BINNENLAND WOENSDAG 8 FEBRUARI 1939 30ste Jaargang No. 9256 S)e £cki6clveSoti^ant Bureaux Papengracht 32. ri rri Adr. en Abonn.-tarieven de paf. 2 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Ons katholiek onderwijs Wij hebben het onschatbare voorrecht, aan de jeugd katholiek onder wijs te kunnen geven. Hoe grooter dit voorrecht is, des te zwaarder is ook de plicht, om het goed te gebruiken! Dat wij katholieke scholen bezitten baat ons weinig of niets, als wij den leerlingen daarin niet geven katholiek vormend en opvoedend onderwijs. 't Is niet onze bedoeling een breede uit eenzetting te geven van de eischen, waar aan het onderwijs moet voldoen, om k a- tholiek onderwijs te zijn. Wij willen slechts bescheidenlij k een enkele gedachte naar voren brengen die geenszins nieuw is, ook zelfs niet nieuw in vorm, maar die onder ons aller aandacht moet staan in geest en hart door-lichtende klaarheid. Aanleiding, om dit te doen, was de le zing van een artikel: „Schoolmis- en Mis- hooren met goede manieren" in de vandaag verschenen aflevering van „Moederschaps- zorg" van mr. P. Kleene. In dit artikel wordt gewezen op het voortreffelijke van de bij het katholiek onderwijs aansluitende Schoolmis als er wordt gezorgd door den onderwijzer, dat het bijwonen van de Schoolmis geen sleur wordt, „geen sleur, geen zure verplich ting." 't Is hoewel goed bedoeld een dwaas heid, om b.v. de kinderen voor straf naar de kerk te sturen, gebeden te laten op zeggen! Men moet den kinderen leeren, den gods dienst te beleven, als iets schoons, als het centrum van het leven, vanwaar alle be zieling moet uitgaan. Een katholiek paedagoog moet den kin deren in-dringen in verstand en hart, dat het gaan-naar-de-kerk, dat het bijwonen van èn meeleven met het Misoffer, dat het bidden niet is een lastige plicht, maar een voorrecht. Kinderen moeten niet naar de kerk gaan, omdat zij worden gedwongen, omdat er een of andere belooning aan vastzit, maar omdat zij graag gaan naar O. L. Heer, Wien zij wat te zeggen heb benNatuurlijk zonder overdrijving, zonder sentimentaliteit, maar in eerlijke en oprechte zelf-beleefde en zelf-doorvoel- de overtuiging kan en moet de katholiekee school meehelpen met ouders en pries ters de kinderen aldus godsdienstig op te voeden. DE WERELD VOGELVLUCHT VATIC A AN: De ongesteldheid van Z. H. den Paus is weer van voorbij gaanden aard gebleken. Gisteravond gevoelde Z. H. zich weer wat beter, zoodat verwacht werd, dat hij vandaag wederom audiënties zou kun nen verleenen. Het zou jammer zijn, indien de viering van het 10-jarig bestaan van het V.erdrag van Lateranen verduisterd zou worden door den zwakken gezond heidstoestand van den H. Vader. BURGOS: In Catalonië gaat de inbezit neming van het land door Franco's troe pen gestadig en in vlot tempo voort. De overwinning van Franco in dat deel van Spanje is geen vraagstuk meer. Wel doet zich het vraagstuk voor, wat er moet ge schieden met die paar honderdduizend vluchtelingen op Fransch gebied. Er zijn reeds onderhandelingen gevoerd met Bur gos, die, naar verluidt, een gunstig verloop hebben gehad. Verwacht wordt, dat de algemeene amnestie de terugkeer van de overgroote meerderheid der gevluchten -mogelijk zal maken. Een andere vraag is, o! en hoelang het verzet in de centrale zóne nog zal worden voortgezet. Negrin is van plan, het zoo lang mogelijk uit te hou den. LONDEN: Op de Palestijnsche conferen tie te Londen zijn de besprekingen over het lot van Palestina begonnen. Of liever: men is nog niet zoover gekomen, want er wordt nog gekibbeld over de vraag, wie de Arabieren nu mogen vertegenwoordigen. De afgezanten van den Groot-Moefti bewe ren, dat zij alleen het recht hebben, de gevoelens der Palestijnsche Arabieren te vertolken, maar anderen de meer gema tigden zijn het daarmede niet eens. Dat begint al goed! De hoop, dat men spoedig tot overeenstemming komt lijkt niet be paald groot. Een feestjaar in het groothertogdom Luxemburg Het nieuwe jaar is voor Luxem burg een feestjaar. Diie feiten worden gevierd: de meerderjarig heid van den troonopvolger Jan, de twintigjarige regeering van groothertogin Charlotte, en het twaalfde