Rome nam afscheid van Paus Pius XI 30ste Jaargang No. 9260 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Honderdduizenden trokken langs de lijkbaar Een van hen zal Paus worden. MAANDAG 13 FEBRUARI 1939 Bureaux Papengracht St. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven rie pag. t Giro 103003. Postbus 11. Morgen de bijzetting IN DE ST. PIETER. Een onafzienbare menigte van hon derdduizenden is gisteren in St. Pieter langs het stoffelijk overschot van Z.H. den Paus getrokken, dat in de Sacra mentskapel ligt opgebaard. Velen brachten bloemen mede, die, omdat de hekken van de Sacramentskapel ge sloten bleven, bij het bronzen beeld van St. Petrus werden neergelegd. Gisterochtend zijn de „novemdiales" of rouwdiensten voor Pius XI, welke negen dagen zullen duren, begonnen. De eerste diensten zullen worden ge houden in den St. Pieter, terwijl de drie laatsten door de kardinalen zullen wor den opgedragen in de Sixtijnsche Ka pel. Vanochtend vroeg werden de deu ren van den St. Pieter weer geopend en een ontelbare menigte trok voorbij het stoffelijk overschot van Z.H. Pius XI. Op een dag als dezen schreef de correspondent van „Het N. v. d. D." waarop in de St. Pieter de gestorven Paus wacht op den afscheidsgroet van het volk, ontwaart men, dat' vijftien jaren eeuwen niet kunnen te niet doen. Eeuwen was Rome pauselijk gebied, vijftig jaren eerst is het een stad, die onder een wereldlijk bestuur staat. Rome is nog altijd allereerst de stad van den Paus. De begrafenis zal, volgens een Ha- vas-'bericht, Dinsdagavond tegen het middernachtelijk uur plaats hebben. Het stoffelijk overschot zal worderi bijgezet in de crypte, dicht bij de gra ven van de laatste twee Pausen, Bene- dictus XV en Pius X. De lijkrede zal worden uitgesproken door mgr. dr. Perugini, secretaris van de Latijnsche Brieven. Gisterochtend is de algemeene Con gregatie van Kardinalen twee uur in Consistorie bijeen geweest. Dertig kar dinalen waren aanwezig. Tevoren hadden de leden van het Vatikaansch gerechtshof Kardinaal Pa- celli gecondoleerd. Amerikaansche Kardinalen op zee. Kardinaal Dougherty, aartsbisschop van Philadelphia, en Kardinaal Mundelein, aartsbisschop van Chicago, zijn Zaterdag naar Rome vertrokken om deel te nemen aan de verkiezing van den nieuwen Paus De beide Kardinalen maken de reis met het Italiaansche schip „Rex". Kardinaal Copello is aan boord van het mailschip „Neptunia" uit Buenos Aires vertrokken om zich naar Rome te bege ven. Kardinaal O'Connéll zal zich Woens dag a.s. te New-York aan boord van de „Saturnia" begeven. De Neptunia en de Saturnia worden beide 26 Februari te Gi braltar verwacht. Betuigingen van deelneming Dr. COLIJN OP CONDOLéANCE-BEZOEK De minister-president dr. H. Colijn, heeft Zaterdag een bezoek van rouwbeklag afge legd bij den pauselijken internuntius te Den Haag OFFICIEELE HERDENKING IN VEREEN. STATEN Zitting van het Huis van afgevaardigden en senaat De leiders van het Huis van Afgevaar digden en Senaat hebben besloten, heden korte bijeenkomsten te houden ter herden king van de nagedachtenis van Z.H. Paus Pius XI. In het Huis van Afgevaardigden zal de democraat Shanely een resolutie indienen, waarin het congres zijn sympathie betuigd met de millioenen Katholieken over de ge- heele wereld met het verlies van hun ge- waardeerden leider. De leider van de meer derheid, Bark Lay zal een rede houden over het vredeswerk van den overleden Paus. Op het oogenblik van de ter aarde bestel ling van het stoffelijk overschot van Z.H. Paus Pius