VOOR ONZE ZIEKEN. BINNENLAND DINSDAG 17 JANUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD - PAG. 7 De tragedie eenei koningin. Beloften, die werden geschonden. Toen Gravin Gerald ine Apponyi, het beeldschoone meisje werd uitverkoren tot gemalin van Koning Ahmed Zogoe, van Al banië, rees voor Katholieken reeds on mid- delijk de vraag: wat gaat hier gebeuren. Zal de Kerk dispensatie geven in het hu- TreJljksbeletsel van verscheiden eeredienst (want gravin Apponyi was katholiek en Zogoe is Mohammedaan), of zal de jonge Hongaarsche, alhoewel afstammelinge van een oud, diepgelóovig katholiek geslacht, haar geloof over boord gooien en aan aVrd- sche eer en grootheid meer waarde hech ten dan aan het volbrengen van haar ge loofsplichten, die nu eenmaal strenge eischen stellen. Het probleem dat zoo bui tengewoon teer en ingewikkeld is, en nu het volle licht over deze trieste aangelegen heid is gaan schijnen, vermelden we dit droevig gebeuren, dat voor de zooveelste maal bewijst, hoe lichtzinnig vaak de hei ligste beloften worden geschonden. Het is thans komen vast te staan, zoo schrijft Francois Karma in „La Croix", dat de koning van Albanië niet voor de Kerk met Geraldine Apponyi gehuwd is. Toch mag men niet zeggen, dat Geraldine open lijk haar geloof heeft afgezworen. Boven dien is het zeker, dat er geen huwelijks voltrekking heeft plaats gehad ten over staan van eenig bedienaar van den Mo- hammedaanschen Godsdienst, want daarte gen heeft Geraldine Apponyi zich uit alle macht verzet. Er heeft dus niet anders plaats gehad dan een Burgerlijk Huwelijk; maar voor God en voot de Kerk heeft een dergelijk huwelijk geen enkele waarde; vol gens katholieke opvattingen leeft Geraldine in concubinaat. Hoe is immers de toedracht der zaak ge weest? Een agent van Sultan Zogoe is op zoek gegaan naar een vrouw voor zijn meester. Hij zocht een bruid in Amerika, Italië, Egypte en Frankrijk, doch zonder resultaat. Toen hij in Hongarije Geraldine ontmoette, heeft hij naar Tirana geseind, dat hij een goede vrouw voor den Koning gevonden had. Toen aan Ge-aldine een huwelijksaanzoek werd gedaan heeft zij onmiddellijk gezegd, welke haar bezwaren waren. „Gij weet, dat ik Katholiek ben", zoo zeide zij, „en gij zijt Mohammedaan. Er is dus een groot be letsel voor ons huwelijk; dit moet eerst geregeld zijn." Natuurlijk, hernam Koning Zogoe, ben ik bereid om alles te doen wat nood zakelijk is. Zoudt gij dan Katholiek willen wor den? Ik voor mij persoonlijk zou daartegen geen enkël bezwaar hebben, want er is zeer veel in uw Godsdienst, dat mijn instemming heeft, maar gij weet ook, dat mijn volk in opstand zou komen, wanneer ik Katholiek werd. De wereld zou zeggen, dat ik niet uit overtuiging tot het Katholicisme over ging, maar om oppo>riuniteitsredenen, om de liefde van een vrouw. Dat zou te veel bezwaren met zich brengen. Toch is het absoluut noodzakelijk, zoo vervolgde Geraldine, dat ons huwelijk zal gesloten worden in de Katholieke Kerk, ten overstaan van een priester, misschien zelfs van een Bisschop. Verder moet ik als eisch stellen, dat onze kinderen in de Ka tholieke Godsdienst zullen worden opge voed." Dat alles beloof ik u, zoo verklaarde de koning. Maar zou het wel mogelijk zijn, dat ons huwelijks voltrokken wordt in een Katholieke Kerk? Ja zeker. Welnu dan, ik beloof u dat er voor u een huiskapel gebouwd zal worden in ons paleis, gij zult een hofkapelaan hebben, die de H. Mis zal opdragen, de Sacramenten zal toedienen en alle andere Godsdienstoefe ningen zal verrichten. Zijt gij tevreden Ge raldine? Ja, antwoordde deze. Gij zult zien, Geraldine hoe verdraag zaam ik op dit punt ben. Niets zal de uit oefening van uw Godsdienst in den weg staan en ook uw kinderen die Allah u zal schenken zullen volkomen vrij zijn. Gij zult zien, dat in Albanië werkelijk vrijheid van Godsdienst bestaat." De twee voornaamste voorwaarden voor het verkrijgen van dispensatie in het hu welijksbeletsel van verschillende eeredienst (impedimentum disparitatie cultus) waren dus verzekerd. De koning had zulks uit