Bi| is et wig ROODE STER KERKNIEUWS STADS NIEUWS Gelooft U in: De profetie van Malachias? Voorspelling over pausen MAANDAG 13 FEBRUARI 1939 DE LEt'PSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 7 'n Moment geleden stak hij er zijn pijpje bij op en hij is er wèg vanMeteen wèg van het hoogste rookgenot: Niemeijer's Roode Ster! 100% Geur! 6,10 en 13 ct. per half ons NIEMEIJER'S Zeldzaam zacht en licht in de pijpt VONNIS TEGEN ROTTERDAMSCH NOTARIS BEVESTIGD De Pauskeuze Genoemde namen.... Zijn voorspellingen gewettigd? Verschillende namen zijn reeds ge noemd van Kardinalen, die zoogenaamd „papabiles" zijn, d.w.z. die kans hebben om de meeste stemmen te behalen op het Conclaaf, dat over enkele weken een aan vang zal nemen. Van officieele zijde verzoekt men ons te publiceeren, dat verschillende namen zijn ingegeven om politieke redenen, wat juist te verwachten is, daar diverse neu trale persbureaux en dagbladen in de Kerk slechts een wereldlijke en zuiver politieke instelling zien. Met nadruk moet verklaard worden, dat men een zeer onjuist en onwaardig beeld heeft van het H. College, als men geloof schenkt aan de voorstellingen van diverse neutrale bladen, als zou in het Conclaaf een strijd tusschen twee politieke mee ningen gevoerd worden. Noch door een fascistischen, noch door •en democratischen Paus zal óóit een dog ma veranderd worden en de op sensatie beluste pers maakt een grove fout, wan neer zij veronderstelt, dat na het Conclaaf een radicale wijziging in de Vaticaansche politiek ten opzichte van de rassenkwes tie en ten opzichte van andere problemen zal geschieden. Voorspellingen over de Pauskeuze zijn niet gewettigd, al zijn er inderdaad enkele De nieuwe Paus: Engelachtige herder Bij het verscheiden van den Paus van Rome komt telkens weer de vraag naar voren: „Hoeveel Pausen zullen er nu nog komen voor dat de wereld vergaat?" Want onder het volk is vrij algemeen een mee ning verbreid, dat er volgens een oude profetie nog zes of zeven Pausen zouden komen en dat dan het einde der wereld nabij zou zijn. Deze Pausen worden allen zelfs met een symbolische naam vernoemd. Hoe komen de menschen aan dit verhaal, op welke gegevens steunt het, en wat moeten wij over deze geheimzinnige voor spellingen denken. Deze voorspellingen zouden afkomstig zijn van Malachias. Wie was Malachias? Hij was een der grootste heiligen van Ier land uit de geschiedenis der Middeleeuwen; naast St. Patrick, de grootste en meest beroemde heilige van Ierland, komt de Hei lige Malachias. Hij werd geboren in Ar magh, omstreeks het jaar 1095; eerst leef de hij als kluizenaar, werd later priester gewijd en was een der beste medewerkers van den Primaat van Ierland, bij het in voeren van allerlei hervormingen op Ker- kelyk gebied; hij ijverde bijzonder voor een nauwere aansluiting van de Iersohe Kerk bij Rome en werd later Bisschop van Down en Aartsbisschop van Armagh. Hij was be vriend met den H. Bernardus, die ook een levensbeschrijving van hem naliet en die hem een ideale bisschop en kerkvorst noemde. Volgens de overlevering zou hij de gave der voorspelling hebben bezeten en het is wellicht juist daarom, dat aan hem wordt toegeschreven een profetie omtrent de opvolging der Pausen. Wat is nu de profetie van Malachias? Deze profetie werd voor het eerst gepu bliceerd in 1595, dus bijna 450 jaar na den dood van den Heiligen Ierschen Bisschop. Een Belgische monnik, Arnold Wion O.S.B., heeft haar het eerst ontdekt en uitgegeven. Hij heeft dit waarschijnlijk zeer ter goeder trouw gedaan, en wordt algemeen niet als de vervaardiger van deze geheimzinnige profetie beschouwd. Het werkje werd uit gegeven te Venetië en was opgedragen aan Philips II. In deze profetie wordt een opsomming