XI zal in de St. Patrick Kathe draal te New-York een pontificale H. Mis van Requiem worden opgedragen. In alle kelken van Mexico worden plechtige Requiemmissen opgedragen. Morgen zal de aartsbisschop van Mexico, mgr. Francisco Martinues een pontificale Requiemmis op dragen. Deelneming uit Palestina. De opperrabbijn van Palestina, rabbi Herzog, heeft kardinaal Pacelli zijn mede leven betuigd met het overlijden van Z.H. den Paus. Condoléance van den keizer van Japan. De keizer van Japan heeft Zaterdag avond telegrafisch het Vatikaan zijn me deleven betuigd met het overlijden van Z.H. Paus Pius XI. Deelnem~ig van Tsjangkaisjek. Naar het Chineesche telegraafagentschap meldt, heeft Tsjangkaisjek een telegram van deelneming met den dood van Pius XI gezonden aan kardinaal Pacelli. Uit Engeland De Britsche gezant bij den H. Stoel heeft een bezoek gebracht aan kardinaal Pacelli, wien hij de deelneming van koning George overbracht. De laatste brief Pius XI Op den vooravond van den dood van den H. Vader publiceerde de „Osservatore Ro mano" de tekst van een Apostolisch Schrij ven van den H. Vader Paus Pius XI aan het Episcopaat der Philippijnen. Dit is stellig het laatste Apostolische Schrijven van Pius XI. In zekeren zin is het zelfs zijn testament te noemen. En dit schrijven handelt, over de ont wikkeling van het katholieke leven in deze gebieden door de Katholieke Actie. Ook hierin schrijft de H. Vader, dat het werk der geestelijkheid niet meer voldoen de is in deze tijd van heftige aanvallen op de Kerk. „Daarom is het noodig" aldus Pius XI in dit zijn laatste schrijven „dat de leeken deelnemen aan het hiërar chisch apostolaat. De leeken moeten zelf aan andere zielen het bovennatuur lijk leven mededeelen, dat voeden en verdedigen". De Paus doet dan een vurig en dringend beroep, zoowel op de leeken als op de be volking, om gehoor te geven aan zijn wensch. En hij voegt eraan toe: „Het werk der Katholieke Actie heeft een zuiver en bovennatuurlijk doel; het heeft geen poli tieke maar godsdienstige doeleinden. Wel stelt de Katholieke Actie belang in de groote problemen, die hun weerklank heb ber. op de godsdienstigeen moreele orde, maar de Katholieke Actie bestudeert en wendt de oplossing aan in den geest van rechtvaardigheid en christelijke liefde." De stem van een Duitsch bisschop De Bisschop van het Westfaalsche Dio-. cees Münster, mgr. Graaf von Galen, heeft bij gelegenheid van het overlijden van den H. Vader een bijzonder Herderlijk Schrij ven uitgevaardigd, waaraan wij het vol gende nnfl°«»nen „Het begin van het Pontificaat van Paus Pius XI stond nog onder den druk en de benauwenis van de naweeën van den grooten Wereldoorlog. Toen verkon digde Hij als Zijn program „de vrede van Christus in Christus Rijk". Na de verschrikking van den Wereld oorlog, toen de zoogenaamde Vredesver dragen hun uitwerking deden gevoelen, herinnerde de Paus eraan, dat al deze verschrikkingen en lijden vermeden had kunnen worden, en in de toekomst ook vermeden zou kunnen worden, wanneer volgens het verlangen van Christus Ge rechtigheid en Liefde op aarde zouden heerchen. Daarom riep de Paus allen op om eindelijk het Koningschap van Chris tus van den Vorst des Vredes te erken nen. Daarom herinnerde Hij de mensch- heid in Zijn groote Encyclieken aan de heilzame eischen van Christus voor het particuliere, voor het huwelijks- en ge zinsleven, voor de opvoeding der jeugd, voor de instandhouding van de sociale en maatschappelijke verhoudingen tusschen de menschen. In de ge vaar-olie