Zilveren jubileum collectief arbeids contract in de typografie Noodlottig ongeluk te Soest DONDERDAG 12 JANUARI 1939 30ste Jaargang No. 9233 3)e Ceid^ch^Soii/fcci/nt Telefoon: RedactU li, Adv. en Abwm.-tarieven zie pag, 2 Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. - Postbus 1L Oil nummer bestaal uit vier bladen. V 25 Jaar C. A. O. Vandaag is herdacht, dat een kwart eeuw geleden gesloten is eencollectieve arbeidsovereenkomst in het typografisch bedrijf. „Z« is een voorbeeld ter navolging ge weest voor vele andere bedrijven, a] heeft zij door haar verbondenheid met een prijs- tarief ook anderen afgestooten" aldus prof. Aalberse in het Weekblad van den Nederlandschen Katholieken Grafischen Bond. Ja „het prijstarief" in zijn feitelijken vorm is inderdaad in deze collectieve ar beidsovereenkomst een element, dat nóg niet alom gewaardeerd wordt niet bui ten en niet in het vak! Maar deze collectieve arbeidsovereen komst in haar wezen, als geheel be schouwd, moet toch wel dooi' een ieder worden toegejuicht als een zegen nu gedurende een kwart eeuw voor het bedrijf en voor allen, die er in werken! Dat moet. Hoewel 't ons niet twijfel achtig voorkomt, of onder degenen, die vandaag mede feestelijk dit zilveren ju bileum herdachten en applaudiseerden na de redevoeringen op de feestvergadering te Amsterdam, waren nog wel enkele (of meerdere!werkgevers, die den goeden ouden tijd, waarin zij volkomen „heer en meester'' waren in eigen zaak zooals zij dat in enkele bedrijven nog -zien wel zouden terugwenschen. zéker als zij in hun persoonlijke belangen geen na deel ervan zouden ondervinden. Intusschen zal" ieder objectief en sociaal denkend mensch het toejuichen, zich er hartelijk over verblijden, dat de collec tieve arbeidsovereenkomst is getreden in de plaats van een chaotischen toestand, in de plaats van mogelijke en, helaas maar al te veei f e i t e 1 ij k e, willekeur en rechteloosheid. De collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie heeft in den loop der 25 jraen bewezen een instituut van den vrede te zijn, ook al werd die vrede ten gevolge van zeer moeilijke tijdsomstan digheden tweemaal gestoord. Die vrede was een weldaad voor het bedrijf en voor allen, die daarin hun da- gelijksch levensonderhoud moesten ver dienen, die daarin hun dagelijksche taak moesten vervullen. De collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie en in andere bedrijven moet van sociaal, van christelijk standpunt bezien, blijde worden erkend als een middel, om den arbeider te bren- gen op de plaats, die hem als mensch toe komt. Hij heeft als hij zijn plicht doet - recht op een vastgesteld (minimum) loon, recht op pensioen,- recht op bepaalden vrijen tijd en bepaalde vacantie, recht om niet te worden ontslagen naar willekeur van een werkgever, b.v. omdat die werk gever hem om een reden van niet-zake- lijken aard minder goed genegen is, enz. Zeker, er z ij n schaduw-zij den ook aan een collectieve arbeidsovereenkomst, ook aan de collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie. Als alle menschen, als w ij allen goed zouden zijn, rechtvaardig en billijk, dan zou een collectieve arbeidsovereenkomst overbodig mogen worden geacht. Maar zóó is het nu eenmaal niet. De toe stand is van zulk een aard, dat, wil de rechtvaardigheid en billijkheid niet al te zeer in het gedrang komen telkens ten nadeele van de zwakste partij de collec tieve arbeidsovereenkomst gewenscht en noodig is. En, wij herhalen het: dankbaar, oprecht dankbaar mocht vandaag worden her dacht den zegen, dien zij heeft gebracht in het algemeen en in de typografie in het bijzonder. Bij welke dankbaarheid wij niet verge ten, dathet volmaakte niet is bereikt, dat ei* in de collectieve arbeids overeenkomst verbeterd en vervolmaakt worden kan! V De Amsterdamsche grond-politiek De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot het instellen van een Commis sie uit zijn midden, die de loopende