Tuinbouwsteun WUtNSUAÜ 18 JANUARI 1939 30ste Jaargang No. 9238 S)e CekJ^eh^Gowta/iit Telefoon: Redactie 15* Adv. en Aboun.-tarieven zie pag. 2 Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. - Postbus 11. V „Historische rechten" Er wordt tegenwoordig in de pers van verschillende landen veel gesproken over „historische rechten". Wanneer b.v. Italië van Frankrijk di verse gebieden terugverlangt, dan gaat dat onder den titel van „historische rech ten' Er wordt door de Italianen gesproken over „Onze Zee" dat wil zeggen: „de Mid- dellandsche Zee". En. als men zou vragen, hoe men aan deze benaming komt, dan zou het antwoord ongetwijfeld luiden: „historische rechten". In een Fransch tijdschrift vonden wij een beschouwing over wat er gebeuren zou als ieder land dit voorbeeld zou gaan volgen, en zijn geschiedenisboek zou open slaan om eveneens historische rechten te vindenEuropa en de heele wereld zou ten onderste boven worden gegooid! De allerdwaaste, door niemand tenslotte gewenschte veran-'-.-ingen zouden er plaats moeten hebben. Maar met dit „bewijs uit het ongerijm de" zijn toch niet weg-geredeneerd alle „historische rechten", die volken en staten willen laten gelden. Er kunnen ook rede lijke „historische rechten" zijn. Er kun nen zijn zoogenaamde „historische rech ten", waarvan de redelijkheid zóó duide lijk is, dat die „rechten" geen aan de his torie ontleende motiveering noodig heb ben. Er kunnen zijn wenschelijkheden en billijkheden, die zóó duidelijk spreken, dat het gezond verstand zonder aarzelen in onderling overleg tusschen de betrok ken partijen er rechts-aanspraken op kan en wil gronden. Zóó gaat het in het particuliere* leven tusschen personen, die een waar begrip hebben van den eigendom; die het eigen domsrecht niet beschouwen als ongelimi teerd, maar als begrensd door de eischen en wenschelijkheden van het algemeen belang dat uitgaat boven het belang van het individu! In het leven tusschen de volkeren en de staten moet ook een dergelijke opvat ting heerschen, als er kwesties rijzen be treffende wijziging in grondgebied, in kolo niaal bezit. Dan ook moet de beraadsla ging en het oordeel daarvan staan in het licht van het alg- _.i belang dat uit gaat boven het belang van een bepaald volk, een bepaalden staat. Mogei. de leiders der volkeren en be stuurders der staten zóó zien de roeping, die zij moéten vervullen voor hun volk en vaderland, voor de menschheid! De aangevraagde verhooging Het bericht, dat de tuinbouwveilingen, vereenigd in het Centraal Bureau, in sa menwerking met de tuinbpuw-standsorga- nisaties, zich dezer dagen tot den ninis- ter van Economische Zaken zullen, wen den met een dringend verzoek, om uitbe taling van meer steun op de tuinbouw producten, behoeft eenige verbetering, wat de daarin vervatte cijfers betreft. Op de begrooting 1938 is voor tuinbouw-steun uitgetrokken f 10 millioen, waarvan een bedrag van ongeveer 7 y2 millioen gulden is uitbetaald. De bedoelde instanties zullen bij den Minister met klem aandringen, de restee- rende 2 y2 millioen zoo snel mogelijk aan de tuinders te verstrekken; tevens wordt bepleit de begrootingspost van 10 mil lioen te verhoog en tot 12 millioen, omdat het begroote bedrag ten eenmale onvol doende is om de nood van de tuinders te (Over 1939 is de tuinbouwsteun even eens op 12 millioen begroot), lenigen. DE WERELD VOGELVLUCHT PARIJS In de Fransche Kamer wordt dezer dagen de buitenlandsche politiek besproken. Speciaal de