GOLD fTAR 'n Knoop er X NIEUWS MAANDAG 6 FEBRUARI 1539 DE LErDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 1 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten '0 cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: SO cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BINNENLAND BOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seint: Verwachting: Voor de kuststrook: Meest matige, Zui delijke tot Zuid-Westeelijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, weinig verande ring in temperatuur. Voor het binnenland: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst in den nacht, overdag weinig verandering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: licht bewolkt, matige Z. Z. W. wind, 5 gr. C. Vlissingen, zwaar bewolkt, matige Z. Z. W. wind, 1 gr. C. De Bilt, licht bewolkt, matige Z. Z. W. wind, 2 gr. C. Groningen: licht bewolkt, zwakke Z. W. wind, 1 gr. C. Maastricht: licht bewolkt, zwakke Z. Z. Vr wind 1 gr. C. BUtTENLANOSCH WEEROVERZICHT. De luchtdrukverdeeling is sinds Zater dag volkomen onveranderd gebleven. Het continentale gebied van hoogeluchtdruk behoudt zijn uitgestrektheid en in geheel Centraal-Europa verandert de luchtdruk, bijna niet. De machtige anti-cycloon heeft zich over het geheele Middellandsehe Zee gebied uitgebreid en reikt tot aan Noord- Afrika en Portugal. Een uitgestrekte en ciepe depressie bedekt den geheelen Oceaan. De depressie, die Zaterdag IJsland passeerde, ligt thans in de Poolzee. Een bi ede strooming van warme lucht beweegt zich over de Britsche Eilanden, Scandina vië en het Oostzeegebied en dringt de win terkoude terug tot diep in Rusland. Over de koude lucht in het vorstgebied, die op het continent tot omstreeks één kilometer hoogte reikt, bewegen zich weer warme en uiterst droog luchtmassa's. De hoogere toppen der middelgebergten en de hooge Alpenstations melden zomersche tempera turen, (Feldberg in Schwarzwald 1500 me ter hoog plus tien graden, Jungraujoch 3600 meter minus 5 graden). De vliegtuig- waai-nemingen wijzen uit, dat de toestand onveranderd blijft tot in Oost-Europa, in de omgeving van het centrum van het ge bied van hoogeluchtdruk in Zuid-Duitsch- lar.d komt nog strenge vorst voor. Op IJsland werd het kouder en in de Pool zee waaien arctische winden. Het is te verwachten, dat het heldere winterweer met lichte vorst of temperaturen om het vriespunt in den nacht aanvankelijk ^al aanhouden. LUCHTTEMPERATUUR. 6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 5.25 uur tot Dinsdagmorgen 7.04 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 7 Febr. voorm. 4.50 uur en nam, 5.15 uur. Maan op 20.26 uur Maandagavond. Maan onder 8.32 uur Dinsdagmorgen. Bwrqsrlilke Stand LEIDEN. Ondertrouwd: H. H. Dongelmans jm. 26 jaar en C. W. de Wolf jd 25 jaar C. C. Epskamp jm 32 jaar en L. Kan bier 32 jaar 'jd. G. Groenhuizen jm 23 jaar en C. Lepelaar jd. 22 jaar J. van Kampen jm. 25 jaar en H. M. Ouwerkerk jd 20 jaar W. Minke jm 23 jaar en L. Nagtegaal jd. 19 jaar H. H. B. Ravens- fcergen jm. 25 jaar en J. van Tongeren jd 20 jaar C. J. Vincourt jm. 21 jaar en A. M. de la Rie jd. 20 jaar J. A. v. Veg- gel jm. 27 jaar en C. D. Kok jd. 23 jaar W. C. Wernink jm 30 jaar en P. C. Verheij van Wijk jd. 22 jaar G. P. de Graaf jm. 22 jaar en J. J. van Steenbergen jd. 19 j. Geboren: Abraham Johannes, zoon van D. Kanbier en M. J. Vincourt Maria Wilhelmina, dochter van J. Slingerland en J. Smit Duco Max, zoon van I. van Weerlee en C. M. Hoekstra. Overleden: W. E. Mazurel hsvr. van C. de Jongh 75 jaar C. A. A. Montens, hsvr. van J. P. Poot 61 jaar M. A. Vier- bergen m. 78 jaar P. Lagerenberg, m. 74 jaar. EEN POP IN SOESTER BOEREN- COSTUUM VOOR PRINSES BEATRIX Ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van prinses Beatrix hebben van middag te ruim twaalf uur vier