geruch ten en beweringen inzake de gemeentelijke PLECHTIGE HERDENKING TE AMSTERDAM. Ter herdenking van het feit, dat op 1 Januari 1914 het eerste collectief contract in de typografie in werking trad en sinds dien 25 jaar onafgebroken een collectieve overeenkomst in dezen bedrijfstak van kracht is geweest, alsmede ter herdenking van 25 jaren bedrijfsrechtspraak van de centrale commissie in de typografie, heeft de centrale commissie voor het boekdruk kers- en rasterdiepdrukbedrijf vanmiddag in de aula van het koloniaal instituut te Amsterdam een openbare zitting gehou den. Deze plechtige herdenking, die onder lei ding stond van den heer S. S. Korthuis, voorzitter van den Nederlandschen bond van boekdrukkerijen en van de federatie der werkgeversorganisaties in het boek drukkers bedrijf, werd door tal van hooge autoriteiten bijgewoond. Als vertegenwoordiger van de regeering en mede namens zijn ambtgenoot den mi nister van sociale zaken die, evenals de ministers Colijn, de Wilde en Romme, we gens buitenlandsch verlof verhinderd was, werd de plechtigheid bijgewoond door den minister van Juhttie, mr. C. M. J. F. Gose- ling. De heer W. H. Cool, inspecteur voor het Nijverheidsonderwijs, vertegenwoordigde den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschaupen, namens het gemeentebe stuur van Amsterdam waren aanwezig de wethouders G. Baars Kzn. en F. van Meurs. Voorts waren aanwezig de voorzit ter van de Kamer van oKophandel en Fa brieken te Amsterdam, de heer Gottfr. H. Crone, de secretaris van deze Kamer, mr. G. M. Greub, de sécrétaris van den'Hoogèn Raad van Arbeid, mr. ir. W. A. Quin, onder scheidene hoofdambtenaren van departe menten, vertegenwoordigers van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, van de besturen van de centrale ties, van de Ned. R.K. Jöurnalistenver., ver tegenwoordigers van den Raad van Beheer van het economisch instituut voor den Mid denstand, de oud-adviseur, prof. Veraart en mr. dr. van Rhijn, de directeur,generaal van den Arbeid, ir. A. H. W. Hacke, leden van de staatscommissie inzake de Neder- landsche burgerlijke wetgeving, hoog leeraren, leden van de rechterlijke macht, enz. Rede prof. mr. Paul Scholten. Prof. mr. Paul Scholten heeft in deze ge denkwaardige zitting een rede gehouden over: „De beteekenis van de collectieve ar beidsovereenkomst als rechtsinstituut". Spreker wilde in het bijzonder aantoo- nen, dat dit bedrijfsrecht recht is. Ach ter alles zit de gedachte, dat de mensch heeft te zoeken naar de regels wat b e- hoort. Daarmede wordt niet ontkend, dat in het collectief contract mede de machtspo sitie in den belangenstrijd tusschen onder nemers en arbeiders zijn uitdrukking vindt. Alle recht is altijd recht in een maatschap pelijk kader. Door het collectief contract eindigt de machtstrijd niet, maar hij wordt gebonden. Hij verliest zijn absolute heer schappij over de menschen. De rechtsorga nisatie krijgt onafhankelijk van den inhoud van het contract haar waarde. Collectieve arbeidsovereenkomst en be drijfsrechtspraak hebben het recht voor het boekdrukersbedrijf weer tot iets le vends gemaakt. Dit als gevolg van het feit, dat dit recht door het bedrijf in zijn orga nisatie zelf is gevormd, zelf wordt gehand haafd. Bij de overheidsrechtspraak, hoe goed deze ook zij, hebben partijen veelal het gevoel, dat zij den rechter niet berei ken, dat hij een andere taal spreekt dan z(j. In de bedrijfsrechtspraak vin den de bedrijfsgenooten den weg terug tot het recht, een weg, die voor hen in de overheidsrechtspraak verloren scheen. Scholing van den bedrijfsrech- ter is noodig en het is verstandig, dat men in de typografie van het begin af een jurist als adviseur aan den arbeid grondpolitiek niet in den doofpot zal stoppen, maar ernstig zal behandelen en onderzoeken, om daarna haar conclu sie uit dat alles te trekken. Niemand mag uit geruchten en bewe ringen wil hij zich niet schuldig maken aan onrechtvaardigheid of