eeuwfeest van den dood van den grooten apostel, den H. Willibrordus. (Van een bijzonderen correspondent) LUXEMBURG, 6 Februari 1939. De feestelijkheden in Luxemburg heb ben reeds een aanvang genomen op 5 Ja nuari', toen de troonopvolger van Luxem burg 18 jaar werd. Op 13 December 1938 had de groothertogin verklaard, dat de prins bij zijn achttiende verjaardag meer derjarig zou worden verklaard. In een tot de uiterste hoeken gevulde kathedraal, onder het enthousiasme van de toekomstige onderdanen van den troonop volger en in aanwezigheid van het Corps Diplomatique, werd een plechtig Te Deum gezongen. De blijdschap van de Luxem burgers is niet ongemotiveerd; na de we- relaoorlog hebben zij hun vrijheid en hun onafhankelijkheid, gewaarborgd door de dynastie, meer en meer naar waarde lee ren schatten. En met die gevoelens van dankbaarheid voor de toegestane vrijheden, heeft de bevolking de meer jarigheids ver klaring van den prins toegejuicht. Hij is de eerste mannelijke erfgename voor den troon na de twee groot-hertoginnen, de onvergetelijke Adelaide en de beminde Charlotte. De twintigjarige regeering van de groot-hertogin. In 1919 deed de groot-hertogin Adelaide onder den druk der omstandigheden af stand van den troon, en zoo is net dit jaar twintig jaar geleden, dat groot-hertogin Charlotte in Luxemburg aan de regeering kwam. Met haar echtgenoot Prins FelLx, zooals hij door de bevolking genoemd wordt, heeft zij fier gestreden voor de on afhankelijkheid van haar klein land; de diverse problemen heeft zij opgelost in den geest, die van haar verwacht werd, een diep inzicht in de kennis der democratie en van de rol, die aan de souverein toe komt. Het Luxemburgsche onai- hankelijkheidsfeest. In het kader van dit herdenkingsjaar zal de dag der Luxemburgsche onafhankelijk heid op hijzondere wijze gevierd worden. Deze dag herinnert aan 9 Juni 1815, toen Luxemburg als onafhankelijke staat werd hersteld. De Luxemburgsche onafhankelijk heid dateert eigenlijk reeds uit de tiende eeuw en zonder noemenswaardige onder breking hebben de Luxemburgers hun autonomie, hun gebruiken en tradities ge handhaafd vanaf het jaar 963< de tijd van den eersten hertog Siegried. In 1867 werd Luxemburg neutraal verklaard en in 1890 eindigde de personeele unie met Nederland Luxemburg staat onder de bescherming der groote mogendheden, maar wetende, wat dit zeggen wil in den tegenwoordigen tijd, wordt de raad van den Zwitserschen staats man Motta ter harte genomen: „Een klein volk moet voor alles eensgezind zijn. Het moet dapperheid en vastberadenheid too- nen. Het moet rechtvaardig zijn en gereser veerd tegenover andere naties, maar op de eerste plaats heeft het de hulp van den Almachtige noodig." Het Euwfeest van St. Willibrord. Het twaalfde eeuwfeest van den H. Wil librord zal ook in Luxemburg op waardige wijze gevierd worden. Hij is de stichter van de beroemde abdij van Echternach, langen tijd een centrum van beschaving. De plechtigheden ter eere van den H. Willi brord beginnen op Donderdag voor Pink steren en zullen op Drievuldigheidszondag eindigen. De basiliek, waar het stoffelijk overschot van den heilige rust in een sar- cophaag, is geheel gerestaureerd. Meerdere Kardinalen, vele Aartsbis schoppen en Bisschoppen zullen de feesten bijwonen. Het zal een zegenrijk feest zijn voor den godsdienstzin der Luxemburgsche bevolking. DE PAUS HEEFT EEN GOEDEN NACHT GEHAD. VATICAANSTAD, 8 Februari (A.N.P.) De Paus heeft een goeden nacht gehad en de rust, die hij gisteren heeft genomen, heeft een heilzame uitwerking gehad. Vandaag zullen nog geen algemeene audi ënties gehouden worden: slechts eenige bijzondere worden toegestaan. Dankbetuiging van het Prinselijk paar. Hoewel zeer erkentelijk voor de vele blijken van belangstelling, welke wij bij gelegenheid van den eersten verjaardag van onze dochter mochten ontvangen, is het ons tot ons leedwezen niet mogelijk een ieder daarvoor persoonlijk dank te zeggen. Daarom veroorloven wij ons langs dezen weg allen, zoowel onbekenden als vrienden, die ons een schriftelijken ge- lukwensch deden toekomen, of op eenige andere wijze van hunne gevoelens van sympathie of medeleven