DONDERDAG 12 JANUARI 1939 DE LEICSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 KATWIJK AAN DEN RIJN HET WATERTARIEF. De meterprijs van Leiden ligt beneden den kostprijs. j De laatste jaren heeft de prijs van het leidingwater en het contract, dat Katwijk met Leiden heeft, herhaaldelijk een punt van bespreking uitgemaakt in den gemeen teraad, voornamelijk bij de behandeling der begrooting voor het Waterleidingbe drijf. Ter verdiudelijking diene, dat Kat wijk enkele tientallen jaren met Leiden een contract sloot voor den afname van leidingwater. Het zal velen interesseeren hieromtrent iets te vernemen, vooral nu, de meeningen over den prijs nogal schijnen te verschillen. Te Katwijk b.v. veronderstelt men een veel te hoogen pr::s te betalen aan Leiden, terwijl Leiden blij kens gevoerde correspondentie met het Katwijk's Weekblad, zegt het vreemd te vinden dat men te Katwijk den prijs hoog vindt, aangezien de Maatschappij reeds een 20 tal jaren in de positie verkeert aan Katwijk water te moeten leveren volgens dat contract onder den kostprijs. Die kost prijs ligt voor Leiden vanaf den Water toren te Katwijk aan den Rijn tusschen 14 en 15 ct. per M3. De Leidsche Duinwater- mij heeft meermalen getracht een verhoog de prijs van Katwijk te krijgen, doch Kat wijk beroept zich op het z.g. eeuwigdurend contract. In dat contract ligt n.l. vast dat Katwijk voor de eerste 27000 M3 15 ct. per M3 betaald en boven de 27000 M3 12 ct. per M3, ongeacht welke hoeveelheid wordt af genomen. Opgemerkt Jj dat de afgenomen hoe veelheid per jaar de 200.000 M3 passeert, zoodat de middenprijs voor de gemeente Katwijk nog geen 12 ct. per M3 bedraagt. De distributie van het water geschiedt door Katwijk en de inwoners van Katwijk be talen voor het water 35 ct. per M3. De Kat- wljkers hebben dus niet te pochen over een lagen waterprijs. De distributie door de gemeente, plus een zeker winstbedrag maken het water voor hen vrij duur. Maar het eigenaardige in deze aangelegenheid is dat de L.D.M. meent tegen te lagen prijs te moeten leveren, terwijl men in Katwijk van oordeel is dat door het eeuwigdurend contract men gebonden is aan een te hoogen prijs. De oplossing is niet moeilijk in zoo'n geval. Katwijk zegt het op en Leiden neemt de opzegging in dank aan! Verplegingsfonds. Gisteravond ver gaderde'de Vereeniging „Verplegingsfonds". Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de Vereeniging 595 leden telt waarvan 385 betalenden. Twintig leden werden ver pleegd met 377 ligdagen in Leidsche zie kenhuizen. Het ledental van het Operatie fonds bedraagt 538. Het verslag van den penningmeester, den heer Jac. Vliegenthart, gaf een inkomsten aan van 1214.35, de uitgaven f 1512.18, nadeelig 297.83. De totale bezittingen der vereeniging bedroe gen 1729.92. Van het Operatiefonds 386.98. De Raad van Toezicht bracht bij monde van den heer G. v. d. Perk verslag uit. Alles was in orde gebleken. De be stuursleden Jac. Vliegenthart en G. Varke- visser werden herkozen en in de vacature G. de Bruyne werd gekozen de heer P. de Vries Pz. Het aantal ligdagen wordt vast gesteld op 60, de contributie op 6 ct. per lid per week. De uitkeering uit het Opera tiefonds zal 65.— minimum bedragen; de contributie 1 ct. per lid per week. Het zie- kenvervoer zal geschieden door de firma v. Nieuwkoop te Oegstgeest. Als lid van den Raad van Toezicht werd herkozen de heer P. Slingerland. Na rondvraag sluiting. Uitvoering. De Tooneelclub van de St. Josephsgezellenvereeniging gaf met mede werking van de Damestooneelclub gister avond de eerste uitvoering in den vasten- avondtyd. Na oen openingswoord dooi* den Praeses der St. Josephsgezellen, Pastoor C. J. Hesp, kwamen de acteurs, onder leiding van den regisseur, den heer C. v. d. Marei, voor het