onvoorzichtig heid een conclusie trekken. Een conclu sie kan pas worden genomen n a behande ling en onderzoek van die geruchten en "be weringen en uit die behandeling en dat onderzoek. Welnu men wachte het rapport van de Amsterdamsche Raadscommissie, dat spoedig zal worden uitgebracht, voorloopig rustig af. heeft verbonden. Voor den goeden gang van de bedrijfsrechtspraak is het van buitengewoon belang, wie voorzitter der commissie is., De gemeenschapsgedachte heeft zich in de typografie ontwikkeld door den opbouw van de rechtspositie, van het leerlingenwe zen, van het pensioenfonds, van den ar beid aan de technische en aestethiische ontwikkeling en verbetering van het vak. De bedrijfsgemeenschap is gebonden aan de gemeenschap van het geheele volk. Het bedrijfsrecht is een stuk van het recht in Nederland. Van groot belang is, zoo eindigde prof. Scholten, dat men niet verliest wat reeds verworven is. De zwekke zjjde der C.A.O. is dat nog steeds op zekeren tijd een macht strijd kan uitbarsten. Daarom gaf spr. den raad: laat deze gemeenschap duurzaam zijn en een strijd over de wederzijdsche belan gen, steeds er een zijn met geestelijke wa penen. Rede H. Diemer. De heer H. Diemer, voorzitter van het bureau der centrale commissie, hield ver volgens een voordracht over :„De ontwik keling der bedrijfsorganisatie" Spreker gaf een kort overzicht van de geboortegeschiedenis van de collectieve ar beidsovereenkomst in de typografie en be schreef daarna het werken van de 37 dis- trictcommisies en de centrale commissie. Deze laatste nam in vijf en twintig jaar 7384 besluiten. De collectieve arbeidsover eenkomst heeft, gesteund door een vertrou wenwekkende rechtspraak, een verandering gebracht in den gedachtengang van werk gevers en werknemers, waardoor men een oog kreeg voor eikaars belangen. Het blijkt mogelijk, dat een maat schappelijke samenleving zelfs opge voerd wordt tot. het niveau, waarop zij eigen rechtsregelen schept en hand haaft. De afzonderlijke bedrijfsrechtspraak was noodig, omdat men snel recht moest hebben en omdat'het op deskundigheid aankwam. De onpartijdigheid blijkt be reikbaar te zijn, ook al spreken colle ga's recht over collega's. De uitbouw der collectieve arbeidsover- eenkomstvond plaats in het pensioenfonds en het gereglementeerde leerlingenwezen. Spreker schetste daarop de toekomstige taak van de arbeiders en patroonsorganisa ties en besloot met er op te wijzen, dat, waar soms de staat de maatschappij over woekert, hier een voorbeeld is, hoe de maat schappij zelve regelen kan treffen, waar door het recht gediend wordt. PoUtle-agent blf het schoonmaken van zijn revolver gedood Gisterenavond is op het politie bureau te Soest een noodlottig ongeluk gebeurd, waarvan een agent van poli tie het slachtoffer is geworden. Omstreeks half twaalf was de agent Jansen op het politiebureau, waar hij alleen de wacht had. Hij hield zich onledig met het schoonmaken van zijn revolver. Ten einde door den loop te kunnen zien, richtte Jansen het wapen, dat geladen bleek te zijn, naar zich toe, doch op hetzelfde oogenblik knal de een schot. De kogel ging den man door de rechter borst en kwam aan de onderzijde van den rug uit het lichaam. Behalve een arrestant, die in een cel was opgesloten, bevond zich niemand op het bureau. Jansen heeft nog getracht bij het telefoontoestel te komen, doch dit is hem niet gelukt. Hij heeft toen een vijftal scho ten gelost door de ramen en deur, tenein de de aandacht van omwonenden en voor bijgangers te trekken. Dit is hem gelukt. De dienstdoende stationschef van de halte Soestdijk heeft de schoten gehoord. Hij kon echter niet weg, aangezien hij alleen was en een trein naderde. Hij heeft daarom het station Soest opgebeld met de mededeeling, dat er onraad was op het politiebureau. De daar dienstdoende chef heeft den inspec teur van poiltie, den burgemeester en een tweetal geneesheeren opgebeld, die spoedig ter plaatse Waren. Het slachtoffer