OMGEVING RIJNSTREEK DINSDAG 10 JANUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 HILLEGOM Onderwijs. Tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool aan de Mariastraat al hier is in de vacature mej. G. Koek be noemd de heer A. Hulkenberg te Benne- broek, tot nu kweekeling met akte aan dezelfde school. NOORDWIJKERHOUT K. J. M. V. Voor de K. J. M. V. alhier sprak Maandagavond prof. dr. A. Steger over „De Nieuwe Wereldorde", zooals voor gestaan wordt door katholieke sociologen. De bijeenkomst was door de leden tame lijk goed bezocht. De eminente spreker be gon zijn rede met een uiteenzetting over de gilden van vroeger en hun organisatie en kwam van de gilden op de bedrijfs- schappen, de organisatie, welke de Paus in zijn encycliek wil ingesteld zien. De Paus wil de gilden niet terug zien, zooals wel eens gezegd wordt, althans niet wat de vorm betreft, aldus spreker, wel de hoofd gedachte. Naast de bedrijfschappen be hoort in de nieuwe maatschappelijke orde die er moet komen een band te bestaan tusschen de bedrijfschappen onderling met aan het hoofd een hooger gezag. De strijd tusschen de bedrijven onderling moet even eens de wereld -uit, vervolgde prof. Steger, er moet een organisatie zijn van bedrijf schappen onder elkaar, om te zorgen, dat d.e volkswelvaart zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd, dit is de tweede ordeningsge dachte van den Paus, als dit laatste be reikt is kunnen we zeggen, dat we er zijn. Vervolgens kwam de spreker terecht op de gebruiken van de producten der verschil lende bedrijven en zeide, dat nu eerst de staat die daarstraks op zij gezet is, te voor schijn komt en voor het algemeen belang is. Een breede uiteenzetting werd gegeven van het begrip „algemeen belang" en hier mede verband houdend de taak van den slaat. Besproken werd de noodzakelijkheid, dat de bedrijfschappen publiekrechtelijke instelingen moeten zijn om eventueele sancties uit te kunnen oefenen, en gehe keld werd de ongebreidelde concurrentie van de bedrijven onderling. Aan het slot van zijn betoog liet spreker duidelijk uit komen, dat het leidende beginsel van de volkshuishouding moet zijn sociale recht vaardigheid en liefde, beide zijn niet te scheiden. De met aandacht gevolgde rede werd met een lofbetuiging op de liefde, die noodzakelijk is, besloten. De vice-voor- zitter dankte namens de vergadering voor het heldere betoog, waarna met den K. J. M. V.-groet werd gesloten. ZILK Een groote verbetering. Gisteren is men begonnen met het plaatsen van twee lantaarnpalen één in de St. Jacobstraat en één in den' Wassenaarschenweg. Hiermede is een groote verbetering tot stand geko men, al is dit wel wat laat. Als men er nu ook toe over kon gaan in de St. Jacob straat trottoirbanden te laten leggen ter voorkoming van het vele stuifzand zou dit eveneens een groote verbetering zijn. OEGSTGEEST LOOP DER BEVOLKING De bevolking dezer gemeente, die op 1 Januari 1938 bestond uit 8773 personen (4006 mannen en 4767 vrouwen) nam in het jaar 1938 toe met 44 personen (33 man nen en 11 vrouwen) zoodat het aantal in woners op 1 Januari 1939 beroeg: 8817 (4039 mannen en 4778 vrouwen). Er vestigden zich in de gemeente 1143 personen (446 mannen en 697 vrouwen) terwijl 1146 personen (439 mannen en 707 vrouwen) uit de gemeente vertrokken, der halve 3 personen meer vertrokken dan ge vestigd (en 7 mannen 10 vrouwen). Door geboorte nam de bevolking toe met 140 personen (64 jongens en 76 meisjes). Van de geboorten vonden er 101 plaats in deze gemeente (48 jongens en 53 meisjes) en 39 (16 jongens en 23 meisjes) buiten de gemeente. Door overlijden nam de bevolking af met 93 personen (38 mannen en 55 vrouwen). Alhier overleden 66 personen (24 mannen en 42 vrouwen), terwijl 27 personen (14 mannen en 13 vrouwen) elders overleden. Het geboorteoverschot bedoeg derhalve 47 (26 mannen en 21 vrouwen). In deze gemeente werd 1 jongen ge boren, die tot de bevolking van een andere gemeente behoorde. Hier overleden 22 personen (12 mannen en 10 vrouwen) tot de bevolking van een andere gemeente behoorende. 