STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Naar het Conclaaf De sociale rechtvaardigheid ZATERDAG 18 FEBRUARI 1939 30ste Jaargang No. 9265 S)e £eki&cli£0oiiAa/iit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en Abomu-tarleven zie pag. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V Nederland en Duitschland „Eenige leden legden den nadruk op het belang van goede betrekkingen met het Duitsche Rijk en bepleitten, dat van de zijde der regeering zou worden tegen gegaan al datgene, wat de betrekkingen kan vertroebelen". Deze woorden uit het Voorloopig Ver slag betreffende de Begrooting van Bui- tenlandsche Zaken, uitgebracht door de Eerste Kamer, zijn van de nationaal-socia- listische Kamerleden. Wij onderschrijven deze met volle over tuiging. Zij stemmen volkomen overeen met wat wij herhaaldelijk hebben opgemerkt. Wat b.v. door de nationaal-socialistische pers wordt geciteerd uit het orgaan van den Koninklijken Nederlandschen Toeris tenbond is ook naar onze meening zéér af keurenswaardig om de wijze, waarop daar wordt geschreven over het hoofd van den Duitschen Staat. Wij staan dus naast de nationaal-socia listische pers in onze afkeuring van al dergelijke dingen. Maar wij keuren ook af even sterk wat in de N.S.B. zelf plaats grijpt en waar door, voorzoover 't van haar afhangt, de betrekkingen met het Duitsche Rijk móe ten worden geschaad. Alles wat kwaad kan wordt uitgelegd, wat kan worden uitgelegd als onvrien delijk voor Duitschland, wordt ook zoo uitgelegd! En daarin gaat men zéér ver, ongeloof lijk ver! Zoo zagen we dezer dagen in de natio naal-socialistische pers de anti-Duitsche gezindheid van dr. Colijn gedemonstreerd in het feit, dat hij in een radio-rede had geciteerd.... een woord van Chamber lain! Zulk een insinueerend gestook (als hier tegen dr. Colijn) is, naar onze vaste over tuiging, in strijd met de plichten van een goed vaderlander! Alle Kardinalen zullen aanwezig zifn In den St. Pieter is vanmorgen de eerste der drie door Kardinalen te lezen missen voor de zielerust van Paus Pius XI opgedragen. Op het oogenblik bevinden zich reeds ongeveer vijftig van de 62 Kardinalen, waaruit het Heilig College thans be staat, te Rome. De anderen zijn onder weg of staan op het punt naar Rome te vertrekken. Men acht het zeer waar schijnlijk, dat alle 62 Kardinalen aan het Conclave zullen deelnemen, dat op 1 Maart zal aanvangen. De laatst benoemde Kardinaal, de 61- jarige Patriarch van Lissabon, Goncalves Cerejeira, heeft besloten, dezer dagen per vliegtuig naar Rome te vertrekken. Hij zal de eerste Kardinaal in de geschiedenis zijn, die zich met dit moderne verkeersmiddel naar het Conclave begeeft. Het Vaticaan heeft een speciale medaille laten vervaardigen ter herinnering aan het bestuur der Kerk door Kardinaal Pacelli gedurende het interregnum na 's Pausen dood („Sede vacante"). Aan de eene zijde ziet men de beeltenis van Kardinaal Pa celli. S.R.E. Camerarius" en het motto van den Kardinaal „Opus Justitiae Pax". Aan de keerzijde van de medaille ziet men de sleutels van het Vaticaan, omringd door de woorden „Sede vacante 1939". Ook de maar schalk van het Conclave, Prins Ohigi en Mgr. Mella di Sant'Elia hebben speciale medailles laten slaan. Bij de Requiemmis van vanmorgen, die door Kardniaal Dolci in den St. Pieter is opgedragen, assisteerde bij de Absoute de Kardinalen Faulhaber, Vidal, Nasali-Rocca en Verde. De dienst op 19 Februari wordt gecelebreerd door Kardinaal Ascalesi, bij de Absoute geassisteerd door de Kardinaien v. Roey, Hland, Segura en Serédi. De laat ste Requiemmis wordt gecelebreerd door Kardinaal Schuster, bij de Absoute geas- siteerd door de Kardinalen Dougherty, Mun- delein, Cerejeira en Pacelli. UIT DE VASTENBRIE VEN DER DUITSCHE BISSCHOPPEN „WIJ LATEN ONS HET GELOOF NIET ONTNEMEN" Herderlijk Schrijven van den