Mijnhard tje" KERKNIEUWS R.K. VOLKSBOND ZATERDAG 21 JANUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN ASPIRANT-OPLEIDING. Zondag 1.1. hielden wij een van de laat ste bijeenkomsten voor de aspiranten. Zooals wij reeds hadden meegedeeld, hangt van het bijwonen van deze bijeenkomsten het installeeren af. Van de 50 waren een goede 40 aanwezig. Voor de overigen, die om welke reden dan ook verhinderd waren, houden wij Maan dagavond as. een bijeenkomst. Nogmaals, de 8, die Zondag verhinderd waren, moeten Maandagavond om half negen aanwezig zijn. Denkt er aan, in de zaal is een ver gadering van „den stillen omgang", wy komen dus bij groote uitzondering binnen op Rapenburg 52, dus niet aan den achter kant van het gebouw. Kalm gaan wij naar het bovenzaaltje. Neemt van het boven staande goede nota. Alle aspiranten zonder uitzondering en ook de Kolpingslijfwacht worden Zondag 29 Jan. om 12 uur verwacht in de zaal van de St. Jbsephs-Gezellen. Het is de allerlaatste bijeenkomst met korte repetitie voor de installatie-plechtig heid. Het inleggeld bedraagt zooals gij weet 50 cent. Voor de installatie moet dan vol daan zijn. De huismeester is gaarne bereid dit geld in ontvangst te nemen. Insigne en diploma worden daarvan betaald. De installatie heeft plaats Zondag 12 Febr. en wel 's morgens om half 8 in de St. Lodewijk aan de Steenschuur. Allen moeten daar op tijd aanwezig zijn. Om 8 uur H. Mis, algemeene H. Com munie, gemeenschappelijk ontbijt. 's Avonds om half negen feestelijke bij. eenkomst. De Ouders van de nieuwe leden zijn natuurlijk zonder uitzondering aan wezig. KOLPINGSLIJFWACHT. Dinsdag komen de K.L.-ers bijeen. Onze K.L. is met 6 nieuwe leden uitgebreid. Mis schien zijn er nog meer, die zich wenschen op te geven. Dinsdagavond zijn zij van harte welkom. Gij kunt ook op dezen avond komen informeeren naar doel, verplichtin gen en voorwaarden. Wij moeten hier in onze vereeniging een keurige Kolpingslijf wacht hebben. Momenteel hebben wij 12 leden. Dinsdag om kwart voor negen allen present. TOONEEL VOOR JONGEREN. Donderdagavond komen de jongeren voor ons tooneel bijeen. Niet als een vorige maal. toen waren er maar 3 leden aan wezig, nu allen aanwezig. TENTOONSTELLING „MAAK ZELF" Wij vestigen de aandacht van onze leden op de tentoonstelling, welke yan 25—28 Januari wordt gehouden in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Dagelijks is deze tentoon stelling geopend var. 25 uur en 's avonds van 710 uur. Toegangsprijs is 10 cent. Donderdag- en Zaterdagavond kan men gratis deze ten toonstelling bezoeken. Deze tentoonstel ling wil U helpen en voorlichten om U zoo goedkoop mogelijk huisraad, speelgoed, ge bruiksvoorwerpen, voeding, kleeding te verschaffen. Wij hopen, dat de belangstel ling van onze gezellen en hun huisgenooten groot zal zijn. EEN BELANGRIJKE BIJEENKOMST. Het bestuur van „Dr. Schaepman" heeft ons verzocht de aandacht van al onze leden te vestigen op den zeei bijzonderen avond, welke door haar georganiseerd js. Vrijdag 27 Jan. houdt de zeereerw. Pater A. Dolle een lezing met lichtbeelden over „De aiiti- God propaganda". Deze lezing wordt ge houden m het St. Antonius-clubhuis, Mare 43. Iedere Katholieke boven 18 jaar is van harte welkom. VERLOOFDEN-BIJEENKOMST. Zondagmiddag bijeenkomst van de ver loofde Gezellen met hun meisjes. Wij reke nen op een zeer groote belangstelling. De vorige maal was de opkomst niet als bij de eerste bijeenkomst. Wij hebben het nie mand kwalijk genomen, de hevige koude was de oorzaak