blijk hebben ge geven, onzen diepgevoelden dank te be tuigen. De hartelijke ontvangst, welke ons op onzen rijtoer door de stad is ten deel gevallen en de gevoelens van aanhanke lijkheid, waaraan op zoo velerlei wijze uiting werd gegeven, hebben ons diep ge troffen en zullen voor ons onvergetelijk blijven. JULIANA/BERNHARD. Nedcrlandsche en Deensche boter Op de vragen van den heer van der Sluis in verband met het verschil tusschen de Nederlandsche en de Deensche boternotee- ring heeft de minister van Economische Zaken o.a. geantwoord: De minister deelt de meening niet, dat de naam van de Nederlandsche boter in Engeland een belangrijke wijziging in on- gunstigen zin heeft ondergaan. Hij is wel van oordeel, dat datumstempeling, gepaard met zekere voorschriften inzake den ouder dom van de te exporteeren boter, er toe zal kunnen bijdragen den naam van de Nederlandsche boter te verbeteren, maar hij acht het niet uitgesloten, dat daarmede, althans in den beginne, financieele offers op de Engelsche markt gepaard zullen gaan. Aan het voorstel, om wederom over te gaan tot het systeem van restitutie van de heffing, geldende op den dag van productie, zijn evenzeer bezwaren verbonden als aan het huidige systeem, waarbij gerestitueerd wordt de heffing, geldende op den dag van uitvoer. Aan bedoeld voorstel ligt ten grondslag de opvatting, dat bij verwezen lijking daarvan de mogelijkheid van spe culatie op heffingswijzigingen geringer wordt. Onder het vroegere systeem bestond echter evenzeer de mogelijkheid van spe culatie. Voorts zij er op gewezen, dat de minister in October j.l. te kennen heeft gegeven, dat in het bedrag de heffing zoo weinig moge lijk wijziging zal worden gebracht, zulks juist met de bedoeling speculaties op het bedrag van heffing en toeslag te voorkomen. Verder zij opgemerkt, dat de invoering (in November 1937) van het huidige sys teem tot een aanmerkelijke inkrimping van en bezuiniging op het zuivelsteunap- paraat heeft geleid. Hierdoor kon n.l. de controle op de categorie der boterprodu- centen, voor zoover deze in verband met de crisismaatregelen werd uitgeoefend, ge heel komen te vervallen. Ook kwam hier door de voorheen door de boterproducenten ten behoeve van de zuivelcentrale te voeren administratie vrijwel geheel te vervallen. Ongetwijfeld zullen qualiteitsverbeteren- de maatregelen uitgaande van het onder rij'kstoezicht staande zuivel-kwaliteitscon- trole bureau zooals reeds genomen zijn, en waarbij ook een datumstempeling en verbod van uitvoer van boter, ouder dan 3 weken, in overweging is, invloed kunnen uitoefenen op het prijspeil onzer boter in Engeland. Het prijsprobleem is evenwel waarmede allerminst opgelost. Er zijn tal van andere factoren, die het prijspeil be- invloeden. Ten aanzien van dit vraagstuk zijn o.m. de volgende punten van beteeke- nis: a. De Deensche boterproductie is meer gelijkmatig over het jaar verdeeld dan de Nederlandsche productie (verschil in zomer en win terproductie), waardoor Denemar ken in staat is de Engelsche markt regelma tiger van boter te voorzien. b. De afzet van Denemarken is reeds vele jaren lang ingesteld op de Engelsche markt, waardoor dit land zich een eigen positie op deze markt heeft weten te veroveren. Ne derland waarentegen, welks afzetgebied voorheen meer op Duitschland was gericht, is eerst de laatste jaren begonnen belang rijke hoeveelheden boter naar Engeland uit te voeren. Nederland bezit dan ook op de Engelsche markt niet een eigen positie in den zin, zooals de Deensche boter deze heeft. Het vordert, zocals vanzelf spreekt, eenigen tijd om ook de in hun soort goede hoedanigheden van het Nederlandsche pro duct door den consument te doen waardee- ren. Onder deze hoedanigheden treden de voortreffelijke eigenschappen van reuk en smaak op den voorgrond. c. De wijze, waarop onze boter wordt af gezet, vertoont zekere gebreken, welke zoo wel de aandacht van belanghebbenden als van den minister hebben. DE DUITSCH-JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Op de vragen van den heer van Embden, betreffende de terugleiding van Duitsch- Joodsche vluchtelingen, heeft de minister van Justitie als volgt