RADIO-PROGRAMMA'S BINNENLAND MAANDAG 20 FEBRUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 DINSDAG 21 FEBRUARI 1938 R.K. Kamer-Centrale „Leiden" Zaterdagmiddag hield de R.K. Kamer centrale „Leiden" in het gebouw „Concor dia" te dezer stede een algemeene verga dering, welke goed bezocht was. Op deze bijeenkomst waren ook de Twee de Kamerleden, pater dr. Beaufort O.F.M. en de heeren Loerakker en Van der Weij- den aanwezig. Openingswoord van voorzitter Bolsius. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, mr. E. J. M. H. Bolsius, de be langrijke gebeurtenissen, welke sinds de vorige vergadering in Mei waren voorge vallen. Spr. wees o.m. op het veertigjarig regeeringsjubileum, waarbij ook de R.K. Staatspartij als politieke eenheid, die een hooge gedachte heeft van het staatsgezag, aan onze geëerbiedigde Koningin haar hul de heeft kunnen bewijzen. Kort daarna werd onze vreugde verstoord door de troe bele feiten, welke zich rondom ons land af speelden. Gelukkig is de geweldige ramp van een wereldoorlog voorkomen. Wel is in die dagen gebleken, dat een krachtige weermacht noodzakelijk is. Noodig zijn dan ook de maatregelen ter versterking van onze positie, ook al kosten deze ook vele en zware offers. Z.H. de Paus herdacht Tenslotte herdacht spr. met eenige pië teitvolle woorden het overlijden van Z. H. Paus Pius XI. Deze man van geweldigen moed en ver heven wijsheid, die de heftige aanvallen tegen de Katholieke Kerk krachtig weer stond, is ons ontvallen op het moment, dat de strijd zich schijnt toe te spitsen. Wij moe ten ons echter neerleggen bij Gods eeuwige en onnaspeurlijke raadsbesluiten. Wij kun nen zijn eerbiedige en roemrijke gedachte nis ook eeren door het bewaren van de ka tholieke eenheid, waartoe Hij ons herhaal delijk heeft aangespoord. Na deze toespraak van den voorzitter las de secretaris, de heer A. C. van Berkel e uitvoerige notulen voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. Vai de verificatiecommissie was een schrijven binnengekomen, waarin werd medegedeeld, dat de boeken-en bescheiden van den penningmeester in orde waren be vonden. Piet Kasteel over „actueele politiek" Dr. P. Kasteel kreeg vervolgens gelegen heid tot het houden van zijn -ede over „De actueele politiek". Nadat spr. het belang van de Statenver kiezing had uiteengezet, wees hij op het feit, dat de N.S.B die de politiek wil be strijden, maar ieder ieder algemeen vraag stuk tot een politiek vraagstuk maakt, ook deze verkiezing weer maakt tot een politie ke krachtmeting. Het veld van de politieke vraagstukken, aldus spr., is zeer uitgebreid. Wij staan im mer in den tijd, waarin staat en maatschap pij, politiekn leven en sociaal leven meer en meer ineen grijpen. De groote staats bemoeiing leidt er toe, dat vele personen zich scherper en intenser met politieke aan gelegenheden bemoeien. De duizenden werkloo'en blijven niet onverschillig voor de sociale wetgeving en den werkloozen- steun, de landbouwers interesseeren zi"h voor de prijsregelenre maatregelen van regeering, en personen uit de scheepvaart zien belangstellend uit naar de handelspo litiek. Iedere groep heeft haar eigen belan-, gen en rechten, doch de regeering heeft te zoeken, wat rechtvaardig is voor allen, dus het algemeen welzijn te behartigen. Zoo moeten ook de lezers de politieke vraag stukken beschouwen. Hierbij moet ook ï'e- kening gehouden worden met de ontwikke lingsgang der wereld, waarin ons landje ligt. De