van de geringere belang stelling. Ditmaal komen allen van eigen Gezellenvereeniging en vereenigingen uit den omtrek. ONS VASTENAVONDFEEST. Het belooft goed te worden. Wie helpt ons bij den verkoop van kaar ten. Ons feest moet ook geldelijk slagen, dit wil zeggen, wij behoeven er niet op te ver dienen (het zou wel aardig zijn in deze zorgelijke tijd), maar wij willen er ook niet,gaarne op toeleggen. Het kan, als allen medewerken. Als er een groot aantaj kaarten wordt verkocht, als men een plaats bespreekt h 20 cent of anders a 10 cent, als men zonder uitzondering een program koopt a 5 cent, en ieder één lot koopt op den feestavond a 10 cent, dan zijn we tevreden. Dus. JAARBOEKJES. Bij den huismeester zijn nog enkele jaar boekjes van ie Gezellenvereeniging 25 cent verkrijgbaar. Wij hebben er maar 30, stelt gij er belang in, dan opschieten, an ders zijn ze uitverkocht. SCHAKEN. Zooals gij allen misschien zrult weten of gelezen zult hebben ir de Leidsche Courant van Vrijdagavond 13 Januari, heeft een clubje schakers van de Gezellenvereeniging een vriendschappelijken wedstrijd gespeeld tegen een combinatie van de R. K. Schaak club „De Twee Koningen". De uitslag was ten voordeele van de gas ten. Hieruit blijkt wel het voordeel van de oefenwedstrijden, en tevens wat men bereiken kan ondei deskundige leiding. Daarom spoort het bestuur alle gezellen, die dit lezen, aan, zich op te geven als lid van de schaakclub. Het schaken is niet alleen iets om zich een avond zoet te houden. Neen! dat is scha ken op de laatste plaats. Op de eerste plaats is het schaken iets waarbij men zijn gedachten leert beheerschen en ze op iets leert concentreerem En vooral niet te vergeten is het schaken om zich goed te ontwikkelen. Onze schaakavonden zyn slechts eens per week, en wel op Donderdagavond. Dus verwachten wij, dat U allen, die zich in teresseert voor het schaken, eens komt kijken op een der clubavonden en zich dan opgeeft om onze club te maken tot een sterke club, waar de vereeniging trotsch op mag wezen. Het Bestuur. ATTENTIE. Maandagavond is de zaal voor ontspan ning gesloten. De Gezellen kunnen wel de bijeenkomst van den Stiller Omgang bij wonen. WIJ ZETTEN DOOR. Binnenkort zullen dan onze 50 aspiran ten worden geïnstalleerd. Wij zijn bly met dit succes, vooal omdat zij voor den toe komst voor onze Gezellen be weging in deze stad iets beloven. Wij zijn blij, omdat zij, die op den propaganda-avond zich op gaven, op een enkele uitzondering na ons trouw bleven. Het is het succes van een goed opgezette propaganda-actie. Een succes ook van taai doorzettings vermogen. Het is een heel werk, en net heeft ver schillenden commissarissen menig avond uurtje gekost. Schrijfwerk, huisbezoek, het zyn alle maal tijdroovende werkjes. Wy zetten door, wij zyn wel tevreden over het behaalde succes, maarwy hebben nog niet alle jongemannen bereikt. Dan pas kunnen wij tevreden zijn, wanneer alle jongemannen van den werknemenden stand zich onder onze vlag hebbenge schaard en daarom: wij zetten door. Commissarissen, Kolpingslijfwachters en Gezellen, wie geeft zich op? Wy moeten eigenlijk een groote club van Ijverige leden hebben, die speciaal tot taak heeft om onder leiding van den v.