Aanval en tegenaanval Rumoer rond Roethenië De strijd In het verre Oosten BUITENLAND DINSDAG 10 JANUARI 1939 DE LE'^SCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 In Catalonië en Estremadura TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN OM TRENT HET VERLOOP VAN DE OPERATIES Ook de gisteravond uit Spanje ontvangen berichten omtrent de krijgsverrichtingen aan het front van Estremadura zijn zeer tegenstrijdig. Terwijl van officieele natio nalistische zijde gemeld wordt, dat het tegen-offensief van de republikeinen in Estremadura volkomen mislukt is, meldt Barcelona, dat zijn troepen een nog sterke re pressie uitoefenen in den sector van Fuente Ovejuna en den greep om Penarroya hebben vernauwd. In de sector van Al- maden zouden zij den aanval op Monter- rubio voortzetten. Volgens later uit Barcelona ontvangen berichten zou de rechtervleugel van het linksche leger zich reeds meester gemaakt hebben van Monterrubio en van de toe gangswegen naar Castuera, een belangrijk knooppunt van Straat- en spoorwegen in de provincie Badajoz. De linkervleugel, die in Z.W. richting oprukt, heeft niet alleen Azuaga ingenomen, doch ook de toegangs wegen tot Valverde en de strategische stad Llerena bezet, In alle berichen van republikeinsche zijde wordt intusschen melding gemaakt van groote troepen versterkingen, welke hst nationalistische oppercommando naar Estremadura heeft gezonden en met behulp waarvan thans verwoed tegenstand wordt geboden. Omtrent de herkomst van deze verster kingen loopen de berichten echter weer zeer uiteen. Volgens een Reutertelegram uit Gibraltar komen zij uit La Linea, Alge- ciras en Tarifa, volgens andere berichten uit Marokko, terwijl de Unipress een semi- officieele mededeeling uit Barcelona brengt volgens welke de nationalisten hun 150ste divisie van Balaguer naar het Estremadura- front gezonden hebben. Tegelijkertijd meldt een ander Unipress- telegram uit Burgos, dat Franco's troepen gisteren aan het Catalaansche front in alle HET GRENSINCIDENT BU MUNKACS Een regeling overeengekomen De Hongaarsche en Tsjecho-Slowaaksche deskundigen, die te Munkacs in gemengde commissie vergaderen, om het jongste inci dent te regelen, zijn tot een overeenstem ming gekomen over het afpalen van een nieuwe grenslijn. Deze lijn zal loopen bui ten de heuvels, welke Munkacs beheer- schen. Bovendien zal voorloopig een neu trales zone tusschen beide landen in het le ven worden geroëpen. De Hongaarsche zaakgelastigde te Praag heeft gisteren bij afwezigheid van den ge zant, die zijn vacantie niet heeft onderbro ken, een officieel bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slowakije. De Hongaarsche regeering verklaart, dat zij in de pantserauto papieren in beslag heeft genomen, welke onbetwistbaai bewij zen, dat de aenval op Munkacs en Ungvar was voorbereid en eischt schadeloosstelling alsmede de verzekering, dat zich dergelijke gebeurtenissen niet zullen herhalen, Gisterochtend zijn twee functionarissen van de regeering van de Karpathen- Oekraine op het bureau van den Hongaar- schen minister-president ontvangen. Of ficieel wordt omtrent dit bezoek niets ge meld, doch volgens de Hongaarsche bladen zouden deze afgevaardigden van mgr. Vo- losin voorstellen hebben gedaan om de ste den Munkacs en Ungvar af te staan aan Tsjecho-Slowakije en als compensatie 25 dorpen van de Karpathen Oekraine af te staan aan Hongarije. Reeds thans kan men zeggen, dat de Hon gaarsche openbare meening moelijk kan in stemmen' met een dergelijke oplossing, wel ke door de wapenen is opgedwongen, min of sectoren vorderingen hebben gemaakt. O.a. bezetten zij het knooppunt van wegen en spoorlijnen Mollerusa, dat vijf en twintig kilometer ten Oosten van Lerida, aan de spoorlijn LeridaCerveraBarcelona is gelegen. Bovendien heeft Franco's luchtmacht gisteren een groote activiteit ontplooid. O.a. werden de havenwijken van Barcelona. Tarragona en Cartagena alsmede de mili taire werken van Reus gebombardeerd. DE STERKTE DER ITALIAANSCHE TROEPEN Van ,.zeer bevoegde" zijde wordt mede gedeeld, dat de sterkte der Italiaansche troepen, die deelnemen aan het offensief