.A*' Landbouwordening ontdaan van haar crisis-karakter DONDERDAG 16 FEBRUARI 1939 DE LEICSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 DE MEIJE Parochleele Jongemannen vereen. „St. Jan". In hotel „De Halve Maan" verga derde de St. Jansvereeniging gisteravond. De opkomst was groot, zodat de vasten avondviering weer echt gezellig zou wor den. De heer W. van der Maat opende met den chr. groet en na allen welkom gehee- ten te hebben, sprak hij een dankwoord tot de tooneelclub der vereeniging, die de vastenavondviering op Zondag j.l. in alle opzichten hebben doen slagen. De keurig verzorgde en uitgebreide notulen werden door den secretaris voorgelezen en v de redactie goedgekeurd. Kapelaan A. van der Voorn sprak hier na over vastenavondviering, wat de stem ming er reeds inbracht. Verschillende vastenavond-versjes, die in diverse plaat sen in gebruik waren en nog zijn, werden door spr. naar voren gebracht, wat bij de leden zeer in den smaak viel. In het kort werd het schrijven van den Bisschop van Roermond betreffende de vastenavond viering gememoreerd, waarna hij besloot met de leden een prettige vastenavond toe te wenschen. Voor de rondvraag bestond geen animo, waarna men tot circa kwart voor twaalf gezellig onder elkaar bleef. Hierna werd deze avond gesloten. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Vastenavond-uitvoering. Dinsdag- en Woensdagavond gaf de R.K. Tooneelver- eeniging „St. Michaël" voor een stamp volle zaal een uitvoering in het café van den heer A J. Boers. Het programma pastte uitstekend bij den vastenavondtijd. De beide hoofdnummers waren een en al klucht en vroolijkheid. De voorzitter open de met een kort welkomstwoord en gaf een korte uitleg van het eerste nummer „Een paard op zolder". Boer Ploeger was leelijk beetgenomen door den jood Isaac Meijer. Aller oogen waren vol spanning op de deur gericht, waar het gewonnen paard door binnen moest komen. De vroolijkheid steeg ten top, toen aan het eind van het lange touw een houten paardje op 't too- neel verscheen, wat een danige tegenval ler was voor boer Ploeger. De beide hoofdrollen werden buitengewoon goed vertolkt en ook de andere spelers komt een woord van lof toe voor hun kranig speL Daarna volgde de pauze, waaronder een verloting werd gehouden ten bate van de vereeniging, waarbij een taart werd gewonnen door mej. Lochtman en een door mej. J. v. Rooyen, een doos sigaren door mej. v. Rooyen en een zoutstel door den heer J. Kompier. Na de pauze werd voortgegaan met de één-acter „Het Huwe lijkskantoor van Janus Lijmgraag". Een stukje vol humor en jolijt. Ook hier komt een woord van lof toe aan de spelers. De Firma Hoppezak zorgde voor een keurige grimeering. En zeker mogen we ook den regisseur, den heer de la Rivière, niet ver geten. Nadat door een paar leden nog wat vastenavond-zotternij verkocht was, zijn de avonden met een gezellig samenzijn ge sloten. Een woord van hartelijken dank is zeker op zijn plaats aan de parochianen van 't Zwaantje voor hun trouwe opkomst. Moge het voortaan zoo blijven en „St. Mi chaël" zal zeker haar best doen om steeds het beste te bieden. HOOGMADE „De Heerlijkheid Hoogmade". Maan dagavond vind de tweede uitvoering plaats van de R. K. Harmonievereeniging „De Heerlijkheid Hoogmade" in de zaal van den heer Witteman. Er L hard gewerkt door de leden en het programma ziet er zeer aantrekkelijk uit, prachtige muziek en leuke voordrachten, voor „elck wat wils". Om 7 uur is de zaal dus vol aandachtig luis terende liefhebbers. Hoe vlotter de afwer king van het groote programma, hoe beter de stemming en hoe langer het gezellig samenzijn, een noodzakelijke 'behoefte voor al voor de jongelui. Zij, die er vorige keer zijn geweest, komen beslist weer, want het was prachtig, maar laten zij nog een ken nis meebregen, want het wordt weer een „knaU'-avond. Zie de advertentie van Zaterdag a.s.! Goed afgeloopen, of 'n auto die wilde gaan tuinieren. Woensdagmiddag is een auto, bestuurd door den grossier in kolo niale waren, J. C. van R., wonende te Was senaar, te omstreeks 4.30 uur, door het af- loopen van het linkerachterwiel, waardoor de bestuurder