RADIO-PROGRAMMA'S RECHTZAKEN DINSDAG 7 FEBRUARI 1939 DE LRWWHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Ook een reden. Het was maar een gewone overtreding van de leerplichtwet en dus het vermel den haast niet waard maar vanwege de franje zit er toch nog wel iets in. De kunstschilder H. M. R. uit No or d wij k- Binnen heeft een zoontje, dat de lessen volgt op een speciale school. En de vader moest nu terecht staan omdat hij zonder toestemming zijn pupil thuis had gehou den en nog wel enkele maanden. Hij be gon met te vertellen, dat hij zijn zoontje niet naar school had gestuurd vanwege de heerschende kinderverlamming. Dat deze kinderverlamming heerschte, wist hij niet uit de kranten, want die leest hij niet. De dagelïjksche persberichten door de radio verschaften Rem de gegevens van den stand van zaken. Op zekeren dag werden echter zoowel het licht als de radio afge sneden, zoodat zijn bron van berichtge ving niet meer werkte en hij dus ook niet meer op de hoogte gehouden werd van de kinderverlamming. En toen had hij blijkbaar maar het zekere voor het onze kere genomen en zijn zoontje nog maar wat thuis gehouden. En daarvoor moest hij thans terecht staan. De ambtenaar vond, dat verdachte er eigenaardige opvattingen op na hield en eischte ëen geldboete van 5 subs. 2 da gen. De kantonrechter was het hiermede volkomen eens en veroordeelde verdachte conform. Mej. L. v. d. P. te Katwijk heeft de gewoonte om de leerplichtwet naast zich neder te leggen en zoo moest zij terecht staan, omdat zij twee kinderen thuis had gehouden van school en wel twee maan den lang. 6e ambtenaar eischte een geldboete van f 10 subs. 4 dagen. Uitspraak conform. W. I. te K a t w ij k aan Zee was de derde, die onverschillig staat tegenover de wet op het schoolverzuim, want ook hij had zijn kind huis gehouden. Eisch en uitspraak 5 subs. 2 dagen. IVIet z'n vieren. Volgens den agent van politie hadden er vier wielrijders naast elkaar, gereden op de Steenschuur te Leiden. Verdach te in deze zaak was de instrumentmaker B. Z. te Leiden. Hij hield echter stug en stijf vol, dat zij netjes twee aan twee ge reden hadden. En om dat te bewijzen had hij twee getuigen meegebracht. Deze be gonnen met te verklaren, dat zij inder daad getweeën hadden gereden maar toen de kantonrechter hun w.ees op het groote gevaar van een meineed en hen dreigde- te laten insluiten kwamen zij terug op hun verklaringen en vertelden, dat zij wel degelijk met z'n vieren naast elkaar hadden gereden. Het bewijs werd toen nog versterkt door de verklaringen van de getuigen a décharge, zoodat de eisch en de uitspraak werden een geldboete van 2.50 subs. 2 dagen. Verder werden nog veroordeeld N. J. v. d. B. uit den Haag wegens visschen met twee hengels te A1 k e m a d e. Eisch en uitspraak 4 subs. 2 dagen. C. O. chauffeur te Zoeter meer we gens het geen verleenen van voorrang aan verkeer van rechts op de Douzastraat te Leiden en wegens het rijden met een snelheid van 70 K.M. in deze straat. Eisch 15 subs. 5 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. C. J. van L. winkelier te V o o rs c h o- ten had zijn auto onvoorzichtig achter uit gereden in de Schoolstraat daar ter plaatse met het gevolg, dat een melkbak- fiets getorpedeerd werd. Eisch en uitspraak 10 subs. 4 dagen. N. de H. opperman te Leiden had gevischt met maar liefst drie hengels zon der vergunning en zonder acte. Eisch en uitspraak 4 subs. 2 dagen met verbeurd verklaring van de in beslag genomen hengels. