STADS NIEUWS DONDERDAG 16 FEBRUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Btf onze agenten /O cent per wvv>k; f 2 60 per kwartaal Franco per port 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. s HOE WORDT HET WEER? IETS KOUDER. De Bilt seint: Verwachting: Voor het geheele land: Meest matige Westelijke tot Noord-Westelijke wind, aan vankelijk nog zwaar bewolkt tot betrok ken, later opklarend, mogelijk enkele re genbuien, iets kouder. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: af en toe lichte regen, W. Z. W., matige wind, 6 gr. C. Vlissingen: betrokken, W. Z. W. krach tige wind 6 gr. C. De Bilt nevelig, W. Z. W. matige wind, 6 gr. C. Groningen: lichte motregen, W. Z. W. matige wind, 6 gr. C. Maastricht: betrokken, Z. W. zwakke wind, 6 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan behoudt zijn enorme uitgestrekt heid en begint zich thans over de Britsche Eilanden uit te breiden..Het maximum van den luchtdruk over de Alpen neemt in be- toekenis af, de invloed van de diepe de pressie in het Noorden doet zich thans tot m onze omgeving gevoelen. In Zweden en het Oostzeegebied is de temperatuur zeer hoog en plaatselijk tien graden boven nor maal, in het Noord-Westen langs de Noor se he kust en in Schotland en Ierland werd hc-t daarentegen kouder. Het weer klaarde daarbij op, en kreeg een buiig karakter. In onze omgeving, in Noord-Frankrijk en in Duitschland bleef het somber en betrok ken zonder neerslag van beteekenis. De vliegtuigopstijgingen in Duitschland geven slle hcoge atmospheertemperaturen aan. Op de hooge stations in de Alpen en het Schwarzwald is de temperatuur eveneens betrekkelijk hoog en de lucht bijna geheel onbewolkt. (Zugspitze —8 gr., Jungfrau- joch 9 gr. met zeer zwakke winden). In het Middellandsche Zeegebied is de luchtdruk nog langzaam stijgende Het is to verwachten dat de wind iets zal ruimen en dat het weer zal opklaren en minder zacht zal worden met wellicht enkele lichte regenbuien. LUCHTTEMPERATUUR. 7.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e Van Donderdagnamiddag 5.43 uur tot Vrijdagmorgen 6.45 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 17 Febr. voorm. 1.00 en nam. 1.25 uur. Maan onder 5.56 uur Vrijdagmorgen. Maan onder 15.43 uur Vrijdagmiddag. KERKNIEUWS L. DOCUSSEN O.S.C. t In het ziekenhuis te Veghel is Dinsdag overleden de zeereerw. heer L. J. Docus- sen, oud-professor van het College van het H. Kruis te Uden. Hij werd geboren te Boekei 2 Decem ber 1876, geprofest in de Orde van het H. Kru:s te St Agatha 14 September 1897, priester gewijd te 's-Hertogenbosch 24 Mei 1902. Academienieuws LEIDEN. Geslaagd: candiriaatsexamen Rechten: mej. C. H. Vogelesang. Den Haag en de heer H. Fei ten, Den Haag. EEN CAUSERIE OVER ALLOLOGOMANIE Of EEN PRAATJE OVER DEFTIGHEID Het is een gevleugeld woord geworden, dat wij in alles groot zijn, waarin een klein volk groot kan zijn. Wij stillen daarmee ons toch geheim verlangen naar hoogmoed (of is het een minderwaardigheidscomplex) omdat wij maar al te goed weten, hoe juist het tegendeel al te vaak het geval is: wij pogen in alles klein tc zijn, waarin een volk klein kan zijn. Men denke bij voorbeeld aan de nog steeds vergeefsche moeite, die de minister van buitenlandsche zaken doet om een aantal ambassades in gesteld te krijgen; hoe cuitureele belangen door ons veel te zeer op den achtergrond worden gesteld: reeds veertig jaar geleden kende de Duitsche consulaire dienst de in stelling van den wetenschappelijke.n agent, die aan meerdere consulalen-generaal was verbonden; hoe in het Nabije Oosten, waar onze scheepvaart en handel een goed fi guur makent nog nooit een Nederiandsche opgraving is geweest, en dat, terwijl lan den als