STADS NIEUWS MAANDAG 13 FEBRUARI 1939 DE LE'DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 R. K. TABAKSBEWERKERSBOXD. Viering dertigjarig bestaan. Het zesde lustrum eener vereeniging pleegt nimmer op grandiose wijze te wor den herdacht, doch uitzonderingen beves tigen den regel en dit geschiedt ook hier ten aanzien van het dertigjarig bestaan der afd. Leiden van den R. K. Tabaksbe- werkersbond „St. Willibrordus". Toen vijf jaar geleden deze afdeeling vijf en twintig jaar bestond, was er weinig ge legenheid en ook weinig reden tot feest vieren. Immers de afdeeling telde toen slechts negen leden. In de laatste vijf jaar werden in de Sleutelstad echter meer Ta baksbewerkers geplaatst en zoo groeide het aantal leden der afdeeling gestadig en het bedraagt nu zestig. In den laatsten tijd zijn ook tien jongens toegetreden. Het bestuur heeft daarom met voldoe ning dit zesde lustrum aangegrepen voor een feestelijke herkenking, welke gisteren cp de gebruikelijke wijze heeft plaats ge had. De dag werd begonnen met een H. Mis en algemeene H. Communie in de paro chiekerk aan den Heerensingel. Zeer vele ïeden waren hier aanwezig. Vervolgens had te 10 uur in het gebouw van den R. K. Volksbond een gezamenlijk ontbijt plaats, waaraan 44 leden aanzaten. De Geest Adviseur, de weleerw. heer P. J. J. Hofstede, opende deze beijeenkomst met gebed en vond daarna gelegenheid een hartelijk woord tot de aanwezigen. Spr. wees in korte trekken op de beteekenis der organisatie en op de goede verstand houding der leden onderling en uitte den wensch, dat deze gehandhaafd moge blij ven. Spr. beval den leden voorts aan altijd en overal hun principen uit te leven en al tijd te zorgen goede leden der organisatie te zijn. Des middags van 12 uur werd in het Bondsgebouw receptie gehouden. Onder degenen die het jubileerend be stuur kwamen gelukwenschen was de hoogeerw. heer deken A. H. J. M. Homulle een der eersten. Vervolgens kwam ook de Geest, adviseur van den Volksbond, de weleerw. heer kapelaan F. Bernefeld zijn gelukwenschen aanbieden, de heer D. Ha ve rkorn namens de afd. Leiden van den Volksbond, terwijl de Volkbondvoorzitter, cte heer J. H. Nijhuis in de eerste plaats kwam als oud-voorzitter der jubileerende afdeeling. Verder waren er afgevaardigden van de afdeelingen der Slagersgezellen, der Me taalbewerkers, der Textielarbeiders, der Land- en Tuinbouwarbeiders en der Fa briekarbeiders, terwijl aan het slot der re ceptie 'n hartelijk woord van gelukwensch namens de leden werd gesproken door den heer Bers, die het bestuur tevens dank» zegde voor de talrijke werkzaamheden in het belang van afdeeling en leden verricht. De afdelingsvoorzitter, de heer A. Mos sel, vond telkens gelegenheid de sprekers te danken voor hun wenschen .en blijken van belangstelling. De feestavond. Des avonds waren de feestvierende ta baksbewerkers weer bijeen om in het Bondsgebouw het derde lustrum te her denken. De voorz., de heer A. Mossel, opende den feestavond met een welkomstwoord tot alle aanwezigen, in het bijzonder den Geest, adviseur en den oud-voorzitter den heer J. H. Nijhuis. Spr. gaf vervolgens een kort overzicht van de geschiedenis der af deeling, herinnerde aan de oprichting in 1909. Het ledental bedroeg bij de oprichting slechts elf, doch zij waren zich allen be wust, dat alleen door organisatie verbete ring kon gebracht worden in de arbeids toestanden. Er was dadelijk werk aan den winkel en in samenwerking met de andere organisaties