STADS NIEUWS Ingrijpen der Justitie tegen het Nationale Dagblad. ZATifvnG 14 JANUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 c Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten '0 cent per week; f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al téén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? ZACHTER. De Bilt seint: Verwachting: Voor het geheele land: Zachter weer, zwaar bewolkt tot betrokken met nu en dan regen, matige, later toenemende wind, uit Zuidelijke richtingen. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: na mist, Z. W. matige wind, 3 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, Zuidelijke zwakke wind, 2 gr. C. De Bilt: nevel, Z. Z. O. zwakke wind, 1 gr. C. Groningen: mist, Z. W. matige wind, 1 gr. C. Maastricht: betrokken, Zuidelijke zwakke wind, 4 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie, welke gisteren nog op de Noordzee lag, trekt thans Noordwaarts af. liet centrum ligt voor de Noorsche kust. In geheel West-Europa en over den ge- heelen Atlantischen Oceaan is de lucht druk thans laag. Hooge luchtdruk wordt alleen nog op de Balkan, ver in Oost- Europa en over Groenland aangetroffen. De depressie-activiteit op den Atlantischen Oceaan is zeer toegenomen. Verschillende centra worden er aangetroffen, ook in de omgeving van de Azoren is de luchtdruk laag geworden. Er waait daar een Zuid wester storm. Over de Britsche Eilanden en over onze omgeving ligt een rug van hoogere luchtdruk en als gevolg van den rustigen helderen nacht kwam hier van nacht plaatselijk lichte vorst voor. Ook in Midden-Europa lag vanmorgen een ge bied van lichte vorst, in Oost-Europa, Fin land en Scandinavië is de vorst echter aan zienlijk afgenomen, terwijl in Frankrijk het weer zacht geworden is als gevolg van door de versterkte depressie-activiteit aan gevoerde warme lucht uit het Zuid-Wes ten. LUCHTTEMPERATUUR. 1.9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamidag 4.41 uur tot Zondagmorgen 7.35 uur; van Zondagna middag 4.43 uur tot Maandagmorgen 7.34 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op' Zondag 15 Jan. voorm. 10.35 en nam. 11 uur; op Maandag 16 Jan. voorm. 11.45 uur. Maan op 3.35 uur Zondagnacht. Maan onder 12.25 uur Zondagmiddag. Maan op 4.35 uur Maandagnacht. Maan onder 13.06 uur Maandagmiddag. Van onze Adverteerders HEROPENING RIJWIELHANDEL MERCURIUS". Vandaag heeft de heropening plaats ge had van den rijwielhandel „Mercurius", Pieterskerkgracht 2a2b. De heer v. Hee- ringen en meer speciaal zijn zoon heeft weer bezit genomen van de oude zaak, wel ke tegelijkertijd een grondige restauratie heeft ondergaan. Een 25-jarige ervaring op rijwielgebied staat hier den klant ten dien ste. Een fraaie cullectie rijwielen, in duur dere en goedkoopere prijzen, maar alle in goede kwaliteiten is voorradig met aller lei benoodigde onderdeelen. Door de aan de zaak verbonden reparatie-inrichting wor den de klanten bovendien ten zeerste ge baat. 'n Tiental dagen geleden kreeg de Leid- sche recherche opdracht een onderzoek in te stehen naar aanleiding van de opname van enige artikelen in het National? Dag blad. Hieruit bleek reeds, dat een vervolging aanhangig was gemaakt tegen het Natio nale Dagblad c.q. tegen de(n) schrijver(s) van de gewraakte artikelen. Het betrof hier de reeds eerder door ons gesignaleerde artikelen in de num mers van Vrijdag 23 eu Donderdag 29 December. Op Vrijdag 23 December werd onder den titel „Het hemeltergend vonnis. Aan de marechaussee!'' o.m. geschreven deze af schuwelijke, beleedigende laster: Gij, Marechaussee, hebt gestreden te gen .iidchtige misdadigers. Een ervan is verdacht van verduistering, oplich ting, valschheid in geschrifte. Hij was te machtig in dezen staat! De boeien die gij aanlegdet ter beveiliging van het Nederlandsche volk werden ver broken. Velen wildet gij vervolgen wegens verduistering ten koste der allerarm sten van ons volk: jeugdwerkloozen! Twee daders hebt gy de boeien aan gelegd: hun boeien werden verbro ken. Twee geestelijken wildet gij vervol gen. Zij misbruikten vijf kinderen. Men ontzette u uit uw ambt. Gij werd overgeplaatst, niet ter