Gebr.VAN ULDEN. Hooge Rijndijk 90 Academienieuws RECHTZAKEN STADS AGENDA NIEUWS De nieuwe 1939 Opel Super Six VRIJDAG 17 FEBRUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 1 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten >0 cent per wivk; f 2 60 per kwartaal Franco per po*! t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Ad verten tiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? TOENEMENDE REGENKANS. De Bill seint: Verwachting: Voor het geheele land: Meest matige in het Westen later toenemende Westelijke tot Zuidelijke wind. aanvankelijk licht tot half bewolkt, later toenemende oewolking, weinig of geen neerslag, later toenemende kans op eenigen regen, weinig verandering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: licht bewolkt, W.. Z. W. ma tige wind, 3 gr. C. Vlissingen: betrokken, W. N. W. zwakke wind, 3 gr. C. De Bilt: mist, Z. W., zwakke wind 0 gr. Celsius. Groningen: licht bewolkt, Z. W. zwakke wind, 0 gr. C. Maastricht: half bewolgt, Zuidelijke zwakke wind, 2 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Westen blijft den geheelen Oceaan bedek ken en breidt zich thans uit naar het ge deelte der Poolzee tusscnen IJsland en Groenland. In het Noord-Westen dringen secundairan van de diepe depressie, die siationair ligt over de Noorsche Zee, naar het Zuiden door en veroorzaken sterke barometerdalingen in Ierland en Schotland en in het Zuid-Westen van Noorwegen. Ten Westen van de Brnsche Eilanden vormt zich een scherp front tusschen een relatief warme Westelijke luchtstrooming over de Britsche Eilanden en een zeer koude ark- tische luchtstroom, afkomstig uit de Pool zee, die naar het Zuiden doordringt. In onze omgeving en in het Oostzeegebied klaarde het weer op en werd het iets kou der, in Zweden ke« rde de vors* terug en verdwenen de abnormaal hcoge tempera turen. Het vorstgebied in net Zuiden werd steeds kleiner van omvang en de vorst geringer. Over het Midden en Zuiden van Duitschland strekt zich een gesloten wol kendek uit. dat de toppen der middelge- be gten alle omhult De hooge stations in de Alpen maken melding van toegenomen hooge bewolkjng en van lagere tempera turen. In onze omgeving is krimpende wind en toenemende bewolking te ver wachten en later kans op eenige regen. LUCHTTEMPERATUUR. 6.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 5.44 uur tot Zaterdagmorgen 6.43 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 18 Febr. voorin. 1.45 en nam. 2.10 uur. Maan op 6.22 uur Zaterdagmorgen. Maan onder 16.47 uur Zaterdagmiddag. LEIDEN Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde: mej. C. A. Janse, Rotterdam en de heer J. H. van Dorp, K a t w ij k a. Zee; Artsexamen le gedeelte: de heeren A. H. L. Bel infante. Scheveningen, M. Iljas, Lei den, A. C. H. de Nooijer, Vlissingen. Bevorderd: tot arts: mej. A. G. de Kwaadsteniet, Rotterdam en de heer A. W. Philippi, Den Haag. HAAGSCHE RECHTBANK De briefkaart. Het feit deed denken aan hetgeen een bezoeker van den krankzinnige had on dervonden. Deze kwam binnen en zag een bewaar der een- briefkaart schreven. Toen ontspon zich de volgende dialoog. Bezoeker „Wat doe je daar" Schrijver „Ik schrijf een briefkaart". B. „Aan wie schrijf je dien?" S. „Aan mezelf." B. „En wat staat er dan in" S. „Hoe kon ik dat nou weten". „Ik krijg hem toch pas morgen met de eerste post" Juist zulk een zaak was dezaak van de L e i d s c h e dame L., laatstelijk het be drijf van kaartlegster uitoefenende in den Haag. Zij kwam zeer verontrust binnen en begon „Ik weet niets van een briefkaart af en ik weet niet wat er in siaat", „Ik ben al drie maanden ztnuwzisK en ik leg m scheiding met mijn man". Op een vraag van den Politierechter wat zy uitvoerde voor de kost zeide zy met een trots gezicht: psychometrische. Politierechter „Dat is dus Kaartlegster ot is het soms koffiedik? Zeer verontwaar digd antwoordde de dame