j'De Liturgie der Kerkjj] RECHTZAKEN WEEK-END. faecfódanot Lki&y! Vereen, v. Nat. Veiligheid LIED VAN DEZEN TIJD lai E.KUAlj 18 lEBKUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN AAN BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. Zondagmiddag is op 't kruispunt Naza- rethstraatNieuwstraat te Tilburg een mo- torrijcti tegen een touringcar gereden. De 19-jarige F. Schimmel, die op de duo zat, word Jiierbij gewond. Ofschoon zijn toe stand zich in het begin niet ernstig liet aan zien, werd deze later zoo ongunstig, dat de jongeman thans in het Elisabeth-zieken- huis te Tilburg is overleden. GROOTE BRAND TE OUDERKERK AAN DEN IJSSEL Graanmaalderij met pakhuis verwoest Te Ouderkerk aan den IJssel is gister avond door tot dusverre onbekende oor zaak brand uitgebroken in de oude graan maalderij met pakhuis van dc firma Baas aan den IJsseldijk. Het vuur vond gretig voedsel in de groote voorraden graan, welke in het pak huis waren opgeslagen. In korten tijd stond het complex in lichter laaie. Aan blusschen viel niet te denken en tegen ne gen uur dreigde de groote houtloods van de firma Heuvelman, welke r.aast de maal derij staat, door de vlammen te worden aangetast. De firma Baas heeft een nieuwe moder ne graansilo in aanbouw, zoodat het be langrijke opslagbedrijf spoedig kan wor-, den hervat. VECHTPARTIJ IN CAFE TE AMSTERDAM. Agent aangevallen en met eigen sabel gewond. Bij een hevig gevecht op den Haarlem merdijk te Amsterdam is gisteravond een agent zijn sabel ontrukt. Met dit wapen brachten zijn tegenstanders hem een steek in den arm toe. De daders zijn even lal er gearresteerd. Een burenruzie vormde de aanleiding van het tumult op den Haarlemmerdijk. In een der huizen daar, waarin een café is geves tigd, woonden op de tweede verdieping een moeder en haar dochter, één hoog een vader en zijn zoon. Er waren herhaaldeiij'k twisten tusschen beide families en in ver band daarmede was vader en zoon de huur hunner woning opgezegd. Gistermiddag kwam de 71-jarige vader op de trap de oudste bovenbuurvrouw te gen. Hij verweet haar, dat het haar schuid was, dat hij de woning moest verlaten en bedreigde haar met de woorden: Nu zal ik je afmaken! De vrouw wist echter weg te komen en veilig haar woning te bereiken. Een uur later kwam de dochter thuis en opnieuw opende de oude man het offen sief. Er ontstond wederom hevige ruzie, waarna de dochter de straat opliep en een agent te hulp riep. Nauwelijks verscheen de agent bij de wo ning of de 71-jarige vader en zijn 25-ja- rige zoen sprongen den man op den rug. De agent slaagde er in zijn sabel te trekken en zijn aanvallers een slag toe te brengen. Vader en zoon wierpen zich nu opnieuw op den pohtie-agent en slaagden er in hem zijn sabel te ontruken, met welk wapen zij hem een steek in den onderarm en eeni- ge sJagoi op het hoofd toebrachten. Ook de slagen op het hoofd hadden bloedende verwondingen tot gevolg. Vader" en zoon schreeuwden om het hardst tot den agent: We zullen je afmaken, we zulen je afslach ten, en meer dergelijke bedreigingen. De agent trok nu zijn dienstrevolver en loste een waarschuwingsschot. Ook dit ver hinderde vader en zoon niet den agent nog maals te bespringen. Ten einde geen onge lukken tt. veroorzaken, besloot de agent niet opnieuw te vuren er stond ('t was tegen zeven uur) veel publiek op straat, de beide vechtersbazen stonden vlak bij hem, zoodat een schot al spoedig noodlottig kon worden De agent begaf zich derhalve in de wo ning naar boven en inmiddels hadden bur gers assistentie gehaald, die wedra ter plaatse was, waarna de beide aanvallers, vader en zoon, gearresteerd en aar 't po- litebureau in de Spaarndammerstraat overgebracht konden worden. Onmiddellijk na de arrestatie van de vech tersbazen heeft de agent zich naar een der ziekenhuizen begeven, waar de steekwond in zijn arm gehecht werd. De agent kon gen dienst meer doen en heeft zich naar huis begeven. NEDERLANDER UIT DUITSCHE GEVANGENIS ONTVLUCHT