KOOKMETHODE Kms SPAART UREN WERK OP WASDAG DE HUISVROUWEN NOEMEN DE SNELLE KOOKMETHODE EEN „UITKOMST" A O DE NIEUWE WAST ZONDER VERDERE HULP DINSDAG 31 JANUARI 1939 DE LEICSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 De conjunctuur in Nederland Het in gemeenschappelijk overleg door het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Nederlandsch Economisch Instituut op gestelde overzicht, dat gelijktijdig ver schijnt in „De Nederlandsche Conjunc tuur" en het „Economisch Statistisch Maandbericht" karakteriseert de ontwikke ling der conjunctuur in het laatste kwar taal van 1938 in hooge mate aarzelend. Er kwam een lichte verbetering op de ar beidsmarkt, gevolg van velerlei factoren, maar de werkloosheid blijft nog hoog. De orderpositie in den scheepsbouw ging ach teruit, overigens vertoonde de productie van duurzame goederen geen teekenen van verslapping, verschillende industrieën van verbruiksgoederen eerder eenige verbete ring, waarin zich o.a. de nog steeds, sinds de opleving van 1936'37 betrekkelijk be vredigend inkomstenpeil van verschillen de groepen der bevolking afspiegelt De toestand van den landbouw ging geduren de het tweede halfjaar vrij sterk achteruit. In de handelsbeweging kwam weinig verandering. Voor de zeescheepvaart is de daling van het pond uit concurrentie-oog- punt een ongunstige factor. Overigens blijkt uit verschillende gegevens, dat Ne derland zijn positie in het zeeverkeer wel kon handhaven, de vooruitzichten zijn ech ter onzeker. De lusteloosheid op de geld en kapitaalmarkt hield aan. Het overzicht besluit als volgt: Bovengenoemde ontwikkeling geeft den indruk, dat op vele gebieden fei telijk nog stagnatie heerscht, terwijl een uitgesproken verbetering of ach teruitgang over het algemeen niet is vast te stellen. De thans werkende factoren maken het ook waarschijn lijk, dat dezp phase nog niet geheel is overwonnen. Een algemeene beschouwing van* den achterstand, waartegen de conjunctuur in Nederland zich ontwikkelt, levert n.l. wel iswaar eenige meer gunstige aspecten op; hiertegenover staan echter verschijnselen, die althans de bestaande onzekerheid zul len kunnen doen voortduren. Als gunstige factor kan de opleving in de Vereenigde Staten wel in de eerste plaats worden genoemd. Het aldaar in Juni 1938 ingetreden herstel vindt over het alge meen vrij goeden voortgang Ook in Engeland is een lichte verbetering in het economische leven waar te nemen. Afge zien van de beteekenis hiervan voor het economisch leven van Nederland heeft de opleving in de Vereenigde Staten vooral cok directen invloed op de conjunctuur in Nederlandsch-Indië. Als positieve factor dient ook de grootere activiteit der regeering op het gebied van de uitvoering van publ. werken en defensie in aanmerking te worden genomen. De stimuleerende di rect en indirecte invloed hiervan is niet te verwaarloozen. Daarbij komt nog, dat de binnenlandsche markt, als na werking van de opleving in 1936 en 1937, nog een vrij groote koopkracht bezit en zoodoende dus een remmende werking op den invloed van ongunstige factoren kan uitoefenen. Tegenover deze, eventueele tot eenig op timisme aanleiding gevende elementen staan evenwel andere factoren, die den invloed der gunstige krachten op het be drijfsleven compenseeren of in ieder ge val sterk remmen. Hiervan moet in de eerste plaats de voortdurende algemeene onzekerheid als gevolg van de politieke spanningen in de geheele wereld worden genoemd. Verder moet niet worden vergeten, dat het herstel in de Vereenigde Staten nog verschillende onzekere elementen bevat. Een andere ongunstige factor is de da ling van het pond in het laatste kwartaal van 1938. Vooral de positie van de Neder landsche