geantwoord: De verontrustende toename van het aan tal vluchtelingen, ook uit ver verwijderde streken van Duitschland afkomstig, dat sinds de bekende gebeurtenissen in Duitsch land op onregelmatige wijze de Nederland sche grens heeft weten te overschrijden en binnenslands, met name in Amsterdam, is aangetroffen, heeft nadere maatregelen dringend noodig gemaakt. De minister heeft zich daarom tot zijn leedwezen genoodzaakt gezien, te bepalen, dat de mannelijke vluchtelingen, die van 9 November af tot 17 December 1938 ons land onregelmatig waren binnengekomen, in bijzondere kampementen zouden worden ondergebracht, en voorts, dat vluchtelingen, die na laatstgenoemden datum zonder toe stemming de Nederlandsche grens nog mochten overschrijden, met name wanneer zij in grootere getallen in eenige gemeente worden aangetroffen, zouden worden terug geleid naar het land van herkomst. Met betrekking tot laatstbedoelden maat regel is uitdrukkelijk bepaald, dat terug leiding achterwege dient te blijven, niet alleen in gevallen, waarin direct levens gevaar aannemelijk kan worden geacht, doch ook is nog een nadere aanwijzing ge geven, ingevolge welke onder bepaalde om standigheden ook zonder dat van direct levensgevaar sprake is niet mag worden uitgeleid. Met het oog op zijn zware ver antwoordelijkheid ten deze moet de minister volstaan met nogmaals te bevestigen, dat hij bij de maat regelen, welke hij op dit gebied neemt, zooveel als maar eenigszins mogelijk is rekening houdt met de belangen der vluchtelingen, doch dat hij gelijk in niet mindere mate zijn plicht is waakt voor de belangen van het Nederlandsche volk en van de openbare orde hier te lande. REGEERINGSAANKOOPEN TOT ONDERSTEUNING DER VARKENS- PRIJZEN. De Nederlandsche bond van varkenshan delaren heeft een telegram gezonden aan den minister van economische zaken, waar in het hoofdbestuur verklaart, met bijzon dere pijnlijkheid te ontwaren, dat iedere nieuwe maatregel voor ondersteuning der varkensprijzen via regeeringsaankoopen telkens gepaard gaat met verdere aantas ting van het bedrijf der varkenshandela ren. Evenals de regeeringsaankoopen van rundvee, welke toch ook vaak bij dezelfde boeren geschieden, kunnen de zware var kens yolgens eenzelfde methode zonder be nadeeling van den handel of eenzijdige be voorrechting van bepaalde andere kringen worden aangekocht. Eventueele afschrij ving van en controle op de voorraad kan zonder bezwaar geschieden met inschake ling der handelaren, terwijl de varkens- markten daardoor intact blijven. Het kan nog temeer omdat de varkens naar gewicht en niet naar kwaliteit uitbetaald worden. Bij varkenshouders, die tevens handelaar zijn, wordt nauwkeurige opgave verlangd van oormerken en wordt strengere contro le toegepast op den voorraad dan bij boe ren in het algemeen. In het telegram wordt bepleit het aan- koopen van zware varkens door de regee ring op de markten, waardoor zonder on derscheid iedere bezitter van varkens in de gelegenheid wordt gesteld te leveren, zon der schadeberokkening aan de algemeene handelsbelangen en zonder verdere ver nieling van het koopmansbedrijf. BIJGELOOF IN DE STATIONSKIOSKEN. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" sohrijft ons: Waar het geloof verdwijnt, tiert het bij geloof welig; de natuurlijke neiging in den mensch naar God zoekt valsohe uitwegen. Maar het bijgeloof, dat tot voor enkele jaren min of meer een privé-aangelegen- heid was, is in onze dagen in vele opzichten een publieke zaak geworden. Zoo zelfs, dat de Stationskiosken officieel in dienst van het bijgeloof gesteld zijn! Welke verkla ring zou men anders moeten geven voor het feit, dat aan verscheidene Nederland sche stationskiosken niet minder dan drie tijdschriften ten toon hangen en verkrijg baar zijn, die geheel gewijd zijn aan het bijgeloof? Hier moest blijkbaar worden voorzien in een publieke behoefte. We bedoelen hier de (lang niet goedr koope) tijdschriften: Astrologische Wereld- schouw, De Mystieke Wereld en I see for you. Ze zijn grootendeels gewijd aan de astro logie, een „wetenschappelijke" naam voor de gewone sterrenwichelarij, welke leer, dat het levenslot der