Letteren en Kunst STADS NIEUWS AGENDA DINSDAG 7 FEBRUARI 1939 DE LEICSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BOE WORDT HET WEER? NACHTVORST. De BUt seint: Verwachting: Voor het geheele land: zwakke tot mati ge Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, helder tot licht bewolkt, later in het Wes ten wellicht toenemende bewolking, droog weer. Weinig verandering in temperatuur, des nachts lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. De weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: licht bewolkt, matige Z. Z. W. wind, plus 2 gr. C. Vlissingen: licht bewolkt, matige Zuide- iijke wind, plus 1 gr. C. De Bilt: helder, matige Zuidelijke wind, —3 gr. C. Groningen: half bewolkt, matige Zuide lijke wind, 2 gr. C. Maastricht: helder, windstil, 2 gr. C. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Het continentale gebied van hoogen lucht druk neemt nog steeds in omvang toe. Het cedekt thans het geheele Westelijke bek ken van de Middellandsche Zee en Noord- Afrika en reikt tot ver in het Zuid-Wes ten op den Oceaan. Thans breidt het zich ook naar het Oosten uit. De Oceaan is be dekt met een uitgestrekt gebied van lagen luchtdruk, met centrum op omstreeks 53 graden N B. en 35 graden W.L., waar als laagste luchtdruk 967 milibar (725 m.m.) gemeld wordt. Het arktische gebied van hoogen luchtdruk boven Groenland nam in beteekenis toe en breidde zich naar het Oosten uit. De depressies in het Westen strekken hun invloed niet verder uit dan de Westkusten van Ierland en Schotland en tot de Noorsche Zee. De warme lucht- stioom over de Britsche Eilanden en het Oostzeegebied en Zuid-Scandinavië houdt onverminderd aan. De warme luchtmassa's bewegen zich over de door straling afge koelde luchtlaag, die het continent bedekt en niet hooger reikt Jan eenige honderden meters. In de Alpen is het op de hooge top pen geheel zomer. De Zugspitze (2960 me ter) meldt min 1 graad, tegen München min 17 graden. Boven Soesterberg was de t-: mperatuur op 500 meter hoogte plus 12 graden. De weerstoestand blijft uiterst sta biel en vertoont geen neiging tot veran dering. LUCHTTEMPERATUUR. 5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 5.27 uur tot Woensdagmorgen 7 02 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 3 Febr. voorm. 5.35 en nam. 6 uur. Maan op 21.47 uur Dinsdagavond. Maan onder 3.57 uur Woensdagmorgen. MEER RECLAME VOOR ONZE PRODUCTEN. Campagne der tuinbouwveilingen. Het Centraal Bureau van Tuinbouwvei lingen in Nederland zal aan de te houden algemeene vergadering een ruimer bijdra ge vragen voor het voeren van reclame voor de producten. Niet alleen is de reclame noodig in het buitenland, doch vooral ook voor den af zet in het binnenland wordt dit noodzake lijk geacht. Gevraagd zal nu -worden een procent van den veilingomzet over 1938 beschik baar te stellen, terwijl dan uit het reserve fonds nog een bedrag van 100.000 zal worden gevraagd. .DE BEBOUWING VAN HET MIDDEN- DAMTERREIN TE AMSTERDAM. De algemeene Katholieke Kunstenaars- vereen iging heeft een adres verzonden aan het gemeentebestuur van Amsterdam naar aanleiding van het voorstel tot be bouwing van het Middendamterrein met een kantoorgebouw. De algemeene Katholieke Kunstenaars vereniging verzoekt in dit adres den raad met de meeste aandrang, alvorens hier beslissingen te nemen, zich op korten ter mijn van advies te laten dienen door eene commissie bestaande uit vertegenwoordi gers der verschillende cultuurstromin gen in ons land, opdat het hangende be- bouwingsvraagstuk zijn oplossing vinae na