wereld is immers thans een groot dorp. Alles, wat daar gebeurt, vindt ook hier zijn neerslag. Spr. lichtte dit met eeni ge voorbeelden toe en betoogde, dat ge wichtige vraagstukken niet in een handom draai oogelost kunnen worden. Oss Vervolgens behandelde spr. in den breede de Osse kwestie, die zooveel stof heeft doen opwaaien en waarachter veel meer zit, dan men vermoedt. Wel duidelijk is gebleken, dat katholieke invloed wordt gevreesd. Ook op velerlei ander terrein komt dit tot uiting. Zoo vinden wij vaak bij principieele vraag stukken, die niet alleen uit Katholiek standpunt, maar ook volgens het natuur recht verdedigbaar zijn, de geheele linker zijde tegenover ons. Aldus is het ook gegaan bij de behande ling van de nieuwe wet op het recht van vereeniging en vergadering. Minister Gose- ling was zoo tegemoetkomend, dat verzet niet meer redelijk zou zijn. De sociaal-de mocraten waren er tegen, want zij vreesden dat burgemeesters in het Zuiden van ons land de actie van den Nieuw-Malthusiaan- schen Bond zonden beperken, terwijl de liberalen bezorgd waren voor ,,De Dage raad", die om zijn devies „God is het kwaad" wel eens verboden zou kunnen worden. Dominee Kersten vindt aanhang. Dominee Kersten vertolkt tenminste openhartig, wat er in de anti-papistische onderwereld keft en zegt in iedei geval op ruige maniar, wat anderen denken, en stil voor zich houden. Het verschil met vroeger is echter, dat **4jn stem niet meer is een stem des roependen in de woestijn, maar dat zijn stem gehoor vindt. Van ontzaglijk belang is dan ook onze verhouding tot de Protestanten, die georga niseerd zijn in ue A.R. en C.H.-party. Sa menwerking blijft geboden, ook al onder vinden wij van de A.R. soms remmenden invloed op sociaal-economisch terrein en al ontvangen wij niet altijd steun van de C.H. op principieel terrein, zooals bij de wet op de Godslastering. Vele vraagstukken moeten" in het licht van het Christendom bezien en opgelost worden. Met een boeiende en krachtige opwekking om ons vertrouwen te schenken aan onze mannen, die afgevaardigd zijn, besloot spr. zijn rede, die veel applaus verwierf. De voorzitter dankte vervolgens dr. Kas teel voor zijn boeiende en leerzame uiteen zetting van dit gewichtig onderwerp. De verhouding groot kleinbedrijf Aan de orde kwam hierna een motie, wel ke door de afd. Waddinxveen was ingè- diend en waarin een dringend beroep ge daan werd op de R.K. Staatspartij en haar veretgenwoordigers in de Staten-Generaal om onverwijld te bevorderen, dat maatre gelen worden genomen tegen het groot winkel- en groot-filiaalbedrijf, alsmede te gen de cencentratie van het grootbedrijf. De heer Rooymans uit Waddinxveen lichtte deze motie nader toe. De heer Loe rakker wees er echter op, dat de R.K. Ka merfractie bij de economische besprekin gen in de Kamer deze kwestie uitvoerig behandeld had, waarna minister Steenber gen toegezegd had, dat hij aan dit vraag stuk zijn volle aandach zou wijden. Nadat medegedeeld was, dat het partijbe stuur reeds 'n commissie had ingesteld ter bestudeering van de verhouding groot- en klein-bedrijf. trok de afd. Waddinxveen haar motie in. De penningmeester, de heer Houdijk uit Boskoop, diende begrooting is, welke een bedrag ad 3800 aan inkomsten vermeldde en aan uitgaven 3100 aanwees, zoodat er een reserve was van 700. Met algemeene stemmen werd deze begrooting aangeno men. De behandeling van de agenda van den Partijraad gaf aanleiding tot het maken van