STADS (X) NIEUWS Aspiri n RECHTZAKEN Wilt U iets weten? OpqepaAtqrfep! Academienieuws AGENDA MAANDAG 20 FEBRUARI 1939 DE I.WSCHE roiIRANl EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seint: Verwachting: Voor het geheele land: Matige tot zwakke Noordelijke tot Westelijke wind, aanvanke lijk licht tot half bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, tem peratuur om het vriespunt des nachts, over dag weinig verandering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaar 'bewolkt, N.W., zwakke wind, 9 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, N.W., zwakke wind, 4 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, N.W., matige wind, 2 gr. C. Groningen: half bewolkt, N.N.W., zwakke wind, 3 gr. C. Maastricht: betrokken, N.W., zwakke wind, 3 gr. C. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk begon zich gistermorgen naar het Noordoosten uit te breiden. Er vormde zich een verbinding met een maximum, dat zich gisteren reeds boven Finland begon te ontwikkelen. Aan de Zuidoostzijde en Noordwestzijde lagen opvullende en aftrekkende minima. Een langgerekte strook van hoogen luchtdruk reikt thans van Finland tot de Azoren. Dit strookvormige gebied zet zich over den Oceaan naar het Westen voort en sluit aan bij een machtig gebied van hoogen lucht druk boven de Vereenigde Staten, dat over Alaska reikt tot in het Poolgebied. Op IJs land en ten Westen van Ierland daalt de luchtdruk snel bij de nadering van een diepe depressie, waarvan het centrum tus- schen IJsland en Groenland ligt. Over het geheele vasteland bewegen zich luchtmas- sa's van polair karakter met zeer lage tem peraturen in de bovenlucht. De nulisoterm ligt zoowel boven Engeland als boven het vasteland beneden duizend meter en op vijfduizend meter heerschen temperaturen tusschen min 25 en min 30 graden Celsius. De hooge stations in de middelgebergten en in de Alpen melden zeer lage temperaturen en zijn, behalve het Jungfraujoch, in wolken gehuld. Saentis meldt in den nacht 18 m.m. neer slag en hedenmorgen min elf graden. De naderende depressie zal aanvankelijk haar invloed beperken tot Ierland en Schotland, doch op den duur zich ook in onze omge ving doen bemerken. LUCHTTEMPERATUUR. 7.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandag nam. 5.50 uur tot Dins dagochtend 6.37 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 21 Febr. v.m. 3.25 uur en n.m. 3.50 uur. Maan op Dinsdagochtend 7.26 uur. Maan onder Dinsdagavond 20.04 uur. Vraag: Inzake het zetten van een schutting of schuur. Antwoord: Het is geoorloofd een schutting op een eigen grond te zetten, lerzij uw buurman bij overeenkomst een speciaal recht zou hebben om dat te be letten. Vraag: Inzake erfpacht en beklemrecht Antwoord: Erfpacht is een bijzonder (door eigen regels geregeerd) zakelijk recht om gedurende een langen termijn het gebruik te hebben van een anders on roerend goed tegen betaling van een jaar- lijksche pacht, canon geheeten. Het stamt 'reeds uit het Romeinsche recht. Het beklemrecht stamt uit het oud va- derlandsche recht en is een soortgelijk recht als het erfpachtsrecht. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een vonnis met bijzondere voorwaarden. C. K. uit A1 p h e n a. d. R ij n was ver oordeeld wegens bedelarij te Zwammer- dam en bij verstek veroordeeld tot drie dagen hechtenis en een jaar opzending naar een rijkswerkinrichting. Dat had verdachte te veel gevonden en dus stond hij hedenmorgen terecht op dat de zaak opnieuw behandeld kon worden.. De Officier vond geen termen aanwe zig om het vonnis te wijzigen, temeer niet, daar het rapport ongunstig luidde. Verdachte vroeg voorwaardelijk, maar de politierechter voelde daar niet veel voor want verdachte gaat veel met ver keerde menschen om en rijdt maar in ge huurde auto's, die niet betaald worden. Verdachte probeerde nog een laatste kans en zei, dat hij thans werk gevonden heeft en dat hij dat graag zou willen be houden. De politierechter zei, dat hij verdachte dan nog één kans wilde geven maar als hij die verspeelt, dan zal hij hard aange pakt