n jjïïlaióon YlMty* ff 2,50 OMGEVING Erkenning van Franco De strijd in het verre Oosten DONDEFjIÏAG 16 FEBRUARI 1939 DE LEÜSCHE COURANT TWEFJ>F. PMn - PAG. 6 QutneA. Heeft U last van haaruitval of roos wendt U tot onze salon SALON VOOR MODERNE COIFFURES Permanent wave met en zonder Electriciteit vanaf Breestraat 171A Telef. 1185 s.t/o. GERZON LEIDEN BESLISSING IN BRITSCH KABINET REEDS GEVALLEN. Overleg tusschen Londen en Parijs. Het Britsche kabinet heeft, naar United Press uit betrouwbare bron verneemt, be sloten, zij het niet met algemeene stemmen, dat Engeland Franco „de facto" zal er kennen. Ook is besloten, met de publicatie van dit besluit te wachten, tot de Fransche re geering geraadpleegd is. Het kabinet heeft Chamberlain en Hali fax volmacht gegeven, de besprekingen met Frankrijk voort te zetten en een ge schikt oogenblik te kiezen, om de beslis sing bekend te maken. Een erkenning „de jure" zal later ge schieden, nadat eenige juridische moeilijk heden uit den weg geruimd zyn. EEN NIEUW RECHTSCH OFFENSIEF TE VERWACHTEN. De oproep van Negrin om den weer stand voort te zetten moet, naar rechtsche autoriteiten gisteren tegenover den verte genwoordiger van Reuter hebben verklaard een logisch antwoord vinden in een nieuw rechtsch offensief. Terwijl bepaalde berichten, dat troepen saamgetrokker. worden voor een offensief op de eene of de andere plaats, niet kun nen worden bevestigd, is het duidelijk, dat gissingen in enkele gevallen moeten uit komen. Men moet er echter aan denken, dat de zeven rechtsche legerkorpsen, die juist gereed zijn met hun zware Catalaan- sche campagne, uiteraard eenigen tijd noo- dig zullen hebben om hun nieuwe stellin gen te betrekken en een offensief voor te bereiden. In gezaghebbende kringen wordt er hier op gewezen, dat de eisch van Franco tot vol ledige overgave der republikeinen onher roepelijk schijnt te blijven. BUITENLAND BELGIË DE REGEERINGSCRISIS. Spaak weigerde een portefeuille. De kabinetsformateur Pierlot heeft gis teren zijn demarches voor een eventueele samenstelling van een nieuwe regeering voortgezet. Pierlot heeft verschillende personalitei ten ontmoet en men weet ook, dat hij de portefeuille van buitenlandsche zaken heeft aangebeden aan den afgetreden mi nister-president Spaak. Dqze heeft echter cit aanbod van de hand gewezen en men zegt, dat hij voornemens is, enkele weken rust in het buitenland te nemen. De heer Pierlot confereerde gisteren o.a. cok met van Cauwelaert, doch men weet riet, of het was om den katholieken staats minister een portefeuille aan te bieden dan wel om met hem het geval-Martens te be spreken in zijn hoedanigheid van voorzit ter der koninklijke Vlaamsche academiën. Pierlot werkt nog steeds op de basis van het driepartijen-ministerie dus met katho lieken, socialisten en liberalen. Anderzijds zou het ook zijn bedoeling zyn, enkele extra-parlementaire leden in de regeering op te nemen, indien hij in zjjn opzet zou slagen. Hij ontveinsde zich echter niet, dat eerst nog tal van moeilijk heden overwonnen moeten worden, alvo rens definitief over een kabinetsformatie zal kunnen worden gesproken. HENRI JASPAR OVERLEDEN. Een sensationeel heengaan. Henri Jaspar, de Belgische katholieke minister van Staat, die dezer dagen nog door Koning Leopold met de vorming van een nieuw kabinet belast werd, is gisteren vrij plotseling overleden. Sinds eenigen tijd had minister Jaspar last van twee