VOOR ONZE ZIEKEN. FAILLISSEMENTEN STADS Academienieuws NIEUWS DINSDAG 31 JANUARI 1939 DE LEIOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? TEMPERATUUR OM HET VRIESPUNT. De Bilt seint: Verwachting: Voor Noord-Holland, Friesland, Gronin gen, Drente en Overijsel: Des nachts lichte vorst, temperatuur om het vriespunt over dag. tijdelijke toenemende bewolking, droog weer, zwakke veranderlijke wind. Voor de overige provincies: Des nachts lichte vorst, temperatuur om het vriespunt overuag, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, zwakke tot matige, Oostelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: licht bewolkt, Oostel. zwak ke wind, 0 gr. Vlissingen: licht bewolkt, O.N.O., matige wind, 2 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, O.N.O. matige wind, 3 gr. C. Groningen: betrokken, Oostel. zwakke wind, 1 gr. C. Maastricht: licht bewolkt, Oostel. zwakke wind, 1 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk tus- schen IJsland en Schotland verplaatste zich iets naar het Noorden en nam wat in be- teekenis af. Ook de uitlooper, welke giste ren tot over den Balkan reikte, trok zich iets terug en reikt nu ongeveer tot Weenen. In dit hoogedrukgebied heerscht rustig weer, met voor zoover betreft het vaste land van West-Europa meest licht be wolkte lucht. Over de Poolzee, bij Spits bergen licht een diepe depressie, welke haar invloed over geheel Scandinavië doet ge voelen. De bewolking is hier zwaar, met plaatselijk regen of sneeuw, het waait er matig tot krachtig uit het Westen. Het restant van de depressie over ds Golf van Biscaye heeft zich opgevuld, over Zuid- Italië ligt nog een lagedrukgebied, hetgeen echter niet veel meer beteekent. Ook in Frankrijk is de lucht nu opgeklaard en de wind tot matig of zwak afgenomen, alleen in Bretagne en op het Zuiden van de Brit- sche eilanden waait nog een krachtige Zuid- Oostelijke wind. Op den geheelen Atlanti- schen Oceaan afgezien van den hoogen druk tusschen IJsland en de Noorsche kust is de luchtdruk laag, met verschillende depressiekernen, welke echter voorloopig nog geen invloed op het weer in onze om geving zullen uitoefenen. Het vorstgebied breidde zich wel wat uit, doch de vorst werd niet strenger. Nergens in West- Europa komt meer dan lichte vorst voor. Op de Britsche eilanden is de temperatuur nergens onder het vriespunt. In Scandina vië is de vorst licht tot matig, de tempe ratuur is hier nog boven normaal. LUCHTTEMPERATUUR. 1.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagmiddag 5.13 uur tot Woens dagochtend 7.14 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 1 Febr. v.m. 11.55 uur. Maan op Woensdagmiddag 13.37 uur. Maan onder Donderdagochtend 5.50 uur. Surséance: Op 26 Jan. 1939 is verlenging van sur séance van betaling verleend aan Dr. P. M. J. Th. Vrijdaghs, Voorschoten, voor den tijd van één en een half jaar. Be windvoerder Mr. Tj. Mobach te Den Haag. KERKVERVOLGING. Paters Trappisten onder de Spaansche terreur. De Abt van het Trappistenklooster van Viacoeli bij Santander heeft zijn klooster reeds laten heropbouwen, maar vele mon nikken konden niet terugkeeren naar de eenzaamheid van hun kloostercel. De abt zoekt nog steeds naar de vermiste kloos terlingen. Hij weet reeds met zekerheid, dat 17 kloosterlingen van het klooster van Viacoeli door de rooden gevangen werden gezet in de dagen, dat Noord-Spanje nog grootendeels in handen der rooden was. Vijftien ervan werden vermoord, twee anderen werden gedwongen dienst te ne men in het leger en zij werden in den oor log gedood, Onder de 17 slachtoffers be vonden zich 6 priesters, 3 theologanten en 8 leekenbroeders. 