drukkelijk en plechtig verklaard. Geraldine vertrouwde op deze groote be lofte. Hoe meer echter de groote dag naderde, hoe wantrouwender Geraldine geworden was. Zij voelde hoe zij bespied werd en heihaaaldelijk bleek, dat men haar niet ver trouwde. De toeKomstige koningin had weinig voldoening op de buitengewone weelderige feesten, die elkander in snel tempo opvolgde. Zij wilde liever alleen zijn. Daags voor het huwelijk gaf zij den wensch te kennen haar biechtvader te spre ken, dr. Andréini S.J. Later bleek, dat hij zich niet meer te Tirana bevond. Twee da gen voor het huwelijk had de minister van Binnenlandsche Zaken hem laten weten, dat hij binnen 24 uur het land moest verla ten. Per vliegtuig keerde Peter Andréini terug naar zijn vaderland, Italië. Geraldine Apponyi was aan een hevige angst ten prooi, toen zij begreep, dat zij nu geheel alleen stond. Voor het groote feest waren talrijke voor aanstaande Albaneesche persoonlijkheden uitgenoodigd; onder hen bevonden zich ook Bisschoppen, Priesters en katholieke reli- gieusen. Op het laatste oogenblik kwam de Metropolitaan Aartsbisschop van Skoetari te Tirana aan. De Apostolische Delegaat Steunregeling kleine tuinders Tot 1 Januari gold als algemeene regel, dat steun ingevolge de regeling voor klei ne tuinders aan groep B. in geld werd uit gekeerd en aan groep S in natura, met uit zondering aan hen, die reeds eerder wer den gesteund door Armenzorg. Als norm werd hierbij gewoonlijk aangehouden het werkelijk door Armenzorg uitgekeerde be drag; bleef de C-steun daar beneden, dan kon die voor de volle honderd procent in geld worden uitgekeerd. Thans is echter bepaald, dat te beginnen over de eerste steunweek van 1939, voor B-tuinders ook grootendeels de uitkeering in natura zal plaats hebben, en wel die, welke ten laste van net Departement van Economische Zaken komt; in geld wordt nu als volgt uitgekeerd: aan hen, wier theo retische netto-bedrijfsinkomsten bedragen 45, is de feitelijke vergoeding in geld 80 pet. daarvan, van 56, is het 50 pet. er van 67 is het 20 pet. Aan C-tuinders mag enkel in natura wor den gesteund. De Rijkstuinbouw-inspecteur merkt op, dat er wel bezwaren zullen zijn tegen deze regeling, maar er dient wel bedacht te worden, dat, om uiteindelijk het doel van de steunregeling te kunnen bereiken, het absoluut noodzakelijk is, dat de bedrijven in beteren staat worden gebracht. Daartoe is steun in den vorm van bedrijfsmidde len onontbeerlijk. In de practijk kan het zich voordoen, dat een tuinder aan het in geld uit te keeren percentage van het steunbedrag te weinig heeft om in zijn levensonderhoud te kun nen voorzien en dat hierin ook niet, b.v. vanwege de gemeente, kan worden voor zien. In zulk een geval van uitersten nood, waarin niet op andere wijze kan-worden voorzien, is het mogelijk, het steunbedrag, bestemd in natura te worden gegeven, ge deeltelijk in geld uit te keeren. In elk af zonderlijk geval is daartoe de schriftelijke toestemming van den Rijkstuinbouwconsu- lent noodig. Deze „verrassings-circulaire" komt wel op een heel slechten tijd. Juist nu zijn de tuindersgezinnen gebaat bij een uitkeering in geld; de uitkeering op zichzelve is toch al zoo laag (draait immers in bijna alle gevallen cm de 4 per week). Als de gemeentebesturen van de haar gegeven bevoegdheden geen ruim gebruik maken, zal er in veel gezinnen „uiterste nood" zijn, of beter gezegd, de uiterste nood ten top worden gedreven. TUINBOUW ZAL MEER STEUN VRAGEN. Stap van gezamenlijke organisaties. Naar wij vernemen, zullen de tuin bouwveilingen, vereenigd in het Cen traal Bureau, in samenwerking met de neutrale, Christelijke en R.K. tuin- bouw-standsorganisaties zich dezer dagen tot den minister Van Economi sche Zaken wenden, met een drin gend verzoek, om uitbetaling van meer steun op de tuinbouwproducten. Tot dusver heeft de steun aan den tuin bouw over 1938 een bedrag van tien mil- lioen gevorderd, wat echter naar het oor deel van de betrokken organisaties bij lange na niet voldoende zal blijken. In den zomer van 1938 is er van verschillen