Academienieuws RECHTZAKEN Aspirin SPORT AGENDA STADS NIEUWS DONDERDAG 26 JANUARI 1939 DE LEI'DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5ü per kwartaal Bij onze agenten vO cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? KOUDER. De Bilt seint: Verwachting: Betrokken tot zwaar bewolkt, met plaat selijk nog eenige regen of natte sneeuw, vooral in het Noorden van het land. Lich te dooi tot temperatuur om het vriespunt. Meest matige Oostelijke tot Zuidelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, krachtige Oost. wind, 3 gr. C. Vlissingen: betrokken, matige Z.Z.O. wind, 4 gr. C. De Bilt: voortdurend lichte regen, matige Oost. wind, 2 gr. C. Groningen: betrokken, krachtige O.N.O. wind, 1 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, matige Zui delijke wind, 4 gr. C. Storm waarschuwingsdienst. Hedenmorgen werd geseind aan alle pos ten: „Stormsein neerhalen". BUITE.NLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie, welke gistermorgen voor den ingang van het Engelsche kanaal lag, werd aanmerkelijk dieper. Zij trok eerst Oostwaarts, daarbij het Engelsche kanaal vrijwel volgend, doch sedert gisteravond verandert zij weinig meer van plaats. Het centrum blijft thans vrijwel midden over het Kanaal liggen. Geheel West-Europa verkeert onder invloed van deze depressie. Het weer is betrokken, met aan den voor kant regen of natte sneeuw. De windkrach ten zijn over het algemeen afgenomen, al leen aan de achterzijde, in de omgeving van Brest en Scilly, waaien nog storm achtige winden. Over Noord-Scandinavië kwam een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling. De temperatuur is er zeer aanzienlijk gedaald. Plaatselijk komt meer dan dertig graden vorst voor. Op IJsland daalt thans de luchtdruk weer. De kern van hoogen luchtdruk, welke hier gisteren lag, trok naar het Zuiden en ligt thans op den Athlantischen Oceaan. In vrijwel ge heel Scandinavië is de temperatuur onder het vriespunt, voorts komt ook in Noord- Duitschland, Midden- en Oost-Europa nog lichte vorst voor. Op IJsland, in Schotland, Zuid-Engeland, Noord-Frankrijk en Noord- Scandinavië is de temperatuur onder nor maal. overigens is zij er meest boven. LUCHTTEMPERATUUR. 3.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagmiddag 5.03 tot Vrijdag morgen 7.20 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag voorm. 6 uur en nam. 6.24 uur. Maan op Vrijdagmorgen 9.40 uur. Maan onder Vrijdagavond 23.21 uur. LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Geneeskunde: de da mes Th. Verschuur, Oegstgeest; B. Kui pers, Schiedam; C. Th. Middendorp, Rot terdam; E. van Wijk. Den Haag; I. M. Ver- sluys, Den Haag; M. F. Schouten, Den Haag; en de heeren: C. Ruys, Wassenaar; N. Rodenburg, Delft; G. W. J. Fleerkamp; C. A. Winkel, Den Haag: W. F. Stenfert Kroese, Rotterdam; W. J. R. Zieck, Den Haag; H. Nieuwpoort, Rotterdam; doctoraal examen Rechten: de heeren A. S. Fransen van de Putte, Oegstgeest, en J. P. S. Lucardie, Rotterdam. HAAGSCHE RECHTBANK. AMBTENAAR WILDE WONING NIET VERLATEN EN PLEEGDE MISHANDELING. Een geldboete geëischt. Op Donderdag 17 Maart des middags omstreeks een uur was de ambtenaar van den Raad van Arbeid A. ter C. gegaan naar de woning van den aannemer H. W. van Wijk te Wassenaar. De l^er van Wijk zat met zijn gezin aan tafel en was, toen er gebeld werd, open gaan doen. De ambtenaar vroeg om de loonlijsten en de boeken ter inzage, waarna de heer van Wijk zeide, dat hij zat te eten en dat de boeken bij zijn boekhouder waren. Maar als de ambtenaar over 20 min. terug wilde komen, dan zou hij de bescheiden geven. De ambtenaar zeide niet weg te.willen gaan alvorens de boeken te hebben inge zien. Maar toen begonnen de getuigen verklaringen uiteen te loopen met die van verdachte. De heer van Wijk zeide, dat hy tot drie maal toe gevraagd heeft aan den ambte naar om zijn huis te verlaten. Volgens den aanneme rzou verdachte toen gezegd heb- „Het moet maar eens uit zijn", en daarna: „je naam, want je krijgt een procesver baal". Van Wijk heeft toen de buitendeur open gezet, maar de