r AAN ONZE ABONNE'S RECHTZAKEN W""SDAG 18 JANUARI 193» DE LEWSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 De Tulpententoon stelling in Sassenheim. Na het uitreiken der prijzen en certifi caten maakten de aanwezigen, w.o. dï. A. J. Verhage en H. J. Voors, resp. voorzitter en secretaris van de Alg. Ver. van Bloem bollencultuur, prof. van Slogteren, en se cretaris W. Los, namens het college van B. en W. van Sassenheim. een rondgang, waarbij bleek dat de Mendeltulpen de hoofdschotel vormden. De kwaliteit van het aanwezige was goed, sommige inzen dingen best, hetgeen te meer de aandacht trok daar de broeiresultaten van de Tul pen tot nu toe dit jaar allesbehalve schit terend waren. Ons tusschen de genietende en critisee- rende bloembollen kweekers begevende, viel het op dat Hyacfnthen slechts door twee firma's waren ingezonden n.L eenige manden met de prachtige rose Gerrit van der Mey, door de firma van die naam te Lisse en eenige potten van de firma Braam en Zoon te Heemstede, waarvan E.B. Sky het meest de aandacht trok. Narcissen en Tulpen stonden verder in verschillende rassen dooreen: A. Frijlink en Zonen toonde de schitterende Narcis Lohengrin waarvan 8 potten aanwezig waren, terwijl in deze stand ook nog voorkwamen Orange Glow en Crowned Beauty. Het zal voor de Jury geen gemakkelijke beslissing geweest zijn om aan Mendel Supeïba het certificaat voor de ucate roo- de tulp toe te kennen. Capt. Smoolenaars, die eveneens in de inzending van D. W. Lefeber en Co. te genieten viel, heeft zeer zeker ook naar het certificaat gedongen. Dezelfde inzender liet o.m. nog D. N. Texas en E. N. Scarlet Elegance bewonde ren. Uit de inzending van de winnaar der beker uitgeloofd door de Ver. De Tu'~ de heer Jac. Boon, uit Bovenkarspel, trokken de certificaat-winnaars Hei- Grace en Su- perba de meeste aandacht. Ook Fr. Nan- sen, rood en Queen Augusta, donker rose vielen op tusschen al het schoons. Een zeer bruikbare marktbloem is zeer zeker de Mendel Fabiola, die met de Ir. Volkersz reikt de getuigschriften van verdienste uit. blauwe Darwin Demeta en de vroege tulp Pluvia d'Ora in de collectie van Gebr. Eggink te zien waren. De heer J. W. A. Lefeber uit Lisse toon de de Nare. Furger, Garde Officier en All Johnson; de firma J. Pijnacker en Zonen, Lisse exposeerde Tr. T. Delden, welke in deze schitterende toestand was zonder extra voorbehandeling. De Mendel variëteiten White Sail en Scarlet Wonder deden met de Nare. Agra, de witte Trompet Graphic en Inc. Tregoose zeer zeker de N.V. Warneer en Co. het certificaat voor .verdienstelijke inzen ding'' verwerven. Poetaz Cragïord, die Maandag j.l. te Haarlem het zoo zeer begeerde broeige- tuigschrift had verworven werd geëxpo seerd door G. Zandbergen, Terwegen; hier viel ook Magnificence op. De Vereenigde Culturen: een groote in zending, veel goeds. Red Bird. Leedsii Gratia en de Dubb. Narcis Mary Cope- land blonken uit. De heer H. P. Zwetsloot toonde eenige goede Narcissen-zaailingen. Mendel Imperator, de bekroonde White Sail en Scarlet Wonder behoorden in de inzending van A. Schouwen uit Zuid- Beierland tot de besten. De jeugdige vakman Frans Roozen had een goede stand. John Gay, Orange Won der, Merapi en Poussin waren onder de besten. De heeren Nijssen uit Santpoort, die niet aanwezig waren om hun lr.uweren persoonlijk te oogsten hadden veel succes met M. T. Bandoeng en Glory of Noord- wijk. Inc. Clamor van C. A. v. Paridon, Noord - wijkerhout en M. T. Winter van Braam en Zn. sloten de expositie, die zich in een zeer groote belangstelling mocht verheu gen. Tot en met Zaterdag is de tentoo- .rel iing geopend. AMBTENAAR VAN MAATSCHAPPELIJKEN STEUN VOOR DE RECHTBANK. Een jaar gevangenisstraf tegen hem gerequireerd. Voor de Amsterdamsche Rechtbank, ge presideerd door mr. J. Boon, stond van daag een ambtenaar van socialen arbeid bij den gemeentelijke dienst van maatschap- pelijken steun te Amsterdam terecht, ver dacht van een ernstig feit. De man zou als ambtenaar de belofte hebben aangenomen van een werklooze vrouw, dat zij hem geld ter leen zou ver strekken, wetende dat deze belofte hem werd gedaan ten einde hem te