Hartelijke ontvangst teRome Chamberlain en Halifax toegejuicht De onrust aan de Tsjechische grens Belangrijk succes in Catalonië DONDERDAG 12 JANUARI 1939 DE LE'USCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 CHAMBERLAIN DE VREDESMAN HET ENTHOUSIASME WAS SPONTAAN. Chamberlain en Halifax zijn gistermid dag om 4.25 uur le Rome '.angekomen. Toen de trein, waarmede de Bntsche staatslieden reisden het station van Rome binnenreed, weerklonk overal de kreet „Viva Chamberlain, Viva Halifax Cham berlain en Lord Halifax verlieten den treon en weraen op het perron hartelijk begroet door Mussolini en graaf Ciano. Het muziekkorps van de grenadiers van Sardinië speelde de volksliederen, welke bloots hoofds werden aangehoord. Vervolgens werd de eerewacht geïnspec teerd, welke was samenge-teld uit afdee- luigen van de verschillende wapens en le gercorpsen van het Italiaansche leger. Om zes arriveerden Chamberlain en Halifax, na een bezoek aan het Quirinaal, waar zij zich inschreven in het register der bezoekers, bij het Palazzo Venezia. Zij werden geleid naar het vertrek, waar Mus solini en Ciaiio zich bevonden, waarop ter stond de eigenlijke politieke besprekingen aanvingen. Het piein voor het Palazzo Venzia stond vol menschen, toen Chamberlain en Hali fax aankwamen. De menschen juichten hartelijk en Chamberlain wuifde met z(jn hoogen hoed naar hen; hij zag er uiterst tevreden uit. De verwelkoming, die door de bevolking Rome aan de Britsche ministers bereid is, is zeker hartelijk, goedhartig en spontaan geweest. Er heerschte een opgewekte, blijde sfeer onder het publiek. Aangezien er geen officieele uitnoodiging in de dag bladen tot het publiek gericht was, waren de menschen geheel uit eigen beweging gekomen, nieuwsgierig naar den staats man, van wier, een ieder hier zich herin nert, dat hij het was, die geholpen heeft it. September den vrede in Europa te hand haven. Hoe verlangend de Italianen zijn om uitdrukking te geven aan hun goede ge voelens jegens hun Britsche vrienden, blijkt wel uit de vaak herhaalde vraag: „Waart ge tevreden over de hartelijk heid van de ontvangst?" DE EERSTE BESPREKINGEN. Het eerste politieke onderhoud tusschen de Britsche en de Italiaansche staatslieden in het Palazzo Venezia heeft ruim een uur geduurd; naai verluidt werden onderwer pen van algemeenen aard besproken en was het onderhoud zeer hartelijk van toon. Het communiqué dat na deze eerste samenkomst werd uitgegeven luidde aldus: „Om zes uur heeft de Duce in het Palazzo Venezia, in tegenwoordigheid van Ciano, den Britschen premier Ne ville Chamberlain en den minister van buitenlandsche zaken, Halifax, ontvan gen. De besprekingen duurden ander half uur en zullen Donderdagmiddag hervat worden." Na de gedachtenwisselingen begaven de Britsche staatslieden zich naar de villa Madama, ten einde zich te verkleeden. Om negen uur begon een groot diner in het Falazzo Venzia, dat te hunner eere door den Duce werd aangeboden. HET DINER EN DE TAFELSPEECHES. Het welkom van den Duce. Mussolini hield een tafelrede, waarin hij begon het de Britsche ministers van harte welkom te heeten. Zich in het bijzonder tot Chamberlain richtend, zeide de Duce: Uw begrijpende geest, de vaste wil, waar mede gij persoonlijk hebt medegewerkt aan een billyke oplossing, van de vraag stukken, die in September j.L op het le ven van Europa drukten, en de vasthou dendheid, waarmede gij uw verzoenings- en vredesprogram hebt gevolgd, hebben de grootste waardeering gevonden in mijn land, dat steeds geloofd heeft in een vrede, gegrondvest