eenige opmerkingen. Tot plaatsvervangende afgevaardigden in de Partijraad-afgevaardiging werden geko zen de heeren S. Neefjes te Noordwijk en H. J. van Mil, te Zoeterwoude. Na een korte rondvraag deelde de voor zitter mede, dat voortaan krachtiger maat regelen genomen zouden worden tegen d" afdeelingen, die nog niet in het bezit zijn van een door het Kringbestuur goed gekeurd regiement, waarna hij de geani meerde bijeenkomst sloot. DE KATHOLIEK DEMOCRATISCHE PARTIJ ONTBONDEN Met bijna algemeene stemmen het bestuursvoorstel aanvaard. De Katholieke Democratische Partij hield gisteren in Hotel Thalia te Utrecht een buitengewoon congres. Met overgroote meerderheid van stem men werd het bestuursvoorstel tot ophef fing van de partij aangenomen. De belangstelling voor dit Congres was zeer groot. Vrijwel alle afdeelingen waren vertegenwoordigd, en daar ook vele be langstellenden aanwezig waren, was de ruime zaal nog te klein. In zyn openingswoord herdacht de voor zitter, mr. P. Arts, het overlijden van Z.H. Paus Pius XI, en beval Hem, hoewel Hij het waarschijnlijk niet noodig heeft, in de gebeden der leden aan. Na eenige meer huishoudelijke punten kwam aan de orde het jaarverslag van den partij-secretaris, den heer C. D. Wesseling, dat een zeer somber beeld gaf van de toestand in de partij. Het ledental was sterk teruggeloopen, het abonnementental op „Onze Vaan" eveneens, en hoewel daar voor tal van argumenten var nationalen en internationalen aard werden aangevoerd, kan men toch niet aan der indruk ont komen, dat de gang bergafwaarts niet meer te stuiten was. Na eenige korte besprekingen werd dit versiag, dat eigenlijk meer een schets was van de toestand in de partij, goedgekeurd. Het financieel verslag over 1938 wees een klein batig saldo aan, doch de balans toont een flink tekort. Daarna kwam aan de orde „voorstel van het Partijbestuur om de K.D.P. te ontbin den en een overeenkomst aan te gaan met de R.K.S.P." Door aile afgevaardigden werd hierover het woord gevoerd, en er werden harde, soms te harde noten gekraakt. Niemand ontkwam aan felle critiek: het partijbe stuur, de contact-commissie, prof. Veraart, mr. Marchant, enz. Het meerendeel der sprekers bleef even wel wat men noemt aan de oppervlakte. Slechts een enkele realiseerde zich de werkelijkheid, dat een doorgaan vrijwel onmogelijk was. De voorzitter verdedigde het standpunt van het bestuur, de heer Waterloo (Amers foort) wees op het organisatorische werk van de commissie, tot ten lange leste het volgende voorstel in stemming werd ge bracht: 1. tot ontbinding der K.D.P. over te gaan; met het bestuur der R.K.S.P. een regeling te treffen conform het rapport Waterloo; de afwerking dezer regeling en de liqui datie der partij op te dragen aan het partij bestuur. 2. de leden en voormalige leden der K.D.P. aan te sporen zich ten spoedigste tex bevoegder plaatse als lid der R.K.S.P. aan te melden. 3. de commissie dank te zeggen voor de bewezen diensten. Dit voorstel werd aangenomen met op 18 na algemeene stemmen. (Er waren on geveer 800 stemmen ter Congresse ver tegenwoordigd). Na aanname van dit voorstel werden de overige punten van de agenda afgevoerd en werd het Congres gesloten. „Maandagmorgen" RAADHUISPLANNEN VAN AMSTERDAM Voornemens van Burgemeester en Wethouders. LAATSTE WOORD IS AAN DEN RAAD Naar het „Hbld." verneemt, bestaat bij het college van burgemeester en wethou ders van Amsterdam het voornemen, aan den gemeenteraad