bewegen om in strijd met zijn plicht na te laten aan den dienst van M. S. opgave te doen van het feit, dat de vrouw, die steun genoot, over een niet onbelangrijk bedrag beschikte. Subsidiair is hem ten laste gelegd, dat hij door misbruik van gezag de vrouw heeft gedwongen hem geld te leenen door haar te bedreigen met aangifte bij de poli tie en intrekking van steun. In den zomer van 1938 had de vrouw, zoo vertelde zij, steun aangevraagd. Er werd op haar aanvrage gunstig beschikt. In September werd de toestand voor de vrouw ongunstiger, haar huurster verliet haar wo ning en zij diende een aanvrage in tot ver hooging van steun. Toen verscheen verdachte, die werk zaam was als informaeur ten tooneele. Hij ontdekte, dat getuige wat geld op een bank had. Na een lang gesprek beloofde ver dachte niet te zullen opgeven aan M. S., dat zij nog over een kapitaaltje beschikte, wanneer zij hem ƒ200 wilde leenen. Mocht zij dit weigeren, dan zou verd. zorgen, dat zij geen steun meer zou krijgen en boven dien zou hij naar de politie gaan. De gevol gen zou zij dan maar moeten afwachten.... Officier van Justitie: „Dus die man be dreigde u zelfs". Getuige vervolgde haar verhaal en ver telde, dat zij gezwicht was voor verd.'s be dreiging. Zij had hem 200.ter leen be loofd, zij gaf hem direct 30.— en den volgenden dag zou hij de rest krijgen, wan neer zij haar effect zou hebben verzilverd. Toen verdachte vertrokken was, en zij nog eens goed over de zaak nadacht, ver anderde zij van koers. Zij stapte naar de politie en deed aangifte. Verdachte gaf de feiten toe, doch hij ontkende haar met aan gifte tc hebben bedreigd. Verdachte had schulden gemaakt en door de hooge afbeta lingen zat hij in financieels moeilijkheden. President: „Het is een schande, u pro beert werkloozen hun laatste spaarduitjes afhandig te maken". De directeur van Maatschappelenken Steun, de heer P. Keulemans, verklaarde, dat verdachte geen rapport over de vrouw had uitgebracht. Hij had niet opgegeven, dat ^zij een spaarbankboekje met 30.— en een tweetal premieloten ter waaTde van ƒ400 bezat. Over het algemeen waren er over dezen ambtenaar geen klachten. Een jaar gele den heeft hij van den directeur een waar schuwing gekregen omdat hij tactloos was opgetreden bij het onderzoek naar het be zit van een alleenstaande vrouw, die steun had gevraagd. President: „Na het ontdekken van de ge schiedenis, waarvoor verd. thans terecht staat, zijn nog andere dingen aan het licht gekomen, die minder fraai zijn". Getuige vertelde voorts, dat verdachte thans geschorst is, in afwachting van het vonnis. Pas daarna zal door den directeur de disciplinaire straf worden bepaald. President: „Wordt hij gehandhaafd bij een eventueele voorwaardelijke veroordee ling?" Getuige: „Dat zou dan niet met mijn me dewerking gebeuren". Een getuige a décharge, die als lid van de commissie voor maatschappelijk werk van de Odd Fellows getracht had verd.'s financiën te regelen, sprak met lof over verdachte. Hij schetste uitvoerig verd.'s moeilijkheden, die vrijwel waren opgelost, toen verdachte het misdrijf beging, waar voor hij thans terecht staat. Getuige hoopte, dat verdachte zijn be trekking niet zal verliezen. Het reclassee- ringsrapport luidde gunstig. Requisitoir. De Officier van Justitie mr. H. A. Was- senbergh, achtte het primair ten laste ge legde bewezen. Ook vroeger heeft verd. ich tegen een alleenstaande vrouw mis dragen. Een hoogst ernstig feit, dat niet an ders dan als schandelijk is te qualificeeren. In '1 aossier bevinden zich nog twee zaken tegen erdachte, die aanleiding tot een ver volging zouden kunnen zijn. Spr. was van meening, dat verdachte zwaar moet worden gestraft. Hij had een goede positie en genoot 'n behoorlijk sala- iis. Het feit is des te ernstiger, omdat een ambtenaar van Maatschappelijken Steun vertrouwd moet kunnen worden en hy moet er niet op uit zijn om werkloozen hun laatste spaarduitjes afhandig te maken. Spreker vorderde een gevangenisstraf van een jaar. Pleidooi. In een uitvoerig pleidooi schetste mr. Is. Maarssen de groote moeilijkheden, waar mede verdachte te kampen heeft gehad. Hij was vóór hij ambtenaar