op rechtvaardigheid, die steeds het laatste doel geweest is, waar naar de politiek van het fascistische Italië heeft gestreefd en zal streven. De onlangs in werking getreden Britsch- Italiaansche accoorden zijn geplaatst op den hechten grondslag van de betrekkin gen tusschen Engeland en Italië en zij heb ben den weg geëffertd voor een samenwer king, die, aangezien zij een noodzakelijk element is van den vrede in Europa, naar wij wenschen even duurzaam als vrucht baar zal zijn. Chamberlain antwoordt. Chamberlain dankte in zijn antwoord den Duce en Italië voor hun hartelijke ont vangst. Het deed hem genoegen persoonlijk de macht van Italië te kunnen aanschou wen, zooals zij dagelijks groeide onder de leiding en inspiratie van Mussolini. Hij bevestigde dat Engeland de nauwste vriend schap^betrekkingen met Italië wenscht te onderhouden. Wat de Septembercrisis betreft, zeide de Engelsche minister: Ik wensch te herha len dat wij jegens U een groote schuld heb ben, wegens uw hulp en uw medewerking, die op zoo beslissende wijze bijgedragen hebben tot het vreeazame resultaat van de ecnferentie te München. Ik ben hier geko men met de bedoeling de politiek, die ik standvasiiglijk volg, voort te zetten; na melijk de politiek van vriendschap met allen en vijandigneid jegens niemand. De politiek, die gericht is op een rechtvaardi ge en vreedzame oplossing der internatio nale moeilijkheden langs den weg van on derhandeling. Het is mij een vreugde te btdenken, dat onze beide regeeringen een concrete uitdrukking hebben kunnen geven aan deze politiek, want het is juist in de zen geest, dat wij in het afgeloopen voor jaar het Engelsch-Itailaansche accoord hebben gesloten. Er moet de nadruk op worden gelegd, dat een van de eerste resultaten van dit accoord is geweest, dat men gisteren hier en te Londen militaire informaties heeft kunnen uitwis*e'en uit hoofde van d'.t ac coord. In de overtuiging, dat onze belan gen in de Middellandsche Zee, hoewel zij van vitaal belang zijn voor de beide lan den, gsen enkele reden tot conflict geven tusschen ons beiden, zijn wij zeker, dat dit accoord voor ons beiden een nieuw hoofd- s'uk van vriendschap heeft geopend en wij hebben het vaste vertrouwen, dat dit vruch'baar zal zijn voor de toekomstige stabiliteit van Europa. Chamberlain eindigde zijn rede met Mus solini de verzekering te geven, ..dat ik uw betuiging var, vriendschap hoogelijk waar deer en in de hoop, dat ons beider naties met elkander mogen samenwerken aan de taak een duurzamer vrede in Europa te verzekeren, hef ik mijn gla®- op op de ge zondheid van Z. M. den Koning van Italië en Keizer van Ethiopië en op het voortdu rende welzijn en den voorspoed van het volk, waarover hij regeert." Receptie ter eere van Chamberlain en Halifax. Het diner in Palazzo Venezia werd ge volgd door een groote receptie, in den loop waarvan Mussolini den Britschen gasten o. a. de wapenzaal en de kunstschatten van het historische paleis toonde Te midder nacht namen Chamberlain en Halifax na in bet Engelsch nog eenige woorden te hebben gewisseld, met een handdruk afscheid van Mussolini en Ciano om naar de villa Ma dama erug te keeren. DE INDRUK VAN DE PUBLIEKE MEENING. Fascistische persstemmen „Een ontmoeting tusschen de twee Imperia" aldus stelt men te Rome het bezoek van Chamoenain en Halifax voor De pers geeft bij deze gelegenneid een beeid van ae be«.reKkingen tusschen Enge- lana en Itanë seaert een eeuw. Terwijl naiië nonaera jaar geleoen aan de genaue van de isriLscne vloot was overgeleverd, auaus