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Zijn bloed was gaan gisten. De arbeider A. van V. uit Hazers- woude had N. M. Rensink uit Benthuizen geslagen, zoodat er bloed was gaan vloeien. De geslagene vertelde d-t hij met de vuist in het gezicht getimmerd was, maar de verdachte zeide dat hij uit gedaagd was, want R. had tegen hem ge zegd: „Kom maar op". „En meneer ik heb bloed in mijn lijf zitten en door dat „his- sen*' ging het „gissen'', deelde verdachte mede. „Dan moet je maar zorgen, dat het niet gaat gisten"' oordeelde de Politierechter. Nadat verdachte nog enkele malen zijn gistende bloed naar voren had gebracht, eischte de Officier een geldboete van 10 subs. 10 dagen. Dat .was niet naar het genoegen van het bloed gistende jongmensch en hij stak zulks niet onder stoelen of banken. Ook in de toekomst zal zijn bloed wel blijven gisten, verklaarde hij. Om daar dan maar een rem op te zet ten veroordeelde de Politierechter hem tot een geldboete van 15 subs. 15 dagen en bovendien nog tot een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van een maand met een proeftijd van twee jaar. Om niets. M. B. uit Leiden en de fabrieksarbei der J. Arnoldus eveneens uit Leiden re den op de fiets elkaar tegemoet. Het pas- seeren ging nogal moeilijk, want hun Bij een gevatte koude. Met Mijnhardtjes steeds vlugge resultaten* Doos 30 cn 50 ct- schouders stootten tegen elkaar. Dat was voor B. reden om A. een flinken tik op zijn aangelaat te geven. G"4,iVp A. r^-onde, dat hij Je klap ner gens voor gekregen had, hetgeen den Po litierechter deed vragen of ze soms alle bei dronken geweest waren. Van zich zelf kon A, vertellen, dat zulks niet het geval was, maar wat B. aangaat wist hij het zoo netjes nog niet. De Officier eischte een boete van 10 subs. 10 dagen. Het vonnis werd een boete van 5 subs. 5 dagen. Nog steeds meer klappen. Dc klappen uitdeelende menscheid was goed vertegenwoordigd, want A. B., koop man te Benthuizen had Pieter van V. uit Hazerswoude geslagen. Pieter wist niet waar hij deze beleefdheid aan te dan ken hnd, want hij had niets gedaan. De Politierechter slaakte maar eens een zucht en vond, dat er tusschen Benthui zen en Hazerswoude nu bepaald geen vrede heerscht. Beledigende briefkaart. W. K. begrafenisondernemer-behanger uit Leiden had aan den fondsbode H. •A. P. G. eer brief of briefkaart gestuurd waar bepaald geen fraaie dingen in gezegd waren De foadsbode achtte zich belee- digd en had een klacht ingediend wegens smaadschrift Vc-rdachte K., die niet ver schenen was, houdt blijkbaar nog al van brieven schrijven, want ook aan den Po- liitierechter had hij een groot epistel ge stuurd, waarin hij naar voren bracht, dat hij r.iet de fondsbode had willen treffen, maar een heele groep personen, die dat ambt uitoefenen voor den broode. Men mag dus vooronderstellen, dat het niet botert tusschen enkele begrafenisonder nemers en enkele fondsboden. Do Officier hield niet van deze manier van Drieven schrijven en eischte een geld boete van t 10 subs. 10 dagen en om her haling zoo veel mogelijk te voorkomen bovendien nog een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor den tijd van een maand met tv*e jaar proeftijd. Uitspraak conform. Looddiefstal. De los werkman A. v. d. E. uit Leid- eeu partijtje lood weggenomen uit per- ceelen, waarvan zekere Ober zaakwaar nemer was. Nadat de laatste als getuige een en ander nader had uiteengezet, werd