scheepvaart en van den uitvoer wordt hierdoor bemoeilijkt. Wat deze laat ste betreft, moet tevens rekening worden gehouden met de voornamelijk door Duitschland en Engeland ingezette export offensieven, welke de moeilijkheden voor onzen uitvoer zeer zeker nog kunnen ver- grooten. Onze Tuinbouw-export in 1938 De export van tuinbouwproducten in het afgeloopen jaar kan niet geheel onbe vredigend worden genoemd, al heeft deze dan ook niet geheel beantwoord aan de verwachtingen. Terwijl in 1937 voor een bedrag van 39.955.000 aan tuinbouwproducten tverd uitgevoerd, steeg dit bedrag in 1938 tot 43.333.000. Echter viel een daling in hoeveelheid te constateeren van 453.637.000 kilo in 1937 tot 418.882.000 kilo in het afgeloopen De stijging in de waarde is naaf het oor deel van het orgaan van het Centraal Bu reau van veilingen in Nederland vooral te danken aan den hoogeren prijs voor de appelen als gevolg van geringen oogst. Ook voor de vroege aardappelen werden aanvankelijk goede prijzen betaald, ter wijl ook vooï enkele andere producten be tere prijzen werden betaald. Deze facto ren moeten ,dus zuiver incidenteel worden geacht, en beteekenen niet een vooruit gang in den export. Slechts een deel van de kweekers heeft hiervan kunnen profi- teerex.. De. export naar Duitschland onderging eenige stijging in opbrengst, n.l. van 15.430.000 in 1937 tot 16.227.000 in het afgeloopen jaar; de uitgevoerde hoeveel heid naar dat land bleef precies gelijk, n.l. 155 millioen kilo. Opgemerkt zij, dat in 1929 onze tuin- bouwexport naar Duitschland 49.300.000 opleverde! De exportwaarde naar Engeland steeg eveneens, n.l. van 197.000.000 in 1937 tot 201.000.000 in het afgeloopen jaar. Ook naar Zwitserland viel een kleine stijging waar te nemen, evenals naar België. Wanneer men weet, dat in 1929 de waar de van onzen tuinbouwexport 88.614.000 beliep, dan blijkt dus dat sindsen de tuinbouwexport met meer dan de helft aan waarde is teruggeloopen. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. BELEEDIGING VAN JOODSCHE VOLKSGROEP. Hooge geldboete en voorwaardelijke gevangenisstraf gevorderd. Voor de strafkamer van de Haagsche Rechtbank heeft zich vanochtend te ver antwoorden gehad de 47-jarige E. J. R„ redacteur van „Het Nationale Dagblad", onder wiens verantwoordelijkheid in het nummer van 15 October j.l. van dat blad twee artikelen, verschenen, welke beleedi- gend geacht worden voor de volksgroep van Nederlandsche Joden. Het betrof hier een ingezonden stuk van „een bezorgde moeder'^ naar aanleiding van den moord op Greta Groen, waarin den Joden verweten wordt meisjes aan te randen en voorts een artikel met uitlatin gen van Joden zelf, waarin beleedigende termen voorkwamen. Verdachte erkende de volle verantwoor delijkheid voor de beide artikelen. De Officier van Justitie jhr. mr. van Asch van Wijck zeide in zijn requisitoir, dat het den wetgever allerminst te doen is, critiek te smoren. Critiek staat iedereen vrij en de wetgever staat juist op het stand punt, dat men zeggen kan wat men wil, mits dit niet in beleedigenden vorm ge schiedt. Is de vorm noodeloos krenkend, dan gaat ook beroep op het algemeen be lang niet op. Wat het z.g. „ingezonden stuk" betreft, hiervoor kan men zelf zijn aansprakelijk heid niet beperken. Spr. achtte verdachte dus strafbaar en in verband met het feit, dat hij al eenmaal voor het misdrijf heeft terecht gestaan, wilde spr. een flinke straf, bedoeld als waarschuwing vragen. Aan de beleedigin- gen moet onherroepelijk een eind komen. Net zoo goed als ieder Nederlander heeft verdachte zich naar de Nederlandsche wet te dragen. De eisch luidde een geldboete van 800.subs. 100 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. WETENSCHAP