1 meisje werd als levenloos geboren aangegeven. Het aan tal voltrokken huwelijken bedroeg: 76. 5 Vonnissen van echtscheiding werden in geschreven. De bevolking nam in 1937 toe met 89 personen (vestigingsoverschot 17, 972 ves tigingen en 955 vertrokkenen) geboorte overschot 72 (147 geboorten en 75 overlede nen) Het aantal huwelijken bedroeg 50. Fonds voor ziekenverpleging. Ge noemd fonds hield in St. Willibrord een al- gemeene vergadering tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement. Op deze zeer belangrijke vergadering waren van de ongeveer 600 leden een 14-tal aan wezig, Na opening door den voorzitter, den heer T. Blonk, werd overgegaan tot behan deling der nieuwe statuten. De voorz. zeide, dat in deze materie het bestuur zich had la ten voorlichten door mr. Bolsius. Na een paar opmerkingen werd het concept goed keuring aan te vragen. Ook het nieuwe i gekeurd en besloten de koninklijke goed- huishoudelijk reglement werd na een korte bespreking vastgesteld. Als meest ingrijpende wijziging moet worden vermeld, dat de kinderen tot 18 jaar vrij zijn van contributie althans van hen, die per gezin contribueeren. Hierna sluiting. VOORHOUT TONKNUPPEL VEREENIGING „NOOIT GEDACHT." De burgemeester wierp de eerste knuppel. Gisteren, Koppermaandag, hield de Ton- knuppelvereeniging „Nooit Gedacht", haar jaarlijksche en traditioneel geworden le denwedstrijd in het tonknuppelen. Er was zeer veel belangstelling van de zijde van de leden, maar niet minder ook toonde het publiek zijn belangstelling voor deze oude, en traditioneele sport uit vroeger dagen. Nadat een tweetal tonnen op het terrein gelegen achter café „Boerhaave" van den heer Jac. Angevaren was opgehangen, werd de burgemeseter Mr. G. F. W. van Berckel, te circa één uur in den middag "oij monde van den voorzitter der vereeni- ging, den heer H. G. Warmenhoven, het welkom toegeroepen. Op de eerste plaats bracht spr. zijn edelachtbare dank voor de aanvaarding van het beschermheerschap dezer organisatie, en sprak den wensch uit, dat „Nooit Gedacht" onder het be schermheerschap van Mr. van Berckel zou mogen groeien en bloeien en de al-oude sport zou mogen herleven. Hierna was het woord aan Mr. van Ber ckel, die het een groot genoegen noemde het beschermheerschap dezer vereen iging te hebbesn mogen aanvaarden. Deze sport, zegt spr., doet de oude geschiedenis weer eens herleven, welk streven spr. een warm hart toedroeg. Spr. zegde voorts veel be lang te stellen in de geschiedenis onzer voor-vaderen. Uit de herleving van deze tak van sport blijkt wel hoezeer het de echte Nederlanders moeilijk valt, de oude sport geheel vaarwel te zeggen. Tenslotte wenscht spr. den deelnemers, liefst 60 in getal, zeer veel succes bij de beoefening van deze bij uitstek gekozen openlucht sport. Onder salvo's en hoerageroep wierp de burgemeester de eerste knuppel, welke voor deze gelegenheid met een Oranjelint v/as getooid, naar de ton. Het is den geheelen middag een drukke bezigheid geweest om beide tonnen kapot te gooien, doch na veel inspanning is men erin geslaagd. Dq uitslag van den wedstrijd luidt als volgt: De