scnrqit de pers, is het tnans een groote mogenaneia geworaen, die een vooi net lot aer wereld otsiissend woord kan sprexen. ue lascistiscne Draoen streven er eveneens naar aan te toonen, dat „Cnam- oeriain ae eerste is der Britscue staats- lieuen, die ae oeteeitenis neert begrepen van ae veranderingen, die ontstaan zijn in de wereiaposme van xtaiië en die dien- uvexcenrtoniang nanaeit". „russcnen xtauie en an geland een politiex van samenwerKing aer imperia te vestigen aiaus is eigennjK, volgens de Teiegiafo, net olad, aat ae ineeimig van net departe ment van ouicemanoscne zaüen weeigeert, „ae werKenjite oeieertenis van ae politiek van Cnamuenain, van zijn mitiatieven en van zijn reis naar Rome. Engelsche persstemmen. De geheele Engelsche pers toont groote belangsteling in net bezoek van Chamber lain en Halnax aan Rome. Vooral doen zij zij de spontane ontvangst door de Italianen uitkomen. Lenige bladen wijden hoofdartikelen aan de Desprekingen. De „iimes schrijft o.m.: De hartelijk heid aer aen Britscnen ministers ten deel gevallen ontvangst is niet het resultaat van een kunstmatige propaganda, doch een spontane uiting van diepgewortelde vriend- scnap jegens ons land, aat door niets kon 'woroen verstoord". De „Dany Mailschrijft: Het moreel van een dergelijk entnousiasme (betoond bij de ontvangst) op gewone mannen en vroq- wen van de mogendheden, die de as vor men, kan niet verkeerd worden verstaan. Zij houden van het Britsche volk en zien de versenrikkingen, welxe een oorlog voor allen zou beteexenen. Deze afkeer van oorlog kan door de aan de raadstafel ver- eenigoe staatslieden niet worden over het hooid gezien. Het zal nimmer over het hoofd worden gezien door Chamberlain, dat hij meer dan een andere gezagsdrager de vurige hoop van millioenen op veilig heid en betere dagen beteekent". CHINEESCHE OVERWINNINGEN, In Zuid-West-Sjansi hebben de Chinee- sche troepen een tegenoffensief ingezet, waarbij Tsjisien, Taning, Poesien en Siang- oing werden heroverd. BUITENLAND BELGIE DE SOCIALISTEN EN DE KWESTIE BURGOS. Het bureau der Belgische socialistische partij heeft een resolutie aangenomen be treffende de kwestie Burgos, waarin den premier, wiens binnen- en buitenlandsche politiek goedgekeurd wordt, wordt ver zocht niet af te treden. Na de vergadering heeft Spaak tegen over journalisten verklaard, dat dit besluit hem volkomen vrij laat. DUITSCHLAND RUSSISCHE METHODE. Ouders, die in politiek opzicht niet betrouwbaar zijn, worden hun kinderen ontnomen. In een officiee:e verordening van den Nationaal-Socialistischen Rijksminister van Binnenlandsche Zaken wordt thans open lijk toegegeven, dat het Derde Rijk de ouders die op politiek gebied niet betrouw baar zijn, hun kinderen ontneemt, om ze elders op de nationaal-socialistische wijze te laten opvoeden. Hst bedoelde ministerieel besluit van den Rijksminister dr. Frick van 27 December 1938, gepubliceerd in het Ministerieel Blad van het Rijksminisierie van Binnenland sche Zaken No. 1 pag. 12, beschrijft tot in de kleinste bijzinderheden, dat de officiee le organisaties die belast zijn met de zorg over de jeugd bij de behandeling van kin deren uit huisgezinnen, die op politiek ge bied onbertouwbaar zijn, niet op uniforme wijze te werk gaan. Enkele jeugdcentrales hebben er genosgen mee genomen om deze kinderen onder te brengen bij families die in politiek opzicht absoluut betrouwbaar ziju, terwijl andere jeugdcentrales deze kinderen willen onderbrengen in opvoe- dmgsgestichten of tuchtscholen, waarin an ders slechts gedegeneerde of