HELPT DE HUISVROUW! „Wij zullen Rinso verbeteren!", zeiden de scheikundigen in ons fabriekslabo- ratorium. „Rinso maakt het goed hagelwit en eist veel minder werk van de huisvrouw dan andere wasmiddelen, maar wij zullen het óók geschikt maken om de was te koken!" Daarom behandelden ze wasgoed op alle mogelijke manieren, om de vlugste en veiligste methode te vinden voor het verkrijgen van hagelwit linnen. De kroon op hun werk was de uitvinding van de minuten HOE PRACHTIG WIT.' EN DAT NA 2 MINUTEN KOKEN DE WETENSCHAP TRIOMFEERT Rinso bezit thans een schitterende, nieuwe waskracht. In de wasketel komt die kracht vrij en kookt het goed hagelwit in precies 2 minuten! U kan de was ook langer koken, als U wil, maar nodig is het niet. WONDER VAN WITHEID Is het geen prachtige methode, die het goed wondersnel en veilig hagelwit maakt? Bij toepassing van de schitterende Rinso-kook- methode kan het goed onmogelijk geel wor den. Het wordt zelfs door het geregelde koken in Rinso steeds witter. ENORME BESPARING! Een ,,2-Minuten-Kookmethode"! Dat be tekent minder gasverbruik en dus geldbe sparing. Het betekent ook een kortere was- meer tijd voor rust en ontspanning. Nu geen schadelijk geboen meer! SUCCES DOOR RINSO ALLEEN! Rinso spant door haar nieuwe waskracht van alle wasmiddelen de kroon. Daarom is Rinso alleen voldoende, wat voor U be sparing betekent! Één pakje Rinso heeft kracht genoeg om de gehele gezinswas prachtig helder te krijgen. Mr. A. J. van Vessem, de verdediging voerend, noemde het ingezonden stuk niet beleedigend. Wat het tweede artikel be treft, wilde pleiter aantoonen, dat verdach te hier slechts heeft geciteerd, niet zelf heeft verzonnen of citaten vervalscht. De bedoelde aanhalingen komen voor in de brochure van ir. van Roessel „De duivel- sche drieeenheid", waar verdere bronver melding voorkomt. Voorts deelde pleiter mede, dat verdach te deze artikelen al geschreven heeft, vóór dat de vroegere strafvervolging was inge steld. Verder is verdachte thans geen redac teur meer van' „Het Nationale Dagblad". Pleiter meende in verband met deze om standigheden, dat voor een straf met pre ventieve werking geen plaats is. Bij repliek zeide de Officier van Justitie, dat het overnemen van beleedigende cita ten wel degelijk strafbaar is. De uitspraak is bepaald op 14 Januari. De uitspraken in de motoren diefstallen te Leiden. De Officier van Justitie had tegen den 18-jarigen los werkman J. T. uit Leiden, thans ged., een gevangenisstraf geëischt voor den tijd van tien maanden wegens diefstal van een motorrijwiel ten nadeele van J. Raar uit Leiden. Het vonnis werd hedenmorgen een ge- De Dleren-Jamboree 65. „Morgenochtend terugkomen en het verband mag er niet af," vervolgde hij tegen den verschrikten Big. De twee vrienden vertrokken daarop, nagekeken door de zuster en den dokter. „Die kou in zijn kies bestond uit room en suiker," zei de tandarts. „Nu moet hij er voor boeten roet dat warme verband." 66. Big vond het niets prettig, om met het verband om zijn hoofd te moeten loopen. Hij ging maar vlug naar zijn tent. Hier zou tenminste niemand hem uitlachen. Hij had zich al zoo geschaamd voor den tandarts. Die dacht vast dat hij erg snoepen kon. vangenisstraf voor den tijd van zes maan den. De tweede verdachte in het complot was geweest de 23-jarige chauffeur H. van O. uit Leiden ged. in het Huis van Bewa ring. Hij had een motorrijwiel weggenomen en bovendien nog een auto ten nadeele van een dokter uit Leiden. De Officier had tegen dezen verdach te, omdat hij reeds meermalen veroordeeld was geweest, een gevangenisstraf geëischt voor den tijd van een jaar en drie maan den. De uitspraak werd een gevangenisstraf voor den