eerste ton: le prijs Joh. Heinsbergen; 2e prijs J. Hermans, 3e prijs G. A. Bel; 4e prjjs A. J. Langelaan, 5e prijs C. Koppe en 6e prijs W. van den Berg. Troostprijzen: le A. J. Langelaan, Adr. van den Berg, 3e prijs D. Zoet en 4e prijs P. van Velzen. De tweede ton: le prijs B van der Lub- be; 2e prijs J. B. van Werkhoven; 3e prijs E. W. Mosseveld; 4e prijs Cor. van Schoo- ten; 5e prijs B. Bax; 6e prijs B. van der Lubbe. Troostprijzen: le prijs W. Vlasveld, 2e prijs P. Bakker; 3e prijs G. J. van Rheenen Jr.; 4e prijs W. van Schootenè Des avonds om ongeveer 6 uur waren alle deelnemers in het café van den heer Angevaren bijeengekomen, toen de burge meester met zijn verloofde Freule Von Bönninghausen, gereed stond om de geluk kige prijswinnaars de hand te reiken en de prijzen uit te deelen. Freule Von Bönning hausen feliciteerde hierbij de gelukkige winnaars, waarna het bestuur ten gerieve der leden nog. een kaartavond organiseerde, welke heel laat in den avond nog niet be ëindigd was. Voor dezen wedstrijd hadden de winkeliers uit de gemeente een aantal prijzen beschikbaar gesteld, waarvoor het bestuur van „Nooit Gedacht" zich zeer er kentelijk toonde. Over het geheel genomen, kan dit een zeer geslaagde tonknuppelwedstrijd ge noemd worden. STOMPWIJK Ouderavond. Op Donderdag 12 Jan. houdt de K. J. M. V. in samenwerking van de K. J. C. een ouderavond in „Het Blesse- paard". Door de leden van de K. J. M. V. en K. J. C. zal een tooneelstuk „Sjappie", spel in 4 bedrijven opgevoerd worden. Dien avond zal een propagandarede gesproken worden door prof. Cauling O.S.Cr. WARMOND Uitvoering „St Matthias". De 3e win- teruitvoering van „St. Matthias", die zich wederom in een goede belangstelling mocht verheugen, is voor de vereeniging weer een succesavond geworden. Het programma werd ditmaal verzorgd door de afd. heeren- tooneel en harmonie. Nadat de voorzitter, de heer C. Zwetsloot de aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, inzonder den Burgemeester en Dr. Walenkamp Jr. werd met het oog op den beschikbaren tijd, onmiddellijk be gonnen met de afdeeling tooneel. Opge voerd werd een kluchtspel in 3 bedrijven getiteld: „Zuur en Zoet", door J. Grosveld en G. Nielen. Het was van den regisseur, den heer J. Sikking, een goede gedachte geweest, dit maal zelf eens actief aan het spel deel te nemen en in dit stuk een der hoofdrollen te vertolken. De rol, die hij in deze op zich genomen had, werd door hem op sublieme wijze vertolkt, hetgeen eveneens gezegd kan worden van den heer J. Schavemaker. Waar deze beide spelers de dragers van het stuk waren, hadden zij niet alleen een be langrijke, doch ook een zeer moeilijke rol, doch, zooals reeds gezegd, zij hebben zich schitterend van hun moeilijke taak gekwe ten. Ook onder de andere spelers waren er verschillende waarvan wij in de toekomst nog veel kunnen verwachten. Van het op- zichzelf reeds geestige stuk werd naar har telust gelachen en een hartelijk applaus beloonde de spelers voor hunne mooie pres taties. Alvorens de afdeeling Harmonie over ging tot uitvoering van haar programma, hechtte de Burgemeester op verzoek van den Voorzitter, den heer Zwetsloot, de op het in den afgeloopen zomer in deze ge meente gehouden muziek-concours behaal de len prijs in de Superieure afdeeling aan het vaandel, terwijl hij aan den Directeur, den heer G. Dik, tevens overhandigde de cp dit concours gewonnen St. Bavo-beker, welke nu definitief eigendom van „Mat thias" geworden is. In welgekozen woorden feliciteerde de Burgemeester de vereeniging met dit schit terend succes en hoopte, dat zij nog meer