ambtenaar wilde niet weg gaan; integendeel hij zou van Wijk hebben beetgepakt en hem een klap op zijn oog gegeven hebben, waardoor een bloedende wond was ontstaan, waardoor de aannemer tien dagen onder dokters be handeling heeft gestaan. Verdachte: „Er is geen sprake van, dat ik een klap gegeven heb. Van Wijk heeft my beetgepakt, om mij de deur uit te zet ten. Ik heb toen nog gezegd: Van Wijk blijf van mijn lijf of en toen duwde ik hem va nmij af, waardoor hy viel en ver moedelijk toen den wond heeft opgeloo- pen. Van Wijk heeft ook nog tegen my ge zegd: ik ben jou allang zat". De vrouw van den aannemer, als getuige gehoord, wond zich nogal op en vond, dat verdachte stond te liegen, hetgeen weer pretesten uitlokte. De verklaringen van man en vrouw stemden ongeveer overeen. Verder werden nog een aantal getuigen a décharge gehoord, o.m. een referendaris van den Raad van Afbeid, een inspecteur van hetzelfde lichaam, die ambtelijke ver klaringen aflegden inzake den gang van zaken bij het geven van een procesver baal. Verdachte zeide daarna nog, dat hij eerst bij den boekhouder van Van Wijk was ge weest en dat die gezegd had, dat hij de boeken niet had. Dus toen Van Wijk hem (verdachte) zeide, dat de boeken bij zijn boekhouder waren, wist verdachte, dat Van Wijk stond te liegen en toen wilde hij de boeken juist hebben. Daarna, dus na de ruzie en de klap, waren beiden naar het politiebureau gegaan om van een en an der procesverbaal te laten opmaken. De Officier was van meening, dat ver dachte schuldig verklaard moet worden, want na driemaal gevraagd te zijn om weg te gaan had hij zulks niet gedaan. Integen deel Bovendien had hij geen recht om te blijven tegen den wil van den bewoner, want hij had geen schriftelijk bevel van den kantonrechter c-f burgemeester. Ook de mishandeling achtte spr. bewezen, ge hoord de pertinente verklaringen van den heer Van Wijk en diens vrouw. Spr. was van meening, dat een flinke geldboete op zijn plaats is, want verdach te is buiten zijn boekje gegaan en had het huis moeten verlaten. De eisch werd een geldboete van 50 subs. 50 dagen. Uitspraak over 14 dagen, nadat de ver dediging vrijspraak had gepleit. Een lekker kippenboutje. C. H. te Zoetermeer moest terecht staan omdat hij kippen voor de consump tie had afgeleverd, die nu bepaald niet frisch meer te noemen waren. De Officier van Justitie vond, dat derge lijke knoeierijen flink moeten worden aangepakt, anders komt de volksgezond heid in gevaar. Spr. eischte een geldboete van 100 subs. 50 dagen. Verdachte riep clementie in en zeide, dat hij een geldboete van 100 nooit zal kunnen betalen. De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. Diefstal van konijnen. De tuinder B. T. uit Leidschendam had terecht moeten staan wegens diefstal van konijnen ten nadeele van zekeren v. d. Krogt uit Delft. Verdachte had ten stel ligste ontkend de konijnen weggenomen te hebben. De Officier van Justitie had tegen ver dachte, na getuigenverhoor, twee maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank, hedenmorgen vonnis wij zend, legde deze straf voorwaardelijk op. HAARLEIMSCHE RECHTBANK Dronken autobestuurder veroordeeld. De bovengenoemde frechtbank deed uit spraak in de zaak tegen den 49-jarigen aard appelen- en bloembollenhandelaar N. W. B. uit H i 11 e g o m, die in hooger beroep te recht heeft gestaan van een vonnis van den kantonrechter te Haarlem, waarbij hij was veroordeeld tot 3 weken hechtenis en ontzegging om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar, terzake dat hij op 6 Sept. j.l. met zijn auto ever den Heereweg te Heemstede heeft gereder., terwijl hij Een raadgeving vcor allen: Zorg Aspirin in huls te hebbenl HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ QRIEPI zoodanig onder den invloed van sterken drank verkeerde, dat hij op het kruispunt WagenwegZandvoortschelaan in botsing is gekomen met een autobuf der firma Som- meling uit den Haag. De officier van Justitie had na getuigen verhoor bevestiging gevraagd van het von nis van den Kantonrechter. De rechtbank uitspraak doende veroor deelde