OMGEVING RIJNSTREEK )ONDERDAG 2 FEBRUARI 1939 DE LEffiSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 KATWIJK Jubileum bouwvereeniging. De Kat- «vijksche Bouwvereeniging zal binnenkort naar 25-jarig bestaan vieren. Een commis- lie is gevormd bestaande- uit de heeren A. Keus. C. Langmuur, M. Post, P. Ruwhof, EI. Ros, J. van Rijn, D. Schuitemaker, J. Bchrama, P Schadde v. Doorn en C. Vooys, welke commissie het bestuur der Woningbouwver. een geschenk wil aan bieden in den vorm van een fraaien ge velsteen, te plaatsen in een der weningen. Vermelding verdient, dat de vereeniging reeds 467 huizen bouwde, terwijl thans Degor.nen is aan een blok van 26, is totaal 493. LEIDSCHEN DAM Herbewapening. Gisteravond werd in het R.-K. Vereenigingsgebouw aan de Dam- laan door de drie standsorganisaties Hanze, R.-K. Volksbond en L. T B. een groote ver gadering gehouden, waarop de zeereerw. zeergel. heer dr. van Kempen C.s.s.R. een lezing hield met lichtbeelden over „geeste lijke herbewapening". Toen de voorzitter de heer G. C. Schol- tes, den avond opende, was de groote zaal geheel met belangstellenden gevuld, die al len hartelijk werden welkom geheeten. In zijn openingswoord spreekt de voorzitter de hoop uit, dat het resultaat van dezen avond zal zijn, dat allen medewerken aan deze herbewapening en zullen besluiten op retraite te gaan. Pater van Kempen vraagt na een korte inleiding bijzonder de aandacht voor de gesloten retraite, het krachtigste middel voor de geestelijke herbewapening. Pius X, aldus spreker, heeft gezegd, als iets de menscnen nog kan redden en sterken tegen de gevaren, dan kan Hij slechts een mid del aangeven en wel de gesloten retraite. Met prachtige lichtbeelden werd de mooie lezing duidelijk toegelicht. Verkooping. Ten overstaan van no taris mr. P. L. H. Heutz te Den Haag werd gisteren in hotel „De Zwaan" in het open baar verkocht een perceel weiland, groot 44 A. 90 c.A., gelegen in den Tedinger- broekpolder ten N.O. van de Tedinger- straat. Het perceel werd ingezet door den heer J. D. C. Jansen uit Den Haag op 10.100. P.IJNSBURG De koude-grond- cultuur in 't nauw Door Engeland's plannen Belanghebbenden, doch ook anderen, zullen met een bang hart gelezen hebben over het gevaar dat dreigt voor de telers van koudegronds-producten. En gebruike lijk is, dat men het eerst aan zich zelf denkt. En aangezien in Rijnsburg en in het naburige Katwijk en Valkenburg al leen de koudegrondscultuur beoefent wordt, zullen het vooral deze plaatsen zijn die als de aangekondigde maatregelen ge nomen worden, het meest worden getrof fen. Waspeen b.v. is te Rijnsburg en ook te Katwijk een product, dat in massa ge teeld wordt. Rijnsburg, Katwijk en Bever wijk zijn de plaatsen van de waspeen, doch vooral de 2 eerstgenoemde plaatsen. Een niet te overkomen slag zou het voor deze plaatsen zijn als de maatregel, zooals deze officieus wordt aangekondigd, door gaat. Engeland neemt een groot kwantum van dit product. Ock bloemkoal zal er dcor getroffen worden en met Rijnsburg zijn het ook de omliggende plaatsen die bloemkool in massa telen; Leiden in den voorzomer, de plaatsen rond Leiden in den nazomer. Verder worden als belangrijke producten genoemd: sla en vroege aard appelen. Ook deze producten worden in groot kwantum aangeveerd en beide heb ben uitvoer noodig. Sla van den kouden grond behoorde over 1938 tot de gesteun de producten met 0.20 per 100 en op vroege aardappelen werd van 15 tot 31 Juli steun