15.000 Duitsche Kloosterzusters zijn dakloos. Mr. George Shuster, hoofdredacteur van het katholieke tijdschrift „Commonweal" die van de laatste vijf jaar twee jaar in Duitschland heeft doorgebracht, verklaar de in een rede over de Kerk in Duitsch land: „Het katholiek opvoedingssysteem is practisch uitgeschakeld. Er zijn 15.000 zus ters zonder tehuis". Aan zijn verklaringen voegde hij het vol gende toe: „Wij kunnen zeggen wat wij willen over de Jodenkwestie, maar het lot der Duitsche katholieken is erger dan dat der Duitsche Joden Toch ben ik er diep van overtuigd, dat de Katholieke Kerk in wezen machtiger en sterker is dan ooit". DE WERKEN VAN EEN MISSIONARIS COMPONIST TE PEKING UITGEVOERD. Bij een concert van klassieke muziek aan de Katholieke Universiteit van Peking, werd door een Chineesche violist, begeleid aan de piano door Pater Ruht S.V.D., een sonate uitgevoerd van Pater Pedrini, een der eerste Lazaristen, die naar het hof van Peking werd gezonden; de manuscripten van de muzikale werken van Pater Pedrini werden in 1934 ontdekt; een uitgave van het werk met een bicgrafie van den compo nist is in voorbereiding. PRINSES BEATRIX-BAZAR. De afdeeling Leiden van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies heeft de aardige gedach te gehad om de bazaar, welke zij houdt ter versterking der middelen voor het hulpbe hoevende kind, Prinses Beatrix-bazaar te noemen. 't Zal dus geen verwondering wekken, dat alles in de kleine Stadszaal, waar deze bazaar gehouden wordt, staat in het teeken van Oranje. Natuurlijk geeft deze bazaar overigens wat elke bazaar te zien geeft. Speciaal voor deze vereeniging geëigend is de fraaie collectie baby-artikelen, allerlei kleertjes en poppenwiegen, verder een poppenameu- blement, legkaarten, speelgoederen, kunst voorwerpen, handwerken enz. De dames der afdeeling hebben zich bijzonder be ijverd om al deze artikelen bij elkaar te brengen en zij hebben allen zelf een groot aandeel gehad in de vervaardigng ervan. In een hoek van de zaal staat een Oran jeboom, een boom met Oranjerozen zonder nieten; men begrijpt er dus de bedoeling van. Er is voorts een levensmiddelenstand en een bloementent er is een Prinses Bea- trix-spel en een poppenspel en tal van an dere vermakelijkheden. Des avonds optre den van negerzangers! Morgenmiddag te half drie in den foyer der Stadsgehoorzaal bovendien poppenkast-voorstelling voor de kinderen.... Men ziet: er is attractie genoeg en er zijn mooie prijzen. Het be stuur vertrouwt dus, dat velen komen, om aldus het werk der vereeniging te steunen. Hedenmiddag heeft de officieele opening der bazaar plaats gehad door den burge meester, mi, A. v. d. Sande Bakhuizen. TENTOONSTELLING „MAAK ZELF". De tentoonstelling „Maak Zelf" uitgaan de van de Commisie inzake Huishoude lijke Voorlichting en Gezinsleiding ge houden van 2528 Januari 1.1. in de foyer der Stadsgehoorzaal is bezocht door 5126 personen. Dit aantal is een record. Zelfs in de groote steden Den Haag en Rotterdam, waar in het vorig jaar deze tentoonstel ling werd gehouden, bereikten de bezoek cijfers de 4000 niet. Gedurende de tentoonstelling werd dooi" 246 vrouwen gevraagd deel te mogen ne men aan een der voorlichtingscursussen in koken en naaien. De Commissie doet een beroep op de stadgenooten en ver zoekt hen eenige financieele steun, opdat deze vrouwen, die allen uit werklooze ge zinnen voortkomen, niet teleurgesteld wor den. Gironummer 320408 Penningmeesteresse Commissie inzake Huishoudelijke Voor lichting, Rijnsburgerweg 9, Leiden. Gisteravond te acht uur is door de brandweer met behulp