VOOR ONZE ZIEKEN. Academienieuws RECHTZAKEN Laatste berichten Burgerlilke Stand MARKTBERICHTEN WOENSDAG 8 FEBRUARI 1939 DE LE'DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Dansclub voor R.K. T.O.G. Gisteravond hield bovengenoemde ver- eeniging een ledenvergadering, die slecht bezocht was. Dit vond waarschijnlijk wel zijn oorzaak in de feestavonden van Groen wit en Kath. Reisvereeniging. Circa half negen opende de voorzitter de vergadering met den chr. groet. Hij gaf een overzicht van de oprichting en het seizoen 1937'33 Telkens weer bleek de slechte belangstel ling van de leden. Spr. en het bestuur be treurden dit ten zeerste. Hij wees naar Zoe ter woude en Oegstgeest. Vooral Oegst- geest heeft een schitterend geslaagden dansavond gegeven. Wat daar kan moet bij ons toch ook kunnen. Spr. wijst dan op de noodzakelijkheid van een Dansclub voor R.K. te Leiden. De vergadering besloot om op Donder dag 16 Febr. een sluitingsavond te geven. Na de rondvraag dankte de voorzitter het bestuur en de leden, die hun btste krachten hebben gegeven om de vereeni- gnig aan haar doel te doen beantwoorden. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschr.: 7301. „Runo" Che mische Producten, Leiden, Haagweg 178a, groot en klienhandel in chemische pro ducten. Venn.: H. Chr. van Kol, Voor schoten Ln A. Dittmer, 's-Gravenhage. VOOR VERVOLG STADSNIEUWS ZIE PAG. 5. LEIDEN. Be vorder d: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „Over Stratifieer- bare congruenties" de heer J. J. Dron- kers, geboren te Poortvliet. Geslaagd: candidaatsexamen Wis- en Natuurkun de, letter L: mej. L. Goslings te 's-Gra venhage, letter F: mej. A. G. Harting te Leiden; raai examen Wis- en Natuu:'-unde hoofdvak Pharmacie: mej. G. J. Verboom te Poortugaal, hoofdvak Scheikunde: de heeren H. G. Snijders te Leiderdorp en G. F. Wilmink te Leiden. EEN POLITIE AGENT BEBOET Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft terecht gestaan J. B., 50 jaar, majoor van politie, wegens mishandeling. Verdachte had op den Schiedamschendijk den koop man P. C. uit Leiden, die in een slop iets onbehoorlijks had gedaan en daarvoor niet ruiterlijk wilde uitkomen, toen hij er voor door den verdaïdite werd aangesproken, een slag in het gelaat gegeven. De majoor van politie is veroordeeld tot 25.boete subs. 10 dagen hechtenis. Als u op een bepaalden weg overdag zonder ge vaar 90 kilometer per uur kunt rijden, beteekent dit nog heelemaal niet, dat daar bij avond zonder risico's een 60 kilometer vaari kan worden ontwikkeld. Op den weg hangt èlles van de omstan digheden af: regelt daarnaar uw snelheid I KRACHTEN SPAREN OOK IN DE HUISHOUDING. Onnoodig loopen in verkeerde houdingen. „Hiervan kan geen sprake zijn" ver klaarde onlangs een huisvrouw, toen wij de noodzakelijkheid van krachtsinspan ning m de huishouding bepleitten. „In een huishouding". vervolgde zij, „moet men van 's morgens vroeg tot 's avonds steeds bezig zijn en is er geen sprake van over besparen van krachten na te kunnen den ken". We zijn het met deze huisvrouw niet eens. want werken zonder na te denken of men het ook op eenvoudiger wijze kan uitvoeren is verkeerd. Huiswerk, dat steeds zoo goed mogelijk gedaan moet worden, stelt geen mindere eischen dan welk ander werk ook. Overleg is het halve werk en krachten, die bespaard kunnen wórden, komen an dere bezigheden ten goede. Dit gezichts punt moet inderdaad iedere huisvrouw ter harte nemen, wil zij althans 's avonds fit genoeg zijn om enkele uren aan lichte handwerken of andere ontspanning te wij den. Wanneer men begint met het verschil lende werk, dat men doet, eens onder de loupe te nemen, zal men aan het einde van aen eersten dag reeds bemerken, dat veel eenvoudiger gedaan kan worden en dat men veel heen en weer loopen, als mede de vele onnoodige bewegingen voor komen kan. Laten we enkele hoogst eenvoudige voorbeelden noemen. Wanneer men van de kamer naar de keuken gaat, worden tegelijkertijd vuile kopjes mede genomen. De afwasch wordt, evenals het zilver voor zoover alles in de huiskamer moet