was winke lier. Na kurten tijd ging hij failliet en de crediteuren vervolgden hem als raven. Steeds is hij doorgegaan met het afbeta len van een schuld van pl.m. 1600. Nog T 50 moest worden betaald, dan zou hij weer vrij man zijn geweest. Juist op dat oogenbiik beging hij een strafbaar feit, dat voor hem hoogst ernstige gevolgen zal heb ben.. Uitvoerig besprak pl. de psychische en lichamelijke toestand van verdachte, waar na hij een onderzoek verzocht, eventueel een onderzoek naar verd.'s geestvermo gens. Vonnis 1 Februari. VERSCHRIKKELIJKE BAAD VAN EEN MOEDER. Haar pasgeboren kindje om het leven gebracht. In den nacht van Vrijdag 4 op Zaterdag 5 November werd de politie te Drumpt, gemeente Wadehoijen, gewaarschuwd, dat de 2S-jarige mej. M. P. van D., aldaar, haar pasgeboren kindje zou ue'oben ver moord. Onmiddellijk toog de politie, on der leiding van den substituut-officier bij de Arnhemsche rechtbank, mr. O. E. G. G-raaf van Limburg Stirum, op onderzoek uit, waarbij bleek, dat de moeder haar zoontje korten tijd na de geboorte een stuk band of snoer eenige malen om den hals gewikkeld en daarna sterk aange trokken had, tengevolge waarvan het kind spoedig is overleden. Daar de vrouw in overspannen +oe>'ani verkeerde en gevreesd werd, dat zij de hand aan zichzelf zou slaan, werd zij naai de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. Gistermiddag had zij zich te verant woorden. De zaak werd met gesloten deu ren behandeld. Er werden drie getuigen gehoord, onder wie dr. J. P. Hulst uit Lei den, die de sectie op het lijkje had ver richt. De officier van justitie vorderde tien maanden gevangenisstraf. De rechtbank zal 31 Januari uitspraak doen. De normale beleefdheid: Geldt zeker ook voor het Bepalingen der Gratis-Ongevallenverzekering voor de abonné's van „De Leidsche Courant". Elke aoonné van „De Leidsche Courant", die zyn abonnementsgeld tijdig heeft vol daan is verzekerd voor een bedrag van ƒ300.— tegen een hem (haar) overkomend ongeval, dat de eenige en rechtstrceksche corzaak is van den dood van de(n) abonné. hetzij onmiddellijk of binnen 14 dagen na den datum van het ongeval. Dit bedrag zal ten spoedigste aan zijn of haar nage laten betrekkingen worden uitgekeerd. Onder nagelaten betrekkingen worden verstaan en zullen achtereenvolgens tot het ontvangen der uitkeering gerechtigd «tijrr le. de echtgenoot(e); 2e. kinderen; 3e. de ouders; 4e. de stiefouders of (zoo deze ontbreken)) de grootouders, of (zoo ook deze ontbreken) de schoonouders, wier kostwinner de overledene was; 5e. de broe ders en zusters wier kostwinner de over ledene was. Onder kostwinner wordt verstaan hy of sij, die tenminste een derde van zijn of haar verdiensten geregeld uitkeert aan de(n) persoon of personen, die hij of zy bij het levensonderhoud te hulp komt. Onder verzekerde abonné wordt ver staan zoodanige persoon, welke niet jon ger is dan zeventien (17) jaar en niet ouder 'ian vijf en zestig (65) jaar. Er bestaat geen recht op uitkeering: a. Wanneer de verzekerde abonné tijdens net plaatsvinden van het ongeval verkeer de in staat van krankzinnigheid of ver standsverbijstering, onder den invloed was van overprikkeling of van bedwelmende dranken; of den krijgsdienst te water of te land uitoefende in tijd van oorlog, burger- :ijke twisten of oproer, of wel zich buiten Europa bevond, of wanneer de verzekerde abonné tijdens het ongeval op een vis- schers-. Marine- of ander vaartuig varen de was buitengaats, op de Zeeuwsche of Zuid-Hollandsche stroomen, of op de Zui derzee. of wanneer de verzekerde abonné zich tijdens het ongeval bezig hield met de bereiding, verwerking of vervoer van buskruit, schietkatoen, naphta. dynamiet of andere licht ontvlam- ff ontplofbare stoffen of daarJij desbewust tegenwoordig was. b. Voor personen, bezigheden verrich tende, waaraan bijzonder gevaar verbon den is. zooals: luchtreizigers, acrobaten, circusrijders en dergelijke waagstukken uitvoerende personen, indien het ongeval ontstaat tijdens de uitoefening van hun be roep of de daarmede gepaard gaande bezig heden; of voor krankzinnige. lamme, hard- hoorige, sterk bijziende, aan