Septemberdagen 1938 heeft Paus Pius XI in een aangrij pende radiotoespraak de volken en hun leiders opgeroepen om den vrede te hand haven. Hij heeft toen evenals vroeger en ook in latere critieke dagen, wanneer de vrede bedreigd wori Zijn leven aan God den Heer aangeboden als offer voor het behoud van den vrede. Thans heeft God Zijn offer aanvaard, Zijn vergankelijk le ven aangenomen om Hem te laten deelen in het onvergankelijke eeuwige leven." Ten slotte wijst Graaf von Galen er op, dat de Paus niet aan politiek deed, maar uitsluitend de Godsdienst verdedigde. „Wie anders beweert, miskent en ver- valscht de waarheid". „Wij Duitsche Katholieken weten, hoe Paus Pius XI volgens dit woord gehan deld heeft. Alle afschuwelijke beschuldi gingen en lasteringen waarmee men onze H. Vader heeft aangevallen hebben ons niet aan het wankelen gebracht en zul len ons ook geen oogenblik aan het wan kelen brengen in onze eerbied, in onze kinderlijke liefde en gehoorzaamheid aan den Stedehouder van Christus op aar de. De Heilige Vader Pius XI, die ons Duitsch vaderland uit eigen aanschou wing kende, die ons Duitsch volk en vooral de Duitsche katholieken zoo va derlijk beminde, zullen wij steeds in dankbare herinnering bewaren. Vooral in de komende dagen zullen onze vurige beden tot den troon der Goddelijke Barm hartigheid voor Zijn zielerust opstijgen." DE LIJFARTS VAN DEN H. VADER. Prof. dr. Aminta Milani, de lijfarts en vriend van den thans ontslapen Paus, heeft zijn hoogen patiënt gedurende de twee ern stige ziekten geheel kosteloos behandeld. Hij weigerde voor zijn diensten eenig ho norarium te aanvaarden, omdat hij zijn sa laris als directeur van den Geneeskundigen Dienst van de stad van het Vaticaan vol doende achtte. Sedert de eerste ziekte van Paus Pius XI op 4 December .1936 bezocht dr. Milani den Paus tweemaal per dag. Toen Kardinaal Dominico Mariani, de econoom van het Va ticaan hem destijds een chèque van 50.000 Lire wilde overhandigen, als honorarium voor geneeskundige behandelingen, heeft hij dit bedrag slechts aanvaard om het on middellijk weer ter beschikking te stellen voor de restauratie van de kerk in zijn ge boorteplaats, de stad Segni. Heilig verklaringen in Pius' Pontificaat Indien er ooit een tijdstip in de geschie denis der Kerk is geweest waarop de H. Congregatie der Riten met werkzaamheden overladen was, dan is het wel geweest tij dens de roemrijke periode van 1922 tot Fe bruari 1939, toen Pius XI de Kerk Gods stuurde. Gedurende de regeering van den thans ontslapen Paus werden in meer dan 66 processen, na deugdelijke voorbereiding en onderzoek, bepaalde personen of groe pen van personen tot de eer der altaren ver heven. In 1923 werden o.m. Zaligverklaard: De H. Theresia van het Kindje Je zus, en Robertus Bellarmi- n u s S.J. In 1924 werden geen Zalig- en Heilig verklaringen uitgesporken. Op 17 Mei 1925 volgde de Heiligverkla ringen van de Gelukzalige Theresia van het Kindje Jezus. Op 21 Mei 1925 Heiligverklaring van on zen landgenoot Petrus Canisius S.J. Op 31 Mei 1925 Heiligverklaring van den Gelukzaligen J. M. V i a n n e y, Pastoor van Ars. Op denzelfden dag volgde de Heiligver klaring van den Gelukzaligen J o a n n E u d e s, alsmede van Bernadette So u b e r o u s. Op 22 Juli: Zaligverklaring van Jul. E y m a r d, stichter der Paters van het H. Sacrament. Op 16 Mei 1926: Zaligverklaring van And. Hub. Fournet. Op 2 Juni 1929: Zaligverklaring van Don B o s c o. Op 16 Juni 1929: Zaligverklaring van Claude de la Colombière S.J. Op 