gegeven van 112 Pausen en van ieder hun ner wordt in een Latijnsche spreuk een ka rakteristieke of symbolische benaming ge geven. De eerste naam betreft Paus Celes- tinus II, die gekozen werd in 1143 dat is dus vijf jaar voor den dood van den H. Ma lachias. Na de thans ontslapen Paus Pius XI zou den er nog zeven komen; de laatste zou zijn Petrus II de Romein, die de kudde zou hoeden in een geweldig verward tijdperk. Tenslotte zou Rome, de stad der zeven heu velen verwoest worden en zou de laatste dag des Oordeels zijn aangekomen. Curiositeitshalve laten wij hier de sym bolische namen volgen van enkele Pausen uit den laatsten tijd: Pius I, Kruis van het Kruis. Leo XIII: Licht aan den Hemel. Pius X: Laaiend Vuur. Benedictus XV: Ontvolkte Gods dienst. Pius XI. de thans ontslapen Paus: Onvervaard Geloof. De symbolische benamingen van de vol gende Pausen luiden aldus: De Paus die thans gekozen wordt zou de „Engelachtige Herder" zijn, (die, volgens weer een andere voorspelling Gregorius Kardinalen, wier naam in verschillende kringen genoemd wordt. Door sommigen is Kardinaal Pacelli ge noemd als de toekomstige Paus. Dit zou volgens het verlangen van den overleden Pontifex zijn. Er moet op gewezen wor den, dat de Pauselyke Staatssecretaris zelden tot Paus werd gekozen. In Vati caansche kringen wordt verondersteld, dat Kardinaal Pacelli gehandhaafd zal blijven als Staatssecretaris. Sinds geruimen tijd is de naam van Kardinaal Elia dalla Costa, een buitenge woon godvruchtig mensch, op veler lip pen. Hij is Kardinaal-Aartsbischop van Florence, en maakt sinds 1933 deel uit van het H. College. Een andere kardinaal „papabilis" is Kardinaal Tedeschini, die datarius was van Zijne Heiligheid Pius XI. Van 1921 tot 1936, dus veertien moeilijke jaren, was Mgr. Tedeschini Pauselijk Nuntius te Ma drid. Vooral in de laatste jaren was dit een van de moeilijkste Pauselijke Nuntiaturen ter wereld. Deze periode is voor Mgr. Te deschini een ware Calvarie geweest, door de tragische gebeurtenissen, die hij tij dens zijn Nuntiatuur aldaar heeft mede gemaakt. Mgr. Tedeschini werd door Paus Benedictus XV zelf tot bisschop gewijd in de Sixtijnsche kapel. Nog wordt genoemd Kardinaal Boetto, een Jezuit, de Aartsbischop van Bologna. Over de uitslag van het Conclaaf is zeer weinig te zeggen. Men moet niet ver geten, dat bij het vorige Conclaaf bijna niemand aan Kardinaal Achille Ratti dacht, en dat hij bij de eerste stemming slechts een of twee stemmen behaalde. Ons past alleen een vurig gebed, opdat God Zijn zegen zal geven aan het Con claaf. XVII zal heetenü); dan volgt een Paus die als devies zou kunnen voeren: „Herder en Zeevaarder"; dan volgt „De Bloem der Bloemen"; dan „Over de helft (of halfheid) der maan"; dan „Over den arbeid (nood? vermoeienis?) der zon"; dan nog „Roem van den Olijf" en tenslotte Petrus II. Wat moeten wij ervan denken? Laten we beginnen met te verklaren dat zoo goed als algemeen de echtheid dezer profectie door serieuze historici wordt ver worpen. Vrij algemeen wordt aangenomen dat men hier te doen heeft met het werk van een falscharis. Men veronderstelt dat zy vervaardigd is by het Conclaaf van 1590 om de candidatuur voor het Pausschap van Kardinaal Simoncelli te ondersteunen. Het is wel merkwaardig dat het gedeelte van de lijst, dat betrekking heeft op de Pausen die tot dien datum, 1590, geregeerd hebben, zinspelingen bevat op de geboorteplaats, vaderland, wapen, karakter, kardinalaat, lotgevallen enz. van den Paus waarvoor ze bedoeld waren. In 1590 ging het erom een opvolger te kiezen voor Urbanus VII en het devies van den volgenden Paus luid de: „Urbs Vetus": „Oude Stad" (de Italiaan- sehe stad „Orvieto". Doch dit argument heeft de Kardinalen