-Praeses onze vereeniging steedi grooter te maken en dadelijk er op uit te trekken, wanneer één van de leden zijn lidmaatschap opzegt. Het is myn ondei binding van de laatste weken, dat het meestentijds succes heeft, maar het is mij alleen ounogelyk, een staf van Ijverige leden zou hierin kunnen bij staan. Het kost tijd, het kost moeite, het vraagt offerzin. Het is zoo vaar, bij huisbezoek van de jongens, dan hoort men zooveel. Er zyn er, die geen begrip schijnen te hebben van wat het aangesloten zijn bij stands- en vakorganisatie beteekent. Zy weten niet wat deze groote en machtige organisaties al tot sia. o hebben gebracht. Zyn zijn onbillijk en onredelijk, ja onrecht vaardig door zich mei te organiseeren, buiten te bly ven, anderen te laten werken en wel van de voordeelen van de organi saties te genieten. I-e onkunde bij velen is in dit opzicht zeer groot. Wij moeten hen dat gaan vertellen, hen van gedachte do enveranderen. Jongens, is dat niet een mooi sociaal werk! Welnu wij zetten door, wij gaan weer op huisbezoek, wij gaan weer leden aanwerven voor onze Leidsche Gezellenvereeniging. Wij zijn niet tevreden, voordat alle jon gens van 17—25 jaar van den werknemen den stand zich onder ons vaandel hebben geschaard. Hoofdpijn O *4 Kiespijn Rheumatiek. Zenuwpijnen. Gevatte koude. Griep „Dokter Hartje"adviseert Bij 6 stuks 30 ct 12 stuks 50 ct. PROVINCIAAL DER E.E.P.P. FRANCI8- KANEN UIT INDIë TERUGGEKEERD De Hoogeerwaarde Pater Prudentius van Leusden, Provinciaal der Minderbroeders in Nederland, is van zijn visitatiereis in Britsch- en Nederlandsch Indië terugge keerd. Stukken en brieven worden vanaf heden gestuurd aan het Provincialaat der Minderbroeders te Weert. NEDERLANDSCHE AFOEELING LEIDEN PLAATSELIJKK CBNTR U.K. ARBSIDERSBEWBGINO SOCIALE RECOLLECTIE. Veel wordt er van onze bestuurders ge vraagd, geen tyd noch moeite mag hun te veel zyn, willen zy iets bereiken voor hun leden in geestelijk en stoffelijk opzicht. Daarom is het des te meer te betreuren, dat zooveel offervaardigheid vaak zoo wei nig resultaat oplevert Om de bestuursleden nog beter klaar te mf ken voor hup moeilijk, taak is met volle instemming van de voorzitters, ja ik durf zeggen met enthousiaste instemming het pion aanvaard om een maandelijksche gees telijke bijeenkomst te houden van alle be stuurders van de vereenigingen, aangesloten bij het R.K. Werkliedenverbond (stands- en vakorganisatie). Op deze bijeenkomsten, die door de gees- tedijke adviseurs van ue stad geleid wor den, zal u gesproken worden over uw mooie taak in het katholieke sociale leven, zal aan uw werk een steeds diepere grondslag ge geven worden. Een gezamenlijk gebed voor uw werk in de komende maand zal Gods onmisbare ge nade over uw werk afroepen. Op de eerste nijeenkomst Vrijdag a.s. (27 Januari) om kwart over 9 in de St. Lode- wykskerk (Steensehuur) verwachten wij dan ook u allen zonder uitzondering. Ook al zal daardoor eenig werk voor de organi satie moeten blyven liggen, het zal tenslot te de organisatie ten goede komen. F. BERNEFELD, geestel. adv. Volksbond. EENIGE INDRUKKEN VAN DEN GEHOUDEN SOC. ZONDAGMORGEN Als wy terugdenken aan den Soc. Zondag morgen, georganiseerd door „Katholiek Leiden", en gehouden in de R.K. H.B.S. aan de Mariënpoelstraat op 8 Jan., kun nen wy niet nalaten daarover eenige in drukken vast te leggen. Wij willen het niet hebben over de moeilijkheden, ons veroorzaakt, door het wel eenigszins te laat bekend worden van bedoelden Soc. Zondagmorgen en eenige andere regelin gen, welke wellicht in een anderen vorm gegoten beter tot hun recht waren geko men. De hoofdzaak voor ons is geweest, dat de Soc. Zondagmorgen voor „Katho liek Leiden" een succes is geworden, waar zy met genoegen op kan terugzien. Dat deze Zondagmorgen stond in het teeken van: „Naar de