eenigszins de macht over het stuur kwijtraakte, in de bloementuin van den veehouder C. H. terecht gekomen. Het wiel vervolgde alleen de tocht en verdween een eind verder in een aan de rechterzijde van den weg gelegen sloot. Eenige oogenblikken daarvoor waren eenige kinderen ter plaatse op den openbaren weg aan het spelen geweest, maar hadden zich verplaatst, zoodat persoonlijke ongevallen niet voorkwamen. Materieele schade kan natuurlijk bij 'n dergelijk vooral niet uit blijven, maar de schade wordt docr ver zekering gedekt. Op grooten afstand werd het afloopen van het wiel vernomen en spoedig was er flinke belangstelling van personen die in de mee ning verkeerden dat een tweetal auto's op elkaar waren ingereden, hetgeen gelukkig niet waar bleek te zijn. LEIMUIDEN GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente Leimuiden kwam gisteren in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burge meester der gemeente. De Raad besluite op voorstel van B. en W. het voorschot op de vergoeding over 1938 ingevolge art. 101 zesde lid der L.O.- wet 1920, vast te stellen als volgt: R.-K. school 192 leerlingen ad 9.per leer ling is 1728. Bijzondere school met den Bijbel 90 leerlingen ad ƒ9.per leerling is 810. Aan schoolgeld werd geind 250. Het voorschot wordt bepaald op 560. De voorzitter deelt mede, dat van Ged. Staten een schrijven is ingekomen, waarbij de begrooting 1939 met slechts enkele op merkingen zijn teruggekomen. De opmer kingen zijn zeer gering en slechts van ad ministratieven aard. De voorzitter brengt hulde aan de gemeentesecretarie voor de nauwkeurige opstelling van de begrooting. De Raad besluit met algemeene stemmen aan de gemaakte opmerkingen tegemoet te komen. Tot leden van het stembureau worden voor den tijd van 4 jaren benoemd de hee- ien J. v. Dam en H. J. Visser en tot plaats vervangende leden de heeren P. Rietdijk er H. Heenk, welke heeren hunne benoe mingen aannemen. Slootdemping. De voorzitter brengt dan de dorpssloo- ten ter sprake. De uitvoerder der werkver schaffing heeft B. en W. er op gewezen, dat de sloot vanaf het perceel van de wed. Stigter tot dat van J. van Haaster zoo smal is geworden, dat deze beter gedempt kan worden. Dit zal het verkeer ten goede ko men en ook de volksgezondheid. In dit slootgedeelte is heel weinig doorstrooming en in de zomermaanden verspreidt deze sloot een zeer onaangename geur. Het dem pen kan met weinig kosten gespaard gaan van de af te graven rietlanden komt ma teriaal in overvloed. De eenige kosten van de gemeente zijn het vervoer vanaf de Nieuweweg tot de plaats van demping. De transportkosten worden geraamd op ƒ300. De heer Rietdijk vraagt of deze sloot met het oog op brandgevaar gedempt kan wor den. De voorzitter zegt, dat de bran draad een onderzoek heeft ingesteld en dat ge bleken is, dat tegen demping geen bezwaar is De Raad besleuit daarna met alge meene steipmen dat gedeelte van de sloot te dempen. Daarna sluiting. IJsclub „Nut en Vermaak". De IJsclub „Nut en Vermaak" te Leimuiden hield Dinsdagavond in de groote zaal, van de wed. J. Sneeboer alhier voor de leden een feestvergadering ter gelegenheid van het 25-jarig voorzitterschap van den heer J. v. Rijn. De secretaris de heer J. W. de Ren opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, speciaal tot een heer J. A. Bakhuizen, eere-voorzitter der Vereeniging en diens echtgenoote. Hij ver telde in het kort waarom deze feestverga dering was belegd. Spr. feliciteerde op har telijke wijze den heer J. van Rijn met zijn 25-jarig jubileum als voorzitter der ver eeniging. Hij schetste den voorzitter als de rechte man op de rechte plaats. Ook de eere-voorzitter, burgemeester Bakhuizen sprak den jubilaris op hartelij ke wijze toe. Spr. memoreerde dat de heer van Rijn, de eerste Leimuidenaar was, waarmede hij nog voor zijn benoeming tot burgemeester, kennis maakte. De heer van Rijn dankte de beide spre kers voor de gelukwenschen. Daarna was het woord aan de tooneelvereeniging „Een dracht" uit Bodegraven. Door deze ver eeniging werd opgevoerd het tooneelstuk „Zonsopgang" gemengd spel in drie bedrij- door Joh. van Eekelen (regie J. A. Ten