LUCHTVAART MAANUAli b ftUKUAKI 1939 IM: I trvrcfup rupi^r DERDE BLAD - PAG. 11 DE EUROPEESCHE SCHAATSKAMPIOENSCHAPPEN TE RIGA De Letlander Berzins winnaar Matige prestaties der Hollanders Onder zeer slechte weersomstandighe den zijn Zaterdag in het militaire stadion te Riga de Europeesche kampioenschap pen in het hardrijden op de schaats aan gevangen. Het sneeuwde den gcheelen dag, de conditie van het ijs was maar matig, waardoor de tijden ongunstig beinvloed werden. Na het défilé der deelnemers acht landen haden hun vertegenwoordigers gezonden verklaarde de president der Letlandsche republiek, dr. Ulmanis, de kampioenschappen voor geopend. De belangstelling was buitengewoon groot; zeker 15.000 toeschouwers bleven den geheelen dag op de baan, waarbij vooral de Let Berzins werd aangemoe digd. Deze rijder, die het vorig jaar tij dens de wereldkampioenschappen te Da- vos reeds van zich deed soreken, heeft na den eersten dag, waarop de 500 en de 3000 meter werden gereden, de leiding. Onder de aanwezigen bevond zich ook de president der Internationale Eislauf Vereininmg. onze landgenoot de heer G. W. A. van Laer. Voor Nederland heeft Siem Heiden he laas niet kunnen starten. Hij lijdt aan grien en moest verstek laten gaan. Ook de Noor Haraldcen kon om de zelfde re den niet aantreden. Jan Lan^endijk was de beste Nedei'- lan-^ehe rijder, al bleef hij, evenals alle andere deelnemers, boven zijn normale tijden. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Vasenius (Finland) 45,2 sec.; 2. Eerzins (Letland) 45,3 sec.; 3. Jan- son (Zweden) 46 sec.; 4. Johansen (Noor wegen) 46,2 sec.; 5. A. Bite (Letland) 48,3 sec.; 6. Mathisen (Noorwegen) 46,8 sec.; 16. Langedijk (Nederland) 49, 1 sec.; 20. Buyen (Nederland) 49,5 sec.;21. Koops (Nederland) 49.8 sec.; 28. Zwanenburg (Nederland) 51.7 sec. De uitslagen van de 3000 meter luiden: 1. Berzins 5 min. 15,5 sec.; 2. Mathisen 5 min. 24,4 sec.; 3. Johansen 5 min. 28,8 sec.; 4. Janson 5 min. 33,2 sec.; 5. Vasenius 5 min. 34 sec.; 11. Langedijk 5 min. 38 sec.; 18. Beyen 5 min. 45,5 sec.; 20. Zwanen burg 5 min. 48,1 sec.; 22. Koops 5 min. 57,3 sec. De stand na den eersten dag luidt in de kopgroep: 1. Bei-zins 97.883 punten; 2. Vasenius en Mathisen beiden 100.867 pun ten; 4. Johanson 101.000 punten; 5. Janson 101.533 punten; 6. Skutnabb 103.133 pun ten; 7. Stods 103.233 punten. De Europeesche kampioenschappen zijn gisteren vortgezet met de wedstrijden over 1500 en 5000 meter. In den nacht van Za terdag op Zondag was het sterk gaan dooien, zoodat de conditie van het ijs in GYMNASTIEK UITVOERING „EXCELSIOR" Voor de 38ste keer heeft de Leidsche Gymnastiek- en Schermvereeniging „Excel sior" haar jaarlijksche uitvoering gehouden, voor het eerst in de Stadsgehoorzaal. De voorzitter, de heer M. Galjaard,, heet te de talrijke aanwezigen hartelijk wel kom. Spr. haalde den heer Vink, werkend lid der vereeniging, voor het voetlicht. Op diens voorstel was besloten het dezen keer eens niet meer in de oude „Zomerlust"-zaal te doen, maar in de veel ruimere Stadsge hoorzaal. De heer Vink voegde de daad bij het woord, organiseerd.e onder de leden een steunactie en hem komt dus wel veel dank toe, die de heer Galjaard hem dan ook gaarne bracht. Veel werk