konden er vele grieven uit Óen weg geruimd worden Dit gaf het bestuur moed op den inge slagen weg voort te gaan en zoo werd steeds voortgewerkt aan de belangen van afdeeling en leden. Al dengenen, die tot het thans verkre gen resultaat ook maar iets hebben bijge dragen wil spr. dank brengen door een woord van hulde aan den eersten voorzit ter, den heer J. H. Nijhuis. Spr. conclu deert met voldoening, dat het werk van den heer Nijhuis niet zonder vrucht is ge bleven en dat op het toen begonnen werk thans met dankbaarheid wordt voortge bouwd. Spr. eindigde tenslotte met den wensch, dat alleen een prettigen avond zouden hebben. Hierna zou de heer Hermans, lid van het Hoofdbestuur, een woordje ter pro paganda spreken, doch wijl hij wegens ziekte verhinderd was, werd zijn taak over genomen door den Geest. Adviseur, kape laan Hofstede. De eerw. spreker bracht hulde aan de besturen, die gedurende al dit jaren ge werkt hebben om de organisatie groot te maken, waarbij hij vooral ook den vrou wen een woord van hflilde niet wilde ont houden, omdat zij misschien dikwijls haar mannen uit het huis moeten missen, wan neer zij ter vergadering worden opgeroe pen. Men bedenke daarbij evenwel, dat dit ook is het belang der gezinnen. Maar ook onder andere omstandigheden ziet de echt genoot gaarne een blij gezicht van zijn vrouw. De mannen wekt spr. op trouwe leden der organisatie te zijn, tevens te toonen katholiek te zijn en een voorbeeld voor an deren, den mede-arbeiders niet af te stoo- ten maar de naastenliefde tegenover hem te betrachten. Dan zal men van allen 'lin nen zeggen, dat zij ware volgelingen van Christus zijn. Spr. wees er hierna op, dat we op het oogenblik in de branding van het leven staan. Het lijkt erop of de kerk ten on- oei zal gaan, maar dit is slechts schijn. De kerk staat op het oogenblik sterker dan ooit en wat er ook gebeure, zij zal blijven staan, want de poorten der hel zullen haar niet overweldigen. Vervolgens sprak de oud-voorzitter, de heer J. H. Nijhuis, die wees op de belang rijkheid der afdeeling ondanks haar gering ledental in vroeger jaren. Het deed spr. genoegen te zien, dat het boompje, dat hij met zijn elf menschen had geplant, zoo breede wortelen had geschoten. Hierna was het woord aan de humo risten onder leiding van den heer Jean v Zijp, die het verdere gedeelte van den avond voor de noodige afwisseling zorg den, zoodat de voorz. aan het einde een hartelijk woord van dank kon spreken tot de feestcommissie, die zulk een uitstekend geslaagd feest had voorbereid. Hierna sluiting met den Chr. groet. „ST. RAPHAëL" Vrijdagavond had onder voorzitterschap van den heer Naber in het Bondsgebouw de jaarvergadering van St. Raphaël plaats. Na de gebruikelijke opening, was het woord aan den voorzitter, die deze ver gadering voor het laatst zou leiden. Na een diensttijd van ongeveer 17 jaar wilde spr. dezen avond den voorzittershamer neer leggen. Spr. had gemeend zulks te moeten doen op de volgende gronden. Wanneer iemand zooveel jaren in een organisatie de leiding heeft gehad en bovendien de 50 jaar al een heel eind is gepasseerd, wordt het tijd de leiding aan wat jongere krach ten toe te vertrouwen. Vooraleer spr. dit deed, wilde spr. het volgende zeggen. Wie hem ook zal opvolgen; zijn taak is wat betreft de hulp van de medebestuurders, in het bijzonder van den secretaris, niet zwaar; de geest en saamhoorigheid in het bestuur is in één woord uitmuntend. Blijft allen toch getrouw aan uwe orga