nieuwe Gemeen schap" verwonderde ons nieté; een onder werp, dat thans, en volkomen terecht, de belangstelling voor zich opeischt van alle standen in de katholieke samenleving en daarbuiten! Voor het „gelukkig initiatef" van het R.K. Werkliedenverbond in Ne derland getuigde het van grqote waardee ring, door diens voarzitter, den heer A. C. de Bruyn, uit te noodigen om in groote trekken de bedoeling uiteen te zetten en de richting aan te geven, om te komen tot een nieuwe Gemeenschap. Jammer von- dij wij het echter, dat, terwijl de arbeiders stand in zeer groote getale dien morgen vertegenwoordigd was, de andere standen niet op hetzelfde sucees van opkomst zich konden beroemen. Lag dit aan het onder werp, aan dien spreker of zyn er andere redenen voor aan te geven, dat zulks het geval was!? Nogmaals dit vonden wy zeer jammer! Niet alleen voor den arbeiders stand ligt hier een taak, neen, ook de an dere standen moeten deze zich stellen. Immers, de nieuwe gemeenschap, welke in zich sluit een nieuwe orde, kan alleen ge baseerd worden op samenwerking der verschillende standen en groepen. Eens gezind moeten deze optrekken, al kost het offers! De voorzitter van het R.K. Werk liedenverbond sprak klare en duidelijke taal, welke zeer zeker nog meer effect zou hebben afgeworpen, indien meerde ren, uit andere standen, zich dien mor gen onder zijn gehoor hadden geschaard. Intusschen was de belangstelling voor het onderwerp bij de aanwezigen zeer groot, en afgaande op. het feit, dat de vra gen, na afloop der rede gesteld, miniem waren, moeten wij concludeeren, dat zij begrepen hebben de taak, welke voor de toekomst op hun schouders wordt gelegd. Zooals ongetwijfeld reeds bekend is, heeft zich voor de Actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap" éen algemeen comité ge vormd, onder voorzitterschap van Z. Exc. prof mr. P. J. M. Aalberse, bestaande uit vertegenwoordigers van de voornaamste organisaties op godsdienstig, sociaal, eco nomisch, politiek, cultureel en weten schappelijk terrein, uit welk comité nadien een kleiner werkcomité is geformeerd, waarin zitting hebben de vertegenwoordi gers van de zes standsorganisaties, de Nationale Contactcommissie voor de groote godsdienstige vereenigingen, het Katholiek Onderwijzers-Verbond, en de Interdiocesane Jeugdcommissie. De eerste grondpeilers voor de actie naar de Nieuwe Gemeenschap zyn dus reeds tot stand gekomen, waarop zal kun nen worden voortgebouwd, door het vor men van Diocesane en plaatselijke comi- té's van actne, welker vorming zeer spoe dig ter hand zal worden genomen. Willen we inderdaad bereiken, dat de geraeen- schapsgcdachte allereerst in alle lagen van het katholieke volksdeel hoe langer hoe meer gaat doordringen, dan kan dat alleen maar, wanneer de verschillende groepen en schakeeringen onder het kathpligke volk elkander vincien om gezamenlijk alle beschikbare krachten voor dat groote doel te mobiliseeren! LOURDES Evenals andere jaren wordt deze bede vaart naar Lourdes, met volledige instem ming van de Hoogwaardige Bisschoppen, door het R.K. Werkliedenverbond, ook dit jaar georganiseerd. Als vertrekdag is vastgesteld Donderdag 1 Juni a.s., de terugkeer zal plaats vinden op Zaterdag 10 Juni. Aan deze bedevaart wordt ook deel genomen door zieken, die hopen in Maria's genadeoord by uitstek, door de voorspraak van de heilige Moeder Maagd genezing of althans troost en opbeuring te mogen ver krijgen. Vele van die zieken, die voor het overgroote deel uit onze arbeiderskringen