fAME5 RUBRIEK WINTERVREUG TE JURKEN EN MANTELS Ons Pafronenhoekie ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen van In deze rubriek voorko mende genummerde modellen z(jn op aan vraag te verkrijgen bij .Het Practisch M<> deblad' Postbus 36. Der. Haag P-»streke Ding 203203 De prijs dei ratroner. bedraagt indien niet anders staat langegeven. f 0 58 Betaling reeds vooruit, in postzegels per giro of per postwissel. Voor iedere vrouw, die de sport niet om der will< van de sport zelf ber n' die dus geen records na jaagt, maar alleen aan sport doet, omdat zij weel. dat die voor haar gezond beid noodig is, voor zoo iemand komt het er in d- eerste plaats op aan, da! de sport haar ook werke lijk vreugde verschaft. Hpi maakt een heel verschil of men zich plichtmatig tot dagelijksche lichaams 'oefeningen dwingt, of eens enkele weken van echte winterspoït meemaakt. Want de wintersport be teekent zuivere, opwek kende berglucht, stralen de zonneschijn, beweging onder een strak blauwen hemel in een smetteloos blanke wereld, die den iruk van de sombere, mistige winterdagen der lage landen als bij toover slag van ons af doet val len. De zuivere, droge berglucht dringt diep in onze longen, alle poriën nemen de ultraviolette stralen van het door niets vertroebelde zonlicht :n zich op en deze werkin" wordt nog versterkt door dat het witte sneeuwdek het zonlicht weerkaatst Maar de sportieve beweg.ng is toch wel de hoofdzaak; of men in suizende vaart van een meer dan 200 meter hoogen berg top het dal in komt glijden of op de spie gelgladde ijsvlakten van hoog gelegen ijs banen op de tonen van een rhythmische muziek in sierliike - '-"en rn»"1— '-»•« het is alles van een weldoende vreugd, die ons in enkele weken jaren jonger en gezonder ma^'t. Ik kom iuist uit Arosa. waar ju de N° derlandsche sportweek, waar de wed strijden om het Nederlandsche skikam pioenscljao werden ven-eden, heb bijge woond. Wie het nooit met eigen oogen aanschouwd heeft, kan zich geen voor stelling vormen van de overweldigend0 schoonheid van de Pn ffletcol,orwe reld van het Engadin- en Plessurdal. Nooit wordt men het moe. langs de witte sneeuwvlakten naar de getande top pen der bergen, die blauwachtige schadu wen werpen op het stra'ende wit der sneeuw, in langzame, elastische beweging op te klimmen. En dan volgt de kroon op het werk, de belooning voor onze moeite- de afdaling naar Arosa. als een wervel- Carmenna skilift in Arosa. wind omlaag suizend over dalen en hoog ten. En altijd met de koesterende zonne stralen om ons heen en met het vroolijke en bonte gewemel van dit gezellige win- tersoortcentrum in het vooruitzicht. Want het is niet weinig, wat hier den wintertoerist geboden wordt. Allerlei soort ski- en springwedstrijden worden hier het heele seizoen door tot einde Maart ge houden. F' 1 "hten en bobc1e'"hwed- strijden wisselen af met paardenrennen en skijoring op het beroemde Obermeer En wat de ijsfeesten betreft, die minst en eens in de week worden gehouden, niets draagt er meer toe bij, Arosa niet alleen in den Carnavalstijd, maar het heele sei zoen door te maken tot de vroolijkste al Ier wintersportplaatsen. Wie eenmaal zoo'n winter daar boven heeft meege maakt, waar zij na de vermoeienissen van een heerlijken skitocht rust en verstrooiing vindt in het vroolijke en ongedwongen leven in de hotels, die weel dat zulk een korte wintervacantie haar meer goed heeft gedaan dan een dubbel zoo lang zo m er verblijf in de bergen. VOOR GROOTE KLEINE MEISJES Wanneer de dagen langer worden, dan is het mcnigmarl. alsof ons eensklaps opvalt, dat de garderobe onzer dochters groot en klein aanvulling behoeft De uitver- - kooptn zijn voorbij en meenige zuinige huismoeder heeft goedkoope couponnetjes gekocht. Zijn deze niet groot genoeg voor een geheele jurk_ dan wordt er afstekend materiaal bij gebruikt, het zij effen in an dere kleur, dan wel een ruitje, streepje of op andere wijze bedrukte stof. Ieder doet dit naar de persoonlijken smaak zulks ingeeft. Anders is het even wel met de modellen gesteld, die ons door de heerschende mode worden voorgeschre ven en zich niet alleen voor dames, doch ook voor groote en kleine meisjes gewij zigd hebben. Men heeft bij het ontwerpen echter wel degelijk voor oogen gehouden, dat eenvoud van lijn en soberheid in de toepassing der garneering eerste eischen voor meisjeskleeding zijn. Vóór alles moet de charme der jeugd domineeren en niet moet ook maar eenigszins kunstmatig zyn. Verder zal het, vooral