nisatie, weest propagandist, helpt het be stuur de zware taak, die hét vrijwillig op zich genomen heeft, verlichten. Ook hoopte spr. dat in de toekomst het vergadtrlngüe- zoek eens beter zal worden dan het tot dus ver geweest is. Laat toch niet altijd een paar menschen opdraaien voor alle actie- doeleinden die door het H.B. en het mgr. Mutsaersoord worden opgelegd. Zet mede uw schouwers onder het zoo bij uitstek mooie doel: de grootmaking van de organi satie. Na een applaus der aanwezigen werd door den secretaris begonnen met het af werken der overladen agenda. Na lezing notulen en behandeling ingekomen stukken was aan de orde het jaarverslag van den secretaris. Het bleek, dat de afdeeling zich nu weer in een gestadigen groei mag ver heugen. Niet minder dan (i nieuwe leden waren er dit jaar bygeicomen. Het kwam in het jaarverslag nog even tot uiting, dat de afdeeling, naast het benartigen der vak belangen, ook weer dit jaar diverse ande re mooie nuttige en aangename doeleinden nastreeft. Wij noemen hier het jaarfeest, bezoek K.R.O.-ütudio, excursie Sterren wacht, en niet te vergeten de jaarlijksche Retraite, welke zich ook steeds weder met eenige nieuwe Retraitanten ziet uitbrei den. Hierna volgde verslag van de ver eeniging het mgr. Mutsaersoord. De kroon- actie had een schitterend verloop gehad. Niet minder door 4U vrijwilligers waren toegetreden. Het applaus bewees, dat men met de jaarverslagen volkomen instemde, en de voorzitter Dracht een woord van dank voor de keurige uitgebreide versla gen. Daarna was de penningmeester aan de oeurt met zijn jaarverslag en begrooting iyöü. Saiao ontvangsten was 1798.U9. Uit gave 1755.'aizoo een voordeeiig saldo van 13.0y. Ondanks de zeer veie uitgaven voor feestavond, excursie, studio, huldiging 8 jubilarissen enz. enz. was toch nog een vooraeeng saldo bereikt. De voorzitter sprak een woord van dank voor de accu rate wijze, waarop de penningmeester ook dit jaar weer zijn beste kraenten had ge geven. Hi] Dieek aiweer een bekwaam fi nancier geweest. Jammer, dat ook de heer v. d. Veer zijn functie door omstandig heden aan een ander zal moeten over dragen in verband met zeer vele en druk ke diensten. De begrooting werd met alge meene stemmen goedgekeurd en tot kas- naziener werden benoemd de leden van Leeuwen en P. Slierings. Het belangrijkste agendapunt was nu genaderd: verkiezing voorzitter. Bij eerste stemming werd hiervoor gekozen de heer N. Kerkhof, die al meerdere jaren 2e voor zitter is, alsmede voorzitter van den Volksbond afd. Oegstgeest. Het applaus bewees, dat men den rechten' man op de rechte plaats had. Met een woord van dank door den heer Kerkhof aan de ver gadering was ook dit agendapunt afge werkt. Volgden bestuursverkiezing voor de vacature der heeren Naber en Mooiekind. Hiervoor werden gekozen de heeren S. Warmerdam (tram) en P. Beenker (N.S.) Met een toepasselijk woord werden de nieuwgekozenen geluk gewenscht met hunne benoeming. Twee nieuwe leden werden op de gebruikelijke wyze geinstal- leerd. Daarna was het woord aan den secretaris, die eenige woorden sprak tot den schei denden voorziter. Helaas is het er nu van gekomen; dat de afd. hem noode moet laten gaan als voorzitter. Als secretaris kon spr. dit niet anders doen dan met leedwezen. De vijf jaar, dat hij het genoegen had met den heer Naber saam te werken, had hij hem leeren kennen als een man van meer dan gewoon formaat. Dezer dagen hoorde spr. toevallig nog van iemand: wy kunnen ons