STADS 'X] NIEUWS AS DONDERDAG 2 FEBRUARI 1939 DE LEt'BSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? AANHOUDENDE LICHTE VORST. De Bilt seint: Verwachting: Voor het geheele land: Zwakke tot ma tige Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind, nevelig of betrokken tot gedeeltelijk be wolkt, droog weer, lichte tot matige vorst. Weerstoestand van hedenmorgen 7.20 Den Helder: nevelig. Oostelijke zwakke wind, 4 gr. C. Vlissingen: nevelig. Oostelijke matige wind, 3 gr. C. De Bilt: mist. Oostelijke zwakke wind, —4 gr. C. Groningen: betrokken, Oostelijke zwakke wind 3 gr. C. Maastricht: buiig, N. O. zwakke wind, —4 gr. C. BUiTLNLANDSCH WEEKOVERZICHT. De Oceaandepressie nadert thans IJsland. De barometeraalingen aan de voorzijde tas ten het Noordelijke maximum van het ge bied van hoogen luchtdruk aan en deden dit bijna verdwijnen. Het continentale ma ximum neemt in beteekenis toe en breidt zich sterk uit over het Oostelijke Oostzee gebied en over Zuid-Oost-Europa. Het uit gestrekte wolkendek, dat geheel Noord- Duitschland en het Oostzeegebied bedekt, breidde zich uit over ons geheele land en over België en strekt zich over de Noord zee tot over Engeland er; Schotland uit. In Frankrijk en in Zuid-West-Duitschland is de lucht onbewolkt. Alle bergstations in Duitschland en Zwitserland steken boven het wolkendek uit en melden onbewolkten hemel en zeer groote droogte. In de Alpen blijft de temperatuur betrekkelijk hoog Jungfraujoch min 12 graden, Zugspitze min negen graden). In Midden-Zweden keerde de vorst terug. Het vorstgebied op her continent beslaat thans bijna geheel Fx ankrijk en ook in Engeland en Schot land begint het te vriezen. Op IJsland en cp Janmayen steeg de temperatuur. De depressie voor de kust van Portugal vult srel op en gaf veel regen te Lissabon. Be houdens enkele milimeters in fiet uiterste Noorden van Scandinavië en in het Zuid- Westen van IJsland viel nergens neerslag van beteekenis. eD luchtdrukverdeeling blijft gunstig voor het aanhouden der vorst en voor een geringe toename. Met strenge vorst (temperatuur beneden min tien gra den) behoeft nog geen rekening gehouden te warden. LUCHTTEMPERATUUR. -3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 5.17 uur tot Vrijdagmorgen 7.11 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 3 Febr. voorin. 1.35 en nam. 2.00 uur. Maan op 16.13 uur Vrijdagmiddag. Maan onder 7.08 uur Zaterdagmiddag. Burcjcrlag ke Stand LEIDEN. Geboren: Maria Elisabeth, d. van J. v. Gent en I. v. d. Meij Arie, z. van D. v. d. Maarl en M. Los Cornelis Pieter, z. van P. C. Krul en T. Hogen birk Gerrit, z. van A. Griekspoor en H. C. v. Groeni gen Leonardus Nicolaas, z. van G. A. de Kuyper en D. C. v. Rooyen Johanna, d. van C. A. Kreeft en K. Kulk Auke Francis, z. van J. J. Cörvers en C. Kaag man Adriana Hendrika Maria, d. van H. Prins en M. Munnik. Ondertrouwd: P. J. Hoogduin jm. 26 j. en W. A. de Haas jd. 23 j. G. Geus jm. 27 j. en C. J. de Vries jd. 21 j. Gehuwd: C. v. As jm. en M. J. v. d. Born jd. A Geskus jm. en M. v. d. Dol- der jd. W. A. Hofland jm. en K. A. Zingl jd. B. Knul jm. en J. Timmer jd. W. Paalman jm. en F. G. Wayers jd. W. Roelandse jm. en W. L. v. Kasterop jd. J. Sinteur jm en A Sjardijn jd. A. Smit jm. en C. Hartevelt jd. H. J. v. d. Steen jm. en E. Nieuwenburg jd. H. H. Vlasveld jm. en L. F. Stieling jd. J. A. Traa jm. en M. P. J. Gerritsen jd. Overleden: A. de Bruin m. 55 j. A. Glasbergen m. 34 3. J. H. v. d. Kroo- nenberg m. 33 j. DE UITTOCHT DER GRETCHENS De animo niet zeer groot Het was gisteren de dag, waarop de Duitsche dienstmeisjes op groote schaal naar haar vaderland zouden terugkeeren. De passen zijn