Brink, grim. André de Jong). Van deze opvoering, die uitstekend ge- aagd kan worden genoemd, hebben de aanwezigen genoten, in ademlooze stilte werd het spel gevolgd en na afloop viel een daverend applaus den spelers ten deel. Na de pauze werden eenige vroolijke stuk jes gegeven, vooral Loetje en Loutje wis ten de lachlust van de aanwezigen op te wekken. Te ruim half een was het officieele ge deelte van dezen avond afgeloopen, de heer J W. de Ren dankte den spelers op harte lijke wijze voor het gebodene. Hij zeide, dat het op goed geluk met de vereeniging „Eendracht" was geprobeerd. Dit probee- ren was een succes geworden, dank zij de medewerking van „Eendracht" uit Bode graven noemde spr. dezen avond schitte rend geslaagd. Spr. wenschte dan ook de tooneelvereeniging „Eendracht" een tot weerziens in Leimuiden toe. Men bleef nog enkele uren bijeen voor het maken van een dansje. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: Chr. Bekooy, W assenaar, Tulpweg 4. Cur. Mr. J. van der Veen Vonk Wassenaar. J. van 't Hoff, slager, Haarlem Gen. Cronjestraat 92. Cur. Mr. W. de Rijke, Haarlem. H. Kloot, zich noemende de schrijvende H. Kloots, koopman in confectiegoederen, Haarlem, Kruisweg 4. Cur. Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, Haarlem. F. B. Meijer, vroeger tabaksbewerker, thans zonder beroep. Zwanenburg, Olmen laan 25, Haarlemmermeer. Cur. Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, Haarlem. J. F. van Nieuwburg, kruidenier, Zwa nenburg, Zwanenburgerdijk 467, Haar lemmermeer. Cur. Mr. F. J. Gerritsen, Haarlem. B. W. de Graaff Jr., winkelifer in bedden etc. Haarlem. Gen. Cronjestraat 68. Cur. Mr. J. Hoog, Haarlem. 0e normale beleefdheid; Geldt zeker ook voor het ORGANISATIES GAAN HET WERK OVERNEMEN. Oppertoezicht van de regeering blijft behouden. Bij de Algemeene Landrukkerij is ver schenen een rapport betreffende overne ming der landbouw-crisismaatregelen door de bedrijfsgenooten. Nadat in April van het vorig jaar de da gelijksche besturen der drie centrale land bouworganisaties (het Kon. Ned. Land- bouwcomité, dat Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en de Christ. Boeren- en Tuinders bond in Nederland) met den mi nister van Economische Zaken de wensche- ljjkheid hadden besproken de maatregelen voor het landbouwbedrijf meer in handen te leggen van het bedrijf zelf, is een com missie gevormd, bestaande uit twee leden van het college van regeeringscommissaris- sen (den voorzitter, mr. dr. A. A. van Rhijn, en den ondervoorzitter, ir. S. L. Louwes) en twee vertegenwordigers van elk der drie organisaties dr. T. P. Huisman en de heer N. H. Blink voor het Landbouwcomité, de heer H. Ruyter en mr. H. van Haastert voor de K. N. B. T. B. en de heer Chr. van den Heuvel en mr. W. Rip voor de C. B. T. B.) Openlijke bespreking. Deze commisie heeft na een aantal besprekingen een rapport opgesteld, dat aan het college en de dagelij ksche be sturen der drie centrale landbouwor ganisaties is voorgelegd. In een ge meenschappelijke vergadering is daar op besloten den minister het rapport aan te bieden met het verzoek dit te publiceeren, opdat de betrokken groepen op het gebied van landbouw, handel en nijverheid zich over de daarin als proeve neergelegde richtlijnen zullen kunnen uitspreken. Het nieuwe principe. Over de inhoud van het rapport kunnen wij het volgende mededeelen. In een uitvoerige inleiding wordt de wen- schelijkheid betoogd, dat de landbouw-cri- cismaatregelen door de bedrijfsgenooten worden overgenomen.' Na een uiteenzetting dat de landbouw economisch veel kwets baarder is dan de meeste andere bedrijfs- trakken, worden de fouten van de huidige regeling besproken. Deze regeling, waarbij de overheid zeer veel van bovenaf vaststelt, moet op den duur leiden tot verstarring, ver- ambtelijking en verslapping der ver antwoordelijkheid van het bedrijfsle ven. De eenige mogelijkheid om deze bezwaren tegen te gaan is, dat de over heid terugtreedt en het georganiseerde bedrijf op den voorgrond wordt ge steld. Wegens het zeer groote aantal bedrijfs genooten kan de landbouw evenwel niet, zooals andere bedrijfstakken, tot