indien men zuinig te werk moet gaan, mogelijk zijn om op goed koope wijze de groote en kleine meisjes te kieeden, temeer, waar de mogelijk bestaat, aan de hand van goede, patronen alles zelf te maken. Hieraan toch zijn verschillende voordeelen verbonden en wel in de eerste plaats, dat men wat extra stof kan koopen voor eventueele reparaties of om de jur ken te moderniseeren. Koopt men confectie, dan is men veel meer gebonden, want meer malen komt het voor, dat men de kleur van de jurk of mantel aardig vindt, doch model of garneering minder geschikt zijn. Trouwens meisjes, die van huis gemaakte jurken dragen zien er meestal aparter ge kleed uit, en wel om de eenvoudige reden dat men iets persoonlijks aan het geheel kan aanbrengen. Vooral eenvoudig hand werk doet het steeds goed. Menigmaal is het ook mogelijk een be staand kleedingstuk te vermaking, hetzij dit een damesmatei of een japon is. Opvallend is, dat vele jurken en rokken - ook mantels - weer een klokkende on derlijn aangeven, welke verkregen wordt door ingeperste plooi of zich naar den on derkant verbreedende baantjes. Voorts ziet men passen, smalle en breedere plooitjes aan bovendeelen, vooral de z.g. neroures of nerfplooitjcs geven een aardig effect, zoo als men aan de tweedeelige jurk links kan zien. De uitvoering is zeer eenvoudig en bij dergelijke modellen spelen kleur en stof een groote rol. De mouwen, welke bij de schouders ruim zijn geven een eenigs zins verbreede lijn, terwijl de hals rond en hoog is en alleen een klein vlinderstuKje heeft. Angora en wollen jersey zijn zeer geschikte wiefsels voor deze jonge meis jes jurk. Knoopen speien een groote rol en men vindt deze in groote verscheidenheid van kleur, vorm en materiaal. Ritssluitingen handhaven zich niet alleen, doch zullen vooreerst niet van het tooneel verdwijnen, omdat zij hare practische bruikbaarheid niet alleen bewezen hebben, doch in vele gevallen tevens als ganeering dienst doen. Zeer practisch is de jurk, die het tweede meisje (van boven af) draagt. Men kan dit model, zeer geschikt van gladde mantel stof maken, indien men althans nog een oudje heeft hangen. De afkleedende. door gaande banen, die zich naar den zoom toe verbreeden, sluiten in het middel aan, ter wijl de klokkende onderlijn zeer vlot is. Sluiting voerde geheele lengte met knoo pen. Verschillenae tuuuses, t> jumpertjes kunnen bij deze jurk gedragen worden liefst zal men een aardig fantasie stofje verwerken b.v. bedrukt flanel of mouseline. Plooirokken, die voor dames zoo modern zijnf worden ook door de jongere generatie gedragen. De plooien kunnen breed of smal zijn, terwijl het aanbeveling verdient ze ge deeltelijk tot over de heupen dicht langs de vouw op te stikken. Meermalen laat men de plooien machinaal plissieren, hetgeen vooral voor smalle afmetingen gewenscht is. Handig kleedt het korte bolero jakje met halflange mouwen, waaronder een lichte blouse gedragen wordt. Bovenaan een geruite mantel met ron de pas, blousemouwcn en opgestikte „bui- delzakken. Rechts een zeer eenvoudig mo del met lange aansluitende banen en hooge, omliggende kraag, dat zoowel van stof als fluweel aardig kleedt. Zware in vele variaties blijft modern .Zwart heeft ook de afgeloopen seizoe nen weer blijk gegeven zich niet alleen te willen handhaven, doch zelfs te zegevier- ren over vele modekleuren. Men ziet zwar te japonnen zonder een enkele garneering, waarop een mooi sieraad voldoende is, ter wijl op andere op bescheiden wijze een kleurtje wordt aangebracht.. Wit raakt iets op den achtergrond doch groen, cyclamen, fuchsia en rood vinden thans toepassing, echter moet steeds zorg gedragen worden dat de garneering niet te druk werkt. Elegant kleedt de zwart flu- weelen japon, die links is aangegeven. Aan de rechterzijkant ziet men een rij knoopen, aan de eenigszins gedrapeerde hals een gioen email clips. Tweedeelige japonnen blijven nog steeds in den smaak vaiien, niet alleen \n «rorEev*1 modellen, doch ook voor meer Kl°ed. Ze°r geslaagd is de DE AMERIAANSCHE MODE FAVORIET Er zijn vele tijdschriften, welke aan de dames bijna van alles bieden wat de mode betreft. Maar weinige geven, wat onze modepremie biedt. In onze modepremie vindt U de nieuwste Amerikaansche modellen en zooals U weet is de Amerikaansche mode favoriet en toonaangevend geworden. Behalve dat be vat onze premie nog aardige handwerkjes, wenken, enz. Schrijf vandaag nog even aan de Mode redactrice, Postbus 115, Der. Haag. om deze premie en sluit