Een beroep op Frankrijk? DINSDAG 17 JANUARI 1939 30ste Jaargang No. 9237 3)e Ccid6cHeSou^cmt Telefoon: Bedactie 15. adv. en HDonn.-iarieven zie pag. 2 telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. - Postbus 1L DU nummer beslaat uil vier bladen. V De overheid en de Jeugd „Het is de taak van de Overheid de jeugd te beschermen" constateerde een spre ker, de voorzitter van de A. J. C., op een dezer dagen te Amsterdam gehouden ver gadering van den Socialistischen Jeugd raad. Wij zijn het hiermede eens, maar.on- det een zekere "eserve. De Overheid meet de jeugd beschermen, voorzoover ouders, vrije organisatie en Kerk daartoe niei Dij machte zijn of daar bij hulp noodig hebben. Toen bedoelde spreker die bescherming van de jeugd door de Overheid nader aan duidde, noemde nij: vakopleiding, arbeids beschermende maatregelen en algemeene vorming. Vakopleiding uitstekend! Arbeidsbe schermende maatregelen prachtig! Maar: algemeene vorming een gevaarlijk ter rein voor de Overheid! De socialistische spreker zal het niet zóó hebben bedoeld, maar zijn verlangen, al dus geformuleerd, is wonderwel in over eenstemming met net verlangen van de N. S. B.! De Overheid feitelijk de Staat en diens lagere organen is niet aangewezen als opvoedster van de jeugd, kan niet de algemeene vorming ter hand nemen. „Het is de 'taak van d< Overheid de jeugd te beschermen" d.w.z. door de steunen en te stimuleeren het werk van gezin, vrije organisatie en Kerk. En hier willen wij citeeren uit „Opvoe- dings-encycliek en Jeugdorganisatie van prof. J. H. Niekel (blz. 36): „Om aan zijn bedoeling te beantwoor den, mag dan ook net jeugdwerk noch prin cipieel noch in zijn feitelijke bemoeiingen in tegenstelling kómen met dé katholieke gezinsopvoeding. Wat de beginselen be treft kan er weinig moeilijkheid zyn, om dat de eischen, die aan de school gesteld worden, m.i. evenzeer gelden vóór de jeugd beweging. Zij moet, wat haar leden en lei der betreft, geheel en al staan op katholie ken grondslag, in haar methoden en mid delen van opvoeding, haar programs van werkzaamheid zich geheel en al laten inspi- reeren door den christelijken geest onder leiding en waakzaamheid dear Kerk. Tot de rechten, welker bescherming zijn van staatswege mag eischen, behoort niet alleen handhaving van haar vrijheid, maar te vens hulp aan en effectieve bevordering van haar ook voor het algemeen welzijn be- teekenisvolle werk. Immers werkt zij wel aan de vorming van goede degelijke Ka tholieken, maar dat sluit voor haar in de vorming dier Katholieken tot nuttige leden der maatscnappij en loyale staats burgers, die met hun medeburgers samen willen werken aanden opbloei van hun gemeenschappelijk vaderland. Haar activi teit is geen politieke activiteit, wat wel het beste hier uit blijkt, dat de jeugdbewe ging één der branches of onderdeelen is der Katholieke actie, die zich als zoodanig met politieke actie niet inlaat." Ook prof. Niekel wijst in dit citaat op de taak van de Overheid, d.w.z. van den Staat, om aan de jeugdbeweging hulp te bieden en deze effectief te bevorderen. NEGRIN MET EEN GEHEIME MISSIE VERTROKKEN. LONDEN, 17 Januari. (A.N.P.). De „Daily Herald" meldt, dat de Spaansche premier dr. Negrin, naar verluidt, met een geheime missie uit Barcelona is vertrok ken. Gemeld wordt, dat hij de Spaansche grens is gepasseerd op weg naar Perpi- gnan. Er wordt een zeer groote geheimhou ding in acht genomen over zijn bewegin gen, doch men gelooft, dat hij op weg is naar Parijs om er een laatste beroep te doen op de Fransche regeering, de gren zen te openen voor de levering van wa penen aan het republikeinsche Spanje. Volgens den Parijschen correspondent van het blad wordt in Parijsche politieke kringen het denkbeeld van een dergelijke daad steeds gunstiger beoordeeld. Wanneer de Fransche Kamer vanmid dag de debatten over de buitenlandsche politiek zal houden, zal vermoedelijk deze kwestie ter sprake komen. DE WERELD IK VOGELVLUCHT BURGOS: Het offensief van