BIOSCOPEN TE LEIDEN Academienieuws Laatste berichten Burgerlijke Stand DINSDAG 7 FEBRUARI 1939 DE LEIOSCHE COURANT EERSTF. BLAD - PAG. 3 3 OCTOBER-VEREENIGING De jaarvergadering. I Gisteravond werd in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" de jaarvergade ring gehouden. De voorzitter, de heer W. v. d. Laan herinnerde in zijn openings woord aan de spannende dagen van Sep tember toen iedereen vreesde, dat de feestviering ten gevolge van de internatio nale spanningen niet door zou kunnen gaan. Toen tenslotte de feestviering toch piaats kon vinden trad het weer als spel breker op. In de 50 jaar van het bestaan der vereeniging heeft men des avonds nog nimmer zulk slecht weer'op 3 Oct. gekend. Gelukkig zijn de financieele resultaten toch nog meegevallen. Spr. wees er verder op, dat het ledental der vereeniging nog steeds achteruit gaat. Dit is een betreurenswaardig verschijnsel. Er zijn toch waarlijk nog genoeg echte Lei- denaars die lid der vereeniging konden en behooren te zijn. Laat iedereen er toe me dewerken, dat het ledental weer groottr wordt. Tenslotte verzoekt spr. alle leden er ook aan mede te werken, dat het niet meer voorkomt, dat 's avonds' op 3 Oct. voor den ingang van het Schuttersveld een le vendige handel wordt gedreven in toe gangskaarten der leden. Het bestuur zal anders genoodzaakt zijn daartegen zelf maatregelen te treffen. Het jaarverslag. TOUjaRBR'lPV' Na goedkeuring der notulen las de se cretaris, de heer E. W. Wichers Kollandei, het jaarverslag. Daarin werd herinnerd aan de geboorte van Prinses Beatrix en aan het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, terwijl spr. vervolgens de feest viering uitvoerig de revue liet passeeren. Het leest is weer uitnemend geslaagd, uit genomen het avondfeest, dat door storm en regen mislukte. Het Schuttersveld werd op 1 Oct. door 120UO en op 3 Oct. door 4o0U0 cetalenae bezoekers oezocht. De Ned. Spoorwegen voerden 11.000 bezoekers aan, de N.Z.R.T.M. 38.200 en de H.T.M. 7.971. Het verslag besloot met woorden van dank aan alle medewerxers en de opwek king tot alle leden om ter gelegenheid van de oOste feestviering in 1939 een nieuw lid aan te brengen. Onder hartelyken dank aan den secre taris werd het verslag goedgekeurd. De financiën. Daarna bracht ook de penningmeester, de neer P. Boot Jr., zijn jaarverslag uit. De ontvangsten bedroegen 22.360. waarvan contributie 418Ü.opbrengst Schuttersveld 16.780.(waarvan staan gelden 8900.en entrée's 6700. De uitgaven bedroegen 21970.—, zoodat er een voordeelig saiao is van 390.De voornaamste uitgaafposten bedroegen mid- dagiëest 8875.en avondfeest 7075. Ook aan deze functionnarissen werd dank georaent. ue neer Boot werd van zijn gehouden beneer geoecnargeerd, naaat het ac countantsrapport was voorgelezen en bij monae van aen heer Breeoaart de kas- commissie gunstig rapport had uitgebracht. Bij ue bestuursverkiezing weraen her kozen mr. F. J. J. 'iTapman, Bern. Buur man en J. W. Cahen. Bij de rondvraag vroeg de heer Wesse- ling oi net met wenscheiijk was een drie- Ociooer-ned te doen samenstellen, een po pulair liea, waarop populaire muziek kan women gecomponeerd. Ten tweede vroeg spr. of er een termijn bestaat waar binnen de piannen voor ae 3 Ociooer-feestviering moeten zijn ingediend, in de derde plaats drong spr. er op aan, dat het bestuur nog eens miodeien zal overwegen om het leuentai op te voeren. De voorzttier antwoorddei dat de beken- De voorziter antwoordde, dat de