heeft de heer Plu, die 36 jaar secretaris der vereeniging is geweest, ver richt. Onder hartelijk applaus overhandig de spreker den heer Plu een fraaien rook- standaard; zijn vrouw ontving een bloe menhulde. Nadat de opmarsch en het openingswoord achter den rug waren de voorzitter ver gat ook niet den donateurs (trices) dank te zeggen voor hun financieelen steun en daarop voor de toekomst eveneens een be roep te doen werd met de uitvoering van het turnprogramma een aanvang gemaakt. De leden van „Excelsior" hebben zich over het algemeen op uitstekende wijze van hun taak gekweten. De bezielende lei ding van den heer N. de l'Ecluse was daar aan niet vreemd. Hij heeft de verschillende groepen goed in de hand, grijpt niet te hoog en men kon constateereni dat „Excel sior" onder zijn directie op den goeden weg is. Vlekkeloos was alles zeker niet; eenige plankenkoorts en in de laatste num mers ook ongetwijfeld vermoeidheid heb ben zich daarbij doen gelden. Een behoor lijk turnpeil werd bereikt in de vrije oefe ningen der KNGV-seriën, die qua samen stelling wel de beste waren, uitgevoerd door de jongens A-klasse. De gecombineer de A en B-klassen verwerkten haar vrije oefeningen eveneens goed en gediscipli neerd. Deze jongens voerden o.m. nog klas sikaal brugoefeningen uit. Er zit wel goed materiaal in deze „toekomst" van Excel sior. Van het optreden der heeren mogen allereerst de brugoefeningen met lof ver meld worden. In cleze groep zitten heel goede toestel-werken,, zooals ook bij de rekoefeningen bleek, ofschoon deze kwali tatief minder goed waren. Wij vermelden voorts nog de staafoefeningen van de hee ren, eenvoudig van samenstelling, een aan tal gewone en brugstanden, die een deco- het militaire stadion nog slechte? was dan op den eersten dag. De tijden werden door deze omstandigheden ongunstig be invloed. De winnaar van de 1500 meter, Mathisen, maakte een tijd van 3 min. 6,9 sec., hetgeen bijna een volle minuut bo ven het wereldrecord van Engnestangen is. Op de 5000 meter ging het niet veel beter. Berzins, die op dezen afstand nog den „snelsten" tijd noteerde, ded er 9 min. 23,9 sec. over en ook deze tyd ligt meer dan een minuut boven het wereldrecord. De tijden van de Nederlandsche rijders waren natuurlijk ook slecht. Langedijk paste zich nog het beste aan, maar dat de Oudkarspelaar over de 5000 meter een tijd van 11 min. 6,4 sec. maakte, spreekt toch wel boekdeelen over de ongunstige baan- en weersomstandigheden. Koops startte op den tweeden dag niet. Hij voelde zich niet fit, zodat het beter geacht werd, dat hij niet uitkwam. Ook te Riga heerscht de gevreesde griep en behalve Heiden en Haroldsen is ook Koops er het slachtoffer van gewovden. Berzins is Europeesch kampioen gewor den. De titelhouder, Mathisen, werd twee de. Het was vanzelfsprekend, dat de zege van den Lettischen student door de 15.030 toeschouwers enthousiast werd toegejuicht. De uitslagen luiden: 1500 meter 1. Mathisen (Noorwegen) 3 min. 6,9 sec.; 2. Lammio (Finland) 3 min. 7,7 sec.; 3. en 4. Eerzins (Letland) en E. Bite (Letland), beiden 3 min. 8,1 sec.; 5. Johansen (Noorwegen) 3 min. 8,6 sec.; 22. Langedijk (Nederland) 3 min. 28,4 sec.; 23. Buyen (Nederland) 3 min. 31,6 sec.; 24. Zwanenburg (Nederland) 3 min. 34,2 sec. 5000 meter: 1. Berzins 9 min. 23,9 sec.: 2. Johansen 9 min. 35,2 sec.; 3. Mathisen .9 min. 35,5 sec.; 4. Ekman 9 min. 39,8 sec.; 5. Stiepl 9 min. 47,1 sec.; 18. Langedijk 11 min. 6,4 sec.; 23. Buyen 11 min. 41,9 sec.; 24. Zwanenburg 12 min. 7,3 sec. Algemeene rangschikking: 1. en Euro peesch kampioen Berzins 216.973 p.; 2. Mathisen 220,717 p.; 3. Johansen 221,387 p.; 4. Vasenius 222,677 p.; 5. Ekman 223.830 p.; 20e. Langedijk 241.540 p.; 22e. Buyen 247.806 p.; 23e. Zwanenburg 253.847 p, MAXIE HERBER EN ERNST BAIER EUROPEESCH KAMPIOEN KUNSTRIJDEN. Het Europeesch kampioenschap in het kunstrijden voor paren werd door Maxie Herber en Ernst Baier gewonnen vóór hun landgenooten broer en zuster Pausin. De uitslag luidt: 1. en Europeesche kampioenen Maxie Herber en Ernst Baier (Duitsch'and) plaatscijfer 5 53.7 punten; 2. Ilse en Erik Pausin (Duitsch'and) plaatscyfer 10 57.6 punten; 3. Inge Koch- Günther Noaek (Duitschland) plaatscijfer 17 53.5 punten; 4. Fr't^ Basz-Rotter (Hon garije) plaatscijfer 22.5 52.6 punten; broer en zuster Kalus (Polen) plaatscijfer 24 52.6 punten. ratieve omlijsting vormden van het ver dere programma, en waarmede ook de avond geopend en gesloten werd. z De voorzitter heeft met enkele hartelijke woorden van waardeering uitdrukking ge geven aan de hoop, dat Excelsior nog lang van de leiding van den heer de l'Ecluse zal mogen profiteered De twee jongste leden zeiden het met bloemen. Een bal onder leiding van den heer C. de Groot besloot dezen avond, waarbij Ho- fenk's Melody Makers musiceerden. De muzikale verzorging was deze avond bij dezen Leidschen band wel in vertrouwde handen. TAFELTENNIS „DE TREFFERS" KAMPIOEN. Door een zeer groote overwinning op D.E.S. te Voorhout ziin „de Treffers'' uit Roelofarendsveen er in geslaagd voor de eerste maal het kampioenschap fe ver overen. TreffersD. E. S. N. Heemskerk—H. v. d. Plas 20 C. Heemskerk—N. v. d. Meij 2—0 L. CasteleinP. v. Kempen 20 W. van Klink—C. v. Wouw 2—0 J. de Bruyn—B. v. Kampen 20 H. v. Klinkj. v. Nouland 20 De jonge Veensche tafeltennisclub krijgt door deze mooie titel van kampioen een stevige ruggesteun, om in de toekomst haar club nog breeder uit te bouwen en het algemeen spelpeil nog hooger op te voeren. Dat D.E.S. het „De Treffers" zeer moeilijk heeft gemaakt in deze competi tie, doet bovenstaande uitslag weliswaar niet vermoeden. Maar insiders wisten, dat de Voorhouters terdege voorbereid deze wedstrijd zijn aangevangen. Daardoor wa ren de Veenders gewaarschuwd en de schitterende eindoverwinning is het resul taat van een spannenden sportieven wed strijd gewerden. OLYMPISCHE SPELEN CHINA NAAR DE OLYMPISCHE SPELEN. Het Chineesch olympisch comité heeft besloten, dat China volgend jaar aan de olymp'sche spelen te Helsinki zal deelne men. In ieder geval zal een voetbalploeg vfov'-ri gezonden. Dr. C. T. Wang, de gezant van China te Washington, lid van het internationaal olympisch comité, zal de ploeg naar Hel sinki begeleiden. DAMMEN R.K. KAMPIOENSCHAP LEIDEN EN OMSTREKEN. Om den „Leidsche Courant"-wisselbeker. Heden is de inschrijving voor het per soonlijk kampicenschap dammen voor Lei den en Omstreken geopend. Er zal in drie klassen gespeeld worden. Voor dezen