Bisschop van Mainz. In den Vastenbrief van den Bis schop van Mainz, Mgr. Dr. Albert Stohr, die op Zondag Quinquage- simo wordt voorgelezen, bevinden zich de volgende kenmerkende passages: Dit is de diepste wortel van de religieuse ellende in onzen tijd, dat men doet, alsof niet God, maar de mensch de hoofdzaak is; dat men zich een God vormt naar behoeften en naar eigen zin en dan nog aan ande ren voorhoudt eerbied te hebben voor het erbarmelijk maaksel van menschenhanden. Zoo wordt God beroofd van Zijn waardig heid en macht; niet Hij, m3ar de mensch zit op den troon. God is in alle godsdiensten en voor iede- ren godsdienstigen mensch een „mysterium tremendum", een geheim, dat eerbied en heilige vrees wekt. Nu is dit voor velen van onze volksgenooten een probleem ge worden, en nog veel meer menschen wor den door massa-pamfletten in dit probleem meegesleept. Men wil dezen geweldigen, ontzaglijken grooten God niet meer. Men wanscht een God volgens mcnschenrnaat, een „vriendgod", zooals de oude, Germanen hem beminden: een God, waarvoor rnen staat, niet knielt; een God, met wien men zich op eenzelfde niveau bevindt, van wien men zich niet op een afstand moet houden Wij gelooven, en wij zullen altijd geloo- ven aan God, den Almachtigen Vader. Wij laten ons dit geloof en het geluk daarvan door niets, door absoluut niets ontnemen, ook niet door de sirenenzang van nieuwe profeten. Ook niet, als men ons erop wijst, dat het misschien voordeeliger zou zijn, niet meer tot de Kerk te behooren. Trouw aan het geloof en trouw aan de Kerk zijn niet van elkander te scheiden. Het is de oude eerbiedwaardige geloofsbelijdenis der Kerk, waarin wij het geloof aan God den Almach tigen Vader, belijden, het geloof, dat ons gelukkig maakt, rijk en blij. Daarom gaan wij ontwrikbaar aan de hand van onze Moeder, de H. Kerk, tot God, den Almach tigen Vader. Een andere weg tot Hem be staat er niet. En dit geloof planten wij ovex op onze kinderen, vast en onwrikbaar. Wij planten het heel diep en trouw in het hart, opdat de storm der tijden het niet kan ontworte len. Daarom is het een van onze voornaam ste zorgen, de kinderen stipt en regelmatig naar de godsdienstles te sturen, :onder ons te bekommeren om tegenkantingen en hin derpalen, die men ons in den weg wil leg gen. Het is ons een eereplicht, de kinderen in den schoot der familie zelf te onderwij zen in het geloof en hen het ouderlijke voorbeeld te geven, dat dubbel zooveel uit werkt dan het woord alleen Tot geloofssterkte en geloofsvreugde, tot geloofstroost en apostolaat zegene u de Al machtige God. v ALBERT, Bisschop van Mainz. DE WERELD Ift VOGELVLUCHT BRUSSEL: De lieer Pierlot zwoegt hard om een oplossing te vinden voor de taaie regeeringscrisis. Gewoonlijk zijn regee- ringscrisissen in de meer Zuidelijke landen, in tegenstelling met ons bedachtzame en secure landje, vrij spoedig opgelost Maar deze crisis plaatst de kabinetsformateur voor haast onoplosbare meoilijkheden. De zaak-Ma rtens zit er tusschen en achter Mar tens doemt de oude tegenstelling tusschen Vlamingen en Walen op, extra verscherpt door de opengereten herinnering aan het Activisme gedurende de Duitsche bezet ting. Het streven is nu, om de zaak-Mar- tens te elimineeren, door deze kwestie voor een eere-raad te brengen*. Zooals men weet, werd de laatste dagen de heer Martens, aanleiding tot de regee- ringsmoeilijkheden, door een Franschtalig blad der hoofdstad ervan beschuldigd, tij dens den oorlog Belgische onderdanen aan de Duitsche bezetters verklikt te hebben. Men mag zich afvragen, waarom men eerst thans voor den dag komt met feiten, die zich 22 jaren geleden ?ouden hebben voor gedaan. Maar deze beschuldiging kan een ge rede aanleiding zijn om de brandende kwes tie op het zij-spoora van een eere-raad te rangeeren. MUNCHEN: Dat het Derde Rijk absoluut niet van plan