de eisch een voorwaardelijke gevangenis straf voor den tijd van twee weken met twee jaar proeftijd. Het vonnis werd een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd. Vrijgesproken van dierenmishandeling De los werkman A. v. d. Ea uit Lei d- schendam moest verschijnen wegens dierenmishandeling. De heer Dorree uit Voorschoten had wel eens gezien, dat E. zijn paard mishandelde en had hem daar op een goeden dag over aangehouden. Hij had toen gevraagd waarom het paard toch zoo geslagen moest worden. Verdachte E. had eerst gezegd, dat hij zijn paard nog nooit afgeranseld had, want dat hij bekend staat als een dierenvriend en vervolgens had E. beleefd gevraagd aan D. waar deze zich mee bemoeide. Was het daar nu maar bij gebleven dan had alles nog met een sisser afgeloopen maar neen, E. had zich opgewonden en tegen D. gezegd: „Zal ik jouw met de stok op je hersens slaan, dat je nooit meer op staat?" Volgens getuige D. had verdachte toen demonstratief het paard eenige stókslagen gegeven, hetgeen weer door E. ontkend werd. Een vrouwelijke getuige kwam vertellen, dat zij gezien had, dat E. sloeg naar D., maar dat per ongeluk toen het paard geraakt werd. De Officier kon geen bewijs krijgen in deze zaak en vroeg vrijspraak en vrijge sproken kon verdachte vertrekken. De tabaksdoos als wapen. De grondwerker A. R. Sr. te Leiden had ruzie gekregen met W. F. Honsbeek en hem toen een flinken klap toegediend. Volgens Honsbeek zou het wel een mes geweest zijn, maar vader R. Sr. hield vol, dat het zijn tabaksdoos maar geweest was. Door den scherpen kant was er bloed gaan vloeien. De verdachte zeide op een vraag hoe hij zoo vlug aan een tabaksdoos kwam, dat hij een hartstochtelijk rooker is en dat instrument steeds bij zich draagt. Do Politierechter gaf hem toen den goeden raad om voortaan een tabakszak te gebruiken, liefst van gummi. Eisch 20 subs. 20 dagen. Uitspraak 5 subs. 10 dagen. Vervolgens moest verschijnen de zoon van A. R. Sr. en wel A. R. Jr. te L e i d e n. Ook deze had klappen uitgedeeld en ook met eentabaksdoos, hetgeen zeer toe vallig werd gevonden. Maar er waren nog meer punten van overeenkomst ten be wijze van het spreekwoord „Een goed kind, dat naar zijn vader aardt", want had R. Sr. W. F. Honsbeek onder handen ge nomen, R. Jr. had een broer van W. F. Honsbeek behandeld en wel H. Honsbeek en deze H. Honsbeek was een schoon broer van R. Jr. Een-doodgewone familie kwestie dus. De Officier eischte tegen zoonlief een geldboete van f 5 subs. 10 dagen, zoodat toen het vonnis geveld was vader en zoon ieder met een gelijke straf huiswaarts gingen. BURGEMEESTER BEVOEGD PASPOORTEN AF TE GEVEN. Volgens den advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad te Den Haag, mr. Holateyn, heeft thans conclusie genomen in het cassatiebe roep van den Amsterdamschen kantoorbe diende, die door het Gerechtshof te Am sterdam veroordeeld was tot vier maanden gevangenisstraf, wegens het dusdanige be werken van zijn paspoort, dat aan de grens n5et meer kon worden nagegaan, of het al dan niet geldig was. De advocaat-generaal kon zich vereeni gen met de opvatting van het gerechtshof, csi de burgemeester bevoegd was op grond van de circulaire van den Minister van Buitenlandsche Zaken, waarbij aan de burgemeesters van bepaalde gemeenten, v/aaronder ook de burgemeester van Am sterdam, de bevoegdheid werd toegekend, Nederlandsche paspoorten af te geven. De advocaat-generaal concludeerde