van de hoofdstad in ver band met de Raadhuisplannen voor te stellen, gevolg te geven aan de suggestie van de jury om de twee architectengroepen M. Duintjier en A. Komter, en J. F. Berg hoef en ir. J. J. M. Vegter in de gelegen heid te stellen hun ontwerpen om te wer ken, omdat die. volgens de meening van de jury de verwachting wettigen, dat daar- u het definitieve Stadhuisplan kan wor den verkregen. Het zal echter nog eenigen tijd duren voor dit voorstel den Raad bereikt want eerst wil bedoeld college de opinie van de architecten wereld en van het publiek ver nemen die in de pers tot uiting komt. Indien het echcer na aanneming van die voordracht, tot een derde, dan verstdoor- gedreven beperkte prijsvraag komt, zou de Jury ontbreken. Want volkomen overeen komstig het reglement voc de prijsvraag, waarbij de jury is ingesteld voor slechts twee etappes, voor een openbaren, en een besloten wedstrijd, is zij onmiddellijk na de opening van de tentoonstelling in het Stedelijk Museum ontbonden. Rest dientengevolge het probleem, wie den uitslag van den derden wedstrijd vaststellen, d.w.z. wie B. en W. en den Raad zal adviseeren. In dit verband kwam het „Hbld." ter oore dat over eenigen tyd burgemeester en wethouder van Amsterdam tevens zullen voorstellen, na voorafgegaan overleg met de leden der ontbonden jury, hen uit te noodigen, te derden male de Vroedschap van advies te dienen. Van advies. Want ten slotte is het de gemeenteraad die over het Raadhuisplan, het laatste woord spreekt. DE NEDERLANDSCHE DEELNEMING AAN DE INTERNATIONALE TENTOONSTELLING TE PARIJS 1937 In het stedelyk museum te Amsterdam zijn gistermiddag de onderscheidingen uit gereikt, die voor de Nederlandsche inzen dingen op de internationale tentoonstel ling 1937 door de internationale jury wer den toegekend. De uitreiking geschiedde door den commissaris generaad, ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, die ter inleiding verklaarde, dat de bekroonden wel lang hebben moeten wachten op de uitreiking der diploma's, doch dat di4 zijn oorzaak vond in het zeer omvangrijke werk, dat verricht moest worden. De tentoonstelling n.l. bestond uit niet minder dan 150 pavil joens. Voor Nederland alleen moesten 229 diploma's worden uitgeschreven en er waren 42 deelnemende landen. De spelling der vaak moeilijke namen eischte veel tijd en correspondentie. DUDOKS DAMGEBOUW TE AMSTERDAM Het „Hdbld." verneemt, dat names de minister Slotemaker de Bruine en De Wilde bij het dagelijk gemeentebestuur van Amsterdam een schrijven is inge komen, waarin wordt medegedeeld, dat de regeering geen bezwaar heeft tegen de be bouwing van het Midden-Damterrein te Amsterdam in den trant, als door architect W. M. Dudok ontworpen. De Rijkscommis sie voor Monumentenzorg er de Bouwraad achten het echter wel gewenscht dat eenige veranderingen in het bebouwingsontwerp worden aangebracht. De voorzitter van beide instellingen, prof ir. J. A. G .van der Steur zal over de ge wenscht wijzigingen met bouwmeester Dudok overleg plegen. FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN BIJ TALMA-RUSTOORD TE APELDOORN. Tekort 280.000 gulden. Vrijdag j.l. is op verzoek van een veer tigtal leden van het Talma-rustoord, chris telijke vereenigingen tot verzorging van ouden van dagen, welke vereeniging rust huizen in Friesland en Gelderland exploi teert, een buitengewone algemeene leden vergadering gehouden onder voorzitter schap van dr. H. W. de Groot. Scherpe