een daaraan voorafgaand veelzijdig en diepgaand onderzoek, zoowel door inter lokale als lokale deskundigen. Zulks is, gegeven de belangrijkheid van het ko ninklijk Damplein dat in het middelpunt der nationale belangstelling staat h.i. dwingende eisch. Gunning nieuwe R. K. kerk te Tiel. Het R.K. parochiaal kerkbestuur te Tiel heeft het bouwen van de nieuwe R.K. kerk met bijbehoorende pastorie opgedragen aan de firma J. Versteeghe te Volkel (N.B.) die op één na de laagste inschrijver was met een bedrag van f 140.000. Het Schi'd. Apologetisch Maandschrift. Uitgave der A. V. Petrus Canisius. De Februari-aflevering van het Schild staat in het teeken van de Vrijmetselarij, want in niet minder dan drie artikelen wordt aandacht gewijd aan deze instelling Vooreerst beëindigt dr. P. Kasteel zijn arti kelenreeks over het aandeel, dat de Oranje's hebben gehad in de Nederland- sche Vrijmetselarij. Een artikel, overvloe dig gedocumenteerd met aanhalingen uit Vrijmetselaars geschriften. Daar de uit latingen der magonnieke broeders niet al tijd met elkaar kloppen en het trouwens de vraag is, of de heeren van de gewone „symbolieke" graden zelf wel iets af weten van het doen en laten der vel schillende hoogere graden, is het niet ge makkelijk n ideze materie thuis te ge raken. In een tweede artikel opgenomen in de rubriek „Op den Uitkijk" komt dr. P. Kasteel daarop nog eens terug. Het is uiterst moeilijk om uit te maken, wat er waar en wat er niet waar is in de vrymet- selaarsgeschriften, vooral omdat men zoo véél verschillende soorten ervan heeft, n.l. geschriften, die voor vrijmetselaars èn voor de z.g. profanen bestemd zijn, andere, die uitsluitend voor vrijmetselaars bestemd zijn, en weer andere die zich slechts rich ten tot de leden van de afzonderlijke graden. En ten slotte is er ook in de rubriek „Op den Uitkijk" een derde artikeltje van de hand van den bekenden Vrijmetse larij-kenner J. v. Term, waarin deze nader uiteenzet, dat de Orde der Vrijmetselaren geen eenheid is. Behalve aan de Vrijmetselarij wordt er evenwel ook voldoende aandacht geschon ken aan andere onderwerpen. Zoo ver volgt prof. dr. L. Bender, O.P. zijn serie artikelen over de Kerkelijke Huwelijks- Gemeenteraad De gemeenteraad vergadert op Maandag 13 Februari, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tct Nut van 't Algemeen (Steenschuur 21). Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een lid van de Com missie van Fabricage (vacature: J. Wil brink). 2o. Benoeming van een lid van de Com missie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit (vacature: J. Wil brink). (Bovenstaande benoemingen zijn een ge volg van het feit, dat de heer Wilbrink tij delijk wethouder is geworden). 4o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het teekenen aan het Gymnasium. 5o. Voorstel inzake het aangaan van kasgeldleeningen gedurende het 2e kwar taal 1939. 6o. Voorstel inzake de vaststelling van het bedrag der verpleegkosten van arm lastige patiënten in het Academisch Zie kenhuis door arbiters. 7o. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, regelende de gevallen, waarin en de voorwaarden, waaronder door of vanwege de gemeente Leiden indienstne ming op arbeidsovereenkomst naar bur gerlijk recht kan plaats hebben (Arbeids overeenkomstenreglement), tevens prae- advies op het voorstel van den heer Schüller inzake het loon van losse of op arbeidsovereenkomst te werk gestelde, of te werk te stellen werklieden. Benoeming leeraar gymnasium. Bij Raadsbesluit van 12 December 1938 werd met ingang van een nader door Bur gemeester en Wethouders te bepalen dag eet val ontslag verleend aan den heer H. van Batenburg als leeraar in het teekenen aan het Gymnasium. De datum van ingang van het ontslag is door Burgemeester en Wethouders bepaald op 1 Januari 1939. Thans zal tot vervulling van deze vaca ture moeten worden overgegaan. B. en W. processen; gaat J. Lammertse Lz. door met zijn in de vorige aflevering begonnen be schouwingen over Kunst en Religie, en vervolgt pater A. W. ter Maat O.P. zijn uiteenzettingen over „Het levend gezag der Kerk en de Bijbel". Als slot van de arti kelenreeks een meditatie van den Capu- cijner pater Landelinus over het Univer salisme van Christus' liefde. In de rubriek „Op dan Uitkijk", waarin men altijd zeer veel wetenswaardigs kan vinden, al wordt zij met een kleine letter gedrukt, treffen wij een interessante weerlegging aan overgenomen uit de Maasbode van de rassenleer, welke leer door kardinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen en privaat van België, aan een scherp en helder requisitoir wordt onder worpen. „De theorieën en toepassingen van de rassenleer, aldus concludeert de kardi naal, zijn duidelijk in strijd met den Ka tholieken godsdienst en zijn dogma's en moraal". Een uitgebreide Vragenbus en eenige correspondentie completeeren deze zeer lezenswaardige aflevering. Katholiek Cultureel Tijdschrift Studiën. Het Februarinummer bevat een beschou wing over gemeenschap en individu van Dr. J. Beuns S.J. naar aanleiding van een publicatie waardoor de bejaarde oud pro fessor Dr. C. A. Verrijn Stuart zijn trouw aan het individualisme belijdt. De Sterre- kundige Dr. J. Stein S.J. doet mededeelin- gen over de buitengewoon lichtsterke ster ren, die men de „Supernovae" noemt ze werden in 1917 ontdekt. Dr. Alfred Mis- song ontwikkelt drie redenen, waaraan de stranding van de corporatieve ordening in Oostenrijk is toe te schrijven. Dr. E. J. H. Jeanné verdiept zion o.a. in de oorzaken van het anti-intellectualisme, dat Charles Péguy aanhing. Dr. H. H. Knippenberg voert goede redenen aan, waardoor waarschijnlijk wordt, dat te Egrnond in de tiende eeuw reeds liturgische^ spelen bestonden. Een diepzinnige en verhelderende beschouwing over „Leven uit het Geloof" brengt Dr. G. van Woesik S.J. Mr. E. Brongersma licht nader toe, hoe het corporativisme zich in Portugal min of meer van de administra tieve dictatuur losmaakt. Mr. Dr. Am. Bor- ret S.J. geeft een systematische en rustige uiteenzetting over de geleidelijkheid, waarmede aan den opbouw van de nieuwe gemeenschap moet worden gewerkt. Dr. Jos. Creyghton S.J. schrijft over lief de en Voorzienigheid. Dr. Hans Nico.aas S.J. over een foto van de kleine H. There- sia, die, zooals hij aantoont, karaktereigen schappen onthult, welke minder duidelijk worden weergegeven door het bekende ge- teekende portret van Therèse's zuster Cé- line. Dan is er de boeiende historische kro niek „Van Maand tot Maand" en een artikel van H. Beijersbergen S.J. over huwelijk en bloedverwantschap, een nadere polemiscne uiteenzetting van Leo Rood S.J. over „Af dwaling van de Moederkerk" (tegen de Avondpost), een korte aanteekening van Dr. L. de Jonge S.J. bij een beschouwing van de „Temps" over paus en pausdom, als ook de rubriek „Uit de Pers" bevattende critische besprekingen van werken op net gebied van Bijbel en bijbelwetenschap, waarbij o.a. opmerkingen van Leo Rood S.J. over een minder gelukkige spelling m de Petrus Canisius vertaling van belang zijn, en ten slotte besprekingen van publi caties op het gebied van kerkelijk recht en