beken- geen populair lied bestaat. Het bestuur zal deze zaax overwegen. Een termijn, ais door den vrager bedoeld, is er niet. net bestuur is reeds druk bezig met het overwegen van plannen. Het bestuur heeft reeds taxrijke wegen ingesiagen om het ledental op te voeren. Men heeft er weinig resultaat mee ge boekt. Na eenige bespreking werd besloten dit jaar ter gelegenheid van de vijftigste feeslviering de 50 ct. administratiekosten op de contributie voor de nieuwe leden niet te heffen. Daarna sluiting. Muziek HENK BERGHOUT Cello-recital. Henk Berghout gaf met medewerking van Theo van der Pas een cello-recital, dat voor Leiden een succes is geworden. Berghout is een voortreffelijk violoncel list, toegerust met velerlei uitmuntende eigenschappen ais daar zijn: knappe tech niek, een heel individueele klankmentali teit en een fijn muzikale smaak en een levendig warm temperament. Zijn inzet was al dadelijk gelukkig. De Beethovenvaria- ties op een thema van Handel speelde hij waarlijk zeer mooi Prachtig door gespierde en tevens soepele stokvoering zoowel als door perfecte vingertechniek. Dat hij be halve over prachtige mezza-voce tinten, over sensibele accenten en licht uitgedoe- zelde streek, ook beschikt over macht tot creëeren, heeft hij wel bewezen in de „G-dur suite" voor cello-solo van Bacn, welke wetenschappelijke muziek hij met de noodige klankkleur speelde in verschei denheid van geest en innerlijkheid, aan sprekend van karakter. Ook in de „G-dur sonate" van Reger, die sterk onder Brahmsche invloeden staat veel moois heeft, veel materialistisch en te gerekt is gaf hij zoowel als Theo van der Pas de noodige geestdrift en expan sieve klank. Zijn toehoorders kwamen onder de be koring van de reflectieve verscheidenheid van zijn voordracht, waarin wij zooveel natuunijks en ongekunstelds aantroffen. Van de zoogenaamd kleine stukjes hesft Berghout er slechts twee voorgedragen en wel twee heel mooie: Röntgens' variaties over een oud-Engeisch volkslied en het zeldzame „Chant élégiaqué" van Florent Schmith, waarin zijn nobele muzikale visie hem nooit in de steek liet. Tot besluit niet minder dan „Toccata" van Castelnuovo Tedesco. En men kan be grijpen, hoe het Li de twee volbloed mu sici onweerstaanbaar losbrandde en de fan tasieën golfden in en om hun hoofden. Hel was grandioos overstelpend van klank en indrukwekkend om de homogeniteit en om den levensdrift, dit over en op ons aan stormde. Buitendien den ganschen avond begeleidde van aer Pas uitstekend (ook in samenspel voortreffelijk) van aanslag en muzikale smaak en immer individueel. Er was veel applaus en een bloemstuk voor den concerïgever. J. K. Gevonden voorwerpen in de maand Januari 1939. Armbandhorloges, autostep, armband met roode steen, brillen, beenkappen, bankbiljetten, bal van autohoorn, banden gereedschap badpak en badhanddoek, ceintuurs, 12 H.L. coKes, dekzeil, dep van benzinereservoir van auto, dameshoed (bruin), dameskousen enz., deksel van een chassis, diploma E.H.B.O., enveloppe met inhoud, étui, inh. vulpotlood, flap en broodzak, gouden ring, handschoenen, handtaschjes, handwarmers, heerenhoed (groen), kous voor waterreservoir voor auto, klantenbcckje, koffer, inh. voetbal- kleeding, lap stof, moersleutels, mutsen, nummerbord, overall, portemonnaies, pa- rapluies, petje, passer, regenjas, rozen krans. ring met steen, reisdeken, sjaals, sierspeld, sleutels, sneeuwschoenen, sla gersmessen, schroevendraaier, schooltasch, sportkousen, stuurtasch, stempel