RIJNSTREEK Dreigt Narcissen-handel nieuw gevaar? WOENSDAG 15 FEBRUARI 1939 DE LEIOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 WASSENAAR Zevende Tentoonstelling van School-, Huis- en Kasbroei. Dinsdagmiddag werd in Centraal onder veel belangstelling de tentoonstelling voor school-, huis- en kasbroei geopend. Door den voorzitter der tentoonstellings commissie, den heer G. van der Marei, werd het openingswoord gesproken. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder den Rijkstuin'bouwconsulent Ir. H. Volkersz uit Lisse en de aanwezige raads leden. Verder werd het woord gevoerd door den Iheer A. P. Ruygrok, voorzitter van de afd. Wassenaar voor Bloembollencultuur, den heer G. L. C. Zeedijk, voorzitter der W.V.V., die de commissie feliciteerden met het we derom behaalde succes. Door den heer D. van Egmond werd namens de keurings commissie het woord gevoerd. Namens de jury overhandigde hij aan den heer A. J. Hoogeveen een prachtige bloe- menvaas, beschikbaar gesteld door de Hille- gomsche veiling voor de mooiste inzending getrokken hyacinthen. Namens de afd. Wassenaar van het Holl. Bloembollenkweekers Genootschap sprak de voorzitter, de heer J. Prins, die dank betuigde aan de commissie voor het vele werk verricht in het belang van het vak. Hierop werd het woord gevoerd door Ir. Volkersz. Deze constateerde dat de deel name in Wassenaar ieder jaar grooter wordt. Hij onderstreept ook gaarne het suc ces der scholen, vooral dit scholen, welke reeds nabij den top zijn gestegen. Ook bij de kasbroei zijn de resultaten zeer gunstig. De heeren Henkes en Ruygrok wonnen bei den reeds tweemaal den wisselbeker, zoodat nu de knoop moest worden doorgehakt. Hierop werd overgegaan tot het uitreiken van de behaalde prijzen door Ir. Volkersz, die ieder met een toepasselijk woord den prijs overhandigde. De uitslagen zijn: Scholen: le prijs Chr. School Heeren weg; 2de pr. Chr. school Bloemcamplaan; 3 de pr. O. L. School Bloemcamplaan; 4de pr. Mariaschool aan de Kerkstraat; 5de pr. O.L. School van Zuylen van Nijeveltstraat. Inzendingen tulpen: eeerprijs: W. J. Th. van Niekerk. Idem Hyacinthen: eereprijs: A. J. Hoo geveen. Gemengde groepen: le prijs H. van Deur- sen; 2de pr. G. v. d. Marei; 3de pr. A. Ede laar; 4de pr. W. J. Th. van Niekerk, extra prijs H. van Deursen. Wisselbeker voor mooiste groep narcis sen werd definitief gewonnen door G. A. H. Henkes. 2de prijs P. Ruygrok. Afd. Huisbroei: le prijs A. Schrama; 2de pr. P. Noordover; 3de pr. Mevr. A. Schrama; 4de pr. Mej. A. Noordover; 5de pr. W. F. de Bree; 6de pr. Mej. G. Ruygrok; 7de pr. W. Stoelman; eereprijs werd toegekend aan inzending van W.V.V., medaille voor in zending van W. B. van Eyk, terwijl voor de kunstzinnige groep ter opluistering van P. Westgeest, een eereprijs werd toegekend. De tentoonstelling is in een woord prach tig en alleszins een bezoek waard. Vele soorten tulpen, hyacinthen en narcissen vallen er te bewonderen, terwijl de cro- cussen ook niet zijn vergeten. Tuinbouwvereeniging. Onder voorzit terschap von den heer P. Zegwaard hield bovengenoemde vereeniging haar maande- lijksche ledenvergadering. Na het lezen der notulen kwamen diverse ingekomen stukken ter tafel o.a. een schrij ven van de afd. Wassenaar van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de, afd. Wassenaar houdende mededeeling dat die afdeeling niet kan ingaan op de voorwaarden door Wassenaar en Omstre ken gesteld, waardoor tot fusie zou kunnen worden gekomen. De afd. van de Mij. wil evenwel nog andere voorstellen afwachten. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Door den heer C. van Fulpen wordt hier op bekend gemaakt, dat de gehouden feest avond een batig saldo heeft opgeleverd van 15.58. Door den voorzitter worden hierop tot juryleden aangewezen de heeren C. van der Salm, G. Verlind' en W. C. van Zetten. Vervolgens werd door den heer Bergman eer. lezing gehouden over het onderwerp wegbeplanting en plantsoenaanleg. Deze lezing was zeer interessant en leerzaam vooral ook omdat de heer Bergman met zijn voorbeelden in Wassenaar bleef en zoowel op vele fouten van aanleg wees maar ook enkele goedgeslaagde projecten wist aan te wijzen. Na de pauze werd verslag uitgebracht van de gehouden keuring voor 3 bloeiende potplanten verwierf de heer Zegwaard lste prijs met lof der jury en voor 3 soor ten bloeiende heestertakken afgesneden geforceerd de heer Kees van Tol een 2de prijs en voor 3 potten met bloeiende bol gewassen de heeren J. Hermsen 2de en P. Kooijman een 3de prijs. Zonder hoofdelijke stemming werd op voorstel van het bestuur besloten te ver anderen van vergaderlokaal. Hierna sluting. ZOETERMEER INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER. De installatie van burgemeester Ver- nède zal geschieden op Donderdag 2 Maart. De burgemeester met zijn echt- genoote zal 's middags te 2 uur afge haald worden aan het viaduct bij de fabriek „Nutricia". Voorafgegaan door het plaatselijk muziekkorps en diverse vereenigingen, wordt vandaar naar het raadhuu gegaan waar om 3 uur de in stallatieraadsvergadering gehouden wordt. Na afloop van deze raadverga dering wordt van 4 tot 5 uur een re ceptie gehouden op een nog nader vast te stellen plaats. EEN SOLISTEN-CONCOURS. Door het fanfarekorps „Kunst en Vriend schap" alhier, wordt op 10 April a.s. (2en Paashdag), een solistenconcours georgani seerd. Verwacht wordt dat vele muzikanten die hun lauweren op dergelijke concoursen verdiend hebben, voor de hoogste afdeeling zullen inschrijven. Ook in de andere afdee- lmgen worden vele inschrijvingen ver wacht. De prijzen bestaan in medailles en diploma's. De jury zal bestaan uit de hee ren: A. de Vries, leeraar conservatorium te Rotterdam, dirigent van het fanfarekorps alhier; Antoon van der Vlies, musicus te Rotterdam en P. J. Gerritsen, oud-militair kapelmeester. Het concours zal gehouden wroden in hotel „De Gouden Leeuw", al hier. Tooneel vereeniging „Excelsior". Gis teravond gaf de R. K. Tooneelvereeniging „Excelsior" haar vastenavond-uitvoering bij den heer .C. Veelenturf. De zaal was goed bezet, De directeur, de weleerw. heer ka pelaan Steur, dankte dan ook voor de flinke opkomst en heette allen hartelijk welkom. Als eerste stuk werd gegeven: „De erfge naam van Hakkevoorde", een spel van ver warring en bedrog in drie bedrijven, wat door de jongens uitstekend werd gespeeld. Het daverend applaus wat zij mochten oogsten was daar wel het beste bewijs voor. Het tweede stuk „Oom Tobias staat per plex", was een vroolijk spel, waar het pu bliek ten zeerste van genoot. „Excelsior" heeft inderdaad dezen keer weer heel wat gepresteerd. En Directeur èn spelers kun nen tevreden zijn. Wij twijfelen niet, of hedenavond zal, zooals altyd, de zaal weer tot in de uiterste hoeken bezet zijn. Men zal er geen spijt van hebben. ZILK Diphterie. De diphterie heeft nog niet afgedaan in de Zilk. In den loop van deze week zijn wederom twee patiëntjes uit een zelfde gezin naar het ziekenhuis overge bracht. ROELOFARENDSVEEN Tooneel. Zij, die misschien van mee ning waren, dat hun entree voor de eer ste avond der Vastenavond-uitvoeringen een min of meet geslaagde generale repe titie zou verschaffen, hebben hun „stou te" verwachtingen verre overtroffen ge- Gedurende de dertig jaren van haar bestaan heeft de tooneelclub „St Pancra- tius" meermalen dramatische spelen van groot formaat aangedurfd. Maar ook bij de keuze naar een blijspel werd meerma len een goede greep gedaan. In het dertigste vereen igingsj aar echter is in laatstgenoemd genre een meester lijke prestatie verricht. Wanneer we bij deze uitvoering slechts enkele vage ont wijkende algemeenheden zouden lancee- ren over grime, vertolking, daverend ap plaus, dan zou dat de indruk wekken van iets heel middelmatigs van ons dilettan- tentooneel. Het tegenovergestelde is even wel alleszins aanvaardbaar. Wie in deze dagen der Vastenavond zich zelf en zijn kennissen en