is terstond naar het zie kenhuis de Lichtenberg te Amersfoort ver voerd, waar hfj tijdens de operatie is over leden. De ongelukkige was gehuwd en vader van één kind. Woningen van Duitsche functionarissen. Gaatjes in de ruiten. Vrijdag j.l. heeft een kanselier van het Duitsche consulaat-generaal in Amsterdam, wonende aan het Valeriusterras, bij de Justitie aangifte gedaan, dat een venster aan de voorzijde van zijn woning doorboord was, vermoedelijk door een kogel. De politie stelde een onderzoek in en ont dekte inderdaad in het glas een gaatje, dat van een kogel van zeer klein kaliber af komstig zou kunnen zijn, wat echter geens zins kwam vast te staan. Ook met een catapult zou een dergelijk gaatje in hel raam gemaakt kunnen zijn. Dinsdag werd te 's-Gravenhage een soort gelijke ontdekking gedaan. Hier werd een gaatje gevonden in het raam van de werk kamer van een legatiesecretaris van het Duitsche gezantschap, in diens woning op den Langen Vijverberg, naast het gebouw van het gezantschap. Hier werd in de kamer een klein kogeltje gevonden. In-beide gevallen zijn de gaatjes ontdekt, zonder dat tevoren iets was gemerkt van het ontstaan der gaatjes, noch door inwo- nenden noch door omwonenden. Het gebeurde heeft aanleiding gegeven tot berichten in Duitschland, dat aanslagen zouden zijn beoogd op diplomatieke en con sulaire functionarissen. Het zijn deze be richten, waarop de perscommentaren slaan, welke' door het Deutsches Nachrichten Buero zijn gemeld. Het Justitioneel onderzoek in deze zaken is in vollen gang. Duitsche perscommentaren. In een commentaar op het feit dat een gaatje is aangetroffen in een raam van het gebouw van het Duitsche gezantschap te den Haag en in de woning van een Duit- 'schen consulairen ambtenaar te Amster dam, schrijft de „Berliner Boersenzeitung": Het is een uitgemaakte zaak, dat de scho ten slechts door Joodsche of in Joodschen dienst staande daders kunnen zijn gelost. Daarop wijst meer dan alleen het feit, dat de Duitsche diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers in het buitenland sinds weken systematisch overstelpt worden met Joodsche scheld- en dreigbrieven. Het be treft hier een methodische en door een ge heime regie geleide actie, welke ten doel heeft om door het uitlokken van zacht uitgedrukt incidenten, op de wijze van de moordaanslagen in Davos en Parijs de internationale atmosfeer met nieuw spring stof te laden en de betrekkingen tusschen het Duitsche rijk en verschillende buiten- landsche staten zou gevoelig mogelijk te verstoren. Het is aan geen twijfel onder hevig, dat het wereldjodendom thans ook Nederland als terrein van actie voor zijn stook- en moordplannen heeft uitgezocht. Wij zijn ervan overtuigd, zoo besluit het blad, dat alle fatsoenlijke landen, zoodra lij zich slechts in vollen omvang het ge vaar van deze Joodsche kuiperijen bewust worden, zich met verontwaardiging zullen teweer stellen tegen het misbruik van hun gastvrijheid door het Joodsche emigranten gespuis en zijn Nederlandschen aanhang. Daar de tijd echter dringt, moet tot de Ne- derlandsche regeering thans reeds het drin gende verzoek gericht worden, terstond op te treden, d.w.z. niet slechts verdere aan slagen op Duitsche diplomaten in de prak tijk onmogelijk te maken, doch ook eens en voor altijd een eind te maken aan het geheele Jodengestook in Nederland. Doet zfj dit niet, dan treft haar in de toekomst de geheele verantwoording voor alles wat nog gebeuren kan. De „Voelkischer Beobachter" schrijft: men moet er in Nederland wel aan denken, dat de schoten van de Joodsche misdadi- gerswereld op Duitsche diplomatieke ver tegenwoordigers, het geheele Duitsche volk gelden, dat met de Nederlanders in vrede en vriendschap wil leven. Het Jodendom evenwel moet zich ervoor hoeden- zijn moordaanslagen var Davos en Parijs te herhalen. HET BEZOEK VAN DE MINISTERS VAN BOEYEN EN GOSELING TE TERHEID E AAN ZEE Waarschijnlijk nog ruim honderd joodsche