kinderen, twee jongens en twee meisjes, als ge schenk van de geheele schooljeugd van Soest een pop in Soester boerencostuum aangeboden Verleden zomer is reeds de prinses ter gelegenheid van den eersten landbouwdag een pop in Soester boerencostuum aange boden. H.K.H. Prinses Juliana heeft de school kinderen zelve ontvangen. Bij het geschenk was een gedichtje ge voegd, opgesteld door Benny Vreden, te Soest. Een bouquet van rose Anjers en gele Fresia's gebonden met wit-groene lin ten, werd prinses Juliana aangeboden. Alle schoolkinderen van Soest en Soes- terberg hadden een paar centen voor dit aardige cadeautje geofferd. Het gedichtje luidt als volgt: Jarig, klein prinses jet Trots van Nederland, Op uw eersten jaardag, kom 'k als afgezant, 'k Ben een Soester boertje, 'k Woon hier in de buurt, En de Soester kind'ren, Hebben mij gestuurd. Alle Soester kind'ren, Lief prinsesje klein, Zullen in gedachten Heden bij u zijn. 'k Wensch u daarom namen: Heel die kinderschaar, Thans op uw verjaardag Een voorspoedig jaar. En die zelfde kind'ren Wenschen stuk voor stuk U een tijd van voorspoed, Liefde en geluk. 'n Rijk en zonnig leven, Vol "van levensvreugd, Dat zijn thans de wenschen Van de Soester jeugd. IV. K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Ambtsaanvaarding van prof. mr. B. H. D. Hermesdorf. Hedenmiddag heeft de nieuw benoemde hoogleeraar in de faculteit van rechtsge leerdheid aan de Nijmeegsche R. K. Uni versiteit, mr. B. H. D. Hermesdorf, zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een rede, welke tot titel droeg: ,,De verhouding van Romeinsch tot oud-Vaderlandsch Recht in geschiedenis en academische op leiding." Naast het college van curatoren en het corps hoogleeraren was aanwezig een de putatie van de professoren der rechtsge leerde faculteit der Leuvensche Alma Ma ter, waar prof. Hermesdorf sinds vele ja ren een professoraat bekleedt, alsmede een groot aantal belangstellenden. VERKIEZING PROV. STATEN. Kamerlid Van der Weyden opnieuw candidaat! De adviescommissie van den R.K. Staten- kiesKring Gouda heeft voor de a.s. groslijst- stemming ter samenstelling van de defini tieve candidatenlijst voor de Provinciale Statenverkiezing de volgende personen ge adviseerd: I. M. P. van der Weyden te Zeven hoven (aftr.). 2. A. C. A. Deerenberg te Schoonhoven. 3. A. Heerkens te Gouda. (De heer Van der Weyden heeft, op aan drang van het Kringbestuur, na aanvan kelijk bedankt te hebben, opnieuw een candidatuur aanvaard). Voorstel Rijksbemiddelaar aanvaard. Zoowel de drie samenwerkende textiel- organisaties als de directie der N.V. N. ter Kuile en Tn. te Enschede hebben het voorstel van den rijksbemiddelaar aan vaard, zoodat daai'mee het dreigend con flict bij genoemde firma van de baan is. Door dit compromis zal de Northrop- wever met hulp een gemiddeld uurinko men zonder ploegentoeslag van 45 ct. ont vangen, terwijl aan de hulpen in plaats van de eerst toegezegde 7 pet. op de be staande loonbasis een toeslag van 10 pet. zal worden toegekend. DE FINANCIEELE TOESTAND VAN GOUDA. Geeft reden tot bezorgdheid. Het is een weinig opwekkende loon, wel ke spreekt uit de toelichting van B. en W op de gemeente-begrooting voor 1939, die thans bij den raad is ingediend. Tot eiken prijs heeft het College willen voorkomen, zoo zegt het, dat Gouda zou worden een noodlijdende gemeente, welke wellicht pas op bijzonderen steun uit 's Rijks kas aanspraak zou kunnen maken, nadat zij een aparte inkomstenbelasting welke is vervat in de door de Regeering uongekondigde wijzigingen in oe fir.an- cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten van de toch reeds zoo zwaar belaste ingezetenen zou hebben geheven. Ter voorkoming van de noodlij oendheid ware wederom versoberingen op onder scheiden posten vereischt en m-ealen nood zakelijke verbeteringen