heelemaal niet beïnvloed. Gekozen werd Kardinaal Sfondrati, die afkomstig was uit Milaan en die den naam aannam van Gre gorius XIV. Welnu de stad Milaan is slechts heel betrekkelijk een oude stad te noemen. Men zal echter niet kunnen ontkennen dat het devies in sommige gevallen heel goed toepasselijk is; Paus Pius IX heeft werkelijk het Kruis van het kruis gedragen, toen de Pauselijke Staten verloren gin gen. Leo XIII is door zijn beroemde En cyclieken, speciaal „Rerum Novarum" een „Licht aan den Hemel" geweest. Pius X, de Paus der vervroegde Kindercommunie en der veelvuldige, ja, dagelijksche H. Communie, kan zeer terecht „een laaiend vuur" genoemd worden. Op de regeering van Paus Benedictus XV is zeker van toe passing „Ontvolkte Godsdienst"; juist de christelijke landen werden toen aangetast door den gesel van den oorlog; en van den thans overleden Paus wiens regeering ge kenmerkt moest worden door het devies „Onvervaard Geloof", kan men zeker zeg gen, dat Hij onverschrokken het geloof verdedigd heeft tegen den invloed van het Godloos Communisme en Modern Heiden dom. Maar er zijn ook een reeks benamingen waarbij men zich in allerlei bochten moet wringen om een eenigszins aannemelijke verklaring te kunnen vinden. Zeker wan neer er sprake is van een „Godsdienstig man", heeft men al htel veel kans dat de benaming juist is. In vele gevallen moet de verklaring er als het ware met de haren bijgesleept worden. De meening des deskundigen. Van deze Profetie is slechts voor het eerst sprake 447 jaar na den dood van den H. Malachias aan wien deze voorspelling dan wordt toegeschreven. Vóór Arnold Wion O.S.B. is er nooit sprake van geweest; ook St. Bernardus ver meldt haar niet, ofschoon hij toch een levensbeschrijving van den H. Malachias heeft te boek gesteld. Bovendien zijn er* in deze profetie klaarblijkelijke dwalingen aan te wijzen. Tenslotte zou de H. Malachias op enkele jaren na, heel nauwkeurig het tijdstip heb ben aangegeven waarop het eindie der wereld zou aanbreken, terwijl Christus zelf daaromtrent zegt: „Wat die dag en dat uur RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER Als de drank is in den man Jan van D. te Katwijk aan Zee van beroep visscher, was op den vasten wal zijnde uit of wat dronken geworden. Iet of wat is eigenlijk de goede uitdrukking niet. Gewoon dronken a.s een kanon past beter. Toen hij in dien toestand op den van Wassenaarkade ronddoolde had de agent Elfrink het noodig geoordeeld om hem gratis logies aan te bieden in het hoofdbureau van politie. Maar gewend zijnde aan de wijde plassen had hij een cel wel wat erg gevonden en er dus niets voor voelende was hij in tegenovergestelde richting gaan trekken en sjorren als waar de agent hem wilde hebben en waar de cel zich bevond. De agent had het echter wederspannigheid genoemd en het des be treffende bonnetje uitgeschreven. De politierechter had hem voor dit feit veroordeeld tot een geldboete van 60 subs 60 dagen. Dat had onze visscher wel wat veel ge vonden. Toen kon hij niet aanwezig zijn, omdat hij weer op zee was, maar heden morgen was hij er zelf om te vertellen, dat 60 veel te veel was en dat hij dat niet kon betalen, omdat hy thans werk loos is en pas weer in Juni aan den gang gaat. De Officier en de Politierechter konden dat wel eenigszins indenken, zoodat eisch en uitspraak werden een geldboete van 15 subs ,25 dagen. En verdachte blij af, want hij had in vijf minuten f 45 verdiend. D ierenmishandeling. D. O., veehoudersknecht te Nieuwer- b r u g en H. K. uit Lange Ruige- wejde hadden vorige week terecht ge staan terzake dierenmishandeling. Zy had den een bok van een veehouder onge schikt gemaakt voor den fok door afbin ding, alleen om den veehouder onaange naam