wedstrijd heeft de „Leidsche Courant" een wisselbeker beschikbaar gesteld, welke reeds tweemaal door den heer A. G. de Jeu gewonnen is. Voor iedere klas zijn drie prijzen beschikbaar gesteld. De kampioen van de le klas verwerft den zilveren „Leidsche Courant"-wisselbeker, welke driemaal achtereen of vijf maal in 't geheel gewonnen moet worden, om in eigendom over te gaan. De wedstrijden vinden plaats op Donderdag in den R.K. Volksbond, S eenschuur 15 Leiden. De inschrijving is opengesteld voor alle R.K. dammers, tot en met Maandag 13 Febr. bij den secr. W. v. d. Veer, Pieter de la Courtstr. 23, Leiden, of bij de overige bestuursleden, A. Jansen, Koolstraat 6, H. B. Stipdonk, Vliet 41, A. G. de Jeu, Steenschuur 17, en Donderdag a.s. 00 den clubavond in dsn R.K. Volks bond (zaal 2). Na Maandag 13 Febr. kun nen geen inschrijvingen meer worden aan genomen, daar dan het wedstrijdrooster in orde moet worden gemaakt. Men gelieve vooral duidelijk naam en adres op te ge ven, en in welke klas men mee wil spelen. De kcs'en der inschrijvine bedragen voor de le klas f 1 25, 2e klas 1.en 3e klas ƒ0.75, welke in wekelijksche termijnen van 10 ct. betaald mogen worden, terwijl door iederen deelnemer bij aanvang van den wedstrijd ƒ0.50 inleggeld moet worden betaald, welke na afloop der wedstrijden worden terugbetaald. R.K. dammers van Leiden en Omstreken geeft u zoo spoedig mogelijk op, het be looft. evenals het vorige jaar, weer een spannende strijd te worden. Vooral de dammers uit de omliggende plaatsen spo ren wij aan aan deze kampioenschappen deel te nemen. Ook voor hen, die het damsnel nog niet zoo gced meester zijn, is hier de gelegenheid om hun spel te verbe teren. Wij verwachten een groote deel name. Dus geeft u zoo sooedig mogelijk op, in ieder geval vóór 13 Febr. Zij nog vermeld, dat de kampioen van de le klas de gelegenheid wordt geboden, mede te dingen om het kampioenschap van Nederland. KAMPIOENSCHAP VAN VOORSCHOTEN De wedstrijden om het kampioenschap van Voorschoten hadden het volgend ver loop: 2e ronde le klasse. J. v. Bemmelen—W. F. Slieker uitg. J. C. de GraafJ. W. Schüss 0—2 I'. Gijsbertse—G. Robijn 1—1 J. v. d. Hulst—W. J. Zuijderduin 2—0 J. v. Bemmelen— B. Bedeker 1—1 P. Hakker—W. H. J. Ju uitg. 2e ronde 2e klasse. C. BorsboomP. Stok 20 H. v. EgmondJ. Nederhof 20 W. v Egmond—W. van Mulligen 11 R JuChr. van der Lee 20 De partijen: B. BregmanTh. Orie en J. GoorG. v. d. Lee wei-den uitgesteld. OM HET NEDERL. KAMPIOENSCHAP. De partij BómKinnegin, welkt Zater dagavond voor het persoonlijk kampioen schap van Nederland is gespeeld, eindigde in remise. Gisteren werden de \olgende partijen ge speeld: CohenLochtenberg 0—2, VosVan der Kraan 11, KinneginKeller 11, Idizer- da—Rustenburg 2—0, Dukel—Raman 1—1. De stand na de zesde ronde luidt: 1. Kei ler 9 punten, 2. Idzerda 8 p., 3. en 4. Bom, en Kinnegin, ieder 7 p., 5., 6., 7. en 8. Vos, Dukel, Ramon er. Druyf, ieder 6 p., 9., 10. en 11. Cohen, Van der Kraan en Rusten burg, ieder 5 p., 12. Lochtenberg 4 p. BILJARTEN „ONS GENOEGEN" (BODEGRAVEN). Het vijftal van „Ons Genoegen" speelde tegen T.O.G. uit Gouda in het parochiehuis te Bodegraven. Over het algemeen was het spel, dat geleverd werd, goed, ofschoon we onze gasten, gezien de vorige keeren, ze» hier en daar wel wat sterker hadden verwacht. De gedetailleerde uitslagen luiden: pnt. h.s. gem. J. de Rijk 81 15 2.70 W. Sluiter 36 8 1.20 F. Stolwijk 50 5 1.66 D. Spoel 38 6 1.28 D. de Wit 16 3 0.53 H. Staus 33 8 1.10 G. Boere 72 12 2.40 Laurier 93 12 3.10 W. Hoogeveen 33 7 1.10 K. de Jong 26 5 0.88 „Ons Genoegen" heeft dus revanche ge nomen en wel met 252 (plus 36 vooi-gift) tegen 226 caramboles. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie der Indiëvliegtuigen was Zondagavond: Op de uitreis arriveerden de „Rei ger" te Athene, de „Wielewaal" te Singa pore en de „Pelikaan" te Judhpoer. Op de thuisreis bereikten de „Zil verreiger" Rangoon en de „Torenvalk" Bagdad De „Gie?" is Zondagmiddag om 16.05 op Schiphol geland. GEMENGDE BERICHTEN ZESJARIG MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Te Veghel is Zaterdagmiddag het zesjarig dochtertje van de familie J. van den Broek, dat bij het spelen plotseling den rijweg overstak, door een motorrijwiel aangereden en met ernstige verwondingen opgenomen. Tijdens het transport naar het St. Joseph- ziskenhuis te Veghel is het meisje aan de gevolgen overleden. TUSSCHEN WAGEN EN MUUR BEKNELD. Landbouwerskrecht om het leven gekomen. Zaterdagmiddag liep de 28-jarige land bouwersknecht B. Ploeg te Roderwolde (ge meente Roden) naast een met paarden be spannen wagen, welke hij de schuur bin- nenstuurde. Hij raakte hierbij bekneld tus- schen den wagen en den muur. De man bekwam zware inwendige kneuzingen en werd in levensgevaarlijken toestand naar het R. K Ziekenhuis te Groningen over gebracht. Hier is hij in het begin van den avond aan de gevolgen van zyn verwon dingen bezweken. ONGELUK MET ZAND TREIN. Locomotief-machinist ernstig gewond. Zaterdag is bij de werkzaamheden aan de nieuwe sluis bij Jutphaas een ernstig ongeluk gebeurd met ten der zandtreinen. Een ry zandwagens werd door een locomo- tier een helling opgetrokken en toen de trein bijna bovenaan was, brak een der koppelingen. Het gevolg was, dat de heele reeks wagens met een aanzienlijke snel heid weer omlaag reed en beneden aan de helling in botsing kwam met een tweede locomotief. Deze sloeg om en kwam naast d-e rails terecht. De machinist, B. den B., sloeg tegen den binnenwand van de cabine en werd ernstig gewond opgenomen. De artsen Slooff en van Lugt uit Jutphaas, die de eerste hulp verleenden, constateerden een ernstige hoofdwonde en een hersen schudding. Per ziekenauto is het slachtoffer, wiens toestand geen direct levensgevaar opleverde, naar Utrecht vervoerd, waar hy ter verpleging in het Stads- en Academisch Ziekenhuis is opgenomen. Uiteraard was de ravage van de omge vallen locomotief en dc zandwagens om vangrijk. GAS VERSTIKKING TE UTRECHT. Zaterdagmiddag is een 26-jarige inwo ner van het Benedictus Labre Huis (Plom- petorengracht) te Utrecht in de badkamer door gasverstikking om het leven gekomen. Het stoffelyk overschot is naar het hoofd bureau van politie vervoerd. De man was waarschijnlijk niet voldoen de op de hoogte met de bediening van het waterverwarmingsapparaat. IN EEN RIEK GEVALLEN. Te Wellerlooi is de landbouwer v. d. G. van een kar gevallen waarbij hij zeer on gelukkig in de punten van een riek terecht