gezwellen in de ingewanden. HENRI JASPAR f De groote inspanning, die hij zich by zijn vergeefsche pogingen tot vorming van een kabinet getroost heeft, is, naar men aan neemt, mede de oorzaak geworden van een verergering van zijn kwaal. Dinsdagavond was zijn toestand plotse ling verergerd, zoodat operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Dit heeft den oud-pre mier echter niet meer kunnen redden. Henri Jaspar, die 68 jaar is geworden, heeft als vooraanstaand lio der katholieke partij in den loop der jaren vrijwel alle departementen bestuurd. Een paar uren vóór zijn overlijden had de staatsminister in de kliniek het bezoek ontvangen var. koning Leopold. In de Wetstraat heerschte groote versla genheid onder de politiseerende journalis ten. Nog maar drie dagen geleden had men den heer Jaspar nog druk in de weer ge zien met zijn poging tot kabinetsformatie. Sommige bladen roemden toen zelfs, wat z\i noemden zijn blakende gezondheid en groote vitaliteit. Thans is hij niet meer. DUITSCHLAND DE WINSTEN OP „ARISEERINGEN" VAN ONDERNEMINGEN. Afstand ten gunste van de Rijkskas. Ter uitvoering van de verordening be treffende het Joodsche vermogen van 3 December 1938 is een verordening uitge vaardigd. Daarin wordt bepaald, dat 70 pet. van de win?t op de „ariseering" moet worden afgeleverd By stukken grond moet zelfs tot 100 pet. van de op die wijze verworven winst wor den afgestaan De heffing geschiedt ten gunste van de Rijkskas. Het doel der maat regel is om voor zoover dat mogelijk is geen ongerechtvaardigde en specuTatieve "crmogens-vorrdeelen voo den kooper van een object, dat tot dusverre Joodsch was, te doen ontstaan, aangezien by de meeste Joodsche zaken de verkooprwaarde sterk genaderd is to* de zuivere materieele waarde van voorraden en inrichtingen. Goodwill, een vroeger misschien voorhan den omzet waarde en een winstwaarde zijn "aak voor een groot deel verdwenen. Wan neer nu na de ariseering omzet en crediet weer snel de hoogte in gaan, ontstaat een winst, aan het tot stand komen, waarvan de nieuwe eigenaar vaak slechts voor een deel door eigen prestatie heeft meege werkt. Derhalve behoort, en dat is volgens dif D. N. B.-bericht de zir. van den maat regel, een belangrijk deel van deze winst in de algemeene kas van het volk. DE TWEEDE HEFFING DER JOODSCHE BOETE. Opbrengst veel geringer dan van de eerste heffing. Men gelooft stellig, dat het tweede ge deelte van de aan de Joden opgelegde boete een veel geringere opbrengst heeft opgeleverd dan de eerste heffing, aange zien vele Joden reeds hun volledige boete hebben betaald en uit het land getrokken zijn. Nog veel meer Joden waren vermoe delijk in het geheel niet in staat om de ouota van gisteren te betalen. ARBEIDSDIENSTPLICHT. ">ok voor buitenlanders ln Duitschland. Krachtens een gisteren uitgevaardigde verordening kan, als de uitvoering van dringende werkzaamheden van nationaal belang door het gebrek aan arbeidskrach ten in gevaar wordt gebracht, een be roep gedaan worden op iederen in Duitsch land wonenden buitenlander, evenals op iederen Duitscher. ENGELAND VRAAG EN ANTWOORD IN HET LAGERHUIS. Over Spanje en Hainan. In antwoord op een vraag in het Lager huis heeft Chamberlain er aan herinnerd, dat Mussolini zich verplicht heeft de Ita- liaansche vrijwilligers aan het einde van den oorlog in Spanje terug te t-ekken. „Wat de Duitschers betreft aldus de premier Hitier heeft mij te