in conclaaf bij eenkomen om een nieuwen Paus te kiezen. De naam van den nieuwen Paus, die door het conclaaf gekozen wordt, zal on middellijk per radio bekend gemaakt wor den aan de menigte van het Sint Pieters plein. Talrijke luidsprekers zullen aange bracht worden op den gevel van de basi liek en langs den zuilengang. De nega tieve resultaten der stemmingen zullen, evenals vroeger, bekend worden gemaakt door middel van de traditioneele rook kolom, die zal opstijgen uit een der schoor- steenen op het dak van het apostolisch ileis. Het is nog niet bekend, of de drie Ita- liaansche kardinalen Marchetti Selvag- giani, Cremonesi en Boggiani aan het con claaf zullen kunnen deelnemen in verband met hun gezondheidstoestand. NIEUWE DINGEN. BIJ DE STATENVERKIEZING. Op twee belangrijke wijzigingen in de wijze van verkiezingen, die dit jaar voor het eerst bij de Staten en Raden worden toegepast wordt in de „Opmarsch" de aan dacht gevestigd. In de eerste plaats valt te vermelden, dat de kiezer kiesgerechtigd is in de plaats waar hij op 1 Januari 1939 zijn werkelijke woonplaats had. De eisch, dat men voor dien minstens 12 maanden in de gemeente of in de provincie gewoond moest hebben, is komen te vervallen. Dit heeft een stij ging van het aantal kiezers tot gevolg. Te vens zal dan het aantal kiezers voor de Statenverkiezingen even groot zijn als voor de Gemeenteraden. In normale ge meenten (d.w.z. daar waar een normaal politiek leven heerscht) zal men dus op 19 April al benaderend kunnen berekenen, welke kansen bij de Gemeenteraadsverkie zingen benut dienen tc worden. Een tweede nieuwigheid bij de Staten- en de Gemeenteraadsverkiezingen is de vaststelling van het lijstnummer. Hierbij zal dezelfde wijziging in de practijk wor den gebracht als bij de Tweede Kamer verkiezingen is ingevoerd. De partij, die de vorige maal in een be paalde provincie of in een bepaalde ge meente het grootste aantal zetels verwierf, zal voor die provincie/gemeente „beslag" kunnen leggen op lijstnummer 1, enz. Zoo zal de Katholieke Staatspartij in Limburg. Brabant, Overijsel, Gelderland en Utrecht wel bezit nemen van lijstnum mer 1. onze Partij in Zuid- en Noord-Hol land zal wel opteeren voor lijst no. 2. Ook hier dus weer een maatregel, die tot vereenvoudiging zal kunnen leiden. DE MIDDENSTANDSBONDEN EN DE Z.G. ANTI-POLIEP-ACTIE. De contract-centrale der drie Nederland- sche Middenstandsbonden deelt mede, dat de hoofdbesturen hebben besloten, ten aanzien van dë houding tot het Nationale anti-poliep-actie-comité, aan hun afdeelin- gen en aangesloten vakorganisaties het volgende gemeenschappelijke advies te ge- „Het onderwerp van de actie van het N. A. P. A.-comité, n.l. het voeren van ver weer tegen de gevaren, welke voor de maatschappij in het algemeen en het zelf standig middenstandsbedrijf in het bijzon der kunnen voortvloeien uit de toenemen de concentratie in de verschillende indus- trieele bedrijfstakken, heeft reeds gerui- men tijd de volle aandacht van de drie Ne- derlandsche middenstandsbonden. Genoemde bonden zijn er van doorron gen, dat het op hun weg ligt, aan dit ver schijnsel bij voprtduring groote aandacht te wijden en eventueele maatregelen te beramen, om ongewenschte sociale, oeco- nomische en staatkundige gevolgen te ver mijden. Hieruit volgt, dat genoemde bonden in beginsel sympathiseeren met de doelstel ling van het N. A. P. A.-comité, doch zij zijn anderzijds van meening, dat zij als centrale organisaties van het midden standsbedrijfsleven eigen verantwoorde lijkheid hebben te dragen, hetgeen mede brengt, dat zij alleen op zuiver organisa torische basis naar buiten wenschen op te treden en derhalve zich niet onder de lei ding van het N. A. P. A.-comité kunnen scharen. Het ligt in hun voornemen om het ter zake reeds geopende overleg met de cen trale landbouworganisaties voort te zetten en verder in onderling overleg zelfstandig in deze materie op te treden. Dit sluit in, dat afdeelingen en bij de middenstandsbonden aangesloten vakorga nisaties zich behooren te richten naar het hierboven uiteengezette standpunt". Dll nummer bestaal alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Pierlot geslaagd bij de kabinetsvorming in België. (2de blad). Naar economische toenadering tusschen Engeland, Frankrijk en Duitschland. (2de blad). Azana zou bereid zijn af te treden als president der Spaansclie republiek. (2de blad). Binnenland Minister de Wilde en Baron van Lyn- den bij auto-ongeluk gewond. (1ste blad). De gemeenteraad behandelt de begreo- ting voor 1939. (2de blad). Bij een auto-ongeluk te Lisserdijk zijn twee personen verdronken. (1ste blad). Ingebruik-neming van het nieuwe raad huis te Alphen a. d. Rijn (3de blad). Triumph-tulpen-tentoonstelling te Sas- senheim. (1ste blad). MORGEN BEGINNEN WIJ MET EEN NIEUW FEUILLETON EEN ZEER BOEIENDE ROMAN. FOTO-PAGINAKUNNEN WIJ VAN DAAG NIET PLAATSEN. en Nabij Montioort kwam hun auto in botsing met militaire auto Op den provincialen weg Montfoort de Meern, op de brug over de IJssel, zijn vanmorgen omstreeks half negen, twee auto's, doordat een der wagens tengevolge van de gladheid van den weg slipte, tegen elkaar gebotst. In een der wagens, komende uit de richting Den Haag, zaten de minister van Financiën, Z.Exc. mr. J. A. de Wilde en de administrateur, hoofd van den rijksgebouwdienst, J. C. E. baron van Lynden, die zich op weg naar Gro ningen bevonden. Minister de Wilde liep eenigc snij- wonden aan het voorhoofd op, terwijl baron van Lynden klaagde over Inwen- dige pijnen. In de andere auto, een militaire auto, komend uit de richting Utrecht, zaten eenige militairen. Geneeskundige hulp uit Montfoort was spoedig ter plaatse. De departe mentsauto werd ernstig beschadigd. Minister de Wilde keert naar Den Haag terug. Nader vernemen wij, dat de verwaidiv- gen, welke Z.Exc. heeft opgeloop*n, uUu-fc- kig niet van ernstigen aard zijn. De minis ter en baron van Lynden werden oniier- gebracht in de nabij de plaats v*r het on geval gelegen boerderij „Reehorst". Daar heeft dr. F. Verheijden, uit Montfoort, den minister verbonden en baron van Lynden voorloopig onderzocht. Hij heeft toestem ming gegeven, dat beide heeren naar Den Haag terugkeeren. De minister zou per gewonen auto kun nen reizen, doch daar baron van Lynden over pijn in den rug klaagde, achtte men het beter dat de terugkeer per ziekenauto zou geschieden. Met een dergelijk voertuig zijn de heeren daarop naar de residentie teruggekeerd.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1