geschiedenis. meenen, dat voorshands moet worden vol staan met een tijdelijke benoeming tot het einde van den cursus 19381939. Van de sollicitanten, die zich op een door B. en W. geplaatste oproeping hebben aangemeld, komt naar de meening van Cu ratoren in de eerste plaats in aanmerking de heer H A. Gerretsen, thans werkzaam bii het U. L. onderwijs te 's-Gravenhage, aan wien zij boven de andere candidaten de voorkeur geven uit hoofde van zijn groote beschaving en kunstzinnigheid. Deze eigenschappen achten wij voor een teekenleeraar aan een gymnasium van overwegend belang. In de tweede plaats komt naar hun meening in aanmerking de heer J. F. L. Rapmund, werkzaam bij het M. U. L. onderwijs te Amsterdam en aan „Het Nieuwe Lyceum" te Bilthoven. Onder overlegging van het advies van den Inspecteur der Gymnasia en van de sollioitatiestukken bieden curatoren voor de vervulling van de onderhavige vacature de volgende aanbeveling aan: lo. H. A. Gerretsen, leeraar M. O. teeke nen, te 's-Gravenhage; 2o. J. F. L. Rapmund, leeraar M. O. tee kenen, te Amsterdam. Kasgeld. In de Raadsvergadering van 14 Novem ber 1938 werd besloten om, zoo noodig, ge durende het le kwartaal 1939, kasgeldlee ningen aan te gaan tot een maximaal be drag van ƒ2.000.000.—. In verband met de eischen, die ook in het 2e kwartaal aan de gemeentekas zullen worden gesteld (rente van geldleeningen, ondersteuning van werkloozen en armlasti gen enz., enz.) komt het B. en W. wensche- lijk voor om het maximaal bedrag, dat gedurende dat kwartaal de kasschuld zal mogen beloopen, op 2.500.000.vast te stellen. Verpleegkosten Academisch Ziekenhuis. Ingevolge de in 1866 met het Rijk geslo ten overeenkomst wordt het bedrag der kosten voor de verpleging van armlastige patiënten van de gemeente in het Acade misch Ziekenhuis telkens voor een termen van vijf jaren in der minne bepaald, of in dien partijen niet tot overeenstemming kunnen geraken, door arbiters. De verpleegprijs werd het laatst met in gang van 1 Januari 1933 gewijzigd. Het ta rief werd toen, krachtens arbitrale uit spraak, vastgesteld op f 1.78 per persoon en per dag. In het vorig vijfjarig tijdvak gold de prijs van 1.91 per dag. Voor het 5-jarig tijdvak, dat op 1 Januari 1938 aan ving, moest de prijs derhalve opnieuw worden vastgesteld. Met den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werden hierovér langdurige onderhande lingen gevoerd, welke evenwel niet tct overeenstemming hebben geleid. De Minis ter wenscht den prijs voor de nieuwe 5-ja- rige periode op f 1.78 te handhaven, terwijl het College van B. en W van oordeel is, dat er alleszins aanleiding bestaat voor verlaging van de vergoeding. Onder deze omstandigheden is derhalve ook ditmaal weer een beslissing door arbitrage noodig. Rijk en gemeente wijzen elk een scheids man aan, terwijl de benoeming van den derden scheidsman behoort plaats te heb ber» door de beide aangewezenen van Rijk en gemeente, met dien verstande dat, in dien dezen omtrent de benoeming niet tot overeenstemming kunnen geraken, de aan wijzing dcor den bevoegden rechter zal ge schieden. Als arbiter voor de gemeente hebben wij onze keuze laten vallen op mr. Th. A. Fruin te Rotterdam, die ook in de vorige arbitrage voor de gemeente als zoo danig optrad. TRIDUÜM MARIA-CONGREGATIE. Parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. De avondoefening van het triduum be gint Donderdagavond en Vrijdagavond niet om kwart over 8 uur, zooals afgespro ken was, maar om half negen uur. Naar ik hoop zal nu ook niemand wegens werk zaamheden behoeven te verzuimen, en