VOOR ONZE ZIEKEN. DE K. L. M. IN NEDERLAND. rWtö» Wilt U iets weien? Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN DfKTwnAa UNIJARI 1939 OE LEHISCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 LUCHTVAART-VERKEER NEEMT STERK TOE. Zomeravond op Schiphol Enkele machines op het platform, in het restaurant de passagiers en zij, „die- doen-alsof". Een stilte en rust, die weldadig aandoet na dezen drukken dag van den zomer dienst. „Het 9e extra vliegtuig naar Texel gaat vertrekken! Passagiers voor Texel wor den verzocht zich naar len terrasuitgang te begeven". Een haastig afrekenen en daar staan ze, wat vacantiegangers, een huismoeder, die zeker haar boodschappen in Amsterdam heeft gedaan en iemand, die men direct aanziet dat hij een '„natuurkundige-of- zoo" is. Na ingestapt te zijn zwaaien ze nog wat naar kennissen en daar gaat de machine al weg, het veld op. Daar draait de „Toe kan' tegen den wind in, een aanzwellend geloei van de motoren en daar hangt de machine, om over de huizenzee van Am sterdam, en langs 's werelds grootste elec- trische gemaal, de „Ledy" bij Medemblik, z'n 14 pasagiers naar Texel te brengen Het binneniandsch luchtnet. Eigenlijk bestaat het pas 8 jaar. Het be gon met de dienst van Rotterdam naar Haamstede. Natuurlijk, die Zeeuwsche eilanden Wel zes uur duurde zoo'n reis naar Rot terdam, daar moest verandering in ko men. Zoo kwam het, dat in 1924, toen van der Hoop de eerste vlucht naar Batavia maakte en in Amerika de eerste vlucht rond de wereld werd voorbereid, in Zee land een groot vliegtuigmodel, waarvoor 2 paarden géspannen, de eilanden rond trok om de aanleg van een luchthaven te propageeren. En hij kwam er, die luchthaven Met een groote dosis energie hebben de heeren Cock en van den Broek alle be zwaren overwonnen en zoo ontstond er een noodlandingsterreintje, dat na eenige uitbreidingen gereed was voor binnen iandsch verkeer en in tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin fees telijk werd geopend. Een paar dagen la ter, op 1 Juli 1931, werd de dienst.. Rot terdamHaamstede geopend en zoo had het binnenlandsche verkeer in- Nederland haar intrede gedaan met een „lijn'' van 54 K.M! Bij wijze van proef werd er 2 X per week gevlogen, op Zaterdag en Maandag, en gedurende de 4 maanden dat er gevlo gen werd, maakten 412 passagiers van de „Haamstede express" gebruik, dat is dus per vliegtuig gemiddeld 6 passagiers, wat voor dien tijd lang niet slecht was. Een paar maanden later kwam er een dagelijksche dienst naar Groningen bij en aan het eind van het jaar hadden 1581 Nederlanders in eigen land gevlogen. Het volgende jaar werd de dienst Rot terdamHaamstede doorgetrokken naar Vlissingen en in plaats van naar Gronin gen een dienst op Twente geopend. Het jaar sloot met 2685 pasagierser zat wel wat in, in dat luchtnet in eigen land! In 1933 werd de „Gok-Express" geopend, de lijn op Knocke in België. Groningen en Twente kregen beiden een dienst en aan het eind van het jaar bleek, dat, (schrik niet waarde lezer en wrijf gerust uw oogen maar uit!) 7827 passagiers had den gevlogen. Het volgend jaar, na de geweldige vlucht van de „Pelikaan", breidde de K. L. M. dan ook haar diensten uit met een lijn naar Eindhoven, terwijl Gronin gen via Twente ook een rechtstreeksche verbinding met Eindhoven kreeg. In totaal hadden van de 6 binnenland sche lijnen, die Nederland in 