OMGEVING WOENSDAG 15 FEBRUARI 1939 DE lc j>srHF COURANT TWEEDE BLAD - PAG. HILLEGOM Vastenavond-feest. Gisteravond werd in hotel Sistermans met medewerking van de Accordeonver. „Excelsior" en de Man dolinever. „Entre Nous" onder leiding van den heer H. van Marsbergen een uitvoering gegeven. De belangstelling was groot en er werden mooie nummers uitgevoerd. „De 4 Boertjes" deden de rest! Hill. Harmonie Kapel. Gisteravond gaf de Hill. Harmonie Kapel in hotel „Flo ra" voor donateurs en belangstellingen een concert. Ook hier was de opkomst groot. Behalve dat de kapel blijk gaf van haar groote muzikale talenten verleende de heer Sakarinie medewerking: diens Toover-Re- vue-Mysterie verspreidde schrik en vreug de en deed onbedaarlijk lachen. Na de uit voering het bekende samenzijn vol jolijt. Oppassen. Ook hier wordt getracht zaken te doen door een vertegenwoordiger van het „Administratiekantoor voor aflos- bare waarden" (Nationaal Kantoor voor Staats-Premieaandeelen) te Soest, Hart manlaan 45. De Burgemeester waarschuwt ten zeerste tegen deze instelling. KATWIJK Aanbesteding. Op het gemeentehuis had de aanbesteding plaats van het ega- liseeren van gronden in de omgeving van het Zeehospitium voor het uitbreidings plan. Er waren niet minder dan 34 in schrijvers. De uitslag was als volgt: (het eerste getal is volgens bestek, de andere getallen zijn speciale aanbiedingen): A. W. de Groot, Leiden 53100.— f 45.600.—, G. Hulsebosch, Bloemendaal f 57.600. A. de Best, Katwijk 65.945.A. Ver does en Vooijs, Katwijk 66.990.Jac. Haasnoot, Katwijk f 67.100.G. de Best, Katwijk 68.100.—. A. P. Volker, Slie- drecht 69.300.— 59.360.— en f 58.860.—, Joh. de Groot, Katwijk 71.775 61.950, D. Versloot, Bodegraven f 71.780. 66.000.62.000.Aannemersbedrijf, Voorburg 71.800.—, 68.857 67.800.—, Bouwbedrijf „Reefs wegen", Oldenzaal 72.530.— 55.990.—, D. in 't Veld, Dor drecht 74.000.— 62.270.— 62.770.—, N. V. Geruischlooze weg, Heemstede 74.770.— 74.270.—, Vergeer en Stuif zand, Leiden 75.250.67.900.A. v. d. Berg, Leiden 77.000.v. d. Ruit, Lei den 77.777.— 72.500.—, K. Barendrecht Den Haag 78.000.J. Kuijt, Katwijk 78.370.— C. Godschalk, Leiden ƒ80.760, 76.760.Firma Oosterwolde en Vis- scher, Utrecht 84.365.— 69.365.—, C. Schaap, Dubbeldam 84.600.H. C. Eemelaar, Zeist 86.100.J. Langeveld, Hardinxveld 98.900.N. P. Verjaal, Barendrecht 111.080.P. Broeken, Breda 140.050.—. De volgende inschrijvers gaven alleen speciale aanbiedingen: C. -Zanen, Utrecht 67.000.Joh. Visser, Voorburg 67.300, P. Visser, Papendrecht 68.400.Riet veld en Verdoorn, Papendrecht 72.980, H. A. Jaarsveld, Apeldoorn 73.730, 61.730.—, C. v. d. Plas en J. Vooijs, Kat wijk 87.200.—. De gunning is nog aangehouden. KATWIJK A \N DEN RIJN Slagersvereeniging. De Slagersvereeni- ging „Katwijk en Omstreken" hield onder groote opkomst haar jaarvergadering in een der zalen van hotel „De Roskam". Het jaarverslag van den secretaris getuigde van een actief vereenigingsleven. Hierna vlogde het verslag van den pen ningmeester, dat alleszins gunstig is te noe men aangezien er een batig saldo aanwe zig is. Dan volgt bestuursverkiezing; af tredende waren de heeren B. de Jong, J. Vooys en W. Caspers. Allen worden met overgroote meerderheid herkozen. Uit het voltallig bestuur werd tot voorzitter her kozen de heer B. Vooys. Hierna bracht de secretaris der saneeringscommissie, de heer W. v. Eijk, het jaarverslag dezer instelling uit, hetwelk met belangstelling werd aan hoord, en waaruit blijkt, dat deze instel ling voor allen zeer nuttig