RIJNSTREEK DINSDAG 21 FEBRUARI 1939 OE t.Er5>«CPE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 ALPHEN AAN DEN RIJN ZILVEREN JUBILEUM VAN O. B. K. Het spreekwoord werd bewaarheid De R.K. Gemengde Zangvereen. „Oefe ning Baart Kunst" met haar kinderkoor, in totaal samenvattende een 80 a en 90 leden, staat in het zilver. Zij jubileert mee in de lange rij van groote feesten, en als wij ons niet vergissen, is O. B. K. nog niet de laatste vereeniging, die haar ontstaan lende jubilea in ons, bijna alles omvatten de organisatieleevn in de Sint Bonifacius- parochie in dit jaar gevierd worden. De jaren zoo tusschen 1914 en 1919 zijn in dit opzicht bijzonder vruchtbaar en zegenrijk geweest. De oproep van den Paus om zich te vereenigen in katholiek verband, heeft in Alphen spontaan gehoor gevonden en is in breeden krnng door de daad gevolgd, daarvan getuigen onze vele en schoone vereenigingen, op allerlei gebied, op wel zeer duidelijke en treffende wijze. Daar voor alleen reeds past lof aan de pioniers in het algemeen. Ook O. B. K. heeft haar oprichters, van wie de namen helaas niet allemaal bekend zijn. Eén kennen wij, die ook heden ten dage, zij het dan ook met een korte onderbreking, nog lid is van O. B. K. en die de vereeniging bovendien nog versterkt met een tiental leden uit... zijn eigen gezin. Die persoon is de heer Matthijs van Gils! Bravo! Eenigen tijd terug reeds was, op uitnoo- diging van het bestuur van O. B. K. on der voorzitterschap van Deken Z. de Kor te, beschermheer, een eerecomité samen gesteld uit de heeren J. F. Allart, J. J. C. Bökling, S. v. Leeuwen, C. Y. Ponsioen, H. S. v. d. Putte, A. F. Ruijssenaars en A. D v. Vliet, die op zich namen de voorbe reiding van de jubileum-uitvoering, welke gisteravond in de geheel bezette St. Jo- sephzaal plaats vond. Zondag j.l. was dit jubileum kerkelijk herdacht, met een H. Mis en algemeene H. Communie, waarna gezamenlijk ontbijt in de zaal. Bij absentie van den voorzitter, den heer Joh. Bruines, werd de avond, welke o.m. werd bijgewoond door kapelaan C. M. Broerse, geopend door Deken Z. de Korte, voorzitter van voornoemd comité en beschermheer van O. B. K. Nadat spr. een uiteenzetting had gegeven van de die pere beteekenis van het vaandel van de jubileerende vereeniging en met blijd schap gewaagde van de saamhoorigheid in zijn parochie, waarvan deze jubileum avond, met medewerking van genoemd eere-comité, een duidelijk bewijs geeft werd onder leiding van den bekwamen directeur van O. B K., den heer Th. van Niekerk uit Leiden, die met de vereeniging een eigen jubileum meevierde, nl. zijn 20- jarig directeurschap hiervan, een aanvang gemaakt met de uitvoering door gemengd koor en kinderkoor, beurtelings en geza menlijk van het op zger hoog Dei! staand en gevarieerd programma. O. B. K. heeft wederom op waardige wijze haar „kun nen" getoond. Verschillende nummers werden op zeer verdienstelijke wijze op de piano bege leid door mej. Lena Verkleij van den Groe nendijk, die bovendien na de pauze met heel veel muzikaal gevoel op de piano ten gehoore bracht Menuet van Arabesque. De aanwezigen genoten den geheelen avond, kennelijk van de zang en muzieknummers, zoowel in koor als solo. Voor de goede prestaties komt, naast het koor, zeker een bijzonder woord van lof toe aan den emi- nenten directeur, die terecht, al is het dan ook op bescheiden wijze, een klein stof felijk blijk van waardeering heeft mogen ontvangen. Ook mevr. van Niekerk, die ongetwijfeld het hare voor den bloei en groei van O. B. K. heeft willen bijdragen, werd door het actieve bestuur van O. B. K niet vergeten, want zij mocht een aardige mand met bloemen in ontvangst nemen, evenals mej. Lena Verkleii voor de talent