politiek ten op zichte van Spanje beheerscht de debatten. Men vraagt zich af, of Frankrijk nu nog de politiek van niet-inmenging moet blij ven voortzetten, terwijl Italië zoo duidelijk deze politiek met voeten treedt. Twee standpunten stonden gisteren tegenover elkander, nJ. dat van Flandin en dat van Léon Blum. De eerste wilde: geen inmen ging ook al doet een ander land dat wel. Herderlijk schrijven van een Hongaarsch Bisschop Mgr. Dr. Stephan Hanauer, wij bisschop van Vac (Waitzen), heeft in de kerken van zijn Diocees een herderlijk schrijven doen voorle zen, waaraan wij de volgende pas sages ontleenen: „Het is ook bij de wisseling der tijden aldus Mgr. Dr. Hanauer de eerste plicht der priesters om de waarheid te brengen en de Sacramenten toe te dienen. Deze pi icht behelst ook het bekend ma ken van geestesstroomingen binnen de grenzen ^an ons lana, maar er moet bo vendien gelet worden op de heerschende geestesstroomingen in onze nabuurlanden. Want er zijn geestelijke epidemiën, die zich als een besmetting verbreiden, en dikwijls over ondergrondsche wegen van het eene land naar het andere gaan on; daar dan onverwacht het hoofd op te ste- kerl. Bij ons staat de Staat nog niet lijn recht tegenover de Kerk, zooals in de jongste dictaturen, welk verschijnsel 'er- gezeld gaat van enorme geloofsafval. Ook deze buitenlandsche stroomingen a~ -ben onze belangstelling, en wij voelen mede met den strijd onzer geloofsgenooten in naburige landen. Eeuwig is het Goddelijk gebod, dat aan de priesters is gegeven: de verkondiging van het Evangelie aan de jèugd, :e ge- loovigen en aan diegenen, die ernaar ver langen. Deze plicht van onderwijzen is samengegroeid met de Kerk, en zij zal tct het einde duren. Sommigen kunn ..i er boos om worden, het kan ooit een tijdje tot zwijgen gebracht worden, maar deze plicht mag onder geen enkele omstandig- hërc werden opgegeven. Dit zien wij 'an- af het begin der Apostolische tijden tot op onze dagen". Na te hebben gesproken over de her kerstening van het gezinsleven, vervolgt Mgr. Hanauer aldus: „Het ligt in de' na tuur van het parlementaire systeem, dat zich spoedig groote veranderingen kun nen voltrekken. Wij overdrijven niet. be paalde teekenen zijn duidelijk genoeg". Doelende op het onderwijs merkte de bisschop op: „Bij ons is de staat dank baar voor het werk, dat de XecK or.langs nog alleen verrichtte en ook nu nog ver richt, omdat het volk en de schoolgaande jeugd trouw aan het vaderland ^eerde Van de Kerk. Maar toch overdrijven wij niet en wij steunen niet op een valsche schijn. Wij ondervinden nu reeds stroomingen tegen de Kerk en aan verdere mogelijk heden moeten wij de aandacht schenken. Wat de toekomst brengen zal, weten wij niet. Maar hoewel er vrede is, is iedereen gewapend. Het voorbeeld vein naburige landen waarschuwt ons dat wij onder alle omstandigheden een ievendig contact moeten houden met onze geloovi- gen, zooals Sint Paulus, die zelfs in den kerker nog door brieven in contact bleef met de eerste Christenheid. Wij drukken u de woorden van Sint Paulus op het hart, die de Apostel schreef in de gevangenis: „Denkt eraan. Broeders, dat gij voorzich tig zijt; doet niet als de dwazen maar als de wijzen; benut Uw tijd goed, want wij beleven kwade dagen". De tweede wilde de voortzetting der niat- inmengingspolitiek afhankelijk stellen /an de houding van Italië. Niet alleen in de Kamer, maar ook in het land is de stem ming verdeeld. Zoo schrijft de „Matin", dat