België, Denemarken en Zweden dit wel hebben. Maar bovenal door een valsche nede righeid voelen wij ons kleia, waar het een onzer kostbaarste goederen, onze eigen taal betreft. Wij spreken buiten onze landsgrenzen immers in beginsel nooit onze eigen taal! Waarom hebben wij op school anders „de" moderne talen geleerd? Die kennis moet dan toch eindelijk vrucht baar gemaakt worden. Met het gevolg, dat de buitenlanders verstandig genoeg zijn, om maar niet onze taal te gaan leeren; zü laten ons liever ploeteren met de hunne. En dat terwijl het er hun toch maar om te doen is, ons in zoo kort mogelijken tijd zoo veel mogelijk goéde gulden* afhandig te maken. Ja, het volgende ;s mij zelf over komen: in den trein tusschen Luik en Maastricht in gesprek geraakt met een jongen Amsterdamschen schilder, vertelde deze mij, hoe moeilijk het was in het Wa lenland Fransch te leeren. De portier van zijn hotel had hem nameijk in het btgm steeds in het Nederlandsch aangesproken terwijl onder de bezoekers ook nog vele landgenooten waren. Daar kon hij nu weJ niets aan veranderen, maar den portier had hij plechtig verboden, hem anders dan in het dialekt van Parijs aan te spreken. W(j zeggen op zooiets „Tableau", maar klinkt „schilderij" niet vee] aardiger? Ook in eigen land pogen we ons lang zamerhand van onze eigen taal te bevrij den. Binnenkort wordt het, naar we allen hopen, lente, een begrip, dat de Engelschen met „Spring" weergeven. En evenals an dere jaren zult U weer wis en zeker in dit blad de advertentie van den aardappel- handel kunnen lezen, die Malta Spring- aardappekn aanbiedt. Waarom dan lievei niet de heeie advertentie in het Engelsch? Weest U gerust, geachte lezer, dat gebeurt ook al. Een pijpenhandei (bah, wat een gewoon woord) adverteert voor de H.H. Studenten steeds met Engeische gedichtjes. Geef mij dan maar liever dat oude rijm werk getiteld „De pijpekop". Daar kun je nog eens mee lachen. En in elk opzicht Nederlandsch fabrikaat! De laatste jaren waant men zich soms in een Fransch sprekend stad verplaatst: het is alles Maison wat de klok slaat. Voor luiers en gekrulde haren, voor lekker eten en drinken, voor bont of kantenkraagjes, kortom voor alles staat de Culture latine ter Uwer beschikking. En dat, terwijl onze goeie menschen het Fransche woord voor huis (is maison) nog niet eens fatsoenlijk kunnen uitspreken. Luistert U maar eens op straat. Geen wonder dat wij te lezen krijgen van een groot soirée dansant (lees dansante), die gehouden zal worden; dai het vrouwelijk van coiffeur coiffeüre luidt in plaats van coiffeuse; dat er verschil schijnt te bestaan tusschen omlijstingen en encadrementen, iets, wat mijn woorden boek nog niet wist; dat vrijwel iedereen ook Tanie Post, den wapenspreuk van ons koninklijk huis verkeerd schrijft; Je main- tiendrai in plaats van Je maintiendray, met y op het eind, daar dergelijke deviezen niet veranderen. Men denke slechts aan dat van de orde van den kouseband: Honn- soit qui mal y pense. Bij degenen, die zich nog hooger ont wikkeld wanen, krijgt het Latijn ervan langs: hebben we dezer dagen niet kunnen lezen, dat een onderwijzer den zin Quis non fleret? uit het Stabat Mater aanhaalde als „Qui non pleuret?"