gegeven tot 0.95 per 100 K.G. De periode to 15 Juli gaf een redelijke uit komst. Maar mocht de maatregel door gang vinden, dan staat het er voor deze producten droevig voor. Het is nu nog tijd er rekening mee te houden. De pootaard- appelen liepen den laatsten tijd in prijs geregeld op Ook hierop zal de Engelsche beslissing invloed hebben en men zal zich wel minstens tweemaal bedenken, eer men dure pooters aankoopt, nu de toekomst er zoo donker gaat uitzien. Zeker, ook ge ruststellende verklaringen worden er ge geven. Maar reen is het eerst geneigd het ergste te denken. In ieder geval dreigt er gevaar. De voormannen uit de organisaties zullen weten, wat hun te doen staat. Er is werk aan den winkel, veel werk. Laten we hopen, dat het gevaar nog wordt afge wend. SASSENHEIM Werkloozencijfer. Per 1 Februari 1939 stonden bij den Dienst der Arbeids bemiddeling ingeschreven als werkzoeken de: 32 bouwvakarbeiders, 5 houtbewer kers, 1 leder-industrie, 2 metaal-bewer kers, 2 werknemers in het voedingsmidde lenbedrijf, 352 land- en tuinbouwarbei- ders, 9 werknemers in het verkeerswezen, 3 kantoorbedienden en 4 ongeschoolde ar beiders. Totaal 410 w.o. 26 onder 18 jaar. Per zelfde datum 1938 stonden 355 perso nen ingeschreven. De Harddraverij-vereeniging „De Oude Pest". De hoofdprijzen in de door deze vereeniging georganiseerde verloting, t.w. Voorschotensch raad- lid woont in gemeen te woning Mag hij erin blijven? Zooals bekend is de heer J. Braggaar in de vergadering van den Raad van Voor schoten, als lid van den Raad ge schorst om een uitspraak uit te lokken bij Gedeputeerde Staten. De heer J. Braggaar bewoonde reeds 15 jaar lang een woning, destijds toebehoorende aan de Voorscho- tensche bouwvereeniging. Deze woning is sedert 1 Januari 1938 aan de gemeente in eigendom gekomen, daar de gemeente de woningen van voornoemde bouwvereeni ging heeft overgenomen, waardoor de heer Braggaar huurder bij de gemeente werd, wat de gemeentewet verbiedt. Zooals men weet werd in de op 17 Ja nuari j.l. gehouden openbare vergadering van Gedeputeerde Staten deze zaak behan deld en aan belanghebbenden gelegenheid gegeven deze zaak toe te lichten, in welke vergadering wethouder J. A. Mens, als ge volmachtigde van de gemeente, het stand punt der gerfteente nader uiteen heeft ge zet. Thans hebben Gedep. Staten een beslis sing genomen en gemeld: „dat Gedeputeerde Staten geen vol doende termen aanwezig hebben gevon den om aan de onderhavige overtreding der gemeentewet de vervallenverkla ring van het raadlidmaatschap te ver binden en dat zij mitsdien hebben be sloten de schorsing van J. Braggaar als lid van den Raad dezer gemeente, op te heffen, zoodat het raadslidmaatschap van den heer J. Braggaar gehandhaafd blijft. Deze beslissing zal velen een genoegen doen. Uit deze beslissing blijkt echter, dat het volgens Gedep. Staten nochtans onge- wenscht moet worden geacht, in verband met de bevoegdheden, welke de gemeente raad ten aanzien van de woningen der ge meente bezit, dat een lid van den Raad huurder van een gemeentewoning blijft, waarom hun college zich voorbehoudt, zich aan het einde van 1939 te beraden over de vraag, of er termen zijn, den heer Brag gaar alsnog ambtshalve van zyn raadslid maatschap vervallen te verklaren. In ieder geval blijft hij thans gehandhaafd en heefl hij de gelegenheid zich van een andere woning te voorzien. twee fietsen, zijn gevallen op de nos. 372 en 738. Wederom de vluchtheuvel. - Woensdag