Zijn bewaker in zijn cel opgesloten Een 30-jarige inwoner van Enschede is er Donderdagavond op avontuurlijke wijze in geslaagd, uit de gevangenis te Gronau te ontvluchten. Hy werd Dinsdag avond laat in het Duitsche grensgebied door douane-beambten aangehouden. Hij was toen in het bezit van goederen, welke hij in Gronau had gekocht en welke hij naar ons 1 and wilde smok kelen. De Duitsche beambten namen den Enschedeër mee naar Gronau waar nagegaan werd, waar de goederen waren gekocht. Men ontdekte zoo, dat hij met Duitsch papiergeld had betaald, hetwelk hij van uit Enschede had meegenomen. Daardoor had hij de Duitsche deviezen- bepaling overtreden en werd op gesloten in de gevangenis van het „Amtsgericht" aan de Epcnerstrasse. Wetende dat hem een zware straf wachtte, peinsde hij mid delen om te ontvluchten. Donderdagavond vroeg hij aan een be waker, om in zijn cel te komen, omdat de kacheipyp, die voor verwarming door de cel loopt, zoo rookte. Toen de bewaker de pijp ging contröleereni greep de Neder lander hem aan en duwde hem heelemaal de cel in. Met één sprong was hij op de gang, gooide de deur achter zich dicht en schoof aan den buitenkant den grendel ervoor. Hij moest echter nog twee geslo ten deuren passeeren. Gelukkig voor hem staken de sleutels nog in het slot. Op straat gekomen greep de vluchteling een fiets en rende er mee in de richting van de grens, bij Glane. Den grensover gang bewaakt ziende, reed hij op een boe renerf toe, liet daar de fi^ts in den steek en bereikte, na door twee beken te zijn gewaad, Nederlandsch gebied. Doornat kwam hij in een winkel te Glane terecht alwaar hij een taxi opbelde, die hem naar Enschede en naar huis bracht. Met het smokkelen zal het voorloopig voor hem wel gedaan zijn, terwijl hij net grondgebied aan de andere zijde van de grens, ook wel niet meer zal betreden. Msb." Otfieieële Crisispubllcafles STEUNVERGOFDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd van 13 t.m. 18 Februari 1939, zal bedragen 1.75 per 100 K.G. voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en vol doende aan het standaardmonster van kwa liteitsklasse C en 1 25 per 100 K.G. voor voedererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van oogst 1938, in genoemd tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en voldoen de aan de kwaliteitseischen, zal ƒ2.15 per 100 K.G. bedragen. 4888 's-Gravenhage 17 Februari 1939. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN Visschen met een wargaren. Z. uit Bodegraven had in een Rijn- wijk gevischt met een wargaren, zonder daarvoor verguning te hebben. De onbez. rijkveldwachter E. had Z. bezig gezien met een stok om de visschen in het net te jagen, wat echter door den verdachte werd ont kend. In zijn boot lag een rijwiel waarvan het stuur buiten de boot lag. Dit rijwiel- stuur was blijven haken in het net en dal had verdachte er afgehaald. Tevens rook, volgens hem, de verbalisant naar drank en kon niets eens geheel stil staan. De verba lisant bleef echter bij zijn verklaring en zei, dat in de boot ook nog een emmer aan wezig was met de kennelijke bedoeling daarin visch te doen. De ambtenaar was overtuigd, dat de verdachte wel het feit had gepleegd en eischte een geldboete van 2 x 3 subs. 2x2 dagen met overgave van het wargaren of 2 subs. 2 dagen. De kan tonrechter veroordeelde hem tot 2 x 2.50 subs. 2x2 dagen met afgifte van het war garen of 2 subs. 2 dagen. Vet èn kanonnen! B., winkelier te Ter Aar, was gever baliseerd voor de feiten, dat hij 25 K.G. zacht bakkersvet in voorraad had en een hoeveelheid munitie. De verbalisant had klachten gekregen over stroopen en was gaan zoeken. Daarbij waren ze ook bij B. terecht gekomen die reeds meerdere malen voor stroopen had terecht gestaan en een 15-tal patronen waren door hen daar aan getroffen. Volgens den verdachte waren het oude patronen, doch de ambtenaar „die hem goed kon" was er van overtuigd dat hy wel wat met die patronen van plan was, ondanks