vluchtelingen naar ons land Het bezoek van de beide ministers gister ochtend aan de uitgeweken joodsche kinde ren. te Terheide aan Zee zal hoogstwaar schijnlijk nog verdere gevolgen hebben. Namens den burgemeester van Mnster, de heer G. W. Kampschöer, wordt thans een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om een grooter aantal jeugdige Duitsche jodsche vluchtelingen, gedacht wordt aan ruim honderd, in de gemeente Monster on der te brengen. Deze vluchtelingen, aan wien het voornemen is het Asylrecht te verleenen, zouden niet uitsluitend uit joodsche kinderen doch ook uit volwasse nen bestaan. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Hartelijke ontvangst van Chamberlain en Halifax te Rome (2e blad). Franco meldt een belangrijk succes in Ca- talonië; Montblanch genomen (2e blad). De onrust aan de Tsjechische grenzen (2e blad). Volgens een decreet van Seijss Inquart moeten alle kerkelijke kunstschatten wor den geïnventariseerd (2e blad). Binnenland Herdenking 25-jarig bestaan collectieve arbeidsovereenkomst. (1ste blad). Nog honderd Duitsche vluchtelingen in ons land. (1ste blad). Politie-agent te Soest bij het schoon maken van zijn revolver gedood. (1ste blad). Twee der op het IJsselmeer vastzittende schepen wisten los te komen. (3de blad). ZOUDEN ER GEEN MEISJES GENOEG MEER TE VINDEN ZIJN VOOR DE WASSCHERIJ? Ongerustheid in kringen van wasch industrie in verband met de dienstbodenvraagstuk De door den minister van sociale zaken getroffen maatregel, dat alle verdiensten door gezinsleden van ondersteunden en te- werkgestelden, verkregen het verrichten van gezinsarbeid van huishoudelijken aard, bij üe vaststelling van den steun en. de plaatsing in de werkverschaffing geheel Duiten beschouwing worden gelaten, heeft ernstige bezorgdheid gewekt in de kringen van de waschmdustrieelen. In de waschindustrie toch is, daar het meerendeel van de te verrichten werkzaam heden niet door mannen kan worden behar tigd, het vrouwelijk element onder het per soneel verreweg het sterkst vertegenwoor digd. jJe waschindustrie vreest dan ook, dat eenerzijds een niet onbelangrijk gedeelte van het in de industrie werkzame vrouwe lijke personeel, hetzij op eigen initiatief het zij ou advies van de ouders, een werkkring van huishoudelijken aard zal zoeken en an derzijds jeugdige vrouwelijke personen, die voor een beroepskeuze worden gesteld, in de toekomst meer en meer van de indu- strieelen beroepen zullen vervreemden en zich eveneens uitsluitend in huishoudelijke richting zullen orienteeren. Dientengevolge zal de recruteering van nieuwe werkkrachten, welke toch ten ge volge van allerlei omstandigheden reeds groote moeilijkheden ondervindt, voor dien bedrijfstak nog meer in het gedrang komen. Namens het hoofdbestuur van den bond van waschindustrieelen in Nederland heb ben de heertn A. J. M. Roos, voorzitter en mr. J. van Binsbergen, secretaris van dien bond, zich dan ook dezer dagen met een request; waarin de te duchten moeilijkhe den uitvoerig zijn omschreven, tot den minister van sociale zaken gewend en hem verzocht, den bedoelden maatregel te wil len uitbreiden tof vrouwelijke personeel, hetwelk bereids werkzaam is, c.q. te werk gesteld wenscht te worden in de wasch industrie. BURGEMEESTER DE VLUGT. üitnoodiging van de regeering om aan te blijven. Naar de „Tijd" verneemt, zal burgemees ter De Vlugt binnenkort door de regeering worden uitgenoodigd rich alsnog eenigen tijd beschikbaar te stellen als burgemees ter van Amsterdam. DE VARKENSPRIJZEN De drie centrale landbouworganisaties, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond en het Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité hebben den Minister van Economische Zaken een tele gram gezonden, waarin zij in verband met de steeds dalende varkensprijzen verzoe ken, zware varkens uit de markt te ne men, teneinde de varkensprijzen te steunen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1