zal iedereen met een klein beetje goeden wil en met een klein offertje aanwezig kun nen zijn. Ik wensch ook iedereri congreganist vol gaarne toe, dat hij er in slagen zal, door het Maria-triduum zijn karakter weer een klein beetje te veredelen en te verfijnen. Ons zegene met haar lieven Zoon de Maagd Maria. J. LANSBERGEN. Directeur M. C. FEESTAVOND R. K. VROUWENBOND. In antwoord op de vele aanvragen, deelt het bestuur mede, dat op bovengenoemden feestavond ook de heeren van harte welkom zijn. Introducties te verkrijgen bij Mej. S. van Deene, Breestraat 12, Telefoon 123. Mar ia-Congregatie Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Kaartenverkoopers voor onze uitvoering op Woensdag 15 .Febr. in den Burcht, wor den verzocht om morgenavond te komen afrekenen in de zaal M. Gijzensteeg van 810 uur. Father P. Timp. Morgen zal de weleerw. father P. Timp wederom naar de Missie vertrekken, na vanaf Maart in het vaderland te hebben vertoefd. Father Timp, die thans 47 jaar oud is, gaat voor de derde maal terug. Het doel van de reis is wederom de Fhilippijnen. Morgenochtend om kwart vóór 8 zal de missionaris in de Leonarduskerk een H. Mis opdragen, waarna hij afreist naar Genua, om vandaar met de „Arendskerk" op de plaats zijner bestemming te komen. Onze beste wenschen vergezellen den LEIDSCHE UNIVERSITEIT In de bibliotheek der universiteit alhier heeft de officieele overdracht plaatsge had van de Bibliotheca Neerlandica Ma- nuscripta, het levenswerk van wijlen prof. dr. W. de Vreese aan het rijk ten behoeve van de bibliotheek der Leidsche Universi teit. Deze Bibliotheca Neerlandica Manus cripts bevat in de eerste plaats de minu tieuze wetenschappelijke beschrijving van 11.000 Nederlandsche handschriften uit de 13e17e eeuw, aanwezig in Openbare en particuliere bibliotheken van geheel Euro pa, Zuid-Afrika en Noord-Amerika. In de tweede plaats bevat deze verzameling de indices op de onderwerpen, op de auteurs en copiïsien, op de bezitters, de schenkers en op de meest kunstzinnige en merk waardige karakteristieken dezer hand schriften en wiegedrukken. Verder „af- teekeningen" van duizenden watermerken Èn ten slotte een groot aantal reproducties en fotografiën van de belangwekkendste stukken uit dit deel der Nederlandsche be schavingsgeschiedenis. Al dit studiemateriaal wordt aangevuld door een collectie handboeken textuitga- ven en studies door den bewerker in den loop der jaren bij zijn arbeid gebruikt. Een stichting gevormd door personen, die overtuigd waren van de groote waarde van dit materiaal voor de studie van de Nederlandsche taal, van de geschiedenis van het geestelijk leven in de Nederlanden van de 14e tot de 17e eeuw, heeft een be langrijke geldelijke bijdrage .voor den me de aankoop dezer verzameling bijeenge bracht. Deze stichting heeft haar aandeel in den aankoop op de meest edelmoedige wijze aan het rijk aangeboden en het daardoor mogelijk gemaakt dat de regee ring tegen een zeer matige koopsom al dit waardevolle materiaal ten behoeve van de LEIDEN. Dinsdag: Film- en dansavond o. ausp. der Ned. Reisver. v. Kath., Den Burcht, 8 uur. Woensdag. Tweede uitvoering van het too- neelstuk „Napoleon de Vierde", 's avonds om 8.15 uur in den Burcht, door de tooneelsectie Ma- ria-Congregatie Mon Père. Woensdag, R.K. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden, jaarvergadering, bondsge- bouw 8 uur. Donderdag, R.K. Bakkei-spatroonsvereeni- ging „Sint Clemens", Hotel „Cen tral" Breestraat, 7 uur. Donderdag, 25-jarig bestaan van den Vrou wenbond; 's morgens te negen uur H. Mis in de kapel van het St. Elisabeth-Ziekenhuis; 's avonds 8 uur feestavond in den Schouw burg. Vrijdag. Jaarvergadering „St. Raphaël", Bondsgebouw. 