volle muzikale medewerking. Nadat het eerste deel van het program ma was afgewerkt, werd door den heer J. J. C. Böckling op humoristische wijze een keurig historisch overzicht gegeven van de 25 jaar belevenissen van O. B. K., welke voordracht algemeene in den smaak viel. Hierna werd de directeur gecompli menteerd door het bestuur en het bestuur door de vereeniging. Na de pauze hield de heer S. van Leeu wen een inleiding over de muzikale pres taties van O. B. K. en memoreerde hoe O. B. K., na in de eerste kinderjaren ge worsteld te hebben met allerlei kinder ziekten, een zekere climax heeft weten te bereiken in haar muzikale prestaties, waar van de vele bekroningen het resultaat zijn geweest; verschillende eerste prijzen tot in de eerste afdeeling en talrijke me- daille's werden op de diverse zangcon coursen behaald. De heer Van Leeuwen, zelf een deskundige in de muziek, be lichtte met de bedoeling opbouwende kri tiek te leveren, ook de schaduwplekken van O. B. K. en gaf verschillende raadge vingen ter bevordering van* haar vooruit gang naar een hoogeren bloei. Van de gelegenheid om de vereeniging geluk te wenschen. werd o.m. gebruik ge maakt door de Leidsche Zangvereeniging „Pulchri Studio", welke werd vertegen woordigd door den heer J. Witte. Voorts sprak de heer J. van Capel enkele sympa thieke woorden namens den Volksbond, de heer J. J. C. Böckling namens de Ka tholieke Kunstkring, de heer W. v. d. Louw complimenteerde de jubileerende zangvereeniging, namens de R.K. Harmo- nievereeniging Leo XIII. De R.K. voetbal- vereeniging „Alphensche Boys" liet zich vertegenwoordigen in den persoon van haar voorzitter den heer Adr. Breukel en de R.K. Gymnastiekvereeniging „Wils kracht" door den heer G. Vreeswijk. Vele sprekers lieten hun complimentatie vergezeld gaan van mooie bloemstukken. Aan het einde van deze welgeslaagde jubileumuitvoering, waarmede een vrucht baar tijdperk in O. B. K.'s bestaan is af gesloten, bracht de heer C. Y. Ponsioen, die de leiding van de geheele organisatie had, dank in de eerste plaats aan den De ken voor diens sympathieke woorden en hartelijke felicitatie. Voors aan de leden van het eere-comité voor de belanglooze medewerking, in het bijzonder aan de hee ren J. J. C. Böckling en S. van Leeuwen voor het historisch overzicht, respectieve lijk inleiding over de muzikale prestaties. Verder bracht spreker dank aan de leden van O. B. K., pianiste en directeur voor het gebodene, waardoor ongetwijfeld bij alle aanwezigen de overtuiging moet heb ben postgevat, aldus spr., dat O. B. K. wer kelijk iets goeds weet te geven. Spr. be sloot den avond met een opwekking tot medewerking en steun aan O. B. K., op dat haar, zoowel door vele nieuwe leden als door een groote toename van de dona ties, een schoone toekomst zij weggelegd. Geboren: Arie z. van L. van Klaveren en W. van der Schee Jan Gerard, z. van G. Vergeer en J. de Rooij - Dirk, z. van C. Boot en M. Meijer Johanna Maria 1. van Q. Wortman en C. M. van Egmond. Gevestigd Johannes van Amster dam en gezin van Woubrugge Wed. Elisabeth Th. Fase-Torken van Boskoop Bernardus J. Balvert van Zegveld. AARL ANDFRVEEN Jaarvergadering Kunstmest Vereeniging „Samenwerking" Zaterdagmorgen ver gaderde in de zaal v. d. heer W. v. d. Berg de kunstmest vereeniging „Samen werking" onder voorzitterschap van den heer H. Straathof. Wegens het vertrek van den heer H. Ouwerkerk, administra teur dezer vereeniging, werden de no tulen voorgelezen door den heer C. Ver duin. Het financieel verslag gaf aan een batig saldo van 230.