beveiliging van ons volk. Neen, de onverlaten zijn vrij! Onder de opschriften: „De eer der na tionale jeugd, Vijf minderjarigen zijn in Oss straffeloos misbruikt", werd in het nummer van 29 December o.m. deze schandelijke ophitsing tegen de Katholie ken en tegen de priesters geschreven: De ware anti-papisten in Nederland zijn niet zij, die de waarheid willen blootleggen, maar zij, die de waarheid willen onderdrukken en dat zijn mi nister Goseling en de Roomsch-Ka- tholieke Staatspartij, die met een pries terkleed en nog wel met een dat niet vlekkeloos is, die schandalen, die bin nen de interessesfeer der Staatspar tij gebeurd zijn, willen bedekken. Voor beide artikelen heeft mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdredacteur van het Nationale Dagblad, zich verantwoor delijk gesteld. Mede is een onderzoek ingesteld naar een artikel in het nummer van 4 Januari, waarin geschreven weïd over: „De zeden- misdrr'ven in Oss. Methoden van het po litieke Katholicisme". Of naar aanleiding hiervan justitioneel optreden gewenscht is, kon nog niet worden gezegd. Het on- derz'ek daarcmtrent is nog gaande. Als gevolg van bovengenoemde vuil schrijverij, welke door de Justitie in hooge mate beleedigend wordt geacht voor den Minister van Justitie en de R. K. geeste lijkheid, is de Justitie thans krachtiger te gen dit dagblad opgetreden door n.l. de rotatiepers, waarop de krant werd ge- druk', onklaar te maken. Dit is gistermiddag geschied. Omstreeks 4 uur n.l. hebben de rech- ter-commissaris bij de Haagsche Recht bank, jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen en de substituut-officier van Justitie bij de Haagsche Rechtbank mr. N. S. Hoekstra een bezoek gebracht aan de drukkerij van de Stichting., Nationale Pers", gevestigd in de voormalige drukkerij v/h. v. Nifte- rik aar. de Kaiserstraat alhier. De Justitie was vergezeld door de in specteurs der Leidsche recherche en eenige recheurcheurs van dezen dienst, alsmede van een deskundige uit den Haag voor het onklaar maken der rotatiepers, waarop het „Nationale Dagblad" en „Volk en Vaderland" worden gedrukt. Zonder eenige moeilijkheden te onder vinden ging de Justitie over tot het weg nemen van de inktbakken uit de eenig aanwezige rotatiepers, welke vitale on derdeelen der machine wel heel moeilijk te vervangen zijn door andere. Toen het bezoek der Justitie plaats vond, draaide de pers juist het Nationale Dagblad van gisteren. Er was reeds een groot deel afgedraaid, doch de ners werd onmiddellijk stopgezet, zoodat de editie niet geheel kon afgedraaid worden. De mogelijkheid blijft intusschen open, dat het Nationale Dagblad en Volk en Vaderland vandaag ergens anders ver schijnen. En daartegen treedt de Justitie ook niet op, omdat onze wetgeving niet het verbod van verschijnen van een blad kert In dezen zin zou het onklaar maken zelfs niet te beschouwen zijn als een straf maatregel, doch slechts als het in beslag nemen van het corpus delicti. Toen de inval der Justitie plaats vond, was de heer Rost van Tonningen niet aan wezig. Hij vertoefde te Utrecht, werd te lefonisch door de kameraden gewaar schuwd en was nog op de drukkerij voor dat de Justitie vertrok. Per auto werden de uit de rotatieoers weggenomen inktbakken naar het politie bureau overgebracht, vanwaar ze heden naar Den Haag zijn vervoerd. Naar wij verder vernemen zou het Na tionale Dagblad, voorbereid op 'n derge lijk te verwachten gebeuren, reeds maat regelen hebben genomen, om het blad elders te doen drukken. Daartoe zou reeds elders in de stad een rotatiepers zijn opge steld. Inmiddels was ook reeds een Hinderwet- De gaatjes in de ruiten der Duitsche gebouwen MEDEDEELING VAN DEN REGEERINGSPERSDIENST. Waarschijnlijk vormden kiezelsteentjes uit katapult één der „schoten". De regeeringspersdienst meldt: In verband met overdreven berich ten over aanslagen, welke tegen Duit sche diplomatieke en consulaire ge bouwen hier te lande zouden zijn ge pleegd, wordt hier het voorloopig re sultaat medegedeeld van het onder zoek, dat door de justite naar de ge melde feiten wordt ingesteld. Er is niet geschoten door een ruit van het Duitsche gezantschapsgebouw