critiek werd geoefend op het fi- nancieele beheer der vereeniging en in het bijzonder op het beleid van den penning meester, mr. F. van der B. te Apeldoorn. In zijn antwoord aan de vergadering deelde de voorzitter, dr. de Groot, mede, dat zijn pogingen om voor de financieele moeilijkheden een oplossing te vinden, door den penningmeester waren gesaboteerd. Staande de vergadeiing, welke eveneens door den penningmeester werd bijgewoond, is mr. van der B. onder pressie van de ver gadering als bestuurslid afgetreden. Besloten werd de administratie zoo spoe dig mogelijk van Apeldoorn naar Veenwou- den over te brengen. Toen echter de leden van het bestuur Za terdagochtend per auto aan de Talma- stichting te Apeldoorn arriveerden, bleek dat mr. v. d. B. het archief reeds in een taxi geladen had. De ex-penningmeester had hiertoe de assistentie van de Apeldoornsche politie ingeroepen, die de bescheiden thans op het politiebureau te Apeldoorn voor een nader onderzoek heeft opgeborgen. Mr. v. d. B. heeft bij de Justitie een aan klacht ingediend om een onderzoek in te stellen, omdat naar zijn meening de moei lijkheden dateeren van voor zijn optreden als penningmeester, welke functie hij eerst sinds eenige jaren vervult. Naar wij vernemen, bedraagt het tekort 280.000 gulden, terwijl de activa (liquidi- teits-waarde) op 90.000 gulden getaxeerd wordt. HILVERSMU n. 415.5 M. KRO-Uitzen- ding. 4.005.10 HIRO. 8.00—9.15 Gramo- foonmuziek (Om 8.15 Berichten) 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 Het KRO-Orkest en gramofoonmuziek 2.00 Voor de vrouw 3.00 Modecursus 4.00 Gramofoonmuziek 4.05 Causerie „Gees telijke herbewapening" 4.20 Gramofoon muziek 4.25 Causerie „De internationale orde van Goede Tempelieren" 4.40 Gra mofoonmuziek 4.45 HIRO-Post 4.50 Gramofoonmuziek 4.55 Causerie „Vivi sectie, een verdwijnende methode" 5.10 De KRO-Melodisten m.m.v. solist (5.45 6.05 Felicitaties) 6.35 Berichten, sport- praatje 7.00 Berichten 7.15 Causerie over een vliegreis naar Ned. Oost-Indië -- 7.35 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten ANP; mededeelingen 8.15 KRO-Sym- phonic-orkest 9.00 Vastenavondpro gramma 10.30 Berichten ANP 10.40 12.00 Zunki Joska's Hongaarsch orkest, het KRO-Orkest en solisten. HILVERSUM I. 1875 en 301.5 M. AVRO- Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Voor de Vrouw 10.35 Gramofoonmuziek 11.00 Wenken voor de huishuoding 11.30 Om roeporkest (Om 12.15 Berichten) 12.30 Gramofoonmuziek 1.00 Omroeporkest I.50 Cabaretprogramma (opn.) 2.45 Kniples 3.45 Het Calvet-kwartet 4.30 Kinderkoor 5.00 Kinderhalf uur 5.30 Gramofoonmuziek 6.15 Het AVRO- Salonorkest (Om 6.25 Berichten) 7.00 Voor de kinderen 7.05 De AVRO-Dance Band 7.30 Engelsche les 8.00 Berich ten ANP, radiojournaal, mededeelingen 8.20 Gramofoonmuziek 8.30 De Bonte Dinsdagavondtrein 10.00 Radiotooneel 10.20 Het Renova-kwintet en solist II.00 Berichten ANP, hierna Erwin San- dor's ensemble 11.40—12.00 OrgelspeL DROITYVICH. 