de producten misoogst geweest, o.a. van boonen, augurken en frambozen, waar door de prijzen wel omhoog liepen, maar de tuinders bij gebrek aan oogst weinig inkomsten genoten. Verder wordt, zooals bekend, de steun niet gegeven tot den productieprijs, maar tot een prijs, welke daar 10 tot 15 pet. onder ligt. Dit is reeds van 1933 af het geval, zoodat de bedrijven reeds jaren achtereen minder ontvangen, dan zij aan het product ten koste leggen. Hierdoor is in de tuinbouwcentra de ach terstand bijzonder groot geworden en daar komt nu bij, dat door de geweldige vorstschade van de afgeloopen weken de tuinbouwers in het eerste kwartaal van 1939 op zeer weinig inkomsten mogen re kenen. Wij herinneren er aan, dat de tuinbouw- steun over 1937 12 millioen bedroeg en dat dit cijfer óók als maximum voor 1938 was genoemd, waarvan tot nu toe tien millioen is verbruikt. Het laat zich echter aanzien, dat dit maximum niet toereikend zal zijn. RIJKSMIDDELEN. Over het geheele jaar 1938 bijna 11 mililoen boven de raming. De Rijksmiddelen hebben in December opgebracht f36.632.772, hetgeen ƒ972.459 minder is dan over December 1937 en 834.022 meer dan de raming was. Over het geheele jaar 1938 bedroeg de opbrengst ƒ440.143.673, hetgeen 3.307.772 meer is dan over 1937 en 10.918.673 meer dan de raming. PRO ARTE CHRISTIANA. De belangstelling voor de tentoonstel ling van religieuse kunst in het stedelijk museum te Amsterdam is steeds stijgen- HET VOORBEREIDEND HOOGER ONDERWIJS EN HET ALGEMEEN VORMEND M.O. EEN NIEUWE REGELING BIJ DEN RAAD VAN STATE. Ook het Montessori-onderwijs wordt hierin opgenomen. Naar wij vernemen heeft de Minister van Onderwijs een wetsontwerp bij den Raad van State aanhangig gemaakt, waar in het voorbereidend onderwijs nader wordt geregeld. In dit verband vernemen we voorts, dat daarin ook aan het Montessori-onderwijs in principe onder zekere voorwaarden het recht van eigen eindexamen zal worden verleend. Deze voorwaarden zullen bij Kan. Besluit moeten worden vastgesteld en zullen o.m. omschrijven wat van deze scholen geëischt zal worden als compen satie van de waarborgen, welke thans zijn vastgesteld voor het klassikaal onderwys. Blijkbaar betreft het hier de voorzie ning, aangekondigd in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betref fende de onderwijsbegrooting, in zake meer vrijheid bij het middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs. Deze voorzie ning is, evenals een regeling van het mid delbaar onderwijs voor meisjes, opgeno men in een ontwerp van wet tot regeling van het voorbereidend hcoger en het alge meen vormend middelbaar onderwijs, dat bij de indiening van de Memorie van Ant woord op het punt stond het departement te verlaten. PHILIPS STICHT EEN KANTOOR IN DEN HAAG. Op 30 Januari zal de Directie der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindho ven, met haar aandeelhouders in een ver gadering op haar kantoor aan de Emma- singel bijeen komen. De directie zal in deze buitengewone algemeene aandeel houdersvergadering eenige statutaire wij zigingen voorstellen. De voornaamste wijziging, die de Ven nootschap in zijn statuten wil aanbrengen is het verplaatsen van de statutaire zetel van het concern van Eindhoven naar Den Haag. De directie meent verschillende maatre gelen te moeten treffen om economische redenen, terwijl men het noodig oordeelt een nauwer contact te hebben met de re- geeringsinstellingen, gezien het internatio nale karakter, dat het bedrijf gekregen heeft. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat het hier slechts betreft een formeele vesti ging te Den Haag, waar een kantoor van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken .ge- 3 broertjes en 2 zusjes waren héél erg verkouden, maar Moeder wist raud. Zij haalde 's avonds de doos Dampo voor den dag en den volgenden morgen waren ze alle 5 weer beter. Doos 30 ct. VEREDELING VAN SIERGEWASSEN. Te Limraen wordt een instituut opgericht. Wij vernemen, dat de Vereeniging tot bevordering van wetenschappelijke sier- gewassen-vei'edeling, de Neversi, welke te Limmen reeds den Hortus Bulborum (een proeftuin voor bloembollen) en het Museum voor Bloembolenteelt bezit, heeft besloten, om daar ter plaatse tevens een veredelings-instituut te vestigen onder wetenschappelijke leiding van dr. W. E. de Mol te Amsterdam. had hem een belangrijke mededeeling van het Vaticaan overhandigd. Deze bood schap moest hij zoo spoedig mogelijk over brengen aan alle geestelijken en Ook aan de Katolieken, die door Ahed Zogoe voor de huwelijksplechtigheid waren uitgenoodigd. Op last van den H. Stoel werd het hun verboden om aan den feestmaaltijd deel te nemen. Een delegatie van genoodigden liet zich in naam van allen by koning Zogoe verontschuldigen. Waarom dit overhaast vertrek? Het was bekend geworden, 1at de koning, ondanks de plechtige belofte die hij had gedaan, or der had gegeven dat het huwelijk enkel en alleen ten overstaan van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand gesloten zou wor den. Voor Geraldine was het wellicht te laat, of misschien zelfs onmogelijk om daar op te reageeren; dat is ons niet bekend. De Mohammedanen van Albanië zijn on tevreden over deze echtverbintenis omdat Koning Zogoe, die Mohammedaan is, thans met een katholieke vrouw getrouwd is. De Katholieken van hun kant gevoelen zich bezwaard omdat ?en Mohammedaan, een jong Katholiek meisje verleid heeft om on trouw te worden aan de wetten der H. Kerk. Het Vaticaan heeft in dit opzicht tot nog toe geen enkele andere maatregel genomen, dan dat zjj aan de Katholieken verbood om deel te nemen aan het feest banket. De bladen bi achten berichten van talrijke kostbare geschenken, die in die da gen aan het paleis werden afgegeven. Geen enkel cadeau was er bij voor de kapel, die gebouwd zou worden in het paleis De hu welijksreis die oorspronkelijk naar Italië gemaakt zou worden, ging niet door. De jonggehuwden zouden zich toen naar Ame rika begeven, maar ook dit reisplan werd niet verwezenlijkt. "Ten slotte zou de Sul tan met Geraldine naar Hongarije reizen,, doch op het laatste oogenblik werd ook dit plan niet volbracht, en ten slotte bestond de huwelijksreis in een autotocht van Ti rana naar Durazzo. Ziedaar de tragedij eener koningin, die in stilte haar leed alleen draagt, nu zy ziet, dat alle schoone beloften die gedaan wer den, ydel zyn gebleken. de. Op Zondagmiddag was het aantal be zoekers zeer groot. Er werden twee rond leidingen gehouden, respectievelijk door Herman van den Eerenbeemt en Herman Walstra. Dezer dagen wordt de 2000ste bezoeker verwacht, aan wien een passend geschenk zal worden uitgereikt. Het ligt in de be doeling, dit bij iederen volgenden lOOOsten bezoeker te herhalen. VERKEERSONGEVALLEN NOVEMBER 1938. De K. N. A. C. schrijft: De door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek verstrekte voorloopige gegevens omtrent het aantal verkeersongevallen over de maand November 1938 geven een stij ging ten opzichte van het voorgaande jaar te zien. Daarentegen is het aantal dooden en gewonden gelukkig beduidend lager dan in de vorige maand. De cijfers voor de laatste zes maanden met daarachter de overeenkomstige cijfers van het vorige jaar, zijn als volgt. Uiter aard dient by deze cyfers rekening te wor den gehouden met de toeneming van de verkeers-intensiteit op de wegen sinds het voorafgaande jaar. gedood ernstig gewond Juni 66 (61) 384 (453) Juli 71 (47) 401 (390) Augustus 68 (64) 329 (471) September 68 (61) 452 (417) October 90 (47) 408 (404) November 68 (62) 365 (329) Het aantal doodelijke slachtoffers in de groote steden met meer dan 100.000 inwo ners is sedert vorig jaar gedaald. Hoeveel der ongelukken binnen de bebouwde kom men en hoeveel daarbuiten zijn voorgeval len, is uit de gegvens niet op te maken. In dit donkere jaargetijde wil de K. N. A. C nogmaals een dringend beroep doen op de weggebruikers om bij nacht, waar eenigszins mogelijk, gebruik te maken van de parkeerplaatsen of de parkeerbermen, wanneer men genoodzaakt is op den bui tenweg te stoppen. Waar geen parkeerplaat sen aanwezig zijn, plaatse men het voer tuig in ieder