te Den Haag, doch van een belendend perceel, ge deeltelijk bij het gezantschap in gebruik en van buiten als zoodanig niet herken baar Er bevond zich tijdens het schieten, dat laat in den avond of des nachts moet heb ben plaats gehad, niemand in bedoeld ge deelte van het huis, waarin de kogel ge vonden is en deze zou, ware er wel iemand in geweest, geen doel getroffen kunnen hebben, daar hij, een baan van onder naar boven volgende, door het allerbovenste gedeelte van het raam (3.65 M. boven den vloer) is gegaan en na blijkbaar afgestuit te zijn tegen een houten beschot, hetwelk het bovenraam afdekt, omlaag is gevallen. Het projectiel had zoo weinig kracht, dat het nauwelijks sporen op het beschot heeft achtergelaten. Ten aanzien van het in Amsterdam ge beurde kan worden medegedeeld, dat niet het Duitsche consulaatsgebouw, doch de elders gelegen particuliere woning van den kanselier getroffen is. Na deskundig onderzoek is gebleken, dat noch een kogel noch eenig metaalspoor op de ruit te ontdekken viel en dat, mede in verband met de richting van inslag die neerwaarts, niet opwaarts wasnaar met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid moet worden aangenomen, het gat veroorzaakt is door een met kracht tegen de ruit geslingerd kiezelsteentje, afgescho- een uit een jongenscatapult. In dit verband kan nog worden medege deeld, dat de politie den laatsten tijd klachten ontving over baldadigheid van jongens, die in dat stadsgedeelte met ka tapulten ruiten vernielden. ENGELSCH COMMENTAAR OP DUITSCHE CAMPAGNE. In een commentaar op de Duitsche cam pagne, die thans tegen Nederland geveerd wordt, schrijft de diplomatieke correspon dent van Reuter, dat officieele kringen in Londen niet verontrust zijn. Ofschoon ge ruchten over „de volgende beweging van Hitier" wijd verspreid zijn, waarbij afwis selend Roemenië, Polen, het Memelgebied, Danzig, Nederland en België worden ge noemd, keurt de Britsche meening het af, wanneer de zenuwspanning vergroot wordt door officieele bekendheid te geven aan ieder schrikaanjagend bericht. De po litiek, die ten gevolge heeft, dat geheel Europa op heete kolen wordt gehouden, wordt betreurd, of nu het resultaat is een in het geheim voorbereide militaire actie in de eene richting, dan wel een openlijke economische druk in een andere richting. De positie va nEngeland ten opzichte van Nederland is niet gedefinieerd in formeele verdragen, gelijk dat met België het geval is. Aan den anderen kant brengen de historische banden tusschen Engeland en Nederland, te zamen met de aardrijkskundige lig ging van Nederland, de belangen van de beide landen nauw tot elkander. In officieele kringen heeft men geen be vestiging gekregen van den gemelden he- vigen Duitschen economischen druk op Nederland, terwijl men het in hooge mate onwaarschijnlijk acht, dat eenigerlei actie aan dit front geriskeerd zou worden. (Noch voor het een noch voor het ander bestaat trouwens eenige redelijke aanlei ding!). Reeds in November gaatje in consulaats- raam te Rotterdam. Naar eerst thans wordt medegedeeld is ook m het Duitsche consulaatgebouw te Rotterdam ongeveer half November een gaatje in een der ramen aangetroffen. Het gat is gevonden in de bovenruit van een der vensters pp de eerste verdieping aan de achterzijde. Vermoedelijk is het veroorzaakt door een schot uit een flobertgeweer. Nader meldt men: De aangifte van de vernieling van een ruit in de achterzijde van het gebouw van het Duitsche consu laat is geschied op 15 November. Bij het onderzoek, door de politie ingesteld, is ge bleken, dat de ramen van Nederlandsche omwonenden beschadigingen van denzelf den aard vertoonen. Daar de gaten, die moeten gemaakt zyn door kogels uit een windbuks, overal voor kwamen in ramen aan de achterzijde, moet uit de zich daar bevindende tuinen gemikt zijn. De politie, die een onderzoek heeft in gesteld, heeft niemand kunnen ontdekken en denkt aan kwajongens. Jongens operee- ren heel veel met windbuksen en zonder dat er opzet in het spel is, raken zij ge makkelijk een anders eigendom. vergunning voor de inrichting van een nieuwe drukkerij zijn aangevraagd voor een perceel