dan ook tot verwerping van het cassatieberoep. De Hooge Raad zal op 6 Maart arrest v/ijzen. HET STROOPERSDRAMA TE WADDINXVEEN Na de voortgezette behandeling heeft bet O.M. gepersisteerd bij zijn eisch van 10 cn 6 jaren gevangenisstraf. De rechtbank heeft voortgezet de be handeling van de zaken tegen den 35- jarigen landarbeider H. R. en den 39- jarigen landbouwer W. H., beiden uit Wad- dinxveen en gedetineerd, die terechtge staan hebben terzake van poging tot dood slag en medeplichtigheid daaraan. Beide verdachten waren in den nacht van 5 October aan het stroopen geweest op een gerooid bietenland, waarbij zij door den rijksveldwachter C. v. d. Hoef waren opgemerkt. Deze was hen in het land na gegaan en het was hem gelukt de beide mannen tot op korten afstand te naderen, zonder opgemerkt te worden. De rijks veldwachter had hen vervolgens aange roepen, zeggende: Halt politie! Hierbij had hij een electrische zaklantaarn in zijn rechterhand omgekeerd, waarbij het felle licht van een autolantaax-n, die voor licht bak diende, welke H. droeg, den veld wachter had beschenen, terwijl R uit het dubbelloopsjachtgoweer, dat hij bij zich had, op een afstand van ongeveer ander- halven meter op den rijksveldwachter heeft geschoten. Het schot hagel had den veldwachter in zijn rechterbovenarm ge troffen. Hoewel de veldwachter, die hevig bloedde, dringend om hulp had geroepen, hadden de beide verdachten zich van dit hulpgeroep niets aangetrokken, doch wa ren naar huis gegaan. Ongeveer twee uur- later heeft een bakker, die zich naar zijn werk begaf, den veldwachter, die weer naar den weg gekropen was, gevonden. Deze man heeft dadelijk geneeskundige hulp gehaald, waaraan het te danken is, dat de veldwachter er ten minste het leven heeft afgebracht, al staat het dan ook nog in het geheel niet vast, dat hij ook weer het gebruik over zijn arm zal herkrijgen. Veertien dagen geleden heeft de recht bank beslist dat alsnog als getuige zou worden gehoord., dr. J. van Woerden, ter wijl ook de wapendeskundige J. J. Kool weer als getuige was opgeroepen. Zooals men zich herinneren zal heeft de deskundige Kool uit de mededeeling van den veldwachter, dat hij zijn rechterarm opgeheven had gehouden, en uit de sporen, die de hagelkorrels op den tuniek van den veldwachter hadden achtergelaten, de waarschijnlijkheid betoogd, dat R. het ge weer geschouderd zou hebben gehad, toen hij het schot op den veldwachter loste. De president, mr. J. G. Huyser, vroeg dr. Van Woerden, die den veldwachter in het Van Itterson-ziekenhuis te Gouda be handelt, of uit de verwonding is af te lei den, hoe de veldwachter zijn arm heeft gehouden, toen hij door het schot werd ge troffen. Getuige dr. Van Woerden heeft daarop geantwoord, dat uit den aard der verwon- dinf geen conclusie dienaangaande kan worden getrokken. Getuige legt aan de rechtbank over een doosje met ongeveer 25 hagelkorrels, die uit de wond van den veldwachter zijn verwijderd. De president: Daar zoeken we al maan den naar! De hagelkorrels blijken kaliber 5 te zijn, hetgeen de wapendeskundige Kool reeds verondersteld had. Er zijn onge veer 150 korrels in één patroon. Dr. Van Woerden zegt nog op een vraag van den president, dat de mogelijk heid bestaan heeft, dat de veldwachter zou zijn doodgebloed, wanneer hij later zou zijn gevonden. Over den afstand, waarop ge schoten moet zijn, heeft getuige geen oor deel. Getuige Kool blijft er bij, dat die af stand op anderhalven meter