half 12 ramde een personenauto een der lichtpaaltjes van de vluchtheuvel aan de Poellaan. Het paaltje knapte af, de auto werd beschadigd en moest worden wegge sleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Overleden: J. J. H. Turenhout 8 mnd. M. van Wieringen 76 j., weduw naar van L Roodenburg. wonende te Haar lemmermeer T. D. Ciggaar 73 j., we duwnaar van J. van Santen, echtgenoot van Joh van der Vlugt. Gevestigd: A. Bierman van Voor hout. Vertrokken: J. Moerkerken naar Lüdenschied (D.) F. Moolenaar naar Lüdenschied (D.) C. G. van der Meer naar Oegstgeest M. Geluk, naar Ter- heijden N -Br. J. van Diest naar Gehls- dorf (D.) B. M. Geutzen naar Lichten voorde. VOORSCHOTEN Luchtbeschermingsdienst. Het Hoofd van de Administratieve afdeeling van den Luchtbeschermingsdienst dér Gemeente Voorschoten maakt bekend dat het aantal inschrijvingen voor vrijwilliger bij den Luchtbeschermingsdienst niet beantwoordt aan de daartoe gestelde verwachtingen. Goede burgerzin en saamhoorigheidsgevoel verplicht ieder burger, indien hij niet voor militairen dienst in aanmerking komt, aan den Luchtbeschermingsdienst deel te nemen Inschrijvingen zullen alsnog zeer gaarne worden ingewacht. „Guido Gezelle". De tooneelvereeni- ging „Guido Gezelle" kwam in vergadering bijeen. In een kort woord maakte de voorz. bekend, hoe het geloopen was met de tegen werking die wij van een anderen kant ge had hadden, tengevolge waarvan wij onze uitvoering van 22 Jan. moesten verplaatsen naar 19 Febr. Nu de uitvoering op den laatsten Zondag vóór de Vasten is vastge steld, hopen wij, dat alle Voorschotenaren mede zullen werken om deze uitvoering goed te doen slagen. Het bestuur heeft ge zorgd, dat het nu een knal-avond zal wor den. Voor de danslustige zal ook gezorgd worden. VOORHOUT „Herwonnen Levenskracht" Onder voor zitterschap van den heer B. v. d. Lubbe kwam het plaatselijk comité van Herwon nen Levenskracht in café Boerhaave in vregadering bijeen. De voorzitter instal leerde een 3-tal nieuwe leden en spoorde hen daarbij aan goede propagandisten te zijn voor het plaatselijk comité. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij, dat in het afgeloopen jaar 4 comité en 3 ledenvergaderingen zijn gehouden, ter wijl niet minder dan 235 loten aan den man werden gebracht, met een propaganda- resultaat van 85.aan speldjesopbrengst en een 130-tal nieuwe stuivers vrijwilligers. Onder applaus wordt den secretaris dank gebracht voor zijn verslag waarna de pen ningmeester zijn financieel overzicht geeft. De inkomsten zijn geweest: 68.40 de uit gaven 36.35, zoodat het batig saldo een bedrag aangeeft van 32.05 vermeerderd met het saldo van 1937 is op heden in kas 67.24. Aan vrijwillige stuivers werd ont vangen 211,25 tegenover 98.15 over het voorgaande jaar. Het kleedingfonds kreeg uit de kas 17.14. Een dankwoord was hier voor dan ook op zijn plaats. Bestuursverkiezing is thans aan de orde. De beide aftredende bestuursleden H. J. van der Lans en Adr. v. d. Berg, worden bij acclamatie herkozen. De Commissie tot nazien van rekening en verantwoording van den penningmeester zegt bij monde van den heer Th. van der Lubbe alles in de volmaakte orde te hebben bevonden. De voorzitter dankt dan nog den Geestel. Ad viseur kapelaan Ten Have voor zijn be moeienissen in het belang van het comité, waarna een korte rondvraag de bijeen komst afsloot. Een beslissende strijd staat voor de deur! Zondag 5 Februari a.s. zal de Tafel tennisclub