lauweren aan de reeds behaalde zou toe voegen. De nu door de Harmonie ten gehoore ge brachte nummers, waren even zoo veel ju weeltjes van ware muziek-kunst. Dat de leden ook individueel tot top-prestaties in staat zijn, bewees de heer G. Derriks, die als solist optrad in de concert-polka „Ku- meliana". De wijze, waarop hij deze partij vertolkte, was boven alle lof verheven, een stukje muziek om van te watertanden. Het is weer een schitterend geslaagde avond geworden, die de prettigste herinne ringen achter laat. Geen wonder, dat de voorzitter in zijn sluitingswoord beide af- deelingen hartelijk dank bracht voor de zen genotvollen avond. SASSENHEIM Staatspartij. Daar de heer H. P. Zwet sloot, voorzitter der afdeeling, wegens droe ve familie-omstandigheden niet aanwezig kon zyn, presideerde de heer J. C. Schra- ma de bijeenkomst, waar behalve één da me, 128 heeren-leden aanwezig waren. De voorzitter wierp een terugblik op het afge loopen jaar, en constateerde dat het extre misme van links en rechts zich buitenge woon geroerd heeft, waardoor wij aan den rand van een oorlog zijn gekomen. Op na tionaal .gebied valt ook een extremisme te constateeren, hetwelk zich richt op onze kerken. Ook plaatselijk is er in 1938 iets gebeurd, dat vermelding verdient, n.l. het optreden van het nieuwe bestuur der afdee ling. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van den heer W. J. Rozema waarin hij bedankte als afgevaardigde naar de afdee ling naar de Kamer-Centrale. Uit het verslag van den Penningmeester, den heer van der Peet, blijkt, dat de totaal ontvangsten bedroegen 467.07 611 de t°" taai-uitgaven 445.04, zoodat dit jaar een voordeelig saldo is van 22.03. De schuld :s teruggeloopen tot 79.50. De penning- meester en de heer G. C. van Dijk pleiten voor betere contributjebetaling vooral met het oog op de twee verkiezingen welke in 1S39 te houden zijn. Als kasnazieners voor 1939 werden be noemd de heeren P. Zwetsloot, Hendriks en Verhulst. Hierna las de secretaris, de heer W. Krom, het jaarverslag over 1938 voor, v/aaruit bleek, dat het ledental op het einde van het vorig jaar 544 bedroeg. Naar aan leiding hiervan deelde de voorzitter mede, dat hier in Sassenheim pl.m. 1300 katholie ke kiezers zijn, dus nog niet de helft is ge- oiganiseerd. Krachtig moet'er gewerkt worden om het ledental uit te breiden, het geen ook de kas ten goede zal komen. Voor de candidaatstelling voor de Provinciale Staten dankte de heer H. Ba der Sr. voor het vertrouwen hetgeen hij ge durende 13 jaar als afgevaardigde heeft ondervonden. Als candidaten werden door de afdeeling gesteld de heeren E. Bolsius, J. W. A. Lefeber, B. N. Loerakker en A. C. Paardekooper. De heer H. Bader Sr. stelde den heer J. C. Schrama voor, deze nam echter geen candidatuur aan, ofschoon de vergadering dit voorstel steunde. De voorzitter deelde mede, dat de stem ming voor de groslijst zal plaats hebben op Zondag 19 Februari as. De heer Schrama bracht vervolgens ver slag uit van 3 vergaderingen van Kamer- en Statenkieskring Leiden. Speciaal van die vergadering, waarin generaal Alting von Geusau de noodzakelijkheid onzer de fensie had bewezen, en van die, waarin de heer Bader zijn besluit om geen nieuwe candidatuur voor de Staten meer te aan vaarden had medegedeeld. Als bestuurslid werd de heer J. J. M. Keijser met 89 stemmen herkozen; in de twee vacatures werden de heeren A. A. Knegt en G. C. van Dijk resp. met 83 en 107 stemmen gekozen. Bij de rondvraag had de heer H. de Groot eenige klachten, sommige van vier jaren heer. Door den voorzitter werden deze afdoende beantwoord. De