vrienden een gelegenheid wil bezorgen van gezonde „mentale" ont spanning, die verzuime zeker niet alsnog zijn kans te benutten. De vele vrijkaarten garandeeren reeds vooruit een goed be zette zaal. Maar er is altijd nog wel een plaatsje open ook voor andere belangstel lenden. Het zou jammer zijn, als er nog enkele waren, die deze gelegenheid van pure humor aan zich lieten ontglippen. We zijn er echter van overtuigd, dat de faam over gisteravond ieder lezer allang heeft bereikt. TER AAR Chr. Hist. Kiesvereeniging. Onder leiding van den heer H. de Vos kwamen dezer dagen de leden van genoemde ver eeniging bijeen voor het verwerken van de jaarlijks terugkeerende agendapunten. Na eenige gedachten wisseling besloot de vergadering bij de komende gemeente raadsverkiezingen zoveel mogelijk samen werking te zoeken met de andere protes- tantsche groepen. Hierna sluiting. Rattenbestrijding. Op aanstaanden Donderdag zal van gemeente wege de rat tenbestrijding t^r hand genomen worden Door werkloozen zullen 35 duizend pak jes rattenvergif een gif dat alleen doo- delijk is voor knaagdieren worden uit gelegd nabij bewoonde perceelen, stallen, enz. Ten einde te kunnen nagaan of de be strijding voldoende* resultaat oplevert, het geen voor het al of niet herhalen van de maatregelen in een volgend jaar van be lang is, worden de gemeentenaren ver zocht, hun bevindingen bekend te maken. Geboren: Henrica, Geertruida, Dida- ca, d. van Ph. Lek-Valentyn Marga- retha, Maria, d. van Th. v. d. Hoorn-Akker boom Marius, Maria, Theodoras, z. van J. C. Mol-Heyker. Vertrokken: J. W. Hoogenboom naar Heythuizen L. de Leeuw naar Vlis- singen G. M. de Jong naar Alphen A. Jansen naar Rijnsaterwoude. WOERDEN HERDENKING VAN PAUS PIUS XI. Het erfstuk van den H. Vader. Een zeer goed bezochte en indruk wekkende herdenkingsavond bij het overlijden van Z.H. Paus Pius XI werd gisteravond gehouden in het Pa- trona atsge bouw. Onder de talrijke aanwezigen merkten we op pastoor Meyeis, en de beide kape laans der parochie, de gardiaan van het Minderbroederklooster, pater Broerse, als mede verschillende andere ordebroeders. Mede was aanwezig de burgemeester van Woerden, de heer H. G. van Kempen en echtgenoote. Boven het podium prijkte het portret van den overleden Paus te midden van de Pau selijke kleuren. Pastoor F. M. Meyers O.F.M. hield de openingstoespraak, waarin hjj wees op de grootheid van Paus Pius XI, een waardige voortzetter, aldus spr., van het werk van Paus Pius X. Dit treffende woord van on ze pastoor werd gevolgd door het gezamen lijk bidden van een tientje der Rozenkrans. De eerste spreker dezer avond was prof. dr. Alph. Steger, ljd der Eerste Kamer. Spr. behandelde in zijn rede het onder werp „De beteekenis van 's Pausen ency clieken voor ons". Spr. noemde de overleden Paus de Paus der encyclieken. Deze encyclieken zijn gid sen voor onzen tijd. Die van Paus Pius XI kunnen we allen vanuit één gezichtspunt bezien, we kunnen ze tot een geheel ver eenigen. „Encyclieken staan in den tijd, maar ook boven den tijd", hetgeen spr. verdui delijkte. Hierna, uitgaande van de eerste encycliek in 1922, gaf spr. een beeld van den inhoud en bedoeling der encyclieken, die door deze groote Paus zijn uitgevaar digd. In 't bijzonder toonde spr. aan hoe de gedachte der Katholieke Actie door al zijn encyclieken als een draad heeloopt. Op waarlijk verheven en schoone wijze wist dx. Steger met vuur de beteekenis der en cyclieken aan de aanwezigen aan te too- nen. Daar staan wij nu, aldus spr., met die groote schat van encyclieken, allen ingege ven door de gedachte: „De vrede van Chris tus in het Rijk van Christus". Als richtsnoeren voor onze daaen zijn zy 'n kostbaar erfstuk van onzen overleden H. Vader. Willen we ons die erfenis waar dig toonen, dan moeten we er naar leven. Onze dankbaarheid aan den Gever kunnen we toonen door er ons naar te gedragen. Dan zal 't ons goed gaan en ook die massa anderen, die Hem niet erkend hebben als