het feit, dat bij hem geen vuur wapen gevonden was. Op de vraag van den kantonrechter, waarom hij ze dan niet had weggegooid, daar hij toch geen vuurwapen bezat, antwoordde verdachte „dat je dat altijd nog wel kan doen". De eisch werd 15 subs. 10 dagen en de veroordeeling conform. Hiermede was de zaak van de patronen af, doch stond nog op de lijst het in voorraad hebben van 25 K.G. zacht bak kersvet. De ambtenaar gaf allereerst een bewijs, dat hij hem kende, want het is met deze man begonnen met een geldboete van 15, daarna oploopende tot 200, en tenslotte een geldboete van 1000, een hechtenis, doch dit alles blijkt niet veel ge holpen te hebben. Verdachte bekende het BEGIN DER VEERTIGDAAGSCHE VASTEN. N.B. Als niet anders wordt aangegeven in deze week geen Gloria en geen Credo. Kleur: Paars. ZONDAG, 19 Febr. Zondag, genaamd Quinquagesima. Mis. Esto mihi. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede van de Heili gen); 3e naar keuze v. d. priester. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Op deze laatste Zondag vóór de groote tijd van boete, versterving en zelfverloo chening, bidden wij om heiliging naar ziel en lichaam (Stilgebed), om de genade de heilige geboden van God stipter te onder houden (Offertorium). Daaruit juist moet b1 ij ken onze werkelijke liefde voor God, zonder welke wij niets zijn. Deze liefde vervult ons met vertrouwen en vreugde (Introitus, Graduale en Tractus); spoort ons aan ook te bidden om de bevrijding van onze zonden en bescherming tegen onze vijanden. Die liefde echter zal ook offers van ons vragen, het groote offer van onze eigen wil. De goddelijke liefde van Chris tus voor Zijn Vadei en voor ons, die Hem het offer deed brengen van Zich zelf aan het kruis, zij onze kracht. (Evangelie). MAANDAG 20 Febr, Mis v. d. vorige Zondag: Esto mihi. 2e gebed A Cunctis; 3e voor overledenen (zie eerste formulier on feit van het in voorraad hebben, doch hij was daarmede niets van plan geweest, dan het voor eigen gebruik le houden, daar hij geen goedkoope margarine kon verkrijgen. Met dit bakkersvet was hij nog bedrogen ook, want hij had reuzel gekocht, maar later bleek, dat het zacht bakkersvet was. Als de kantonrechter vraagt van wie hij dit gekocht heeft, zegt hy dat hij niemand wil erraaen, wat cte kantonrechter deed op merken: „je hebt wel een hoogstaand standpunt". In deze zaak werd nog gehoora een cnsis-amntenaar uit Leiden die gezocht had naar een verborgen boterbereiaplaats. Vermoedexijk werd in Ter Aar of omgeving margarine gemaakt. Verdachte ontkende echter, dat hij daarvan boter voor verkoop had willen maken, doch de ambtenaar kon het zich niet indenken. Hij was dan ook van plan, wanneer deze man de volgende maal weer kwam een geldboete van 5000 te vragen, maar omdat hij nu nog geen bo ter had gemaakt (ofschoon de ambt. van de bedoeling overtuigd was), wilde hij vol staan met een hechtenisstraf van 6 weken, overtuigd van het feit, dat hij toch binnen kort wel weer hier zal komen voor zoo iets. De kantonrechter verlaagde de hechtenis tot 1 maand met verbeurdverklaring van het inbeslag genomen bakkersvet. Spijsvet zonder banderolles Een slager uil Zwamme'rdam had een voorraad van 50 bekers spijsvet in voorraad gehad, elk van een kwart kilo zonder banderolle. Dit spijsvet was gevon den in een schuur, waarb'j de verdachte het verweer maakte, dat hij het daar nad neer gezet om er de banderolles om te doen. Dit verweer had de ambtenaai al meerdere keeren van hem gehoord, terwijl was komen vast te staan, dat hij op 21 Jpni 1.1. voor het laatst banderolles had gekocht en dat zijn voorraad banderolles dan ook wel zeer oud zou zijn. De ambtenaar kon ook nadat ver dachte zijn pleidoo"" nogmaal had gehouden niet van zijn onschuld overtuigd geraken en vorderde een geldboete van 60 subs. 30 dagen. De kantonrechter veroordeelde hem tot 45 subs. 9 dagen. der de requiemmissen); 4e naar keuze v. d. priester. Geen Tractus. Gewone Prefatie. DINSDAG 21 Föbr. Mis als op Maandag, behalve het gebed voor alle overledenen. WOENSDAG 22 Febr. Aschwoensdag. Begin van de Veertigdaagsche Vasten. Vóór de Hoogmis wordt de as gewijd. Mis: Mise rere. 2e gebed van St. Petrus Stoel te An- Antiochië; 3e v. d. H. Paulus. Prefatie v. d. Vasten. Kleur: Paars. We moeten vasten, ons versterven, om dat God barmhartig is en een rouwmoedige en boetvaardige zonder gaarne van harte vergeeft. (Epistel). Doch dan moeten-wij dat doen, zooals Christus het geleerd heeft: met een blij hart. (Evangelie). DONDERDAG. 