van een fondsbode, tasch met boodschappen, vul penhouders, zaderdek, zilveren hangertje, zakje, inhoudende strengetjes zwarte wol, rijwielbelastingmerken. Gevonden m het Postkantoor: een cein tuur, een damesparapluie, 2 actetasschen, een heerenportemonnaie, 1 snelbinder voor bagagedrager fiets, 1 paar bruine wollen heerenhandschoenen, 1 paar lichtbruine wollen heerenhandschoenen. Gevonden in de tram (stadslijn): een bruin tasch je, een R.W.B. merk, portemon- naie, muts, handschoenen, R.K. kerkboek je, ring met sleutels, een jutezak, inh. man tel en fietstasch, parapluie, beugel van een tasch, een actetasch, 1 sjaal, 1 muts. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen iederen werkdag van 13 uur nam. behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele alhier. 1 HEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANUSUUH E.EUR1NG Trianon: Vier dochters (Lane Huwelijksgeluk lederen avond 8 uur. Goedgekeurd v Sisters, Claude van 4 zusters Zondag ook van 2—7 volwassenen Reins). uur. Zaterdag en De held op sokken Woensdag 2 uur ma- (Joe Penner). Klucht tinée. De Jantjes (Johan Avonturen v. lederen avond 8 uur. Goedgekeurd v Kaart, Fientje de la Amsterdamsch< Zondag ook van 47 volwassenen Mar). matrozen uur. Woensdag half 3 Circusclown (Joe matinée. Brown) Klucht Luxor: De rechtzaak dr. Drama iederen avond 8 uur. Goedgekeurd v Deruga (Willy Bir- Zondag ook van 2—7 volwassenen gel). uur. lederen middag Flash Gordon op behalve Maandag, Planeet Mars (Bus uur matinée. ter Crabbe). Utopie lido: Afgekeurd Rex: Afgekeurd Burgemeester van Zoetermeer Bij K. B. van 6 Februari 1939 is met ingang van 1 Maart 1939, benoemd tot burgemeester der gemeente Zoeter meer: mr. N. Vernède, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Rozenburg. De nieuwe burgemeester is een zoon van den vroegeren burgemeester van V oorschoten, den heer E. Vernède. Aldaar werd hij op 27 Januari 1902 gebo- Na aan de Leidsche Universiteit gepro moveerd te zijn tot meester in de Rechten, maakte de heer Vernède zich eenigen tijd te Voorschoten verdienstelijk als secreta ris van het Criris-Comité, tot hy in 1933 werd benoemd tot burgemeester van Ro zenburg. In 1935 huwde de huur Vernède met mej. Cath. Crol uit Rotterdam. De nieuwe burgemeester, die Waalsch- Hervormd van religie is, is lid van de Christelijk Historische Unie. Tijdens zijn burgemeesterschap heeft de heer Vernède bizondere belangstelling aan den dag gelegd voor goede bebouwings- vuorschx-iften. De gemeente bouwde voor den burgemeester een ambtswoning. HELPT DE SPAANSCHE KINDEREN! Mevr. Smitsde Wit, te Leiden, zendt ons den hieronder volgenden brief van haar dochter, die hoofd van een bewaar school is in Perpignan. Wij brengen dezen brief gaarne onder de aandacht onzer lezers. We zijn hier in Perpignan met zes Hol landers. We hebben al onze warme klee- ren al weggegeven; toen uw brief kwam, stond ik juist voor myn kast en bedacht, wat ik nog zou kunnen missen. Mijn la kens en handdoeken heb ik ook gegeven, ik hoop niet, dat u het erg vindt. Je kunt die ellende niet aanzien. We hebben de heele stad doorkruist om te kijken, waar het meest hulp noodig is. Het is overal even verschrikkelijk. Open bare gebouwen, scholen, kerken zijn als hospitaal of slaapplaatsen ingericht. Er is stroo op den grond gelegd: hier en daar ligt een kind in een paardedeken gewik keld. De vrouwen hebben gezwollen voe ten van het dagenlang loopen zonder