Frankrijk zich ei* meer dan ooit voor wachten moet in den Spaanschen oorlog te interve ':e- reri. De inmenging zou slechts één g volg kunnen hebben: den burgeroorlog verlen gen en misschien een buitenlandschen oorlog ontsteken. Léon Blum schrijft in de „Populaire", dat Mussolini einde 1936 de verplichting aanging, geen wapens te zenden, einde 1937 geen mannen te zenden en in Juli j.l. volgens het plan van Londen, de man nen terug te roepen, die hij toch had ge zonden. Is deze belofte nagekomen? Heeft Mussolini den Britschen minister beloofd haar na te komen? Daar is geen twijfel aan. j^aat men dus geen misbruik maken van de exploitatie van een vergissing om eens te méér de waarheid te verdraaien. De waarheid is, dat de niet-inmengings- verplichtingen werden, zijn en zullen wor den geschonden volgens de bekentenis van Mussolini zelf. Tot wanneer en in welke mate zal Frankrijk doorgaan met zich door hen gebonden en verplicht te beschouwen?" BURGOS In Catalonië gaat de op- marsch van Franco gestadig, alhoewel nu wat langzamer, verder. Het kanongebul der is reeds te hooren in de voorsteden van Barcelona. Daar heeft een koor'.rige drukte zich meester gemaakt van de be volking. Stroomen vluchtelingen komen aan en moeten worden doorgezonden naar het Noorden. De verdediging van de stad moet worden gereed gemaakt, de gewon den van het front moeten verzorgd wor den. Alle hens zijn aan dek. Naar gemeld wordt, zou Barcelona nog niet direct wor den bedreigd, daar de stryd zich voor- loopig" meer naar het Noorden gaat wen den. DE NIEUWE RIJKSWEG AMSTERDAM-U TRECHT De bestaande verbinding Amsterdam- Utrecht leidt over Abcoude langs de Vecht en biedt veel natuurschoon. Echter is de weg zeer druk en daarbij veel te smal, zoo dat men geen gelegenheid heeft zijn aan dacht aan iets anders te schenken dan aan het verkeer. Het gedeelte Loenen-Breu- kelen is sinds eenigen tijd gesloten ver klaard voor motorrijtuigen breeder dan 2.10 M., zoodat dit verkeer een aanzienlijken om weg moet maken. Verbetering van deze route tot een rui men weg met gescheiden banen in over eenstemming met het te bedienen verkeer stuit echter op een groot aantal techniscne en financieele bezwaren. De oplossing is om aeze redenen gezocht in een splitsing van het lokale en langzame verkeer en net snelle doorgaande motorverkeer. Voor de wielrijders worden vrijliggende paden aan gelegd, deels langs den ouaen en deeis langs aen autosnelweg. Voor voetgangers zijn geen bijzondere voorzieningen getroffen. Op het oogenblik is van den nieuwen weg het meest zuidelijke wegvak reeds m ge bruik en wel het gedeelte van het toe komstige kruispunt met den nieuwen rijKS- weg 's-Gravennage—Utrecht en den weg Harmeien—U tr echt. Het ligt in het voornemen zoo spoedig mogelijk het daarop volgende zuidelijke wegvak tot nabij Maarssen uit te voeren, zoodat het Noord-Zuid verUrer de tra verse door Utrecht kan ontgaan. Daartoe wordt over den Leidschen Rijn en den weg Harmeien—Utrecht een betonbrug ge bouwd, welke op 27 December 1.1, is aan besteed. De spoorlijn UtrechtGouda zal middels een viaduct worden gekruist, terwijl tevens gelegenheid zal zijn hier den omgelegden Vleutenscheweg te bereiken, welke over den nieuwen weg heen wordt gevoerd en aansluit op de bestaande nieuwe brug over het Merwedekanaal. Het volgende kunst werk is een gemeenschappelijke brug over de Proost we tering en den weg er lang. Westelijk van Maarssen komt dan de ongelijk vloersche