komen, is het in heel veel gevallen onmor gelijk het hoog noodige reis- en verpleeg- geld voor de bedevaart te betalen. Om die zieken, die de hulp van Boven dubbel noodig hebben, 'te helpen en in de gele genheid te stellen mede naar Lourdes te vertrekken, wordt een beroep gedaan op de Katholieke Arbeidersbeweging. Gaat eens serieus na, of uw vereenigingskas een bedragje kan missen om daarmee het deel nemende aantal arme zieken te kunnen vergrooten: heeft uw goed hart de moge lijkheid daartoe gevonden, stort het bedrag dan op girorekening no. 97695 van de Cen trale Reiskas, onder vermelding: voor het Lourdesziekenfonds. DE ONTWIKKELINGSAVONDEN De op Donderdag 19 Jan. gehouden ont- wikkelingsavond tijdens het tijdstip dat geheel Zuid-Holland in het duister ver keerde is een groot succes geworden. De groote zaal was geheel gevuld met be langstellenden, terwijl het menu wat op gediend werd de volle aandacht had. De avond was leerzaam in hooge mate, waar voor in de eerste plaats een woord van dank toekomt aan de Filmcentrale van den Raad van Arbeid. Zij, die dezen avond gemist hebben moeten er zeker spijt van hebben. Vrijdag j.l. was er een avond voor de vrouwen van de werkloozen, waarmej, Lutz, directrice van de R.K. Vakschool voor Meisjes te Leiden, in een aangename cauerie voorlichte op huishoudelijk ter rein. De lessen die daarover werden gege ven zullen niet nalaten voor velen vruch ten af te werpen, wantmen is nooit te oud om te leeren. Donderdag 26 Jan. a.s. wordt voor de R.K. werkloozen in het Bondsgebouw we derom een ontspanningsavond georgani seerd, waar, en dat is haast vanzelfspre kend, wederom een groote belangstelling voor zal bestaan. Zulke avonden vallen wel in den smaak, want het aangename wordt met het nuttige geboden. Een film, een spreker, en wat er nog meer zal- ge beuren, nu ja, u moet zelf maar komen, dan kunt u wat hooren, zien en er over meepraten! JAARFEESTVIERING De Ned. R.K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", afd. Leiden, komt op Dinsdag 24 Januari a.s. in "de groote zaal van Café- Restaurant „Den Burcht" (Graanbeurs) te Leiden bijeen ter feestelijke herdern king van het jaarfeest. Te acht uur precies, wordt aangevangen met een openingswoord van den voorzitter der Leidsche afdeeling, waarna zingen van het Bondslied. Districtbestuurder v. d. Hulst zal dan een feestrede uitspreken, waarbij hij zich als onderwerp heeft geko zen: „Voorwaarts zij ons streven". Vervol gens vindt de ïuldiging plaats van een aantal zilveren jubilarissen. Het overige gedeelte van den avond is toevertrouwd aan de bekende humoristen Klaare en Flo ra uit Rotterdam, o.m. zaldoor hen ten tooneele worden gebracht de transformatie- schets „De Amerikaansche Sweepstake". Het bekende Van Zyp-Jazz-gezelschap „Tempo" zorgt voor de muzikale opluiste ring, terwijl het geheel met een gezellig samenzijn worat besloten. 30-JARIG BESTAANSFEEST De Ned. R.K. Tabaksbewerkersbond „St. Willibrordus", afd- Leiden, hoopt 12 Februari a.s. zijin 30vjarig bestaan te her denken. Ook dit feit zal niet opopgemerkt voorbijgaan. Bereids is een feestcommissie gevormd, welke, zij het in intieme kring, plannen zal ontwerpen om dezen dag voor de leden tot een aangename te maken. In de St. Josephkerk zal dien dag een H. Mis worden opgedragen, waarna receptie en feestelijke bijeenkomst in het Bondsge bouw. Moge ook voor de leden van deze vakafdeeling, van den Ned. R.K. Volks bond, afd. Leiden, aan dit heugelijke feest in de toekomst een aangename herinnering