is, om de Kerkvervolging stop te zetten, blijkt weer uit het bevel van den rijksminister van onderwijs dr. Rust, waar- TIENJARIG BESTAAN VEREENIGING „KONINGINNEDAG". Feestavond in de Stadszaal. Ter gelegenheid van haar tienjarig be staan hield de Vereeniging „Koninginne dag" met leden en genoodigden dit waren hoofdzakelijk vertegenwoordigers van be vriende vereen igin gen, in de contact-com missie samengebracht een feestavond in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Deze avond werd geopend met een wel komstwoord door den voorzitter, Ir. P. C. Lindenbergh, die met vreugde constateerde dat het ledental in de laatste jaren verdub beld is, hetgeen spr. toeschreef aan het feit, dat ons volk zich in moeilijke dagen nauwer aaneengesloten heeft. De burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen, eere-voorzitter der Vereeniging, hield vervolgens een toespraak. Spr. wees er op, dat de Koningin in een gunstig jaargetijde verjaart (in tegenstel ling b.v. met Koning Willem III) en dat dit ongetwijfeld een van de redenen is, waardoor de jaarlijksche Koninginnedag met zooveel luister is omstraald. Drie rede nen worden echter nog veel meer in haar persoon gevonden. Koning Willem III was omgeven door een aureool van mystiek, onze Koningin door een aureool van vereering en sympathie. De viering van den Koninginnedag is in Leiden laat ter hand genomen. De nabijheid van den Haag en de 3 October feestviering zullen daarvan wel o.a. de oorzaken zijn. De Vereeniging Koninginnedag is opgericht uit een aandrang van de burgerij zelve. Spr. noemde in dit verband in het bijzonder den eersten voorzitter, den heer Questroo, van wien veel te danken is. De Vereeniging heeft zich altijd in 't bijzonder tot de kin deren gewend en dat is zeer toe te juichen geweest. Hier was een leemte. De eerste jaren der Vereeniging waren moeilijk, maar in den laatsten tijd is er reden van voldoening. Er is alle aanleiding om de Vereeniging van harte geluk te wenschen. Spr. doet dit gaarne, ook als burgemees ter. Het is goed dat de burgerij zich telken jare bezint op de zegeningen van het Ko ningschap. Laat men zich eens voorstellen hoe de toestand zou zijn als we hier een republiek hadden met de vierjaarlijksche ontketening van politieke hartstochten. In vereering tegenover Oranje is ons volk al traag, hoe zou het zich tegenover een pre sident gedragen. Op 31 Augustus eeren wij het Koning schap. Maar wij vieren meer. Wij vieren een hooge Vrouwe met een edele opvatting van haar roeping, wijs en van een zeer veelzijdige ervaring, die in ieders indi- vidueele leven belang stelt, die deelneemt aan het geestelijk leven van alle Hollanders. Het is heerlijk, dat wij elk jaar op één dag in 't bijzonder gedenken deze dingen. De Koninginnedag geeft daartoe de ge legenheid. Zij moge het nog land doen met een groeiend ledental. Een hartelijk applaus volgde op deze rede. Daarna werd door het filmbedrijf „Filco" een aardige smalfilm van de hier ter stede gehouden feesten ter gelegenheid van het Regeeringsjpuibileum van H. M. de Konin gin gedraaid. En verder werd de avond op amusante wijze gevuld door Coos en Polly Speenhof, die een goochelaar hadden mee gebracht, die uitstekende dingen presteer de en die verder zelf met een vroolijk lied en een aardig kletspraatje de zaal in de beste stemming brachten. PLECHTIGE H. MIS VAN REQUIEM VOOR Z.H. PAUS PIUS XI. Aan Heeren Kerkzangers. Donderdagmorgen om half tien zal, zoo als reeds medegedeeld, in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph aan den Heerensingel een plechtige H. Mis van Requiem worden opgedragen voor de ziele rust van Z. H. Paus Pius XI. Onder deze Requimmis zal een driestem mige Mis van Perosi worden uitgevoerd. Alle heeren kerkzangers der Leidsche kerkkoren worden vriendelijk verzocht hun medewerking te willen verleenen en