aftakking naar deze plaats via de nieuwe brug over het Mer wedekanaal, welke 1 December 1938 is opengesteld. Ook in het Noorden is een aanvang ge maakt, waar voor het gedeelte Amsterdam Ouderkerkerlaan de te onteigenen per- ceelen onlangs aangewezen zijn. De nieuwe weg is een autosnelweg en heeft dus geschieden rijbanen, elk ter breedte van 6.25 M. met 2 x 0.50 M. kant- suooken. De middenberm heeft een breedte van 4.50 M. Op de buitenbermen wordt een doorgaande parkeerberm aangelegd. Langs het Noordelijke en Zuidelijke ge deelte zal eenzijdig een vrijliggend rijwiel pad worden aangelegd. De totale lengte bedraagt ongeveer 34 K.M., waarvan 8 in Noordholland en 26 in Utrecht. Op de Verkeersfondsbegrooting 1938 is 500.000 aangevraagd voor grondaankoop en aanvang aanleg van werken; voor 1939 is dit bedrag gesteld op 1.520.000. DE NIEUWE TOEGANGS WEG NAAR GOUDA. Den 7den Februari a.s. zal, zoo schrijft ons de A.N.W.B., door de directie der Ne- derlanasche Spoorwegen worden aaube steed het maken van een onderdoorgang, bestaande uit een tunnel onder den spoor weg UtrechtRotterdam met toeleidende wegen te Gouda, waarvan de kosten zijn geraamd op 341.000. Deze tunnel zal worden gemaakt ter plaatse van den bestaanden overweg ten Oosten van het station en vtrbindt de Ridder van Catsweg met de Spoorstraat, welken leidt naar het centrum van Gouda. Aangezien door aanleg van den zuide lijken afrit naar de tunnel de verbinding tusschen de Spoorlaan (weg naar het sta tion) en de in het verlengde daarvan ge legen Noothoven van Goorstraat zal wor den verbroken, zal over dezen afrit een viaduct worden gemaakt. De bouw van deze tunnel is een onder- Dit nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Spaansche politiek als onderwerp van debat in de Fransche Kamer. (2de blad). Franco's offensief in Catalonië. (2de blad). Wellington Koo vraagt in den Volken bondsraad een embargo op vliegtuigen en benzine voor Japan. (2de blad). Het mysterie der bomaanslagen in En geland. (2de blad). Binnenland Verschillende docdelijke verkeersonge lukken. (3de blad). Sport en Wedstrijden De Rallye naar Monte Carlo begonnen. De equipe Polak uitgeschakeld. (3de en 1ste blad). deel van de rechtstreekschee verbinding van Gouda met den nieuwen autosnelweg 's GravenhageUtrecht, waarvan binnen kort ook het gedeelte tot Bodegraven voor het verkeer zal worden opengesteM en den weg naar Rotterdam. Deze pieuwe toegangsweg naar Gouda, waarvan de aardebaan in aanleg is, zal in deze gemeente aansluiten aan den Ridder van Catsweg ten Noorden van de tunnel nabij de Graaf Florisweg. Aan het andere einde wordt hij verbon den met den provincialen weg langs de Gouwe ten Zuiden van het bekende halve klaverblad. De nieuwe toegangsweg geeft behalve een rechtstreeksche verbinding met het centrum van Gouda ook een betere ver binding voor het verkeer naar den Haas- trechtschedijk en de Krimpenerwaard, om dat het groote deel van den bochtigen weg langs de Gouwe met zijn nauwe doorgang onder de spoorbaan alsmede verschillende nauwe singels in Gouda kunnen worden vermeden, zoodat hij zoowel voor het lo cale als het doorgaande verkeer van groot belang kan worden geacht. De in ons land vertoevende Zuid Afrikaansche stuoenten zijn Dinsdag in officierreceptie op de legatie van hun land te Den Haag ontvangen, waar zij werden toegesproken door den gezant van uid Afrika, Z. Exc. dr. H. D. van Broek huizen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1