zedelijk min derwaardige kinderen zijn ondergebracht. De minister heeft thans bepaald, dat het voldoende is om dergelijke kinderen te doen opnemen in huisgezinnen, die op po litiek gebied geheel betrouwbaar zijn, en dat gedwongen opvoeding'in Rijksopvoe dingsgesticht of tuchtschool slechts dan mag worden toegepast, wanneei bovendien blijkt, dat de kinderen verwaasloosd zijn of dat tengevolge van politiek onbetrouw baarheid gevaar voor verwaarloozing be staat. HEIDENSCHE NAMEN VERDRINGEN DE CHRISTELIJKE NAMEN. Sinds 1 Januari 1939 is in Oostenrijk de Duitsche wet betreffende de Burgerlijke Stand van 3 November 1937 van kracht ge worden. Het bekende Wcensche blad „Kleine Volkszeitung" schrijft naar aanleiding van dezen nieuwen maatregel het volgende: „Terwijl de jonge bruidsparen nu se dert maanden voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand verschijnen om een Duitsch huwelijk te sluiten, komt in het nieuwe jaar ook de eerstgeborene voor het bimeau van den Burgerlijken Stand, waar de volksgemeenschap kennis neemt van zijn aankomst. De geboorte van het kind moet binnen een week aangemeld worden bij den amb tenaar van den Burgerlijken Stand van het desbetreffend „Wiegendistrict". Wanneer een kind levenloos ter wereld komt, moet hiervan op de eerstvolgende werkdag aan gifte worden gedaan. De ouders hebben een tot vier weken tijd om het kind een naam te geven. Gedu rende deze periode hebben de ouders vol doende gelegenheid om overeenstemming te bereiken over een mooie naam De plech tige benaming en de opstelling van de oor konde betreffende de naam komt in de plaats van het opstellen van een doopakte, zooals tot nog toe gebruikelijk was. Het Kerkelijk Doopsel kan later plaats hebben; dit is echter geen noodzakelijke voorwaar de meer, daar dit in de toekomst door den Staat niet meer als rechtsgeldig erkend wordt." DE LASTER OVER HET „GEHEIM GENOOTSCHAP TUSSCHEN VRIJMETSELAARS EN JEZUÏETEN". Het sprookje over een geheim bondge nootschap tusschen Vrijmetselaars en Je- zuieten is nu zelfs opgedoken in het post zegelhoekje van de „Völkische Beobachter" Dit blad schrijft in het nummer van 8 Ja nuari, dat de 28e Juni in de geschiedenis der Vrijmetselarij van bijzondere beleeke- nis is. „Op 28.6.1914 werd de Aartshertog Frans Ferdinand door Vrijmetselaars ver moord; op 28.6.1919 werd het Vrymetse- laars-dictaat van Versailles onderteekend, wat de Vrijmetselarij op haar Congres te Parijs op 28.6.1917 reeds had besloten; op 28.6.1928 werd te Aken plechtig een bond genootschap gesloten tusschen Vrijmetse laars en Jezuieten".... NIEUW DECREET VAN SEïSS INQUART. Inventarisatie van alle kerkelijke kunstschatten. Rijksstadhouder Seyss Inquart heeft be paald, dat in den loop van Januari een vol ledige inventaris moet worden opgemaakt van alle kunstschatten in de kerken, ab dijen en kloosters. Het decreet heeft onder de leekenbevol- king opzien gewekt, vooral in verband met zekere geruchten, volgens welke deze in ventarisatie een voorspel is op de confis catie dezer kunstschatten. De kerkelijke autoriteiten verwachten echter zulk een confiscatie niet en evenmin zal de inventarisatie, naar den vertegen woordiger van de „United Press" werd me degedeeld, eenige moeilijkheden veroorza ken. Alle grootere kunstwerken, zooals beeld houwwerken en schilderijen, zijn reeds ge heel geinventariseerd en worden reeds sinds jaren door den staat gecontroleerd krachtens de wet tot bescherming van mo numenten. Thans moet slechts de inventaris worden opgmaakt van alle kleinere voorwerpen, zooals