tien cents aan postzegels in of gireer deze op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. deux-fièces midden in met knoopgarnee- ring. Shawl en zakdoeken van dezelfde kleur zijde. Rechts een middagjapon van zwart crepe satin met ingehaalde ruimte boven de opgeknipte rok. Strik van aman- delgroen bandfluweel op taille hoogte. Is goedkoop inderdaad het „qoed-koopst" De groote verscheidenheid van waren stelt hooge eischen aan de kennis der huis vrouw. Zij moet welen, of de levensmid delen. die zij koopt, voor het gewenschte doel geschikt zijn. Het is b.v. volstrekt niet hetzelfde, welke soort aardappelen men koopt, aangezien de eene soort afkookt' en men op het koken moet letten, wil men niet de helft met het water weggieten. Af kokers kunnen b.v. uitstekend voor stamp pot gebruikt worden, doch anders neemi men bij voorkeur blauwpitten e.d. soorten De verschillende gebruikvoorwerpen, die ook als hulpmiddelen zoo'n groote plaats in de huishouding innemen, moeten eveneens met overleg gekocht worden. Aangezien een huisvrouw niet op ieder gebied zaken kennis kan hebhen, moet zij vooral koopen in goed bekend staande zaken met goed geschoold personeel, dat desgewenscht van advies kan dienen. Nemen wij als voor beeld b.v. alluminium- of emailpannen, die in de meest uiteenloopende prijzen ver krijgbaar zijn en in verschillende kwa liteiten. Goedkoop materiaal heeft veel korter levensduur. Alluminium b.v. krijgt spoe dig deuken en email, dat volkomen giftvrij moet zijn, splintert spoedig af; blijkt dus, dat men al spoedig tot de aanschaffing van andere pannen moet overgaan. Ieder onzer heeft wel eens een raad van een verkooper (ster', in den wind geslagen en is tot een goedkoopere kwaliteit van een of ander overgegaan, hetgeen meestal tot teleurstelling leidde. Komt men dan later met klachten, dan zal men steeds van den verkooper moeten hooren, dat „voor goedkoope kwaliteiten niet ingestaan kan worden, zooals hij trou wens ook bij den koop heeft gezegd". Wellicht worden vele huisvrouwen door de gedachte geleid, dat de winkelier de duurdere kwaliteiten lanprijst. omdat hij hierdoor meer zou verdienen. Geen enkele bonafide zakenman zal zich echter ooit door dere gedachte laten leiden. Een goed zakenman zal er veel aan ge legen zijn om een kleinere kring van te vreden, vaste afnemers te hebben, dan e?n groot aantal cliënten, dat na de eerste maal niet meer terug komt, omdat zij teleurge- ste'd zijn. Het is dan ook voor huisvrouwen van groot belang, dat zii koopen in zaken, waar zij vertrouwen in kunnen stellen en waar rekening'gehouden wordt met haar eischen. De verkooper. die zijn vasten klanten kent, weet waaraan hij tegemoet moet komen, zoodat er een onderling begrijpen ontstaat, hetgeen zeer zeker in het belang der koop ster werkt, zelfs al is men dan niet altijd het goedkoopst" uit. Twee in een patroon 2925. Prijs 30 cent 5 ct. voor porto en omzetbel. Beide, aardig kleedende ji"'-:es wordt aan de hand van éénzelfde patroon ge maakt. Het grootere meisje heeft een jurk met een halsafwerking met kraagje, ter wijl die van het kleintje een ingehaalde hals heeft met fluweel afgewerkt en korte mouwtjes. Bij beide maten worden lange mouwen gevoegd, die langs de streep ver kort kunnen worden Effen en bedrukt fluweel leent zich voor meer gekleede jurkjes, temeer, daar het zich zeer ge schikt laat inrimpelen in de taille. Ben. stof voor 8 jaaï is pl.m. 2.74 M. van 90 cM. Patronen voor meisjes van 46 en 68 jaar. AMERIKAANSCHE ONTWERPEN VOOR ONDERJURKEN. Succespatroon 2958. Prijs 30 cent en 5 ct. voor adn.- en verzendkosten. Onderjurken dragen zeer veel bij tot het onberispelijk ::tten van een japon en daar om moeten zij va weefsels gemaakt wor den, die gemakkelijk glijden o.a. ?r.n goe de kwaliteit kunstzijde, crêpe de chine, zij den tricot e.d. Een aansluitende pasvorm wordt bij de moderne japonnen vereischt, doch deze maakt het tevens noodig, dat aan de linker zijnaad een split onder en boven de taille- lijn komt. Afwerking met schuine biesjes of met smalle Valenciennes. Ben. stof 225 c.M., 80 breed. Patronen in alle maten. Op te zenden aan ..Het Practisch Mode blad" Pos'bus '6. Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten aan postzegels, indien u tevens het laatste nummer van Het Practisch Modeblad" wenscht te ont- angen gelieve u 10 cent extra ui te slui ten. (Postzegels liefst van 1K 3, 5. 10 cf cent. doch niet van 6 cent)

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8