voetlicht met het blijspel in drie bedrijven „De Huisleeraar". De rollen wa ren in goede handen en een hartelijk ap plaus volgden na ieder bedrijf. Na de pauze nog een leuk fami.ietafereel in één bedrijf „De aardschok". Ook dit nummer bracht de lachspieren nogal eens in beweging. De inzet van de gezellen en de damestooneelis- ten was schitterend. Begrijpelijk dat het auditorium met verlangen naar een volgen de uitvoering uitziet. Personalia, -r Voor het examen boek houden (Ver. v. Leeraren) is geslaagd de heer J. Minnee alhier, leerling van den heer R. v. Andel. Vrouwenbond. Onze af deeling van den R.-K. Vrouwenbond hield gisteravond een vergadering in het K. J. C.-gebomv onder presidium van mevr Vreeburg—Heems kerk. De zaal war tjokvol. De presidente deelde mede, dat de huis- houdcursus van de Land- en Tuinbouw school bijna is geëindigd; voor een nieuwe cursus kan men zien weer opgeven. Voorts kan men .dch ook opgeven voor een dienstbode-cursus bij mej. C. de Ko ning. Hierna was net woord aan een ver tegenwoordiger van het Visscherijb-drijf te IJmuiden, welke een demonstratie gaf over het vischgebruik. In de pauze werd een kop cacao gepre senteerd en had de verloting plaats van een tiental retraite-kaarten. Deze retraite zal worden gehouden van 1417 Februari a.sv te Noordwijkerh- ut. Na de pauze werd een visch-film vertoond. De presidente biacut een woord v&n dank aan den spreker van dezen avond voor zijn heldere demonstratie en zegde toe, waar mogelijk, deze demonstratie by zusterver- eenigingen aan te bevelen. Door eenige da mes waren verschillens nuttige handwer ken vervaardigd, alsmede eenige andere nuttige artikelen, welke onder de aanwe zigen werden verloot. De presidente dankte vervolgens de schenkers der prijzen en in het bijzonder mej. v. d. Putten. Hierna slui ting. K. J. M. V. De afdeeling Lisse van de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging hield in het café-restaurant „De Witte Zwaan" een bijeenkomst. De voorzitter, de heer J. Schoorl, heette in zijn openings woord in het bijzonder welkom de heer A. J. Loerakker, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, die het onderwerp „Principe in politiek" zou behandelen. De heer Loerakker begon hierna met zijn onderwerp, hetwelk hij in 3 deelen split ste n.l. het gezag de staat en de politiek. Bij het punt gezag behandelde spreker het gezin, de staat en de kerk. De kerk en de staat hebben ieder een onderscheiden taak, welke evenwel moei lijk zyn te scheiden. Hierdoor kwamen botsingen, hetgeen de geschiedenis ons aantoont. Thans is dit nog zoo. Wanneer de moraal er bij komt, vloeit het terrein van de kerk en de staat samen. Spreker noemde hiervan verschillende voorbeelden. De wantoestanden in de wereld zouden niet voorkomen, als het geheele leven was gebaseerd op christelijken grondslag. Het gezag van de staat is van groot be lang en hierbij moet men de vormen be zien: dictatuur of democratie. Spreker gaf met enkele markante voorbeelden het on derscheid aan tusschen beide staatsvor men. Spreker besloot met een korte conclusie van het gesprokene en wees er met na- ciuk op, dat principe in politiek noodzake lijk is. De voorzitter dankte den spreker voor de duidelijke behandeling van het onderwerp. Hierna volgde een gedachtenwisseling. LEIUSCHENDAM Staatspartij. Gisterenavond kwam de R.K. Staatsparty in het Verenigings gebouw in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer D. Scholten. In zyn openingswoord betreurt de voor zitter de slechte opkomst. Hij brengt dank aan de propagandaclub voor hun werk, waardoor het ledental sterk is vooruitge gaan en doet ten slotte een beroep op allen tot volle medewerking om op den inge slagen weg voort te gaan en om mede te helpen aan de grootmaking van de R.K. Staatspartij. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental op 1 Januari 1939 bedroeg 873, terwyl het verslag van den penningmeester vermeldde aan inkomsten 400.2/, uitgaven van 356.78, zoodat er een batig saldo was van S 43.49. Tot leden van dt kascommissie 1939 werden benoemd de heeren A. de Koning, J. S. de Gier en S. Soonius. Een voorstel van het bestuur de in 1938 toegepaste contributie-regeling ook voor 1939 te handhaven, wordt met alg- st. aangenomen. De begrooting voor 1939 wordt inkom sten en uitgaven vastgesteld tot een bedrag van 325.—. Ais canoidaten voor de R.K. lijst Prov. Staten worden aangewezen de heeren: no. 1 A. C. A. Dearenberg, Schoon hoven; 2. L, C. de Koning, wethouder te Leioschendam; 3. H. J. v. d. Poll te Bode graven; 4. M. P. v. d. Weijden te Nieuw koop; 5. oud-minister Verschuur en 6. W. L. M. Daniels te Hiilegersberg. Bij de oe- stuursverkiezing werd bij enkele candidaat- stelling gekozen de heer A. Adriaanse. Als afgevaardigden en plaatsvervangers naar de vergaderingen der Kamer-Centrale Lei den en Statenkieskring Gouda worden be noemd, resp. de heeren Th. Raaphorst en M. Scnaikwyk en de heeren W. Vader en N. Willemse. Volgens verslagen der ver gadering Kamer-Centrale Leiden door den heer M. Schalkwijk en der vergadering Siatenkring Gouda, door den heer Th. Raaphorst, waarbij in bespreking houdt de oprichting van een politieke school, wat de volle aandacht heeft van het bestuur. Na rondvraag sluiting. Aanrijding. Op den hoek Dr. van Noorusiraat—Meerlaan reed gisteren i< heer A. H. uit Zoetermeer tegen twee paarden op, welke gespannen waren voor een wagen en bestuurd werden door A. R. uit Pijnacker. Een der paarden werd aan de borst gewond, terwyi de auto licht be schadigd werd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Naar de schuldvraag wordt door de politie een onderzoek inge steld. NOORDWUK Afscheid van den moderator der K.J.M.V. Woensdagavond j.l. was het de laatste maal, dat de moderator de bijeenkomst heeft kunnen bijwonen. De voorzitter onzer afdeeling heeft woorden tot dank gesproken en schetste daarbij in het kort hoe onze af deeling in die jaren tot grootere bloei is gekomen. Hierbij sprak hy nog den wensch uit, dat het den kapelaan bij zijn komende parochiewerk elders goed moge gaan, en dat hy dat zou kunnen beleven in goede gezondheid. Voorts werd den moderator een enveloppe met inhoud overhandigd als blijk van waardeering voor al hetgeen wij van hem geleerd en genoten hebben. De moderator dankte den vorzitter voor de woorden hem toegesproken en herinner de even aan het moment, dat hy voor het eerst in onze parochie begon te werken toen stond hy „als een kat in een vreemd pak huis", maar door de jaren heeft hy ieder een leeren kennen, en de menschen ook hem. Thans gaat hij eenzelfde werk beginnen, komt dus eveneens vreemd te staan tus schen de menschen van Hiilegersberg. Vervolgens dankte de moderator de leden voor het genoten vertrouwen in hem ge steld. Hierna sloot den voorzitter de by- eenkomst met den gebruikelijken groet. Landstorm. De Landstormers van Noord wijk worden ei aan herinnerd, dat de schietoefeningen a.s. Vrijdag 13 Januari weder beginnen op de gewone tijd en plaats, te weten van ha'.f acht tot half tien in café „de Beurs" aan de Voorstraat, ingang dubb. deuren aan den Offenweg. RIJNSBURG In de sloot. Aan den Leidschen weg geraakte een auto uit Overijsel wegens on bekendheid met den weg, in de sloot. De chauffeur kwam er goed af. Door de firma Dijksman alhier is de wagen uit de sloot getakeld. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert op Maandag 16 Januari 1939, des namiddags 8 uur. Agenda: 1. Notulen; 2. Ingekomen stuk ken en mededeelingen; 3. Benoeming leden commissie toezicht agentschap 'arbeidsbe middeling en dienst der werkloosheidsver zekering; 4. Wijziging onderwijsverorde ning; 5. Wijziging reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad; 6. Vast stelling opslagpercentage uitbreidingswer ken bedrijven; 7. Rentepercentage reserve fondsen bedrijven; 8. Naamgeving voor malige openbare lagere school dorp; 9. Be noeming bij zonderen gemachtigde voor bij woning zitting inzake schorsing raadslid J. Braggaar; 10. Paardenmarktverordening; 11. Marktgeldenverordening; 12. Compta- biliteitsbesluiten; 13. Rondvraag. Staatspartij. De R. K. Staatspartij, af deeling Voorschoten, vergaderde heden avond in het R. K. Vereenigingsgebouw, onder leiding van den heer G. Niersman. Spreker deelde mede, dat 135 nieuwe leden zich hadden opgegeven om toe te treden als leden der vereeniging. Spr. sprak een woord van dank tot den secretaris, die door zyn werkzaamheid veel tot dit succes heeft bijgedragen. Tevens besprak de voorzitter de wenscheüjkheid om te komen tot de op richting van een propagandaclub. De heer J. Smit. afgevaardigde naar de Kamercen trale en de heer J. A. Mens, afgevaardigde naar de Statencentrale, brachten verslag uit dezer gehouden vergaderingen. Daarna werd het woord verleend aan kapelaan Perquin, die een causerie hield met als on derwerp „Ga even opzij!" In een schitte rend en boeiend betoog ontleedde spr. deze nuchtere woorden „Ga even opzy!" en toonde aan de hand van de weieldgeschie- denis aan, hoe steeds, wanneer de tijden rijp waren er abnormale uitgroeisels zich vertoonden onder ons menschdom. Zulk een tijd beleven wij thans, een tijd van ab normale toestanden, een tyd van ziekelijke krachten, een tijdperk van groote krachten, doch zonder harmonische eenheid. Doch wees gerust, God zal ook uit deze toestan den iets goeds doen voortkomen, want God lacht om deze krachten, waarvan de grond toon is het eigen „ik". „Ga dus even opzij" en houdt uwe bezinning, opdat wij weder om de brokken, die worden gemaakt, kun nen verzamelen en heelen. Groot was de aandacht onder deze zeer bevattelijke rede en zeer zeker was dt voorzitter de tolk der aanwezigen, toen hij een woord van op rechten dank sprak tot den kapelaan. Punt 6 der agenda vermeldde de candi- daatstelling voor de provinciale staten. Tot candidaten werden, op advies van het be stuur gesteld de heeren J. W. A. Lefeber uit Lisse en B. N. Loerakker uit Hillegom en tot plaatsvervangend partijafgevaardig de werd gecandideerd de heer L. A. C. Star- kenburg uit Voorburg. Bij de rondvraag werd door een der leden nogmaals besproken het oprichten van een propagandaclub en critisk uitge oefend door een ander lid op het niet op ruimen van sneeuw op de straten enz. Na over deze zaken nog eens te hebben gedis cussieerd, sloot de voorzitter op gebruike lijke wijze de vergadering. Geboren: Christina Petronella Maria, d. v. J. Vogelaar en C. J. van Steen, wo nende alhier Parkstraat 6 Henri Johan, z. v. P. H. G. Grüter en F. G. A. Böltes, Wijngaardenlaan 42 Johanna Cornelia, d. v. B. Sollie en A. van Kalkeren, Leidsche- weg 391. VOORHOUT „Ontwakende Lente" Wederom zal eveneens ten vorigen jare, een huisbroei- en huisvlyt tentoonstelling worden georganiseerd vanwige de St. Jo- zefgezelenKruisvaart en K.J.M.V. welke gehouden wordt op 24, 25 en 26 Februari a.s. Het bestuur verwacht dezen keer spe ciaal veel vrye inzendingen, en verzoekt deze inzenders met de data te willen reke ning houden. Het belooft weer een pracht tentoonstelling te worden. Hanze. Gisteravond vergaderde in café „Boerhaave" van den heer Jac. Angevaren, onder presidium van den heer M. Jansen, de afd. van de Hanze. De secretaris, de heer G. W. Onderwater, las de notulen. Hierna was het woord aan den heer H. C. van Wieringen, die in een uitgebreid verslag het verhandelde