23 Febr. Mis v. d. H. Pe trus Damiani, Bisschop, Belijder en Kerk leeraar: In medio. Gloria. 2e ge-bed v. d. Donderdag na Aschwoensdag; 3e v. d. Vi gilie v. d. H. Apostel Matthias. Credo. Pre fatie v. d. Vasten. Laatste Evangelie v. d. Donderdag na Aschwoensdag. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Donderdag na Asch woensdag: Dum clamarem. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Petrus Damiani; 3e v. d. Vigilie. Geen Credo. Prefatie v. d. Vasten. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Kleur: Paars. Of: De Mis v d. Vigili: Ego autem. Geen Gloria. 2e ge-bed v. d. H. Petrus Damiani; 3e v. d. Donderdag na Aschwoensdag. Geen Credo. Prefatie v. d. Vasten. Laatste Evan gelie v. d. Donderdag na Aschwoensdag. Kleur:Paars. De heilige bisschop van Ostia (Italië) streed aan de zijde van den H. Paus Gre- gorius VII zonder ophouden door raadge vingen en woord en geschrift voor de rech ten van de Kerk en het herstel van de ker kelijke tucht. VRIJDAG 24 Febr. Feestdag v. d. H. Matthias, Apostel. Mis: Mihi autem. Gloria. 2e 'gebed en laatste Evangelie v. d. Vrijdag na Aschwoensdag. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. Het Epistel leert ons, dat de H. Matthias zich reeds vroeg aan Jesus Christus had ver bonden. Want „van de doop van Joannes tot op den dag, waarop Hij (Christus) van ons is opgenomen" had hij Christus niet verlaten. Vóór zij-n roeping tot het Apos telambt behoorde Matthias dus tot de leer lingen van Christus. Van zijn Apostolaat is niets zeker bekend. Volgens een oude over levering predikte de Heilige in Cappadocië en aan de kusten van de Kaspische zee en bezegelde hij de waarheid met zijn bloed in Colchis of Ethiopië. ZATERDAG 25 Febr. Mis v. d. Zaterdag na Aschwoensdag: Audivit. 2e gebed A Cunctis; 3e Omnipotens (voor levenden en dooden). Prefatie v. d. Vasten. IN DE KERKEN VAN DE E.E.P.P. FRANCISCANEN: 4 Ales als in bovenstaande kalender van het Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. H. Conradus, Be lijder. MAANDAG. Mis v. d. Z. Petrus van Treja, Belijder: Os Justi. Gloria. 2e gebed A Cun- tis; 3e naar keuze v. d. priester. Tractus. Kleur: Wit. DINSDAG. 3e gebed voor alle overlede nen (zie eerste requiemformulier); naar keuze v. d. priester. WOENSDAG. 2e gebed v. d. H. Marga rita van Cortona, Boetelinge; 3e v. St. Pe trus Stoel te Antiochië; 4e v. d. H. Paulus. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Sebastianus van Apparizione, Belijder: Justus. Gloria. 2e ge bed en laatste Evangelie v. d. Zaterdag na Aschwoensdag. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK pr. GOUDRIAAN EN STOOP. Hoe langer de strijd duurt tusschen het spoor en de wilde bussen, hoe meer geniet ik van de genialiteit van hen, die hun hart aan de wilde bussen hebben verpand. U hebt het eergisteren in de krant kunnen lezen: de stichting van het Christoffel- fonds, ter bevordering van den wereld vrede. Wat een vondst! Om te huilen van plei- zier. Een stichting met dagsteun, week- steun of maandsteun. En nu rij je maar!.... Waarom niet? De halve maatschappij be staat tegenwoordig uit steun. En Sint Christoffel zal het meneer Stoop heusch niet kwalijk nemen, dat hij diens heiligen naam heeft geleend voor dit amusant be drijf. Sint Christoffel onderhield ook een veerdienst. Meneer Goudriaan zou zeggen een „wilden" veerdienst en Sint Christof fel begrijpt de zaak natuurlijk volkomen. Laten wij