1934 bezat, 24.385 passagiers gebruik gemaakt! Het succes van de Zeelandlijn was oor zaak van het zoeken naar een verbinding van de Noordhollandsche eilanden met het vasteland en zoo ontstond de lijn Am sterdamTexel, die op 1 juli 1937 ge opend werd. Als laatste schakel in het Nederland- sche verkeer bleek, dat men hier met een waardige concurrente van de Zeelandlijn te doen kreeg, zoo druk werd het zelfs, dat er een geregelde uurdienst naar Texel werd geopend! Terwijl in 1937 19.000 passagiers van het binnenlandsche luchtnet gebruik had den gemaakt, sloot het jaar 1938 met ruim 33.000, terwijl er bovendien nog 223.000 K.G. vi-acht (hoofdzakelijk dagbladen) vervoerd werd. Wat is echter de bedoeling van dit luchtnet? Allereerst natuurlijk om de be woners van geisoleerde streken in ons land een beter vervoersmiddel te ver schaffen. Daarbij komt nog, dat. als men eenmaal met de luchtvaart heeft kennis gemaakt, en dat gebeurd het beste op zoo'n „locaal lijntje'', men er ook niet lang meer over denkt of „de reis naar Londen gaat ook zoo!" Voor de luchtvaartmaatschappij, in casu onze K. L. M., vormt deze tak van haar bedrijf dus tevens de mooiste propa ganda. Maar ook deze lijnen moeten rendabel gemaakt worden en dat is slechts moge lijk, als de K. L. M. zich voorziet van vliegtuigen met hooge snelheid, en toch geschikt voor het binnenlandsche ver keer. Het hedendaagsche verkeersvliegtuig voldoet niet meer aan de eischen, die ge steld worden aan een lijn als de dienst AmsterdamBatavia, en de lijn Rotter damAmsterdam. Men is nu op een keer punt gekomen in de geschiedenis van de luchtvaart. Men kan de geweldige Boeing vliegboot voor 74 pasagiers moeilijk voor een klein lijntje gebruiken. De Douglas D. C. 4 zou op de lijnen in het binnenland nooit vol doen en zoo ziet men, dat momenteel de Technische Dienst van de K. L. M. uit kijkt naar een geschikt vliegtuig voor onze prachtige koloniale luchtlijn, en te gelijk uitziet naar een rendabel verkeers- vli:_tuig voor haar kleinere iucntnjnen. Hiervoor komt de nieuwe Douglas D.C. 5 in aanmerking. Fen twesmotorige, me talen hoogdekker, die 16 passagiers kan vervoeren mé* een e snelaeic van 356 K.M per uur. Het vliegtuig is natuurlijk voorzien van een neus wiel, minder natuurlijk, voor de Douglasfabrieken althans, is het feit, dat de vleugel boven den romp is aange bracht. Voor de pasagiers biedt deze nieuwe Douglas dus. naast een onbelem merd uitzicht, zwaar gepolsterde fauteuils, een toilet, installaties voor de noodige ver- versching van lucht en verwarming, ter wijl de geluiddemping is, zooals bij haar -.i... - Z en D.C. 3. Of de K. L. M. haar keuze op dit vlieg tuig laat vallen is intussisen nog niet heei Zóiier. De zoo juist in Engeland ge bouwde De Haviiland „Fl-mir.- bijvoor beeld, zal zeer zeker ook terdege bestu deerd worden. De K. L. M. heeft echter, ondanks de c- groc tegenwerking, Gn- dervond bij den aanlcooo van nieuwe ma teriaal, zoowel in J 023 bij den aankoop van Fokker vliegtuigen, als in 1933 bij den aankoop van de Douglas vliegtuigen, iv, naar .