en werken worden uitgesteld of tot een geringon omvang te ruggebracht. Zoo moest ten a-mzen van de begrooting van den dienst van gemeente werken worden besloten slechts datgene te doen uitvoeren, wat een algeheel verval kan voorkomen. B. en W. wijzen er op, dat, wanneer ai eenerzijds een zuinig gemeentelijk beheer wordt bevorderd, doordar van rijkswege er de nadruk op gelegd w-.rdt, dat sleobis die gewone werken dienen te worden uit gevoerd, welke geen uitstel verdrugen, an derzijds het Rijk er op aanëlnngt, dat wenc- verschaf f in gs werken en werken gefinan cierd met gelden uit het Werkfonds, ter hand genomen worden. De voj- deze werk- verschaffingswerken verschuldigde re me en aflossing van té leenen of verstrekte ka pitalen, drukken echter te zwaar op de gemeente, Als gevolg hiervan is ce kaoi- taaischuld, die in vorige j are 1 naaide, in 1938 met 285.408.toegenomen. De begrooting vermeldt een eindcijfer van 4.761.102.De moeilijke positie de zer gemeente met haar groo* aantal werk- loozen en armlastigen blijkt uit de posten van ondersteuning aan behoaftigen en werkloozen, die tezamen op 2 497.276.— zijn geraamd, meer dan 50 pot. dus van het totale budget. Wat de weikvtrschaffing betreft, deelen B. en W. mede. dat tewerk stelling van gemiddeld ruim 400 man ge durende een vol jaar is gewaarborgd. Het aanvankelijk tekort, dat het ontwerp te zien gaf, baarde grooten zorg Nadat alle posten aan een uiterst scherpe raming wa ren onderworpen, moest nog een bedrag van 21.000.worden overbrugd. B. en W. zijn van oordeel, dat in alle geval de draagkracht der bevolking een verhooging van welke belasting ook, niet toelaat. Daarom is besloten als eenig middel het nog te dekken bedrag te putten uit de nog voorhanden reserves der diensten. Op deze manier kon een sluitende begrooting ver kregen en noodlijdendheid vermeden wor den. B. en W. merken evenwel op. dat de-mo gelijkheid om tot een sluitend budget te komen, steeds moeilijker wordt. Want al wordt eenerzijds zooveel mogelijk ver soberd en bezuinigd en zijn anderzijds de inkomsten tot de hoogst mogelijke ramin gen uitgetrokken, men ontkomt tenslotte niet aan het voortdurend accres in de uit gaven, dat nu eenmaal een groeiende ge meente kenmerkt, terwijl tegenover deze stijging in uitgaven niet een voldoende accres aan inkomsten staat. Voor de naas te toekomst baart deza toestand groote zcigen, waarbij nog komt, dat de finan- cieele reserves der gemeente goeddeels zijn verbruikt en verder weinig bronnen, waar uit in uiterste nood geput zal kunnen wor den, aanwezig zijn. HOOFDAALMOEZENIER K. W. A. H. RONCKEN. jf" Opvolger van Mgr. Dr. Poels. Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, hefeft op zijn verzoek eervol 'ontslag verleend als hoofdaalmoezenier van sociale wer ken in het Bisdom Roermond aan den hoogeerwaarden heer mgr. dr. H. A. Poels en heeft in zijn plaats benoemd tot hoofd aalmoezenier den zeereerwaarden heer K. W. A. H. Roncken. Verder heeft Z. Hoogw. Exc. benoemd tot: aalmoezenier te Heerlen den weleerw. heer M. H. A. M. Poels; aalmoezenier te Venlo den weleerw. heer P. A. H. Loonen. Dr. Poels gaat dus zijn arbeid als hoofd aalmoezenier' neerleggen. Jongere krach ten zullen dien arbeid overnemen. Intusschen is voor den stoeren werker, die dr. Poels is, nog geenszins de tijd van rust aangebroken. Hij blijft den -nieuwen Hoofdaalmoezenier ter zijde staan. TER AARDEBESTELLING ED. G. SCHUERMANN. Zaterdagmiddag is op de algemeene be graafplaats Crooswijk het stoffelijk over schot ter aarde besteld van den heer Èd. G. Schtimann, in leven voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Midden standsbond. Vele belangstellenden bevonden zich in de kapel om den overledene de laatste eer te bewijzen toen de kist, welke met enkele kransen was bedekt, werd binnengedragen. Onder hen bevonden zich K. B. v. d. Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel van Rcttexdam, vertegenwoor digers van den Ned. Bond van handelaren in textielartikelen, van handelaren in ge distilleerd, van patroons in het meubilee- ringsbedrijf, van dei' Ned. R. K. Midden standsbond, van den Bond van werkgevers, van den Bond van Bischhandelai en, van de Ned. Ban-ketibakkersvereeniging', van den Ned. Kappersbond, van den Ned. Bond van van marktkooplieden, van den Ned. Bond van slijters in gedistilleerd, van den Bond van maatkleedingbedrijven, de heer J. Schilthuis, lid dei Tweede Kamer, mr. Smal, lid van Ged. Staten van Zuid-Hol land, en H. Dekking, voorzitter van den Ned. Journalistenkring. In de kapel voerden verschillende spre kers het woord. De heer L. de Groot sprak namens den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond en al haar afdeelingen een woord van dank en afscheid tot den overledene. Namens den Ghi. Middenstandsbond sprak de heer A. Eos, voorzitter van de Rotterdamsche afdeeling van den Chr. Ïïan- deldrij venden en Industrieelen Midden stand. Spr. prees de vele kwaliteiten van den heer Schürmarm. Vervolgens heeft de heer de Boer na mens de Liberale Staatspartij gesproken en de heer C. v, d. Linden namens de Mid- denstandsvereeniging „Handel en Nijver heid". De jeugdgroep van den Kon. Ned. Mid denstandsbond werd vertegenwoordigd door den heer van Eist, die eveneens enkele woorden ten afscheid spxak. Hierna speelde het orgel „Wenn ich ein- mal soil scheiden" van Bach en werd de kisl grafwaarts gedragen. Een broer van den overledene heeft aan de groeve den aanwezigen voor hun belangstelling dank Goed zoo, die knoop! Hij her. innert hem er aan, dat zijn pakje Niemeijer's Gold Star Shag weldra leeg zal zijn. Doe dus verstandig, zorg nu meteen voor een nieuw pakje van die geurige, geweldig zachte GOLD STAR Shag! 'n Extra tractatie: Gold Star de Luxe 12 ct- De uitbreiding van het Academiegebouw Ter gelegenheid van de officieele ope ning van de uitbreiding der universiteits gebouwen drie oude patriciërshuizen aan het Rapenburg vormen nu één geheél met het voormalige Dominicanessenkloos- ter is er in kamer XVII van deze nieu we vleugel een bescheiden, doch zeer inte ressante tentoonstelling georganiseerd van prenten en foto's, die betrekking hebben op het Academiegebouw in den loop der tij den. De zorgvuldige selectie en de uitstekende toestand waarin al het geëxposeerde zich bevindt, prent ons in betrekkelijk korten tijd een duidelijk chronologisch overzicht in over de ontwikkeling van een der oud ste, en een der belangrijkste gebouwen, welke Leiden, of liever, welke Nederland bezit. Het betrekkelijk kleine klooster der „Witte Nonnen", waarin de Academie na eenig zoeken en zwerven tenslotte, meer dan vierhonderd jaar geleden, haar blij vende woonplaats vond, was, na een paar branden en verbouwingen doorstaan te hebben, in het geheel niet in den toestand, waarin we het tegenwoordig kennen. De toren werd eerst in 1670 gebouwd, naar een ontwerp van W. van .der Helm, waar van het origineel een bruikleen van het Leidsche Gemeentearchief op deze ten toonstelling te zien is. De geëxposeerde prenten, die ouder dan 1670 zijn, vertoo- nen dus het gebouw zonder toren. Bizon der fraai is dit te zien op een water verf- teekenrng in het „Album Amicorum" van Jodocus van Amstel van Mijnden, een kost- baai' stuk van omstreeks 1600. In 1823 werd het prachtige Academie poortje afgebroken, en later vervangen door het ijzeren hek, ir. H. van Oerle maakte een keurige reconstructie in water verf, wij hopen dat deze reconstructie ook nog eens in steen zal worden uitgevoerd, waardoor de nu vrij tochtige doorloop naar de Hortus, veranderen zal in een rustig plein. Dit poortje zou het geheele aspect van de Academie wonderlijk ten goede ko