verdachte voor sub a. het onder den invloed van sterken drank een auto bestu ren tot 1 week hechtenis; voor sub b het veroorzaken van een aanrijding tot een geldboete van 25 subs. 15 dagen hechtenis en bovendien werd verd. de bevoegdhteid ontzegd om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. KANTONGERECHT TE HAARLEM Een getuige op krukken Voor den kantonrechter stond terecht J. B. v. d. Sch. uit Heemstede, die op 30 Sep tember van het vorige jaar terwijl hij met zijn auto reed over den Heeren weg te L i - s e en het terrein van de N.V. Gebrs. Tegelaar aldaar wilde inrijden, dwars over het rijwielpad is komen te rijden, tengevol ge waarvan hij in botsing is gekomen met een aldaar rijdende 63-jarigen kleermaker W. W. D. uit L e i d e n. Tengevolge van deze aanrijding is diens rechterbeen verbrijzeld; de aangeredene kwam op twee krukken de rcd.tzaal binnen. Volgens getuigen-verkla- rir.gen was komen vast te staan, dat de wielrijder normaal had gereden. Volgens den ambtenaar van het O. M. had verdachte juist het tegendeel gedaan. Bovendien bleek, dat er nog geen twee jaar verlooupen waren sinds een vroegere veroordeelinj van verdachte wegens overtreding der motor- en rijwielwet. Spreker vond, dat dergelijke automobilisten maar voorloopig van den weg geweerd moeten worden. Spr. requi- reerde, dat verdachte schuldig zal worden verklaard aan het hem ten laste gelegde en eischte een geldboete van 40 subsidiair 25 dagen hechtenis en ontzegging om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van 4 maanden. De kantonrechter kon zich hier mede volkomen vereenigen en veroordeel de verdachte overeenkomstig de eisch. Getuige wordt nu verdachte Hierna stond terecht de 63-jarige kleer maker W. W. D. uit L e d e n, wien ten laste was gelegd, dat hij op 30 September van het vorige jaar met zijn rijwiel heeft gereden over den Heereweg, terwijl zijn rij wiel niet voorzien was var. een goed-wer- kende rem. De bandrem bleek geheel ver sleten te zijn geweest. Er was totaal geen rubberremblokjt in de rem aanwezig. Ver dachte beweerde, dat dit er uit gegaan was tijdens het m geval, hetgeen later bleek on juist te zijn. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van 5 subs. 3 d. hechtenis. De Kantonrechter achtte verdachte schuldig, maar gezien de ernstige gevol gen die verdachte van de aanrijding heeft gehad, veroordeelde hij hem tot een geld boete van 2 subsidiair 1 dag hechtenis. DE WINTERSPORTWEEK TE GARMISCH. Vandaag werd in het kader der interna tionale wintersportweek te Garmisch, de afdalingswdstrijd voor dames gehouden. De weersomstandigheden waren verre van fraai en een sneeuwstorm stelde zware eischen aan de technische capaciteiten der deelneemsters. Het traject was uitgezet over een leng te van 4.5 K.M. met een hoogteverschil van 820 Meter. De uitslag luidt: 1. Christl Cranz (Duitschland) 5 min. 1 sec. 2. Kaethe Gra- segger (D.) 5 min. 11 sec. 3. Lisa Hoferer (D.). 5 min. 13 sec. 4. May Nilsson (Zwe den) 5 min. 26.4 sec. 5. Erna Steuri (Zwit serland) 5 min. 31.2 sec. Elvire Orsirnig, Doris Friredrich, Duzi Künzli en de Fransche dames Agnel en Martin namen niet deel. De oorzaak was gelegen in het feit, dat deze dames tij dens de training min of meer ernstige ver wondingen hadden opgeloopen. INGEZONDEN STUKKEN De Nootdorpsche werkverschaffing. Nootdorp, 24.1.'39 Naar aanleiding van hetgeen in uw blad van 23 Januari te lezen is voor de werk verschaffing te Nootdorp, merkt onderge- teekende het volgende op: Wat de heer H. de Hollander heeft gezegd is zeer juist, want de gegeven cijfers betreffen niet en kel het baggerwerk, maar ook van de uit breiding van tuin bij den heer G. Sweere, wat ook werkverschaffing werd genoemd en werd uitgevoerd. Het schynt wel, of de zegslieden van den schrijver van het stuk je in uw blad in de verbeelding zijn, dat de werkloozen in werkverschaffing in Nootdorp in het Paradijs leven, maar ik deel de meening van De Hollander: ze is hemeltergend, voornamelijk voor de ge zinnen met 5 en meer kinderen. Ik vraag mij af of het met de werkloozen moet gaan als