—. Wegens overlijden en vertrek uit de gemeente, moest net bestuur worden aangevuld met 3 leden, waartoe na gehouden stemming werden gekozen de heeren M. Keijzer, J. Kempen en W. Veenswijk. Aan den heer H Ouwer kerk werd eeft brief verzonden, waarin hem hem namens de vergadering dank werd gebracht voor de goede administratie en de prettige samenwerking. In zijn plaats werd gekozen de heer H. Straathof. BOSKOOP Gemeenteraad. Morgenochtend zal de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeenkomen om 10 uur ten gemeente huize. De onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Opening en trekking van nummer voor stemming en rondvraag. 2. Mededee- lingen. 3. Voorstel tot wijziging van de gemeente-begrootingen, diensten 1938 39 en tot verhooging van het te heffen giantal opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting. 4. Rondvraag. Bonten non stop vastenavond-viering. Gisteravond had in het R.K. Verenigings gebouw een vroolijke vastenavond-viering plaats, uitgaande van de Gezelle.ivereeni- ging. Deze avort. kan in alle opzichten ge slaagd worden genoemd. „Hoe de Gezellen een radio-uitzending zouden verzorgen" was de titel van het op te voeren tooneelstuk. En werkelijk, een rijke afwisseling bood dit geheel Om slechts enkele bijzonderheden te vertel len, wist de 12-jarnge G. Belt, een reper- toir van dierengeluiden te imiteeren, welke onverbeterlijk waren. Ook de kook-cur- sus voor de mannen wist auer aandacht te boeien, maar toen de gymnastiekles begon, en de heele zaal dapper mee deed om de zoo begeerde slanke lijn te veroveren, toen steeg weldra de stemming ten top, welke een hoogtepunt aannam, toen het com munity-singing begon. Het publiek was opgetogen en de stemming was onver woestbaar. Bij de rijke afwisseling, welke het tooneelspel gaf, was ook de nuziek op niet mindere afwisseling gebaseerd. Zoo had de omroeper van de Gezellenstudio beschikking over een prachtig orkest van mondharmonica-virtuosen en van de Krontjong-band „The Farmerfiddlers". We kunnen zeer zeker als curiositeit beschou wen, dat de leider van den band, de heer J. Raateland, die vier dagen geleden voor het eerst een xylophoon onder handen kreeg, met het nummer Patpar Keling met xylophoon-begeleiding een overweldigend succes had. Een woord van hulde aan deze muzikale goochelaar. Ook de muzikale verzorging tijdens de pauze, welke in handen was van het Hout man-ensemble, met slagwerk, was tot in de puntjes in orde, zoodat alles bij elkaar deze laatste vastenavond-viering iets aparts is geweest. Zij nog vermeld, dat de grime goed ver zorgd was door den heer G. van der Erf, evenals het bal onder leiding van den heer J. Benschop. JAZERSWOUDF (C---ncfrV HET EEUWFEEST DER CARMELIETEN- KERK. Trekking van de loterij! Maandagavond had onder een enorme belangstelling in de R.K. school de trek king plaats der door het comité Reorgani seerde verloting ten bate van de herden king van het Eeuwfeest der St. Bernardus Parochie. Door den voorzitter van dit comité, den J heer J. C. van Saase, werd deze massale bijeenkomst geopend met een woord van welkom. Hij sprak ook tevens een woord van oprechten dank uit aau alle parochie- anen, die tot heden hebben meegewerkt n.l. door het brengen van een geldelijk offer om te komen tot een passend ca deau ter gelegenheid van het te vieren Eeuwfeest in de parochiekerk. Ook richt te spreker een woord van dank tot de hee ren collectanten, die een groot bedrag hebben bijeengebracht voor het boven reeds genoemde doel, als ook aan de da mes zoowel als heeren, die voor een vlugge verkoop der loten het hunne hebben bij gedragen. Ten slotte ook aan de koopers en koopsters der loten, aLmede aan allen, die prijzen hebben geschonken. Voordat de groote trekking plaats had, werd door den penningmeester een verslag uitge- oracht omtrent de opbrengst der gelden voor dit zoo schoone doel. Intotaal