tijd van tien maanden. De 21-jarige loswerkman Chr. N. S. uit Leiden was de derde verdachte geweest. Hij had geen diefstal gepleegd van een mo terrijwiel maar was met een onbeheerd staande auto gaan rijden, zoodat hem al leen diefstal van benzine ten laste was ge legd. Niettemin was ook hij in het com plot geweest. Tegen hem was de eisch geweest een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. Uitspraak doende veroordeelde de Recht bank hem tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden. Als laatste had terecht moeten staan de 42-jarige koopman L. J. v. d. K. uit Lei den, thans ged. Aan hem was heling ten laste gelegd. De Officier had deze verdachte de man ach ter de schermen genoemd, die de anderen de kastanjes uit het vuur liet halen om er zelf de vruchten van te plukken. De eisch tegen hem was geweest een gevangenisstraf van een jaar. De uitspraak werd een gevangenisstraf voor den tijd van tien maanden. WEGENS DIERENMISHANDELING EEN MAAND GEëlSCHT. Een veehouder te Nieuwkoop was voor de rechtbank veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, omdat hij een var ken had mishandeld. Hij had het beest, dat niet wilde loopen omdat het kreupel was, eerst met een knuppel geslagen en later had hij er een paard voorgespannen en het beest op deze wijze weggesleept. De man kwam in hooger beroep, omdat hij de straf te hoog vond. De feiten gaf hij toe. „Ik heb er spijt van, ik had het niet moe ten doen, maar dat dier was volkomen on handelbaar. Toen de politie verbaal op maakte vroeg ik den veldwachter, of ik voor deze zaak een advocaat moest nemen, maar hij zei, dat 't wel met een schrob- beering af zou loopen, hoogstens een tien tje boete...." Pres.: Dat viel dan leelijk tegen: de of ficier van Justitie eischte zelfs twee maan den tegen u en u werd tot één maand ver oordeeld. Verdachte legde goede getuigschriften over en ook het rapport luidde gunstig. Hij is nooit eerder met de politie in aanraking geweest. De procureur-generaal mr. dr. D. Reilingh vorderde bevestiging van het vonnis en verd.'s veroordeeling tot een maand ge vangenisstraf. Arrest 14 Februari. VEEHOUDER WEGENS BRANDSTICHTING VEROORDEELD. Het Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde den veehouder C. W. uit Nibbixwoud wegens opzettelijke brandstichting in zijn boerderij met de bedoeling zich weder rechtelijk te bevoordeelen ten nadeele van een verzekeringsmaatschappij tot ander half jaar gevangenisstraf, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis te Scheve- ningen. Verdachte stond terecht wegens twee feiten. Ten eerste zou hij op 26 December 1931 zijn boerderij in brand hebben gesto ken en ten tweede zou hij in den nacht van 16 op 17 October 1937 brand hebben ge sticht in zijn herbouwde boerderij, die ge heel afbrandde. De man ontkende beide feiten; de recht bank te Alkmaar sprak hem na een eisch van den officier van Justitie tot veroor deeling tot twee jaar gevangenisstraf, vrij van het hem ten laste gelegde. De procureur generaal was van oordeel, dat verd. wegens ziekelijke stoornis van zijn geestvermogens niet strafbaar was, zoodat hij plaatsing in een krankzinnigengesticht voor een proeftijd van een jaar en ter be schikking stelling van de regeering requi- reerde. Het Hof achtte alleen de tweede brand stichting bewezen. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons De kracht van het gebed Bij orze voortdurende actie, om de hereeniging van de afgeschei denen te bevorderen, erkennen wij volkomen dat deze voortreffe lijke eei beid door geen enkel middel beter tot stand kan komen en bevestigd worden, dan door de kracht Vein het gebed. Paus Leo Xin.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8