werk doet, wat de leden ten goede komt. Ook bracht de penningmeester der saneeringscommissie de heer A. van Kesten een gunstig verslag uit. Hierna sluiting. LEIDSCHEN DAM Raadselachtig geval. Gisteravond ont dekte een zekere v. d. Berg, alhier, een vrouwspersoon in den Vliet ter hoogte van de werf van Christian en Nielsen. Van den Berg heeft de vrouw uit de Vliet gehaald en bij dr. Perquin gebracht. Bij onderzoek bleek zij te zijn mevr. W. uit Rotterdam. TJit de mededeelingen van haar broer, die inmiddels was opgeroepen, bleek, dat de vrouw de woning te Rotterdam had verla ten met de bedoeling naar een kapel te gaan om te bidden. Verder deelde deze me de, dat zijn zuster leidende was aan ader verkalking. In den loop van den avond is mevr. W. per auto vervoerd naar haar wo ning te Rotterdam. LISSE Bouwvergunning. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben aan den heer A. v. d. Vlugt alhier, vergunning verleend tot het bouwen van 2 woonhuizen aan de Akervoordelaan. Uitvoerder van dit bouw werk is de heer N. Kieft te Lisse. Feestavonden. Maandag- en gister avond werden door de R.K. Landarbei- dersvereeniging „St. Isidorus" afd. van den Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" de jaarlijksche feestavonden gehouden voor de leden met hunne dames. De zaal van het Bondsgebouw was op beide avon den flink bezet. De voorzitter, de heer H. v. d. Vlugt, heette allen, in 't bijzonder den heer B. N. Loerakker, 2en voorzitter van 't Hoofdbe stuur. uit Hillegom en de verschillende genoodigden besturen, alsmede weth. P. Warmerdam, van harte welkom. In een korte inleiding wees hij op 't slechte ver- gaderbezoek in 't afgeloopen seizoen. Na alsnog te hebben aangespoord tot bezoek van de vergadering, welke wordt gehou den op 23 Febr. en waar de heer J. H. Kuyper het Plan-Westhoff en de Kinder bijslagregeling zal behandelen, wenschte hij allen een genoegelijken avond en gaf hij het woord aan den heer Loerakker voor de feestrede. In een gloedvol betoog schilderde deze het onhoudbare van de theorieën van een Rousseau een Karl Marx en stelde daar tegenover de leer van 't Evangelie, uitge werkt in de encyclieken van de Pausen. Steunend op deze wetenschap kunnen we gaan werken aan de Nieuwe Gemeen schap en hier vooral ligt een taak voor de jongeren. Maar dan gevolg geven aan het geen de Paus ons voorhout: „Begin met je zelf'Een dankbaar applaus volgde op deze vurige rede, waarvoor de voorzitter spreker dank bracht. Hierna werd door allen gezamenlijk het Strijdlied gezongen, waarna de tooneelver- eeniging „Nut en Genoegen" voor 't voet licht kwam met het tooneelspel in 5 be drijven „Kinderen van ons Volk", uit het boek van Anton Coolen, bewerkt door K. Spierings en Cor Hermus, onder regie van den heer P. C. van Kesteren alhier. Over het algemeen vond men de keuze van het stuk nu juist geen gelukkige voor een der gelijk feestelijke vergadering. Voor den- gene die, hetzij uit de practijk of uit de geschiedenis het Brabantsche volksleven niet kent, heeft de inhoud weinig aan- treickelijks en voldoet het absolrut uiet. De wijze van voordracht was goed: trou wens dit zijn we van „N. en G." gewoon De tooneelaankleeding voldeed zeer. De gebroeders Ant. en P. Hoogervorst zorg den met accordeon en slagwerk voor goede muzikale afwisseling. Aan het einde dankte de voorzitter al len, die hadden bijgedragen tot het wel slagen van den feestavond. RIJNSBURG DE GROEI VAN „FLORA". Bij gelegenheid van het zilveren jubilé van „Flora" zullen velen met belangstel ling lezen de ontwikkeling en groei van deze vereeniging in omzetcijfers en leden tal: Jaartal Omzet Ledental 1914—15 f 25.000.