met de annexatie vóór wij Nootdorpers waren, 90 opcenten belasting, maar nu ze ons hebben, maar 200 opcenten. Is dit de weg naar de Nieuwe Gemeenschap of geldt dat enkel voor de arbeiders? J. VLOOSWIJK, Polderweg 8, Nootdorp. LEIDEN. Donderdag. R. K. Vrouwenbond, Jaarver gadering. Lezing Pater Fennel over Kath. Actie, Foyer Den Burcht, 8 uur. Vrijdag. De Anti-God-Actie, lezing van Pa ter A. Dolle, O.F.M., St. Antonius- clubhuis, 8 uur. Vrijdag „St. Christoffel". Jaarvergadering in „De Harmonie", half 9 uur. Zondag, Tooneelsectie Maria Congregatie Mon Père-parochie, uitvoering in „Den Burcht", 8.15 uur. Zondag, R.K. Landarbeidersbond St. Lau- rentius": herdenking zilveren feest. Te 9 uur H. Mis Hartebrugskerk; 2 uur Kinderfeest, 8 uur avondfeest in het St. Antonius Clubhuis Mare, De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt, van Zater dag 2e tot en met V r ij d a g 27 Jan a.s. waargenomen door de apotheken M. Boek- wijt, Breestraat 74, tel. 552 en J. E. M. van Dijk, Haven 18, tel. 85. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. R.K. Landarbeidersbond „St. Laurentius" Bij zijn zilveren jubileum Zooals reeds eerder in het kort gemeld herdenkt de R.K. Landarbeidersbond „St. Laurentius", afdeeling Leiden, deze maand het zilveren bestaansfeest. Op 30 Januari 1914 waren de R.K. land arbeiders uit Leiden en omgeving ter ver gadering bijeen gekomen om een nieuwe afdeeling op te richten. Reeds vroeger be stond er n.l. het Tuiniers- en Grondbe- werkersgilde „St. Laurentius". Deze ver- eeniging was echter na eenige jaren van kwijnend bestaan opgeheven en het eenige spoor, dat er van overbleef was de naam en het vaandel. Bij de hernieuwde pogingen om tot een vereeniging te komen was de weleerw. heer kapelaan Th. J. van Laar voorzitter van het voorloopig comité, terwijl aan den oproep werd gehoor gegeven door 'n vijf- en-twintigtal belangstellenden. Men kwam op deze vergadering geluk kig tot een besluit: de nieuwe afdeeling werd opgericht. Het ontworpen reglement werd met algemeene stemmen goedge keurd en de contributie bepaald op 7 cent per week. Het eerste bestuur was als volgt samengesteld: J. W. v. d. Post, Oegstgeest, voorz.; S. Warmerdam, Oegstgeest, 2de voorz.; J. C. v. d. Plas, J. W. de Gunst en J. S. de Groot allen Leiden, resp. Ie en 2e secretaris en penningmeester. Tot gees telijk adviseur der afdeeling werd be noemd de weleerw. pater Linus Zuid geest, o.f.m. Reeds in het jaar van oprichting werd begonnen actie te voeren om te komen tot betere arbeidsvoorwaarden. Verder werd besloten toe te treden tot het Werkloozenfonds, waarvoor de con tributie werd bepaald op 2 cent voor vaste en 5 cent voor losse arbeiders. De uitkeeringen bedroegen voor gehuwden en kostwinners 6 per week, voor onge- huwden 4 per week en voor ongehuw- den van 1820 jaar 2.50 per week. In hetzelfde jaar werd voorts besloten de contributie voor de losse arbeiders te verhoogen, aangezien de uitkeeringen niet gehandhaafd konden blijven. Een van de grootste propagandaverga- deringen der afdeeling in het begin van haar bestaan was wel die waar de heer S. de Groen uit Voorschoten optrad, maar dit had uiteindelijk toch slechts een pover resultaat, want gedurende de nu volgende mob ilisatiej aren 19141918 leidde de af deeling een kwijnend bestaan. Daarna evenwel kwam er weer meer leven in de brouwerij. In 1919 n.l. wei-den loonactie en betere arbeidsvoorwaarden onderwerp van be handeling. In dit jaar scheidde Oegstgeest zich van de Leidsche afdeeling af om een eigen af deeling op te richten. Er heerschte immer een geest van sa menwerking met de andere land- en tuin- bouwarbeidersbonden, waar het gold de gezamenlijke behartiging van de belan gen der leden. Ook met de tuinderspatroons werden vele besprekingen gevoerd, doch de re sultaten waren weinig hoopvol. Toch hoopt het afdeelingsbestuur, dat er nog eens een Collectieve Arbeidsovereenkomst ge sloten zal kunnen worden, waarbij den arbeiders in deze bedrijven een gerecht vaardigd loon en een normale arbeidstijd kan verzekerd worden. In den loop dezer 25 jaar heeft de af deeling tal van Geest, adviseurs gehad. Was pater Zuidgeest de eerste, kapelaan F. A. M. Bernefeld is de tegenwoordige geestelijke leider. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heeren J. P. v. d. Berg, voorz.; H. v. Kakkum, seer.; J. H. Driessen, penn.; L. de Jong en A. v. d. Burg, commissarissen. De herdenking van het zilveren feest zal, zooals gemeld, a.s. Zondag plaats hebben. Des morgens te 9 uur wordt in de Hartebrugskerk een H. Mis van dank baarheid opgedragen met algemeene H. Communie der leden. Des middags te 2 uur is er kinderfeest in het St. Antonius- Clubhuis en des avonds 8 uur feestelijke bijeenkomst voor de leden met hun huis- genooten. TENTOONSTELLING „MAAK ZELF" De officieele opening De tentoonstelling „Maak zelf", georga niseerd door de commissie voor huishoude lijke voorlichting en gezinsleiding, is gis termiddag, in tegenwoordigheid van tal van belangstellenden, door den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuijzen, die met mevr. v. d. Sande BakhuijzenGrieke aan wezige was, geopend. De voorz. der commissie, wethouder Van Stralen, sprak enkele woorden ter in leiding. Hij wees er op, dat vele vnuwen uit onze fabrieksstad nooit in de gelegen heid zijn geweest een grondige opleiding voor de huishouding te ontvangen, zoodat tijdens de crisis-jaren de behoefte aan huis houdelijke voorlichting wel zeer duidelijk gebleken is. De arbeid der commissie, die cursussen organiseerde voor koken en naaien heeft dan ook veel resultaat gehad. De cursussen zijn reeds door ruim duizend inwoners bezocht en vele malen is geble ken, dat de vrouwen, na afloop der cursus sen met oprechten dank voor de verkre gen kennis vervuld waren. Spr. geeft daar na een uiteenzetting van het doei der ten toonstelling, die weer op een andere zijde van het huishoudelijk werk is gericht, ter wijl hij tenslotte dank bracht aan allen, die het werk der Commissie hebben moge lijk gemaakt en aan degenen die hun me dewerking aan deze tentoonstelling hebben gegeven. HET OPENINGSWOORD VAN DEN BURGEMEESTER De burgemeester sprak daarna het ope ningswoord, waarin hij zeide, dat het ge meentebestuur voor het werk dat door de Commissie wordt verricht, vanzelfsprekend groote belangstelling heeft. De sociale zor gen breiden zich in de laatste jaren hoe langer hoe meer uit. Zij vormen reeds een grootsch gebouw en de Commissie voor Huishoudelijke voorlichting vormt daarvan een nog jong maar belangrijk onderdeel. Deze tentoonstelling kan een rustpunt zijn om te zien op hetgeen bereikt is en om de idealen voor de toekomst uit te stippelen. Deze tentoonstelling is ook een geschikt middel om belangstelling voor het gestel de doel te wekken De bijdragen die de ge meente en particulieren voor dit werk ge ven zijn nog betrekkelijk gering en het is misschien mogelijk grootere bijdragen van particulieren te ontvangen. Spr. denkt hier bij vooral aan de Leidsche industrie, die vele jonge meisjes in dienst heeft en die toch ook eenige verplichtnig heeft om mee te werken aan de vorming van deze meis jes voor hun toekomstig leven in het gezin. De expositie kan ook meer bekendheid geven aan hetgeen hier en elders geschied is. Spr. wekt de burgerij hartelijk op om de tentoonstelling te bezoeken. Hier kan iedereen iets leeren. Na dit openingswoord werd de tentoon stelling bezichtigd en daarna kwam het ge zelschap opnieuw even in de kleine zaal bijeen om een film te zien die het werk der commissie in beeld brengt. MILITAIRE GEBOUWEN TL LEIDEN EN KATWIJK De eerst-aanw. ing de? Genk. te 's Gra- venhage heeft heden aanbesteed: het maken van twee gebouwen te Leiuen en het ver richten van bijkomende werkzaamheden te Leiden en te Katwijk. Laagste inschrijvers waren: J. M. Deeren- berg en J. P. v. d. Wijk te Alphen a. d. Fijn voor ƒ129.800. De 27-jarige mej. S. is gisteravond aan de Cronesteinkede, doordat zij de" walkant niet bemerkte, te water gereden. Door handreiking kor zij op het droge worden gebracht, waarna zii bij omwonenden van droge kleeren werd voorzien.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2