kelken, monstransen, enz., enz. Verklaard wordt, dat de materieele waar de der kerkelijke kunstschatten slechts ge ring is, hoewel de kunstwaarde bijna niet te schatten is. SCHULDEN AAN JODEN. Een Duitsche Rechtbank heeft uitge maakt, dat mannen niet verplicht zijn de schulden te betaien, die hun vrouwen bij Joodsche winkeliers nebben gemaakt. Deze beslissing is genomen naar aanlei ding van een proces, dat een Joodsch win kelier een lid van de nationaal-socialisti sche partij had aangedaan, om aldus beta ling te verkrijgen van op crediet gekochte waren. De rechtbank melkte op, dat de inkoo- psn in 1S34 en 1935 gedaan waren, dus in een tijd, dat alle Duitschers reeds de aan sporing hadden gekregen, geen klant te worden of te blijven van Joodsche zaken. Daarom mag een Arisch echtgenoot niet verantwoordelijk gesteld worden voor transacties, die zijn vrouw met een Joodsch handelaar heeft gesloten. Deze laatste had geen goederen op crediet moeten leveren. Elders werd een burgemeester van zijn ambt ontheven, omdat hij zakenrelaties met een Joodsch pachter had onderhouden. Bovendien wordt gemeld, dat Joodsche boekhandelaars voortaan alleen nog kun nen verkoopen aan hun geloofsgenooten en alleen dan, wanneer deze eerst bewezen hebben, dat zij geen Ariërs zijn. DE POOLSCHE JODEN. Onderhandelingen met Polen opnieuw afgebroken. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat de Poolsch-Duitsche onderhandelingen, over de regeling van de kwestie der Pool- sche Joden, die eenige maanden geleden uit Duitschland zün gezet, opnieuw zijn af gebroken. De Poolsche delegatie is van Ber lijn vertrokken om met haar regeering overleg te plegen. ITALIË DE TOESTAND VAN PRINSES MAFALDA. Gisteravond om negen uur verluidde om trent den gezondheidstoestand van prin ses Mafalda, de tweede dochter van den Italiaanschen koning, dat naar het inzicht van de naaste omgeving de crisis als over wonnen beschouwd kan worden, vooral daar het hart zich goed gehouden heeft. De prinses is lijdende aan influenza. De ko ningin, die den gelieelen dag aan het ziek bed had vertroefd, is, ondanks de gister avond begonnen betrekkelijk hooge koorts, die naar het schijnt geen directe bezoTgd- heid wekt, naar het koninklijk paleis te ruggekeerd. TSJECH O SLOWAKIJE NIEUW INCIDENT. Tsjechische lezing. D'e persdienst van de Karpathen Oekrai- ne bericht, dat 10 Januari te 20.25 uur na- b(; Chust zich een nieuw grensincident heeft voorgedaan. Een Tsjechische grens post is door Hongaren aangevallen, twee politiemannen werden gewond. Dit is de vierde aanval in den tijd van een week. De Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken heeft den Tsjecho- Slcwaakschen gezant te Boedapest opge dragen onmiddellijk stappen te onderne men bij de Hongaarsche regeering, Hongaarsche lezing. Officieel wordt uit Boedapest medege deeld: Den lOen Januari tegen 9 uur des avonds hebben Tsjecho-Slowaaksche mili taire afdeelingen het vuur geopend op de Hongaarsche gemeente Barkaszo en omge ving. Het vuren werd pas na telefonische tusschenkomst van een Hongaarschen ver bindingsofficier gestaakt. De Hongaarsche regeering heeft bij het Tsjecho-Slowaak sche gezantschap te Boedapest krachtig ge protesteerd tegen deze nieuwe grensschei ding van Tsjecho-Slowaaksche militaire afdeelingen. DE REGELING VAN HET INCIDENT BIJ MUNKACS. Gisteren zijn de bij de incidenten bij Munkacs gemaakte gevangenen nabij Pod- horjany uitgewisseld. In het desbetreffen de communiqué wordt gemeld, dat van Tsjecho-Slowaaksche zijde aan de Hon gaarsche