THSS doet je qoed! OMGEVING Wilt U iets weten? De Dteren-Jamboree DINSDAG 7 FEBRUARI 1939 DE LEIOSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. II KATWIJK A\N DEN RIJN TU1NBOUWVER. KATWIJK EN OMSTREKEN. We ontvingen het uitgebreid overzicht van hét verhandelde aön de TttinboUWver. Katwijk en Omstreken, waarvan we enke- je djfera, de omzet, reeds Vermeldden. In dit overzicht komen nog verschillende ver meldenswaardige cijfers en medêdeelingén waarvan wé de meest intéressante hier la ten volgen: Er was aanvankelijk een aanmerkelijk hoogere omzet welke veroorzaakt werd dóór de bétere opbrengsten van waschpeen en vroege aardappelen. Deze voorsprong ging helaas in het najaar weer grootendeels verloren door de buitengewoon lage bloem- koolpf ijzen. Gelukkig zal in de dezer da gen gepubliceerde steunuitkeering eenigér- mate in het genoemde verlies worden tege moet gekomen. Aan minimumprijzen werd 2731.88 ont vangen. Zooals bekend, Worden de gelden de minimumprijzen direct bij doordraaien geheel door de Ned. Groenten- en Fruit- centrale vergoed, en via de veiling aan de tuinders uitbetaald. De vóórnaamste kwanta der goedgekeur de doorgedraaide producten waren: Bloemkool 48000 st., natuursla 41700 st.., radijs 14000 bos, roode kool 9600 K.G.. knol selderij 8700 st,, vroege aardappelen 6200 K.G., gele bewaarkool 4700 K.G., spinazie 4600 K.G., savöye kool 4200 K.G., wasch- peen 3600 K.G. Hier volgt nóg een ovrzicht van deh aan voer en de opbrengst der geveilde produc ten met de gemiddelde opbrengst: Bloemkool 1.686.000 st., opbrengst 95.464.---, middenprijs per 100 5.66, vroe ge aardappelen 1.285.000, opbr. 79.-335. middenpr. 6.17. Waschpeen 1.576.000 K.G., opbr. 73.549.middenpr. 4.67. Bospeen 498.000 bos, opbr. 33.247.middenpr. 6.68. Breekpeen 21.000 K.G., opbr. 335.— middenpr. 1.60. Uiën 298.000 K.G., 11.454 middenpr. 3.96. Kroten 331.000 K.G., opbr. 9413.^-, middenpr. 2.85. Savöyê kóól 286.000 K.G., opbr. 7223.—, middenpr. 2553. Gele Bewaarkóol 91000 K.G., opbr. 1629.middenpr. 1.78. Natuursla 604.000 st., opbr. 6990.—, middenpr. 1.16. Glassla 7000 st., opbr. 261.middenpr. 3.63. Roode bewaarkool 103.000 K.G., opbr. 4075.middenpr. 3.96. Roode Kool 111.Ó00 K.G., opbr. 2074.middenpr. 1.88. Andijvie: K.G. 48.000 K.G., opbr. 2894.middenpr. 6.05. Andijvie st.: 32.000 st., opbr. 364.middenpr. 1.15. Stamboonen 19.000 K.G., opbr. 2712.—, middenpr. 13.98. Radijs 160.000 bos, opbr. 1968.—, middenpr. 1.23. Prei 31.000 K.G opbr. 1723.middenpr. 5.49. Witlof 19.000 K.G., opbr. 1446.middenpr. 7.77. Spinazie 34.000 K.G., opbr. 1053.—, middenpr. 3.07. Knolselderie A 29.000 st., opbr. 1034.—, middenpr. 3.58. Boeren kool 30.000 K.G. opbr. 900.middenpr. 2.96. Tuinboonen 25.000 K.G., opbr. 859.—, middenpr. 3.32. Spruitkool, on- gesch. 8000 K.G., opbr. 698.middenpr. 8.95. Laté aardappelen 500.500 K.G. opbr. 12.980, middenpr. 2.59. Een hóógere middenprijs dan in 1937 ver kregen: Vroege aardappelen, bospêen, v/aschpeen, kroten, savoye kool, gele be waarkool, giassla, roode kool, andijvie, stamboonen, radijs, prei, knolselderie, boe renkool ên spl'üitkool. NOORDWIJKERHOUT Liefdadigheidsuitvoering'. In het Pa tronaatsgebouw van St. Victor gaf de too- neeivereeniging Oud en Jong" een uit voering ten bate der St. Elisabethvereeni- ging. De zaal was Zondag- en Maandag avond goed bezet. Opgevoerd werd het mooie blijspel „Het kostbaar leven". Het