WEER SINAASAPPELEN UIT SPANJE. Het geluk ligt in de sneeuw Voor het eerst zijn Donderdag weer sinaasappelen uit Spanje in Neder land aangevoerd. De lossing te Rot terdam rAJ_ Lai iaarliiksrh hanket Zeshonderd gewonde Spanjaarden arriveerden per trein te Marseille, waar Herriot tijdens zijn rede aan het jaariijkscn Banket aan boorJ van he, hospitaalschip .Patri» gebracht werden, om er ver- van de parlementaire pers te ra rijs pleegd te worden Met frisschen^ moed is de heer P. G. Meesters te Zwanenburg, wiens „sterrenwacht" onlangs geheel afbrandde, aan den opbouw van een nieuw observatorium begonnen. De amateur astronoom aan den arbeid De secretaris van het Haagsch Comité voor Volksfeesten, de heer L. F. van der Heyden vierde Donderdag onder groote belangstelling zijn 70sten ver jaardag. De jubilaris leest een hem door H. K. H. Prinses Juliana gezonden eigenhandig geschreven gelukwensch voor Hoe de weg van Kediri naar Djombang er uit zag, na een der hevige bandjirs, waardoor vele plaatsen in Ned. Indië de laatste dagen worden getroffen Sir E. Ironside, gouverneur van Gibraltar, tijdens het officieel bezoek aan Gibraltar, dat dezer dagen door deze Britsche autoriteit werd gebracht FEUILLETON Een Wintersportroman van W PETER KRAYENBüHL. 44) Meermalen breigt Grace een bezoek aan den gemeente-secretaris-onderwijzer in Wiens gezellig-eenvoudige huiskamer zij zich gelukkig en tevreden voelt. Van tijd tot tijd zit ze dan ook aan de zelf-gebouw- de radio en haalt ze de wereld naar zich toe de wereld, waarop misschien ook Dieter nu met nieuwen moed bezield, losstevent... Als Grace op een middag wat later dan woon lijk aan tafel verschijnt, blijkt ze met ongeduld door haar vader te worden ver wacht. William Lersner heeft een nieuw tje, dat hij niet eerder wil prijs geven, voor dat ook Grace aanwezig is. 's Is niets van beteekenis, miss Arlen, in den grond van de zaak zelfs hoogst on belangrijk. Gisholm, onze vriend de baron, heeft zijn portoe beet. Een troep Zwitser- sche bergsoldaten, die voor een oefening op pad waren, vond hem aan den anderen kant van de grens hulpeloos met een gebroken enkel in de sneeuw.U hebt het dus aan het rechte eind gehad, miss Arlen, hij is niet ver gekomen! Grace neemt het nieuwtje nogal kalm op; de man is haar totaal onverschillig en zij weet, dat ook Dieter zich niet in het minst voor hem interesseert. Nochtans verozekt ze Lersner vriendelijk er voor te willen zorgen, dat Brigitte Clamor niets xan deze arrestatie en het daaraan vooraf gegane ongeluk te wteen komt. De gérant verklaart zich daartoe onmid- dell k bereid. Neen, het is niet de bedoe ling de overige gasten van een en ander in kennis te stellen. Hoewel men de dief stal natuurlijk niet geheim heeft kunnen houden, is er toch geen enkele reden om deze reeds half vergeten, onaangename ge schiedenis weer op te rakelen. De conversatie bepaalt zich dan weer spoedig tot de algemeene gebeurtenissen van den dag. Allen aan tafel hebben op de een of andere wijze persoonlijk belang bij hetgeen zich in het Duitsche rijk af- speel.t Mr. Arlen heeft een belangrijk ka pitaal in Duitsche industrieën belegd, Wal ter Dillmann verwacht, dat de omstandig heden wat gunstiger zullen worden voor zijn cabine-valscherm en Ernst Seilenz, die gebleven is om over Brigitte's heilzame ligkuur te waken, hoopt, dat hij nu een vrijer en grooter arbeidsveld zal vinden voor zijn, met zooveel moeite opgebouwden werkloozencursus. Ongevangen brengt Grace het gesprek op Dieter. Ze heeft een prentbriefkaart van hem ontvangen uit Guarda en deze doet thans de ronde. Allen, die haar lezen, koes teren oprechte sympathie v.oor den niet direct genialen, maar flinken en openbar- tigen jongeman en van al hun lofuitingen neemt Grace dankbaar, zij het ook in stilte, kennis. Walter en zijn zuster' blijken nog steeds eenigszins verwonderd over zijn onver wacht vertek, dat veel op een vlucht ge leek. Dat ongelukkige misverstand met den „Amicus" was daar toch geen reden voor? Daar Grace niet op deze informatie in gaat, voelt ook'gen der anderen zich daar toe geroepen en Seilenz brengt het gesprek handig op deze, van meer belang zijnde vraag: Wat is in een tijd als deze de toe komst van een jongeman als Dieter en is het misschien mogelijk hem op een of an dere wijze te helpen? Dat onderwerp heeft de volle sympathie van mr. Arlen en ook