Woensdagavond half negen aanwezig te zijn op de repetitie in de kerk O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph. Kap. E. A. M. PAAP. HET LICHT OP DEN KANDELAAR Dat was het levensdevies, dat Christus Zijn toehoorders voorhield, datzelfde pa rool werd door onzen overleden Heiligen Vader Paus Pius XI aan alle leeken voor gehouden in het Plan van Katholieke Actie. Het Licht op den kandelaarlichten de menschendie hebben we noodig in onze dagen. Lichtende menschen met het hoofd omhoog, fier gekeerd naar de gouden zonnestralen, de schouders forsch achter waarts, met een blijde ziel, opgeruimd, frisch en krachtig! Dat moeten onze jongemannen in hun vormingsjaren leeren, daarin zich trainen blij gezind, met offervaardigheid, met liefde voor hun onschatbaar geluk, kinderen Gods te zijn. Lichtende jongemannen, blijgezond, goedgeluimd, een vreugdezon voor eigen omgeving! Lichtende jeugd, met redelijke zorg voor het lichaam, door God geschonken om Hem ermee te dienen. Lichtende jeugdmet de volle overtui ging, dat het lichaam ondanks zijn hooge waarde toch altijd dienaar moet zij a van de ziel! Katholieke jongemannen! Weest gods dienstig, weest een sociaal mensch, zorgt voor je hoogere ontwikkeling! Katholieke Jonge Middenstanders, een van de middelen, die je kunnen helpen een „man uit één stuk" te worden, is de Ka tholieke Jonge Middenstandsvereeniging, de K.J.M.V.! Vrienden, Jonge Middenstanders! Ik be weer niet, dat de K.J.M.V. de „alleen zaligmakende Kerk" is.. Heel begrijpelijk zoudt ge dan de schouders ophalen, zooals je lacht om de reclame van een winkelier in de Amsterdamsche Jordaan „Bij Janus is alles .het beste"! Maar ik beweer wel, dat ook voor U de K.J.M.V. met haar gelegenheid, geregeld persoonlijk contact te hébben met den Priester, met haar goed overwogen en diep doordacht program: Godsdienst, Sociale vorming en Cultureele vorming een steun is om meer van Uw leven te maken dan ge er op „uw eentje" van maken kunt. Lichtende jongemannen! Er zijn doffe, futlooze, afgestompte jonge levens, die alle „licht" kwijt zijnze wachten op uw voorbeeld, op uw durf! Vrienden, Jonge Middenstanders! Daar ligt Uw Roeping! Uw Apostolaat! E. A. M. PAAP pr. Moderator K.J.M.V. door de Katholieke theologische faculteit van de universiteit van Munchen is geslo ten. De Katholieke studenten zouden een door Rust aangestelden hoogleeraar heb ben geboycot, Het, is blijkbaar de bedoe ling om de Katholieke universiteiten ge leidelijk te verlammen, door het inbren gen van aan de regeering welgevallige ele menten en deze met alle den staat ten dienste staande middelen te steunen. Halo-verschijnselen hier te lande Gisterenmiddag werd veler aandacht ge trokken door twee heldere lichtplekken, een links en een rechts van de zon, die regenboogkleuren vertoonden. Het verschijnsel werd veroorzaakt door de ijskristalletjes van de cirro-stratus wol ken, die op ongeveer 8 a 9 K.M. hoogte zwe ven. Het voorkomen van ijskristalletjes op deze hoogte is een bijna alledaagsch ver schijnsel. Echter zijn deze kristalletjes niet altijd zoó doorzichtig en glad van opper vlak als glas, zoodat de zon niet vaak ge legenheid heeft door terugkaatsing of bre king er een lichtspel met kleuren in te too- veren. Een van deze verschijnselen, de kleine kring, is algemeen bekend en is dikwijls rond de maan zichtbaar (gemakkelijker dan bij de zon). Behalve de hierboven vermelde bijzon nen, vielen nog enkele andere halo-ver schijnselen op te merken, waaronder een paar raakbogen dicht bij het Zenith aan de zijde van de zon. Zij deden aan regen bogen denken, maar hebben daarmede al leen het optreden van de kleuren gemeen. Over deze halo-verschijnselen bestaat een uitvoerig uitgewerkte theorie, die de ver schillende vormen der halo's verklaart. In teressant is het hierbij, dat de natuur ook op dit gebied den