vrijwil lige economische samenwerking komen. Door aan organen, die door het bedrijfs leven zullen worden gevormd, bepaalde be voegdheden te geven, zal de landbouw in staat worden gesteld, de regeling van het bedrijf zelf in handen te nemen en zijn economische positie te versterken. Nieuwe wegen zullen moeten worden in geslagen. Het zwaartepunt van de voor den landbouw noodzakelijke maatregelen zal niet meer moeten berusten bij de overheid, doch de verantwoordelijkheid en het risico van het bedrijf zelf moeten worden gelegd. Het zoeken van nieuwe afzetgebieden naast rationaliseering van het bedrijf, die de kostprijs verlaagt, zulen tot de belang rijkste problemen behooren, waarvoor het bedrijf zich gesteld zal zien. Voorts zal moeten worden onderzocht, of nieuwe be en verwerkingsmethoden 'n oplossing kun nen brengen, b.v. melkwol, aardappedvlok- ken, gedroogde bieten. Wel zal de overheid hierbij van voorlichting moeten dienen om de technische mogelijkheden van een nieu we vinding te onderzoeken, maar de ver breiding daarvan en de verantwoordelijk heid voor de toepassing moeten bij het be drijf zelf blijven. In de naaste toekomst zullen ongetwijfeld nug talrijke maatregelen van economiscnen aard voor de landbouw noodig zijn, o.a. verbouw van producten, die ons land niet voldoende voortbrengt, te stimuleeren en de voortbrenging van producten, welke wij met verlies uitvoeren, te beperken. Gebondenheid blijft dus noodig, doch deze zal niet moeten zijn ambtelijk, maar van wege organen van het bedrijfsleven, niet centraal, maar gedecentraliseerd. Op deze wijze zal bij de uitvoering meer met bijzondere omstandigheden kunnen worden rekening gehouden, dan wanneer de uit haar aard strakke lijn der overheid moet worden gevolgd. De uitvoering. Op deze inleiding volgen zeven hoofd stukken, waarin de grondslagen voor een regeling door het georganiseerde bedrijf worden ontvouwd. Blijkens het eerste hoofdstuk wordt voor de overneming het huidige systeem van vreplichting tot aansluiting bij krachtens een wet aan te wzen bedrijfsorganen aan bevolen. Dit stelsel heeft het voordeel, dat daarvoor niet aanstonds een nieuwe wet telijke basis noodig is, doch gebruik kan worden gemaakt van de Landbouw-crisis- wet. Het crisis-organisatie-besluit zal even wel gewijzigd moeten worden. Hei volgend hoofdstuk, over de organen, beschrijft in de eerste plaats de organisa torische opbouw, welke in groote lijnen ge lijk zal kunnen zijn aan den opzet van de huidige landbouw-crisisdienst, n.l. produc ten-organen voor het geheele land (de huidige centralen) en provinciale organen, welke met de uitvoering van onderdeelen kunnen worden belast (de huidige provin ciale landbouw-crisis-organisaties en gewes telijke tarwe-organisaties). Daar het in de bedoeling ligt, de landbouw-crisis-maatre- gelen geleidelijk over te dragen zal aan een centraal-coördineerend orgaan voor- loopig wel geen behoefte bestaan. Van de bedrijfsorganen, waarvoor de ver- eenigingsvorm de voorkeur verdient, zul len de organisaties der bedrijfsgenooten de leoen zijn, terwijl de bedrijfsgenooten als aangeslotenen zullen toetreden. De bestu ren zullen' door de leden worden benoemd, doch het rapport acht het raadzaam, dat .n voorkomende gevallen ook aan de indi- vidueele bedrijfsgenooten eenige invloed op den gang van zaken wordt toegekend. De leden zullen zijn de drie centrale landbouw-organisaties (andere landbouw organisaties zijn overigens niet a priori uit gesloten), en voorts de specifiek technisch - economische organsaties, welker positie voor elk geval afzonderlijk zal moeten wor den bezien. Op welke wijze de organisaties cp het gebied van handel en nijverheid die nen te worden ingeschakeld, wordt in het rapport in het midden gelaten, daar dien aangaande nog met de betrokken bedrijfs groepen moet worden overlegd. Welke plaats aan de landarbeidersbon den in het organisme móet worden toege kend, dient evenzeer nog nader te wor den overwogen. Een paragraaf over de taak en de bevoegdheden der organen, wel ke van die der huidige landbouw-crisisin- stellingen aanmerkelijk zullen verschillen, omdat de organen grooter