~e goed, zens zeer goed was geweest. We hebben dus alle redenen om aan te nemen, dat de nieuwe vliegtuigen, die we over eenigen tijd op de binnenlandsche lijnen zullen zien verschijnen, zeer zeker zullen bijdra gen tot groei en bloei van een rendabel, binneniandsch luchtnet! MAILLON. Op 'n droqen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32. maar 64 meter! Wij weten, dal De Leidsche Couiaot" ln zeei vele gezlnneD een gewaardeerde huisvriend is. dien men ongaarne zou missen En toch kunnen omstaudigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaarr- ook. moet missen Wij bedoelen hei geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ztekenhui9 wordt verpleegd en het bezwaarlijk ts, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „Do Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's. die in een ziekenhuis (niet sanato rium^ vrord^n ver^iaprrd dan een e- nalaat van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk le maken, dienen de aboané's. die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van aen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant (Reeds opgenomen in een gedeelte onzer vorige oplage). BINNENLAND. TWEE NIEUWE HOOGLEERAREN TE AMSTERDAM BENOEMD. De gemeenteraad van Amsterdam heeft vanmiddag met algemeene stemmen be noemd tot buitengewoon hoogleeraar in het arbeidsrecht aan de gemeente universiteit te Amsterdam mr. M. G. Levenbach, thans lector aan deze hoogeschool en tot buiten gewoon hoogleeraar in de experimenteele en technische natuurkunde en de medische propaedeuse dr. A. M. F. J. Michels, thans eveneens lector aan de universiteit. VLIEGTUIG VERLIEST ALUMINIUM- PLAAT. Hedenmiddag ongeveer één uur kwam op den Koninginneweg te Amsterdam een alu- miniumplaat uit de lucht vallen, die eerst terecht kwam op het dak van een huis en van daar op straat rolde. De zeer lichte metalen plaats veroorzaakte geen schade of ongevallen. Het bleek, dat een boven de stad vliegend militair toestel, een Fokkerjager van het type D. 21, dat door de fabriek wordt in gevlogen, alvorens aan Soesterberg te wor den overgedragen, een gedeelte van de me talen beplating van een der vleugels had verloren. Na terugkeer op Schiphol kon de vleu gel gemakkelijk hersteld worden. BUITENLAND. DRAMA IN EEN TREIN IN DUITSCHLAND. FRANKFURT AM MAIN, 24 Jan. (D.N.B.) Tusschen Bad Nauheim en Butzbach heeft zich in een compartiment van een trein een afgrijselijk drama afgespeeld. In het compartiment had een vader met een vijf jarig kind plaats genomen. Een tweede reiziger kwam het compartiment binnen en legde een groote koffer in het bagagenet. Toen de trein zich in beweging zette, viel de koffer uit het net juist op het kind, met het gevolg dat het kind den nek brak en op s ag dood was. De vader sprong onmid dellijk op, trok zijn mes. en stak den an deren reiziger neer. Deze overleed na en kele oogenblikken. De ongelukkige vader meldde zich later bij de politie. SPAANSCH VLIEGTUIG OP FRANSCH GEBIED VERONGELUKT. LOURDES, 25 Januari (A.N.P.). Een vliegtuig, volgende de eerste berichten een toestel van de strijdkrachten van generaal Franco, is vannacht om twee uur boven Arrens verongelukt. Er werden vijf dooden uit het puin te voorschijn gebracht. Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn veAri^taar bij: Sigarenmagazijn ;,INSULINI)E" Heerenstraat t Sigarenmagazijn J G. v ZWIETEN v d Waatsstraat Sigarenmagazijn SO MER WIL Hoogewoerd 24 ZANDVLIETs Boekhandel Haarlemmerstraat I17a KIOSK. Prinsessekade Sigarenmagazijn ,DE HALTE" HGOgewoerd 100 Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracbt 32. Van onze Adverteerders MEUBELZAAK F. W. CORPEL. Vandaag heeft de heer F. W. Coi'pel zijn belangrijk uitgebreide meubelzaak Oude Rijn 28 heropend. De beschikbare winkel ruimte is door deze uitbreiding dubbel zoo groot geworden als zij vroeger was en een dergelijke winkelzaak met een diepte van 23 meter zou men op dit ge deelte van den Ouden Rijn niet zoeken. Toch mogen we zeggen, dat zij een be zoek overwaard is. Reeds omstreeks elf jaar heeft de heer Corpel zijn meubelen hier geëxposeerd, maar de groote ver scheidenheid dwong hem ten slotte tot een uitbreiding, welke wij een goede ver betering mogen noemen. Wij hopen, dat velen, die iets zoeken in de meubel branche, bij den heer Corpel eens een kijkje nemen. •■•T«35?ïS23*aSKSE Vraag: Wat moet men doen aan Free- sia's die in een kas bevroren zijn? Moet men het loof afknippen, of gaan zij zoo weer groeien? Antwoord: Van de bloei zal wel niets meer terecht komen. Loof laten afsterven. Wanneer de bolletjes niet door de vorst zijn aangetast, kunnen zij in gedroogden toestand bewaard worden, om later weer te worden opgeplant. Binnenland GROOTE INBRAAK IN EEN JUWELIERS ZAAK TE 's-GRAVENHAGE. De buit loopt in de tien duizenden. guldens. Tusschen middernacht en 8 uur he denochtend is te 's-Gravenhage inge broken in „Het Gouden Molentje", een winkel voor den inkoop en verkoop van goud, zilver en juweelen, waarvan de heer G. Merkle eigenaar is en die gevestigd is op het Spui 167a. Naar vcorloopige, ruwe schatting be staat de buit uit gouden voorwerpen ter waarde van ƒ50.003. De inbrekers het zijn er minstens twee geweest hebben hun werk bijzonder handig gedaan. Zij hebben drie ladders ge stolen uit en schuurtje in den tuin van van de kosterij van de Niewe Kerk. De koster woont eenige huizen van ,.Het Gou den Molentje" af. Met behulp van deze lad ders hebben zij een tocht gemaakt over da ken en platten, waarna zij zich van het dak var. dc- juwelierszaak af naar beneden heb ben liten zakken. Het is een heel moeilijk en gevaarlijk werk geweest, want de dakgoten van deze huizen zijn zeer smal. Aan de achterzijde van den winkel hebben zij een raam open geschoven en de daarachtig geplaatste ijzeren baren geforceerd. Niet alleen was dit raam door een ijzeren traliewerk be schermd, maar er was oók nog een zwaar hangslot Je verbreken, dat autog-enisch ge- lascht was. Van dit slot heeft de juwelier alleen een sleutel. Nadat de inbrekers op den beganen grond waren gekomen, heb ben zij he1 kantoor, dat achter den win kel ligt en den winkel zelf grondig door zocht. Alles wat van goud was hebben zij meegenomen, gouden tasschen, horloges, met briljanten bezette ringen en armban den Een van deze armbanden, die in de etalage lag, kostte ƒ3500. Al het aanwe zige zilver, waaronder 9 baren, die op het bureau van den heer Msrkle lagen, hebben de inbrekers versmaad. De heer Merkle was gisteravond met één van zijn medewerkers laat opgebleven. De beide heeren hebben tot middernacht zil ver gesmolten in de werkplaats, die ach ter het kantoor gelegen is. Tegen half één was de heer Merkle gaan slapen. Zijn slaapkamer ligt aan de ach terzijde van het bovenhuis. Hij heeft, naar hij mededeelde, vast geslapen en is van nacht met wakker geworden. Om acht uur, toen hij ae deur van den winkel voor zijn personeel wilde openen, ontdekte hij de in braak. De winkel en het kantoor waren overhoop gehaald. Hij heeft toen onmiddel lijk de politie opgebeld, die een langdu rig