is tot heden ontvangen een bedrag van 1198.23 zijnde de opbrengst der gehouden collecte alsmede de opbrengst der gehouden loterij. Daar dit bedrag nog niet toereikend is voor het passende geschenk, werd de mededeeling gedaan, dat in de Augustus een fancy-fair zal worden gehouden tot versterking der midde len. Ook dan wordt op aller mede werking gerekend. Nu volgde onder een groote spanning de trekking. Het zou ons te ver voeren om eJle prijzen zoowel als de nummers waar- O'". deze zijn gevallen te vermelden. Wij zullen alleen volstaan met de nummers van de twee hoofdprijzen, n.l. een heeren- of damesrijwiel naar keuze en een tafel servies. De eerste prijs viel op het lot 2962 (de houdster van dit lot is de Eerw. Zus- tei Loyola, hoofd der R.K school alhier), ac tweede prijs viel op nummer 98. De prijzen, die tentoongesteld sponden in den etalage van den heer D. van Niekerk, kun nen vanaf heden bij inwisseling van het lei waarop een prijs is gevallen, aldaar worden afgehaald en wel tot uiterlijk 8 Maart. Ook zullen trekkingslijsten worden opgehangen bij de heeren H. A. v. d. Ploeg en E. A. Pennings. H AZERS WOUDE-RI /N DIJK EEN VADER-AVOND. Een ideetje van Zuster Charitas. Zondagavond was er in de R.K. school door de Eerw. Zuster Charitas een gezel lige avond georganiseerd voor de vaders, wier kinderen lid van de jeugdclub zijn. Eijna alle /aders der leden waren aanwe zig Door een der jongens werd een wel komst-toespraak opgezegd. Iedere jongen bood vader met een toepasselijk lied een doos sigarer aan, waarna verschillende voordrachten, welke goed ingestudeerd waren, werden gehouden. Onder de pau ze kreeg ieder een kop koffie met koek. Daarna waren er nog enkele spelletjes op het programma. Met een hartelijk „Lang zal vader 'even" en een rondgang met het offerbusje voor het nieuwe clubgebouw, werd de vaaer-avond gesloten. Een woord van dank is zekei op zijn plaats aan Zus ter Charitas voor haar de vele zorgen die z\j aan de jeugd besteed. HOOGMADE Maria-congregatie. Vrijdagavond heeft de Maïia-Congregatie, afd. Jonge Dochters, haar door het plotseling overlijden van Z. H. de Paus, uitgestelde liefdadigheidsuit voering gegeven voor de armen van de pa rochie. En zelfs de grootste optimist had niet kunnen denken, dat het zoo prachtig zou slagen. Op de eerste plaats was de zaal stampvol, het eerste gedeelte van het suc ces en op de tweede plaats was de stem ming als op een kermis, zoo vroolijk. Om ongeveer zeven uur opende de pastoor, di recteur der congregatie, dezen feestavond met een hartelijk woord van welkom tot de jn zoo groote getale oDgekomen belang- si ellenden. Het woord was daarna aan de dames, die voor het voetlicht kwamen met „Het antique kastje" een vlot gespeeld stukje, waarin vooral Jansje er heel goed in was ■de anderen natuurlijk niet te na gespro ken, die waren ook best). Ter afwisseling werden onder de pauze tusschen de bedrijven wat prijsjes aan den man gebracht, met behulp van he< raad van avontuur. De kaarten vlogen weg en kaas, kippen,, konijnen tot zelfs steenkolen kre gen nieuwe eigenaars. Door enkele meisjes werden eenige vooi- arachten gegeven, welke zeer in den smaak vielen, terwijl „De zenuwachtige juffrouw" de lachspieren ook danig in werking bracht En steeds maar werden er loten verkocht, Je voorraad scheen onuitputtelijk, steeds werd weer nieuw aansleept. Enveloppes met inhoud (meestal niet veel) werden ver kocht en steeds meer .geld verdween in de gioote zak van den kassier in casu den di recteur die dat, te oordeelen naar zijn stemming, wat leuk vond. Wanneer er echter zoo mede wordt ge werkt, moet de grootste voorraad er aan ge- looven en zoo ooV hier. Na nog een inven taris-uitverkoop, waarbij de