immers niet langer geldig en zij, die niet om Nederlandsche te worden in het huwelijksbootje zijn gestapt en die toch niet statenloos willen worden, moesten dus op dezen uitersten termijn vertrekken. Al was de extra-trein vervallen ver klaard wegens geringe belangstelling, toch heeft de chef van het Centraal Station, de heer Jongstra, een specialen maatregel ge nomen. Hij liet namelijk een extra-rijtuig koppelen in den meest aangewezen trein voor dezen uittocht, dien van tien uur, die via Zevenaar naar Duitschland gaat met Weenen als eindstation. In Amsterdam waren het zeventig tach tig meisjes, die den weg terug maakten, die niet door sterkere banden hier werden ge houden, noch het Nederlandsche luilekker land verkozen boven das grosze Vatterland. Zij kwamen aan het station en vertrokken, alleen en eenzaam of vergezeld van tot tranen geroerde mevrouwen en zelfs wee- nende spruiten Dit was een afscheid voor goed. In Den Haag was de animo al even ge ring. Slechts een 20-tal Duitsche dienstbo den heeft bij de Haagsche politie afgemeld, hetgeen op een totaal van circa 6500 in Den Haag en een paar duizend in de omliggen de gemeenten geen rol speelt. Van vertrek van extra treinen of karavanen autobussen naar de Oostelijke grens is dan ook wat Den Haag betreft geen sprake geweest. In Lelden hebben zich in de laatste we ken ongeveer 15 Duitsche dienstboden bij de politie afgemeld, wat op een totaal van 130 eveneens niet veel kan worden ge noemd, al is het percentage dan ook hoo- ger dan in Den Haag. Hierbij mag echter niet uit het oog wor den verloren dat er nog verschillende Duit sche meisjes zijn, wier pas geldig is tot be gin Maart en begin April. Van dezen zullen zich tegen dien dag wel een aantal bij de politie afmelden en terug gaan naar Duitschland. En tenslotte moet .xierbij in aanmerking worden genomen, dat de regeling van de terugtocht der Duitsche meisjes door de Duitsche autoriteiten zeer soepel wordt uit gevoerd. Zij krijgen gelegenheid tot opzeg ging van hun dienst op langen termijn en als bijvoorbeeld een Duitsch meisje in een gezin werkt waar oude of zieke menschen zijn, die niet direct een andere hulp kun nen krijgen, kunnen zij verlof krijgen haar vertrek uit te stellen. Op den duur zullen evenwel alle daarvoor in aanmerking ko mende Duitschv meisjes terug moeten. Of zij hieraan allen gevolg zullen geven, is een andere kwestie en de indruk over- heerscht zelfs, dat velen zelfs liever hun nationaliteit zullen opgeven dan ons land te verlaten. Groot is de uittocht in ieder geval niet ge weest MOREELE HERBEWAPENING. Nu de moi-eele herbewapening is inge zet, ten einde onze verarmde landgenoo- ten te steunen, achten wy het onze plicht, u te wijzen op het leed van de Leidsche armen, v.n. stille armen. Zie eens om u heende langdurige ondervoeding, en de versleten kleeding, zij laten geen twijfel. Zelfs hun die nog trachten hun armoe te verbergen, ziet men het aan. In verband met deze steeds nijper wor dende nood, wyzen wij u op de collecte welke Zaterdag a.s. wordt gehouden door de Verg. Sancta Veronica tot steun aan stille ai-men. Dit is uw kans om uw mo- reele verplichtingen, de naastenliefde, te voldoen Wij kunnen niet anders, dan deze col lecte dringend aanbevelen. Ook kunt u een gift storten op het gironummer van bovengenoemde vereeniging no. 260700.. DE STADHUISBOUW. De vlag in top. In den grijzen winterochtend werd van daag de vlag van den nieuwen Stadhuis toren gestoken. Het peervormig omhulsel n.l., vervaardigd in de werkplaatsen der edelsmeden Brom te Utrecht, werd giste ren op fcijn bestemming gebracht en van daag werd de oude gerestaureerde windvaap, die zoo lang in