ter cen trale raadsvergadering weergaf. Hierna heette de voorzitter zijn collega van de K. J. M. V. in deze gemeente, van harte wel kom, terwyl bij het betreurde, dat deze slechts de eenige aanwezige K. J. M. V.'er was, temeer daar het bestuur van de K. J. M V. om samenwerking had verzocht. Niette min was de K. J. M .V. van harte welkom. Spr. verleent dan het woord aan den spre ker van dezen avond, den heer A. W. Deute- kom met het onderwerp: Wat gebeurt er by onze buren op godsdienstig en maatschap pelijk terrein en waarom? Na een uitvoerige inleiding besprak spr. de verhouding tusschen de christelijke leer en de totalitaire staatsleer. Spr. licht zijn betoog met de nooaige voorbeelden toe, het geen zijn bewrringen zeer verduidelijkt. Omdat de beginselen van het Nationaal So cialisme strijdig zijn met het natuurrecht, daarom kan het Christendom zich nimmer met het Nat. Soc. vereenigen. Het werd al lengs interessanter, dit betoog, naarmate het einde der causerie begon te naderen. Het werd wel wat laat, doch het onderwerp dat spr. in deze causerie te behandelen had, bevatte zooveel belangrijke stof, dat spr. nog wel verder had kunnen gaan. Te recht besloot spr. met de toehoorders te wijzen op het consequente dat is waar te nemen bij het Nat. Soc. en waaraan het vele christenen nog ontbreekt. Moge men in de toekomst begrijpen, dat het noodig is dat men daadwerkelijk medewerkt om de actie van de nieuwe gemeenschap te ondersteu nen. Moge God deze actie zegenen, was de wensch waarmede spr. zyn interessant be toog besloot. Na nog een aangename en leerzame ge dachtenwisseling bracht de voorzitter dank aan den geachten inleider van dezen avond, waaraan de vergadering door een hartelijk applaus kracht bijzette. Bouwarbeidersbond „St. Jozef". Gister avond vergaderde in de voorzaal van het Parochiehuis onder voorzitterschap van den heer G. A. Hekker de afdeeling Voor hout van den R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef". De secretaris-penningmeester, de heer Warmenhoven, bracht voor het laatst jaar verslag uit, waarir. hij 't wel en wee van de afdeeling over 193d in woord bracht. Hier uit stippen we slechts aan, dat de kas sloot met een batig saldo van 4.94. De controle commissie bracht bij monde van den heer Vlasveld Sr., verslag uit van zijn bevindin gen, onder mededeeling dat kas en boeken in de meest volmaakte orde waren bevon den. Hierna benoemde de vergadering de heeren P. Vlasveld Sr. en F. A. Montanus tot leden der kascontrole-commissie 1939. Thans volgde verkiezing in de vacature- Warmenhoven, in welke vacature werd be noemd de heer J. Floor. De periodiek aftre dende bestuursleden G. Hekker, voorzitter en C. Koppe, vice-voorzitter, werden na en kele stemmingen herkozen. Thans was het woord aan den heer War menhoven, die zeide door drukke werk zaamheden en oorzaken van huiselijken aard, zich genoodzaakt te zien zijn functie van secretaris-penningmeester neer te leg gen. Spr. dankte de leden voor het in de afgeloopen 10 jaren in hem gesteld ver trouwen. De voorzitter dankte den scheidenden functionaris voor het vele werk, dat zeker hoofdbrekens niet zal hebben gespaard, en voor de opofferingen en ontberingen in het belang van de afdeeling. Spr. zou dit afscheidswoord gaarne willen doen verge zeld gaan van een blijvend aandenken, het welk tot de onmogelijkheden behoort. Daarvoor in de plaats stelt spr. de vergade ring voor om den heer H. G. Warmenho ven te benoen. en tot eerste eereelid van den R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jo zef', afd. Voorhout, hetgeen door de ver gadering met een hartelijk applaus tc: be wijze van instemming werd aangenomen. De heer Warmenhoven dankte voor deze aan hem betoonde eer, onder toezegging met hart en ziel zich aan de