prijzen wer den verhoogd in plaats van verlaagd nam de Pastoor het woord weer om zijn dank ui., te spreken voro aller medewerking tot hel welslagen van deze avond. Het heeft werkelijk alle verwachtingen overtroffen en nogmaals brengt hij dank aan de jonge dochters voor hun wert en de milde gevers voor hun geven en houdt zich ook in het vervolg, voor een dergelijk mooi doel, ten zeerste aanbevolen. Het woord was nu verder aan het duo Post, die ook voordien niet weinig had mee gewerkt om er de goede stemming in te brengen en te houden. En ook nu y/eer zorgden zij voor vroo- lyke muziek, op de maat waarvan spoedig het grootste deel der aanwezigen door el kaar dwarrelden. Het is werkelijk een feestavond gewor den, voor de aanwezigen maar indirect ook voor de armen oer parochie, daar, naar werd medegedeeld, ruim 83 is overgehou den, na aftrek van de kosten, waarmede weer veel nood kan worden gelengd. Voetbal. Eindelijk is er weer kens ge speeld door V.C.H., hoewel bet er Zondag morgen niet naar uitzag en de resultaten waren werkelijk zeer bevredigend. Het eerste elftal heeft te Kudelstaart 2 puntjes van D.E.S. II afgesnoept in een wed strijd, waarin van heel mooi spel door het zware, en na eenigen tijd spelen geheel zwarte terrein en de sterke wind geen sprake was. V.C.H. won de toss en speelde de eerste drie kwartier met den sterke van doel tot doel staanden wind meer. Toch ging het niet zoo gemakkelijk den keeper van D.E.S. te laten visschien, daar deze lustig de ballen uit zijn heiligdom werkte. Eerst na ruim een half uur spelen, nadat een strafschop, toen hij moest worden overgenomen, naast was geschoten, maakten bij een doelworste- ling voor het D.E.S.-doel een der D.E.S.- speiers aan alle onzekerheid een einde door den bal in eigen doel te plaatsen. Eenige minuten later moest de keeper weer vis- schen, toen de rechtsbuiten van .het feit, dat de keeper den bal liet vallen, gebruik maakte en den bal in het net deponeerde. Me dezen stand ging de rust in. Nu kwam het ergste echter nog. Vol goede moed ging V.C.H. echter weer aan den gang en ook D.E.S. kon het V.C.H.-doel niet zoo gemakkelijk vinden. Toen echter een V.C.H.-speler den bal in het beruchte gebied met de hand bewerkte, werd de strafschop onhoudbaar ingekogeld. Niet ontmoedigd toog V.C.H. echter weer ten aanval en na ruim een half uur spelen gaf de rechtsbinnen uit een mooi aangegeven bal den keeper vooi de 3de maal het na kijken. Onverandero, ondanks het harde zwoegen aan beide zijden, kwam het einde. Ook de Junioren beten flink van zich af, want het sterke S.N.A. moest, met 10 man spelend, met een 02 nederlaag naar huis, welke stand met de rust bereikt was. Goed zoo, jongens! De wedstrijd van het tweede elftal ging door niet opkomen van eenige V.C.H.-spe- lers niet door. Dat mag niet meer jongens. Harmonievereeniging „De Heerlijkheid Hoogmade". Maandagavond vond in de zaal van den heer Witteman de tweede uit voering plaats van bovengenoemde vereeni ging, welke, hoewel het er bij den aanvang niet zoo erg rooskleurig uitzag wat betreft het bezoek, toch nog een zeer geslaagde avond is geworden. Om ongeeer half acht werd met de af werking van het programma begonnen, en werden allereerst een achttal muzieknum mers ten gehoore gegeven, welke onder lei ding van den heer v. d. Berg en met me dewerking van diens dochter en zoontje werkelijk zeer goed werden uitgevoerd. Vooral de piston-solo van den heer van dei Berg en van den heer P. Borst Jzn. vie len zeer in den smaak en beide heeren had den hiervoor een dankbaar applaus in ont vangst te nemen Nadat alle nummers vlot waren afge werkt nam de voorzitter der R.