moet worden gesteld. Dr. Van Woerden: In dat geval zou het schot, wanneer het den veldwachter in borst, buik of hoofd getroffen zou hebben, zeer waarschijnlijk doodelijk zijn geweest. Omtrent de vooruitzichten op herstel kan getuige weinig positiefs zeggen. Er is nog niet voldoende verbinding verkregen tus schen de deelen van het opperarmbeen. De kans, dat het op den duur toch nog in orde zou komen, zou getuige niet uitge sloten willen achten. Verdachte R. merkt op, dat hij het ge weer voor den buik heeft gehouden, toen hij door den veldwachter werd aangeroe pen. Bij het omdraaien is toen per ongeluk het schot afgegdan. Getuige Kool, daarover nogeens ge vraagd, zegt het niet mogelijk te achten dat verdachte R. het geweer voor den buik ge houden heeft. Het O.M. waargenomen door mr. J. C. WOENSDAG 8 HILVERSUM n. 415.5 M. NCRV-Uitzen- ding. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie 8.15 Berichten, gramofoonmuziek (9.30 9.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgen dienst 11.15 Zang met planobegeleiding en gramofoonmuziek 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 1.00 Het Apollo- ensemble en gramofoonmuziek 2.30 Voor de jeugdige postzegelverzamelaars 3.00 Gramofoonmuziek 3.30 Het Hendriks trio en gramofoonmuziek 4.45 Geluk wenschen 5,00 Voor de kinderen 5.45 Gramofoonmuziek 6.00 Land- en tuin- bouwpraatje 6.20 Gramofoonmuziek, Be richten 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsreglement 7.00 Be richten 7.15 Causerie „De grondslagen der muziek" 7.45 Causerie over leerbe- werking 8.00 Berichten ANP, herhaling S.O.S.-Bsrichten 8.15 Utrechtsch Stede lijk Orkest, m.m.v. soliste 8.50 Causerie „De Amsterdamsche Doopsgezinde hofjes" 9.20 Vervolg concert 10.05 Berichten ANP, actueel halfuur 10.35 Gramofoon muziek 10.45 Gymnastiekles 11.00 Gramofoonmuziek 11.5012.00 Schrift lezing. HILVERSUM I. 1875 en 301.5 M. VARA- Uitzending. 10.00—10.20 vjn. VPRO. 6.30 —7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Orgel spel (Om 8.16 Beirchten) 8.30 Gramo foonmuziek 9.30 Causerie „Onze keu ken" 10.00 Morgenwijding 10.20 Uit zending voor arbeiders in de Continube drijven 11.40 Voor de werkloozen 12.00 Gramofoonmuziek (Om 12.15 Berich ten) 1.001.45 VARA-Orkest 2.00 Voor de vrouw 3.15 Voor de kinderen 5.30 Gramofoonmuziek 6.00 Esmeral da 6.28 Berichten 6.30 Causerie „Het wichelroedevraagstuk" 7.00 VARA- Kalender 7.05 Felicitaties 7.10 Vocaal concert 7.30 Bijbelvertellingen 8.00 Herhaling S.O.S.-Berichten 8.03 Berich ten ANP, Vara-Varia 8.20 De Ramblers 8.45 Cabaretprogramma 9.30 VARA- Orkest 10.00 Berichten ANP -- 10.10 VARA-Orkest 10.40 Gramofoonmuziek 11.00 Orgelspel 11.3012.00 Gramo foonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.25—11.50 Gra mofoonmuziek 12.10 Harry Fryer en zijn orkest 1.00 Het BBC-Northern-orkest, m.m.v. solist 2.002.20 Declamatie 3.10 Gramofoonmuziek 3.25 Orgelspel 3.45 Harry Engleman's kwintet, m.m.v. solist 4.05 Saxofoon en piano 4 20 5.10 Vesper 5.20 Gramofoonmuziek 5.40 Brian Lawrance en zijn sextet, m.m.v. „The Three Ginx" 6.20 Beirchten 6.40 Reportage 6.55 Het Philharmonisch strijktrio 7.20 Jack Hylton en zijn Band en solisten 8.05 Actueele uitzending 8.35 Het BBC-Symphonie-orkest m.m.v. het BBC-Koor en solisten 9.05 Berich ten 9.25 Vervolg concert 10.50 Jean Salder en zijn dansorkest en solisten V. Meischke zegt in zijn nader requisitoir, dat het thans nog gehouden getuigenver hoor hem geen aanleiding