in Catalonië niet grooter is dan 16.315 man op een totaal van 352.000 man. Het onder be vel van den Italiaanschen generaal Gam- bara staande legerkorps der „Pijlen" om vat vier divisies: de Zwarte, de Blauwe en de Groene pijlen en de divisie Littorio. De Spanjaarden zijn in al deze vier divisies in de meerderheid. Het aantal Italiaansche jacht- of bom bardementsvliegers bedraagt 90 tot 110 op meer dan 700 Spaansche vliegers, waar nemers en werktuigkundigen. De verliezen der Italiaansche luchtmacht in Spanje In een officieel communiqué wordt me degedeeld. dat de verliezen der Italiaansche luchtmacht in Spanje op 1 Januari 1939 72 jagers, 9 bommenwerpers en 2 verken ners bedroegen. Op denzelfden datum had de luchtmacht der legionnaires volgens het communiqué 834 vijandelijke vliegtuigen, benevens 2 luchtschepen en een kabelballon neerge haald. Tegen spraak van Salamanca. In een bericht uit het rechtsche hoofd kwartier te Salamanca worden alle De- richten uit republikeinsche brQn over de aanwezigheid van buitenlandsche troepen in het rechtsche leger en met name de 62ste divisie tegengesproken. In de rijen van het rechtsche leger be vinden zich geen andere vrijwilligers dan die openlijk bekend zijn, verminderd met de 10.000, die op gracieuze" wijze zijn ge repatrieerd. meer met steun van een buitenlandsche mogendheid. Men beschouwde hier het af staan van de beide steden aan Hongarije als een groote overwinning van de Hongaar sche diplomatie. NIEUW INCIDENT MET DE POLEN Ruiten van Poolsch consulaat door Roethenen ingeworpen Het Poolsch Telegraaf-agentschap Pat meldt uit Praag, dat gistermiddag een af- deeling miliciens der Karpatho-Oekrainsche regeering steenen hebben geworpen door de ruiten van het Poolsche consulaat te Sevljus in Roethenië. De gendarmerie, die van het incident in kennis werd gesteld, weigerde op te treden, met de verklaring, dat het personeel het te druk had met den dienst. Naar aanleiding van dit incident heeft de Poolsche zaakgelastigde te Praag krachtig geprotesteerd en volledige genoeg doening geëischt van de zijde der Tsjecho- Slowaaksche regeering en de oRetheen- sche regeering. De zaakgelastigde heeft, al dus Pat, verklaard, dat een gedeeltelijke genoegdoening door de Poolsche regeering niet aanvaard zal worden. Tevens meldt Pat uit Boedapest, dat de Hongaarsche regeering haar zaakgelastigde te Praag opdracht heeft gegeven, volledige genoegdoening te eischen voor de schen ding van Hongaarsch grondgebied door Tsjechische troepen en Oekrainsche mili ciens. Volgens hetzelfde bericht zal de Hongaarsche gezant te Praag pas naar zijn post terugkeeren als de jongste inci denten volkomen geregeld zijn. Incident te Sevljus was uitgelokt In een officieel communiqué der Karpa tho-Oekrainsche regeering, waarin melding wordt gemaakt van het incident van giste ren te Sevljus, wordt gezegd, dat het inci dent is uitgelokt door „betaalde agents provocateurs". DE MEENING VAN WANG TSJING WEI. De tijd is gunstig voor vredes onderhandelingen. Wang Tsjing Wei heeft in een brief uit eengezet, dat volgens zijn meening China thans in een gunstige positie is om te on derhandelen, nu de steun van Groot Brit- tannië, de Vereenigde Staten en Frankrijk merkbaar wordt. Na verklaard te hebben, dat de vrede in zicht zou zijn, wanneer Japan zich zou realiseeren, dat China niet door de kracht van wapenen onderworpen kan worden en dat het Verre Oosten niet onder de hege monie van Japan kan worden gebracht, schrijft Wang, dat uit de Japansche regee- ringsverklaring van 22 December 1938 blijkt, dat Japan tot een juist inzicht is ge komen ten aanzien van China. DU1TSCHLAND HET TIJDSCHRIFT „KOMMENDE KIRCHE" VERBODEN. Het tijdschrift „Kommende Kirche" is door de Gestapo verboden. Dit tijdschrift stond gunstig tegenover een vereeniging van alle Christelijke belijdenissen in Duitschland in een Nationale Kerk. Het tijdschrift stond onder leiding van den Evangelischen bisschop van Bremen, Weidemann, en verklaarde anti-semietisch te zijn en vijandig aan den geest der Roomsch Katholieke Kerk die als „strij dig met den Duitschen geest" geoordeeld werd. Het laatste