worden. Verder zullen er bijzondere voorwaarden aan het vonnis verbonden worden, die zwaar zullen zijn. Het vonnis werd een hechtenisstraf van drie dagen en opzending naar een rijks werkinrichting voor den tijd van twee jaar en met de bijzondere voorwaarde, dat hij niet in huurauto's mag rijden, niet in café's komen, geen sterken drank ge bruiken, niet met bepaalde personen om gang hebben en zich stipt gedragen aan de voorschriften van den reciasseerings- ambtenaar. Politierechter: „Dus als je een van die dingen doet, dus drank gebruikt of in huurauto's rijdt, dan ga je voor twee jaar weg''. Het rapport was er. De zaak tegen J. S., koopman te Lei den, was destijds aangehouden om een rapport in te winnen. Dit document was thans aanwezig en luidde nu bepaald niet erg gunstig en strandde op het drankmis bruik van verdachte. De Officier eischte wegens diefstal een gevangenisstraf van een maand. De politierechter wilde verdachte niet temin nog een kans geven en veroordeel de hem tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van vier maanden met drie jaar proeftijd en met de bijzondere voorwaar de, dat verdachte zich onthouden moet van sterken drank. De stukgeslagen portierruit. De chauffeur C. K. uit N o o r d w ij k had ruzie gekregen over een stuk geslagen portierruit met den groentenkoopman H. G. de Winter uit Warmond. Eerst zou de W. de ruit betalen, maar toen K. in de auto was gestapt had de W. nog eventjes gezegd: „en toch betaal ik hem niet'". Toen was K. boos geworden en had de W. bij zijn keel gegrepen en aan zijn haren getrokken. Nadat een toeschouwer nog het een en ander verteld had van deze keelknijperij en haartrekmethoden eischte de Officier een geldboete van 10 subs. 10 dagen. Uitspraak 5 of 5 dagen. Herrie in de zaal van het kanton gerecht te Leiden. De arbeider J. van S. te Leidschen- dam was op 9 Januari aanwezig geweest in de zittingzaal van het kantongerecht te Leiden om aldaar berecht te worden we gens het berijden van een rijwiel zonder brandend achterlicht. Van S. die aan een vallende ziekte lijdt, was toen hij nog niet aan de beurt was, gaan „ijsbeeren", ofte wel heen en weer gaan loopen en dat was hinderlijk, reden voor veldwachter H. v. d. Veen om hem te vragen stil te gaan staan. Toen van S. aan dit verzoek niet voldaan had, had de veldwachter hem „er uit" gezet. Maar van S. wilde weer naar binnen en dat kon de veldwachter niet toestaan en toen was van S. boos gewor- der h" veldwachter een ar'en mep op zijn oog gegeven. Verdachte zeide, dat hij niet gewaar schuwd v~s pawo&fèo en er zoo macr was uitgezet Dat vond hij niet menschlievend. Maar de politierechter vond, dat men bij iederen verdachte geen veldwachter kan zetten als een kindermeisje die vraagt: „lieve jongen, wil je alstublieft rustig zijn". Verder zeide de politierechter, "at hij het kantongerecht te Leiden kent en dat men daar heel beleefd en netjes behan deld wordt. De Oxxicier wilde reken' - houden met de ziekte van verdachte en eischte een maand gevangenistraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De prt'"'arech+cr veroordeelde verdach te tot een voorwaardelijke geldboete van 30 subs. 30 dagen met een jaar proeftijd. Scheidpartijtje. F. J. M. te Alphen a. d. R ij n had den uitvoerder J. H. Holleman daar ter plaatse uitgescholden met een heele serie woorden, die niet netjes waren en waar in gemeen, doortrapt en slecht den hoofd toon voerden. Verdachte was er niet, maar dat was geen bezwaar voor den Officier om een geldboete te eischen van 10 subs. 10 da gen met welk vonnis de politierechter ac- coord ging. Het Katholiek Winter- programma „Amor in de Pastorie" De derde en laatste avond van het katho liek winterprogramma is een slot geweest, dat pakte. Er was dan ook niets aan dezen avond, dat niet paste ih de prettige, blijde Vastenavondsfeer. Ee nzaal vol menschen, zoodat niet één plaats in deStadsgehoorzaal meer onbezet was, een vroolijke stemming en blijde opgewektheid en ten slotte een tooneelstuk, dat spec-'aal voor zulk een sfeer geschreven moet zyn en bovendien een vertolking kreeg, welke