de Lakenhal bewaard was, op haar plaats gebracht. Het hoogste punt van den 64 Meter hoogen to ren was thans bereikt en dies werd de vlag gestoken. Morgen hopen we nog een en ander over den stadhuisbouw te vertellen. Prinses *>eatiix-bazar. De Prinses Beatrix-bazar in de Stadsge hoorzaal is gisteren nezocht door 600 per sonen. De bazar is hedenavond nog ge opend van 810 uur. De heeien A. Ruygrok en J. L. v. Eisen, thans tydelijk schrijver 2e klas resp. werkzaam aan de Inspecties D. B. Ie afd. en I. en A. te Leiden zyn geslaagd voor het examen van candidaat-teekenaar bij het Kadaster. De Leidsche Ambachts school gaat uit breiden Er komt een nieuw modern gedeelte naast te staan Gisteren werd van 24 uur en 's avonds van 79 uur de jaarlyksche openbare les van de Vereeniging „de Leidsche Am bachtsschool" gehouden, welke als al tijd door zeer vele ouders van leerlingen werd bezocht De voorz. der vereeniging, de heer ir. J. J. G. van Hoek, vond hierin aanleiding om in een conferentie met de pers nog eens de bijzondere aandacht op het am- bachtsonderwys, zooals dit hier gegeven wordt, te vestigen. Bekend mag worden verondersteld, dat aan de school les wordt gegeven in de vakken: timmeren, meubelmaken, schilde ren, machinebankwerken, instrumentma ken, electriciteit en auto- en motorherstel- len. Ingaande 1 April werd de 2-jarige cur sus ingevoerd en op 1 April 1938 werden de eerste 2-jarig gedipl leerlingen afgele verd. De leerlingen worden daarna in de gelegenheid gesteld nog een derde leerjaar te volgen. Op 1 April 1938 maakten hier van pl.m. 50 leerlingen gebruik, verdeeld over verschillende vakken, terwijl 180 het diploma verwierven. De leerlingen zijn den geheelen dag op school en wel van 81/4kwart voor 12 en van 13 1/4 tot kwart voor 12 uur, dus in totaal 38 1/2 uur per week. Het doel van het onderwijs aan de Am bachtsschool is, de leerlingen een prakti sche vooropleiding te geven voor r.et be drijf, aangevuld met theoretisch onderwijs, noodzakelijk voor een goede '/jrrring tot vakarbeider. De verdeeling der wekelijksche les uren, in totaal 38 1/2 per week, is zooda nig, dat ongeveer 2/3 van den beschikba ren tijd aan praktische oefeningen wordt besteed, terwijl de overige 1/3 besteed wordt aan de theoretische vorming en eenige algemeene vorming. De keuze der werkstukken is zoodanig, dat deze zooveel mogelijk overeenkomen met het weik, wat later in de bedrijfs- werkplaatsen door de leerlingen moet worden verricht. Met het plaatsen der leerlingen in de verschillende bedrijven', nadat zij de school hebben doorloopen, ondervindt men weinig moeilijkheden. Meermalen komt het voor, dat er nog aanvragen van werkgevers voor gediplo meerde jongens binnenkomen, waaraan niet kan worden voldaan, omdat alle leer lingen dan reeds werk hebben gevonden. De groei der school noopt tot uitbreiding. De rondgang, welken wij na deze uit eenzettingen van den voorzitter en den di recteur, den heer Kuyntjes, maakten deed ons zien, fniet alleen hoe het ambachtson- derwijs tal van leerlingen telt, doch ook hoe voortreffelijk werk er gemaakt wordt. Vooral het practisch werk levert heel wat moeilijkheden op. Niet minder toch is er productief werk te vinden, want men mag den handel ten deze geen belemme ringen in den weg leggen. Bovendien kost het materiaal, dat vooral door timmerlie den en metaalbewerkers wordt gebruikt, veel geld. en uiteindelijk weet men ten slotte met al het vervaardigde geen raad. En wat dat zeggen wil by een zoo groot leerlingenaantal kan men eenigszms be grijpen wanneer men ziet wat er alzoo ge fabriceerd wordt. Maar tevens krijgt men daarbij te duidelijker den indruk, dat jon gelieden, die