8 uur Maandag, R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, jaar vergadering in „De Doelen", 8.30 uur. Maandag. Vijfde abonnementsvoorstel ling. Opvoering van „Jeugd" door de Tooneelgroep „Het Mas ker". Schouwburg 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 4 tot en met V i ij d a g 10 F e b r. <5.s. waargenomen door de apotheken: tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 1060 en A. J- DONK, Doezastraat 31, tel. no. 1313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. bibliotheek der Leidsche Universiteit heeft kunnen verwerven. Het bestuur der stichting vertegenwoordigd door prof dr. Jan de Vries voorz., prof Kloeke, mevr. de Vreese secretaresse, heeft thans bij monde van zijn voorzitter het aandeel* der stich ting officieel aan curatoren der universi teit overgedragen. Hij vestigde de aan dacht op de goede en vele relaties, die prof de Vreese lange jaren met de Leidsche Universiteit had onderhouden en op diens wensch dat zijn levenswerk den studeeren den dezer Universiteit ten goede zou ko men. Vrienden en bewonderaars van den overledene hebben gaarne het hunne ge daan om deze wensch te vervullen en zoo is dan door een stichting een bedrag bij eengebracht, .waardoor het voor het rijk mogelijk is geworden, deze waardevolle verzameling voor Leiden te behouden. De president-curator mr. v. d. Sande Bakhuyzen, vergezeld van den secretaris van Curatoren mr. Idenburg, nam nanens de Universiteit deze waardevolle schen king in ontvangst. Hij sprak den harte- Rjken dank der regeering uit aan de leden van het bestuur der stichting en aan de edelmoedige schenkers, die in zoo korten tijd een belangrijke bijdrage hadden weten bijeen te brengen en die deze bijdrage op zoo royale wijze ter beschikking der we tenschap en der Leidsche Universiteit heb ben gesteld. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. De Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde benoemde tot lid de heeren ds. M. ten Broek, dr. W. van den Ent, Chr. de Graaf, prof. J. J. Henneman, dr. Win. Roukens en dr. A. Welcker. VEREENIGING VAN TECHNISCH- VETSMELTERS (V.T.V.) Dezer dagen is hier ter stede een verga dering gehouden van belanghebbenden uit het technisch-vetsmeltersbedrijf. Hier bij werd besloten tot oprichting van de vereeniging: Vereeniging van technisch- Vetsmelters (V. T. V.). Het doel der vereeniging is o.a. „het scheppen van een betere verhouding in het technisch-vetsmeltersbedrijf, waar door de afzet tegen loonende prijzen mo gelijk wordt". In een volgende vergadering zullen de statuten worden behandeld, en daarop de koninklijke bewilliging worden aange vraagd. De zetel der vereeniging is te Rotter dam gevestigd. Het bestuur is als volgt samengesteld: J. A. van Walsum, Rotterdam, voorzitter; R. H. Weyers, Rotterdam, vice-voorzitter; Ch. M. Nijveen, Amsterdam, secretaris; S. Gazan, Amsterdam, penningmeester. Het bureau van den secretaris is geves tigd Duivendrechtschekade 18, Amster dam (O.). EXAMEN LAND MACHINIST 1939. De commissie, belast met het afnemen der examens voor landmachinist deelt mede, dat de aangifte voor deelneming aan de voorjaarsexamens 1939 is opengesteld tot uiterlijk 1 April 1939. Het schriftelijk gedeelte zal bij voldoen de deelneming o.m. hier ter stede worden afgenomen. Aanmelding en inlichtingen: secretariaat Amsterdam, Tollensstraat 62.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2