zelfstandigheid zullen genieten, besluit dit hoofdstuk.. Hoofdstuk III is gewijd aan de methode, welke bij de overneming en vervolgens jaarlijks dient te worden gevolgd. Aanbe volen wordt het systeem van richtprijzen te vervangen dooh een stelsel, waarbij de cverheid zoodanige voorwaarden schept, b.v. door heffingen en financieele bijdra gen, dat het bedrijf door het nemen van waarop gerichte maatregelen voor zijn pro ducten een prijs kan bereiken, welke gele gen is binnen, na overleg tusschen over heid en bedrijf, vastgestelde ruime prijs- grenzen. Als zoodanige prijsgrenzen wor den b.v. in het rapport genoemd voor rog ge en gerst ƒ7. tot ƒ9.en voor boter 1.20—1.60. Voor het geval de prijs van het product onder de benedengrens mocht zakken hetgeen zich practisch slechts zal voordoen in onvoorziene omstandigheden, b.v. bij een buitengewoon groote oogst, plotselin ge handelspolitieke maatregelen van het buitenland met ernstige consequenties enz. zal de overheid maatregelen dienen te nemen, waardoor de landbouwer voor zijn product weer een prijs ontvangt, die boven deze grens ligt. Zou dè prijs van het pro duct boven de bovengrens stijgen, dan zal het aan de regeering vrij staan in haar maatregelen zoodanige wijzingen aan te brengen, dat de prijs onder de bovengrens daalt. Wanneer dit systeem wordt aanvaard, zal de gang van zaken bij de overneming der bedrijfsmaatregelen en voorts ieder jaar aldus zijn, dat de regeering en belang hebbenden voor elk product besprekingen zullen voeren over de prijsgrenzen en ver volgens, wanneer deze zijn vastgesteld, over de maatregelen, die de regeering moet nemen om zoodanige voorwaarden te schep pen, dat het bedrijf een prijs kan bereiken, welke binnen deze marge is gelegen. Op deze wijze zal het bedrijf zelf binnen zekere grenzen het risico en de verant woordelijkheid voor zijn maatregelen dra gen en zal aan het bedrijf grootere vrij heid kunnen worden gelaten. DE MINISTER HEEFT HET LAATSTE WOORD. In een volgend hoofdstuk wordt het al gemeen vernietigingsrecht van den minis ter behandeld, dat deze wegens zijn ver antwoordelijkheid uiteraard niet kan ont- beeren. Ook zal het om verschillende rede nen gewenscht zijn, dat de minister op be langrijke, nauwkeurig omschreven punten een goedkeuringsrecht zal bezitten. Inzake de financiën vermeldt hoofdstuk V, dat de inkomsten der organen zullen be slaan uit heffingen, in te stellen bij de be drijfsgenooten en voorts uit bijdragen uit het Landbouw-crisisfonds, waarin de op brengst vloeit van de door de overheid vastgestelde heffingen. De begrooting van het fonds zal van de huidige niet veel ver schillen, behoudens, dat onder de uitga ven in vele gevallen groote subsidieposten zullen voorkomen. Ook de orgaanen zullen begrootingen moeten opstellen, welke de goedkeuring van den minister behoeven. De financieele controle kan volgens hoofdstuk VI behandeld, in eersteinstan- tie aan een door de bedrijfsgenooten op te richten eigen accountantsdienst of aan par ticuliere accountantskantoren worden op gedragen, doch de minister zal door zijn accountantsdienst supercontrole uitoefenen. De politieele controle zal evenzeer onder een zeker oppertoezicht van overheidswege aan het bedrijf zelf kunnen worden over gelaten. Het laatste hoofdstuk behandelt de be slechting van geschillen. Over de admini stratieve geschillen zullen provinciale com missies, samengesteld door het bedrijf, on der goedkeuring van den minister, in hoog ste instantie beslissen. Voor de bestraffing van overtredingen worden onafhankelijke tuchtrecht-commissie, zooals ook bij de huidige regeling bestaan, het meest ge wenscht geacht. De vraag, ten slotte, of de rechtsgeschillen evenals thans door arbitra ge, dan wel door den gewonen rechter die nen te worden beslecht, wordt in het rap port nog niet definitief beantwoord. De onthulling van den Grotius-gedenksteen kt de Nederlandsche Kerk te Londen. Boven: een overzicht tijdens de rede van Lord Macmillan; onder: minister mr. J. A. N. Patijn temidden der autoriteiten. Naast den minister onderscheidt men Vord Ha'ik

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12