op het minder waardige woord koffiedik. Eindelijk gaf ze toe de briefkaart ge schreven te hebben aan haar „huisbaas". Erg veel fraais stond er trouwens niet in een zeer terecht had de „huisbaas", die eigenlijk niet eens de huisbaas was, maar de geldophaler zich beleedigd gevoeld. De Officier vond, dat het niet te pas kwam op deze manier briefkaarten te schrijven en eischte een geldboete van 5 subs 5 dagen. Het vonnis werd conform den eisch. Het verdwenen kerkschaap. De koopman L. Th. H. te A1 p h e n a. d. R ij n had zich te verantwoorden vor ver duistering van een kerkschaap. Het was een ingewikkelde schapenge schiedenis, die men te hooren kreeg De getuige v. d. V. veehouder te Alphen, had ongeveer 30 schapen w.o. een kerk schaap te weiden gekregen van den veehou der H. Vergeer te Alpben aan den Rijn. De schapen haddan de schurft gekregen en drie waien er gestorven. De overblijvende had van der V. aan verdachte H. ter bewei ding gegeven omdat deze gezegd had de beesten wel te kunnen genezen. En v. d. V had de schapen dus aan H. gegeven, maar ze wilden niet beter worden. De oor spronkelijke eigenaar Vergeer had inmid dels alle schapen verkocht aan verdachte H Vergeer, als getuige gehoord, zeide dal H kon weten, dat er een kerkschaap bij was en dat deze dus niet verkocht mocht worden, maar dai da* schaap bezit der kerk bleef. Verdachte H. had de heele koppel scha pen inmiddels weer verkocht aan een in woner van Boaegraven. En omdat hij wist, dat er een kerkschaap onder de kudde was, had hij door het dier óok te verkoopen verduistering gepleegd Wel had men nog geprobeerd om het geld van het kerk schaap 2ijnde -2. u H. los te krij gen maar volgens een getuige had hij dal niet gedaan en er zich afgemaakt met de woorden „het gaat beter van een stad dan van een dorp". De Officier was van meening, dat ver dacht heeft geweten, dat er een kerk- s<^iaap onder de kudde was en dat had hij verkocht en daarmede had hij een strafbaar feit gepleegd in casu verduistering. Spr. eischte dan ook een geldboete van 30 subs. 30 dagen. be verdediger vroeg vrijspraak voor zijn cliënt, omdat men hier niet van verduiste ring kan spreken. De Politierechter achtte het feit bewe zen door de getuigenverklaring en veroor deelde verdachte tot een voorwaardelijke gevangenisstraf vooi den tijd van drie we ken met de bijzondere voorwaarde, dat ver dachte binnen drie maanden 12.50 be taalt voor het verduisterde schaap aan het kerkfonds. dat over het beweiden der kerk- schapen gaat. Als dames ruzie hebben. Het boterde al een tijd niet tusschen een aantal Leidsche dames. Een der dames, ce beleedigde partij, hing des morgens om half zeven reeds uit het raam het was in Augustus gebeurd om te zien hoe tv. ee zusters, de 16-jarige en de 17-jarige T. een vriendin kwamen halen om geza menlijk naar de fabriek te gaan. En omdat het al lang niet boterde was men gaan schelden. En hier liepen de verklaringen hemelsbreed uiteen, want volgens de belee digde partij zouden de zusters begonnen zijn met te ruepen tegen het hoofd uit het raam: „vuile darm", en de zusters ver telden, dat „het hoofd uit het raam" ge zegd had „vuile viezerikken." Dat was het begin pas geweest, want er v aren nog meerdere „prettige" dingen over er- weer gewisseld, met aU gevolg, dat het „hoofd uit hei raam" ijlings naar binnen verdween om even later terug te komen met een schoteltje en een pannetje. Het schoteltje werd naar beneden geworpen aan diggelen, maar van het pannetje werd blijkbaar nog langen tijd dienst verlangd, zoodat het weer naar binnen verdween zonder beschadigd te zyn. De gezusters waren boos geworden met als gevolg, dat er een poging gedaan werd om de deur in te loopen. Het was gedeeltelijk gelukt. De Officier vond het gebruikte taaltje rog al mindei waardig en hoogst onkiesch. De beide zusters staan niet bepaald gun stig bekend, reden om een stok achter de deur te plaatsen voor de toekomst, zoodat de eisch werd voor de 17-jarige jongedame een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand met drie iaar proeftijd en voor df zestienjarige jonge dame een voorwaar- aelijke tuchtschoolstraf van twee maan den met drie iaar proeftijd. De verdediger mr. Zwarenstein vroeg de uiterste clementie. De Politierechter, vonnis wijzend, ver oordeelde de oudste zuster tot drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en een geldboete van 7.