duizeling, hartgebrek of vallende ziekte lijdende per sonen of voor hen, die een beroerte gehad hebben. c. Indien het ongeval het gevolg is: van het gebruikmaken van voertuigen met mechanische kracht van het deelnemen aan wedstrijden of weddenschappen van welken aard ook; van een lichaamsgebrek: van een ziekte of kwaal; van zelfvermin king, zelfmoord of poging daartoe; van tweegevecht of vechtpartij, waarbij de ver zekerde betrokken was; van handelingen in strijd met wetten, verordeningen. Konink lijke besluiten of voorschriften van Spoor weg- tram-, boot- en dergelijke onderne mingen voor personenvervoer, van verre gaande roekeloosheid of het zich moedwil lig of onnoodig blootstellen aan eenig ge vaar door de(n) verzekerde(n) abonné. d. Ongevallen door of bij baden, zwem men, benevens watertochten, zonder bege leiding van een en/aren bootsman zijn al- .een dan onder de verzekering begrepen als het bewijs wordt geleverl, dat de dcod rechtstreks is veroorzaakt door een plot selinge geweldadige inwerking van uit wendig geweld op het lichaam van de(n) verzekerde (niet b.v. door beroerte, kram pen. enz.) Daarenboven geeft verdrinken in binnenwateren, rivieren of meeren al- .een dan recht op uitkeering wanneer on der meer bewezen- wordt op welke wijze de verzekerde is te water geraakt Het vinden van een persoon (lichaam) in het water zonder meer wordt niet als een bewijs van een ongeval aangemerkt. Het recht op uitkeering blijft bestaan wanneer de dood een gevolg is van recht matige verdediging van eigen of eens an ders lijf of poging tot redding van personen Is een verzeke. de een ongeval overko men. dan is degene, die op uitkeering rech ten wil doen gelden, verplicht zoo spoedig mogelijk uiterlijk binnen driemaal 24 uren na den dood (Zondagen en Katholieke Feestdagen die als Zondagen gevierd wor den niet medegerekend). hiervan mede- neeling te doen met opgave van getuigen, die bij het ongeval tegenwoordig waren, dus eventueel binnen 17 dagen na het ongeval, aan de Directie van ,.De Leidsche Courant". Is een verzekerde een ongeval overko men, dan moet zoo spoedig mogelijk ge nees- of heelkundige hulp worden inge roepen. om laar gelang van zaken den dood of deszelfs oorzaak te constateeren of wel om de(n) getroffene te behandelen, »n het laatste geval zal de gewonde verpiicht zijn zich geheel naar de oorschriften vai den geneesheer te gedragen en zich, indien dit noodig geoordeeld wordt, in een zieken- nuis te begeven, zullende geene uitkeering verschuldigd zijn indien door het niet tijdig inroepen van genees- of heelkundige hulp of het niet opvolgen van voorschriften van aen geneesheer nadeelige gevolgen ^oor de(n) patiën ontstaan Zij die eenig recht op schadevergoeding willen doen gelden, zijn op straffe van het te niet gaan hunner i echten verplicht den daartoe door de Directie van ,De Leidsche Courant" aan gewezen geneesheer in staat te stellen en zoo noodig de daartoe ber.oodigde stappen bij de bevoegde autoriteiten te doen om de oorzaak van den dood te constateeren. Bij niet voldoening aan de verplichting tot kennisgeving binnen den gestelden ter mijn is „De Leidsche Courant" tot geen •iitkeering verplicht, tenzij bewezen wordt dat degene(n) die aangifte had (den) be- tiooren te doen. daartoe niet in de moge lijkheid was (waren) en hij (zij) evenmin in staat was (waren) die aangifte door een ander te doen geschieden. In zulke gevallen begint de bovenge noemde termijn van drie dagen, zoodra de bedoelde onmogelijkheid opgehouden heeft te bestaan. Onbekendheid met de verzekering of hare voorwaarden gelden- niet als onmo gelijkheid van tijdige aangifte. De uitkeeringen geschieden door de Di rectie der „Leidsche Courant" binnen veer tien dagen, nadat het recht op uitkeering bewezen is aan dc(n) rechthebbende(n). „De Leidsche Courant" is niet verplicht uitbetalingen te doen, wanneer haar me* wordt verstrekt een extract uit het regis ter van overlijden. Een speciale tentoonstelling van gebroeide tulpen in verschillende rassen is in .Bloemlust" te Sassenheim geopend. Kostbare exemplaren zijn er te bewonderen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8