vertegenwoordigers drie leden van de Hongaarsche grenswachten en een soldaat van het 33e infanterieregiment zijn teruggegeven. Twee Tsjecho-Slowaaksche soldaten, die gewond zijn, zullen in Hon garije blijven tot zij genezen zijn. MEDEDEELINGEN VAN RADIO- NACIONAL. Montblach genomen. Radio-Nacional heeft in een officieele mededeeling de bezetting gemeld van de corpen Solivella, Mora la Nueva en van „de belangrijke stad Montblanch v/elke ge poseerd werd". Alle veréterkingslinies van oen vijand, aldus de mededeeling, zijn in ciize handen gevallen. Voorts werd aan de mededeeling toegevoegd: „Onze linies be vinden zich thans op 25 km. van Tarragona er. 70 km. van Barcelona, In de twintig da gen van het offensief hebben wij 3000 vlerk. km. bezet, meer dan 125 dorpen en 250 000 zielen bevrijd en ruim 30.000 ge vangenen gemaakt, terwijl de hoeveelheid wapens, materiaal en munitie-opslagplaat sen, die in onze handen is gevallen, niet te overzien is, Tenslotte wordt verklaard, dat de vijandelijke aanvallen in Estrama- dura alle zijn afgeslagen. Om 11 uur gisteravond deelde Radio-Na- Clonal nog mede: „Indien het groote hoofdkwartier van daag besloten heeft, nog vóór het officieel* corlogscommuniqué een mededeeling be treffende de operaties te laten omroepen dan is dit omdat er alle reden tot optimis ne bestaat. Aan het Catalaansche fron duurt de strijd voort. Thans is bekend, dat het dorp Barbara ten Oosten van Mont blanch eveneens is bezet, alsmede het meer Zuidelijk gelegen Gratalops". Het communiqué van het groote hoofd kwartier te Salamanca meldt voorts nog, dat de troepen van Franco behalve van de gisteren bezette stellingen en dorpen, waaromtrent reeds bericht wedd, zich ook meester hebben gemaakt van Bellpuig en Mola. Het aantal krijgsgevangenen is zeer gxoot. Bovendien vielen vier locomotieven en twee munitiedepots in rechtsche han- HET COMMUNIQUE VAN BARCELONA. Het communiqué der linksche regeering meldt, dat de regeeringstroepen aan het front van Estramadura o.a. den heuvel Santa Ines en den Castuerapsas bezet heb ben en hun opmarsch hebben voortgezet tot den heuvel Coscojal. Het aantal krijgsge vangenen en overloopers van den vijand is zeer groot en een belangrijke hoeveel heid materiaal,-o.a. twee kanonnnen, vier mitrailleurs, zes machinegeweren en ver scheidene mortieren, werden buitgemaakt. Aan het front in Catalonië hebben se dert Dinsdagavond in den sector van Arte- sa de Segre hevige aanvallen der opstande- lingen plaats gevonden. De vijand slaagde ei gisteren in, drie hoogten te bezetten, welke na tegenaanval onmiddellijk wer den heroverd. Twee Italiaansche vliegtui gen werden door het luchtafweergeschut neergehaald. Bij het opstellen van het com muniqué duurde de verwoede strijd nog voort. De regeeringstroepen weerstaan de vijandelijke aanvaPen in de richting van Bellpuig en Solivella. De Italiaansche di visies hebben groote verliezen geleden. HONGARIJE TEGEN DE TOTALITAIRE KOERS. Krachtige oppositie in het parlement. Graaf Bethlen, Tibor von Eckhardt en een aantal conservatieve Kamerleden heb ben zich aaneengesloten om des te krach tiger de regeering Imredy te kunnen be strijden. Zij achten de politiek van de re geering te totalitair in de binnenlandsche zaken van Hongarije. In Hongaarsche politieke kringen wordt veel waarde gehecht aan deze nieuwe coa litie, waarvan het bestaan zeker merkbaar zal worden in de bijeenkomst van het par lement, dat vandaag na het Kerstreces weer bijeen komt. FALSET'a£,!?E/!A Th

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6