kwam. De scherpe punten drongen hem in de lenden, tengevolge waarvan hy ernstig werd gewond. AANVARING OP DE NIEUWE MAAS. Zaterdagnacht is het uitgaande Duitsche tankschip „Grete Glad", met een lading benzine op weg van Vlaardingsn naar Ham burg, Bij Ducdalf rood vijf in aanvaring geweest van een tot nu toe onbekend ge bleven sohip. De „Grete Glad" werd beschadigd, waar door een lek in de tank ontstond en een gedeelte van de benzine op de rivier vloei de. Het schip werd voorloopig op een dam gezet, waarna ir.en is begonnen met het lossen van de lading. Nadat de lading Zondagmiddag bij het terrein van de Bata:-.fsche petroleummaatr schappij te Vlaardingsn geheel was gelost, kon het schip worden gerepareerd. Daar de hoeveelheid op de rivier ge stroomde benzine niet zeer groot was en daar de vloeistof bovendien snel verdamp te, leverde het gebeurde geen gevaar op. De Grete Glad naar Pernis gesleept. Nader is gebleken, dat de Duitsche tank boot „Grete Glad" in aanvaring is geweest met het van zee komende Zuid-Slavische stoomschip „Rcsina Topic". De botsing, welke toe te schrij--en is aan den mist, ge schiedde gisterennacht om 'wee uur. De „Rosina Topic" bleef, voor zoover te con- stateeren viel, onbeschadigd en zette de reis voort. Het Duitsche schip kreeg een gat aan stuurboord, maakte water in ae pompkamer en ook de brug werd beschadigd. De kapi tein zette het schip aan de noordzijde van den Waterweg aan den grond. De langs den Waterweg gelegen be-dryven werden nog gewaarschuwd in verband met het gevaar, dat de wegstroomende benzine zou kunnen opleveren, doch aangezien de hoeveelheid gering was, heeft zich geen verder onheil voorgedaan. In den loop van den dag heeft de lichter Pijnacker van de Vereenigde Tankreede- R.K. Ver. v. Kraamverzorging voer alle gezindten te Leiden en Omstreken Haatsing-Btireau Ie Binnenvestgracht 30, voorbeen Boerbaavestr. verleent hulp dooi gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 2—4 UUR tot bet ver strekken van de gewensebte inlichtingen, aanmelden van eontribucerende leden en aanvragen voor kraamhulp Telet. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres lste Bin nen vestgraebt 30. rijen uit Rotterdam de pompkamer van het schip leeggepompt en daar het binnenge stroomde water tot deze kamer beperkt werd door de waterdichte schotten, kon de sleepboot Maas van L. Smit en Co. des mid dags om drie uur bij hoog water een po ging doen hett schip vlot te sleepen. Dit gelukte, waarna de tankboot naar Pernis werd gesleept, waar alle tanks leeggepompt zullen worcen. Hierna zal het schip wor den ontgast en ter onderzoek in een dok worden opge-nomen. De Grete Glad meet 869 ton, de Rosina Topic heeft een inhoud van 4300 ton. MOTORSCHEEPJE OMHOOG GEVAREN. Volgens bericht van de kustwacht te Vliesingen is een Groningsch zeemotor- scheepje omhoog gevaren tusschen de vuur toren van Nieuwersluis en Cadzand. Het zeemotorscheepje was de „Mado", ka pitein Westers, die geladen met yzer op weg was van Londen naar Antwerpen. De „Mado" is later op eigen kracht vlot gekomen en heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. De sleepboot Goliath, welke ter assisten tie was uitgevaren, is naar Vlissingen terug gekeerd. HET IJS IN HET