schoenen. Er begint nu iets meer organisatie te komen, hoewel het onmogelijk is om allen te helpen. Op de stoepen voor het station zitten ze urenlang gehurkt op zakken lompen of mantels, in afwachting van wat er met hun zal gebeuren. We zijn naar het Centro Espagnol ge gaan en vandaar Maar het Spaansche con sulaat om te vragen, waar hulp voor kin deren het meest noodig is. We kregen een adres van een hotel, waar weezen van 313 jaar zijn ondergebracht. Deze kin deren zijn geheel alleen uit Spanje ge komen. Er werd weer een trein met veertig kinderen verwacht en we zijn gaan kij ken: ze hadden lompen aan, hun. mouwen waren een paar lappen, ze liepen op espa drilles waar hun teenen doorheen staken en zonder kousen. We hebben een lijst opgemaakt van de leeftij'den en zijn kou sen, broeken en mouwschorten gaan koo- pen, ook broodjes en plakjes chocolade, want ze krijgen wel een bord soep aan de grens maar moeten dan weer urenlang wachten totdat er onderdak is gevonden. De kousen en broeken hebben ze direct aangetrokken en ze waren toch zoo dank baar. Ik geloof dat er voor het eerst weer een glimlach op hun gezichtje kwam. Ze wilden beslist weten, van wie ze die klee- ren kregen, want ze wilden graag bedan ken. Morgen gaan we er weer op uit, nu voor een groep jongens die zal aankomen. Mijn geld is nu bijna op. Probeer asje blieft zoo gauw mogelijk nog wat te stu ren, het wordt onmiddellijk en goed be steed. JETTIE. Wie iets voelt voor deze vlugge en daad werkelijke hulp van Hollandsche zijde, wordt verzocht een bijdrage te zenden aan mijn adres of op giro 80143 Leiden van C. Smitsde Wit, Rapenburg 82. (Reeds opgenomen in een gedeelte onzex vorige oplage). GEWAARSCHUWD! Er wordt hier ter stede door een juffrouw gecolporteerd met een boekje, getiteld „Ziet de feiten order de oogen". In dit boekje, dat is uitgegeven door „De Wacht toren" wij hebben deze uitgeverij nog onlangs besproken worden helaas andere dingen dan feiten onder de oogen gezien! Men leest er om slechts één dwaas heid te noemen - ovei „een .amenzwering tusschen het Pausdom en de totalitaire Hitler-regeering in Duitschland" Is het niet buitengewoon fraai? Wij willen zulk fraais niet in ons huis hebben, al zouden wij het cadeau krijgen! LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechten: mej. J. J. van Staveren, Den Haag; Candidaatsexamen Indisch Recht: mej. B. G. K. Ockers, Den Haag. Binnenland IN BAK MET KIPPENVOER GEVALLEN EN GESTIKT. Het tweejarig zoontje van den heer A. van der Burg te Capelle a. d. IJssel, is vanmorgen in een schuur bij de ouderlijke woning aan de Bermweglaan, dood aan getroffen. Het knaapje was in een bak met kippenvoer gevallen en was hierin gestikt. INBRAAK TE DE LIER. In den afgeloopen nacht is ingebroken bij den zaadhandelaar J. Vermeer aan den Leeweg te de Lier. Door het open schuiven van eenraam, wat geen moeilijkheden opleverde omdat de pen van het raam niet ver genoeg in het daarvoor bestemde gat zat, heeft de dader zich toegang verschaft tot de woon kamer. Een bureau dat hier staat, is gron dig doorzocht. Uit een portefeuille is ze ventig gulden aan bankpapier ontvreemd. De portefeuille heeft de dader, evenals eenig klein geld laten liggen. De politie stelt een onderzoek in. Men meent een aanwijzing te hebben, doordat in de woning een tramkaartje van de Haagsche Tramweg Maatschappij is ge vonden. HAAGSCHE POLITIE DOET INVAL IN SPEELHOL. Hedennacht omstreeks 12 uur heeft de politie te 's-Gravenhage