Franco in Catalonië blijkt nog niet te zijn doodgeloo- pen, integendeel het verloopt voorspoedig. Zóó voorspoedig, dat Franco reeds victorie kraait in een radio-boodschap, gericht tot de Catalanen. „Geeft u over, zegt hij, want gij zijt volkomen overwonnen. Iedere te genstand is nutteloos." „Dat staat nog te bezien", antwoordt Barcelona en het mobi liseert alles wat nog te mobiliseerén is. Tegelijkertijd vallen de republikeinen on vermoeid aan in de meer Zuidelijke helft en dreigen zij het gebied van Franco eveneens in tweeën te knippen. Of dat veel uithaalt, is een andere kwestie. De „Times" geeft in een hoofdartikel een overzicht van de jongste overwinningen van de Spaansche regeering en de regee ring van Franco en van de dreiging der regeeringstroepen den spoorweg tusschen Sevilla en Burgos af te snijden. Het blad schrijft, dat het niet duidelijk is, wat de regeeringstroepen zouden v/innen met het afsnijden van deze spoorlijn, daar hun vloot te Cartagena geirnmobiliseerd is en hoewel de verovering van den spoorweg Franco eenige ongemakken zou bezorgen, verhindert niets hem troepen en voorra den over zee aan te voeren uit Noord- en Zuid-Spanje. GE.NèVE: Ook te Genève heeft men zich gisteren bezig gehouden met de Spaansche kwestie en wel in 't bijzonder met de vrij willigers. Het blijkt uit een rapport van de desbetreffende Volkenbondscommissie, dat de republikeinen al hun buitenlandsche vrijwilligers van het front hebben terug getrokken. Hoe het aan de andere zijde «■gesteld is, behoeven wij niet te vertellen. Inmiddels gaan er in Frankrijk stemmen op, om de niet-inmengingsoverkomst, wel ke toch een paskwil is, op te zeggen en Barcelona te gaan helpen Italië heeft Frankrijk reeds gewaarschuwd, om niet bc-tzelfde te doen als wat Italië zich ver oorlooft, want dan zou Italië erg boos wor den. LONDEN. In Engeland zijn op ver schillende plaatsen bomaanslagen gepleegd op eiectrische centrales. Men veronderstelt, dat deze bomaanslagen gepTetgd zijn door hét onwettige Iersche républikeiri'sche le ger, met-het doel -wanordelijkheden te stichten en daarvan te profiteeren. In het 'rustige Engeland is een dergelijke acti«> een heele Sensatie! WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN EEN KRUIS IN DE RAADSZAAL? De Anti-Rev. „Rijnlandsche Courant" wijdt aandacht aan de bespreking, eenige weken geleden in ons blad opgenomen over de al of-niet wenschelijkhéid van het op hangen van een Kruis in de Raadszaal. Met instemming vermeldt het blad ons standpunt: „De Leidsche Crt." spreekt zelfs openlijk uit dat men het niet juist zou achten een voorstel, als in Voor hout gedaan werd, aan te nemen in gemeenten met een geringe R. K. meerderheid. Voor Voorhout zelf, dat inderdaad zeer overwegend R. K. is, laat men de zaak aan het oordeel van den Raad over. Zoo is het inderdaad. Slechts even de onjuistheid aanstippend, welke ons in do schoenen wordt geschoven! „dat voor een dieper beleven van het Christendom het ambtsgebed, ook voor den R. Katholiek van grootere beteekenis, dan het aan wezig zijn van een kruisbeeld", citeeren wij de „Rijnlandsche Courant", waar deze ons standpunt deelt: Het is een onschatbaar voorrecht, dat er in ons goede vaderland nog een be langrijke meerderheid gevonden wordt, die zich ook in het staatkundig leven naar Gods Wet wil richten en Christus wil eeren. In dit oDzicht is er tusschen den ge- loovigen Katholiek en den geloovigen Protestant geen verschil. En nu zou het toch buitengewoon te betreuren zijn als de wijze waarop men dit begeert te doen, aanleiding zou geven tot een onverkwikkelijk ge- twirt tusschen verschillende christe lijke groepen, die juist in deze be nauwende dagen zich nauwer dan ooit aaneen behooren te sluiten. AANVAL VAN DE JAPANSCHE TROEPEN. KIOEKIANG, 17 Jan. (A.N.P.). Maan dagochtend hebben de Japdnsche troepen een aanval gedaan op de Chineesche troe pen in de Loesjan-bergen. De Japannee'en hebben 3000 Chineezen omsingeld. De Chi- neezen lieten 60 