geleerde steeds weer voor verrassingen plaatst, iets wat het waar nemen van de halo's voor den ingewijde een bijzondere aantrekkelijkheid geeft, daar men steeds de kans heeft iets zeer bijzon ders of zelfs „iets nieuws" te zien. VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN". Morgenavond laatste avond R.K. Win- terprogram, met groot Vastenavondbal. Iedereen, die in het bezit is van een geldig toegangsbewijs, wordt verzocht op tijd aanwezig te zijn. Wij beginnen om 8.15 uur, in de groote Stadsgehoorzaal en de zaal is om 7.45 uur reeds open. Plaatsbespreken. Voorbespreken bij fa. Huibers, Haarl.str. 123 a 20 ct. per plaats, en morgen in de vestibule van de Stadsgehoorzaal van 12 uur a 10 cent per plaats. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Rondom de erkenning- van Franco. (2de blad). De Katholieke theologische faculteit te München gesloten. (2de blad). Een uitdagende rede van Kundt, den leider der Duitsche minderheid in Tsjecho- Slowakije. (2de blad). De sportvliegers Ileymans en Rous heb ben pech. (Luchtv. 2de blad). Binnenland De Amerikaansche bloembollenhandel. (3de blad). Omgeving Doodelijk ongeluk te Lisse. (2de blad). ^""]Tet Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons „De sociale rechtvaardigheid vordert voor de arbeiders een salaris, dat hun een eigen bestaan en dat van hun gezin verzekert, men moet hen helpen door een systeem van open bare of particuliere verzekeringen, die ben beschermen in tijden van ouderdom, ziekte of werkloosheid PIUS XI. Encycliek „Over het godloos communisme". HULDIGING VAN DEN HEER B. M. NOACH. Bij zijn leeraarsjubileum aan de H. B. S. Zooals wij reeds hebben gemeld, was hel Donderdag j.l. vijf en twintig jaar geleden, dat de heer B. M. Noach als leeraar in de Neder! andsche taal en letterkunde aan de Gem. H. B. S. aan den Hooge Rijndijk werd verbonden. Vandaag werd de jubilaris deswege ge huldigde, vanmorgen door „de school" vanmiddag heeft zulks plaats door de oud leerlingen. Hedenmorgen vereenigden zich directeur leeraren en leerlingen in de aula der H. B. S., terwijl daarbij mede aanwezig was de oud-directeur dr. J. C. Schalkwijk en het personeel der school. Toen de jubilaris met zijn vrouw en zijn twee zoons hadden olaats genomen werd het eerst het woord gevoerd door den di recteur der school, den heer dr. J. D. A. Boks. Deze herinnerde er in de eerste plaats aan hoe de heer Noach vijf en twin tig jaar geleden zijn leeraars-ambt begon aan de H. B. S., toenmaals nog aan de Pieterskerkgracht gevestigd. Vanaf den be ginne kenmerkte zijn onderwijs zich door energie en goede vorm en zijn taak om de leerlingen in te wijden in de schoonheid der Ned. letteren en hen te helpen de moei lijkheden door te komen der Ned. taal heeft hij steeds tot groote voldoening van allen ten uitvoer gebracht. Wegens ziekte van dr. W. Prins werd namens de docenten het woord gevoerd door den heer dr. ir. P. Persant Snoep, die de toespraak van dr. Prins voorlas en daar aan een persoonlijk woord van gelukwensch toevoegde. Als stoffelijk blijk van belangstelling bood spr. den heer Noach twee dichtwer ken van Albert Verwey en de Geschiedenis der Schilderkunst van Knuttel aan. Voor de leerlingen werd het woord ge voerd door Piet Singelenberg, die zijn wenschen vergezeld deed gaan van een schrijfmachine en bloemen. Namens het personeel bood de concierge, de heer P. C. van Vliet, bloemen aan. Ten slotte dankte de heer Noach voor de aangeboden gelukwenschen en geschen ken. Liefdadigheidsuitvoering St. Elisabeth- vereeniging. Dankbaar voor en verheugd over het gunstig resultaat van bovengenoemde uit voering die ook als zoodanig een succes is geweest verzoekt het bestuur mede te deelen, dat de inkomsten hebben bedra gen 440.34, De uitgaven 40.18, het batig saldo /400.16.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1