bleek, dat de oud-tooneelisten, welke voor deze gelegenheid hun medewerking nog eens verleenden het tooneelspelen nog niet verleerd hadden. Vooral blonken hier bij uit de gebroeders P. en C. v. d. Klugt in de rollen Zippe, de boekhouder en Otto Romei, de rentmeester, en de gebroeders N. en J. van Gijlswijk in de rollen Schmal en Kratzer, joden-zaakwaarnemers. Maar ook de andere spelers hebben hun beste beentje voor gezet, zoodat het geheel zeer goed tot zijn recht kwam en de talrijke aanwezigen een mooie avond van kostelij- ken humor meemaakten. De zaai daverde onophoudelijk van het lachen en de spe lers hadden na elk bedrijf een daverend applaus in ontvangst te nemen. Tusscheh de bedrijven werd de traditioneele verlo ting gehouden, waarbij eeftige taarten "en een tulband te winnen wöi'en en welke verloting een goed finantieel resultaat op leverde, zoodat het doel: steun aan de Elisabethvereeniging ook zeker berèikt bereikt is. Na afloop nam pastoor Wester- woudt het woord en prees de saam hoerig heid van allen, die hadden meegewerkt om deze avonden zoo goed te doen sla gen. Spr. bracht ook dank aan alien die op éènige wijze aan dit Welslagen hadden meegewerkt. Nog zij vermeld, dat een pittige jazz* band tussehen dc bedrijven de stemming erin hield, Zoodat het geslaagde avonden genoemd kunnen worden. LEIDSCHEN DAM Wit-Gele-Kruis. Onder praesidium van den zeerèerw. heer Pastoor Kammers kwam gisteravond de R.K. Vereeniging ..Het-Gele Kruis" in jaarvergadering bij een. Na de gebruikelijke opening met den christelijken groet, worden de notulen on veranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Jac. J. van Veen, uit welk ver slag een dankbare toon klonk, stipten wij o m. aan, dat het ledental op 1 Januari 1939 bedroeg 722 leden. Door de wijkzuster wer den in totaal 3382 huisbezoeken gedaan. Het consultatiebureau voor zuigelingen werd bezocht door 124 kinderen, waarbij 705 consulten door den dokter werden ver leend. Waardeerende woorden werdén ge richt aan den overleden voorzitter, den heer A. A. Bontje, terwijl dank werd ge bracht aan zuster Claudia, de dames van Veen en de propagandaclub. Uit het verslag van den Penningmeester bleek, dat op 1 Januari 1938 het kassaloo bedroeg 1694.67, terwijl de ontvangsten in 1938 bedroegen 2046.87 en de uitgaven 2176.30, zoodat het kassaldo óp 1 Januari 1939 bedroeg 1565.24. Door de kascommis- sie bij monde van den heer W. van Veen werd verklaard, dat alles in volkomen or de was bevonden. Bij de bestuursverkiezing werd in de va cature Bontje met meerderheid van stem men gekozen de heer J. Schuijt èn Werden herkozen mevr. A. Haagen en de heer Jac. J. van Veen. Door den Pastoor wordt dank baar herdacht het werk ert dé ijver van den heer Bontje én wordt vóór zijn ziele- rust een weesgegroet gebeden. Wegens periodiek aftreden van een der leden wordt als lid van de kascommissie benoemd de heer Th. Blokland. Onder dank en met den christelijken groet wordt de Vergadering gesloten. Biljartwedstrijd. Woensdag 8 Februari a.s. zal het le vijftal van de biljartclub K.D.O., alhier eën wedstrijd spelen tegen het le vijftal van A.D.O uit Nootdorp. Dé wedstrijd wordt gespeeld in café „Het Wa pen van Veur." mers was het muzikale programma samen gesteld, waarvan de uitvoering perfect Wérd uitgevoerd. Het zou te ver voeren, om van alle gegeven nummers een bespre king te geven, maar