tot een vak worden opgeleid, huil 14e, 15e of 16e levensjaar het best kunnen doorbrengen in werkplaatsen wel ke geheel zijn ingericht voor leerlingenop- leidiug, waar een alleszins bevoegde on derwijskracht zich geheel aan de leerlin gen kan geven. Deze werkplaatsen vindt men hier in de Ambachtsschool en tevens wordt nog zorg gedragen voor de theoreti sche vorming, welke men in elk andere werkplaats moet missen. Hei aantal leerlingen bedraagt op het oogenblik: 460 voor de dagschool en 710 voor de avondschool. De thans bestaande gebouwen zijn voor een dergelijk leerlingenaantal niet eens meer toereikend. Het in 1892 gebouwde hoofdgebouw werd later met een groot zij stuk vergroot; daarna verrees het gebouw aan den - overkant van den Haagweg, maar nu is zelfs al die ruimte ontoerei kend. Reeds geruimen tijd heeft men op een gedeelte van de voormalige Kweek school voor Zeevaart beslag gelegd en van 1 April af zijn er drie teekenlokalen on- ondergebracht. 'I Behceft dus niet te verwonderen, dat het bestuur de laatste jaren steeds met plannen heeft rondgeloopen om de moge lijkheid van nieuwen uitbouw te berei ken. Na heel wat onderhandelingen met rijk, gemeente en spoorwegen is er thans een definitief plan tot stand gekomen. De aan bouw van het hoofdgebouw staat reeds op grond der Ned. Spoorwegen en een nieu we uitbreiding kon alleen ten Westen daarvan verkregen worden, waardoor weer meer terrein van de Spoorwegen noodig was. Tenslotte is men hierin ge slaagd. De breede ingang naast het bestaande gebouw en de loodsen der fa. Perquin zul len thans plaats gaan maken voor den nieuwbouw. Er is thans overeenstemming bereikt met de Ned. Spoorwegen ten aanzien van den benoodigden grond en de plannen zijn zoover gevorderd, dat men omstreeks half middellijk Ingrijpen, dus bij de eerste teekenen direct Aspirin nemenl HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI 32 Maart aan den nieuwbouw hoopt te kun nen beginnen. Deze nieuwbouw zal in modernen stijl worden opgetrokken, omdat het in de be doeling ligt later de thans bestaande ge bouwen daaraan te doen aansluiten. De bouwsom is begroot op rond 275.000. In dit nieuwe gebouw zullen twaalf lo kalen verrijzen, waarbij op den beganen grond de auto- en motorherstellers een ruimer praktijklokaal zullen krijgen. Te vens zal een nieuwe hoofdingang van het oude gebouw worden gemaakt. Op de eerste verdieping worden 3 tee kenzalen en een theorielokaal gebouwd, terwijl zich dit op de 2e verdieping her haalt. Op de derde verdieping komt een ruime schilderswerkplaats en een bergzolder voor gereed gekomen werkstukken. Voor berging van de rijwielen van de leerlingen wordt een kelder onder het nieuwe gebouw gemaakt, waar 450 fietsen kunnen worden geborgen. Als bomvrije schuilplaats zal deze kelder echter niet worden ingericht. Zooals men hieruit ziet wordt er aan de Ambachtsschool hard gewerkt en in de komende maanden men rekent, dat de nieuwbouw een jaar zal duren is er nog voldoende werk. PROF. Mr. B. M. TAVERNE VOOR DEN JURID1SCHEN KRING VAN „SANCTUS AUGUSTINUS". Over: „De deskundige, in het bijzonder de psychiater, in het strafproces". Voor den Juridischen Kring der R. K. Studentenvereeniging „Sanctus Augusti- nus" alhier, heeft Woensdagavond prof. mr. B. M. Taverne in het Leidsch Universiteits gebouw een voordracht gehouden over bovengenoemd onderwerp. Deze bijeenkomst was aangekondigd in de groote collegezaal van het nieuwe ge deelte der universiteit, doch de belangstel ling voor de voordracht van prof. Taverne was zoo groot, dat deze zaal, die tweehon derd personen kan bevatten, reeds gerui men tijd voor den aanvang overvol was, zoodat men tijdig