München medegedeeld, dat hij bereid zou zijn de Duitsche vrijwilligers terug te trekken, wanneer de andere landen tot hetzelfde be reid zouden zijn". Chamberlain verklaarde verder, dat de Britsche regeering vurig wenscht, dat de oorlog zonder verder bloedvergieten zal eindigen. De regeering houdt met beide zijden contact voor het geval haar diensten gewenscht worden. De regeering acht het verder op het oogenblik niet gewenscht de verantwoordelijkheid voor het steunen van bijzondere vredesvoorwaarden op zich te nemen. Men vroeg den premier ook, of reeds een beslissing is genomen ten aanzien van er kenning van Franco. Chamberlain ant woordde, dat de regeering de kwestie nog bestudeert, zoodat hij geen verdere verkla ringen kon afleggen. Verder heeft ook Butler verscheidene vragen in het Lagerhuis over Hainan en Spanje beantwoord. Zoo deelde hij o.m. mede, dat de Japanners geen mededeel in g hadden gedaan van hun voornemen op het eiland Hainan troepen aan land te zetten. De Japanners hebben echter wel ver klaard geen territoriale oogmerken te heb ben. De bezetting van het eiland zou niet langer duren dan door militaire noodzaak zou worden ingegeven. De Britsche en Fransche regeeringen zijn in voortdurende verbinding over de behartiging der gemeen schappelijke belangen in de Zuid-Chinee- sche wateren. Ten aanzien van den toestand in Spanje MONGOOLSCHE STEUN AAN CHINA. Guerrilla in Binnen-Mongolië. Prins Sja, de voorzitter van den Mon- goolschen autonomen politieken raad, die vandaag in Tsjoeng King is aangekomen, heeft tegenover vertegenwoordigers der buitenlandsche pers verklaard, dal Mongo lië steeds een integreerend deel van China za. blijven uitmaken en voegde hieraan toe, dat Mongolië Tsjang Kaï Sjek zou steu nen in zijn strijd tegen Japan. In samenwerking met de Chineesche strijdkrachten hebben de Mongoolsche troe pen den Japanners in het Westen van Bin nen-Mongolië reeds zware verliezen toege bracht. De Mongolen organiseeren guerrilla-een heden en oefenen manschappen, om den Ja- panschen aanvallers tegenstand te bieden, terwijl vele Mongoolsche leiders, die zich aanvankelijk hadden overgegeven aan de Japanners hen thans bestrijden. Voorts wordt gemeld, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek aan generaal Wang, den garnizoenscommandant op het einland Hainan, bevel heeft gegeven, zich tegen ae bezetting van het eiland door de Ja panners te blijven verzetten. Naar het Chineesche telegraafagentschap meldt, is officieel medegedeeld, dat Chi neesche vliegtuigen het Japansche vliegveld te Joen-Tsjeng, aan den spoorweg in het Zuid-Westen van Sjansi, op 5 Februari gebombardeerd hebben. Het vliegveld werd geheel vernietigd. zeide Butler, dat de Britsche betrekkingen met de Spaansche regeering onveranderd blijven. Bij uitblijven van c?enige tegen overgestelde beslissing zal de Britsche re geering zelf moeten besluiten, welke be slissingen van invloec zijn op de Spaansche aangelegenheden en welke aan de Spaan sche vertegenwoordigers moeten worden medegedeeld. TSJECHO SLOWAKIJE. TALRIJKE FASCISTEN GEARRESTEERD Meer dan 200 leden van geheime fascisti sche organisaties en organisaties, welke met de fascisten sympathiseeren, zijn sedert Zondag door de politie van Tsjecho-Slowa- kije gearresteerd. De politie bemerkte, dat een uitgebreide samenzwering bestond, toen zij in de nabijheid van Brno een aantal groe pen jongelieden ontdekt,e, die gedurende