te zijn. Verdachten hadden het feit niet zoo erg gevonden, want het was een „doodge woon" iets. Hedenmorgen werd voortge gaan met deze zaak en als deskundige ge hoord de dierenarts A. Burggraaf uit B o- degraven. Deze verklaarde, dat het afbinden inderdaad door de eigenaren ge daan werd. De politierechter vindt zulks maar zoo, zoo, maar de deskundige gaf de schuld aan de veeartsenijwet die toestaat dat operatie's verricht worden aan gezonde dieren door leeken. Als het echter gebeurt zonder redelijk doel, zooals hier gedaan is, dan is het mishandeling, omdat het bijzonder pijnlijk is. De Officier van Justitie, mr. S. Hoek stra, was van meening, dat men hier van een ergerlijke dierenmishandeling moet spreken. Spr. vindt het een gruwzaam feit en wei zoo ernstig, dat hier een gevangenis straf op zijn plaats is. De eisch tegen elk der verdachten werd een gevangenis straf voor den tijd van twee weken. De Politierechter dadelijk uitspraak doende, wilde bij het vonnis rekening houden met de mentaliteit, die in dit op zicht ten plattelande heerscht en nog geen gevangenisstraf opleggen. Niettemin is het feit hoogst ernstig te noemen, reden om elk der verdachten te veroordeelen tot een geldboete van 50 subs. 50 dagen. Jt kleedtenten. H. F. B. S. thans gedetineerd te Veen- huizen had te Wassenaar kleedtenten als operatieterrein gekozen en had uit de diverse daar hangende kleedingstukken portemonnaies gehaald. Vier geldbuidels waren hem ten laste ge legd als zijnde door hem gestolen met een inhoud van resp. 70 cent, 17 cent. vier gul den en een met een inhoud van ƒ2.50. Verdachte had berouw maar inmiddels was hij door de Rechtbank te Zutphen ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Er was niet veel reden om hem nog een voorwaardelijke straf te geven vond de Officier en de eisch werd een gevangenis straf van zes maanden waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Politierechter veroordeelde verdachte conform den eisch. Sigaretten op een anders naam gehaald. Th. J. R. zonder beroep te Wassenaar moest terecht staan wegens oplichting. Hij was naar de winkelierster M. L. J. K. huisvrouw van V. te Wassenaar gegaan en had om een doosje sigaretten gevraagd zeg gende, dat het voor den melkhandelaar Koot was. De winkelierster, die den melkhande laar onder haar klanten telt, had geen be zwaar gezien in dit verzoek en had aan ver dachte de sigaretten zonder betaling ver strekt. Het verhaal was echter verzonnen ge weest en wegens oplichting eischte de Of ficier een geldboete van 10 subs. 20 da gen, er dan rekening mee houdende, dat verdachte nog een blanco strafregister heeft. De Politierechter ging met dezen eisch mee en veroordeelde verdachte conform betreft, niemand kent dat, zelfs de engelen des hemels niet, maar alleen de Vader". Dit alles zou heel moeilijk te verklaren zijn, indien hier werkelijk sprake was van een echte profetie, die het bovennatuurlijk werk zou zijn van een Heilige. Vandaar dan ook dat de meeste geschiedkundigen van naam het er allemaal over eens zijn, dat aan deze symbolische voorzeggingen geenerlci historische waarde of beteeken is moet ge hecht worden. Het Haagsche Gerechtshof bevestigde he den het vonnis van de rechtbank te Rotter dam, waarbij de oud-notaris M. wegens verduistering van hypotheek-gelden ver oordeeld is tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de preventieve hechtenis, waarvan het Hof bepaalde, dat deze tot aan den dag van deze uitspraak zal worden afgetrokken. De advocaat-generaal had verhooging van deze straf tot drie jaar gevangenisstraf ge vorderd met aftrek van acht maanden voorarrest. 