D.E.S. voor de tweede maal een ontmoeting hebben met de „Treffers" uit Roelofarendsveen. De Treffers zijn, zooals we reeds eerder meldden, de nog ongesla gen naar het kampioenschap dingende ver eeniging in de competitie van het Leidsche district. Waar D.E.S. uit Voorhout verleden jaar het kampioenschap heeft mogen be halen, en het er than.1 zeker niet zoo roos kleurig uitziet, heeft het bestuur besloten een trainingslokaliteit te huren bij den heer P. J. Ruygrok aan de „Everlasting". Hier wordt overdag en iederen Maandag, Dins dag, Woensdag en Donderdag des middags van 2 tot 5 en des avonds van 7 tot 10 ge traind, om nog te probeeren te redden wat te redden is. Immers, wordt de wedstrijd tegen „Treffers" gewonnen, dan maakt D.E.S. nog een kans om in puntenaantal met Treffers gelijk te komen. Verliest ze daarentegen, dan i de kampioenswedstrijd onherroepelijk, voor wat de kampioens plaats betreft, verloren. Het ledental is in middels gestegen tot 40, nog 10 leden, en het ideaal is bereikt. Op naar de Vijftig! WASSENAAR K. J. M. V. Woensdagavond vergader de de K.J.M.V. in het R.K. Vereenigings-' gebcuw onder leiding van den voorzitter, den heer A. Lommers. Na opening met den groet der kath. actie en een kort wel komstwoord volgde lezing der notulen, die "onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter herinnerde hierna aan het goed slagen der lustrumviering, waarna hij in herinnering bracht de algem. H. Communie op iederen eersten Zondag der maand. Medegedeeld werd, dat de spreekbeurt van Pastoor Meijsing is verzet van 22 Fe bruari naar 1 Maart. Op Zondag 12 Febr. geeft de tooneelclub een uitvoering ten bate van Santos, terwijl voorts op iedere bijeenkomst een busje aanwezig zal zijn voor het storten van gaven voor Santos. Voor de Vastenavondviering, die is ver zet van 15 naar 12 Februari, werd een re geling getroffen terzake muziek en leiding op dien #vond. Voor het volgen van een retraite zal het bestuur aan 2 personen een toeslag geven van ƒ4.— elk. De voorzitter wekte vervol gens op tot het volgen van een retraite. Na gehoudeh rondvraag volgde sluiting met den groet der kath. actie. Geboren: Cornells Adrian us Hendrik, z. van C. van der Does en P. M. Gante- voort Louise Beatrix Theresia, d. van V. H A. van der Voort en L. C. van der Schoot Josina Catharina, d. van J. G. van der Krcgt en L. J. M. Vogels Su sanna Jannetje, d van J. J. Onvlee en A. Gtoeneveld Watze, z. van T. van der Veen en A Stob. Ondertrouwd: G. F. Remijnse en A. G Neumann A. M. van der Ham en M. van Leeuwen. Getrouwd: L. Rotteveel en P. Duin dam. Overleden: Johannes Wilhelmus van Veen, 8 j. Nicolaas Klein, 73 j., echtge noot van J. M. Oelrich Hendrik Blok 76 j., echtgenoot van A. Kleijn Diderika Wilhelmina Knaap. 82 j., weduwe van C. van der Meer. Ingekomen: S. Algera, N.H., dienst bode, uit Baarderadeel, Konijnenlaan 23 A. Berkhof, N.H., dienstbode, uit Wouden berg, Schouwweg 74 H. L. den Boer, geen, zonder beroep, uit Middelburg, Storm van 's Gravesandeweg 43 W. P. van Galen, R.K., dienstbode, uit Leiden, School straat 12 J. B. van der Haar, geen, in genieur, uit Zuid-Afrika, Wittenburgerweg 170 Wed. J. A. C. Heemskerk geb. van Es en zoon, R.K., zonder beroep, uit Rot terdam, Joh. de Wittstraat 22 A. J. v. d. Heuvel, N.H., ass. bedr. ing. Petr. Mij, uit Amsterdam, Gladiolusstraat 5 J. Hou wen, geen, dienstbode, uit Groningen, Pr. Frederiklaan 3 F. J. de Jong en gezin, R.K., timmerman, uit Leiden, Mariastraat 