enden oek in loco heeft ingesteld. By dit onderzoek bleek nog, dat de inbrekers handschoenen aan hadden, want er is geen enkele vingerafdruk gevonden. Zij hebben bovendien een groote hoeveelheid peper gestrooic', om te verhinderen, dat politie honden een spoor zouden ontdekken. Na gedanen arbeid zijn de inbrekers, die de ladders hebben achtergelaten, door de'voor- deur naar buiten gegaan, nadat zij in een lade van het bureau van den heer Merkle een sleutel van de voordeur hadden gevon den. ZooaJ* gezegd, hebben de inbrekers al leen gouden voorwerpen gestolen. De gla zen platen in de etalagekast waren geheel leeg en in de glazen kasten in den winkel is geen e-nke1 gouden voorwerp van waar de blijven liggen. Wel lagen er nog eeni ge kleine gouden armbandhorloges voor da mes, maai deze hebben weinig waarde. Acht gouden tasschen zijn er gestolen. Hiervan is de waarde zeer groot, al is zij moeilijk te schatten, omdat deze tasschen van oud-goud zijn. De zaak van den heer Merkle is zeer druk beklant en het is er eiken dag een voort durend in- en uitgaan van menschen. Dat alle bezoekers met goede bedoelingen bin nenkomen is natuurlijk niet aan te nemen en Kei is best mogelijk, dat de heeren die vannacht zoo voorspoedig hun slag gesla gen hebben, een dezer dagen de situatie eens zijn Vomen opnemen. De heer Merkle had vele voorzorgsmaatregelen getroffen orn het inbrekers lastig te maken. Zoo had hij bijvooibeeld, naar zijn eigen opgave, 500 Kilogram ijzer gebruikt om alle ramen door een traliewerk té beschermen. Een maand geleden had hij de politie verzocht, den wjnkt' extra te doen bewaken. Dit al les heeft blijkbaar niets geholpen. De heer Merkle is verzekerd tegen in braak. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Een gewonde. Vanochtend om kwart voor elf is in den grooten IJpolder bij Amsterdam op de kruising van den Velserweg en den Noor- derweg een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een personenauto, welke in d-e richting van Amsterdam reed, is in den scherpen bocht ter plaatse, in botsing gekomen met een van den anderen kant komende vrachtwa gen. Deze laatste vloog hierbij van den weg af en kantelde in een droge sloot. De personenauto werd grootendeels in elkaar gedrukt. De 54-jarige bestuurder, de heer van den Reeuwijk uit Beverwijk, die al leen in de auto zat, kon spoedig door voor bijgangers uit het vernielde voertuig wor den bevrijd. Hij bleek verschillende ver wondingen te hebben opgeloopen, o.a. een groote wonde aan het hoofd, terwijl teveng een lichte hersenschudding geconstateerd werd. De bestuurder van de vrachtauto kreeg slechts een lichte wonde aan de hand. Beide voertuigen zijn door een kraan wagen wegges'eept. LEIDEN. Geboren: Johannes Reinierus z, v. F. Doesburg Lanooij en M. O verdijk. Jo hanna Susanna d. v. G. Keereweer en J. S. Beij. Daniël z. v. D. Bodijn en M. Se- lier. Gerritje d. v. D. v. Duyn en C. v. d. Bent. Willem z. v. B. Star en M. van Rooijen. Johannes z. v. G. Veldthuijzen en E. Nieboer. Elsje d. v. G. Veldhuijzen en E. Nieboer. Overleden: G. de Lange m. 74 j. Gehuwd: L. H. M. Beltjens gesch. en M. G. Moest .d. G. Blansjaar jm. en M. C A. Krekelaar jd. J. J. Nicaise jm. en F M. Giezen. A. v. d. Reijden jm. en J. J. Langerak jd. H. W. Schuchhard jm. en J. du Mortier jd. J. G. de Water jm. en A. L. de Haas jd. J. v. d. Zeuw jm. en H. E. Ouwerkerk jd. J. Schoenmaker jm. en C. S. Hoogeveen jd. J. M. M. Preenen jm. en H. M. Schouten, jd. H. H. Gottmer jm. en J. P. de Haan jd. Ondertrouwd: A. Swanenburg jm. 25 j. en M. C. Gerhards jd. 26 j. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld op 83 ct. per K.G. SLACHTOFFER VAN BEROOVING. Vanmorgen heeft een twintigjarig jong- mensch op het politiebureau Overtoom te Amsterdam aangifte gedaan van een be- rooving, waarvan hij het slachtoffers zou zijn geworden. Gisteravond fietste hij in de verlaten Kalfjeslaan op weg naar de hoofdstad met ongeveer negentig gulden aan contributie- gelden bij zich, welke hij moest afdragen aan een vereeniging. Plotseling sprong uit het duister een man naar voren, die hem dwong van zyn fiets te stappen en hem daarna zoo'n klap toe diende, dat hij een oogenblik versuft was. Daarvan had de man gebruik gemaakt om hem van het geld te berooven en er spoor loos mee te verdwijnen. ONVEILIG STRAND. Het strand aan het Wassenaarsche Slag tusschen de strandpalen 91 en 94 is onveilig op Woensdag 1 t.m. Vrijdag 3 Februari, van 19 tot den volgenden morgen 7 uur, wegens het schieten met geschut. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, nadat de roo- de vlaggen, welke de onveilige strook aan duiden, zijn ingehaald. LEIDEN, 25 Januari. Groentenveiling. Roode Kooi f46.30, Savcye Kool f4.70 6.10, Boerenkool f717.Rapen f2.60, Prei f6.90—9 lü, Kroten f 1.30—3.—, Kro ten, gekookt f48.Uien f 1.505.80, Peen f 2 3010.Spruiten f 225. Aardappelen f 2.50, Nero f 4.505.60, Wit loof f927.— per 100 K.G., Pieterselie f 1315.pei 100 bos. DELFT, 26 Januari. Vee. Aanvoer 61 Runderen, 3 Graskalveren, 209 Nuchtere kalveren, 466 Magere varkens, 340 Biggen, 2 Geiten of bokken. Kalfkoeien f 160300, Varekoeien f80180, Nuchtere kalveren f3 12, Magere varkens f 1444, Biggen f8 13, Rundvleesch (p. Kg. slachtgewicht) f 0.68—0.56—0.46. Boter. Gewogen 1/8 en 1/6 vaten, wegende totaal 30 Kg. Prijs per Kg. f 1.60 1.62)4. Handel vlug. ZOETERMEER, 25 Januari. Eierenvci- ling. Aangevoerd 13000 stuks eieren. Kippeneieren (gr.) f3.754.10, idem (kl.) f3.403.65. Eendeneieren f3.203.25 per 100 stuks. NIEUWKOOP, 25 Januari. Eierenveiling Aangevoerd werden 2900 eieren. Prijs f 3.204.20 per 100 stuks. KATWIJK a. d. RIJN, 25 Januari. Groentenveiling. Rcode kool f 34.90, Gele kool f3—5.80, Uien f4—6.—, Witlof f 16- -17, per 100 K.G., Waspeen f0.90— 1.75. Kroten f 0.500.65 per kist van 20 K.G., Knolselderie A f 912.10, idem B f69.10 per 100 stuks, Boerenkool f0.40 0.58 per kist van 6 KG VINKEVEEN, 25 Januari. Groentenvei ling. Witlof I f 17.50—20.—idem II fll —15.—, idem III f4—5.— per 100 K.G. BODEGRAVEN, 25 Januari. Eierenvei ling. Aanvoer 8092 stuks. Prijzen: wit 3.503.80, bruin 3.704.10; eenden eieren 3.303.40 per 100 stuks. VOORSCHOTEN, 25 Januari. Veiling V. P. V. Eieren per 100 stuks 4.10 4.50; kuikeneieren per 100 3.80. LOOSDUINEN, 25 Jan. „De Loosduin- sche Groentenveiling". Schorsenero le srt 15.50, idem 2e srt 8.50, per 100 K.G., selderij 21.7022.40, per 100 bos; prei 5.306.20, per 100 K.G.; boerenkool 0.741.15 per 7 K.G.; uien 3.10, per 100 K.G.; veldsla, 0.92—1.00 per K.G. W1SSELNOTEER1NGEN (AMSTERDAM) Londen 8.661 /8 Berlijn 74.— Parijs 4.891/2 Brussel 31.32 Zwitserland 41.80 Kopenhagen 38.67i/2 Stockholm 44 571/2 Oslo 43.55 New York 1.855/j Praag 6.35

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3