voor de feest-ouver- ture van H. Lureman en de fantasie Rigo- letto van G. Verdi willen wij een uitzon dering maken. Uit de magnifieke weer gave van deze twee stukken Sprak een kunnen, maar ook een ernstige studie en vooral in de Rigoletto Werden de söli keu rig Uitgevoerd. Vooral eert eere-saluut voor de soli van de le Trombone. Aan het einde Werd nog als ektra nummer gespeeld de pittige marfich „Heró". Het telkens luide applaus bewees, dat allen de presta- tlesvan hetkorps op de juiste waarde wisten te senaten. Na een korte pauze verschenen de muzikanten in een geheel andere kwaliteit voor het voetlicht, en wel ais tooneelisten. Met enkele klucht speler hebben Zij ook in dit genré getoond iets goeds te kunnen presteeren. Er is ge schaterd Van het lachen van dé dolle kluchten welke zij opvoerden. Spel en grime van den heer C. Verweij verdienden aiie lof. Hedenavond zal hetzelfde pro gram nogmaals opgevoerd worden en wij twijfelen er niet aan, dat ook dezen avond het fanfarecorps in aller belangstelling zal staan en de bezoekers een kunstvolle en aangename avond zullen hebben, OEGSTGEEST De heer Krulzinga bedankt als raadslid. In verband met zijn gezondsheidstoestand heeft het soc.-dem. gemeenteraadslid de heer Krulzinga den burgemeester medege deeld, ontslag te nemen als raadslid. De heer Krtiizinga wordt op de lijst op gevolgd door den heer Kampenhout. Carnavalsviering. In ons verslag van de carnavalsviering vanwege de R.K. Dans- WASSENAAR Wat kunnen we er aan doen? Voor een bijeenkomst, die door de Katholieke Garde Was belegd, sprak Pater Peeters O.E.S.A. gisteravond in het R.K. Vereeni- gingsgebóüw over het onderwerp: „Wat kunnen wij er aan doen". In een uitvoerig betoog, dat door een korte pauze werd onderbroken, wees spr. op de plichten die ieder katholiek heeft om mee te doen aan katholieke actie, aan het bouwen van een nieuwe gemeenschap. Daartoe is noodig een Zoo volmaakt moge lijk christenmensch zijn en het geven van een góed voorbeeld door woorden en da den. Daarvoor moet mén ook offers weten te brengen. Ménschefi van gebed en offer moeten we Worden. In het tweede gedeel te wees spr. bijzonder op de toepassing daarvan op soeiaal-écönomisch terrein en ook Ifl het peisoonlijk léven. Scherp be lichtte spr. ook ieders persoonlijke verant woordelijkheid, ook tegenover het nage slacht. Mr. F. P J. Perquin, voorzitter van de Katholieke Garde, die in den aanvang met een kort Woord den spreker had ingeleid, sprak een dankwoord, waarbij hij ais over tuiging uitsprak, dat het gesprókene vruchten zou dragen. Evenals de opening, geschiedde ook de sluiting met den chr. groet. VOORSCHOTEN Toewijzing spaarboekje. Gistermid dag had bij den Burgerlijken stand de in schrijving plaats van de geboorte van Ma ria Johanna Gerarda de Cler, aan wie het spaarbankboekje mét 25 is toegewezen, wat dóór den ambtenaar van den burger lijken stand met een toepasselijk Woord aan den vader is uitgereikt. STOMPWIJK Volksbond. Dezer dagen hield de R. K. Volksbond haar jaarvergadering in café „Hét Blesse Paard", onder leiding van den voorzitter, den heer J. Groene- weg. Het jaarverslag van den sécr. was in één woord af en werd met een applaus beloond. De penningmeester moest dit jaar met een nadeelig saldo komen van 3.00. In kas was 73.60. Aan zieke le den was dit jaar voor 5.00 aan verster kende middelen verstrekt. Door .Hulp in