wij. Met deze vurige aansporing sloot <±r. Steger zijn aandachtig beluisterde rede. Hierna had de aanbieding der encycliek plaats, o.a. Quadragesimo Anno, Casti Con- nubii, Mit Brennenden Sorgen en Over het Goddeloos Communisme (Divini Relemtp- toris). Velen maakten van deze aanbie ding een dankbaar gebruik. Pater Gilbertus Lohuis O.F.M. sprak hierna over „Een waardig Plaatsbeklee- der". Paus Pius XI heeft geleefd in den geest van het Christendom "Ifér eerste eeuwen. In deze geest bad en offerde Hij. Wat Hij telkens leerde was: de priester moet bo ven alles zijn: een man van God, en man van gebed. Omdat Hij zoo'n groot priester was, keek ook bijna de geheele niet-Katholieke we reld naar Hem op met bewondering. Wij moeten dankbaar zijn, dat God ons Pius XI als opperpriester heeft gegeven, al dus besloot pater Lohuis zijn ontroerende rede. Gedurende den avond werd door het R. K. kerkkoor onder leiding van broeder Mar tin us O.F.M. muziek ten gehoore ge bracht uit de Liturgie der Kerk, terwijl de heer C. Stolwijk treurmuziek speelde van Edwar Grieg („Ases Tod") en Cesar Frank („Prélude et Choral"). Het geheel was een waardige huldiging van de onvergetelijke Pius XI„ die eindig de met gebed. ZOETER WOUDE De Bond zonder naam. De zeereerw. heer Henri de Greeve heeft gisteravond voor de algemeene propagandaolub „Sint Paulus" gesproken over den Bo ld zonder Naam. De groote patronaatszaal was geheel be zet en met gjoote belangstelling is net woord van i m eerw. jejgevolgd. Na het openingswoord door den vire- voorzitter, den neer J. Bosman, begon spr. in enkele trekken de ellende te tcekenen, waarin de werelo gekomen is, een ellende waaraan alle menschen verlangen een einde te maken; eigenaardig, ellende die de men- sche zelf veroorzaken, zelf op hun geweten hebben, doch waaruit de wereld niet weet te ontkomen. Spr. stelt vast, dat de eene groote oor zaak is: het grootscheepsch egoïsme. Wij gaan ten gronde aan een alle kringen be- heerschend egoïsme, die practisch gewor den is tot een alles beheerschende mentali teit. Het ergste van alles is, dat wij egoïsten zijn geworden zonder dat wij het zelf weten. Deze mentaliteit om te zetten en daar door te komen tot de ware welvaart, dat is het doel van den Bond zonder Naam. Wat onmogelijk lijkt, kan, als de menschen maar willen, bereikt worden door gezamen lijk aan een campagne van de beoefening ter aan de vereenigingen een nieuw leven geven, een inzicht tot verbeteringen van van naastenliefde te beginnen. De Bond zonder Naam leert op de allereerste plaats: verbeter de wereld door je zelf te verbete ren en te beginnen bij een ander door de beoefening van naastenliefde. Dit is niet iets nieuws: het staat in het Evangelie; wat wel nieuw is, is het streven dit georganiseerd, met z'n allen, te gaan doen. Nog meer nieuw is de genezing door middelen, die iedereen hanteeren kan. In verband met de'werkwijze, de vorm van den Bond zonder.de oude vereenigings- vorm met al den rompslomp van dien, waarbij spr. de vele fouten en gevaren heeft gezien die aan die organisatievormen kleven, verzekert spr., dat alle bestaande vereenigingen kunnen blijven werken. De geest van den Bond zonder Naam zal ech- vele fouten en tekortkomingen. De Bond werkt met elementen, die nooit en nergens ter wereld zijn tegen te houden, waarmede hij overal kan doordringen: de geest, de idee, de gedachte. Hopeloos is de wereld verdeeld, zelfs in God hebben de menschen zich niet kunnen vereenigen en staan zij tegenover elkander, maar op één moment zijn we één: tegen over onzen evennaaste. De evenmensch zien we naast ons en dit staat vast voor alle men schen: of we zullen den evennaaste liefheb ben en we krijgen vrede, of we zullen alleen maar voor ons zelf streven en we maken oorlog. Vele moeilijkheden worden er gemaakt. Twijfelend wordt er gezegd: het is een on bereikbaar ideaal: het geld beheerscht de wereld; anderen zeggen: je kunt toch niet op tegen de beurs, de internationale