14 Th. J. H. Juressen, R.K., zonder be roep, uit Maasbree, Rijksstraatweg 500 A. M. P. Kampman, R.K., dienstbode, uit Alphen aan den Rijn, Plein 18 Wed. J. A. M. Schmid geb. Klein, Eng. Ref. Ch., zonder beroep, uit Haarlem, L. Kerkdam 92 K. Kruk, N.H., boerenknecht, uit Nieuwer-Amstel, Wittelaan 23 R, G. Monczka, vreemd (en gezin), Ev., scheik. ing., uit Ween, Groen v. Prinsterlaan 2 G. G. Oortman, N.H., dienstbode, uit Dane- kamp, Duinweg 11 L. Rohde, vreemd, R.K., dienstbode, uit Den Haag, Witten burgerweg 132 C. W. Schaap, N.H., dienstbode, uit Arnhem, Duinvoetlaan 9 Th. Teenstra, D.G., zonder beroep, uit Zeist, Hoogeweg 5 W. A. v. d. Velde, G.K., 11. verpleegster, uit Oldebroek, Berk- heistraat 40 J. M. Verhaar, N.H., dienst bode, uit Oegstgeest, St. v. 's Gravesande- ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Gerarda Gijsbertha, d. van R. Grobben en C. H. Markman Anna, d van S. van den Berg en J. M. Zonne veld Daan, z. van J. Luitzen Koopman en N .Verlooij Joannes Petrus Antonius, z. van C. Balk en A. G. J. van Deude- kom Cornelis Arie, z. van J. van Zijt- veld en N Streefkerk Albertus Nico laas Michael, z. van J. G. den Hartcg en A. van der Pouw Kraan Bastiaantje Emma Mathilda, d. van P. de Geus en M. Seinen. Overleden: Johannes den Ouden 69 jgehuwd met Marrigje Groenevelt. Gevestigd: Theodorus Rodenburg en echtgenoote, boomkweekersknecht, Brede- rodestraat 7, van Boskoop, Zijde 298 Johanna W. Belt, juffrouw i. d. huish., Raadhuisstraat 44, van Rotterdam, Korte- kade 125 Marijtje van Dijk, dienstbode, Gnephoek 11, van Wcubrugge, A 120 Martinus van der Willik, metaalbewerker, Hooftstr. 144, van Waddinxveen, Noord kade 231 Casper H. Schaare, ambt. ter secretarie, Pr. Hendrikstraat 53, van Nij megen, J. Israelstr. 70 Albertus Hooge- veen, veehoudersknecht, Gnephoek 62 van Hazerswoude, G 21. Vertrokken: Jacob van Dam en ge zin, motorsehipper, Steekterweg 130c, naar Bodegraven, Wijpoort 5 Gijsbert Schmidt, timmerman, de Ruyterstraat 17, naar Rijswijk N.-Br., Dijk 29 Jan H. van der Vlietö, brood- en banketbakkerskn., Hoorn 9, naar Haarlemmermeer, Lisserdijk 532 Antonia Verweij, dienstbode, Ju- lianastraat 25. naar Gouda, Bleekersingel 51 Jacoba van Vliet, dienstbode, Gouw- sluischeweg 80, naar Grootebroek, Lutje- breek Geertruida Duijvetter, onderwij zeres, Ten Harmsenstraat 7, naar Leider dorp, v. d. Valk Boumanweg 11 Neel- tje J. Vuijk. dienstbode, Westkanaalweg 20, naar Heemstede, Raadhuisplein 28. AARLANDERVEEN Uitvoering D. S. S. Gisteravond werd in de zaal van den heer W. v. d. Berg de jaarlijksche uitvoering gegeven door de muziekvereeniging D. S. S. Opgevoerd werd het blijspel in 3 bedrijven „Gebr. Kalkoen" en na de pauze „De Oom uil Amerika". De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet, wat wel een bewijs is van het goede spel wat van deze vereeniging wordt verwacht. weg 79 S.. v. d. Zeeuw, N.H., tuinman- chauffeur, uit Leiden, Papeweg 20. Vertrokken: A. H. M. Rsmmerswaal naar 's-Gravenhagt, L. Copes v. Catten- burgh 123 R. F. Pichler naar Duitsch- land W. A. van Os naar Leiden, Haag- weg 180 Wed. E. C. v. d. Worp geb. Heu- kels naar Amsterdam, Mercatoplein 24 Wed. J. A. C. v. Leeuwen geb. de Jonge naar 's-Gravenhage, Corn. Jolstraat 16 J. Hielkema naar Rotterdam, 1ste Middel landstraat 36a B. Verdugt naar Asperen, Nieuwstraat B 104a G. v. d. Akker naar 's-Gravenhage, Flat Marlot 39 A. L. Swarts naar 's-Gravenhage, Helmstraat 7 J. Draaijer naar 