bijblijven; dat succes wenschen wii de feestcommissie van harte toe. EEN ZILVEREN JUBILARIS De R.K. Landarbeidersbond „St. Lau- rentius", afdeeling Leiden, herdenkt op Zondag 29 Januari a.s. haar 25-jarig be staan. De dag wordt begonnen met het doen opdragen van een H. Mis uit dank baarheid in de Hartebrugskerk des mor gens te 9 uur, waarna de leden verzocht worden allen ter H. Tafel te naderen. De buitenkerkelijke viering neemt des mid dags te 2 uur een aanvang in het St. An- tonius-Clubhuis aan de Mare. De kinde ren der leden zullen dan eenige uren pret tig worden bezig gehouden door het hu moristen-duo Bob Nelson en Roland Wag- ter met een daarvoor speciaal verzorgd kinderprogram. Des avonds, eveneens in het St. An- torUus-Clubhuis, heeft een groote feest avond voor leden en huisgenooten plaats, aanvangende te 8 uur. Na opening door den voorzitter zal een hoofdbestuurder de feestrede uitspreken, gevolgd door een kort woord van den geestelijk adviseur der Leidsche afdeeling. Ên danBob Nelson en Roland Wagter met: „Van dit. van dat... van alles wat!" Een avond dus van vroolijkheid, welke eenige afleiding zal bezorgen aan hen, die de kwarteeuw van bestaan herdenken; waarmee wy de afd. St. Laurentius vanaf deze plaats veel succes toe wenschen! DE KRO-UITZENDINGEN Uit de reens van 21 pakkende uitzen dingen volgt Dinsdag 24 Jan. a.s de zesde, n.l.: „Beschut hebt Gij het land en Gij hebt het doen sidderen; genees zijn breuken Want het wankelt. Harde dingen hebt Gij uw volk getoond; Gy hebt ons gedrenkt met wijn en droefenis" (Ps. LIX:4-5), Dinsdag 31 Januari zal voor den KRO, spreken Centraal-praeses H. A. J. Drost, die zal spreken over: „Een brief aan alle menschen". Er zijp aan de menschen richt lijnen gegeven, hoe de maatschappij moet worden ingericht, waarby spr. vooral de nadruk zal laten vallen op het feit, dat niet een willekeurig persoon, sociloog of staatsman, maar de Plaatsbekleeder van Christus de aanwijzingen heeft gegeven. De uitzendingen xiebben plaats des avonds te 7.15 uur. „HERWONNEN LEVENSKRACHT" In het maandblad overr December 1938 wordt vermeld, dat geheel of gedeeltelijk voor „Herwonnen Levenskracht" werden uitgezonden 11 personen naar het sanato rium „Berg en Bosch" te Bilthoven, één naar Maria Auxiliatrix en één naar Hor- nerheide. Op 31 December waren in ver pleging 87 mannen, 54 vrouwen en 100 kinderen en 20 patiënten in de nazorg. DE JAARVERSLAGEN Ondanks het verzoek om deze in te zen den, moet helaas geconstateerd worden, dat tot heden vel" secretarissen in gebreke bleven. Nogmaals vragen wij den betrok kenen hieraan gevolg te geven. Nu niet langer uitstellen! Het adres waar het ge vraagde moet worden ingezonden is: Ver lengde Bloemistenlaan 45. VAN DE REDACTIE De volgende rubriek verschijnt over 14 dagen. Alle correspondentie over en stuk ken bestemd voor deze rubriek, moeten gezonden worden aan het Redactie-adres: Verlengde Bloemistenlaan 45. Dc Dieren-Jamboree 49. Zelfs toen de dokter zijn arm onderzocht hield hij zich kranig. „Nu jongen", zei dr. Bok vriendelijk, .,die arm is leelijk verstuikt, 't Spijt me voor je, maar je moet toe kijken morgen. Je kunt niet deel nemen aan 't défilé. 50. Joko ging naar de tent van 't Koode Kruis en zij.i arm werd gezwachteld. Hij kwam weer buiten, een beetje witjes, maar als een held. Big stond hem op te wachten, sloeg een arm om zijn schouder en leidde hem naar het kamp met een zorg, alsof Joko haifdeed was.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10