?!!! Ook hier in Leiden wordt gebokst onder den spreuk ,.Mens sana in corpore sana" (lees: sano). Dat is nu geen geval van nieuwe spelling, zooas het woord mens zou doen vermoe den, maar het geheel be teekent niets an ders dan: een gezonde geest moet in een gezond lichaam wonen". Maar waarom zou den we niet wat defig doen, en trachten geestelijk zooveel mogelijk boven onzen stand te leven? Mij goed, maar dan zal te zijner tijd ook het onafwendbare bankroet komen. Gebruikt daarom liefst zooveel mo gelijk vreemde woorden, en uitdrukkingen uit andere talen, die spreker en hoorder slechts half of niet verstaan, m.a.w. wordt allologomanen. Bevordert met al uw krach ten de allologomanie. Dan zult gij het tijd perk verhaasten, dat de groote Buziau ihans reeds voorziet: dat er over enkele jaren hier geen Nederlandsch meer ge sproken zal worden. NAAR DE STEMBUS Zondag is er een stemming voor de ver kiezing "an zes candidaten op de definitie ve lijst der verkiezing van leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Candidaten op de voorloopige lijst, de z.g. groslijst zijn de heeren: A. C. van Berkel, Wassenaar. Mr. E. J. M. H. Bolsius, Leiden. W. P. van der Geest, Leiderdorp. Mr. C. C. A. van Haren, Wassenaar. J. W. A. Lefeher, Lisse. B. N. Loerakker, Hillegom. H. Lombert, Leiden.' H. J. van Mil, Zoeterwoude. S. W. Neefjes, Noordwijk. A. C. Paardekooper, Zoeterwoude. P. A. Reisen, Voorhout. J. C. Schrama, Sassenheim. Het advies van het Kringbestuur is: No. 1. Mr. E. J. M. H. Bolsius, Leiden, aftredend. No. 2. E. N. Loerakker, Hillegom. De stembureaux zijn: Gebouw van den Ned. R.K. Volksbond, Steenschuur 15, van 1 0—4 u u r. School Heerensingel 27, van 1 01 uur. Romanuszaal, Mare, van 1 01 uur. Zes candidaten moeten worden gekozen. Niet meer en niet minder; anders is het bil jet ongeldig. De leden van de R.-K. Staatspartij (R.K. Kiesver.) ontvangen vandaag een oproe- pingskaart, die men Zondag moet presen teeren aan het stembureau, in ruil voor een stembiljet. Wij vertrouwen, dat velen zullen me dewerken aan de samenstelling van de be doelde candidalenlijs'.. Dat zij dat zullen doen om verschil lende redenen; o.m. om daardoor hun belangstelling te loonen voor het werk der Katholieke Staatspartij. Leiden, dat op de voorloopige lijst ziet staan candidaten uit eigen kring, kome nu Zondag 'ns in grooten getale naar de stem bus! MEISJESCONGREGATIE DER LEONARDUSKERK. Geslaagde eerste uitvoering. Voor de eerste maai sinds haar bestaan is de parochie van den H. Leonardus a Por ta Mauritio naar buitfen getreden in de uit voering, welke gisteravond door de paro- chieele meisjescongregatie in het St. An- tcnius Clubhuis werd g^even. De directeur der Congregatie, de wel- eerw. pater W. de Leeuw, sprak bij den aanvang van den avond een woord van welkom tot de aanwezigen, tot de ouders zoowel als tot de meisjes der congregatie. Spr. wees er op, dat het idee voor dezen avond was uitgegaan van de meisjes zelf. Er zijn er 84 tezamen, en, aldus pater de Leeuw, men begiijpt, dat een directeur te- zms doen vermoeden wat hier te hooren tellen heeft. Maai bovendien spr. dacht bij zichzelf; de meisjes zijn zoo dikwijls te laat gekomen in de congregatie, hier zouden ze nu eens eens mooie gelegenheid hebben om te toonen, dat ze wel op tijd kunnen komen. Over de opkomst der meisjes op de con gregatie wilde spr. ook nog iets zeggen. Van de Zondags-ieden bezoekt 90 pet. ge trouw de congregatie, van de Maandag-le den is 't percentage nog geen 60 pet. Ook dc opkomst der leden van het zangkoortje kon beter zijn. Meer meeleven der meisjes en meer toezicht dei ouders- beval spreker ten sterkste aan. Pater de Leeuw vestigde vervolgens nog de aandacht op de actie der Katholieke Vrouwelijke Jeugdbeweging „De Graal", die voor meisjes boven 17 jaar vormings- dagen organiseert, welke voor deze streek op 18 en 19 Maari te Scheveningen worden gehouden. Spr. zette het doel dezer bijeen komsten nader uiteen en wekte op tot deel name. Daarna was het woord aan de meisjes der Congregatie, die met een drietal aar dige tooneelstukjes voor het eerst voor het voetlicht kwamen. En we mogen on middellijk zeggen, dat dit debuut zeker niet slecht te noemen is. Er werd zeer ver dienstelijk gespeeld on ook de gekozen