15 Juni 1930: Zaligverklaring van Conrad van Parzham. Op 29 Juni volgde de Heiligverklaring van den Gelukzaligen Robertus Bel- larminus S.J. Op 16 December 1931 werd de H. Al- bertus de Groote O.P. tot de eer der altaren verheven; Op 14 Mei 1933: Zaligverklaring van Gemma Galgani. Op 8 December 1933: Heiligverklaring van Bernadette Soubirous. Van de heiligverklaringen in 1934 ver melden we nog: De Heiligverklaring van Don Bosco en van Koenraad van Parzham. In 1935 (19 Mei): volgde de Heiligverkla ring van JohnFisher, en van Thomas More, terwijl op Paaschdag van het vo rig jaar drie nieuwe heiligen tot de eer der altaren werden verheven, n.l. een Mar telaar uit Polen, de H. Andreas B o- b o 1 a S.J., die op 17 Mei 1657 door de Ko zakken op allerwreedaardigste wijze om het leven werd gebracht. Verder werden op Paaschdag van het vo rig jaar heiligverklaard een Minderbroeder uit Spanje de H o r t a, en de H. Joan nes Iieonardi, de stichter van een kloostercongregatie die op 9 October 1609 te Rome is overleden. K.R.O.-REPORTAGE UIT ROME. Indrukken van en rondom het Vaticaan. I nafwijking van het reeds gepubliceer de radioprogramma, zal de K.R.O. op Dinsdagavond 14 Februari a.s. van 9 tot 10 uur een reportage verzorgen uit de Eeuwige Stad en eenige indrukken weer geven van de stemming, welke in verband met het overlijden van Z. H. den Paus te Rome heerscht. Uitzending van de Pontificale H. Mis van Requiem. Op Donderdag 16 Febr. a.s. zal de K.R.O. om 10.30 uur de Pontificale H. Mis van Requiem uitzenden,welke door Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht in de kathedrale kerk te Utrecht zal worden opgedragen. Daarna zal uit Vaticaanstad een gra- mofoonreportage volgen van de bijzetting van het stoffelijk overschot van Z. H. den Paus. Dit nummer bestaat nlt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een brief van Franco aan Hitler over de bemiddeling van Engeland en Frankrijk. (2de blad). Wat is Japans doel met de bezetting van Hainan? (2de blad). Jaspar in België belast met de vorming van een kabinet. (2de blad). Een treinramp in Catalonië eischt meer dan 50 menschenlevens. (2de blad). Binnenland Meisje op onbewaakten overweg bij Bunnik door locomotief gegrepen en zwaar gewond. (4de blad). Verdacht sterfgeval van kindje te Rot terdam. (4de blad). Sport en Wedstrifden ZWEMMEN: De tournee der Ned. zwem sters in Italië. (3de blad). WINTERSPORT: Canada wereldkam pioen ijshockey. Christl Cranz en Hel- muth Lantschner wereldkampioen bij de afdaling in de Alpen. Megan Taylor wereldkampioene kunstrijden op de schaats. (3de blad). VOETBAL: De competitie van den K. N. V. B. (3de blad). De lijst van Italiaansche Kardinalen Sinds eeuwen heeft een Italiaan sche Paus gezeteld op den troon van den H. Petrus. Zoo gaan onze gedachten dus meer in 't bijzonder uit naar de Ita liaansche Prinsen der Kerk. Hieronder publiceeren wij een vol ledige lijst der Italiaansche Kar dinalen. 1. Gennaro Granito Pignatelli di Belmon- te, bisschop van Ostia, Deken van het H. College van Kardinalen, tot Kardinaal ver heven door Pius X in 1911. Hij is 88 jaar oud. 2. Kardinaal Donato Sbarretti, geboren in 1856, in 1916 door Benedictus XV tot Kardinaal verheven, bisschop van Sabina. 3. Kardinaal Tommaso Pio Boggiani, ge boren in 1863, in 1916 door Benedictus XV tot Kardinaal verheven, bisschop van Porto. 4. Kardinaal Enrico Gasparri, geboren in 1871, tot Kardinaal verheven door Pius XI in 1925. Hij is bisschop van Velletri. 