vereeniging te zullen blijven geven, ook als hij geen lid meer is. Hierna vond de verkiezing van den voor zitter plaats, waarbij de heer G. A. Hekker werd gekozen. Hierna sluiting. Sleutelbeen gebroken. Het 4-jarlg zoontje van den heer P. v. d. B. alhier gleed op straat uit, waardoor het zoodanig terecht kwam, dat het een sleutelbeen brak WASSENAAR Staatspartij. In het R. K. Vereeni gingsgebouw vergaderde Woensdagavond de afd. van de R. K. Staatsparty onder lei ding van den voorzitter, mr. F. P. J. Per quin. Na opening met den chr. groet en na een algemeen welkom, deed hij dit op bijzon dere wijze tot den spreker van dezen avond dr. P. Kasteel, dien hij hartelijk feliciteer de met zijn promotie tot doctor in de poli tieke en sociale wetenschappen aan de uni versiteit te Leuven. Daarna bood spr. den leden en hun gezinnen zijn beste wenschen aan voor het nieuwe jaar en hoopte hij op een zoo goed mogelijk succes by de a.s. verkiezingen voor Prov. Staten en Gemeen teraad. Notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Dr. P. Kasteel, hierna het woord verkrij gend, dankte voor de vriendelijke woorden, waarna hij wees op de verkiezingen die ons dit jaar wachten, meer byzonder die voor de Prov. Staten. Na een uiteenzetting van de taak van Prov. Staten en de huidige sa menstelling daarvan. Velen, voor wien de politiek een sterke prikkel is, vooral de ex tremisten, willen de verkiezingen voor Prov. Staten mee aangrijpen om te oordee- len over het landbestuur. Daarom is het goed,, ons een eigen denkbeeld te vormen van de huidige politieke situatie. Spr. wijst er dan op hoe de staatsbemoeiing verder is voortgeschreden dan men vermoedt. Bijna iedere groep in onze samenleving doet een beroep op den Staat en geeft uiting aan haar verlangens. Vervolgens schetst spr. de scheiding tusschen rechts en links by bij zondere onderwerpen als bestrijding van het Neo-Malthusianisme, de echtscheiding enz. Daarnaast staan dan nog de extremis- te: de communisten, thans ietwat gematigd maar gevaarlijk blijvend omdat het een ge sloten levensbeschouwing is. De nationaal- socialisten zijn onsamenhangend, zonder iets positiefs. Ook de Ketstenisten moet men niet onderschatten. Hen zit het anti papisme in het bloed. De limonade der na- tionaal-socialisten is op zich hier in Neder land niet zoo gevaarlijk, doch vermengd met drank van over de grens wordt het een doodelijk vergif. Het Nationaal Dagblad be vat in slecht Nederlandsch geschreven Duitsch, dat gevaarlijk is voor de zelfstan digheid van ons land. Met ons staan de ge- loovige Protestanten, de Anti-Revolutionai ren en Christelijk-Historischen, waarbij spr. erop wijst hoe de verhouding van die partijen tot ons in den loop van 40 jaren is omgedraaid. En over die staatkundige ont wikkeling koepelt zich de handelspolitiek, waarbij we voor het feit staan, dat die voor 180 graden is omgedraaid. De wereld is to taal veranderd; het vrije ruilverkeer is verdwenen en daarmede de gouden stan daard, die volgens spr.'s meening niet meer zal terugkeeren. De gouden standaard is alleen vereenigbaar met vrije handel. Wij leven bij verdragen. De ordening komt met het leven zelf en de eenige eisch is, dat de Staatsbesturen oog zullen hebben hoe daarin leiding te geven. Er is nu eenmaal ordening op na tionaal en internationaal terrein. Men kan by een economie, die zich in dienst stelt van een politiek apparaat niet doen alsof die er niet is. We moeten er rekening mee houden, dat wij in de internationale ordening zijn opgenomen en ons bewust instellen op de situatie in de wereld. Dé goudmythe is weg. het begint te scheme ren, en er zijn volken van millioenen, die handelen zonder dit verband. Daarbij is een onberekenbare factor hoe de houding zal zijn van hen, die aan goud