den nacht militaire oefeningen hielden. De leiders te Praag en elders werden ge arresteerd en groote hoeveelheden anti-se- mietische pamfletten werden in beslag ge nomen. Blijkbaar beriidde men daden van geweld tegen de Joden voor. PALESTINA DUITSCHE GEWEREN IN ARABISCHE DORPEN GEVONDEN. Drie Arabische dorpelingen, die door Britsche militairen bij een gevecht gevan gen waren genomen, zijn gisteren door de militaire rechtbank te Jerusalem ter dood veroordeeld. Op een tafel lagen als bewijsstukken vier geweren van Duitsch maaksel, vier bande liers en meer dan 200 patronen, die op de mannen bevonden waren. AMERIKA HET DEFENSIE-PROGRAM. Door het Huis v. Afgevaardigden goedgekeurd. Stephan Pace, lid van de militaire com missie van het huis van afgevaardigden, heeft gisteren in he* Amerikaansche Huis van Afgevaardigden den verkoop van vlieg tuigen aan het buitenland verdedigd, waar bij hij o.m. zeide: Wanneer Engeland en Frankrijk verslagen worden, worden wij bedreigd. Het is nu beter vliegtuigen aan Engeland en Frankrijk te verkoopen voor hun verdediging, dan met een groote macht ten oorlog te trekken om een aantasting van dit halfrond te verhinderen. Spr. herinnerde het Huis aan de mogelijk heid van een afstand der Bermuda-eilanden, wanneer Duitschland ooit over Engeland en Frankrijk mócht zegevieren. Ten slotte keurde het Huis met 367 tegen 15 stemmen het defensieprogramma goed, dat thans naar den Senaat gaat. De goed keuring geschiedde nr- een verklaring door den leider der meerderheid, Rayburn, vol gens welke de toestanden in Europa „vul- canischer zijn dan in 1914". Rnltenlandsche Berlrhleo ZAKAH LEANDER IN DE STUDIO GEWOND. De bekende Zweedsche actrice Zarah Leander is volgens een bericht van de „Petit Parisien", het slachtoffer gewor den van een ongeval in de studio's van Neubabelsberg bij Berlijn. Bij het maken van een opname van zeer naby zou de filmster vrij ernstige bi-and- wonden opgeloopen hebben, zoodat zij naar een Berlijnsche kliniek overgebracht moest worden om een operatie aan de oogleden te ondergaan. LISSE Tentoonstelling huishoudcursus. Don- derdag- en Vrijdagavond zal in de R.-K. Jongensschool een teenioonstelling worden gehouden van de alhier gehouden huishoud- cursus, uitgaande van den L. T. B. Op deze tentoonstelling kan men de producten, wel ke op deze cursus worden gemaakt, zien, alsmede de resultaten, welke bereikt zijn. Voor de ouders, die hun kinderen den aanstaanden cursus willen doen bezoeken, is dit een mooie gelegenheid om met het doel en inhoud van deze voor meisjes zoo uitstekende cursus kennis te maken en hiervan profijt te trekken. Een bezoek aan deze tentoonstelling ra den wij een ieder aan, doch in het bijzon der de moeders en toekomstige leerlingen. LE1DSCHEN DAM Groene Kruis. Onder voorzitterschap van den heer F. Warmolts hield de afdee- ling van het het Groene Kruis gisteren avond in café „De Zwaan" haar jaarver gadering. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester bleek, dat het batig saldo van de vereeniging op 1 Januari 1939 925.72 bedroeg. De begrooting 1939 werd in in komsten en uitgaven ongewijzigd vast gesteld op 2932.72. Uit het jaarverslag van ten secretaris stipten wij aan, dat Zuster Becker in 1938 niet minder dan 1649 bezoeken had afgelegd en dat de ver eeniging 366 leden telt. Bij de bestuurs verkiezing worden de drie aftredende be: stuursleden de heeren J. Kotrts, C. Deur- loo en van Alkemade herkozen. In de commissie voir het nazien van de rekening en verantwoording van den pen ningmeester voor 1939 werden beniemd de heeren A. v. d. Akker, H. Verheijen en W. Stijsiger. Tot afgevaardigde voor de alge meene vergadering werd benoemd de heer F. Warmolts en tot plaatsvervanger de heer J. Koerts. NOORDWIJKERHOUT Eerste hulp bij luchtaanvallen. Op 6 Maart a.s. begint de cursus eerste hulp bij luchtaanvallen, uitgaande van de afdee- ling Noord wij kerhout van E. H. B. O. De cursus wordt gegeven door dr. Postel. Ook riet-leden van E. H. B. O. kunnen er aan deelnemen. Het cursusgeld bedraagt de ge ringe som van 0..10 per avond. Uitvoering Maria-Congregatie. In de groote zaal van café „De Zwaan" alhier, was er Dinsdag- en Woensdagavond een uitvoering van de Maria-Congregatie. Bei de avonden was de zaal flink vol. De ope ning geschiedde door den directeur kape laan Schretlen, waarna door 't zangkoor tje een welkomstlied werd gezongen. Vóór de pauze werden twee tooneelstukjes op gevoerd, afgewisseld door een zangnum mer. Na de pauze werden reidansen ge daan en werd het tooneelstuk „Daar was' lestmaal", gespeeld. De monddharmonica- club met trommelslager van de Kruisvaart van het St. Joseph-cohort, verzorgde het muzikale gedeelte van den avond. Beide avonden zijn uitstekend geslaagd en het publiek liet de lachspieren goed werken. Na afloop bracht kapelaan Schretlen zijn dank uit aan allen die tot het welslagen van de uitvoering hebben medegewerkt. In het bijzonder bracht hij dank aan de dames van Iersel en Schrijnemakers voor de leiding by tooneel en zang, aan den heer v. d. Eerg voor zijn pianospel en de jongens van de Kruisvaart voor hun mu ziek. In den loop van den avond werden bloe men aangeboden met een toepasselijk woord van kapelaan Schretlen aan de dames M. van Iersel en M. Schrijnemajeers en ge schenken aan Mej. T. van Iersel, den heer v. de Berg en Dirk Hoogkamer, leden van de mondharmonicaclub. Vertrokken: E. Duivenvoorden n. Noordwijk H. C. Immerzeel n. Sassen- heim W. M. Bakker n. Sassenheim A. Eecen n. Noordwijk E. Eecen n. Noordwijk V. M. Schagen n. Blokker M. P. Versteege n. Uithoorn T. Breg- man n. Noordwijk E. van Kesteren n. Noordwijk S. de Kruijff n. Voorst J. A. Verwer n. 's-Gravenhage M. J. Verburg n. Haarlem A. Hageman n. Hilegom G. F. van Toledo n. 's-Graven hage J. A. van Paridon n. Hooge en Lage Zwaluwe P. G. A. Heemskerk n. Amsterdam J. Tak n. Utrecht P. van Lierop n. Lisse C. Duivenvoorden n. Oegstgeest E. van den Burg n. Haar lem A. W. Beunen n. Venray R. P. H. Mulder n. Leiden R. F. Elsenbroek n. Oude Tonge P. M. A. Wijers n. Rot terdam E. L. Antonissen n. Nijmegen M. J. C. Elsenbroek n. Oude Tonge C. Verlan n. Enschede E. C. van Ber- kel n. Haarlemmermeer M. C. Geerlings n. Oude Tonge C. VerlaanHooger- vorst en gezin n. Enschede W. A. Gy- zen n. Riethoven J. M. van der Raadt n. Haarlem C. Meeuwenoord n. Noord wijk W. J. J. Imming n. Alkmaar. Gevestigd: J. Temme van Amster dam H. A. M. Schellen van Rotterdam L. P. Brouwer van Rotterdam J. A. Vreeburg van Uitgeest G. H. Doffer- hoff van Valkenburg (Z.