— subs. 14 dagen. De jongste zuster kreeg drie maanden tuchthuisstraf voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd en een geld boete van 3 subs. 6 dagen. In verzet. De Leidsche stucadoor F. G. van T. was veroordeeld tot twee weken gevange nisstraf omda' nij tijdens een flinke knok partij harde pijnlijke klappen had uitge deeld hetgeen de wet mishandeling noemt. Omdat het geval zich afgespeeld had zon- -ei verdachte de strafzaak natuurlijk was verdachte in verzet gekomen. Hy ziï thans in de cellenbarak te Schevenin gen om een hechtenis uit te zitten wegens aanrijding. Omdat er geen getuigen opgeroepen wa ren werd de zaak aangehouden tot 8 Maart opdat de mishandelde gehoord zal worden. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Diefstal. Voor de Haarlemsche rechtbank stond terecht de 20-jarige werkster M. C. D. uit Amsterdam, die ten laste was gelegd, dat zij tusschen eind Juni en begin October van het vorige jaar, toen zij in betrek king was bij de familie M. L. te H i 11 e- g o m verschillende kleedingstukken, sie raden en snuisterijen van haar mevrouw had weggenomen. In het begin had men geen argwaan tegen haar gekoesterd, doch doordat zij op zekeren dag de kou sen van haar mevrouw droeg, kwamen de verschillende diefstallen aan het licht. Bij haar ouders te Amsterdam werden toen o.m. een mantel van mevrouw en een pak van mijnheer gevonden. Pres.: Hoe kwam je er nou toe om zoo te gappen als de raven? Verd.: Dat weet ik niet. Pres.: En wat zeiden je ouders wel, als ie iedcren da^ weer met goederen thuis kwam? Verd.: Ik heb gezegd, dat ik die gekre gen had. Pres.: En geloofden ze dat? Verd.* Ja, het waren allemaal oude goederen. Pres.: Uit je vorige dienst heb je ook al wat weggenomen. Verd.: Ja, maar daarvoor had ik toe stemming van den oudsten zoon. De officier van Justitie mr. Sikkel ver telde,' dat het reclasseei-ingsrapport over deze verdachte ook verre van gunstig was. Zij is echter nog nooit eerder veroor deeld. Spr. vroeg daarom een gecombi neerde straf en wel een gevangenisstraf van 9 maanden waarvan 6 maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftijd. Vonnis over 14 dagen. Overtreding Jachtwet. De varkenskoopman D. Z. uit R ij p- wetering heeft inhooger beroep terecht gestaan van een vonnis van den kanton rechter te Haarlem, waarbij hy was ver oordeeld tot een geldboete van 20 subs. 10 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer. Ver dachte had op 4 Oct. j.l. op den Yweg in de Haarlemmermeer een éénloopsjachtge- weer in zijn auto gehad. Het geweer was geladen met 4 scherpe patronen. De Officier van Justitie bad na getuigen verhoor bevestiging gevraagd van het von nis van den kantonrechter. De rechtbank bevestigde het vonnis van den kantonrechter. VALSCH GELD UITGEGEVEN. Twee zusters tot ly. jaar veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam veroordeel de vandaag twee zusters, die zich resp. hadden schuldig gemaakt aan het uitge ven van valsche guldens en het in voor raad hebben van deze valsche geldstuk ken tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De jongste zuster een 27-jarige gehuw de vrouw, te Haarlem woonachtig, had de nagemaakte guldens waaraan het rand schrift ontbrak uitgegeven in verschil lende winkels in de Kinkerbuurt op 16 November j.l. De oudste zuster die 36 jaar is, had de geldstukken in voorraad gehad. Zij bevindt zich in tegenstel ling tot haar zuster nog in hechtenis en de rechtbank bracht deze voorarrest in mindering. De vrouwen verklaarden het valsche geld gevonden te hebben, doch aanvan kelijk had de jongste verdachte gezegd ze van haar zwager te hebben gekregen. AGENT ONTSLAGEN VAN RECHTSVERVOLGING. De rechtbank te Amsterdam ontsloeg een agent, verdacht van mishandeling van een N.S.B.