menschen afhankelijk is van den stand der zon, sterren en pla neten. Heel het menschelijk leven zou van af de eerste seconde onder den invloed van VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland De Paus weer herstellende. (2de blad). Negrin wil den strijd in de centrale zóne voortzetten. (2de blad). Groote rede van Bonnet over Frankrijks buitenlandsche politiek. (2de blad). De eerste oneenigheid op de Palestijn sche conferentie te Londen. (2de blad). Binnenland De minister van economische zaken over den boter-export. (1ste blad). De minister van Justitie over het vluch telingen-vraagstuk. (1ste blad). Lelden De 364ste dies-herdenking der Leidsche Universiteit. De rectorale rede werd uitge sproken door prof. J. v. d. Hoeve (2e blad). De stand van het overweg-vraagstuk (lste blad). de sterren staan, als onder een niet te ont wijken noodlot. De „voorspellingen" in genoemde ge schriften beperken zich niet alleen tot al gemeene wereldbeschouwingen, zij breiden zich uit tot ieder der menschen afzonder lijk! Hier wordt practisch ingegrepen op ieder terrein van het menschelijk leven, zelfs in het meest eigene en meest intieme. We noemen enkele voorbeelden: „Astrologische Wereldschouw" geeft bijna iedere maand een rubriek: „Hoe ik met mijn kinderen moet omgaan?" Daarin staat b.v. „Het is natuurlijk duidelijk, dat dit tegelijkertijd op een tamelijk groote eigen zinnigheid en dikwijls ook op onbuigzaam heid wijst. De zorgen, die de ouders zich daarover maken, zijn echter veelal uver dreven, omdat Scorpioen kinderen, inner lijk sterk emotioneel als zij zijn, ervaring als de beste leerschool aannemen. Zij be ginnen veelal met ondeugden en eindigen inderdaad in hun leven met de „Deugd". Een rubriek „Huwelijk" werkt in den zelfden geest, de geregelde rubriek: „Hoe staat het met mijn zaken?" zal U volledig voorlichting geven in Uw zakenleven, op welke dagen U contracten moet afsluiten, op welke dagen er alle reden voor is Uw beste vrienden te wantrouwen, wanneer U bijzonder verdraagzaam moet zijn tegen over meerderen of minderen enz. De Mystieke Wereld beperkt zich tot „raadgevingen voor iedereen", maar geeft deze dan zeer uitgebreid. We nemen hier de eerste de beste „raadgeving" voor Janu ari 1939, gegeven voor hem, die van 2123 Maart geboren is, bij wiens geboorte «lus de zon in het „teeken van den Ram" stond. „Deze moet in al zijn aangelegenheden voorzichtig handelen. Betreffende zaken, maar vooral huiselijke kring en vriendschap zijn storingen aangeteekend. De bezoeken van 110 Januari hebben veel te zeggen. Overweegt U Uw woorden, want 1119 brengt meeningsverschillen en hindernis sen, let U op de berichten, voorzichtig zijn op reis en U kunt enkele moeilijkheden op lossen van den 25en tot begin Februari". Onnoodig te zeggen, dat hier in blind vertrouwen geloof wordt geschonken aan zaken en gezegden, die dit uit geen enkele kracht bezitten. Niet alleen wordt over God en Gods Voorzienigheid met geen woord gesproken, maar het geheel ademt een geest van fatalisme, die 'hiermede volkomen in strijd is. U moet.... doelaat., geef.. want anders.... Dat velen in dit alles blindelings geloo- ven, is, gezien hun soms groote stoffelijke en ook geestelijke moeilijkheden, begrij pelijk, zij zoeken naar een uitweg voor hun gemoed, en naar zekerheid en houvast tot eiken prijs, naar leiding! Het betreurenswaardige echter is, dat deze bijgeloovigheid dreigt uit te groeien tot een mentaliteit. Ze is min of meer een publieke sfeer geworden. Getuige het enorm aantal helderzienden en astrologen, dat groeit met den dag; men zie er de ad vertentie-pagina's in de groote neutrale bladen op na, of de vele buurtbladen. Nog onlangs telden wij in een Amsterdamsch buurtblad niet minder dan veertien helder zienden en astrologen op een kwart pagina der advertenties. (Afgezien nog van het feit, dat verschillende obscure adressen van aborteurs en aborteuses in deze rubrieken zich als „helderzienden" aandienen). En Kiosken der Nederlandsche Spoorwe gen verkoopen bijgeloofslectuur, alsof het zoo hoorde. Of dit inderdaad zoo hoort is I een andere kwestie!

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1