besloot naar het Groot Auditorium te verhuizen, dat op enkele plaatsen na ook geheel gevuld werd. De praeses van den Juridischen Kring van „Sanctus Augustinus", de heer J. Hus- tinx, heette in zijn openingswoord allen har telijk welkomen, in het bijzonder de pro fessoren mr. Kranenburg en mr. van Bem- melen, de afgevaardigden van de juridische faculteit van Leidsche studenten en van juridische kringen en tenslotte prof. Ta verne, wien men niet zonder schroom had verzocht voor dezen kring te willen op treden. Een aanbeveling voor dezen ge ach ten spreker te doen, zou, aldus de heer Hus- tinx, water naar de zee dragen zijn, want dagelijks komen de studenten dezen ver maarden wetskenner tegen in theorie en practijk. Hierna gaf spr. het woerd aan prof. Ta verne. Ter inleiding over het strafgeding en den strafrechter, zeidt prof. Taverne tot zijn gehoor, dat men iemand voor zich zag, die vergrijsd is in de „misdaad", want zoo mag men iemand, die na een veelzijdige rechterlijke loopbaan reeds twintig jaar in het hoogste rechtscollege zitting heeft wel noemen. Op de vraag welke invloed er van den misdadiger moet uitgaan bp de mentali teit van iemand, die eiken dag weer aan met hem moet omgaan, zoodat men ten slotte van den rechter zou gaan zeggen, dat hij wel crimineel zou moeten worden, antwoordt prof. Taverne met de woorden: Tout savoir, e'est tout pardonner, maar hij voegt eraan toe: zou een rechter niet meer straffen als hij alles weet? In dit verband wijst spr. op de beoefe ning der crimineele aetiologie en haalt zijn collega prof. Pompe uit Utrecht aan, waar deze zegt: Tout savoir, e'est tout pardon ner, maar.'t is wel eens goed, dat een rechter niet alles weet, want dan kan het vergeven gemakkelijker zijn. Op humoristische wijze en aan de hand van vele anecdoten uit zijn jarenlange er varing geeft prof. Taverne dan talrijke voorbeelden uit de rechtspractijk en komt dan tot de strafzaak, waarbij men aan den eenen kant ziet de as: rechter-verdachte en aan den anderen kant: Officier van Justitie- bewijsmateriaal. Spr. wijst er met nadruk op, dat de rechter geen lijdelijken rol be hoeft te spelen in het strafproces en dat hy uit allerlei waarnemingen zelf zijn con clusies kan opbouwen. Bij ons is niet mo- AGENDA LEIDEN. Donderdag. Bureau-zitting R. K. Reclassee- ring gebouw St. Vincentiusver- Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur nam. Maandag, Jaarvergadering 3 October-Ver- eeniging, „In den Vergulden Tuïk", 8.15 uur. Dinsdag: Film- en dansavond 0. ausp. der Ned. Reisver. v. Kath., Den Burcht, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 28 Jan. tot en met Vr ij d ag 3 Febr. a.s. waargenomen door de apothe ken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136. Te Oegstgeest Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. Acarïemienieuws LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamsn Theologie: de heer J. H. Lind, Alkmaar (cum laude\ gelijk wat in Engeland geschieden kan, dat men iemand in een oogwenk schuldig kan verklaren. Komend tot zyn eigenlijke onderwerp: de deskundige, zegt prof. Taverne dat er verschillende soorten deskundigen zijn, omdat de rechter zich kan laten voorlich ten op deskundigheid op alle gebied. De oudste deskundige is de medicus, dan volgen o.m. de wapendeskundige, de schrift- deskundige, de verkeersdeskundige en de deskundige by uitstek: de psycholoog en de psychiater. Over deze laatste twee weidt spr. nader uit en zegt, dat een psycholoog aan den rechter inlichtingen kan verschaffen welke niet rechtstreeks met den verdachte te maken hebben, maar in onderling ver band staan met of de oorzaak kunnen zijn van hetgeen een misdadiger gedaan heeft. De psychiater zal hebben te beantwoor den de vraag of iemand lijdende is aan ge brekkige ontwikkeling of ziekelijke stoor nis zyner geestvermogens, zoodat een hem 'ten laste gelegde misdaad niet kan worden aangerekend, m.a.w. of hij toerekenings vatbaar is. Hoe men dit begrip moet betitelen, of het juridisch is, of medisch of ethisch? Prof. van Bemmelen heeft in een onlangs door hem uitgegeven boekwerk gesproken over een normaliteitstest, doch spr. hoopt op een vervolg daarvan, loe nl. 