1929 -12 Februari - 1939 Tien jaar geleden, 's nachts half vijf. Opgeschrikt door het geroep „het stad huis staat in brand", spoedde menig Leide- naar, inderhaast gekleed, zich naar Bree- straat, Vischmarkt en omgeving. Een ontzettend schouwspel vertoonde zich aan het oog; vlammen van. alle kan ten, geen opening, hoe klein ook, of men zag rook en vuur. Het een na het ander werd door het woe dend element voor altijd vernietigd. De mooie gevel met zijn schitterend beeldhouwwerk, prachtstuk uit de Renais sancetijd, zóó zwaar beschadigd, dat men vreesde, dat herstel niet mogelijk was. Het interieur, de prachtige vertrekken met hun gobelins en schoorsteenstukken, alles weg, alles vernietigd. Plotseling een geweldige slag; de mooie toren, uit welks klokkenspel men zoo dik wijls plechtige, maar ook vroolijke tonen mocht hooren, stortte met donderend ge raas ineen. Geen wonder, dat menigeen met wee moed in het hart, ja, soms met een traan in het oog, stond te staren naar al dat mooie, dat kostbare en kostelijke, dat in één nacht was verloren gegaan. En nu, tien jaren later. Voor ons oog vertoont zich, zij het dan nog boven de schutting, een schitterend bouwwerk, een nieuw Stadhuis. De oude, voorname gevel, met de uiterste zorg gerestaureerd, is als herboren, en als straks ook het bordes gerestaureerd zal zijn en de schutting weggenomen, dan zal men met bewondering opzien naar dit historische deel van het groote bouwwerk. En de gevel aan de Vischmarktzijde, die men reeds van alle kanten kan bezien, zal den indruk geven dat ook de hedendaagsche architectuur iets vermag te scheppen, dat bewondering afdwingt. En tusschen die beide gevels verrijst de Stadhuistoren, slank en sierlijk, bovenop de metalen koepel met torenspits en de windvaan van den ouden toren, vervaar digd of gerestaureerd in het kunstatelier van de edelsmeden Gebrs. Brom. BROEDER STEVENS OJF.M OVERLEDEN Bij de Minderbroeders te Weert werd telegrafisch bericht ontvangen uit Pantos (Brazilië) dat in Taquary tengevolge van een droevig ongeluk is overleden de eerw. Broeder Wilhadus Stevens O.F.M. in den ouderdom van 35 jaar. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. Als binnen enkele dagen de stutpunten zijn weggenomen, dan kan men dit kunst stuk eerst goed bewonderen. Maar in dezen toren hangen nog geen klokken. Aan het Carillon wordt bij de firma van Bergen wel hard gewerkt, de klokken zijn bijna gereed en het Carillon Comité ont breekt het niet aan ijver, maar de voor het Carillon benoodigde gelden *.ijn nog niet geheel bijeen gebracht. En dit gelden moeten er toch komen. Ziet, als men nu eens dezen gedenkdag, 12 Februari, aangreep om in den zak te tasten, dan zou het Comité gerust kunnen zijn en het Carillon aan de gemeente kun nen overdragen als een blijk van oprech ten burgerzin. Er zijn nog zoo heel veel Leidenaren, die nog niet hebben bijgedragen, wellicht wachtend op het oogenblik, waarop zij iets meer van het mooie bouwwerk konden zien ■dan eenige maanden geleden. Laten zij nu eens bijdragen aan de totstandkoming van een werk, dat naar wij hopen toch maar eenmaal voorkomt. En zy. die reeds in 1937 of daarna een bedrag hebben gestort, mogen eens ernstig overwegen of hun bijdrage nog kan worden herzien, 't zij door verdubbeling, 't zij door verhooging. Laten wij allen tesamen er toch voor zor gen, dat men bij de opening van het nieuwe stadhuis, niet alleen toespraken en rede voeringen hoort, maai* vooral, als geschenk van Leiden's burgerij, hoog boven onze hoofden, de tonen van het „Wilhelmus" uit het nieuwe oarillon. Penningmeester van het Comité is de heer H. Vlieger, Rapenburg 39, Gironum mer 302400, ten name van „Carillon Comité Stadhuis Leiden". Namens het Comité, P. E. Briët, Voorzitter. F. G. Rosier, Secretaris.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2