van een schuin- blusch-appaarat een schoorsteenbrand ge- bluscht in het perceel Rapenburg 133. KARDINAAL VERDIER WAARSCHUWT DE GEESTELIJKHEID VOOR DE GESTAPO. Kardinaal Verdier, Aartsbisschop van Parijs, heeft het volgende communiqué ge publiceerd: „De Minister van Binnenlandsche Zaken is ervan op de hoogte gebracht, dat de Duitsche consulaire autoriteiten zich tot le den van de geestelijkheid gewend hebben, om inlichtingen te verkrijgen aangaande de burgerlijke stand en de godsdienst van be paalde personen. De Minister van Buiten- landsche Zaken heeft aan de Duitsche am bassade doen weten, dat dergelijke inlich tingen alleen aan bevoegde Fransche ad ministraties mogen worden gevraagd. De overheden van het departement van de Seine hebben ons gevraagd om hen op de hoogte te houden, wanneer dergelijke aan vragen gericht worden tot katholieke gees telijken. Wij verzoeken den pastoors om het Or dinariaat van dergelijke feiten, als zij zich eventueel voordoen, te verwittigen". KERKNIEUWS PATER GILBERTUS NAAR WOERDEN. Pater Gilbertus Lohuis O.F.M. is overge plaatst van Maastricht naar Woerden. Pa ter Gilbertus is in heel het land bekend als redenaar. Zijn hoofdtaak bestond de laatste jarën in het geven van z.g. Miswe- ken. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Geneeskunde: de dames A. C. de Groot, Voorburg; S. E. Timmers, Rotterdam; en de heeren P. A. Noorlander, Z w a m m e r d a m, J. Ferguson, Voor schoten, F. Wensinck, Leiden; doctoraal examen Indisch Recht: de heer J. Egter van Wissekerke, Den Haag; candidaatsexamen Rechten: de heeren J. W. W. Y. de Jong, Almelo, R. H. Rutten, IJmuiden; R. F. Bordewijck, Den Haag, G. L. G. de Milly, Leiden. CON AMORE. In het concert, dat Con Amore morgen avond om 8 uur in de Stadsgehoorzaal zal geven is een verandering gekomen. In de plaats van Bruno Ucko, die plot seling ziek is geworden, zal nu als tenor optreden Johan van der Ploeg. DIPLOMA-ZWEMMEN. Gisteravond werd er in de „Overdekte" aan de Haarlemmerstraat diploma gezwom men, waarvoor groote deelname bestond. De opgave voor de kinderen was: 60 M. borstzwemmen( 30 M. rugzwemmen, 1 mi nuut watertrappen, sprong van zwemplank; Het diploma werd uitgereikt aan de kin deren: Bart Molenaar, Peter Molenaar, Mariette Kühler, Tiny Wetselaar, Tiny Re- kers, Abr. v. d. Waals, Truus Lepelaar, Koos Kloeke, Bram Lepelaart David Cohen, Paul Vlaanderen, Jan Ziegelaar, Nic. Zie- gelaar, Jaap Maryt, Hans Planjer, Joop Eichhorn, Joh. Wetselaar, Jacqueline Sloos, Ans Reekers, Truus Cebol, Lida v. Wier- lee, Cobi Koolbergen, Jopie Kerkhof, Bet sy v. d. Kreeke, To Schout, Henk Schreu- der, Jacob Kruit, I. Boterenbrood, E. Bo- terenbrood, Cobi Nieuwenhuis Fia Smid, Diny Boogaarts, A. v. Konijnenburg, Han. Ykema en Maiko Smit; Voor volwassenen: 100 M. borstzwem- men, 50 M. rugzwemmen, 1 minuut water trappen, sprong van zwemplank. De dames: v. d. Bly, Swelik, v. d. Hoe ven, Kamp, Rozendaal, v. Dyk, Meyer, Kleynhans, A. Plug, v. Driel, den Daas, Boom, Vlasveld, Overduin, de Ru, Verwey, Paddenburg, Lamers, de Vogel, v. Arkel, de Vriend, Berkenbosch, Bosman, v. Rees, Jacobse, Warnaar, Eckhardt, v. Oosten, v. d. Bosch, Wiersinga, Knyff, Duiverman, Stikvoort, Crama, v. Rijn, v. Putten, v. Dorp en Raaphorst. De heeren: M. v. Dyk, P. Schinkel, A. Hartman, J. Sieval, M. Bodewes, N. Wil schut, H. Boom, P. Jung, A. v. d. Berg. P. v. Rooyen, R. Dorrepaal, J. Schout en A. Sneeboer. De ouderdom der geslaagden varieerde van 4 tot 65 jaar. De jongst geslaagde werd onder enorm applaus begroet en voorge steld aan het publiek. Paard gleed uit; ruiter brak een been. De 32-jarige wachtmeester E. A. Bever sluis is hedenmorgen te 9 uur, nabij den overweg van den Rijnburger weg, toen zijn paard uitgleed, op de straat gevallen. Hij brak het linker-onderbeen en werd in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Mej. H. Boom, alhier, leerlinge der Pontschool, Steenschuur 3, slaagde voor het examen in Fransche handelscorrespon dentie, afgenomen door de Fed. Mercu- rius, alsmede voor hetzelfde examen in Engelsche handelscorrespondentie. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Anna Elisabeth Sophia Maria, d. van G. W. A. M. Elshof en E. G. v. Schie Tjeerd Simon, z. van S. T. Goslinga en H. Eisener Anneke Ma rianne Christina, d. van J. H. Bouwens en A. Landkroon Jannie Catharina Maria, d. van W. F. v. d. Post en W. C. Schouten Gustaaf Frans, z. van Th. W. Pet en G. Wassenburg Catharina Maria, d. van D. Regeer en M. C. v. a. Linden Jan, z. van J. v. Houten en M. Roefstra Jansje Susanna, d. van J. Kluivers en S. Filippo Annette, d. van G. Rijsdam en J. M. Nahon Alida Roeloffina, d. van R. Hom borg en A. v. d. Spek Jantien, d. van A. G. de Ruiter en A. de Bruijn Wille- mina Martha, d. van S. Swanenburg en E. M. Piwarz Augustinus, z. van H. J. Bos- meier en C. C. Knijnenburg Grietje Wilhelmina, d. van J. Francken en W. Vork Arie, z. van I. Kapaan en W. E. v. Haarlem Gottlieb Gustav, z. van P. v. Veen en E. Ollesch. Overleden: G. Brussel wedn. 74 j. VOLKSBONDNIEUWS. De Retraitevereeniging „St. Clemens", onderafd. van den R.K. Volksbond, zal Vrijdagavond a.s. een vergadering hou den. Het bestuur roept alle leden hier voor op. Men kan zich daaï tevens opge ven voor de a.s. retraite van 18 tot 21 Februari te Noordwijkerhout. Het Bestuur: J. v. d. WEIJDEN, Secr., Brederostraat 10. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 6963. N.V. Eerste Rotter- damsche Martkhoutkraam van H. Janse, Leiden, Haarlemmerstraat 129. Hoofdz.: Rotterdam. Ie Pijnackerstraat 140, klein handel in hout, ijzerwaren en in aanver wante artikelen, in den ruimsten zin des woords. Vest. fil.: Leiden, Mare 111. Gisteravond vond in de Centrale Ont spanningszaal van Endegeest een concert plaats, hetwelk gegeven werd door mevr. A. Valk-Spelt, zang, de heer F. H. van Leeuwen, viool, de heer F. Hengeveld, piano en mej. Rie Blok, begeleiding. Het was een zeer mooie avond. De Leidsche Belasting Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 10.338,76 aan den Rijksontvanger afgedragen, be nevens 395,18 aan den Gemeente-ont vanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangest ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. Uit Leiden vertrokken: C. A. L. Bauer, Gorinchem, Eind 20 J. E. H. Boomgaard, N. O.-Indië G. Boot, Pladjoe A K. Bouwen, Naarden, Kloos- terstr. 29 J. Brosius, Rotterdam, Schie- damschew. 19a H. Buwalda en fam., Dordrecht, Kromhout 102 L. A. Derk- sen, Arnhem, Broerenstr. 32 J. J. Dou- wes, Alkmaar, Houtweg 27 G. M. v. Exter, den Haag, Bachmanstr. 1 0W. C. v. Eijken, Voorburg, Oosteinde 62 Wed. C. M Stokhuijzen-Flippo, Rotterdam, P. de Hoochweg 120 W. P. v. Galen, Wasse naar, Schcolstr. 12 Wed. A. R. Bakker- Genee, Oegstgeest, Emmalaan 68 B. Go- defrooij, Bloemendaal, Rio Grandeln. 25 Wed. A. v. d. Waal-Gompertz. Amster dam, Weesperplein 1 Wed. J. M. v. Duij- vendijk-de Graaff, Oegstgeest, Regentes- selaan 10 Th. Greve, den Haag, v. Blan- kenburgstr. 