St. Raphaël niet voorstellen zonder Naber als voorzitter. Dat is ook inderdaad zoo. De leden hadden dan ook gemeend, hem zoo niet te mogtn laten heengaan en hem als klein bewijs van uhn waardeering om zijn groote verdien sten een rooktafel namens bestuur en leden aan te bieden met den wensch dat als hij eens gepensioneerd zal worden hetgeen niet ver meer af is hij in het genot van ee*. rookertjt aan deze taf ei n\ag zitten om te denken aan de prettige herinnering van geheel St. Raphaël. Na een woord van op rechten dank van den heer Naber, was hei woora aan uen geestelijk aaviseur, den weleerw. pater Tesser, om eenige woorden tot den scheidenden voorzitter te spreken. Deze herinnerde eraan, dat de heer Naber een pracht voorzitter is geweest. Niet de man van veel woorden, maar van ae aaaa. Hij nad altijd een kijk op de dingen, en het antwoord was altijd raak en zeer gemoedelijk. Je was steeds de goedheid zelve: Ook als katholiek had spr. hem als parochie-geestelijke dikwijls bewonderd; met zijn zeer onregelmatige diensten, was er altijd nog tijd over om zoo 's ochtends en 's avonds een keer extra in de kerk te komen. Daarin was je steeds een voorbeeld. Daarom is het zoo een bij uitstek mooie ge dachte, om, zooals bij St. Rapnaël gewoonte is, jaarlijks op Retraite te gaan. Daar wor den pracxitkereis en -Destuurders ge vormd, geschikt om hun sociale taak in de vakorganisatie te vervullen. De heer Naber dankte den geestelijk ad viseur voor de mooie woorden hem toege- gesproken. Inmiddels was het agendapunt rond vraag aan de orde. Hiervoor gaven zich op 4 leden. Nadat deze op zakelijke wijze wa ren beantwoord, werd te plm. 11 uur deze zeer geanimeerde vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. R. K. BOUWVAKARBEIDERSBOND „ST. JOSEPH". Vorige week hield de R.K. Bouwvak- arbeidersbond „St. Joseph'' afd. Leiden, haar jaarvergadering in de groote zaal van den R.K. Volksbond. De voorzitter, de heer J. M. J. Kriek, opende deze goed bezochte bijeenkomst met den chr. groet. Na een hartelijk welkom, op de eerste plaats aan den geestel. adviseur pater W. de Leeuw O.F.M., dankte de voorz. allen voor de wenschen bij de jaarwisseling. Doordat allen als één man met het be stuur de belangen van den ,bond hebben gediend, is het mogelijk geweest, het le dental der afd. na afschrijving doör ver trek naar elders, sterfgevallen, en helaas ook royementen, op te voeren tot 200 le den. Wij zijn tevreden, maar nog lang niet voldaan. Het kan, dus het moet hoo- ger woi'den. Laat 1939 reeds geven, dat, waar de bond naar streeft, n.l. 30.000 le den. De notulen van de vorige vergade ring, door den secretaris, den heer J. J. de Haas voorgelezen, werden onveranderd vastgesteld. De voorz. deed hierop eenige mededee- lingen, die van groot belang zijn voor de afdeeling. Daarna werd door den secretaris het jaarverslag voorgelezen. In een zeer toe passelijk voorwoord schetste de secr. het doel van de vakbeweging. Hoe de bond zich van die taak gekweten heeft toonde hij door verschillende voorbeelden aan. Spr. herinnerde daarbij aan de woorden van dr. Ariëns z.g., dat de strijd tusschen geloof en ongeloof gestreden zal worden op het terrein van de vakorganisatie. De R.K.B.B. „St. Joseph" heeft in 't verladen bewezen een open oog te hebben voor de belangen der bouwvakarbeiders in het al gemeen. Men behoeft zich dus niet anders te organiseeren, dan op R. K. grondslag. Na een resumé te hebben gegeven van de werkzaamheden in de afd. over 