— 17 1915—16 61.000.— 30 1918—17 85.683.20 66 1917—18 111.451.83 160 1918—19 140.235.90 185 1919—20 215.134.— 208 1920—21 305.404.18 248 1921—22 410.234.78 301 1922—23 497.670.95 351 1923—24 506.899.01 471 1924—25 647.144.61 528 1925—26 1.009.501.32 549 1926—27 1.271.775.60 568 1927—28 1.587.886.10 597 1928—29 1.681.494.86 604 1929—30 1.529.309 58 663 1930—31 1.523.053.23 700 1931—32 1.046.546.65 741 1932—33 809.965.45 768 1933—34 975.399.95 815 1934—35 827.610.79 847 1935—36 909.235.04 872 193637 1.046.432.17 903 1937—38 1.074.962.15 928 STOMPWIJK „St. Deus Dedit". Dinsdagavond hield de R.K. Land- en Tuinarbeidsrver. „St. Deus Dedit" een jaarvergadering in de zaal van den heer v. Geylswijk.' De ver gadering stond onder leiding van den voorz., den heer Chr. Bolleboom. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Burgemeester Keyzer, waarin deze dank bracht voor de blijken van meeleven ondervonden bij zijn 25- jarig huwelijksfeest. Ook een schrijven van het hoofdbestuur, dat betrekking had op het inluiden van een nieuwe actie tot het aanwerven van leden. Na enkele be sprekingen werd voor dit doel een comité gevormd. De Geest. Adv., Kap. Klaver, wijdde enkele woorden aan het overlijden van Z. H. Pius XI. Door een bloemlezing uit ver schillende Encyclieken toonde spr. aan, dat de arbeiders Z. H. den Paus na aan het hart lagen. Hierna werd een gebed voor Zijn zielerust verricht. Door den voorzitter werd het jaarver slag voorgelezen en een uitvoerig verslag van de te Haarlem gehouden Bondsraad vergadering uitgebracht. Uit het verslag van den penningmees- Ier bleek, dat ujt de werkloozenkas 1166.10 betaald is. Deontvangsten van de vereeniging waren 676.65, de uitgaven 737.35, zoodat er een batig saldo was van 30.35, Door de controlecommissie werd een gunstig rapport uitgebracht. Hierna kreeg de heer Pannebacker het woord. Deze besprak allereerst het collec tief arbeidscontract, geeft eenige adviezen hieromtrent, doet voorts enkele mededee lingen over kinderbijslag en spreekt tot slot eenige propagandistische woorden voor de nieuwe ledenwerfactie, welke in het teeken staat vo:r de Nieuwe Ge meenschap. GEMEENTERAAD VAN LEIDSCHENDAM Onder voorzitterschap van burgemeester W. Keijzer kwam gisterenavond de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Afwezig de heer Blokland, waarvan bericht van verhindering was ingekomen. Enkele ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen, terwijl een ver zoek van Gebr. van Kampen, wordt gezon den naar B. en W. om prae-advies. Onbewoonbaar-verklaringen Ter tafel komt het voorstel tot onbewoon baarverklaring van 6 woningen. De heer ten Hoopen heeft met verwondering ge zien, dat de woningen Achterom 4, 6, 8 zijn afgekeurd. Hij kan dit niet begrijpen, daar deze z.i. in orde zijn. De voorz. antwoordt, dat het dikwijls de schuld van de bewoners zelf is, daar zij zelf naar den inspecteur schrijven in plaats var. eerst het gemeentebestuur te hooren; thans is er niets aan te veranderen. Weth. Smits ii. het met den heer Ten Hoo pen eens, wat de bewoning betreft, doch de huizen voldoen niet meer aan de eischen en moeten onbewoonbaar verklaard worden. De heer Willemse zegt, gezier. de rap porten, dat men niet anders kan doen dan de woningen af te keuren, doch z.i. is het wel mogelijk, ofschoon hij tegen krotwo ningen is, hiei eenige soepelheid toe te passen als alle omstandigheden in aanmer king