38 J. P. Gottmer-de Haan, Singapore A. G. v. d. Heijden, Ginne- AGENDA LEIDEN. Donderdag. Bureau-zitting R. K. Reclassee- ring gebouw St. Vincentiusver- Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur nam. Maandag, Jaarvergadering 3 October-Ver- eeniging, „In den Vergulden Turk", 815 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 28 Jan. tot en met V r ij d a g 3 Febr. a.s. waargenomen door de apothe ken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136. Te Oegstgeest O.egstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. ken c.a., Boschlaan 1 A. C. Hin, Wym- britseradeel, Westhem 68 R. Hoekstra, Heemstede, J. C. v. Oostzanenln. 13 J. Th. v. 't Huilenaar, Naarden, Kloosterstr. 29 Wed. A. C. ten Kate-Jansen, Ban doeng N.-L, Dagoweg 31 J. Jansen, Naarden, Kloosterstr. 29 F. J. de Jong en fam.. Wassenaar, Mariastr. 14 J. Her- ting-v. d. Linden, Zuid-Afrika H. M. Milo, Amsterdam, Koninginnew. 176 hs. J. J. A. Neeleman, den Haag, Jurr. Kokstr. 66 Wed. J. M. Cras-Otten, Velsen, Wij- kerstr.weg 161 P. Plaizier, Leiderdorp, Hoofdstr. 27 E. C. Poelstra, Naarden, Kloosterstr. 29 J. de Ru, Haarlem, L. Raamstr. 16 J. Ruinen, Buitenzorg, 's Lands Plantentuin J. Schoenmaker en fam., Noordwijk, Jeugdherb. „de Duinark" H. M. Preenen-Schouten, Warmond, Pa- doxlaan 16 P A. v. Slooten en fam., Amsterdam, In'sulindeweg 59 II I. Tschann, Thüringen A. M. Termeulen, den Haag, J. v. Rietbeekstr. 83 K. Ver duin, Haarlem, L. Raamstr. 16 W. de Vries, Oostzaan, Brakenburg A 70 G. Wiedemeier, Essen-Berg en Borbeck, San- derhof 34 S. v. d. Zeeuw, Wassenaai*, In Leiden gevestigd: A. Kiers, dienstbode, Rijnsb.weg 78 J. Bakhuijzen, banketbakker, J. v. Hout kade 24 J. K. Blok, dienstbode, Rapen burg 43 B. Bodry en fam., koopman, Klikstr. 12 M. v. Walbeek-Boer, B. Bal- lotstr. 17 J. M. Bontje, Lammensch.- weg 7 A. J. v. d. Bosch, dienstbode, Rijnsb.weg 177 J. v. Brakel, betonwer ker, Levendaal 157 H. Cloot, fabr.-op- zichter, Heerenstg. 21a T. Danker, hulp i. d. huishOude Singel 142 H. Th. M. Dröge, diëetiste, Rijnsb.weg 10 H. M. v. Dijk, Garenmarkt 48 N. J. J. Elei»- baas, kinderverzorgster, Hoogl. Kerkgr. 17 P. J. Enkt en fam., machinist, Gassti\ 36a M. E. E. v. Geelen, verpleegster, Rijnsb.weg 10 A. A. v. Gei*ven, koop man, O. Varkenmarkt 7 G. L. 't Hart, opv. ambtenaar, Hoogl. Kerkgr. 17 G. C. F. Hogebrug, verpleegster, Leeuwerik- straat 18 P. Jansen, koopman, J. Vos- senstg. 59 M. Wilbrink-de Jonge, P. J. Blokstr. 18 G. J. G. de Jongh, winkel- juffr., Nw. Rijn 40 T. Kersseboom, dienstbode, Haagweg 188 G. J. Koek koek, Lammensch.weg 51 C. Montanus- v. Koert, Morschkade 18 C. M. Rijs- dam-Kok, strijkster, Poelgeeststr. 14a H. A. de Jange. J. de Wittstr. 16 J. J. v. d. Reijden-Langerak, P. Krugerstr. 29 E. M. v. d. Lelie, Schachtenhof 11 J. Th. J. Ludlage, bakker, Oostdwarsgr. 19 A. C. Pieterse, analyste, Oude Singel 12 W. Portegies, verpleegster, Lijsterstr. 25 A. K. Schoppmann, dienstbode, Roodborst- straat 29 S. Snoek, touwspinner, Ring- kade 11 G. Swart, dienstbode, de Sit- terln. 102 A. G. A. J. Thiecke, huisjuf frouw, Stationsweg 55 J. M. Thorn, huis houdster ,A. v. Saksenstr. 3 M. v. Vel de, dienstbode, Rijnsb.weg 167 C. J. Verboom, Nieuwstr. 34a M. Verkaart, dienstbode, Boerhaaveln. 24 A. J. Vit- ner, Mariënpoelstr. 31 W. J. Voordouw, dienstbode. Haarlemmerstr. 218 E. J. de Vrind, buffetjuffr., Langegr. 22 J. Wiesell, serveerjuffr., Stationsweg 2 W. Wynnobel en fam., fabr.arb., Joubert- straat 13. Wij weten, dat ,,De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten ln een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleead, iederen dag een er aiplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van oen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur VGn de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen In. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2