eens zien hoe de zaken eigen lijk staan. Er woont een kruidenier in het dorp, Jan Willem Goudriaan, waar alle dorpelingen hun suiker, zeep en soda, tabak, sigaren en pijpen halen. Want hij is de eenige en be zit het monopolie der hcogmoedigen. Wie maakt mij wat? Hij vindt het dus niet noodig om vrien delijk tegenover zijn klanten te zijn, hij geeft wel eens wat onder het gewicht zeker geen tikje doorslag hij interes seert zich niet voor de belevenissen van het dorp, noch voor het mond- en klauw zeer, noch voor de kinderen van den do minee. En hij heeft geen telefoon. Dat is maar lastig. Wit wat hebben wil, moet maar by hem komen. Maar toen is plotseling Gerrit Stoop ge komen. Die heeft gedacht: dat doe ik an ders. En Gerrit begon een zelfde zaak en was vriendelijk voor zijn klanten. Hij nam een telefoon, een loopjongen en een bakfiets. En als de vrouw van den meester opbelde en vroeg óf er direct even een potje mos terd kon worden gebracht, dan zei hij: „Zeker mevrouw, komt in orde. 't Zal direct worden bezorgd". En hij liet de me vrouwen telefoneeren en den loopjongen fietsen, gaf vriendelijk antwoord op alle gevraagde inlichtingen en informeerde in- tusschen belangstellend of meewarig naai de verstuikte voet van Marietje, de maze len van Corrie en het mond- en klauwzeer van de beesten. Dat wil dus zeggen, dat zijn zaak liep, ten koste van den heer Goudriaan. Nu zoudt u misschien denken, dat de heer Goudriaan zou hebben ingezien, dat zelfs hij met zijn tijd moest meegaan. En dat dus de heer Goudriaan zich een tele foon aanschafte en ook de waren ging thuisbezorgen. O, neen, verre van daar. Hij volgde een andere politiek. Hij stapte naar den bur gemeester, wien hij vertelde, dat de heer Stoop een wilde dienst had georganiseerd, want diens loopjongen trok met de bak fiets door het dorp en dat was een ontdui king van de verordening op het verkeer. En de burgemeester vond dat ook en riep de gemeenteraad bijeen en daar werd een nood-politie-verordening in het leven ge roepen, een Reglement Autovervoer Personen, kortweg genaamd het R.A.P., waardoor het den loopjongen onmogelijk werd gemaakt zich zelf per bakfiets te ver voeren. De dienst van kruidenier was „wild" verklaard en menschelijk wild mag men achtervolgen, echt wild maar bepaal de dagen in het jaar. Maar de ministerraad van het dorp had geen rekening gehouden met het genie van kruidenier Stoop, die nu met zijn klanten een vereeniging heeft gesticht, „Christoffel" genaamd. Voor hun contribu tie krijgen de klanten nu boter, kaas en eieren. En de strijd duurt voort. Want ik wil alleen maar zeggen, dat meneer Goudriaan samen en in vereeni ging met de gemeenteraad wel RAP is ge weest, maar meneer Stoop was toch nog veel RAP-per O, zoo!. DANIëL. Steunt Luchtverdedlglngsfondtl Postgiro Den Haag SH7I77 name van Er komt een bisschop naar de stad Om 't hart van alle menschen, dat Voor 't goede klopt, te raken. En daarom roepen wij vandaag Tot iedereen, van hoog tot laag. Dit feit om van de daken. Hij" komt uit een ver, heidensch land, Waarheen hij straks met gulle hand Weer blijde t'rug zal keeren. Maar eerst nog zal hij tot ons gaan En ons het simpele bestaan Van and're menschen leeren. Voor den grooten Missie-avond van Mgr. Bouter over Britsch In- dië, welke Maandagavond in de Stadsgehoorzaal zal worden ge houden. Hij komt niet zóó in vol ornaat, Zooals meestal een bisschop gaat; Hij 's bisschop van de armen, De paria's der maatschappij Gaat hij niet ongezien voorbij, Hij 's altijd vol erbarmen. Maar zie. al draagt hij niet zijn staf En neemt geen hem den mijter af, Het purper zal hij dragen; Maar meer dan 't purper zal altijd Het kruis van kracht en moed en strijd, Het Bisschopskruis, hem schragen. Nu komt hij hier in onze stad En zie, hij mag verwachten dat, Hier 't zaad schiet uit de vore, Opdat de paria's in 't land, Dat is gezegend door zijn hand, De trots zijn van Nellore. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11