kliek en de machtswellust, tegen kanonnen en geweren. Spr. verwerpt deze bezwaren: het geld de beslisisng te moeten geven is een bespot telijke gedachte. Dat zou een fiasco worden van de schepping, een fiasco van Gods schepping en van Zijn genade. Het geld is in handen van menschen, zoo ais ook de internationale kliek wordt uit gevierd door menschen. Menschen zijn echter te vormen. In den slechtsten mensch is van binnen nog steeds iets goeds te vin den. Tegenover de internationale machten en dictatuur ontvormt spr. de draadgedachte: dictatuur en revolutie zijn alleen mogelijk geworden als de massa door een verkeerde mentaliteit, waarin zij gekomen was, zich daartoe ontvankelijk had gemaakt. Zoo heeft de geschiedenis vaak geleerd, dr4 genotzucht dreef tot expansiezucht, tot verovering van andere landen, om aan de behoeften van het volk te kunnen voldoen. Met de moderne commpnicatiemiddelen kan de Bond groeien in de geheele wereld, overal even snel, zooals door spr. met zeer frappante feiten wordt aangetoond. Het zou tc bespottelijk en belachelijk ztfn te meenen, dat de wereld alleen maar te vinden zou zijn voor haat, nijd en men- schenmoord. Het mag echter niet bij leuzen blijven: ieder moet zich beijveren zichzelf te ver beteren, wij zullen daardoor anderen dwingen dit ook te doen. Hoe de Bcnd practisch werkt en hoe de fianciering gaat vertelt spr. na de paze. Vooral de hefboom-actie zal de wereld uit het moeras helpen en de onsociale ver houdingen veranderen. Vragend om steun, legde de eerw. spr. vooral de nadruk op den steun van het ge bed, want het gebed heeft alleen de macht kunnen geven het werk, dat als verplette rend drukt, te kunnen doen. Na het practische werken, de toetreding enz. nader te hebben uiteengezet, beëindig de spr. zijn rede. De voorz. sprak een harte lijk dankwoord. Bloembol lencultuur - voorzitter sprak te Sassenheim EEN SHOW van NIEUWIGHEDEN GROOTE VERSCHEIDENHEID VAN INZENDINGEN. Alle prijswinnaars te Sassenheim woonachtig. Een keur van bloemen, een uitgelezen schare belangstellenden, w.o. het voltal lig College van B. en W. van Sassenheim, prof. v. Slogteren, ir. Volkersz, E. H. Kre- lage vulden de voor deze show te kleine tentoonste" -szaal, toen de voorzitter der Alg. Vereeniging voor Bloembollencul tuur, dr. A. J. Verhage de groote jaarlijk- sche Narcissententoonstelling in Bloem- lust te Sassenheim opende met de vol gende rede: Openingsrede van dr. Verhage. Aan de uitnoodiging van de tentoon stellingscommissie „Bloemlust" om deze jaarlijksche narcissententoonstelling te openen, heb ik gaarne gevolg gegeven. Nu ik er voor sta, om dit openingswoord uit te spreken, zie ik dat deze tentoonstelling weer een zeer mooie is geworden, wat overigens ook volkomen in de lijn der verwachting lag. Deze tentoonstelling is weer een afspie geling van de energie en de ondernemings geest van de Nederlandsche narcissen- kweekers, wier pad met moeilijkheden bezaaid is geweest en nog is, maar die nimmer hebben versaagd, en er zich steeds toe hebben gezet om die moeilijkheden te overwinnen. Hoe somber waren de voor uitzichten voor de narcissencultuur niet in het begin van de huidige economische depressie, toen de beplante oppervlakte gehalveerd moest worden, en hoe groot waren ook niet de moeilijkheden daarna, toen ondanks de inkrimping de nar cissencultuur nog niet rendeerde! De narcissenkweekers hebben nimmer gedaan, alsof die donkere wolken er niet waren; zij hebben zich nimmer onver schillig getoond voor de moeilijkheden van hun vak, dat niet alleen hun brood winning was, maar ook hun liefhebberij. En daarom hebben zij nimmer bij de pak ken willen neerzitten; zij hebben steeds gewerkt om den toestand vein hun vak te verbeteren. De vrije invoer in Amerika. Daarvoor, mijnheer de voorzitter, komt hun groote lof toe. En het is goed, een kort oogenblik de blik terug te wenden en met voldoening en ter versterking van de geestkracht, die ook in de toekomst nog