huishouding" was dit jaar aan behoefti- gen aan bonnen uitgereikt vóör eên som van 73.59. Voor de stuiveractie was 25.00 binnengekomen: de speldjesdag had opgebracht 21.67. Op de jeugd- spaarbank was 1032.38 ingelegd en te rugbetaald 969.Thans hóg op de bank 772.90. De heer G. Verhagen bracht ver slag uit van de controle der boeken; alles was in de beste orde bevonden. Bij de be stuursverkiezing werden de aftredende leden, dé heérên P. v. d. Méér en J. v. d. Helm herbenoemd. De geestelijk adviseur hield een lezing over „Rerum Novarum", welke zeer leerzaam was. Voor de propa- ganda-club en St. Nicolaas-comité gaven verschillende leden zich op. Voor de afd. „Hulp in Huishouding" gaven 22 leden zich op, om belangeloos een konijn te mesten ten bate van deze instelling. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt, waarna verloting zonder nieten, wat al tijd in den smaak valt. Om half elf sloot de voorzitter onder dank voör de groote opkomst de vergadering. Jubileum-uitvoering. De tooneelver- eeniging „St. Tarcisius" is in het zilver. Ter herdenking van het 25-jarig bestaan wordt een succès-rèvüe opgevoerd, waar bij ook het Fanfaregezelschap „Juliana" haar medewerking zal verleenen. De uit voering heeft plaats in de zaal van „Het Btêssepaard" op 15 en 16 Februari. De Kruisvaart. Zondagmiddag heeft hé St. Joseph-cohort uit Leiden, in de zaal van „Het Blesepaard", de aspirant Kruis vaarders êh belangstellende ouders eens laten zien, Wat de Kruisvaart aan de jeugd biedt. Het cohort stond onder leiding van den district-baljuw en 2 banheeren, terwijl prof. Cauling de instructie gaf. De jongens van het St. Joseph-cohort hebben een uit stekenden indruk in Stompwijk achtergela ten. Wat zij dien middag gepresteerd heb ben, was alle lof waard. NOÖRDW1JK Fanfarecorps „Excelsior". Gisteren avond heeft ons wakkere korps nog eens op overduidelijke wijze getoond, dat Exc. zijn plaats in de afdeeling uitmuntend heid ten volle verdient. Wij twijfelen er niet aan, dat als met eenzelfde élan en be kwaamheid gespeeld wordt als in do hoog* sta&nde en kunstvolle Uitvoering van gis teravond, de directeur C. de Haan bij het eerstvolgende concours zijn corps zal bren gén in de êèfë-afdéeling. Met het devies „Excelsior" vóór óögen wenschên wij hun dit van harte toe. De uitvoering werd gis terenavond mét ëen kórt Woord van wel kom door den voorzitter, dén héér J. Hiep, geopend, waarna hel korps de vroolijke „Flórentinermarsch" van J. Fueik in* zette en direc één gezeliigé sfeer schiep in de tjokvolle zaal. Uit een zevental ntim- club gehouden Zondag j.l., is een onjuist heid geslopen. Het groot gecostumeerd bal, hetwelk een bijzonder groot succes werd, stond n.l. ge heel onder leiding van den héér Paul Breddels, die zich Wel op buitengewone wijZe van zijn taak gekweten heeft en aan wie het dan ook te danken is dat dit feest ten volle geslaagd is. SASSENHEIM Begrafenis J. Beumer. Gistermiddag om 2 uur vond onder groo te belangstelling op de Algemeène Be graafplaats te Blóemendaal de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Beumer, oud-hoofd der O. L. School alhier die de vorige week op 86-jarigen leeftijd overleed. De over ledene was een geziene persoonlijkheid, ook in de bloembollenwereld, Onder de aanwezigen merkten wij o. a. op de heeren D. Peereboom Uit Haarlem, oud-onderwij zer der O. L. School te Sassenheim, G. Y Bettink