heer J. W. Kortekaas spoorde naar aanleiding van deze klachten aan tot vergeving en vergeten van alle fouten en tot eendrachtig samenwer ken. Tot slot spoorde de voorzitter aan tot deelneming aan de actie van het R. K. Werkliedenverbond: De Nieuwe Gemeen schap. Daarvoor is noodig elkander meer te verdragen, kleine foutjes over het hoofd te zien! Wij bezitten in Nederland gelukkig nog sterke politieke organisaties! Blijft hen sterk maken; komt naar de vergade ringen leeft mede! Dan krijgen wij goede katholieke organisaties die een aanval kunnen weerstaan. Koopt bl| ben, die in Uw Dagblad adverteeren 1 ALPHEN AAN DEN RIJN Demonstratie met brandbommen In hotel „Centi^al" werd gisteravond door den heer Wijmar, propagandist der Ned. Herv. Ver. voor Luchtbescherming een interessante lezing gehouden over luchtbescherming, toegelicht door lichtbeel den. Voorts werd medegedeeld, dat behalve de deze week te houden tentoonstelling Za terdagmiddag door de afdeeling Alphen op een terrein langs de Dr. Lovinklaan een demonstratie zal worden gegeven met brandbommen. Volksbond. Onder presidium van den heer A. F. Ruijssenaars vergaderde gister avond in de oude school de R.K. Volksbond. Nadat de voorz. zijn gebruikelijken Nieuw- jaarswensch had uitgespoken en de secre taris, de heer P. J. Schipper, de notulen had voorgelezen, werd medegedeeld, dat er ver schillende circulaires waren binnengeko men handelende ovei aangelegenheden be treffende steunverleening en werkverschaf fing. Eventueele klachten zullen via het af- deelingsbestuur in behandeling worden ge nomen. Reeds geruim en tijd wordt door het be- bestuur aangedrongen op invoering van het wederzij dsch lidmaatschap van de vak- standsorganisaties. Daartoe werden in het afgeloopen jaar een tweetal bijeenkom sten belegd, waarop de noodzakelijkheid van deze verplichting werd aangetoond en verduidelijkt door den bondsvoorzitter, den heer A. C. de Bruyn en door den zeereerw. heer Henri de Greeve. Deze lang voorbe reide en systematisch gevoerde actie zou evenwel als mislukt bestempeld moeten woiden, indien het afdeelingsbestuur de laatste stappen daartoe niet zou onderne men, de laatste stap, het vaststellen van een datum waarop het wederzijdsch lidmaat schap onherroepelijk zal worden inge voerd. Voorgesteld werd daartoe te stellen den eersten Maandag in Februari. Hoewel deze datum door eenigen zeer kort werd geacht in verband met het zeer vele werk, dat in verband daarmede door de afdee- lingsbesturen moet worden verricht, werd deze tenslotte na eenige overwegingen aangenomen. Vervolgens werd de begroo ting 1939 vastgesteld op 877.50. 10-jarig bestaan IVIissie-Naaikring „Sint- The resia". Op 12 December van het vo rig jaar was het 10 jaren geleden, dat on der bescherming van Deken J. M. Helle gers z.g. alhier werd gesticht een Missie- Naaikring onder den naam van „Sint The- resia". In verband met het overlijden van dezen beschermheer is de viering van dit feit uitgesteld tot 12 Januari. Dan zal er des morgens in de Parochiekerk een H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen, terwijl des avonds in het Sint Josephgesticht een korte gezellige bijeenkomst wordt gehou den. Deken Z. de Korte heeft inmiddels het beschermheerschap aanvaard. Het doel van dezen Naaikring is voornamelijk het vervaardigen van Misgewaden en kleeding voor de missie. Dr. Nieuwenhuizen. Dr. Nieuwenhui- zen, die wegens ziekte sinds geruimen tijd zijn practijk nie kon waarnemen, is thans hersteld en heeft zijn practijk hervat Uit de patiënten had -reeds naar aanleiding van dit herstel een comité