'prof. van Bem melen dien test wil inrichten. Hierna behandelde prof. Taverne het antagonisme, dat lange jaren bestaan heeft tusschen jurist en psychiater. Er was een horror psychiaticus, in Duitschland noem de men het horror pleni. Een en ander was mede een gevolg van de geestelijke stroo mingen van materialisme en positivisme, welke tegen het einde der 19e eeuw werden waargenomen, welke stroomingen meer in vloed hadden op de beoefenaren der exacte wetenschappen dan op die van de juridi sche. Hoe psychiater en rechter tegenover el kaar konden staan, bewijst de inleider met het oordeel van Winkler: met schuld of geen schuld (van den misdadiger) heb ik niets te maken, ik heb het belang van den patient op het oog. En dan verhaalt prof. Taverne hoe een psychiater er zich op kon beroemen zijn rapporten steeds aangeno men te krijgen door een rechter commis saris. maar dat dit alleen een gevolg was van het feit, dat de rechter commissaris zich tevoren de vraag had gesteld: waar moet het met dezen mensch heen: naar de gevangenis of naar het krankzinnigen gesticht? En naar den uitslag van de be antwoording hiervan werd een psychiater benoemd. Een andere oorzaak van verwijdering tus schen geneesheer en rechter was de op sluiting in krankzinnigengestichten. Wan neer een misdadiger tot opsluiting hierin werd veroordeeld, kon het gebeuren, dat hij eenige dagen later door den directeur als genezen werd ontslagen. Dat gaf aan leiding tot conflicten, doch langzamerhand is de toestand beter geworden. De psycho logie is van karakter veranderd, de expe- rimenteele psychologie heeft zich baan ge broken, rechter en psychiater zyn elkaar beter gaan begrijpen. In dit verband beschouwt spr. nader het vraagstuk van den psychopaat'h, dat even eens tot heel wat moeilijkheden aanleiding heeft gegeven, doch desondanks is er toe nadering gekomen. Waarin die bestaat? Spr. gelooft, dat de oorzaak daarin is gelegen, dat de psychia ters hun medisch standpunt meer en meer verlaten en met den rechter thans zijn gaan vragen: wat moet er me' dezen mensch? Dit acht prof. Taverne ook het juiste standpunt, want hoe men de strafwetgeving, de rechtbank, de strafuitvoering en de classeering ook moge bezien, allen werpen zich thans op de vraag: wat moet er ge beuren met dezen mensch, maar tevens: wat kan men er mee doen. De apostel Paulus reeds sprak in zyn brief aan de Galathen in denzelfden geest als men het thans doet, wanneer hij ver maande, dat men iemand, die misdre ven had, moest onderhouden over het ver keerde van zijn daad en dat men moest trachten hem in het goede spoor terug te brengen. Dat is de geest, welke op het oogenblik allen, die de strafrechtspraak be oefenen, bezielt en dat is, aldus besloot prof. Taverne, ook het beste standpunt. Aan het slot van deze voordracht, welke gekruid was met menigen geestigen zet en verrijkt door tal var uitspraken van be kende juristen en interressante voorbeel den uit de practyk, sprak de heer Hustinx een woord van dank namens alle aanwe zigen voor de leerrijke uiteenzetting van dezen spreker van erkend groot formaat.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2