's-Gravenhage, Gev. Deijnootplein 30 P. Jansen naar Den Haag, Obreohtstraat 97 A. J. Cramer naar 's-Gravenhage, Sneeuwbalstraat 93 L. G. Kok naar Bodegraven, Kerkstraat 116 P. J. de Sr.ager naar Voorschoten (Dorpzicht) E. J. M. Sombeek naar Am sterdam, Nwe Doelenstraat 11 J. Door man naar 's-Gravenhage, Zuidwal 83 V. J. Fellinger naar Groningen, Padang- straat 66a G. J. W. Heller naar Assen, Witterstraat 5 - J. Boverhof naar Ruiner- wold L. Vometh naar Duisburg, Did. E. C. Veen huizen naar den Haag, Brussel- schestraat 36 K. Bauseler naar Herkers- dorf (Did.) Th. Schriebl naar Duitsch- land W. G. Corwin en gezin naar Ame rika P. M. Berloth naar den Haag, Herschelstraat 15 H. Kolff naar Ham burg, Did., Hein Huderstraat 18 A. C. van Zeist naar Lisse, Kanaalstraat 233 J. R. Koerselman naar Den Haag, Wasse- naarscheweg 101 P. A. Raadsveld en dochter naar Naanóen, Jul. v. Stolberglaan 98 C. F. de Kok r.aai Oostburg, Rijksweg 7 C. J. Zwitser naar Den Haas, Korboot- straat la J. v. d. Cingel naar Oosterhes- sclen, Verl. Hoogeveenscheweg A. J. l^ijckelama naar den Haag, Smidswater 2a. TOETERMEER De nieuwe gemeenschap. Op uitnoo- diging van de drie R. K. Standsorganisaties sprak prof. A. Cleophas over de nieuwe gemeenschap in café de Jonge Prins. De zaal was matig bezet. Kapelaan Steur open de de vergadering en heette den spreker welkom. Prof. Cleophas zette op duidelijke wijze uiteen, hoe de toestanden op econo misch gebied, zooals wij die thans beleven, zyn ontstaan. Hij sohilderde in felle kleu ren het liberalisme der vorige eeuw.... het liberalisme dat één der oorzaken is van de wantoestanden, zooals wij die ken nen. Daarna gaf spr. de richtlijnen aan voor de nieuwe gemeenschap. Wij zullèn daar niet verder op ingaan, daar er dage lij ksch over in de couranten wordt geschre ven. De spreker had een zeer aandachtig gehoor en aan het daverend applaus op het einde was wel te bemerken, hoezeer de professor de harten had gewonnen. Kape laan Steur dankte prof. Cleophas voor zijn mooie rede cn sloot de vergadering. Overleden: S. Vogelaar 56 j. engeh. Gevestigd: A. Klerckx en gezin van 's-Gravenhage A. Gijsenbergh van Bergschenhoek. Vertrokken: P. J. van Haastert naar Zoeterwoude Th. Weening naar Noot dorp. DE KWAKEL L. T. B. „St. Amandus" In tegen stelling met de laatste feestvergadering heerschte er een gedrukte stemming, ge zien de toestand in de bedrijven en de tot nu toe ontvangen steun op de producten. Vanaf Augustus is reeds gewerkt om een extra-steun te krijgen, maar zonder resul taat. Vervolgens wenscht de voorzitter, de heer P. W. Pouw, de leden een zalig nieuw jaar. De notulen worden gelezen en goed gekeurd. Mededeeling wordt gedaan om trent de protestvergadering te Ter Aar. Voorzitter en secretaris waren naar het hoofdbestuur geweest. Dit zeide toe, dat een extra-steun aan de „Veenstreek ge geven zou worden, 15.extra. Dus met een kluitje in 't riet gestuurd. Hoogdraven de woorden staan in de psrs n.l. steun aan den tuinbouw. De penningmees ter heeft een nadeelig saldo van 46.40 wat door het reservefonds wordt aangevuld De voorzitter P. W. Pouw werd als bestuurs lid en voorzitter herkozen met 24 van de 30 stemmen. Collectief arbeidscontract. Het blijkt, dat de leden zich geheel met het bestaande contract kunnen vereenigen. Of schoon de heer W. Vermeij zegt, dat in 't contract akkerbouw het uurloon van ƒ0.31 op 0.35 gebracht is, zegt de heer W. Ver laan, dat dit nog hangende is. De heer