gevormd, dat de dokter met zijn herstel kwam gelukwen- schen en hem uit dankbaarheid een paar apparaten aanbood, welke noodig zijn bij de uitoefening der practijk. Geboren: Cornelis Pieter, z. van W. J. Mulder en H. Buis Cornelia, d. van L. Kouwenhoven en C. van Velde Pleu- nis, z. van L. Ingen van Zwienen en G. de Pater. Gevestigd: Theodorus Konst en gezin, van Rijnzaterwoude Marinus P. German en gezin van Gouda Arie Bol van 's-Gra- venhage. Vertrokken: Marianna M. Colijn, naar 's-Gravenhage Lijdia de Kruif naar Amsterdam Jacob Eikelenboom en gezin naar Haarlemmermeer. BODEGRAX'EN Staatspartij. Onder voorzitterschap van den heer P. B. Bakker werd Maandagavond in het parochiehuis de jaarvergadering ge houden. Aanwezig was zegge en schrijve 6 procent! Na de openingsgroet sprak de voorz. een welkomstwoord tot de aanwezi gen, waarna hij den wensch uitsprak, dat hij gezien zijn betrekkelijk jongen leef tijd een goed voorz. moge zijn. Spr. be looft alles wat mogelijk is voor de afd. Bodegraven te zullen doen. Bij de ingekomen stukken werd een schrijven van den heer Jac. Verlaat voorge lezen, waarin hij ontslag als secretaris aan vraagt. De voorz. bedankt hem voor alles, wat hij als secr. voor de afd. heeft gedaan. Het jaarverslag van den secr. werd on der dankzegging goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoorqding van den pen ningmeester, den heer C. de Groot. Ook het jaarverslag van de propagandaclub „Dr. Schaepman" was keurig in orde en ging on der dankzegging onder de hamer door, met een bijzonder woord van dank aan den heer H. J. van der Poll, die zijn beste krachten aan deze club als voorz. heeft gegeven. Bij de bestuursverkiezing, waarbij de heeren H. J. van der Poll, G. van Veldhuy- zen en Jac. Verlaat, aftredend zijn, zegt de heer A. R. van der Reijden, dat hij voorstelt deze heeren met algemeene stemmen te herkiezen. Voor de vacature 1938 stelt hij als candidaat de heer A. Vlaming. De heer A. Aengenent noemt nog de heer E. Riet veld, die echter zegt, niet als bestuurslid te willen fungeeren. Als bestuursleden werden gekozen de heeren H. J. van der Poll, G. van Veldhuyzen, Jac. Verlaat en A. Vla ming. Als afgevaardigden voor de Kamercen trale werden benoemd de heeren Bekker en Liempt; voor de StatenKieskring de heeren van der Poll en Bakker. De reglementsherziening werd tot de eerstvolgende ledenvergadering uitgesteld. De eerste stap wordt vervolgens gedaan voor de verkiezingen voor de Prov. Staten, n.L een candidaatstelling. Het bestuur heeft aldus de voorz. gemeend om aan de afgdeeling als candidaat voor te stellen de heer H. J. van der Poll (applaus). Door den heer W. J. van der Maat werd de gemeentepolitiek besproken. Betreffende deze stof werden nog vragen gesteld, die door den heer van der Maat en door den heer H. J. van der Poll tot bevrediging van de vragenstellers werden beantwoord. Na rondvraag sluiting. KOUDEKERK Afscheid. Gisteravond had in de Ned. Herv. School alhier, in tegenwoordigheid van het bestuur, vele ouders en oud-leer lingen en belangstellenden, het officieele afscheid plaats van het hoofd dier school des heer A. Mieog, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, als mede de installatie van het nieuw benoem de hoofd de heer E. A. Bloem. De heer Mieog, die ruim 16 jaren als hoofd aan de school was verbonden, had een welverdiende en hartelijke hulde in ontvangst te nemen. Onder de aanwezigen merkten we o.a. cp Burg. Kwint en wethouder v. Egmond van Koudekerk, wethouders de Jong en v. Dam van Hazerswoude, de heer Kerkhove hoofd der Chr. School aan den Rijndijk, de heer