zijn, op een groot blad gezel, waai door men slechts één keer be hoeft te loopen. Ieder denke zelf na, hoe onnoodig heen en weer loopen voorkomen kan worden, in verband met de samen stelling van de huishouding. Wanneer men een flesch wil ontkurken is het voldoende, rug en armen het werk te laten verrichten; gezichts- en halsspie ren behoeven zich niet krampachtig te ver trekken. Wanneer men de armen opheft om iets van een hooge plank af te nemen, zal men niet alleen schouders, doch het geheele lichaam /even moeten strekken; op deze wijze wordt het bovenlichaam langer en de longen zetten zich uit, waardoor de ademhaling dieper wordt en verschillende spieren, die weinig in gebruik zijn, aan het werk gezet worden. Om een op den grond gevallen voorwerp op te rapen, buigen vele vrouwen het bo venlichaam veel te ver naar beneden, het geen verkeerd kan zijn voor de buikorga nen: Beter en tevens eleganter is, indien met het eene been voor het andere plaatst en even met de knie buigt, waardoor het bovenlijf recht blijft en de spieren van het dijbeen in beweging worden gebracht. Bij het dragen van tasschen met bood schappen begaan de meeste vrouwen de fout om den arm stevig tegen het lichaam te drukken, waardoor de armspieren ver slappen, de rug een holle lijn vormt en de buik vooruit komt. Op den langen duur be- invloeden verkeerde lichaamshoudingen en bewegingen, niet alleen houding en fi guur, doch ook den gang. Wanneer men bewegingen doordacht uitvoert, hetgeen bij een weinig nadenken heel goed mogelijk is, dan zullen de krachten op rationeele wij2e benut wor den. De huisvrouw, die veel zwaar werk moet- verrichten, zal dan evenmin iemand met vergroeide ledematen behoeven le worden, als een ander, die het gemakkelij ker heeft Zij zal evenzeer een krachtige verschijning kunnen zijn, enkel en alleen, omdat zij bij haar werk overleg aan den dag gelegd en geen noodelooze krachten verspilde. Wij weten, dat ,De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is. dien men ongaarne zou missen En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaarnp ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten ln een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium! worden veroleead, iederen daq een ey nplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van aen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant Binnenland EERSTE KAMER. Vergadering van heden. RIJKSBEGROOTING 1939. Aan de orde zijn de algemeene beschou wingen over de Rljksbegrooting voor 1939. De spreektijden worden voor de R.K. en S.D. fracties op 75 en voor de overige op 45 minuten in eerster termijn en op resp. 30 en 25 minuten in repliek vastgesteld. De heer DE ZEEUW (S.D.) stelt ten aan zien van het vluchtelingenbeleid de vraag of de naastenliefde wel voldoende in acht wordt genomen. Hij zal thans op dit vraag stuk niet ingaan. Verder' vraagt spr. zich af of wij ten aanzien van het economisch en financieel beleid wel gerust kunnen zijn. In de tegenwoordige omstandigheden staan wij er niet minder moeilijk voor dan in 1933, toen een ministerie optrad, dat uit den nood was geboren. Gevaren, die wij in 1933 nog niet .kenden, zijn in de jaren, welke daarop volgden, naar voren gekomen. Het ministerie van 1933 was in de hoofd zaak van zijn gedachten een eenheid, doch deze is in het tegenwoordige kabinet af wezig. In het plan-Westhoff ziet spreker niet anders dan studie-materiaal voor een deel van onze staatslieden. Aan mogelijkheid van bezuiniging gelooft spreker niet meer. Tegen efficiency-maatregelen in bepaal de gevallen bestaat natuurlijk geen be zwaar. Overigens /est deze regeering niets an ders dan belastingverhooging. De devaluatie heeft weinig baat gebracht. Dit geneesmiddel heeft gefaald, omdat men den patiënt te vroeg heeft laten loopen. Beangstigend denki spreker over het eco nomische program van deze regeering. waarvan geen groote daden'zijn te verwach ten. Spreker keurt het optreden van katho lieke studenten tegen een tentoonstelling van den nieuw-malthusiaanschen bond af. Wat de wilde bussen