geeft om wijzi ging te brengen in de eischen. Het O.M. persisteert derhalve bij zijn eisch van 10 jaren gevangenisstraf tegen H. R. terzake van poging tot doodslag op den rijksveld wachter v. d. Hoef en van 6 jaren gevan genisstraf tegen W. H. terzake van mede plichtigheid daar§an. De verdediger van R., mr. W. F. P. C. Viëtor, blijft bij zijn meening, dat het over tuigende bewijs van de poging tot dood slag niet geleverd is. Dit bewijs is geheel gebouwd op de theorie van den wapen deskundige Kool, dat de veldwachter zyn rechterarm gebogen heeft gehouden. De deskundige Kool moet hierbij geheel af gaan op de mededeelingen van den veld wachter. Het gaat hier om kleinigheden. Is de arm iets meer gebogen gehouden, dan getuige Kool aanneemt, of is de mouw van den tuniek afgezakt, dat gaat de theorie al niet meer op. De president interrumpeert: U schakelt de verklaringen van den veldwachter ge heel uit. Mr. Viëtor: Neen, die schakel ik niet uit, maar het is opvallend, dat de veld wachter eerst in het geheel niet van een geschouderd geweer heeft gesproken. Eerst nadat men hem de foto's heeft laten zien, van de reconstructie, waarop inder daad een man stond afgebeeld met een geschouderd geweer, heeft hij zich uitge laten, dat er op hem gemikt was. De vraag is echter of de veldwachter, op wien een sterk autolicht gericht werd, wf 1 heeft kunnen zien, in welke positie het geweer was, waaruit op hem geschoten was. Men moet niet vergeten, dat het hier om een menschenleven gaat! De president: Het leven van den veld wachter is ook verwoest! Pleiter: Maar als er nu een ongeluk heeft plaats gehad. Pleiter blijft er bij, dat hier van een opzettelijke poging tot' doodslag geen sprake is geweest. Verdachte zelf voert nog aan, dat hij nooit op een mensch heeft willen schieten Het schot is per ongeluk afgegaan. De- rechtbank bepaalde de uitspraak op 20 dezer. „N. R.Crt." EEN AUTO BESTUURD. HOEWEL DE BEVOEGDHEID DAARTOE ONTZEGD WAS. Een gevangenisstraf van 3 maanden heeft het O.M. geëischt tegen den 60-jari- gen aannemer A. de H. uit Waddinxveen, thans gedetineerd in de Cellenbarak te 's-Gravenhage, wien ten last was gelegd, dat hij op 5 Januari' te Gouda op den Lo- degraafschen straatweg een auto had be- FEBRUARI 1939 11.30 Oscar Rabin en zijn Band 11.50 12.20 Jazzmuziek (gr. pl.). RADIO PARIJS. 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek 11.20 Het R. F.llis- orkest 12.30 Zang 1.05 Het Jean Ibos- orkest 2.35 Zang 2.50 en 3.30 Gra mofoonmuziek 3.50 Pianovoordracht 4.05 Gramofoonmuziek 5.05 Zang 5.25 Het G. Bailly-orkest 7.20 Zang met toe lichting 7.50 Vioolvoordracht 8.35 Zang 8.50 Orgelconcert 9.20 Variété programma 10.50 en 11.20—11.35 Gra mofoonmuziek. KEULEN. 456 M. 5.50 Het Rheinische Landesorkest 7.50 Gramofoonmuziek 11.20 Vliegeniers-orkest 12.35 Het Om roeporkest 1.30 Vroolijk concert 2.40 Gramofoonmuziek 4.30 Solistencncert 6.30 Loe Eysoldt met z(jn orkest, en solis ten 8.20 Operette „Die lustigen Musi- kanten" 9.40 Carnavals-programma 10.4511.20 Omroep-Amusementsorkest en solisten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 er 1.30 Orgel spel 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Het Desclinkwartet en piano 6.50 Gra mofoonmuziek 7.20 Zang 8.20 Gra mofoonmuziek 9.20 Het Belgisch piano kwartet 10.10 Gramofoonmuziek 10.30 Folkloristisch programma 10.50—11.