C. v. Zaal kan zich niet vereenigen met het contract voor jeugdige personen. Dit bracht eenige beroering onder de leden. De geest. adv. wijst op het rechtvaardig loon, dat ieder werkgever verplicht is te geven. Voorts wijst zijneerw. op de ge meenschapsgedachte. Rondvraag. De tijdsomstandigheden la- teri het niet toe, zegt de voorzitter tot de heer M. Lek om een feestvergadering te houden. De heer Matth. Kleijn vraagt, wat het bestuur denkt te doen in zake de laatste steunultkeering. Spreker betuigt, dat het een schromelijke onrechtvaardigheid is als de eene streek 90 pet. uitbetaald wordt en een andere 70 tot 72 pet. De secretaris deelt mede, dat de Veen de kostprijs goedkooper opgeeft dan andere streken in de Veenstreek. Het blijkt, dat de heele vergadering van meening is, dat nog door den regeeringscommissaris een voor de Veenstreek onhoudbaren toestand wordt gehandhaafd. Als hij daar niet op terugkomt, moet hij maar verdwij nen van 't tooneel. Het bestuur is bereid in verbinding te treden met Ter Aar en een actie op touw te zetten. De heer J. Zeldenthuis wil bedanken als lid van den L. T. B. Hem wordt gemeld, dat hij niet veilen kan te Ter Aar of te R'veen zonder lid te zijn van den L. T. B. De heer Th. J. Konst dringt er op aan, dat het bedrijfsrisico zoo ruim mogelijk wordt opgegeven in verband met den kleine tuinderssteun. Zij, die neveninkom sten hebben, genieten deze steun niet. De voorzitter brengt dank aan het ge meentebestuur, dat zoo ruim mogelijk de tuinders helpt. Hierna sluiting met den chr. groet. DE MEIJE Parochieele Jongemannenvereeniging St. Jan. Woensdagavond zijn we weer met frisschen moed nar hotel Hellingerwerf gegaan, waar onder voorzitterschap van den heer W. van der Maat de St. Jansver- een iging vergaderde. De opkomst was zoo als gewoonlijk groot en aan gezelligheid ontbrak het ook niet. Na de opening met welkomstwooi'd en het lezen der notulen van de vorige ver gadering was het woord aAn den mode rator, die, naar aanleiding van het 125- jarige onafhankelijkheidsfeest van Neder land, een interessante en leerzame cau serie hield over: „Hoe is Nederland onaf hankelijk geworden?", wat door de aan wezigen aandachtig werd gevolgd. Na deze causerie beantwoordde spr. nog een der ges' ?lde vragen uit de vorige vergadering n.l. over het verschil tusschen kerkconsecratie en kerkwijding. Het re sultaat is van beiden hetzelfde, doch het eerste kan slechts door den Bisschop ge schieden, terwijl de wijding (met toestem ming van den bisschop) door iederen priesters kan geschieden. Bij een kerk consecratie moet altyd een der altaren geconsacreerd worden, hetzij een hoofd- of een zij-altaar. Spr. zeide ook, wat of het verschil was tusschen niet openbare, openbare, half-openbare en private ka pellen. De voorz. dankte met welgekozen woor den voor de leerzame causerie en de prachtige uiteenzettingen. Bij de rondvraag werd nog veel be sproken over de aanstaande vastenavond uitvoering, waarna de vergadering werd besloten. KOUDEKERK Werkloosheid en werkverschaffing. Met den aanvang der werkzaamheden, welke uitgevoerd wordt In particuliere werkverschaffing bij de verschillende vee houders in onze gemeente, zijn thans een 10-tal arbeiders tewerk gesteld. De laatste dag der vorige week stonden bij het Agentschap der Arbeidsbemidde ling als werkloos nog ingeschreven 49 werkloozen waarvan 31 steuntrekkenden ingevolge de steunregeling.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11