in de Koppenhinksteeg. De verbouw hiervan is echter nog niet ge reed. DE BEVOLKINGSCIJFERS OVER 1938. EEN TOENAME VAN BIJNA DUIZEND INWONERS. De loop der bevolking over het jaar 1938 geeft het volgend beeld: Bevolking op 31 December 1937: 37.114 m., 38.936 vr., totaal 76.050. Vermeerdering door: a. geboorte 767 m., 720 vr., totaal 1487; b. door vestiging 1949 m., 2370 vr., totaal 43.19. Totale vermeer dering 2716 m., 3090 vr., totaal 5806. Vermindering door: a. overlijden 270 m., 302 vr., totaal 572; b. door vertrek 2026 m., 2246 vr., totaal 4272. Totale ver mindering 2296 m., 2548 vr., totaal 4844. Verschil tusschen de geheele vermeer dering en de geheele vermindering: 420 m., 542 vr., totaal 962. Totaal aantal inwoners: 37.534 m.. 39.478 vr., totaal 77.012. Aantal voltrokken huwelyken 628 (v. j. 620); aantal ingeschreven echtscheidin gen 35 (v. j. 38). MIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Voor de eerste maal kwamen de leden van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde gisteravond in de plechtig hooge kamers bijeen van het Snouck Hur- gronjehuis aan het Rapenburg, den nieu wen zetel van de instelling. De voorzitter, prof. dr. Jan de Vries, her innerde in zijn openingswoord er aan, dat men in 1850 voor het eerst in het Nut van 't Algemeen vergaderde, waar men 88 jaar zou gevestigd blijven. Wel was deze be huizing niet in overeenstemming met de waardigheid van de vereeniging, maar het was loch met een gevoel van weemoed, dat men afscheid nam. Spreker hoopte dat de Maatschappij in dit nieuwe gebouw tot nog grooter bloei zou komen. Aan dezen avond had men gemeend een eenigszins feestelijk karakter te moeten geven. Onmiddellijk na de mededeelingen van het bestuur ving mej. O. J. van Eek aan met een voordracht van gedichten van Nederlandsche letterkundigen en leden van de Maatschappij. Hierna bezichtigde men de nieuwe bestuurskamer die in te genstelling met de andere vertrekken mo dern is ingericht. Vervolgens werd het woord verleend aan prof. dr. C. H. van den Heever. Ook thans sprak prof. Van den Heever over de Afrikaansche taal en letterkunde. Op hel- deie wyze gaf hij een kort overzicht van het ontstaan van de taal. De strijd was moeilijk. Het Afrikaansch moest zich be wegen tusschen de Engelsche hooghartig heid en de pedante onverschilligheid van schoolvossen, die zelf het Nederlandsch niet goed meer konden spreken. Aanvankelijk lag het zwaartepunt op het platteland, later meer in de steden. De taal, in de velden gegroeid, diende zich aan die steden aan te passen. De woorden, die in het tekort moesten voorzien, wer den aan het Nederlandsch ontleend; aan den anderen kant lette men op dat geen Anglicismen in de taal slopen. Prof Van den Heever schetste hierna hoe de letterkunde langzaam tot ontwik keling was gekomen. Na 1920 groeide de belangstelling voor de persoonlijke erva ring en voor de problemen van den tijd en het individu. Er is nu in de Zuidafri- kaansche jeugd een geest van voortva rendheid, een bereidheid om aan te pak ken. De voorzitter bracht den spreker dank en sprak er zijn vreugde over uit, dat het Afrikaansch het Nederlandsch noodig heeft. Het bestuur zal een commissie in stellen, die zich voorstelt denAfrikaan- ders raad te geven en voorts zelf gebruik te maken van de gegevens die in het Afri kaansch aanwezig zijn. Voor een zeer belangrijk punt vroeg spreker nog de aandacht. In de bloemle zingen voor de schooljeugd zijn enkele en altijd dezelfde Zuidafrikaansche ge dichten opgenomen en er bestaat geen kans om ooit eens iets anders te lezen. Het ware wenschelijk dat men een Centrale Bibliotheek stichtte voor de Zuidafrikaan sche literatuur, te beheeren door de Maat schappij der Letterkunde. Spr. verzocht prof. Van den Heever de vraag te willen overbrengen of het niet mogelijk zou zijn tot uitwisseling van Ne derlandsche en Zuidafrikaansche boeken te komen. Dan eerst zal het mogelijk zijn meer belangstelling te wekken. Prof. De Vries besloot, den wensch uitsprekende, dat het Zuidafrikaansche beek spoedig even gemakkelijk zijn weg in Nederland zou vinden als de Vlaamsche geschriften. Tenslotte droeg mej. Van