men, daarvan zijn de oude prenten een be wijs, al mogen we niet verwachten, dat het dan weer, zooals vroeger een nobele ach tergrond zal vormen voor schilderachtige mannen met kuitbroeken en zwierige steeken, ernstig disputeerend in de zon op het Rapenburg. Van 1632 tot 1861 heeft er op het dak van de Academie, aan den kant van de Nonnensteeg, een vrij groote leelijk plat form gestaan, dat dienst deed als sterren wacht, de Leidenaars die zich dat kunnen herinneren moeten ongeveer negentig jaar oud, en dus zeer weinig in getal zijn. Dit is wel goed, want meer dan tweehonderd jaar is door deze sterrenwacht het gebouw geheel ontsierd geweest, leelijke dingen zijn er niet om ons te ergeren, maar" om te vergeten. Verder ziet men op de tentoonstelling nog de bekende aquarel van R. Raar uit 1880, en de iets oudere, voor haar tyd uit stekende olieverf-schildering van J. C. Greive, beide bruikleenen van het Stede lijk Museum de Lakenhal. Beter dan op foto's kan men hier zien, hoezeer het Ra penburg geleden heeft door de noodzake lijke rooiing der boomen, eenige jaren ge- leden. Het moge dan waar zijn, dat het al dus ook dichter bij zijn oorspronkelijken toestand is teruggekomen en dat de ge vels beter uitkomen, het staat nog te be zien of dit laatste een voordeel is, men denke aan het ontzettende Rijksmuseum van Oudheden. Het nieuwe gebouw zelf werd in zeer korten tijd verbouwd en aangesloten. De verbinding met het oude gedeelte is in ieder geval beter dan de vroegere Hortus poort, deze was eigenlijk niets anders dan een blinde muur met een poortvormig gat waardoor men in den Hortus kan komen, en een cirkelvormig erboven, waarop men kon zien hoe laat het was. Nu is er een goed geproportioneerde poort en een gang met ramen erboven. Van binnen is de nieuwe vleugel, zooals te verwachten was, in de bekende Rijks stijl, die ook in de nieuwè kazernes weel derig tiert, opgetrokken, met een eenigs- zins béte aandoende luxe in verlichtings- apparatuur en nikkel. Zoo is er een pro jectielantaarn, die ver over de vijftien honderd gulden gekost heeft, wat dus ver over de duizend gulden te duur is voor»het gebruik dat er van gemaakt wordt. Opvallend is ook het flinke aantal „Rijksparapluiebakken", die een capaciteit hebben van naar schatting vijftig maal het aantal aanwezige paraplu's men fluistert dat er onder de heeren studenten slechts twee zijn, die momenteel een regenscherm bezitten, en slechts één, die het mee naar college neemt, maar misschien verandert op den duur de mode of het klimaat, mis schien krijgt de heer Veraart een verkwis tende opvolger later, men moet met allgs rekening houden. L v MILITARIA. Gedurende de afwezigheid uit het gar nizoen van 6 tot en met 9 Februari van den luitenant-kolonel H. D. Buurman van het 4e Regiment Infanterie, zal de luite nant-kolonel Drijfhout van Hooff, com mandant van 6 R. V. A., het garnizoens commando waarnemen. De reserve le luitenant J. de Rijk van het 4e Regiment Infanterie is aange wezen voor het volgen van een cursus voor officier van wapening, aan de artil lerie-inrichtingen aan de Hembrug. De lichting 1938 II ploeg vertrekt op 24 Februari e.k. met groot verlof in ver band waarmede de lichting 1939 I op dien datum wordt overgeplaatst naar de He bataljons der regimenten infanterie. De sergeant le kl., hoofdgymnastiek- onderwijzer in het garnizoen Leiden L. J. L. M. Haerden, is met ingang van 16 Fe bruari e.k. bevorderd tot sergeant-majoor instr. by II 9 R. I. te Steenwijk. Bij beschikking van den commandant I Divisie wordt met ingang van 15 Fe bruari a.s. de zilveren medaille voor 24 jaren dienst toegekend aan den fourier der le klasse L. G. Stolk van het 6e Regi ment Veldartillerie. Het onderscheidingsteeken zal hem 16 Februari a.s. worden uitgereikt.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2