v. d. Dool, hoofd der O. L. School al hier, de weled. gestr. heer v. Malsen, insp. C. V. O. en anderen. Vele sprekers voerden het woord, ter wijl den heer Mieog bij monde van Ds. v. Binsbergen namens bestuur, ouders en leden der Schoolvereen. een hanglamp werd aangeboden. Na afloop van dit afscheid en installatie dankte beiden de sprekers voor de harte lijke woorden tot hen gericht, waarna Ds. v. Binsbergen dezen avond sloot. Staatspartij. De aangekondigde verga dering der R. K. Kiesvereeniging van gis teravond is niet doorgegaan wegens ge brek aan belangstelling. Wanneer zullen toch de R. K. kiezers hun plicht eens beter gaan begrijpen en hun vergaderingen bij wonen? NIEUWKOOP Zilveren ambtsjubileum. Gisteren vierde de heer P. Boer zijn 25 jarig ambts jubileum als onderwijzer aan de open bare school. Het lokaal van den heer Boer was smaak vol versierd en verschillende gemeente naren kwamen hem gelukwenschen. Voor de kinderen was het natuurlijk een feest- ROELOFARENDSVEEN „Liefde voor Harmonie". Een schitte rend tijdperk van vijftig vruchtbare jaren heeft „Liefde voor Harmonie" deze zomer op feestelijke wijze afgesloten, bij welke gelegenheid de burgerij van Roelofarends- veen zoo'n groote sympathie toonde voor dit muziekgezelschap. Het moge waar zijn, dat in onze dagen de belangstelling der Veenders over meer vereenigingen en clubs verdeeld is moeten worden dan vroeger; maar de liefde voor de harmonie is door traditie onveranderd gebleven. Na de vele beslommeringen van het werk van iederen dag brengen de instrumenten steeds weer aangename ontspanning voor iedereen. Met de Wiener Sangerknaben zouden we ook hier kunnen zeggen: „Mit musik durchs Leben". In de St. Pancratiuszaal werd gister avond met de jaarlijksche uitvoering de „Vastenavond" ingezet: de langere of kor tere tijd tusschen Maandag na Drie Konin gen en Asch-Woensdag. Dan noodigt de Harmonie haar vrienden en talrijke dona teurs uit tot een avond van muziek- en tooneeluitvoering. Met groot genoegen con stateerde de voorzittert de heer J. Vol- water, dat de groote zaal volledig bezet was. We bemerkte bovendien een deputatie van de fanfare „Döor Gunst verkregen" uit Nieuwe-Wetering. Een bijzonder wel kom richtte spr. aan het genoodigde Oranje bestuur, dat bij de goudenfeestviering van onlangs zoo'n groote taak op zich had ge nomen, waardoor het oude vaan plaats heeft gemaakt voor een nieuw groen vaan als symbool van vernieuwd en jeugdig enthousiasme. Spr. wenschte allen een kunstvollen en vroolijken avond toe; muziek en tooneel: afwisselend voor elk wat wils. Onder leiding van den directeur den heer A. van Leeuwen werd een klein muziek programma afgewerkt, waarna de instru menten eenigen tyd opzij werden gelegd voor de vertolking der grappige personages die in de klucht Succes" optraden. Hierna volgde het tweede muzikale gedeelte, waar bij de wals, het jubileum-cadeau van Nieuwe-Wetering, ten gehoore werd ge- brachtt. Tot slot „S.O.S.", een vroolijk studenten stuk met overeenkomende avonturen, waarbij telkens opnieuw hartelijk is ge lachen. Kapelaan P. von Fisenne sprak aan het einde enkele waardeerende woorden over het geboden spel en de muziek. Het blijkt, aldus spr., dat de Harmonie door de jaren heen steeds kerngezond is met zeer goede talenten, die niet alleen uitstekend muziek spelen, maar ook in staat zijn om een ge zellige vroolijke avond te verzorgen. Als iederen in ons dorp steeds medewerkt om deze muziekvereeniging op pijl te houden, dan zal in de toekomst ook het sue es er van gewaarborgd zijn.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7