1500 M. 11.40—11.45 Gra mofoonmuziek 12.20 Programma gewijd aan het Kensington Palace 12.50 Het Norman Brooks Berkeley Sextet 1.25 Uit Parijs: De Stafmuziek van de Garde Républicaine 1.502.20 Toespraak van wege het Leger des Heils 4.15 Sport- reportage 4.30 Gramofoonmuziek 4.15 Viool en piano 5.20 Charles Brill en zijn orkest, m.m.v. soliste 6.20 Berichten 6.45 Vragen over „Natior.al Service" 7.00 Het BBC-Northern-Ireland-orkest, m.m.v. solist 7.50 Causerie „Town and country" 8.20 Revue-programma 9.20 Berichten 9.45 Interview „The press today" 10.10 Het BBC-Harmonic-orkest 10.40 Het Pougnet-Morrison-Pini-trio 11.35 Het Grosvenor House dansorkest 11.5012.20 Dansmuziek (gr. pl.). EXPORT VAN BLOEMBOLLEN NAAR ENGELAND Particuliere besprekingen tusschen Neder landsche en Britsche kweekers Naar wij vernemen, worden op het oogenblik te Londen besprekingen gevoerd tusschen Engelsche en Nederlandsche bloembollenkweekers in verband met voorgenomen plannen van de Britsche kweekers om aandrang op hun regeering uit te oefenen tot verhooging van het in voerrecht op bollen. Deze besprekingen zijn niet officieel. De Nederlandsche regee ring heeft geen uitnoodiging ontvangen om er aan deel te nemen en heeft dan ook geen vertegenwoordiger harerzijds naar de conferentie uitgezonden. Wel woont de Nederlandsche Rijkstuinbouwconsulent voor Groot-Brittannië en Ierland, ir. B. Gerritzen, te Londen de besprekingen by als waarnemer. „Economische Voorlichting", het blad van de economische voorlichtingsdienst van het departement van Economische Zaken, heeft dezer dagen gemeld, dat in Amerika opnieuw pogingen in het werk worden gesteld om de invoer van narcissen meer aan banden te leggen. „Volk" PROF. MENGELBERG TE HAMBURG GEHULDIGD Zaterdagmiddag heeft in het museum van geschiedenis te Hamburg een plech tigheid plaats gevonden ter gelegenheid van de overhandiging van den Rembrandt- prys voor 1938 aan prof. dr. Willem Men gelberg. De groote hal van het museum was met bloemen versierd, terwijl de vlaggen van Nederland en Duitschland naast elkander waren aangebracht. Prof. Mengelberg werd door den senaat der universiteit bin nengeleid. Próf. Gundert huldigde prof. Mengelberg voor diens werk. Hij verklaar de dat het werk van Mengelberg een voor beeld is van de beteekenis der Duitsche Orkestkunst. Hij overhandigde een oor konde Prof. Mengelberg dankte geroerd voor voor de hem verleende onderscheiding. Tal van vooraanstaande personen uit het cultureele leven vereenigden zich vervol gens aan een noenmaal in hotel vierjahre- szeiten. Prof. Rein heeft onzen landgenoot een Portret van Rembrandt overhandigd. NIEUWE DIRECTEUR VAN DE A.N.V.V. Tot opvolger van mr. H. M. Planten als directeur van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer is benoemd de heer H. W. R. de Waal. De heer De Waal is thans werkzaam op het hoofdkantoor van de Philips Fabrie ken te Eindhoven. RADIO PARIJS. 1648 M. 9.00, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek 12.35 Zang 1.10 Gramofoonmuziek 1.25 Het W. Can- trelle-orkest 2.00 Gramofoonmuziek 2.35 Pianovoordracht 2.50 Gramofoon muziek 4.40 Zang 4.55 Gramofoonmu ziek 5.05 Vioolvoordracht 5.25 Gra mofoonmuziek 5.35 Viool en piano 6.35 Zang 6.50 Pianovoordracht 7.20 Het Locatelli-orkest 8.35 Radiotooneel 10.3511.50 Kamermuziek. KEULEN. 456 M. 5.50 en 6.30 Gramo foonmuziek 7.50 Het Omroepschrammel- ensemble en solisten 11.20 Het Omroep orkest 1.30 Populair concert 3.20 Het Omroeporkest en -kleinorkest 6.30 Gra mofoonmuziek 7.30 Carnavals-program ma 9.35 Leo Eysoldt's orkest, instrumen taal kwintet en solisten 11.202.20 Stuttgarter Omroeporkest -kleinorkest, -koor en solisten BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Om roeporkest 1.502.