-H.) A. M. H. M. Roozen van Bloemendaal A. M. Swart van Amsterdam J. C. Witsenboer van Utrecht J. Bakker van Harenkars pel C. C. Warmerdam van Nieuwer- Amstel J. Zuiderduin van Laren J. G. Erkens van Rotterdam A. J. Kloos van Rotterdam A. B. M. Köllmann van Utrecht A. C. Vink van Sassenheim H. G. M. van de Pol van Heusden J. J. M. Bergman van Wateringen E. Gra- veleijn van Amsterdam P. van de Bor van Aalsmeer M. A. Kreitler van 's-Gra venhage L. M. A. van de Gent van 's-Gravenhage J. de Wit van Noordwijk A. B. van DijkDuivenvoorden en ge zin van Voorhout G. J. A. Biestervelt van Utrecht J. C. Meijer van Lisse A. C. de Graaf van Rotterdam N. J. Groen van Wassenaar J. Wareman, A. Pvaias, W. A. J. Palte, E. J. F. Budike," J. Verploegen en F. F. E. Richartz allen van Poortugal. OEGSTGEEST St. Josephsgezellenver. De verplichte vergadering van de St. Josephsgezellen zal hedenavond niet plaats vinden. Wél: vrije bijeenkomst. Hanze. In „St. Willibrord" hield de Hanze haar jaarlijksche feestavond. Bij de opening verwelkomde de waarnemend voorzitter, de heer W. Hienkins, de aan wezigen, waaronder ook de dames der leden. Voorts verheugde het spreker ook Pastoor Loojaard wederom op deze bij eenkomst te mogen begrooten. Vervolgens werden eenige huishoudelijke aangelegen heden besproken. Daarna was het woord aan de feestcommissie, die onder leiding van den heer Elshof voor de noodige at tractie had gezorgd. Er heerscht een op gewekte stemming en het was reeds laat toen de voorzitter den avond voor beëin digd verklaarde. SASSENHEIM „Bloemlust". De Triumphtulpen-tentoonstelling, een novum, welke van 21 tot 24 Febr. in „Bloemlust" wordt gehouden, zal door den Burgemeester worden geopend. Kampioenschap Biljarten. Maandagavond werd de beslissingspar tij gespeeld om het P.S. kampioenschap van Sassenheim, tusschen de heeren J. Diederiks en Gr. Zandbergen, welke par tij de heer Diederiks wist te winnen, zoo dat deze vcor dit jaar kampioen werd. Hieronder volgt de algeheele stand: gew.verl.gem.h.s.pnt. J. Diederiks 12 1 5.58 38 24 P C. Duivenvoorde 10 3 5.00 48 20 J. v. Reisen 10 3 4.23 43 20 Gr. Zandbergen 12 1 3.97 31 24 C. Guldemond 8 5 3.67 25 16 Chr. Homan 7 6 3.13 20 15 A. J. v. d. Wiel 6 7 2.93 24 12 G. v. Diest 6 7 2.89 19 12 H. Schoo 5 8 2.77 25 10 R. Haver 2 9 2.68 29 6 Nic. v. Diest 3 10 2.47 19 0 Chr. Zandbergen 3 10 2.37 25 6 A. Guldemand 5 8 2 32 33 11 A. Hoogervorst 0 13 1.41 10 0 Dinsdagavond werden door det wethou- der, den heer Bader, de prijzen uitge deeld. J. Diederiks eerste prijs, wisselbe ker, tweede prijs de heer P. C. Duiven voorde, derde prijs de heer J. v. Reisen, vierde prijs de heer Gr. Zandbergen en troostprijs de heer A. Hoogervorst. Geboren: Wietse z. van L. Hoekstra en J. G. J. van den Berghe. Ondertrouwd: G. Breedijk 26 j. en Th. Lesjak 25 j. E. Boekee 25 j. en N. Breedijk 23 j. Getrouwd: M. C. Versluijs 29 j. en M. E. van Rijn 26 j. Gevestigd: M. Muijs van Baarn A. M. Zwetsloot van Den Haag. Vertrokken: M. E. van Rijn naar* Warmond J. van Duijvenbode naar Am sterdam E. M. van der Geest naar Voor burg C. W. van Ben ten naar Wassenaar P. A. van Bommel naar Haarlem J. van der Heiden naai* Arnhem G. Diederiks naar den Haag G. C. Bakker geb. Swart naar den Haag J. P. Rijnveld geb. War- naar en gezin naar Bloemendaal. VOORSCHOTEN Verkooping-. Gistermiddag had in ho tel Deurloo een openbare verkooping plaats ten overstaan van notaris W. A. Ca- ron, alhier, van een woonhuis Papelaan 102 met voor- en achtertuin, in bod op f 2000, afgemijnd op 275, kooper J. G. Boon qq voor 2275 en een woonhuis, Molenlaan No. 2, in bod op 260 werd afgemijnd op ƒ760. Kooper J. de Broeder te Rotterdam.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10