in de zaal lui de weerklank vond. Voeg daarbij nog een prachtig geslaagd Vastenavondbal, waarmee deze avond in den nacht besloten werd en men zal er van overtuigd zijn, dat deze aveond de by- na 1200 bezoekers nog Ipng in prettige her innering zal blijven. Dat deze blijde sf_er tevens naar weer slag vond in een goede daad een collecte voor drie liefdadige vereenigingen ver hoogde nog de vaarde van dezen avond. Het resultaat van deze collecte was dan ook het prachtige bedrag van 100, door een gulle hand tot deze som afgerond. Deze laatste avond werd bijgewoond door vele eerwaarde heeren geestelijken, onder wie de Deken van Leiden, de hoogeerw. heer A. H. M. J. H .mulle. De avond werd geopend door den voor zitter van Katholiek Leiden, den heer W. Kriek, die het overlijden herdacht van Z.H. Paus Pius XI, voor wiens zielerust door allen staande in stilte een Onze Vader en een Weesgegroet werd gebeden. Hierna heette de voorzitter allen hartelijk welkom waarbij hij mededeelde, dat bericht van verhindering was ingekomen van Rector R. Reynen. Spr. zeide zich ter verheugen over deze geweldige belangstelling, die saam- hoorigheid kweekt en saamhoorigheid be vordert. Deze komt tot uiting in het katho liek winterprogram, waarvoor nog zooveel plaatsen te kort waren, dat honderden moesten worden teleurgesteld. Voor het volgend winterprogramma raadde spr. daarom aan zich tijdig van kaarten te voorzien. Spr. hoopte, dat het programma dan nog beter zou kunnen zijn. Hierna kondigde spr. de collecte aan voor de Vereeniging „Hulp in de huishou ding en de baby", „Sancta Veronica" en de Missienaaivereeniging „Sb Franciscus Xa- verius", van welke collecte wij het resul taat reeds mededeelden. Na tenslotte al len een prettigen avond te hebben toege- wenscht en de R.K. Leesbibliotheek nog eens in aller belangstelling te hebben aan bevolen, opende spr. tenslotte dezen laat- sten avond met den christelijken groet. Toen ging het scherm op voor het too neelstuk „Amor in de Pastorie", dat door het gezelschap Pierre Balledux ten too- neele werd gebracht. Dit stuk van Ballings, dat reeds lang re pertoire heeft gehouden en ook nog wel houden zal, werd oorspronkelijk door het Vlaamsche volkstooneel in ons land inge voerd onder den oorspronkelijken titel „Bij Heernonkel", wat heel wat sappiger klinkt dan het overigens niet slecht gevonden „Amor in de Pastorie". Maar wij zijn nu eenmaal in het stijf-deftige Holland. De groote moeilijkheid van dit stuk zit in Holland in de „Vlaamsche tale", welke een iegelijk niet vermag te klappen. En toen het Rotterdamsche Hcfstadtooneel in dertijd dit stuk ten tooneele bracht, was het dan ook in Hoog-Nederlandsch ge transformeerd, wat veel van de eigenlijke charme deed verloren gaan, maar het pu bliek tenminste bevrijdde van de marte ling te moeten luisteren naar de wanho pige pogingen der spelers om Vlaamsch te klappen. Pierre Balledux heeft dat niet ge daan. Maar er waren er dan ook maar welgeteld drie, die het sappige Vlaamsch er behoorlijk uit lieten rollen en wel Bal ledux zelf als Baas Blom, Louis Vervoorn als de Pastoor en Bertus van der Linden als Gradus de kerkmeester. Over den inhoud van het stuk het vol gende: „Heeroom" is een joviale dorpspastoor, die zijn schaapkes uitstekend vermag te leiden en, als ze eens even mochten zijn" af gedwaald, ze met zachte hand weer terug voert naar het rechte pad. Hij is ook een man met veel ervaring en menschenkennis. Wanneer iemand fi guurlijk gesproken in den put zit, heeft hij al spoedig doorgrond, wat er eigenlijk aar schort. Zoo brengt hij met enkele goede woorden den trotschen, jongen heereboer, Max Marleenen, die den pastoor eens de les zou komen lezen, tot inkeer en verzoent hem met zijn oom Matthias. Door zijn va derlijk optreden doet hij het van kostschool weggeloopen nichtje Yvonne haar hart voor hem uitstort en, zoodat hij haar uit haar moeilijkheden kan helpen. Naast dezen voortreffelijken leidsman in geestelijke zaken dat de schrijver hem aan het slot tot deken laat benoemen, zal niemand verwonderen staat een niet minder schrandere gids