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 Folkloristisch programma 9.20 Het Omroepsymphonie- orkest en gramofoonmuziek 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Radio-orkest 1.30 Omroepdans-orkest 1.502.20 Radioorkest 5.20 Omroep- dansorkest 6.25 Carnavalsreportage 8.20 Radio-orkest en solist 9.00 Radio orkest en solist 9.00 Radiotooneel 9.30 Radio-orkest 10.3011.20 Gramofoon muziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Politiek dagbladoverzicht 7.45 Gramo foonmuziek 8.05 Inleiding volgende uit zending 8.2011.35 Uit Rome: Opera „Lucia di Lammermoor" (9.109.30 en 10.10—10.30 Berichten 10.55—11.15 Voordracht), GEM. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF 3de Programma: 8.00 Keulen 9.20 Radio PTT Nord of diversen 11.20 Radio Parijs 12.35 Brussel VI. 2.20 Motala of diversen 2.40 Radio PTT Nord of di versen 3.20 Keulen 5.20 Brussel VI. 6.30 Keulen 7.20 Brussel VI. 7.50 Straatsburg of diversen 8.20 Rome (Deutschlandsender). 4de Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 diversen 10.35 Londen Reg. r 12.50 Droitwich 2.20 Londen Reg. 3.20 Droitwich 3.45 Londen Reg. 4.15 Droitwich 6.40 Londen Reg. 7.00 Droitwich 7.50 Scottisch Reg of diver sen 8.20 Droitwich. OVERHEID EN AUTOBUSSEN Naar wij vernemen, is thans van den Minister van Justitie een aanschrijving uit gegaan aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven, waarin er op wordt ge wezen, dat het wenschelyk is, dat den eersten tijd door de opsporingsambtenaren in het bijzonder wordt gele': op overtredin gen van het Reglement Autovervoer Per sonen 1939 (z.g. gewijzigde R.A.P.) en waarin opdracht wordt gegeven, om, in dien overtredingen worden geconstateerd, met spoed procesverbaal op te maken en een rechterlijke uitspraak uit te lokken. F. J. ABBING t Op 59 jarigen leeftijd overleed plotse ling tengevolge van een hartaandoening de bekende bewerker en kweeker en tuin architect F. J. Abbing te Driebergen. De heer Abbing verwierf zich vooral op het gebied van de rozenteelt een uitsteken den naam. Door zijn geweldige vakkennis kon hij rond 1000 soorten rozen op het hout feilloos onderscheiden. Jarenlang was hij bestuurslid van de rozenvereeniging „Nos ungunt Rosa". Als tuinarchitect kreeg hij belangrijke opdrachten. In 1937 ontwierp hij het rosarium voor het paleis te Soestdyk en in Augustus 1938 werd hem opgedragen de ontwerpen te maken voor de tuinen der Nederlandsche afdeeling op de wereld tentoonstelling te New York. De teraardebestelling had hedenmiddag op de nieuwe algemeene begraafplaats te Driebergen plaats. CREMATIE VAN PROF. MR. F. G. SCHELTEMA Onder buitengewoon groote belangstel ling vond Zaterdagmiddag op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijke overschot van wijlen prof. mr. F. G. Schel- tema, in leven hoogleeraar aan de univer siteit van Amsterdam. Ook de Leidsche universiteit was vertegenwoordigd. In de aula werd allereerst het woord gevoerd door professor mr. P. Scholten nemens de juridische faculteit van de universiteit van Amsterdam, bij verhin dering van den voorzitter prof. mr. W. A. Bonger, die in het buitenland vertoeft. Spreker schetste uitvoerig de groote be kwaamheid van den overledene, wiens heengaan op zoo jeugdigen leeftijd voor de universiteit en de faculteit een groot ver lies beteekent. Mr. Wagenaar nam met een treffende en schoone rede afscheid van zijn studie vriend, die reeds als student had doen blijken, meer te zijn dan de primus inter pares. Nadat de baar onder orgelspel was neer gelaten dankte de grijze vader zeer be wogen de aanwezigen voor hun belang stelling.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7