too neelstukjes vielen zeer in den smaak. Als eerste stukje werd opgevoerd „De degelijke moeder", waarin de namen der meespelenden, de vrouwen v. d. Praat, Tong-los, Lip-snel en Wip-kaak, al eenigs- zins dan vermoeden wat hier te hooren werd gegeven. We kregen 'n gezellig bab beltje van leugen- en lasterpraatjes van eenige huisvrouwen, die daarmede haar kostelijken tijd verbeuzelden en de schijn heilige uithingen over goede en slechte op voeding der kinderen, maar die blijkbaar hel goede alleen door anderen willen zien toegepast. Het tweede stukje was de klucht in één bedrijf „Vergif", waarin een snoeperige werkster genezen wordt van deze kwaal doordat haar verteld werd, dat zij van een pudding gegeten had, waarin ratten- kruid zou verwerkt zijn. Ten slotte werd na de pauze nog een derde stukje vertoond, getiteld „Willy's Ra dio", dat eveneens heel vlot vertolkt werd en niet naliet de lachlust der aanwezigen op te wekken. We willen hierbij geen namen noemen, omdat we er van overtuigd zijn, daf allen speelsters lof toekom! voor het gebodene. Een uitzondering mogen we echter wel ma ken voor mej. Nel de Gunst, die de regie voerde en zelf in twee stukjes meespeelde. Het was een heel goed geslaagde avond. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL Aan het 22e jaarverslag der Ver. „Vak school voor Meisjes voor Leiden en om streken", Huishoud- en Industrieschool Rapenburg 23 is het volgende ontleend: Het jaar 1938 heeft voor de vereeniging in het teeken gestaan van bouwplannen. Reeds In vorige jaarverslagen wezen wij telkens op de steeds grootere bezwaren, welke een tot school verbouwd heerenhuis opleveren. Deze oezwaren zullen thans binnen afzienbaren tijd volkomen zijn op geheven. Met diepe erkentelijkheid jegens het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de Inspectie van het Nijverheidsonderwijs kunnen wij tot onze groote vreugde mededeelen, dat wij de toestemminge mochten ont vangen om den heer B. Buurman, ar chitect B N.A op te dragen onze school te verbouwen en te vergrooten met een aantal moderne ruime lokalen. Wan neer deze verbouwing tot stand is ge komen, zullen wij in het bezit zijn van een geheel naar de eischen des tijds ingerichte huishoud- en industrie school! Mevrouw J. A. de KosterSijthoff, die gedurende eenige jaren al? waarnemend voorzitster fungeerde, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap te bekleeden. Eind Juli werden 112 diploma's en getuig schriften uitgereikt, i.l. huishoudkundigen 12; kinderjuffrouw (met prijktijk in in richtingen) 15; kinderjuffrouw 16; hulp in de huishouding 15; costuumnaaister 12; coupeuse 10; 2-jarige primaire opleiding 26; 2-jarige huish. avondopleiding 6. De leerlingen der hoogste klassen maak ten een 16-tal leerzame excursies, w.o. drie naar Rotterdam en eenzelfde aantal naar de tentoonstelling „Leyds Goedt" in de Gehoorzaal, waaraan de school met een eigen stand medewerking verleende. Voorts werd medegewerkt aan een en quête betreffende de gekozen beroepen na het verlaten der school. Het bleek, dat on geveer 80 pet. der leerlingen inderdaad werk in huishoudelijke richting had ge vonden. In 1939 hoopt het bestuur een nieuwe op leiding n.l. tot kinderverzorgster in kolo niehuizen te kunnen geven. Ongeveer 1 maal per maand bracht de schoolarts dr. Catha. Hovens Gréve een be zoek aan de school. In overleg met haar wordt regelmatig melk verstrekt, aan leer lingen, die daaraan behoefte hebben. Eeni ge giften maakten dit mogelijk. Het resul taat dat hiermede bereikt wordt is tref fend. Op verzoek van de Gem. Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting werden aan de school 4 naaicursussen, 1 kook- en een zu;velkookcursus gegeven aan in totaal 134 leerlingen. Het aantal leerlingen der diverse oplei dingen bedroeg op 31 December j.l. 272, het aantal deelneemsters aan de onderscheiden cursussen 455, zoodat het totaal aantal leer lingen 727 bedroeg. De afdeelingsschsool te Alphen telde 57 leerlingen voor de dagopleiding en 129 cur sisten, totaal 186 leerlingen De rekening der ontvangsten en uitgaven sluit met een eindcijfer van bijna 55.000. UITREIKING ZILVEREN MEDAILLE. Aan sergeant J. Pastoors. Vandaag is aan den heer J. Pastoors, ser geant bij de politietroepen, in het bureau dezer troepen (Witte Poort-kazerne) de zilveren medaille uitgereikt voor 24 jaar trouwen dienst. Sergeant Pastoors is op het oogenblik sedert eenigen tijd aan de grens gedeta cheerd, doch hem was voor deze gelegenheid naar hier verlof verleend. De uitreiking van de medaille geschiedde in tegenwoordigheid van het thans ge- rir.ge personeel, den kapt. Evers van het 4e Reg. Inf. en collega's van het 4e Rsg. Im. door der, kapitein jhr. J. v. Such- telen, commandant van d< 1ste afdeeling Politietroepen uit Dei. Haag, waaronder Leiden ressorteert. Nadat het besluit van den kolonel der Politieroepen, Heins, was voorgelezen door den sergeant-majoor A. G, Go'-ee, spelde kapt. v. Such telen den jubilaris de me daille op de borst, waarna hij hem in har telijke woorden toesprak. Spr. achtte het een waar genoegen deze medaille te mogen uitreiken. Hij herinnerde eraan, dat het 24 jaar geleden is, dat Pas toors bij het lie Reg. order de wapenen kwam, waar hij de mobilisatiejaren mee maakte om aar na op 1 Januari 1923 over te gaan naar de politietroepen en gede tacheerd te worden bij spr.'s afdeeling. Spr. wees erop, dat hij de jaren bij de politietroepen heel hórd heeft moeten wer ken en dat zijn taak dikwijls zwaar is ge weest. Dat was zij ook voor de officieren, doch deze ondervonden veel steun van de onderofficieren. De jubilaris mocht zich steeds in een goede gezondheid verheugen en bleef zich jong toonen ondanks het klim men der jaren. Zoo kon het gebeuren, dat hij in sportwedstrijden dezelfde prestaties verrichtte als Je beste junior en dat spr. den prijs tusschen deze twee moest ver- deelen. Spr. hoopte, dat sergeant Pastoors nog jaren dezelfde goede gezondheid zou mogen genieten en tal van jaren het corps politie troepen zaJ mogen dienen. Als waardeermg var de zijde der offi cieren bood spr. den jubilaris een kleine draagmedaille aan. Vervolgens sprak sergeant-majoor A. G. de Godee, als groepscommandant der poli- AGENDA LEIDEN. Donderdag. „Geloof en Wetenschap", lezing pater J. de Kort,, S.J. over „Ver anderlijke sterren", Turk te 8.15 uur. Donderdag. Bureau-zitting R. K Reclas- seeringsvereeniging gebouw St. Vin centiusver., Hoogl. Kerkgracht 32, 7—8 uur nam. Vrijdag. Opvoering van „Het Paardenmid del", R.-K. H. B. S„ 8 uur. Zondag. Opvoering van „Het Paardenmid del, R.-K. H. B. S., 8 uur. Maandag. Genootschap van den Stillen Om gang, ledenvergadering gebouw St. Joseph-Gezellen, Rapenburg 52, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der spotheken te Leiden wordt van Zater dag 11 tot en met V r ij d a g 17 F e b r. a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, tel 406 en P. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8. tel. 274. tietroepen alhier en als vertegenwoordiger van de onderofficieren. Spr. herinnerde er aan, dat het op 29 Januari tien jaar geleden was, dat de heer Pastoor hier kwam en gedurende dis jaren hebben zij samen heel wat moeilijkheden weten te overwinnen. Het dienen bij het corps politietroepen is niet gemakkelijk, men zou het ook niet willen. Daarbij komt de detacheering naar de grens zooals nu het geval is waarbij men soms vele maanden gescheiden van zijn gezin leeft. Spr. kon niet anders doen dan den jubi laris te verzoeken: kom spoedig terug. Na er vervolgens mede te hebben opge- wezen, dat de heer Pastoors op alle ge bied den mees.en ten voorbeeld gesteld kan worden, bood spr. hem namens de collega's een rookstoel aan. Daarbij voegde hij na mens het hoofdbestuur van de R. K. Ver. van Politietroepen „St. Antonius van Pa dua" een leeslamp en namens de afd. Rot terdam, waarbij ook Leiden behoort en waarvan de jubilaris secretaris is, een zil veren vulpotlood. Aan de echtgenoote en de dochter van den jubilaris werden bloemen aangeboden. Namens de hier gedetacheerde korporaals bood korp. W. P. A. G. Snijders onder har telijke woorden een tijdschriftenbak aan. Vervolgens werd nog gesproken door ad- judant W. E. Wolvers namens de Onderoff. van het 4e Reg. Infanterie, door den ser geant majoor E. J. de Geus namens het per soneel van de garnizoenswerkplaats en dopr den heer J. v. d. Heyden, gepensionneerd brigadier van politie. De heer Pastoors dankte daarna in har telijke woorden voor de sympathieke be langstelling van superieuren en minderen en voor de fraaie geschenken, daarbij aan geboden. ANTOON COOLEN SPREEKT OVER EIGEN WERK. Voor den Chr. Kunstkring. In de geheel gevulde zaal van het Nuts- gebouw heeft gisteravond voor den Chr. Kunstkring de romanschrijver An toon Coolen een lezing gehouden over eigen werk. Spr. wees er op, dat zijn eerste wer ken (Peelwerkers, de Goede Moordenaar, Het Donkere Licht), tot onderwerp heb ben de Brabantsche peel en zijn bewoners. In de peel, deze uitgestrekte barre vlakte moer en veengrond leeft een volk, dat het eigene van de Brabantsch-Kempische volksaard heeft. Men vindt dat volkseigene bloeiender in de streken waar de land bouw wordt beoefend, gelatener en oogen- schijnlijk somberder in het zuidelijk ge deelte van de moer- en veengrond. Een primitief boerenbedrijf vocht aan de bar- sche peelgronden en drong door in de moer om plaggen en turf te steken. De somberheid van het landschap deelde zich mee aan de menschen. Wind en regen trokken in de gezichten het runenschrift. Door hun wei'k werden de menschen in den bodem geworteld, maar onder hun ruwheid liggen mildheid en goede trouw verborgen. Deze menschen hebben een van geslacht op geslacht overgeleverde reserve van levenskracht verworven, door levensaanvaarding en een diepgeworteld probleemloos geloof. De Kempische ziel heeft de ingetogenheid van het landschap en leeft in vi-ede met het leven. Met van verschillende zijner romanfiguren wist spr. het bovenstaande te illustreeren. Hij behandelde daarna zijn beide ro mans „Dorp aan de Rivier" en „De drie Gebroeders". Met het eerste is hij naar de Maasstreek gegaan, waar het leven opge ruimder is, geneigd tot het dwaze en het fantastische, zooals uit het boek ook wel blijken kan, terwijl „De drie Gebroeders" niet aan een bepaalde streek gebonden is. Van beide romans behandelde spr. de hoofdfiguren, waarna hij tenslotte een en ander vertelde over zijn onlangs versche nen roman „Herberg in *t Misverstand". De van Take's it: de beide vorige boeken hadden 't leven lief. zij' achtten het waard geliefd te worden. Ook in „De herberg in 't Misverstand" wordt in laatste instantie deze tendentie tot uitdrukking gebracht. De smart komt ongezien voor de van Ta ke's voor ons allen, de vreugden van 't leven, en zijn schoonheid moeten wij op roepen. De schrijver, die er in slaagt zijn lezers de pracht mee te geven van de ge dachte, dat het leven schoon, goed en beminnenswaardig is, heeft een gelukkig contact bereikt. De heer Coolen ontving een allerharte lijkst applaus. De voorzitter van den kring, dr. J. van Ham, zette aller dankbaarheid in woorden om.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2