een- inval gedaan in een perceel aan de Kaapstraat, daar het vermoeden bestond, dat daar gelegen heid werd gegeven tot hazardspel. Zij verschafte zich toegang door de deur met een koevoet open te breken. Inderdaad werden op de tweede etage 17 personen aangetroffen, waaronder een vrouw, die midden in het spel met de roulette wer den verrast. Alle aanwezigen werden aangehouden en per arrestantenwagen naar het hoofdbureau vervoerd, vanwaar 14 na verhoor werden heengezonden. Drie personen werden nog in bewaring gehou den. Deze drie moeten n.l. beschouwd wor den als de organisatoren van de regelma tig in verschillende perceelen gehouden roulette-avonden. Om niet te veel de aan dacht te trekken had men een listig plan bedacht. Een der bankhouders, een 42- jarig koopman, woont op de Groot Herto- ginnelaan en bij hem moesten zich de spelers voegen. Door een 38-jarigen koop man werden deze personen met auto's vervoerd naar het perceel, waar dien avond gespeeld zou worden. Voor dat doel beschikten de mannen over verschillende perceelen in de stad. De derde in bewa ring gehouden persoon, een 38-jarige mu sicus, was eveneens bankhouder. De politie heeft de speeltafel, de rou lette met volledig toebehooren, de kas, in houdende 100 gulden en een portefeuille met 200 gulden in beslag genomen, bene vens 860 fiches. STEEN DOOR RUIT GEWORPEN. In den afgeloopen nacht heeft een tot nog toe onbekende persoon een steen ge gooid door de etalageruit van een winkel in de Maasstraat te Amsterdam, waardoor eveneens een vitrine in de winkel ernstig werd beschadigd. Uit een onder de deur doorgeschoven brief, bleek, dat het geen dronkemansbal dadigheid was geweest, maar een uiting van anti-semitisme. De politie heeft een onderzoek inge steld. BRANDJE AAN BOORD VAN EEN SCHIP. Gistermiddag is een begin van brand ontstaan in het 260 ton metende motor schip „Jaba", schipper J. B., thuis hooren- de in Groningen en liggende voor den wal bij de fa. Gebrs. van Hoekens houthandel in de Waard. Een partijtje hout, dat in de nabijheid van een vulkachel lag vatte vlam Personeel van de boot trachtte het vuur met eigen middelen te blusscheni maar toen dit niet gelukte waarschuwde men de brandweer, die met een slang op de motor spuit de vlammen spoedig gedoofd had. Wat kleeren en beddegoed, alsmede eenige eigendommen van de knechten zijn ver brand. Buitenland AZANA ZAL NAAR PARIJS GAAN. COLLONGES SOUS SALèVE, 7 Febr. (A.N.P.) Namens Azana heeft Rivas, de se cretaris van den president, verklaard: Aza na heeft, in volledige overeenstemming met den Spaanschen ministerraad, beslo ten, naar Parijs te gaan, waar hij de gast zal zijn van de Spaansche ambassade. De Fransche regeering heeft zich moeite gege ven de reis te bevorderen. Azana, zoo ver volgde Rivas, is naar de grens geleid door Negnn en Giral. De laatste zal hem ook naar Parijs vergezellen. Wat de Spaansche regeering betreft, nooit is er sprake van geweest deze op Fransch grondgebied te vestigen. Wij welen met stelligheid, dat zij vanuit Frankrijk niet de Spaansche zaken zou kunnen behartigen. In dat opzicht kan men in f gerust zijn. In antwoord LEIDEN. Geboren: Antonius Joseph Maria, ,z. van H. F. J. Mentink en Th. C. G. Vee- ren Alida Rcsma, d. van P. C. Wendt en A. Kees Jacqueline Wilhelmina Jo hanna, d. van A. J. Kat en W. v. Houten Willemijntje Lucie, d. van J. Hollander en C. R. J. v Schaik Johannes Bernardus, z. van J. Hennij en M. Stouten Tineke, d. van J. v. d. Wijngaard