dooden op het slagveld achter, aan Japansche zijde werden geen verliezen geleden. Luchthaven Holland en de houding van Rotterdam Bij het Tweede Kamer-debat over de vraag of en zoo ja waar een Centrale Luchthaven voor Nederland zou moeten worden aangelegd, is ten slotte als de meening der Tweede Kamer naar voren gekomen, dat Schiphol niet als Centrale Luchthaven kan worden beschouwd. De Kamer liet echter de Regeering geheel vrij te beslissen of deze een waarlijk Centrale Luchthaven wilde of dat Amsterdam en Rotterdam ieder een eigen internationaal vliegveld zouden krijgen. Blijkens de schriftelijke mededeeling van den Minister van Waterstaat was er behal ve de kwestie van de bodemgesteldheid te Leiderdorp, die naar de Minister bij het de bat opmerkte, niet van overwegende be teekenis was, slechts één motief waarom de Minister het aanvankelijk plan Leider dorp had laten varen en Schiphol tot Cen trale Luchthaven had willen bestemmen. Dat was de houding van de Gemeente Rot terdam in verband met onzen luchtafweer. De Minister van Defensie had aan deze Gemeente gevraagd om onmiddellijk te mógen beschikken over een deel van de ter reinen van Waalhaven. In afwachting van den aankoop door het Rijk van Waalhaven wilde Defensie aldaar enkele vliegtuig- loodsen oprichten. Toen is geschied, wat ieder rechtgeaard Nederlander in dezen tijd van oorlogsdrei ging voor onmogelijk zou houden. Deze terreinen zijn toen alleen ter be schikking gesteld onder voorwaarde, dat Rotterdam vrijheid zou ontvangen een eigen vliegveld in te richten en wel in den Polder Zestienhoven. Dit standpunt werd zelfs na de bange dagen, van Septem ber j.L star volgehouden. Uit de recente mededeelïngen van B. en W. aan den Rotterdamschen raad is ge bleken, dat zelfs thans nog het Defensie- belang van ons land, met name dé moge lijkheid om snel ovet een luchtvaartterrein te beschikken ter afweer van vijandelijke luchtaanvallen, achtergesteld wordt bij den wensch, dat naast Schiphol Rotterdam een eigen secundair vliegveld zou krijgen. Afgezien van het voordeel, dat Rotterdam er zelf bij zou hebben als zij in haar on middellijke nabijheid en zoo spoedig mo gelijk- een behoorlijken luchtafweer zou hebben en afgezien van de vraag of het wezenlijke beiang van Rotterdam niet meer gediend is met een werkelijke cen trale vliegveld te Leiderdorp dan met een vliegveld te Rotterdam, dat toch altijd een vliegveld van den tweeden of derden rang moet blijven, wordt thans de nood zakelijkheid voor Defensie om Waalhaven te bezitten, gebruikt om een eigen vlieg veld af te dwingen. Ik acht zulks, gezien de critieke situatie, waarin West Europa verkeert, onverant woordelijk.. Daartegenover moet ik roemen de houding van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en naar ik meen ook die van het Vliegveld-comité te Rotterdam, welke zich op het standpunt stelden, dat Schiphol niet voldoende centraal gelegen was om een centrale luchthaven te kunnen zijn, maar welke verder de beslissing aan de Regeering lieten over de vraag of Lei derdorp daartoe bestemd zal worden of niet, of dat naast Schiphol een secundair vliegveld in den Polder Zestienhoven zal worden gesticht. Het is wel zeer te hopen, dat de Gemeen te Rotterdam spoedig op loyale wijze zal toonen, dat zij voldoende waard en waar dig is, dat met haar als tweede stad des lands rekening wordt gehouden bij de in Nederland te volgen luchtvaart-politiek. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden heeft met groot genoegen gecon stateerd, dat in de vergadering, waar alle Kamefs van Koophandel in Zuidholland vertegenwoordigd waren, deze Kamers, met uitzondering van Gouda, de Regeering er op hebben gewezen, dat Schiphol nimmer. Leiderdorp wel de centrale luchthaven kan zijn. De Rijnstreek en daarmede ook Leider dorp is nu eenmaal het centrum van het land. Wanneer men van hieruit op de kaart een cirkel trekt met een straal van 50 K.M., dan ervaart men, dat in dit cen trum bijna de helft van Neerland's bevol king woont. Deze omstandigheid kan niet worden verwaarloosd en met deze gunstige ligging zal dan ook noor mijne meening uiteindelijk door de Regeering rekening ge houden moeten worden. Deskundigen -van naam. bepleiten, dat zoowel het algemeen landsbelang, als de gezonde ontwikkeling van het luchtvaart- verkeer eischen, daf de centrale luchthaven te Leiderdorp moet komen, in de Rijnstreek, het centrum van de stad Holland. D. TEN" CATE BROUWER, voorzitter Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland De verduisteringsproef op a,s. Donderdag EENIGE RAADGEVINGEN. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming schrijft ons: Naast de vele wenken en aanwijzingen welke door onze afdeelingen reeds worden verstrekt is het, met het oog op de alge- heele verduisteringsoefening op 19 Januari a.s. in de provincie Zuid-Holland dienstig voor de bevolking om aan de volgende aanwijzingen nog de noodige aandacht te besteden De bedoeling dei verduistering in tijden .van gevaar is, te verhinderen dat vijan delijke vliegers hun doel kunnen vinden. Hiertoe moeten in alle gebouwen, hui zen, schuren enz. het uitstralen van licht en de zichtbaarheid van vensters worden tegengegaan. Bijzondere zorg moet besteed worden aan de achterzijde van het huis en de dak vensters. Gordijnen, blinden, rolluiken, jaloezieën moeten worden gesloten. Voor de vensters vormen overgordijnen "van zware stof een goede afsluiting. Deze gordijnen moeten zco hoog- mogelijk wor den opgehangen, - zoodat zij aan de boven zijde geen licht doorlaten. Ook moeten zij zóó lang zijn, dat zij tevens aan de onder zijde goed afsluiten. Aan de zijkanten kunnen zij bijv. met punaises worden vastgezet. In het midden worden zij met een groote overlap over elkaar geslagen -en zoodanig vastgezet, dat zij niet door .tocht kunnen worden geopend. Bij het ontbreken van dergelijke over gordijnen verdienen rolgordijnen van dichte donkere stof of van dik donker blauw of zwart papier de vcorkeur. De rol waaraan deze gordijnen zijn bevestigd, moet zoo hoog mogelijk worden aange bracht Is het gordijn neergelaten, dan moeten de zijkanten met punaises o.m. zijn vastgemaakt of door laten afgesloten. Kleine vensters, vensters in deuren en openingen in buitenmuren, zooals lucht roosters kunnen goedkoop en afdoende met triplex, stroobord (carton) worden 'afgeschermd. Ook kan een goede afscher ming worden verkregen door het blauw verven van kleine vensters. Bovenlichten kunttéri met zwart of donkerblauw papier worden beplakt. Vooral móet ook de noo dige aandacht worden gewijd aan W.C.- raampjes, dakvensters, op binnenplaatsen uitkomende raampjes, glazen dakpan nen e.d. Wanneer de buitendeur open is mag geen licht uitstralen. Zorgt dus dat op zulk een cogenblik nooit de deuren van ver lichten kamers open zijn of dat het gang licht brandt. U kunt licht-uitstraling ook voorkomen dooi uw tochtdeur licht-dicht te bekleeden of, als u geen tochtdeur heeft een donker gordijn op eenigen afstand van de deur op te hangen. Dan mogen tochtdeur of gordijn nooit tegelijk met de buitendeur open zijn. In dien er in deze kleine ruimte een lamp aanwezig is dan moet deze natuurlijk vol komen worden afgeschermd. Vindt, niettegenstaande voormelde af schermingsmaatregelen. toch nog licht- doorstraling door (onvoldoende dikke) vensterbedekking plaats, dan zal nage gaan moeten worden in hoeverre dit be zwaar is op te heffen door de lichtpunten te omgeven met afscherm-apparaten, als bijv. zelf gemaakte hulzen van onbrand baar materiaal, dat ook opzij geen licht doorlaat. Ook in gangen en portalen zal men met de afscherming van het lichtpunt zelf veel kunnen bereiken. Stel deze maatregel niet uit tot den avónd zelf. Maak ze tevoren reeds klaar en overtuig u ook zelf op straat of in den tuin of geen enkele lichtschijnsel meer uit uw huis schijnt. Het dagelijksch leven moet in huis zooveel mogelijk gewoon doorgaan. Laat uw kin deren op dezelfde wijze als anders hun