betreft constateert spr. met leedwezen, dat nu reeds voor de tweede maal de Kamer een taak op zich heeft genomen, welke die van de regeering moest- worden geacht. Dit is aen verkeerde verplaatsing van bevoegdheid. Ten aanzien van de positief-christelijke beginselen heeft de minister-president zich in diverse zijner ambtgenooten vergist, ter wijl een dergelijke vergissing schijnt te zijn gemaakt jegens de toenmalige, ministers van Lidth de Jeude én Oud ten opzichte van de beschermende rechten, gezien hun latere oppositie tegen d-e tariefmachtigingswet. Ergelijk is het gebeurde bij de leerlingen- schaal-kwestie. Hier .is van de zijde der Katholieke Staatspartij onheusch opgetre den tegen minister Slotemaker de Bruine en spreker begrijpt niet, hoe de katholieke ministers dat hebben geduld. Spreker 'concludeert dat hij den econo- mischen en financieelen toestand donker inziet, doch hij hoopt, dat een ombuiging van de gevolgde politiek te eenigertijd zal komen. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.H.) verheugt zich er over, dat het besef van saamhoorigheid in ons volk toeneemt. Men dient van alle separatisme afkeerig te zijn. Het christendom is gebleken het eenige ce ment te zijn, dat alle goed willenden kan binden. Aan rassistische theorieën heeft spr. geen behoefte, evenmin als aan „eenheid door democratie". Gelukkig wordt in steeds ruimeren kring begrepen, dat Nederland zijn zelfstandig- heidspolitiek heeft te handhaven. Wij laten ons geen meeningen door het buitenland opdringen. Bestrijding van de werkloosheid is drin- gend noodzakelijk. Spreker heeft bewondering voor het plan- Westhoff en hij merkt tegenover den lei der der S.D.A.P., ir. Albarda, alsof dit een copie zou zijn van het plan van den arbeid, op, dat er misschien wel punten van o eenkomst zijn, doch dat men voorzichtig moet zijn met uitlatingen alsof de S.D.A.P. den toon zou hebben aangegeven. Deze par tij huldigde nog niet lang geleden opvattin gen, waarvan het niet slechts gelukkig is, dat zij niet zijn opgenomen, doch waarvan zij zelve tegenwoordig maar liever niet meer wil hooren. Het staatscrediet is gelukkig, dank zij de politiek va nde vorige ministers van finan ciën, jhr. de Geer en mr. Oud, en van den tegenwoordigen bewindsman mr. de Wilde, ongeschonden gebleven. Belastingverhooging is niet meer moge lijk. Een belastingopbrengst van 800 mil- lioen is bij een totaal inkomen van 3600 millioen niet meer voor verhooging vat baar. Naar bezuiniging moet worden ge streefd. De heer VAN EMBDEN (V.D.) zou gaar ne zien, dat ontwerpen van algemeene maatregelen van bestuur voortaan alle werden gepubliceerd, gelijk dat reeds ge schiedt ten aanzien van die van socialen aard. Het plan-Westhoff zou ons brengen tot een uitbreiding van cultuurgrond, waaraan wij reeds te vee,l hebben. De allereerste axioma's der economie kan mèn niet straf feloos op zij zetten. Het plan koerst naar autarkie, in plaats van onzen export te die nen. De volkshuisvesting dient met spoed te worden verbeterd, er zijn nog minstens 70.000 krotwoningen en van de 73.000 één kam er-woningen worden er 6400 bewoond door meer dan zes personen. De krotwo ningen moeten zoo 'spoedig mogelijk wor den opgeruimd. Spr. bepleit het geven van loonbeslagen in het belang van de werkverruiming in bef paalde gevallen. Het bezuinigen op de volksschool door het hooghouden van het aantal leerlingen per klas is een zuinigheid, welke de wijs heid bedriegt. Spr. dringt verder aan op verbetering van de positie der ouden van dagen. Hij ver wijst naar het voorbeeld van Engeland, waar het ouderdomspensioen 10 shilling per week bedraagt Op de vraag of er geldmiddelen voor ver laging van de leerlingenschaal en voor de ouden va ndagen beschikbaar zijn, zou spre ker willen antwoorden, dat voor de groote gezinnen elf millioen is toegedacht. De ouden van dagen beschikbaar zijn, zou spre- te gaan bij de overheidszorg.»Verder kan op defensie een aantal millioen worden bezuinigd. Het belastingsysteem dient te worden herzien, in dezen geest, dat de geringe in