ÏJSELMEER. Schepen vragen sleepbootassistentie. Zaterdagmiddag is de sleepboot „Wilhel- mina Goedkoop" naar het ÏJselmeer ver trokken om twee motorbooten, de „Stad Sneek", schipper Zijlstra, en de „Maria", schipper Noorloos, die met bestemming Sneek reeds eerder de Oranjesluizen waren gepasseerd, gedurende den tocht over het ÏJselmeer te vergezehen. Beide schepen zagen geen kans om met eigen kracht door het ys te breken. OPZIENBARENDE ARRESTATIE TE RAVENSTEIN. Te Ravenstein werd gisteren een arres tatie verricht, die bij de bewoners van dit anders zoo rustige dorp groot opzien ge baard heeft, meldt de „Mndmrg.", Op Maandag 23 Januari ontstond er ten huize van den heer A. L., secretaris-pen ningmeester van het Ziekenhuis-verple- gingsfonds een onbeduidend binnenbrandje. De brand was van zoo'n bescheiden om vang, dat men het niet nooaig oordeelde hiervan aangifte te doen bij de politie. Drie dagen later vond er een bestuursver gadering plaats van het verplegingsfonds en groot was de verwondering van de hee ren bestuurderen, toen zy van hun pen ningmeester moesten vernemen, dat hy geen rekening en verantwoording kon af leggen, omdat bij den brand zijn boeken en bescheiden vernield waren! Zooals begrijpelijk wekte dit argwaan en terstond benoemde men een controle commissie, die de door den heer A. L. afgelegde verklaring op de waarheid moest onderzoeken. Juist een week na den „brand" kwam men weer in vergadering bijeen, terwyl men inmiddels de politie van een en an der op de hoogte gesteld had. Toen het onderzoek beëindigd was, achttev de ge meentepolitie voldoende termen aanwezig om tot inbeslagname van de overgebleven boeken en bescheiden over te gaan. De heeren Pouwels en Bakker resp. gemeente secretaris en voorzitter der controlecom missie controleerden de boeken, waarna kwam vast te staan dat door L. fraude ge pleegd moest zijn. Gisteren ging men tot arrestatie van L. over, die een volledige bekentenis aflegde. De verduisteringen, die over een aantal jaren loopen, bedragen in totaal ongeveer 1000.—. L. stond zeer gunstig bekend, al was het den bewoners opgevallen, dat hij op tame lijk grooten voet leefde, terwyl hij toch een gezin van zeven kinderen had. Behalve voor verduistering zal hij ook moeten terecht staan wegens brandstich ting. Heden wordt de dader op transport gesteld naar Den Bosch om voor den Of ficier van Justitie te worden geleid. HET VERDWENEN VOLKSRAADSLID. Nog steeds geen licht in de geheimzinnige zaak. Er is nog steeds geen licht gekomen in de geheimzinnige verdwijning van den heer de Raad. De mededeeling omtrent het tele gram inzake een arrestatiebevel, welke enkele dagen geleden bekend werd, be rust slechts op de verklaring van één en kel on persoon en men verzekerde ons van bevoegde zijde, dat een onderzoek daar naar geen bevestiging van deze verklaring heeft gebracht. Hier moet wel sprake zijn van c-er. mystificatie. Betreurenswaardig is, dat door het openbaar worden van deze verklaring nu vermo'clens aan den per soon van den heer de Raad zijr gehecht, welke allerminst strooken met zijn uitste kende reputatie. De politie zoekt nog steeds om licht te brengen in deze geheimzinnige historie.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11