1938, besloot de secretaris zijn verslag met een opwekkend woord tot allen, maar vooral tot hen, die on- of verkeerd georganiseerd zijn, zich te scharen onder de banier van St. Joseph. Na een hartelijk applaus en een extra dankwoord van den voorz., kon de secr. voldoening van zijn jaarverslag hebben. De penningmeester, de heer J. Verloop, liet zich evenmin onbetuigd. Hij gaf een zeer correct verslag omtrent het financieel beheer. Wij willen hier de uiteenzetting van zijn beheer niet woordelijk weerge ven, maar wanneer wij mededeelen, dat deze functionaris in 1938 voor circa 60.000 aan inkomsten en uitgaven door z'n vingers liet glijden, dan kan men wel eenigszins nagaan, hoe groot de verant woordelijkheid van dezen functionaris is. Ook hij deelde in de dankbaarheid der le den voor zijn bij uitstek moeilyk werk. De bestuursverkiezing bracht geen ver andering. De aftr. bestuursleden de hee ren J. M. J. Kriek, voorz., J. Ve-rloop, penningm. en L. J. Streefland werden al len weer herkozen en eerstgenoemde bij acclamatie wederom tot voorzitter. Zooals altijd had de rondvraag een aan genaam verloop. De voorz. sloot hierop deze zeer goed geslaagde jaarvergadering op de gebruikelijke wijze. Aan alle aan wezigen werd daarna een kleine verras sing aangeboden. Dit had tot gevolg, dat de aanwezigen nu eens geen haast hadden om weg te komen. Het bestuur van de R.K. _*armoniever. „St. Gregorius'' bericht langs dezen weg, dat de repetities dezer week nog worden gehouden op Dinsdagavond in de Maria Gijzensteeg bij de „Overdekte''. TOONEELUITVOERING MARIA-CONGREGATIE. Parochie O. L. Vr. Hem. en St. Joseph. Op 29 Jan: j.l. heeft de tooneelsectie van de Maria-congregatie haar eerste op voering gegeven van het blijspel „Napo leon de Vierde". Vele goede bekenden, die nog met vermaak terugdachten aan de uitvoeringen van vorige jaren hebben zich gehaast om een plaatsbewijsvoor „Napoleon de Vierde" te bemachtigen. Helaas, ook velen moesten teleurgesteld worden; reeds spoedig was de groote zaal van den „Burcht" uitverkocht. We meen den toen aan de teleurgestelden tegemoet te moeten komen en besloten een tweede uitvoering van hetzelfde stuk te geven op Woensdag 15 Febr. a.s. om 8.15 uur, ook in den „Burcht"; dat wil dus zeggen, dat aanstaanden Woensdagavond die uitvoe ring zal plaats hebben. Wie nog wil genieten van de dolle en onbetaalbare situaties waarin de z.g. Na poleon (u begrijpt wel wie deze rol ver vult) gewikkeld is, wordt beleefd verzocht zoo spoedig mogelijk zich van een entrée- •bewijs te voorzien, want 't is gauw Woens dag. We hopen voor onze Maria-congrega tie, dat ook voor deze tweede uitvoering de zaal uitverkocht is. Blijkens een ad vertentie in dit blad zijn de kaarten ver krijgbaar bij: N.'Kok, Amaliastraat 28, H. Buis, Waldeck Pyrmontstraat 31 en J. v. Tongeren, Heerensingel 52. J. LANSBERGEN, Directeur M. C. ZANGERS-JUBILEUM. in de Parochie van O. L. Vr. Hemelvaart en Sint Joseph. Gisteren was het een bijzondere dag: acht zangers van bovengenoemde parochie vier den hun 12 y2-jarig feest als kerkzanger. Het hoofdaltaar prijkte in schoone feest tooi. Het zangkoor was met groote palmen als in een lusthof herschapen, terwijl het mooie vaandel van „St. Caecilia" over de balustrade hing. Om 10 uur begon de plechtige Hoogmis, opgedragen door den weleerw. heer ka pelaan Lansbergen, tot intentie van de jubilarissen. Er werd een nieuwe Mis gezongen: de Missa in Honorem Sancti Jacobi van Jan N.eland voor driestemmig