huiswerk verrichten. Maak niet speciaal van dien datum uw uitgangsavond. Blijf, indien ge niet zeer dringend op straat moet zijn, rustig thuis. Zorg dat uwe kin deren dezen avond niet op straat gaan; zij hebben er niets te maken, terwijl het gevaar van verkeersongelukken grooter wordt. Zorg in huis te hebben een eiectrische zaklantaarn, welke blauw afgeschermd is. Richt deze zaklantaarn nooit anders dan naar den grond. HET ZOEKEN NAAR DE LEONIDAS 1. IJsbrekers onverrichter zake teruggekeerd De ijsbrekers „Daniël" en „Wilhelmma Goedkoop" zijn heden in de Amste.;dam- sche haven teruggekeerd. Zij hebben eenige dagen op het IJsselmeer gezocht naar het tankschip „Leonidas" I, dat be hoorde tot het convooi van drie schepen, dat bij Hindeloopen in het ijs heeft vast gezeten. Twee der vaartuigen konden wor den bevrijd doch van de „Leonidas" I werd geen spoor ontdekt. Ook de ijsbrekers hebben het schip niet kunnen vinden, zoodat men nu als zeker aanneemt, dat het is gezonken. Zooals men weet bevond zich niemand m?er aan boord. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Franco's opmarsch in Catalonië. Een radioboodschap tot de Catalanen. (2de blad). De Volkenbondsraad behandelt de vrij- willigerskwestie in Spanje. (2de blad). Hongarije zoekt steun bij Hitier. (2de biad). Bomaanslagen op eiectrische centrales in Engeland. (2de blad). Binnenland Vooruitgang in den stand der Rijksmid delen. (2de blad). De steun aan den tuinbouw. (2de blad). Wijziging in de electriciteitstarieven. (lste blad). Te Den Helder heeft een vader zijn kind van drie maanden doodgeslagen. (3de blad). Motorschip te Breskens tijdens den storm losgeslagen, waarbij de schipper verdronk. ((3de blad). HET JAPANSCHE ANTWOORD AAN DE MOGENDHEDEN. TOKIO, 17 Jan. (A.N.P.). Domei meent te weten, dat het antwoord van Ja pan op de nota's van Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten in hoofdzaak de volgende punten zal bevatten: 1. Japan weigert de kwesties van het Verre Oosten voor een internationale con ferentie te brengen. 2. Japan is bereid in directe onderhan delingen te treden met de belanghebben de mogendheden, op voorwaarde, dgt zij het beginsel aanvaarden van een volko men bevrijding der Oostersche rassen dooi de afschaffing van het semi-kolonialc sta tuut in China en de toekenning aan alle personen van Oostersch ras van de vrij heid te wonen en zich te verplaatsen, een volledige vrijheid van handel ter wereld door de liquidatie van de bestaande oeco- nomische blokken en de opheffing van douanegrenzen, van een gepaste verdee ling der hulpbronnen door een vrije toe lating tot de grondstoffen en de voor de landsverdediging noodige producten. Het artikel besluit: Indien deze voor stellen worden aanvaard, zullen de oorza ken. voor de onzekerheid en bezorgdheid van Engeland en de vereenigde Staten, d.w.z. de door de oeconomische verbinding tusschen Japan en China aan hun activi teit opgelegde beperkingen, ophouden te bestaan. HET ANTWERPSCHE STADION ZWAAR BESCHADIGD. ANTWERPEN, 17 Januari (A.N.P.). In den nacht van Maandag op Dinsdag is tengevolge, van den zwaren storm meer dan de helft van het dak der kleine tri bune op het Antwerpstadion, waar 19 Maart a.s. de ontmoeting België-Nederland zal worden gespeeld, weggeslagen. Vele platen zijn honderden meters van de tri bune af terechtgekomen. De achter het hoofdveld gelegen oefenterreinen zijn zwaar beschadigd: sommige platen zitten een meter diep in den grond. Gelukkig is het hoofdveld geheel gespaard gebleven. Hedenmorgen is onmiddellijk een aan vang gemaakt de schade te herstellen. Het is zeker, dat deze werkzaamheden voor half Maart beëindigd zullen zijn. Het Katholiek Ccmilé van Actie „Voer Gcd" schrijft ens Kêll.cEiel: van c!e deed Indien alle kalkcliekcn, of zelfs maar het mecrer.deel der katholieken werkelijk katholiek hardelc'en, zcuc'en spoedig alle niel-ketholieken ka'.holick werden. Kardinaal Faulhaber.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1