Lersner, die zich na de gebruikelijke avondronde weer bij den kring voegt, dient van advies. Diens leven dige belangstelling voor alles, wat op Die ter betrekking heeft, wordt voor Grace langzamerhand een raadsel.... De avond eindigt met een verrassing: de productieleider van een groot filmconcern heeft in' Walter Dillmann den componist van de schlagers op het balmasqué ont dekt en neemt hem terzijde. Daar beiden elkaar voortreffelijk begrijpen, is al spoe dig een contract opgesteld en geteekend, waarbij Walter zich verplicht de muziek te componeeren voor de hem toe te zenden schlagerteksten tegen een vaste maande- lijksche vergoeding van duizend mark. Allen wenschen hem geluk met deze aar dige „bijvehdienste" en hij kan er dan ook niet aan ontkomen zijn succes met eenige flesschen champagne te vieren. Nu, Walter, heb je nog altijd spijt van je vlucht naar het geluk? vraagt Grace hem over de tafel heen. Op Dieter....! fluistert hij haar in 't oor. De zilveren klank der champagnekel ken brengt nieuwe hoop in het hart van de jonge Engelsche.... Wat Dieter in Pontresine van de Duitsche skispringers over den toestand in verschil lende plaatsen van him vaderland hoort, heeft zijn volle belangstelling. Zij hebben echter niet veel tijd voor uitvoerige ver halen, want in het oefenkamp heerscht sareng discipline en er wordt ijverig en on- verbiddellijk getraind. Dieter probeert nog zich voor het spring concours te laten inschrijven, maar een zeer hooghartige Italiaan, die als voorzit ter van de jury fungeert verzet zich krach tig daartegen, omdat hy Dieter in zijn kwa liteit van skileeraar als professional be schouwt. Dieter kan daar slechts om lachen en dat brengt den Italiaan ten slotte tot een soort razernij De eerstvolgende trein vertrekt over een kwartier. Eerst onderweg komt Dieter tot de ontdekking, dat hij Antonswil zal aan doen.... Dan is het plotseling uit met de kalmte, die hij zich de laatste dagen heeft eigen gemaakt; het vooruitzicht Grace weer te kunnen ontmoeten, stemt hem over gelukkig. Hallo, met het Grand Hotel? Dieter telefoneert van het ver afgelegen station Antonswil. In de portierslage van het hotel meldt zich een onbekende, nuch- ter-trieste stem. Kan ik mr. of miss Arlen spreken? Het spijt me, dt fmilie Arlen is van morgen vertrokken Vetrokken? Het is Dieter of hij een klap in het gezicht krijgt. Vertrokken? Waarheen? Dat is me niet bekend. Is meneer Lerner dan misschien te spreken? Ook niet, neen, meneer Lersner is naar Munch en. Dank u, dank u welDieter voelt den grond onder zich wegzinken. Hij staart in een leegte, die hij niet begrijpt en die hem zinloos voorkomt. Meer verbaasd en verwonderd dan bedroefd en teleurgesteld haast hy zich uit de telefooncel en op het perron pakt hij nog net den bagagewagen van den juist vertrekkenden trein. De föhn strijkt lauw over het meer als Dieter in Gregenz overstapt. Een zoele lentelucht laat haar sporen achter op boom er.' struik maar aan de andere zijde van de Main regeert nog de wintersche majes teit met onverminderde kracht. Een felle oostenwind dringt de hevige koude door de kieren van het coupéraampje in den slecht verwarmden trein. Dieter rilt.... Hij behoudt zijn kalmte, ofschoon een heimelijke angst zich van hem meester maakt, een niet te onderukken vrees voor het onverwachte alleen zijn.... Achter Erfurt geraakt de trein in een he vige sneeuwbui. Lang staart Dieter in ge dachten naar den werveldans der groote sneuwvlokken tot de avond valt en de nacht. Hy schuift het blauwe schermpje over het electrisch licht aan het plafond, strekt zich uit op den harden bank en wel dra glijdt hij weg in de duistere, mysterieu ze diepte van het land der droomen. Ook als hij niet had geslapen, zou hij er onkundig van zijn gebleven aan welk een belangrijk stuk van het verleden de voortsnellende trein hem voorbij droeg.... Dicht bij Weimar verheft zich boven den zacht gloeienden heuvelrug van het gol vende bergland een reeds van verre zicht bare, dicht beboschte top, op welks ooste lijke helling een oude, eenvoudige buiten plaats ligt, waarvan het woonhuis in vroe ge empire stijl is opgetrokken. Twee helder verlichte vensters zijn zelfs vanuit den tiein duidelijk te onderscheiden; om de staande lamp zitten twee vrouwon: Lisa Stabern en Petra, Petra von Britting- hoff. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5