geval zoo ver mogelijk op den berm van den weg. Stilstaande voertuigen van eiken aard vormen op de buitenwe gen een bron van ernstig gevaar. De normale beleefdheid: Geldt zeker ook voor het "S;P sticht zal worden, en waar uitsluitend handelsbesprekingen zullen plaats grijpen. Men verklaarde ons nadrukkelijk, dat deze formeele wijziging in het geheel niet op het bedrijf zelve sloeg, daar zoowel de hoofdkantoren als de fabrieken te Eind hoven gevestigd zullen blijven. „Vooruit", AANKOOP VARKENS DOOR DE VEEHOUDERIJCENTRALE. Gelijk bekend is, was het verloop van de varkensmarkt gedurende het tweede halfjaar van 1938 over het algemeen voor de varkenshouders weinig bevredigend, doordat het aanbod vrijwel voortdurend de vraag voor binnenlandsch verbruik en voor den uitvoer overtrof. Dat de varkenspryzen desondanks vrij INTERNATIONALE BIDWEEK Terugkeer van alle dwalenden tot den eenen schaapstal. „Het Rijk der hemelen is gelijk aan een Koning, die een bruilofsmaal gaf voor Zyn Zoon" (Matth. XXII 1). En toen de eerst- genoodigden niet wilden komen, moesten de dienaren uitgaan naar de kruispunten van straten en naar de pleinen, om toch al len, die zij maar zagen, tot dat bruilofts maal uit te noodigen. En toch: hoeveel moeite kostte het om de bruiloftszaal ge heel te vullen! En sommigen, d!e de zaa) reeds waren binnengegaan, hadden ver zuimd zich te tooien met het bruiloftskleed en werden van het feestmaal uitgesloten. Wat is er onder deze gelijkenis ander» te verstaan dan de roeping tot het ware Rijk Gods, tot de ware Kerk van Chris tus! En wat in die gelijkenis is voorspeld, is uitgekomen in het voortdurende leven der Kerk, en wordt nog dagelijks vervuld: voor den een tot stralende werkelijkheid, voor den ander tot zijn droeve schade. De eerst-genoodigden voor dat Rijk Gods. de Joden, zij wilden niet komen en de uitnoodiging hebben zij, ten minste als volk, veronachtzaamd. Daarna zijn de heidenen uitgenoodigd om hun plaatsen in te nemen. Ze waren nog blind voor de Goddelijke waarheid, kreu pel in hun heidensche ondeugden, maar de uitnoodiging tot het geloof hebben zij aan vaard en hun blindheid is genezen door het stralende geloof, hun kreupelheid is gebe terd door de kracht der Goddelijke Ge nade. Maar nog is de feestzaal niet gevuld! Want tot een duizend millioen (1000.000.000) heidenen is de uitnoodiging tot het Rijk Gods nog niet doorgedron gen. En anderen, die de uitnoodiging wel heb ben aanvaard, hebben later de feestzaal zelf weer verlaten: het zijn de ruim vier honderd millioen (40C.000.000) afgeschei denen in Oost en West. Weer anderen zyn van de feestzaal uitge- stooten, omdat zy hun bruiloftskleed van de Heiligmakende Genade hebben verlo ren. Het zijn de slechte en afvallige ka tholieken. En wie zal dit aantal kunnen op geven! „Gaat dan uit naar de kruispunten der straten en naar de pleinen en dring hen toch binnen te komen, opdat de zaal ge heel gevuld worde." Laten we allen dan gedurende deze Intern. Bidweek die diena ren wezen, die door ons gebed al die dwa lenden nader brengen tot het Rijk der wa re Kerk. M. A. JANSEN, Pr. Warmond. stabiel zijn gebleven moet worden toege schreven aan de omstandigheid, dat van regeeringswege sedert geruimen tijd op groote schaal varkens uit de markt wor den genomen. Tot nu toe heeft de Nederlandsche Vee houderijcentrale buiten de normale voor den uitvoer bestemde hoeveelheid tus- schen de 50 en 60 duizend varkens in het bacongewicht (ca. 60 tot ca. 95 K.G. le vend) afgenomen, waardoor althans een scherpe prijsdaling werd voorkomen en tevens een nog sterkere druk op de zware- varkensmarkt achterwege bleef. Wij weten, dat „De Leidsche Courant" In zeer vele gezinnen een gewaaideeide huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen hulsgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk Is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, hulsgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleead. lederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van aen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7