uit Haarlem, oud-onderwijzer, F. A. Frylink en J. Speelman beiden Uit Stssenheim, J. W, Bijvoet en P. Roozen, beiden uit Blóemendaal. resp. Voorzitter en Secretaris der afd. Blóemendaal van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. Toen de kist in de aula was ge plaatst. trad naar voren de heer D. Pee reboom uit Haarlem, oud-onderwijzer aan ce O. L. School te Sassenheim, die in het kort in herinnering bracht de prettige en aangename tijd die spr. met den thans overledene aldaar heeft doorgebracht. Ver volgens werd het Wóórd gevoerd door den heer G, E. Y, Bettink, uit Haarlem, oud- onderwijzer, die diep ontroerd namers zijn ouders dank zegde vöor al datgene wat de overledene voor zijn ouders geWeest is, Hierna werd het stoffelijk overschot graf w aarts gedragen, waarna een schoonzoon van den overledene, de heer L. Wolf uit Blóemendaal namens de familie dankzeg de voor de betoonde belangstelling. Een viertal kransen dekte do kist. WARMOND Volksbond. Voor een tot in de uiterste hoeken gevulde zaal van Hotel de Stad Rome, g&f de R. K. Volksbond een tooneel- uitvoering, waarbij het programma werd verzorgd door de onderafdeeling van deze organisatie, de tooneelclub „Nut en Ver maak". De Voorzitter, de heer J. Hogen- fcoom, heette in het bijzonder welkom de heer C. Zwetsloot, Wethouder, en een de putatie van de zusterafdeeling uit Voor- bout. Spreker spoorde de leden aan de vergadering op 23 Februari a.s. te bezoe ken, waar Prof. Cleophas zal spreken over de nieuwe gemeenschap. Het stuk dat ten toorteele werd ge bracht Was getiteld „Filmmaniakken" van H. Bakker, een spel van gijn en nonsens. Voor de wijze waarop dit stuk werd ver tolkt hebben wij niets dan lof. De heeren Van Vliet en Koppers, die de rollen Van V/at en half Wat vertolkten gaven hier van een prachtige creatie en de wijze waarop zij hun rol vervulden, heeft zeer zeker tot hét groote succes van dezen avond bijgedragen. Ook Mej. Prins was als Miss Belle Black head kostelijk terwijl de heer van Wlnsen als Jhr. van Swleteren het geheel prachtig completeerde. Ook de andere spelers en speelsters hebben zich van hun beste zijde aoên kénnen; allen kunnen terugzien op een buitengewoon geslaagden avond. Het iiartélljk applaus na elk bedrijf en de vele lachsalvo's, die telkens door de zaal klon ken bewezen, dat de aanwezigen zich kos telijk amuseeiden. Een wóórd van lof komt toe aan den grimeur, den heer Hop* pezak üit Lelden, die weer getoond heeft volkomen vooi zijn taak berekend te zijn. Tijdens de pauze werd een groote verlo ting gehouden die een groot succes ge worden is. De collecte ten bate van „Hulp in Nood" bracht de somma op van 14.87. Wij zijn reeds verlangend naar het nieuwe stuk, waarmede de Volksbond de leden weer zal vérrassen. LISSE St. Josephsgezellen. In de gisteravond gehouden jaarvergadering der St. Josephs- gezellénvereeniging, welke dóór den vice- praeses, kapelaan W- A. Egberts werd geleid, onderging het bestuur een groote verandering. Aftredend en niet herkies baar waren J. Huis in 't Veld, P. de Koning, A Mesman, Jac. Grimbergen en J. Schoone. Uit een achttal candid&ten werden hier voor in de pl&ats gekozen: C. Elfering, P. Walraven, Ko van Bezu, P. v. d. Veek en C. v. d. Vlugt. Vraag A. v. d. M. te N. inzake recht op uitkeering bij ziekte vaft eên inwonen de dienstbode. Antwoord: Een inwonende dienst bode heeft recht op verpleging