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroepdansorkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 en 6.00 Omroep dansorkest 6.35 Harpvoordracht 7.05 Zang 7.35 Gramofoonmuziek 8.20 Omroepkoor met toelichting 8.50 Om- roepsymphonie-orkest m.m.v. soliste 11.0011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Otto Dobrindt's orkest 8.20 „Aus der weiten Welt", hoorberichten 9.20 Be richten 10.2011.20 Het Omroep-Amu sementsorkest en solisten. GEM. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF 3de Programma: 8.00 Keulen 9.20 Radio Parijs 9.30 Radio PTT Nord of diversen 9.50 Diversen 10.00 Radio Parijs 10.40 Radio PTT Nord of diver sen 11.50 Keulen 12.20 Brussel VI. 2.20 Motala of diversen 2.40 Radio PTT Nord of diversen 3.20 Keulen 4.20 Radio PTT Nord of diversen 4.30 Keulen 5.20 Brussel VI. 6.05 Brussel Fr. 6.20 Londen Reg. 6.30 Keulen 8.20 Brussel VI. 8.50 Brussel Fr. 9.40 Keulen 10.20 Brussel VI. 10.45 Keu len of Weenen 11.20 R. Danmark of diversen. 4de Programma: 8.00 Brussel Vl. 9.20 Gramofoonmuziek GRD of diversen 10.35 Londen Reg. 12.10 Droitwich 2.00 Londen Reg. 4.20 Droitwich 6.45 Londen Reg. 7.20 Droitwich. stuurd, hoewel de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen hem gedurende 1 jaar was ontzegd. In zijn requisitoir heeft het O.M. er aan herinnerd, dat verdachte eenige jaren ge leden een ernstige aanrijding heeft veroo- zaakt, waarvoor de kantonrechter hem het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar heeft ontnomen. Later is verdachte weer achter het stuur aangetroffen, terwijl hij onder drankinvloed verkeerde. Andermaal is toen zijn rijbewijs voor 1 jaar ingetrokken Verdachte schijnt dit echter naast zich neer te leggen. De verdediger, mr. J. U. Schilthuis voerde aan, dat verdachte heel goed wist dat hij geen auto mocht besturen. Hij heeft zich ook trouw aan het verbod gehouden, maar op 5 Januari had zijn bestuurder hem in den steek gelaten en aangezien ver dachte beslist zoo spoedig mogelijk naar zijn werk in Sliedrecht moest, is hij zelf' achter het stuur gaan zitten. Pleiter ver zocht de rechtbank een geldboete op te leg gen of een heel clemente straf. Uitspraak 20 Februari. ROTTERDAMSCHE VERORDENING OP SPEELAPPARATEN NIET VERBINDEND. In het eerste lid van artikel 1 van de Rotterdamsche verordening op de speel apparaten is het verboden aan het publiek gelegenheid te geven op dergelijke appa raten te spelen. Het tweede lid van dat artikel bepaalt echter, dat genoemd verbod niet geld voor zoover wordt gehandeld krachtens alge- meene of bijzondere vergunning van bur gemeester en wethouders. Wegens overtreding van artikel 1 heeft de kantonrechter te Rotterdam een winke lierster aldaar veroordeeld tot een geld boete van 1.omdat zy zonder vergun ning van B. en W. in haar'winkel gelegen heid heeft gegeven op een z.g. fruitkast te spelen. In cassatie heeft thans de Hooge Raad overwogen dat het gegeven dispensatie voorschrift, voor zoover het de uitvoering opdraagt aan B. en W., met de wet in strijd is. Nu de gemeentelijke wetgever niet een absoluut verbod heeft willen geven, doch de mogelijkheid van vrystel- iing van dat verbod heeft willen open laten, brengt de onwettigheid van de er- geling dier vrijstelling mede, dat ook het daarmede een ondeelbare wilsverklaring vormende verbod, als bindende kracht mis send, buiten toepassing moet worden ge laten. Op grond hiervan vernietigde de Hooge Raad het vonnis van den kantonrechter en verklaarde het bewezene niet strafbaar.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9