5. Kardinaal Francesco Marchetti-Selvag- giani, geboren in 1871, tot Kardinaal ver heven in 1930 door Pius XI. Hij is bisschop van Frascati en Vicaris Generaal van den overleden Paus voor de stad Rome en om geving. 6. Kardinaal Angelo Maria Dolci, geboren in 1867, tot Kardinaal verheven door Pius XI in 1933. Bisschop van Palestrina. 7. Kardinaal Alessio Ascalesi, geboren in 1872. Aartsbisschop van Napels; tot Kar dinaal verheven door Benedictus XV in 1916. 8. Kardinaal Giovanni Battista Nasalli- Rocca, geboren in 1872, Aartsbisschop van Bologna, tot Kardinaal verheven door Pius XI in 1923. 9. Kardinaal Alessandro Verde, geboren in 1865, tot Kardinaal verheven in 1924 door Pius XI. 10. Kardinaal Lorenzo Lauri, geboren in 1864, tot Kardinaal verheven in 1926 door Pius XI. Hij was grootlpoenitencier van den overleden Pontifex. 11. kardinaal Alfredo Ildefonso Schuster, geboren in 1880, aartsbisschop van Milaan, tot Kardinaal verheven door Pius XI in 1929. 12. Kardinaal Eugenio Pacelli, geboren in 1876, tot Kardinaal verheven in 1929 door Phis XI. Hij was groot-poenitencier van overleden Pontifex, en is Camerlengo van het H. College. 13. Kardinal Luigi Lavitrano, geboren in 1874, Aartsbisschop van Palermo, tot Kar dinaal verheven door Pius XI in 1929. 14. Kardinaal Raffaello Carlo Rossi, van de Ongeschoeide Carmelieten, geboren in 1876, tot Kardinaal verheven in 1930 door Pius XI. 15. Kardinaal Pietro Fumasoni Biondi, geboren in 1872, tot Kardinaal verheven in 1933, door Pius XI. 16. Kardinaal Federico Tedeschini, ge boren in 1873, benoemd tot Kardinaal in petto bij het Consistorie van 1933, openlijk erkend in 1935, voorzitter van de Pause lijke Prebenden-kamer. 17. Kardinaal Maurilio Fossati, van de Paters Oblaten, geboren in 1876, aartsbis schop van Turijn, tot Kardinaal verheven door Pius XI in 1933. 18. Kardinaal Carlo Salotti, geboren in 1870, door Pius XI benoemd tot Kardinaal in petto bij het Consistorie van 1933, er kend in 1935. 19. Kardinaal Elia della Costa, geboren in 1872, aartsbisschop van Florence, tot Kardinaal verheven in 1933 door Pius XI. 20. Kardinaal Enrico Sibilia, geboren in 1861, tot Kardinaal verheven in 1933. 21. Kardinaal Francesco Marmaggi, ge boren in 1876, tot Kardinaal verheven in 1925. 22. Kardinaal Luigi Maglione, geboren in 1877, tot Kardinaal verheven in 1935. 24. Kardinaal Pietro Boetto, van de So ciëteit van Jezus, geboren in 1871, aartsbis schop van Genua, door Pius XI tot Kardi naal verheven in 1935. 25. Kardinaal Adeodato Giovanni Piazza, van de Ongeschoolde Carmelieten, geboren in 1884, Patriarch van Venetië, tot Kardi naal verheven in 1937. 26. Kardinaal Ermenegilde Pellegrinetti, geboren in 1876, tot Kardinaal verheven in 1937. 27. Kardinaal Giuseppe Pizzardo, gebo ren in 1877, tot Kardinaal, verheven in 1937. 28. Kardinaal Camillo Caccia Dominioni, geboren in 1877, de oudste der Kardinaal Diakens, tot Kardinaal verheven door Pius XI in 1935. 29. Kardinaal Nicola Canali, geboren in 1874, tot Kardinaal verheven in 1935. 30. Kardinaal Domenico Jorio, geboren in 1867, tot Kardinaal verheven in 1935. 31. Kardinaal Vincenzo la Puma geboren in 1874, tot Kardinaal verheven in 1935. 32. Kardinaal Federico Cattani, geboren in 1856, tot Kardinaal verheven in 1935. 33. Kardinaal Massimo Massimi, geboren in 1877, tot Kardinaal verheven in 1935. 34. Kardinaal Domenico Mariani, geboren in 1863, tot Kardinaal verheven in 1935. 35. Kardinaal Giovanni Mercati, geboren in 1866, tot Kardinaal verheven in 1936.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1