-colporteur tijdens een relletje op de Heerengracht bij de Wolvenstrat op 27 Juni j.l. van rechtsvervolging. Er was op dien avond een vechtpartij, waarbij een man werd mishandeld door een colporteur. De agent trachtte aan het gevecht een einde te maken, doch hij was zoo verklaarde hij verplicht om zijn sabel te trekken en den N.S.B.'er een paar tikken met het plat te geven. Het O.M. had tegen den agent 10. boete geëischt. Nader meldt men: Inzake het ontslag van rechtsvervol ging in de strafzaak tegen den Amster- damschen politie-agent heeft de rechtbank EVEN TIJD VOOR een wandeling a.s. Zondag naar een der stembureaux, die aan de leden der R.K. Staatspartij gelegenheid geven, mede te werken aan de samenstelling van de can- didatenlijst der R.K. Staatspartij voor de verkiezing van leden der Prov. Staten. Twee candidaten op deze candidatenlijst worden zeker gekozen uit den Kieskring Leiden. Helpt mede, deze aan te wijzen. Ook is van belang wie de eerstvolgen- den op de candidatenlijst zijn. ""omrit uw belangstelling. Neemt de gisteravond ontvangen ferart Zondag mede en begeeft U naar een der stembureaux. Gebouw van den Ned. R.K. Volksbond, Steenschuur 15, van 104 uur. School Heerensingel 27, van 101 uur. Romanuszaal, Mare, van 101 uur. Zes candidaten moeten worden geko zen. Niet meer en niet minder; anders is het billet ongeldig. Toont ook zóó uw belangstelling vooï het werk der Katholieke Staatspartij in het algemeen en voor het werk der afge vaardigden der R.K. Staatspartij in de Prov. Staten in 't bijzonder. Eén der candidaten is een zittend lid, tevens lid van Ged. Staten: mr. Bolsius voorzitter onzer afdeeling Leiden der R.K. Staatsoartij. (Het andere zittend lid, de heer Bader, heeft zich, zooals bekend, niet meer her kiesbaar gesteld). REQUIEM-MIS VOOR Z. H. PIUS XI. „Katholiek Léiden" verzoekt ons mede te deelen: A.s. Donderdag om half 10 zal er in de Dekenale kerk aan den Heerensingel een pl' htige Uitvaart-Mis worden opgedragen voor de zielerust van Z. H. Paus Pius XI, waartoe vooraanstaande personen uit Lei den, de Katholieke besturen en alle Leid sche Katholieken uitgenoodigd worden. De heeren zangers, die met hun zang de ze plechtigheid willen opluisteren, worden verzocht zich daarvoor op te geven bij den weleerw. heer E. Paap, Heerensingel 3. De H. Mis van Requiem, welke heden morgen te 8 uur in de kapel van het St.% Elisabeth Ziekenhuis werd opgedragen vooi de zielerust van Z. H. Paus Pius XI was goed bezocht door dames en heeren studenten, leden van „Sanctus Augusti- nus". De H. Mis werd opgedragen door den weleerw. heer J. Janssen, met asisstentie van den weleerw. pater G. Voorveld O.f.M. en den weleerw. pater Gideon O.Cap. Rector Reynen, moderator der R.K stu- dentenvereeniging, dirigeerde het zang koortje van studenten, dat de Gregoriaan- sche misgezangen vertolkte. DE JONGEMAN, DIE DE TRAM MISTE. Blijkt nog meer op zijn kerfstok te hebben. In onze courant van Maandag j.l. heb ben wij gemeld hoe een jongeman zich Zondagavond bij de Haagsche politie om onderdak vervoegde, die later bleek schuldig te zijn aan diefstal van een hand- tasch van een dame, die in het Huygena» park in een publieke cel h^d staan tele- foneeren. De Haagsche politie stelde zich des LEIDEN. Vrijdag. Opvoering van „Het Paardenmid del", R.-K. H. B. S., 8 uur. Zondag. Opvoering van „Het Paardenmid del, R.