komens meer worden vrijgesteld. Hierdoor zou een vermeerdering van koopkracht ont staan, die aan de geheele gemeenschap ten goede zou komen. Spr. eindigt met aan te dringen p meer samenwerking in democratischen geest. Hierna wordt pauze gehouden. DE BEBOUWING VAN HET MIDDEN-DAMTERREIN TE AMSTERDAM Voordracht van B. en W. op verzoek van de regeering aangehouden. Op de agenda van de vanmiddag gehou den vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam kwam wederom voor de veer tien dagen geleden door den Raad aan gehouden voordracht van B. en W. betref fende den verkoop van het midden-Dam- terrein voor een bedrag van 100.000 gulden aan de N.V. Assurantie Mij „De Nederlan den van 1845", welke maatschappij zoo als bekend hier een gebouw wil stichten, bestemd voor kantoren, café, restaurant en winkel. Alvorens deze voordracht vanmiddag ïn behandeling kwam, las dr. W. de Vlugt een telegram voor van den minister voor onder was, kunsten en wetenschappen, die mede namens zijn ambtgenoot van financiën den Raad verzocht de voordracht aar. te houden. De regeering, zoo stond in dit telegram, zou er pry's op stellen, eerst haar advies college over de plannen te raadplegen. De heer Matthijsen (S.D.A.P.) oefende critiek op den inhoud van dit telegram en op de houding der regeering. Hij noemde deze houding een. gebrek aan deferentie te genover de hoofdstad van het land, en erger dan onbeleefd. Sprekers eerste reactie zou zijn voor te stellen het verzoek van de re geering te negeeren en de voordracht thans gewoon te behandelen. De woorden van den sociaal-democratischen fractie-voorzitter werden onderstreept door het communistisch raadslid, den heer Zee- gers. De heer Ter Haar (C.H.) verdedigde de houding van de regeering. Hij noemde den Dam een nationaal plein en het Paleis een nationaal gebouw. Hij was van mee ning, dat de regeering haar motieven voor het verzoek wel zal hebben. Verscheidene leden gaven vervolgens hun meening in deze kwestie te kennen. Zoo meende de heer Boissevain (Lib.), dat de regeering slechts een excuus kan hebben, namelijk het feit, dat te voordracht eerst 11 Januari j.l. is ingediend. Spr. meen de, dat de raad aan het verzoek van de regeering moet voldoen, maar tevens moet vragen om schadevergoeding, waarop de gemeente naar sprekers meening, recht heeft Prof. Woltjer (A.R.) wees er op, dat hier slechts sprake is van een verzoek om de voordracht vandaag nog niet te behandelen, welke bezwaren daartegen zijn, kon spreker niet bégrijpen. De wethouder voor publieke werken, de heer De Miranda, zeide de overtuiging te hebben, dat wanneer het verzoek van de regeering niet was gekomen en de voor dracht gewoon zou zijn behandeld, de raad een beslissing zou hebben genomen over eenkomstig het advies van B. en W., on danks de critiek, die van vele zyden op de voordracht' is uitgeoefend. En omdat het college deze overtuiging heeft, meende spr. dat er hoegenaamd geen bezwaren zijn om aan het verzoek van de regeering, dat aan den raad is gericht, te voldoen. Overleg in deze is beter dan strijd te voeren. De burgemeester, hierna het woord voe rend. zeide, het met die raadsleden eens te zijn, die hebben gezegd, dat de belang stelling van de regeering. voor deze kwes tie wel heel laat is gekomen. Tot nu toe zeide spr. heeft de regeering wel heel weinig waardeering gehad voor den Dam en zijn bebouwing, want anders zou de be bouwing van de naaste omgeving van het Paleis, met name aan den Nieuwe Zijds Voorburgwal, niet zijn uitgevoerd. Dr. de Vlugt zeide voorts, dat de regee ring niets heeft te zeggen over een even- tueelen verkoop van het terrein. Spr. zou dit ook niet dulden. Maar hij begreep wel, dat de regeering er belang ir» stelt, wat er op het eventueel te verkoo- pen terrein zal worden gebouwd en dat zij in overweging wil nemen, of daardoor scha de zal worden gedaan aan de schoonheid van het Paleis. Om deze redenen meende dr. de Vlugt dat uit een oogpunt van algemeen belang aan het verzoek van de regeering moet worden voldaan. Buitenland SPAANSCHE VLUCHTELINGEN OVER