in meer wereldsche aangelegenheden en wel voornamelijk in de liefde, namelijk de oolijke herbergier, baas Blom, zonder zijn tactisch'optreden zouden waarschijnlijk twee gelukkige huwelijken nimmer tot stand komen en <wel die tus schen de oude huishoudster van den pas toor, Dina en den houterigen kerkmeester Gradus. Het is in het leven niet alles rozengeur en maneschyn, ook niet voor den braven dt-pspastoor. Zijn jongste zuster Judith be zorgt hem heel wat kommer en smart door haar lichtzinnig leven. Een financieele de bacle brengt evenwel ook haar uiteindelijk tot inkeer en voert haar berouwvol onder het veilige dak van de dorpspastorie terug. Zoo neemt dit stuk, dat vol echten Vlaamschen humor zit, maar toch ook tra gische en diep-ontroerende momenten kent, ten slotte een blij einde. Zooals wij reeds zeiden heeft het gezel schap van Pierre Balledux van dit stuk een schoone vertolking gegeven, zij het dan ook, dat 't Vlaamsch bij enkelen wat erg in het gedrang kwam. Feitelijk moest dit blijspel door Vlamin gen worden gespeeld, getuige de ronde hu mor van Baas Blom, welke door Pierre Br.lledux, kostelijk voor het voetlicht werd gebracht. Hij heeft de aanwezigen doen lachen, dat hun de tranen over de wangen rolden. Het volmaakst echter was Louis Vervoorn als de hartelijke, joviale en toch diep ernstige dorpspastoor, die slechts den vrede wil in zijn parochie. Tot het einde toe be waarde Vervoorn in houding, gebaar en zegging dit waardige en pracht geteekende type van dezen Vlaamschen herder, dien hij sympathiek, ernstig en blijmoedig presen teerde. Voor zulk een vertolking alle hulde. Door gelijktijdig optreden van een ge deelte van het gezelschap in Amsterdam was in de overige rolbezetting eenige ver andering gekomen. Maar ook Bertus van der Linden bleek in staat een prachtig getypeerden kerk meester te produceeren en Mej. F. Martens was een aardig, vlot en vroolijk Yvonneke. Deze bevielen ons het beste. Maar ook Ma lie Braackensieck als Dina, de zuster van den Pastoor, Judith, Max en Matthias Mar leenen speelden naar behooren, zoodat het stuk ook in zijn geheel een prachtige ver tolking vond. De aanwezigen hebben zich in dit echt SCHRIJVEN WAT ANDERE BLADEN ONVRUCHTBARE POLEMIEK De Utrechtsche Courant schrijft: „Volk en Vaderland" heeft de propagan- daleiding der R.K. Staatspartij eerst van moorddadige bedoelingen ter opzicht van de N.S.B.'ers beschuldigd. We hebben toen aangetoond, dat deze beschuldiging berust te op een valsche circulaire, hetgeen niet alleen bleek uit de omstandigheden, waar in zij verscheen, maar ook uit een besliste tegenspraak van het Algemeen Secretari aat der R.K.S.P., welke deze circulaire op de hielen volgde. Wat doet nu Vova? Het weet niets beters dan op haar beschuldiging van moordzucht nog twee andere te stapelen: die van laf heid en van leugen. De leiding der R.K.S.P. zou namelijk de verantwoordelijkheid voor de circulaire gauw geloochend hebben, toen ze zag, dat ze een slechten indruk maakte. Zoo ziet de redactie van „Volk en Vader land" zonder een zweem van bijwijs den gehaten tegenstander. Men begrijpt, dat daartegen niet verder te polemiseeren valt. Wi° in zijn tegen stander bij voorbaat niets dan slechts kan veronderstellen, verzaakt een der eerste eischen voor een fatsoenlijke gedachten- wisseling. Overigens dient vermeld, dat ons door vriendenhand een exemplaar van „De Wekelijksche Nieuwsbron" werd toege stuurd. Het blaadje verschijnt in de Mijn streek in Brunssum. Zijn redactie is de eenige, die in de strik der provocateurs liep. Het Brabantsche en Limburgsche volk is er niet door in beweging gekomen "-'-'ten en on middellijk Ingrijpen, düs bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEP! LEIDEN. Geslaagd: Voorbereidend kerkelijk examen: de heeren J. E. Wage naar, Bloemendaal; J. Kroon Leider dorp. Candidaatsexamen Theologie: de heer P. M. Luca, Sassenheim. LEIDEN. Maandag. Genootschap van den Stillen Om gang, ledenvergadering gebouw St. Joseph-Gezellen, Rapenburg 52, 8.15 uur. Maandag: Missie-avond Mgr. Bouter, Stads gehoorzaal 8.15 uur. Dinsdag: Consultatie-bureau Vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen, Le vendaal 1. (Arbeidsbeurs 78 uur.) Vrijdag. „St. Christoffel", ledenvergade ring in „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden, wordt van Zater dag 18 tot en met V r ij d a g 24 F e b r. a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 274. Deze week Dinsdag- en Donderdagmid dag GEEN gelegenheid tot het verkrijgen van juridische inlichtingen. Roomsche milieu kostelijk geamuseerd. De bloemenmand, welke de heer W. Kriek bij zijn dankwoord liet aandragen, was meer dan verdiend en deze verdiende hulde werd door het publiek nog eens met luid handgeklap onderstreept. Een prettig bal, onder leiding van den dansleeraar Evert Casteleyn, besloot dezen laatsten, voortreffelijken avond van het R. K. Winterprogram. PRIJSVRAAG MARBURG De vroegere Amerikaansche gezant te Brussel Theodore Marburg, uit Baltimore, de bekende strijder voor Amerika's toe treding tot den Volkenbond, heeft de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden zooals sinds 1923 bij herhaling is geschied weder om in de -gelegenheid gesteld een prijs uit te loven voor den aan de Rijksuniversiteit te Leiden ingeschreven student, die een voor zoodanige bekroning vatbaar opstel zou schrijven over een onderwerp, betrek king hebbende op de organisatie van den internationale vrede. De faculteit vroeg in 1938: Een critische beschrijving van het aandeel, dat Neder land heeft genomen in het werk van den raad en de vergadering van den Volken bond sedert zijn oprichting. De inzending van mr. W. Weissglas, uit Den Haag, is door de faculteit bekroond en de prijs is aan genoemden uitgereikt. HET SCHOUWSPEL. „Ik heb den graaf vermoord". Nu weten de Leidenaars eindelijk voorzoover zij gisteravond tegenwoordig zijn geweest bij de uitvoering van het bo vengenoemde spel door het Residentie- tooneel wie den graaf had vermoord! Op 27 November van het vorig jar had den wij het eigenlijk al moeten weten, maar toen kreeg Adolphe Engers, die als inspecteur in dit stuk de puzzle moest op lossen, reeds bij den aanvang van zijn op treden een bloedneus, en wel in zoo he vige mate, dat de opvoering moest wor den afgelast, waardoor het Leidsche pu bliek, leden van den Kunstkring „Het Schouwspel", in pijnlijke onzekerheid werd gelaten. Want dat het een puzzle was, wist men. De graaf was vermoord; daarover was geen twijfel mogelijk, want had men hem in het voorspel niet zoo dood als een pier op den grond zien vallen? Bovendien had Scotland Yard een lijkschouwing laten verrichten, waaruit bleek, dat de graaf met één schot was gedood. De graaf was dus dood, maar wie had het gedaan. Zelf- morod was uitgesloten. Nu is gewoonlijk de puzzle, een moordenaar te vinden wan neer er geen enkele aanwijzing is. Maar hire waren er plenty aanwijzingen en bo vendien waren er vier personen, die..,, bekenden! Zij vermoordden den graaf op vier verschillende tijdstippen van den nacht! Dat klopte niet. Zij konden het niet alle vier gedaan hebben. Maar wie dan wel? Wie het nog niet zag, blijve in onzeker heid totdat hij het zelf gezien heeft. Maar een geniale en origirieele vondst is het, dat staat als een paal boven water. De Engelsche schrijver, Alec Coppel, is erin geslaagd in het genre griezel- en politie- raadsels, dat den laatsten tijd uitgeput scheen, iets geheel nieuws te bedenken, dat niet alleen spannend, maar ook hogost amusant is. De lach overheerscht verreweg de spanning, mede dank zij het vlotte spel van Adolphe Engers, den politie-inspec- teur, ijverig ter zijde gestaan door Paul Steenbergen, die bijna niet van de plan ken verdwenen. Doch onder regie van Joh. de Meester werden ook de andere rollen, welke wij wegens de lengte van het programma niet alel zullen noemen, me tvaart gespeeld, zoodat het geheel klopte als een bus. Het is een geestig spel om enkele toe spelingen voorbehouden voor strikt vol wassenen dat den geheelen avond boeit en amuseert en dat danook een kas-stuk is geworden voor het „Residentie-tooneel".

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2