zéér noodig zal zijn, mag dan gecon stateerd worden, dat alle strijd en al het werk niet vergeefs is geweest. Dit uit zich in de uitbreiding der beplante oppervlak te, die mogelijk is geweest, en irt het ook dit jaar weer kleine surplus. Het is nog niet zóó geworden, dat de narcissencultuur nu een rijke broodwin ning is. Maar toch kunnen we constatee- ren, dat de narcissencultuur in de laatste jaren betere opbrengsten is gaan geven. Al zijn er nog vele moeilijkheden en al kunnen er nieuwe moeilijkheden opdagen. Dat de narcissenkweekers in staat zijn, de bezwaren te overwinnen, is te danken aan hun werkelijkheidszin, die zich vooral daarin uit, dat zij inzien de zoo noodza kelijke medewerking van wetenschappe lijke onderzoekers te moeten inroepen en door hun uitnemend ingerichte en gelei de keuringsdienst hun cultures gezond t« houden. Hulde aan prof. van Slogteren. Het is in het bijzonder prof. van Slog teren, die voor de Nederlandsche narcis sencultuur veel gedaan heeft en aan wie de narcissenkweekers veel verschuldigd zijn. Bij andere gelegenheden ben ik reeds ingegaan op wat prof. van Slogteren, in het bijzonder ook in verband met het em bargo in Amerika, gedaan heeft. Ik zal er daarom bij deze gelegenheid niet dieper op ingaan, maar wil slechts constateeren, dat door zijn werk groote resultaten zijn bereikt. Ik hoop, dat prof. van Slogteren nog lange jaren zijn krachten ook aan de narcissencultuur zal kunnen geven, om voorkomende vraagstukken te helpen op lossen. Dat hij zijn werk op deze wijze heeft kunnen verrichten ik zei het al pleit voor de ondernemingsgeest en het door zicht van de narcissenkweekers en hun leiders. Deze hebben gevoeld, dat in de eerste plaats gezonde culturen noodzake lijk zijn, en hebben daarvoor een keurings dienst ingericht, die momenteel een voor beeld kan zijn voor hen, die van het werk dezer instelling kennis nemen. Het resul taat is, dat wij van een gezonde cultuur kunnen spreken, en gelukkig leeft het in zicht, dat dit nimmer mag verslappen, maar dat zoo mogelijk dit werk nog beter zal dienen te geschieden. De leiding van dezen dienst streeft er dan ook naar om den keuringsdienst het volmaakte te doen benaderen, en bewijst daarmede den nar cissenkweekers een groote dienst. Dit spreekt vooral nu weer sterk, nu wij in „Economische Voorlichting" het door den Economischen voorlich tingsdienst van het Departement van Economische Zaken geredigeerde weekblad van enkele dagen terug kunnen lazen, dat in Amerika op nieuw pogingen in het werk gesteld worden om den invoer van dit product te bemoeilijken, en in de toekomst ook onze andere producten moeilijkheden in den weg te leggen. Of deze pogingen zullen slagen, is van hieruit nog allerminst te overzien; het resultaat dient te worden afge wacht. Omdat zij gegrond zijn op phy- tosanitaire argumenten is van betee kenis de erkenning, dat onze cultures gezond zijn, welke na het bezoek van de Amerikaansche deskundige autori teiten gelegen is in het afschaffen van de warmwaterhehandelmg. Het is dan ook van de grootste beteekenis dat wij alles blijven doen om onze cultures gezond te houden; ook ai kun nen wij de ontwikkeling van de nu weer ondernomen pogingen van hier uit nog moeilijk beoordeelen, eens zal toch de waarheid definitief moeten overwinnen. Vooral door de energie en het doorzet tingsvermogen der narcissenkweekers is het mogelijk, dat tentoonstellingen als deze zóó zeer in het brandpunt der be langstelling staan. Want het is niet alleen noodig, dat wij gezonde producten heb ben, het is ook noodzakelijk, dat wij een sortiment hebben, dat inderdaad op de markt van bloemen en planten kan con- curreeren. Dat dit in de kringen der narcissenkwee kers gevoeld wordt bewijst de belangstel ling voor alles, wat op de wekelijksche keuringen in Haarlem en op tentoonstel- lingen als deze getoond wordt En dat „Bloemlust" regelmatig speciale narcissen-

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7