FRANSCHE GRENS Kunstschatten en oorlogsmateriaal PERPIGNAN, 8 Februari (A.N.F.) Vannacht zijn bij Cerbere zestig vracht auto's volgeladen met oorlogsmateriaal, ma chinegeweren, granaten en andere ontplof bare stoffen de grens gepasseerd. Naar Bourg-Madame zijn bovendien 200 kanon nen overgebracht. In Cerbere zijn voorts LEIDEN. Geboren: Hermanus Josephus z. van H. J. de Bolster en J. W. Boortman Jo hanna Agatha Agnes d. van J. Nijssen en J. Ooijendijk Cornells z. van C. J. Ha- kemulder en J. v. d. Wal. Overleden: M. Remmelzwaal m. 75 jaar. 4000 gewonden aangekomen en vandaag worden in Bourg-Madame 16,000 militie- manschappen verwacht. Vanaag of morgen worden de overblijfselen verwacht van het republikeinsche leger, dat het laatst gestre den heeft bij Olot. Hun aantal zal circa 30.000 man omyatten In Le Perthus zijn in den loop van den ochtend een duizendtal le den der internationale brigade aangekomen alsmede nog tien vrachtauto's vol met kunstschatten. In Pont Arlier zijn 300 uitgeweken Spaan- sche burgers, meerendeels vrouwen en kin deren, en 25 mannen, aangekomen. Zij zijn ondergebracht in leegstaande fabrieksge bouwen. BESTRIJDING VAN EXTREI\nSME IN IERLAND. DUBLIN, 8 Febr. (A. N. P.). Vandaag zijn bij den Ierschen Dail twee wetsont werpen ingediend, die maatregelen tegen het extremisme beoogen. Het eerste ontwerp heeft betrekking op delicten tegen den staat en daden, die de openbare orde en het staatsgezag in ge vaar kunnen brengen. Het voert een con trole op de oprichting van vereenigingen in en strekt tot instelling van speciale strafrechtbanken. Het tweede ontwerp bevat strafbepalin gen tegen verraad en eenige verwante de licten en dient ter vervanging van de be staande wet op landverraad. SCHACHTS POSITIE. LONDEN, 8 Februari (A.N.P.) De „Daily Telegraph" meldt uit Berlijn, dat dr. Schacht, oud-president van de Rijks bank, de functie van specialen commis saris voor den uitvoer die hem door Hitier is aangeboden, heeft geweigerd te aan vaarden, hoewel van verschillende kanten druk op hem was uitgeoefend. Schacht zou volgens het blad niet langer geïdentificeerd wenschen te worden met het financieele en economische regime van het Nationaal Socialisme. Hij hoopt weldra een groote reis te on dernemen, waardoor hij ongeveer een jaar in het buitehiand zou blijven. Intusschen blijft hij minister zonder portefeuille. Het is overigens met het oog op de om standigheden in Duitschland niet onmoge lijk, dat Schacht van zijn reisplannen zal moeten afzien. AMSTERDAM, 8 Febr. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 225 veaae kalveren 6872 (enkele hooger), 54—66 en 42—52 cent per kg. levend gewicht; 100 nuchtere kalveren 58 per stuk; 140 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90 —110 kg. 5758 cent, zware 5657 cent en vette 55—56 cent per kg. slachtgewicht; Aangevoerd 1 wagon geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren behoorlijke aanvoer, handel kalm, eerste kwaliteit waarvan weinig aanvoer, goed te plaatsen. Andere lui en moeilijk prijs houdend. Nuchtere kalveren: gewone aan voer, sleepende handel, prijzen lager. Var kens: matige aanvoer, handeli sleepend, zelfde prijzen. KOUDEKERK, 7 Febr. Eierenvelling KoudekerkRijndijk. Aanvoer 4500 stuks eieren en 27 pond boter. Prijzen: kippen eieren 3.304.00, eendeneieren 3.00 3.20 per 100 stuks, boter 6974 cent, kaas 2429 cent per pond, kippen 0.851.00, hanen 0.751.00, eenden 60 cent per stuk. NIENUVVERBRUG, 7 Febr. Eierenvelling. Aanvoer 4326 eieren. Prijzen: wit 3.50 3.80, bruin 3.603.90, henneneieren 3.00 —3.40, eendeneieren 3.20, alles per 100 stuks. Boter 7678 cent en kaas 1828 cent per stuk. VOORSCHOTEN, 7 Febr. VrUe veiling. kippeneieren 3.805.00, per 100 stuks, konijnen 0.401.10, duiven 1014 cent per stuk, zoetekaas 5256 cent en Leidsche kaas 4044 cent per kg. WOERDEN, 8 Febr. Kaas. Aanvoer 21 partijen. Prijzen: met rijksmerk le kwal. 26.00—26.50, 2e kwal. 23.50—25.—. Han del matig. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM)

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3