Eek nog eenige gedichten voor, waarna de zitting werd opgeheven. MOEDERCURSUS. De Moedercursus voor moeders en voor jonge meisjes van 18 jaar en daarboven begint a.s. Dinsdagavond te 8 uur. Hij omvat 7 lessen op 7 achtereenvolgende Dinsdagen. De cursus wordt niet gegeven in het jeugdhuis, aan de Haagweg, maar in de Gymnastiekzaal van de R. K. School Potgieterlaan 7 recht tegenover het kerkje aan den Haagweg. Degenen, die de kleine bijdrage van 10 cent per les niet kunnen beta .en. zijn toch welkom. Men kan zich nog aanmelden aan het klooster Haagweg 13. VER. „KATHOLIEK LEIDEN" Tweede avond R.K. Winterprogram morgenavond 15 Januari Een dringend verzoek doen wij bij voor baat op alle bezoekers, eri dit is: komt op tijd!!!! Vóórbespreken der plaatsen bij fa. Hui- bers. Verder in de vestibule Gehoorzaal Zondagmiddag van 12 uur. Programmaboek voor 2 avonden ver krijgbaar bij fa. Huibers, fa. Geijer, bij het plaatbespreken en zoo noodiè 's avonds aam de zaal. HET DIACONESSENHUIS IN 1937 Voorshands geen tarief verhooging 3e kl. Van de zijde van het Diaconessenhuis al hier vernemen wij, dat het aantal verpleeg- dagen in het afgeloopen jaar bedroeg 40754. Het aantal patiënten dat werd opgenomen beliep 1976, terwijl 1216 operaties werden vrrricht. Voorts werd ons medegedeeld, dat het be stuur besloo de voorgenomen tariefsver- hooging voor de 3e klasse van 2.50 op 3 per dag, in verband met gerezen moeilijk heden, voorshands geen ingang te doen vin den. APOTHEEK „TOT HULP DER MENSCHHEID". Naar wij vernemen, is de apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48 al hier, overgenomen dooi de N.V. Vereenig- de Nederlandsche Apotheken. De apotheek zal onder de nieuwe leiding op denzelfden voet worden voortgezet. AUTÓBELASTING-TAXATIE. In het begin van elk jaar dient men, ten behoeve van den aanslag in de Personeele Belasting, de waarde van zijn auto op te geven. Bij de schatting dezer waarde doen zich voor den ondeskundigen particulier vele moeilijkheden voor; te hooge aangifte kost hem onnoodig hooge belasting, te lage aan gifte wordt gestraft met boete en boven dien komt er nog de moeilijkheid bij, dat de prijzen van de wagens onzeker zijn, het geen de taxatie voor een niet-deskundige nog lastiger maakt. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen, laat de A.N.W.B. ook dit jaar weer, te beginnen met 21 November a.s. tot einde Januari 1939, voor zijn leden in vele plaat sen van ons land zitting houden door een expert, wiens waardeschatting, naar de er varing geleerd heeft, practisch door de be lastingautoriteiten aanvaard wordt. A.N. W.B.-leden kunnen, na voorafgaande aan melding, tegen betaling van een geringe taxatie-vergoeding, daar hun wagen laten taxeeren. Voorafgaande aanmelding is noodzake lijk. Aadres: Parkstraat 1820 Den Haag. Bovenbedoelde zitdag zal o.m. gehouden worden te Leiden, op Dinsdag 24 Jan. 1939, van 912 uur, Café-Rest. „Zomerzorg" Stationsweg 57. Leidsche Officiers Jachtvereeniging. Op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Januari a.s. zullen door de LOJV wedstrijden worden georganiseerd en wel op den eersten dag dressuurproeven en op den volgenden een snelheidswedstrijd in het terrein. Handelsregister EL v. K. Nieuwe inschr. 7286. C. P. Barend- se, Leiden, Witte Singel 104, assurantiën. E.: C. P. Barendse, Leiden. Op veler verzoek, vooral'van belangstel lenden buiten Leiden, zal de tentoonstelling van schilderijen uit de collectie H. P. Brem- mer met een week worden verlengd en ge sloten worden op 22 Jan. a.s. Hedenmorgen is dë 70-jarige G. v. E. uit de Lopsenstraat op den Morschweg tengevolge van de gladheid van den weg gevallen, waardoor hij het rechteronder- been brak. Door den E.H.D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Vanmorgen te 7 uur is de 29-jarige M. v. d. H. met zijn motorcarrier, op den Rijnsburgerweg tegen een lichtzuil op den vluchtheuvel naby halte „Tuinlust" ge botst. Hij sloeg met het hoofd door de voorruit, doch liep niet ernstige kwetsuren op. Door den E.H.D. werd hij ter plaatse verbonden, waarna hij naar huis kon te- rugkeeren.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2