hechten. In dit algemeene wereldbeeld moeten we de Staatkunde zien en daarvan kunnen we de binnenlandsche politiek niet losmaken. Na een tijd van conservatief bestuur, be- heerschte het liberalisme het staatkundig en economisch leven. In 1880 kwam het eer ste christelijk kabinet; 20 jaar later het kabinet-Kuyper. Sinds 1918 is het libera lisme als politieke macht gebroken en langzaam breekt dat ook door op econo misch en cultureel terrein. Men zegt, dat in de N.S.B., die menschen omvat met a- versieve gevoelens, zich de stuiptrekking voltrekt van de macht der laatste jaren en spr. gelooft dat wel. Spr. wijst hierbij op den strijd tegen het katholicisme en her innert aan Oss. Fel belicht hij het insinu eerend karakter, waartegen verweer zoo moeilijk is. Dat anti-papisme werkt verder dan we meenen en we moeten daarmede rekening houden. Staatkunde is voor een groot deel een kunst waarbij gesproken moet worden en met geestelijke wapens getuigen. Of de waarheid een volk kan winnen hangt af van den geest van het volk. We moeten den geest zuiver houden en het vertrouwen bewaren in hen die we afvaardigen. In die richting moeten we daarbij de groote lijn van de Staatkunde in het oog houden. Dan kan het politieke werk voor ons inhoud krijgen, waartoe spr. hoopt te hebben bijgedragen. N adat op deze sublieme rede een krachtig applaus had geklonken, sprak de voorzit ter een welverdiend dankwoord. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door drie der aanwezigen gebruik gemaakt. Allen werden tot volkomen tevredenheid beantwoord. Bij de ingekomen stuken waren naast be richten van verhindering nog ontvangen de goedkeuring op de vorige reglementswijzi ging, een circulaire van den Statenkring Leiden over candidaatstelling en stemming voor de groslijst voor Prov. Staten, als mede een circulaire van de R.K. Kamer- Centrale Leiden over candidaatstelling voor de Partijraadafvaardiging en over leiding bij de a.s. Gemeenteraadsverkiezin gen. Van B. en W. was voorts een schrijven ontvangen inzake 's Raads besluit over ver laging der bedrijfstarieven, terwijl Mr. v. Moorsel zijn standpunt dienaangaande scnrifielijk ter kennis bracht. De candidaatsteling voor Prov. Staten had tot resultaat, dat candidaat werden ge steld de heeren J. W. A. Lefeber, Lisse, B. J. Loerakker, Hillegom, S. Neefjes, Noord- wijk en Mr. C. C. A. van Haren, Wassenaar. Als candidaat voor de Partijraad-afvaar diging werd gesteld de heer J. J. van Buu- ïen, Wassenaar. De vergadering vereenigde zich met de voorgestelde reglementswijzigingen, waar- by voor candiaaat-Kaadsieden wordt ver plichtend gesteld het onderschrijven van net R.K. Gemeenteprogram en het na ver kiezing als Raadslid verplicht lid worden van den R.K. Bond voor Gemeenteraads leden. De rondvraag gaf aanleiding tot een be spreking over verlaging van bedryftarie- ven, de benoeming van een tuinarchitect uit Naarden, de aanstelling van een cnauf- feur-monteur, en de levering van gewas door Wassenaarsche hoveniers. Nadat de voorzitter dank had gebracht voor de aangename discussies en voor de opkomst, volgde sluiting met den chr. groet. Geboren: Cornelis Willem, zoon van W. van Egmond en T. J. de Laater Ca- tharma Cornelia Maria, doehtei van L. J. Ncoraover en T. W Dong^ununj Getrouwd: A. Molkenboer en E. M. van der Hoeven C. J. van der Ploeg en E. J. van Leeuwen P. M. F. A. van Rooijen en A. Paardekooper. Overleden: Cornelia Jr.har.na Bruys- ttrs, 57 jaren. echtgen-,o'.e van M. J de Jong Johannes Verkade, 61 jaren, echt genoot van J. G. Bierman Johan van der Worp, 79 jaren, echtgenoot van E. C. Ktukels. ZILK Bouwen. Voor rekening van den heer Willemse uit Hillegom wordt aan den Zil- kerduinweg een dubbel woonhuis gebouwd.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11