-K. H. B. S„ 8 uur. Maandag. Genootschap van den Stillen Om gang, ledenvergadering gebouw St. Joseph-Gezellen, Rapenburg 52, 8.15 uur. Maandag: Missie-avond Mgr. Bouter, Stads gehoorzaal 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 11 tot en met V r ij d a g 17 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, tel 406 en P. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8. tel. 274. overwogen, dat verdachte niet strafbaar is, dat toch verdachte, handelend als in de dagvaardig omschreven, zulks deed in de rechtmatige uitoefening zijner bedie ning van agent van politie, nu ter terecht zitting is komen vast te staan, dat de openbare orde in ernstige mate- door een groep van meerdere personen werd ver stoord. Terwijl bovendien de hoofdgetuige zich schuldig maakte aan mishandeling en zich, ondanks sommatie van verdachte, niet onthield. Een gebruik maken van den sabel was in de gegeven omstandigheden alleszins gerechtvaardigd. Mitsdien leveren de be wezen feiten ten aanzien van verdachte geen mishandeling en ook geen ander misdrijf op, zoodat verdachte van alle rechtsvervolging behoort te worden ont slagen. nachts nog in verbinding met de Leidsche en deelde o.a. mede, dat enkele sleutel tjes op den aangehoudene waren bevon den, waarvan men de herkomst niet wist. Inmiddels was in den nacht van Zater dag op Zondag bij de Leidsche politie aangifte gedaan dat van eenige dames, leden eener Alphensche H.B.S.-vereeni- "ing. tij.'ens een bal in den foyer der Stadsgehoorzaal taschjes "waren ont vreemd. Alles bij elkaar was daar voor pl.m. 10 aan geld gestolen, terwijl er zich ook verschillende Lips-sleuteltjes in de taschjes hadden bevonden, die nu mede zoek waren. De Leidsche politie is daarom naar Den Haag gegaan en voelde den jongeman, den 20-jarigen N. te W. nader aan den tand. Deze ontkende evenwel ten stellig ste. Maar de op hem bevonden sleuteltjes bleken de met de taschjes uit den foyer verdwenen Lipssleuteltjes te zijn. De jongeman verklaarde, dat hij deze anderhalf jaar geleden van een onbeken den 11-jarigen jongen had gekocht. En dat gelooft de politie natuurlijk maar zoo! De jongeman zal er voor den rechter wel meer van hooren! DE MISSIE-AVOND VAN MGR. BOUTER Voor den grooten missie-avond van Mgr. Bouter, welke Maandagavond in de Stads gehoorzaal zal worden gehouden kan men plaats bespreken a 10 ct. Zondag van half één tot half twee in de Stadsgehoorzaal. Dr. H. E. ENTHOVEN. Dr. H. E. Enthoven, privaat-docent in de nieuwere diplomatieke geschiedenis aan d* rijksuniversiteit alhier is geko-rn tot lid van het „Instituut de l'Histoire de Droit" te Parijs. MILITARIA. De dienstplichtigen der lichting 1939 I van. het 4e RegimentInfanterie vertrek ken op 24 Februari a.s. per trein van 8.14 uur naar Weert onder commando van den kapitein M. Verhoeven. Gedurende de ziekte van den luite nant-kolonel H. D. Buurman, wordt het garnizoenscommando waargenomen door den luitenant-kolonel Drijfhout v. Hooff, commandant van 6 R. V. A. De 2e luitenant D. J. R. Buisman is aangewezen voor het volgen van een cur sus in het geweervechten en werpen met scherpe handgranaten van 27 Februari tot en met 4 Maart bij de Infanterie Schiet school te Waalsdorp. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor So ciale Zaker. stonden c'mte week 4301 werk zoekenden irge^dfiVvTi tegen 4711 op 17 Februari »ji hvoiica jaar er. 5055 op 20 Februari 'Jhorii z.y.1 de cijfers voor do verschil lende vakgropppiv bouwvakarbeider* 1105, fabrieksarbeider? 22fi, kantoor personeel J3«;t hotel «.~8 féperaoneei 84. houtbewer ker? iM, kloefmaker» 77, kappert 5. «rhoen- makar» ift. landarbeider*- 143. metaalbe werker* «igarenmaker» 23, technici- oprichter? textielarbeider* 280, trans portarbeider; «41. typografen 82, voedlngs- mid<iei-narbeid°rs 238. vrouwen 146. To taal 4301. Product van GENERAL MOTORS Amerikaansche ruimte en rnelheid vraagt inlichtingen Europeesche wegvasiheid en zuinigheid. TELEFOON 2610 Wie 0P£L r dt "elioeti niet 1e rekenen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2