genomen worden. De heer Schrader is voor opruiming van krotwoningen, ofschoon hij het niet erg vond als de genoemde woni: geri nog één jaar stonden. De heer Vink zet zijn standpunt uiteen en stelt voor, gehoord de besprekingen, om het voorstel tot onbewoonbaarverklaring, wat betreft de drie genoemde woningen, niet aan te nemen, en dan maar eens af te wachter wat er gebeurt. Dit voorsted wordt met 93 stemmen aangenomen, terwijl het voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar- verklaring uer drie andere woningen Vee- nestraat 100 en Stompwijkscheweg 40 en 51 z.h.st. wordt aangenomen. Het voorstel tot verkoop van een oude vuilnisauto wordt na een vraag van den heer v. d. Bosch en na toelichting door den voorz. z.h.st. aangenomen. Het voorstel tot aanvulling van het raads besluit van 23 September 1938 tot aankoop van grond wordt z.h.st. goedgekeurd. Het prae-advies van B. en W. inzake een verzoek van de erven H. K. de Zwart over betaling van woninghuur vindt eenige be strijding, enkele leden wenschen een breed voerig prae-advies van B. en W. Er wor den enkele besprekingen gevoerd, doch na toelichting door weth. de Koning gaan alle leden met het prae-advies accoord. Het voorstel tot het verleenen van een a. .vullend subsidie aan het Burgerl. Arm bestuur der voormalige gemeente Veur over 1938 wordt z.h.st. aangenomen. Aan de orde komt het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke rege ling met de gemeente Voorburg inzake het openbaar lager onderwijs. Hierover wor den eenige besprekingen gevoerd, waarbij o.m. door enkele leden wordt aangedrongen dat B. en W. aldus zullen doen te zorgen, dat de O.L. scholen in deze gemeente door de handelwijze van Voorburg niet zullen ont volkt worden. Het voorstel wordt dan z.h.s. aangenomen. Een vraag. Een verzoek is ingekomen van den heer Zuijdwijk om een vraag te mogen stellen over een ambtenaar der gemeente. De heer Zuijdwyk zegt, dat iemand zich bij hem kwam beklagen over de ondersteu ning door Maatschappelijk Hulpbetoon. Hij heeft hieromtrent raad gevraagd aan den be trokken ambtenaar, die hem zeide: Daar h. u niets mede te maken. Hij vraagt, of i dergelijke handelwijze juist is. De voorzitter verdedigt den ambtenaar en prijst hem als een correc ambtenaar. Hij begrijpt niet, dat deze dit zou gezegd heb ben op deze manier; het is juist, dat hij geen inlichtingen behoeft te geven. Wethouder de Koning licht de zaak toe en zegt o.m., dat die iemand zich niet te beklagen had, daar de ondersteuning vol komen juist was, wat betrokkene zelf er kend had. Bouwrijp maken van gronden Het plan tot bouwrijp maken terreinen aan de van Ruijsdaellaan, de St. Bonifa- ciusstraat, enz. door particuliere Bouw Mij. wordt eerst in geheime vergadering behan deld. Na heropening der openbare verga dering deelt de voorz. mede, dat het plan in zooverre gewijzigd is, dat thans alleen het diepriool wordt gelegd langs den tuin van den heer C. van Heiningen en dat voor- loopig momenteel vervalt de graverij van de waterpartij en de diepriool achter deze wa terpartij. Aan B. en W. wordt machtiging verleend aan den heer Hüber toestemming te verleenen momenteel het diepriool te leggen langs genoemden tuin. De heer Schrader juicht het initiatief van B. en W. toe en kan zich met de plannen zoo vereenigen. De heer Kerkhof feliciteert de gemeente met dit plan en het mooie perspectief. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Tot slot volgde een verloting, waarna de voorzitter de vergadering sloot. SASSENHEIM Bekend filmkomiek op bezoek!? - Dat Sassenheim niet meer het onbeduidend plaatsje van vroeger is, blijkt uit het feit, aat zelfs een filmkomiek alhier op bezoek komt en Zondag- en Maandagavond in het K.S A -geb /uw om 8 uur zal optreden. Dit gescniedt in de bekende klucht „De Held van het witte doek", welke door de tooneel- club „De Kolpings Boys", onderafd. der St. Josephsgezelienver., zal worden opge voerd Wilt u een vroolijk vastenavond feest meemaken, zorgt dan vroegtijdig voorzien te zijn van kaarten. Het zal we derom storm lcopen. De avonden worden opgeluisterd door „The Accordeon Jazz" van Sassenheim, die ook voor het gezel lig samenzijn zaï zorgen. De prijzen zijn populair en gezellen-avonden zijn gezel lige avonden. Feestavond Vrouwenbond. Voordat de feestvergadering van den R.K. Vrou wenbond door de Presidente mevr. van ReisenVreeburg geopend werd tracht ten de dames Nel Blom en Bep van Rei sen reeds het geroezemoes te overstem men door een quatre-mans. Een geroeze moes, vooral veroorzaakt door de vele kleine meisjes voor wie het gisteravond de eerste maal was dat zij in het open baar optraden. De zaal was tot de uiterste hoeken ge vuld; mevr. van Reisen heette om kwart voor 8 de aanwezigen, speciaal de dames van de Graal en de lieve kindertjes die dezen avond zouden zingen, hartelijk wel kom. Spr. wenschte allen een genoeglijken avond. Nadat „Roomsche Blijdschap" gezongen was kwam het meisjeskoortje onder lei ding van mej. Grada Rotteveel voor het voetlicht. Wat moet deze dame een werk gehad hebben om deze ruim 20 meisjes van 8 tot 11 jaar zoo te leeren zingen. Men had de kleintjes moeten zien gnuiven als de zaal na elk liedje door applaus hun waardeering te kennen gaf. Dat was nu echt voor hen! Een 6-tal aardige liedjes werden ge zongen, waarvan twee soli. Deze werden gezongen door Hennie v. d. Voort (Dans liedje) en het slaapliedje door Greet je v. d. Meij. De laatste was erg vrij en stond snoezig met haar pop te sussen. Het „een schat van een meid" wat men in de zaal hoorde, was volkomen waar. Mej. Bep van Reisen declameerde daar na eenige stukjes. Ernst en luim wissel den elkaar af. Eenige Graalmeisjes demonstreerden daarna eenige reidansen, waarna voor de 2de maal het kinderkoortje van mej. Rot teveel optrad, nu met een 3-tal liedjes, waarbij een of meerdere meisjes een klei ne rol te vervullen hadden, en de andere bewegingen maakten en dansten. De „hoofdrol" werd in „Van een henneke" vervuld door C. v. d. Geest, terwyl „knor rig Liesken" voorgesteld werd door Nan nie Roozen, de sneeuwman door Tini Teernstra. De declamatrice van dezen avond, mej. Bep v. Reisen, vergastte de aanwezigen daarna op eenige leuke stukjes; een bal lonliedje was het slot van het optreden der kindertjes en tevens van het eerste gedeelte. Namens de kleintjes en door een hunner werd mej. Rotteveel een blijvende herinnering en een vaas bloemen aange boden, waaraan de presidente en dank woord voor de dirigente en zangeresjes toevoegde en eveneens bloemen aanbood. In de pauze deed de presidente eenige mededeelingen van huishoudelijken aard en ook over de a.s. lustrumviering en de a.s. zomerreis. De zeereerw. heer pastoor, geestelijk adviseur, kwam tijdens de pauze in de zaal en werd welkom geheeten. Na de pauze speelden de Graalmeisjes een ernstig en luimig stukje. In de tus- schenpauzen declameerde mej. v. Reisen nog eenige malen. De beste speelsters? In het dramatisch stukje Sophie, Geertje en Zuster Carola; mevr. Karsten; in het blijspel waren allen even goed, op een enkele uitzondering na. Het liep al tegen Woensdag toen allen voldaan naar huis gingen. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Vrijdag 17 Februari a.s. des namiddags te 8 uur. Uitvoering „Guido Gezelle". De R.K. tooneel-vereeniging „Guido Gezelle" (on deraf deeling der St. Josephsgezellenver.), geeft a.s. Zondag een uitvoering in het R.K. Vereen.gebouw. Opgevoerd zal worden: „Toen de zon opging", een tooneelspel in drie bedrijven door Frits van Duinen. Ge zien het succes, dat vorige uitvoeringen van deze tooneelvereeniging hadden, mogen wij verwachten, dat ook dit keer de aanwe zigen zich uitstekend zullen vermaken. Niemand verzuime dan ook deze feest avond te gaan bijwonen. De aanvang werd gesteld op 7.30 uur piecies, terwijl er na afloop nog tot 12 uur gelegenheid zal zijn tot dansen. St. Barbaravereeniging. De voorzitter, de heer J. J. Smit, opende de vergadering. De St. Barbaravereeniging kan met welge vallen terugzien op het afgeloopen jaar, daar in het afgeloopen jaar slechts 1 lid van de vereeniging en slechts vijf niet-le- den door de vereeniging grafwaarts zijn ge dragen. Ingekomen was een schrijven van den R.-K. Volksbond, meldende dat de heer Th. v. d. Berg was herbenoemd tot bestuurs lid van St. Barbara en van de R.-K. mid- denstandsvereeniging „De Hanze", waarbij de heer J. W. Zwetsloot was herbenoemd tot lid van het bestuur van de St. Barbara vereeniging. De penningmeester bracht ver slag uit over de financiën, waaruit bleek, dat de inkomsten hadden bedragen: 529.39 en de uitgaven 100.61 1/2, aldus een voordeelig saldo van 158.77 1/2 en rente van 1938 28,36, zoodat op 1 Januari 1939 het bezit der vereeniging bedroeg de som van 1109.69 1/2. Tot leden der con trole-commissie werden benoemd de heeren J A. Mens en G. Schrijvers. Hierna slui ting. Geboren: Maria Johanna Catharlna d. van A. J. de Cler en J. C. Kooijman Wilhelmina d. van H. van Veen en A. C. Oosterom. Overleden: J. A. Kokshoorn 2 j., z. van A. J. Kokshoorn. Gevestigd: Mej. C. E. M. Schoofs, Veuscheweg 3, van Nijmegen Mej. E. M. J. C. Frericks, Veurscheweg 3, van Nijmegen Mej. J. H. van Velsen, Leid- scheweg 249, van Zoeterwoude. Vertrokken: Mej. M. J. Voerman, van Rijndijk 40, naar Den Haag Mevr. Blaauwgeb. van Dissel, van Leidsche- weg 39, naar Croydon (Engeland) G. de Jong, van Leidscheweg 548, naar Bos koop Mej. A. M. van Stein, van Leid scheweg 79, naar Wassenaar. VOORHOUT EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Als er een ongeval plaats heeft gehad in de Hoofdstraat of op de Jac. v. Beieren weg en we denken dan terug 1900 jaar geleden en we zien, in onze verbeelding, voor ons de reisweg: JeruzalemJericho, dan valt er in onze gedachten heel weinig verschil aan te wijzen. Natuurlijk, als er huizen ge staan hebben, zullen ze er anders uitgezien hebben, de menschen, die voorbij gingen waren anders gekleed, doch de figuur, de getroffene, waar het omgaat, was precies eender. Ook nu nog, 1900 jaar later, is die desolate en hulpbehoevende toestand de zelfde. Het verlangen naar hulp, naar 'n helper, is even sterk en de verlatenheid van het slachtoffer is even groot. En wan neer we nu óók in onze gedachten voorstel len, dat zich over het slachtoffer ,,'n iemand" heenbukt, in de Hoofdstraat of op de Jac. v. Beieren weg, dan kunnen we ons voorstellen, dat die woorden van troost, uitgesproken in een andere taal van voor 1900 jaar, met 'n ander accent precies een der en bemoedigend zullen opklinken. We kunnen ons óók voorstellen, dat den getroffene gebaat zal