-K. Har moniever. het woord en heette allen van harte welkom op deze vastenavonduitvoe ring. In het bijz< nde4 natuurlijk den heer directeur en zijn dochter en zoon, wier me dewerking op zeer hoogen prijs werd ge steld. Op de tweede plaats echter ook de oud-directeur den heer F. Otte en echt- genoote, welke eerste nog geheel en al met zijn oude vereeniging medeleefde. Spreker hoopta, dat allen 'n genoeglijken en pretti- gen avond zouden hebben, echt in de vas tenavondsfeer, zonder wanklank, en gaf daarna het woord aan de tooneelisten, die eenige leuke voordrachten ten baste gaven, waarna door een der spelers als toegift een leuk liedje werd voorgedragen. Dit alles viel zeer in den smaak en een 'dankbaar applaus was weer de belooning voor hun werk. De voorzitter nam hierna weer het woord en bracht dank voor de goede stem ming, welke er had geheerscht en welke naar hij hoopte nog beter zou worden. Hij dankte ook alle leden en in het bijzonder dc leden-tooneelisten die door hun ijver bij de verschillende repetities, zooveel tot het welslagen van dezen avond hadden bij gedragen en gaf het woord nu aan het duo Post, het onafscheidelijk aan elk Hoogma- densch feest verbonden duo, die er met po pulaire muziek de stemming al aardig har3 ingebracht en nu verder voor dansmu?-' zou zorgen. Dit ging hun best af en de echte vastenavondstemming liet niet lang op zich wachten en veel te vroeg naar den zin van allen moest aan deze gezelligheid 'n einde worden gemaakt. Het was werkelijk mooi geweest. KOUDEKERK BRAND IN SCHOOL Hedenmorgen omstreeks 9 uur ontstond een begin van brand in een der lokalen van de openbare lagere school alhier. Door dat de kachelpijp was gezakt, was het rooster in het plafond gloeiend geworden, waardoor het riet tusschen het plafond vlam had gevat. Door het kordaat optreden van het hoofd der school, die onmiddellijk met een slang op de waterleiding het vuur bestreed, kon het nog tijdig worden gebluscht, en behoefde de spuit, die inmiddels was gere- quireerd, niet uit te rukken. De jongens, die op het punt stonden In dit schoollokaal hun kennis te gaan ver rijken, konden, tot hun groote spijt, niet worden toegelaten en waren genoopt dezen dag spelende en ravottende door te bren gen. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Woensdag, 22 Febru ari des namiddags half acht uur ten Raad- huize, Onderwerpen ter behandeling: 1. Notulen 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling voorschot art. 101 der Lager onderwijswet 1920 over 1939 aan het bestuur der Ned. Herv. school alhier. 4. Vaststelling pensi oensgrondslagen. 5. Intrekking en op nieuw vaststelling Ambtenarenreglement. 6. Besluit tot opheffing der gestelde zeker heid door den gemeenteontvanger. 7. Wij ziging gemeente-begrooting dienst 1938 en 1939. LEIDERDORP Verkiezing Gemeenteraad. Cancu^aat- stelling voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad is Dinsdag 9 Mei as. De stemming is door B. en W. bepaald op Woensdag 7 Juni a.s. ZWAMMERDAM Geboren: Cornelia d. van A. Boele en A. v. d. Akker Jan z. van P. Hazen berg en Adr. P. Domburg. Ondertrouwd: G. Verweij 24 j. en N. Huijbertsen 20 j. te Reeuwijk A. van Gulik 24 j. te Bodegraven en G. Helsloot 18 j. Overleden: Jan Staal 82 j. Gevestigd: mej. A. J. Rokman van Dordrecht. Vertrokken: mej. G. Handier naar Weenen J. P. van Leeuwen naar Woer den mej. J. M. Veelenturf naar Gouda. CORRESPONDENTIE Van H. te Hazerswoude Het lijkt ons beter toe, dat dergelijke aangelegen heden in den boezem der vereeniging worden besproken. Voor buitenstaanders is de zaak niet duidelijk. iy|j gill gsg ill] hi 'n Linkerbocht afsnijden NOOIT 1 Een bochi naar links moet a ruim nemen, een bocht naar rechts echter juist kortl

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12