gedurende de eerste 6 weken, indien zij althans niet is opgezegd. Is zij opgezegd, dan móéten de verpiéégkósten door den patroon be taald worden, gedurende dên opzegtermijn. Vervolgens gaat het loon door gedurende een betrekkelijk korten tijd. Wellicht is er réden, dat de dienstbode zich tót den Raad van Arbeid wendt. Laat zij daarover dén dokter raadplegen. Vraag: Welke is de kortste weg van Rijnsaterwóude naar Zalt-Bommel? Hoe veel K. M.? Antwoord: Rijnsaterwóude, Alphen a. d Rijn, Bodegraven, Woerden, Harmêlen, Utrecht (Croeselaan, Jutphaasche weg), Jutphaas, Vreeswijk, Vianen, Evérdingen, Deil, Tuil, Zalt Bommel. Afstand 80 K.M. V r aa g: Welke is de kortste weg per fiets van Langeraar naar Soestérberg? Hoe- vêel K.M.? Antwoord: Langeraar, Nieuwveén, Wilnis, Maarsen, Zuilen, Utrecht, de Bildt, Soesterberg. Afstand 28 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Bodegraven naar Havenisse met een vracht auto van 3400 K.G., lengte 5.5 M., breedte 1.65 M. Hoeveel K.M. en kosten van pon ten enz.? Antwoord: Bodegraven, Gouda, Rot terdam, RijSóord, Zwijndrecht, Dordrecht, Moerdijk, Zevenbergen, Oudenbosch, Kruis land, Halsteren, Tholen, Stavenissé. Af stand 115 K.M. Op deze route heeft u geen last van ponten of veren. Vraag: Is er in Leiden een R. K. Ge- htelonthoudersbond? En waar is het se cretariaat? Zijn er ook afdeelingên van in de omliggende plaatsen? Weet u daar de adressen van? Antwoord: Te Leiden bestaat nog steeds de afdeeling van het R. K. Kruis- verbond, waarvan secretaris is de heer J. de Winter, Heerensingel 8 A. In Lisse én Nootdorp bestaan groote zelfstandige af- deelingen, misschien ook in andere plaat sen van onze omgeving. Adressen van se ct etarissen zijn ons niet bekend. Vraag: Welke is de kortste weg van Hoogmade naar Hilversum? Hoeveel K.M.? Antwoord: Hoogmade, Woubrugge, Nieuwveen, Wilnis, Loenen, Hilversum. Af stand 45 K.M. Vraag inzake opslag van landhuur. Antwoord: Indien u voor 5 jaar het land hebt gehuurd, kan de verpachter niet tusschentijds de pacht opslaan. De groote moeilijkheid zal wel zijn, te bewijzen, dat u inderdaad voor 5 jaar gehuurd hebt. In dien u er toe besluit, in de pachtverhooging toe te stemmen, gaat éen nieuw contract in, dat valt onder de bepalingen van de nieuwe Pachtwet, welke éen schriftelijk contract eischt. Vraag: Tot wien kan ik mij wenden om opgeleid te worden voor Kraamver zorgster of worden daarvoor ook avond cursussen gegevèn? Antwoord: Wend u tot den heer dr. W. J. Simons, Kamerlingh Önnesla&n 3. voorzitter van den R.K. Bond van Kraam verzorgsters. Verschillende vragenstellers: Vragen over reizen per trein kunnen we in deze rubriek niét beantwoorden. Vragensteller over: Wachtkamer N. Z. H. T. M.: ons niets van bekend. Vragensteller over oüd boek van Willem Bilderdljk: Wend u tot een antiquariaat. 77. Om tien uur gingen de hekken voor de bezoekers open. Lachend en dringend kwamen ze het terrein op. alle maal in hun mooiste kleeren gestoken. Sommigen zochten vast een mooi plaatsje vóör het défilé, maar de meesten gingen eerst eens rondkijken. 78. Ook het kamp van Big en Joko kreeg bezoek. Twee ganzen, met kapothoedjés, dié ffièt gröoté strikken onder haar kin vastzaten, kwamen aanwaggelen. De eert stootte dê ander aan én zei, op Biggie wijzend: „kijk één Mietje, wat een leuk dik kereltje."

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11