zijn met een liefde rijke hulp en dat zij of hij prijs stellen op een deskundige behandeling en we denken ons in, dat door de eeuwen heen, 19 eeuwen later die hulp nog zooveel beter kan zijn door de ondervinaing met hulp- en leer middelen, die in onze eeuw ter beschikking staan. Niemand denkt er aan, en 't komt vreemd tot ons, jaar op jaar, dat „ze" „voorbijgin gen", langs het slachtoffer, zich niet be- kommercen om de desolate en hulpbehoe vende toestand! In tegendeel n u, als er een ongeval plaats heeft gehad, ziet het „zwart" van de menschen, laat staan, dat men „voor- bij-zal-gaan"! Neen, dat is gelukkig an ders geworden en we zijn vervuld van me delijden, in tegenstelling met 1900 jaar ge- eden. Toch, lezeres, lezer, valt er een overeen komst te bespeuren. Want we staan er wel omheen gegroept, doch niemand weet, wat of er gedaan moet worden, óf, wat in vele gevallen nog veel erger is, men verleent hulp met risico, omdat niemand weet, hoe of er op een deskundige wijze geholpen moet worden! Het slachtoffer van voor 19 eeuwen en het slachtoffer van n u verkeert dus in een zelfde positie, afgezien van de gevoelens van de voorbijgangers, die, het is reeds ge zegd, gelukkig veranderd zijn. Door de Christelijke beschaving heeft het egiosme bij ons Katholieken plaats ge maakt voor de naastenliefde. Toch is die naastenliefde t.o.v. een der gelijk j-eoeuren zoo maar niet om te zet ten in een practische daad. Hoe die om zetting kan geschieden? Dat hoort u Za terdagavond in het R.-K. Parochiehuis! Vast staat nu reeds, dat er een eind komt aan een achterstand, die te bespeuren was en óók, dat we allen kunnen deelnemen om in te gaan loopen den achterstand, die er op het gebied van de Eerste Hulp te bespeuren is. We hebben in den aanhef genoemd: Hoofdstraat, Jac. v. Beieren weg, 't Zou óók heel eenvoudig kunnen zijn: Bij u thuis! Op de vergadering! Werkplaatsen, lande rijen, tuinderijen, fabrieken, kantoren, kortom: overal. Het slachtoffer is veelal aangewezen op één enkele handige, een voudige greep, die men aanleert op 'n en kele cursus in E. H. B. O. De bijzonderhe den van zoo'n cursus? Dat wordt Zater dagavond óók verteld! 't Zal een avond zijn, van een groot en goed voornemen en... van 'n prettige èn aangename leerstof, toegankelijk voor R.-K. dames en heeren boven achttien jarigen leeftijd uit Voor hout en de onmiddellijke omgeving WARMOND Uitvoering. De R.-K. Muziek-, Tooneel- en Zangvereeniging „St. Matthias" geeft Zondag a.s. haar laatste winteruitvoering van dit seizoen. Zoowel de afdeeling too- neel als de afdeeling harmonie zullen haar medewerking verleenen, terwijl in verband met den Vastenavond een hierbij passend programma is samengesteld. Er zal dus zeer zeker veel te genieten zijn. Aanvaring. Op het Norremeer alhier heeft een aanvaring plaats gevonden tus- schen het motorschip „De Toekomst" van den heer de R. uit Amsterdam en het zeil- vrachtschip „Betere Tijd" uit Schiedam. De zeilboot werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Gevestigd: M. v. Egmond, van Zoe terwoude. Vertrokken: P. v. d. Reijden, naar Den Helder. T. H. A. v. Ravenstejjn, naar Nijmegen. H. F. M. Kerklaan, naar Pijnacker. W. G. M. Harmes, naar 's-Gra- venhage. A. J. van Seggelen, naar Duitschland. C. Smit, naar Roosendaal. J. A. v. d. Meij, naar Leiden. B. P. M Schoonebeek, naar Noordscharwoude. M. Jansen, naar Noordwyk. H. G. W. Coenen, naar Hillegom. A. Krop, na? Princenhage. A. C. Heker, naar V' schoten.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6