mannenkoor. Deze Mis werd onder leiding van den directeur den weleerw. heer E. A. M. Paap, zeer mooi uitgevoerd. Na de H. Mis werd gezonden „Jubilate Deo" van Th. Smit. Na de H. Mis werden de jubilarissen met hunne dames in de groote zaal van de pas torie verwelkomd door den eerw. directeur, die een hartelijken gelukwenscht tot hen richtte. De tafels, met bloemen versierd, gaven een feestelijke stemming. Toen allen gezeten waren kwam de hoogeerw. heer Deken Homulle, president van het koor, de jubilarissen en hun da mes, directeur en verdere leden gelukwen schen op dit bijzonder feest. Aan de gulle gastvrijheid, waarmede het gezelschap werd ontvangen, kon men weer eens constateeren, dat de hoogeerw. Deken het zangkoor zeer waardeert. De Deken bracht den jubilarissen dank voor het mooie in al die jaren ter eere Gods en tot stichting der geloovigen ge schonken en sprak den wensch uit, dat zij dat mogen blijven doen nog vele jaren. Hierna werd het woord gevoerd door den secretaris, tevens jubilaris, den heer F. van Hees, die onder daverend applaus har telijken dank bracht aan den President, oen hoogeerw. Deken. Ook de heer J. de Haas, eveneens jubila ris, gaf uiting aan de waardeering van al len voor dit gezellig samenzijn. De weleerw. directeur wees nu in een waardeerende toespraak op wat de jubi larissen hebben verricht en loofde den zeer goeden geest, die onder de zangers heerscht er. die zich ook uit in een aangename sa menwerking. Als directeur van het jongenskoor bracht zijneer.w. dank en gelukwensch van dit koor over. Hierna reikte de directeur aan al de jubilarissen een blijvende gedach tenis uit, en wel een „Pauselijke Zegen" Vervolgens werd een hartelijk schrijven voorgelezen van den oud-Directeur, den zeereerw. heer R. M. A. Nieveen van Dij- kum, Pastoor te Egmond aan den Hoef, en een telegram van den oud-directeur ka pelaan B. Dorbeck uit Rotterdam. Nadat nog de heeren v. Hees en Fr. Klein de laatste als commissielid een kort woord hadden gesproken, keerden allen om één uur zeer voldaan huiswaarts. A. R. K. A. AFD. LEIDEN. Den leden brengen wij in herinnering om hedenavond op tijd aanwezig te zijn. Er wordt begonnen om 8.15 uur precies en de zalen zijn open om 7.45 uur. Komt al len met uw dames. Ook op onze buiten leden wordt stellig gerekend. Het wordt een schitterend jaarfeest. Handelsregister K. v. K. W z i g i n g 3347 Selecta S. de Roos, Noordwijk aan Zee, Oude Zeeweg 42, han del in tabak en sigaren. Bijv. uitgeoef. bedr.: groothandel in Hollandsche en Briggs strijkpatronen (transfers). AGENDA LEIDEN. Maandag, R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, jaar vergadering in „De Doelen", 8.30 uur. Maandag. Vijfde abonnementsvoorstel ling. Opvoering van „Jeugd" door de Tooneelgroëp „Het Mas ker". Schouwburg 8.15 uur. Maandag, Jaarvergadering „De Hanze", „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Maandag, A.R.K.A. feestavond om 8.15 urr in „de Harmonie", Breestr. 10. Dinsdag: Liefdadigheidsuitvoering ten bate der St. Elisabethver.. te 8 uur in de R. K. H. B. S„ Mariënpoelstraat. Dinsdag: R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders „St. Jan", Feest avond „Schuttershof", 8.30 uur. Woensdag. Tweede uitvoering van Napo leon de vierde, door de tooneel sectie van de Maria-Congregatie, Mon Père. Woensdag, R.K. Bakkerspatroonsvereeni- ging „Sint Clemens", vergadering in „De Doelen". Donderdag. „Geloof en Wetenschap", lezing pater J. de Kort,, S.J. over „Ver anderlijke sterren", Turk te 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der spotheken te Leiden wordt van Zater dag 11 tot en met Vrijdag 17 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en P. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. Casino. DE JANTJES. Op de Nederlandsche film „De Jantjes" schijnt men niet uitgekeken te kunnen raken. Bracht de directie van het Casino- theater verleden week deze film reeds voor de lie week in Leiden, toch was nog iederen avond het theater uitverkocht, zoodat er letterlijk geen plaatsje meer te krijgen was. „De Jantjes" hebben daarom de twaalfde week ingezet en zijn nog maar weer een week in Ca sino gebleven. Ook Joe Brown, de schreeuwer is op het programma blijven paradeeren. INSTITUUT VOOR CULTUREELE FILMS De vertooning van filmwerken van cul- tureele waarde, welke geregeld des Zater dags plaats vindt in het Casino Theater, mag zich den laatsten tijd in een steeds grooter wordende belangstelling verheu gen. Deze voorstellingen zijn dan ook zeer leerzaam, omdat men de geheimen en de wonderen der natuur via de film op dui delijke wijze te zien krijgt. Het programma van Zaterdag was we derom met zorg samengesteld, waarvan de eerst film „De bijenstaat" reeds een inte ressant gegeven te zien gaf. In deze film kon men het geheelt ontwikkelingsproces en het leven der bijen van nabij volgen. De ko ningin der bijen ziet men omgeven door haar „hofstoet", totdat tenslotte een nieuwe koningin geboren wordt en de oude met een groot gedeelte van haar onderdanen vertrekt en een ander „paleis" gaat op zoeken. De tweede film „Oerwereld in het oer woud" gaf een belangwekkend beeld te zien uit het dierenleven in de oerwouden van Brizilië. Deze film werd opgenomen door de Uta in de omgeving van de Ama zone-rivier en liet het leven van vele be kende en onbekende dieren op duidelijke wijze zien. Men zag o.a. Piranha's, een roof zuchtige vischsoort, ter grootte van een manshand, gevaarlijk voor mensch en dier en in het bezit van een zeer scherp gebit. Dit gebit wordt door de inlanders gebruikt voor het haarknippen. Deze vischsoort ligt rustig in het water, doch komt er een prooi in de buurt dan is er binnen enkele minu ten niets meer van over. Dit werd op dui delijke wijze gedemonstreerd met een ge schoten Capibara of waterzwijn van 120 pond. Dit dier werd in het water neergelaten en in 6 minuten tijds was er niet anders dan een geraamte over. Nog vele andere diersoorten kreeg men te zien o.a. een ko- libri met jongen, de drievingerige luiaard, de bidsprinkhaan, terwijl men het leven der nijvere boschmieren, de z.g. „bladsnij ders" van nabij kon medemaken. De film besloot met het vangen van kaaimannen waarvan er binnen enkele dagen dikwijls ongeveer 3000 worden gedood. In de voorstelling van a.s. Zaterdag zal worden vertoond „Het land der Maoris en Papoea's. Jaarverslag St. Elisabethvereeniging Met batig saldo van de St. Elisabethver eeniging over 1938 is foutief in ons blad afgedrukt. Het batig saldo bedraagt 97.96. De eerste zin van het jaarverslag gelieve men te lezen: Met 1938 was voor de ver eeniging. Voor het eeuwfeest van het Leidsch Stu dentencorps, waaraan door circa 100 ge- costumeerden wordt deelgenomen, wordt op de ateliers van het Costuumhuis „Era- to", corps leveranciers, onder hoogen druk gewerkt. Ook zal een corps studenten-ja gers van 1830 (10-daagsche veldtocht) in volle glorie verschijnen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6