en J. C. Linden- berg Antje, d. van A. D. Guldemond en J. C. v. d. Poel Wilhelmus Christiaan, z. van C. W. Uuhoff en J. de Vink Anna Maria, d. van D. Paauw en G. Hogewoning Maria Wilhelmina, d. van J. v. d. Burgh en M. W. Teske Anthonius Johannes Philippus, z. van J. J. Lucie en A. M. v. Rijn Maria Johanna Catharina Petro- nella, d. van A. G. Raaphorst en J. M. v. Haastregt Cornelis Johannes Hub -'as, z. van H. S. Strijk en A. J. Borst An ton Hendrik, z. van B. Hill en M. Paap Teunis, z. van J. Barnhoorn en M. v. d. Plas Jacobus, z. van J. Faas en N. M. Muilwijk. "Overleden: G. v. d. Hoek hsvr. van A. de Lange 29 j. A. Th. Overdijk hsvr. van W. Th. Zandvliet 83 j. H. J. Karre- man z.n 9 j. H. Kroon wed. van D. v. d. Tuyn 76 j. J. C. Nieboer hsvr. van H. Leget 59 j. L. G. M. Bresson m. 60 j. op een vraag betreffende geruchten over meeningsverschillen tusschen Azana en sommige leden van het kabinet zeide Rivas: Dat zijn nu uist vraagstukken, waarover op Fransch grondgebied niet gediscussieerd kan worden. Elkeen weet, dat Azana sinds eenige maanden werkte voor het sluiten van vrede. Hij is in dat opzicht niet ver anderd. Voorts wordt vernomen, dat Azana en zyn gevolg onverwijld naar Parijs zullen vertrekken, en dat zijn familieleden eeni gen tijd in Collonges zulen blijven. PALESTIJNSCHE CONFERENTIE TE LONDEN GEOPEND. LONDEN, 7 Febr. (A.N.P.). Vanmorgen om half elf.zijn in het St. James paleis tus schen de Britsche regeering en de gedele geerden der partij van dien Moefti alsmede van de omliggende Arabische staten de be sprekingen van het Palestijnsche vraagstuk begonnen. Voor de officieele opening heeft Cham ber lain de gedelegeerden ontvangen in de „Queen Anne" zaal, welke gelegen is naast de zaal waar de besprekingen gehouden worden. NIEUWE DAAD VAN TERREUR BIJ JERUSALEM. JERUSALEM, 7 Febr. A.N.P.Op den hoofdweg van Jerusalem naar Jaffa is een vrachtauto door een landmijn opgeblazen. De Joodsche chauffeur kwam hierbij om het leven. DOODVONNISSEN IN DUITSCHLAND. HALLE, 7 Febr. (A. N. JP.). De speciale rechtbank voor Midden-Duitschland heeft vonnis gewezen tegen vijf beklaagden, die in Januari bij Halle een goederentrein hadden aangehouden, een post- en een spoorwegbeambte hadden neergeschoten en een postwagen geplunderd hadden. Twee beschuldigden zijn ter dood ver- ooideeld, een derde tot levenslange tucht huisstraf, de beide overige tot 12 jaar tuchthuis. TIEN ARABIEREN VOOR DEN KRIJGSRAAD. HAIFA, 1 Febr. (A.N.P.). Aan elkander geketend, zijn heden tien Arabieren, die op 4 Jan. gevangen zijn genomen, voor het militaire gerechtshof verschenen, beschul digd van het dragen van vuurwapenen en van verzet tegen de Britsche overheid. Dit is het grootste aantal personen, dat ooit gemeenschappelijk voor een krijgsraadin Palestina is verschenen. Hun leeftijden va- rieeren van 16 tot 27 jaar. Het proces zal vermoedelijk verscheidene dagen duren. DE OVERSTROOMINGEN IN DE V. S. WASHINGTON, 7 Febr. (A.N.P.). Het Amerikaansohe Roode Kruis heeft mede gedeeld, dat de staten Kentucky, Indiana, Ohio, Tennessee en het Westen van Vir- ginie 10 000 gezinnen dakloos zijn tenge volge van de overstroom in gen of hulp noo dig hebben. Uit Louisville wordt gemeld, dat de Ohio nog verder gestegen is. Men verwacht ech ter beter weer, waardoor een herhaling van de overstroomingsramp van 1937 voor komen zou worden. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM)

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3