nummer echter bevatte een klacht, dat „Duitschland thans geen Lu ther heeft en vei plicht is zijn God te ver dedigen zonder een werkelijken Fuehrer te hebben op reliegieus gebied". Het gevaar, zoo voegde de schrijver van dit artikel er aan toe, is dat luidruchtige formules van kleine godsdienstapostelen en avonturiers ieder Duitscher beletten, zich bewust te zijn van de grootheid van den religieuzen strijd". Verder keerde het tijdschrift zich tegen sommige heidensche tendenties van het nationaal-socialisme, en verklaarde: „Men kan den strijd voor de inwendige weder geboorte van Duitschland niet van den Christus scheiden". Ongetwijfeld moet men in deze houding het motief zien voor het uitgevaardigde verbod. TEKORT AAN KOFFIE. In vele gevalen waren de winkels te Berlijn gisteren zonder koffie en moest den huisvrouwen meegedeeld worden, dat vóór Woensdag geen nieuwe voorraden zouden aankomen. De officieele verklaring voor het tekort is, dat dit veroorzaakt is door moeilijkheden in de ruilovereenkomst met Brazilië. Bijgevolg zal voor het eerste kwartaal van 1939 slechts drievierde van de normale hoeveelheid koffie voor ver koop aan het publiek gebrand worden. ENGELAND CHAMBERLAIN NAAR ROME. Inlichtingen of onderhandelingen? Vandaag is de Britsche premier Cham berlain i:aar Rome vertrokken. Tijdens de afwezigheid van Chamber lain zal ->ii John Simon als premi op treden Men verwacht echter, dat geen kabinetsvergadering bijeen zal komen voor 18 Januari, na den terugkeer van Chambe^iain Ten aanzien van de 'eis van Ch .mber- lain en dcoifax naar Rump schrijft de di plomatieke correspondent van Reuter o.m. het volgende: Het zal meer gaan om een exploratie dan om onderhandelingen. De m:m.-ters gaan zonder vooroogizette denkbeelden naar Rome en hebben geen formeele agenda. Wat de Fransch-Italiaansche betrekkin gen aangaat, er is geen sprake van een Britsche bemiddeling. Een verbetering der atmosfeer tusschen Parijs en Rome zou verwelkomd worden te Londen, doch dit brengt niet mede, dat er op het oogenblik eemg voornemen bij Chamberlain bestaat om tusschenbeide te komen. Er is volko men overeenstemming in deze aangele genheid tusschen Parijs en Londen. Wat Spanje betreft zullen de Britsche ministers waarschijnlijk duidelijk maken, dat Groot-Bnttannië aanzienlijk belang hecht aan een uitvoering van de Italiaan sche belofte om de Spaansche integriteit volledig te eerbiedigen. Rechten van oor logvoerende zullen niet toegekend worden zonder uitvoering van het plan betreffen de terugtrekking der buitenlandsche vrij willigers. In hoofdzaak echter zullen de besprekingen gaan over de zaken, die Mussolini zelf te berde zal brengen. Communisten betoogden. Vierhonderd Londensche communisten zijn gisteravond in optocht naar White hall getrokken, om bij de ambtswoning van den minister-president een brief af te geven, waarin geprotesteerd wordt te gen Chamberlains reis naar Rome. De po litie belette den betoogers den toegang tot Downingstreet, doch aan een deputa tie werd toegestaan, aan de ambtswoning van Chamberlain een brief af te geven, waarin geëischt wordt, dat aan Franco geen belligerentenrechten zullen worden toegekend en aan de Spaansche regeering het recht zal worden verleend om wapens te koopen. Er deden zich geen wanorde lijkheden voor. DENEMARKEN DE ACTIVITEIT VAN NATIONAAL- SOCIALISTISCHE SPIONNEN. De „Daily Herald" van gisteren meldt uit Kopenhagen over de onthullingen, welke het blad verleden week heeft ge daan over spionnage door nationaal-socia- listen, dat de gearresteerde advocaat Pon- toppidan door middel van microfoons, de gesprekken van Duitsche vluchtelingen afluisterde. Eenige jaren geleden had een commissie gelden bijeen gebracht voor de inrichting van een lokaal, waar de Duit sche emigranten elkander konden ont moeten. Toevallig was een verdieping vry van een gebouw aan het raadhuisplein, waar ook de advocaat zijn kantoor had. Deze werd gehuurd. De vluchtelingen kwamen er bij elkaar om hun vraagstukken te be spreken en te praten over de familieleden, die zij in Duitschland hadden achtergela ten en de behandeling, die zij er van de nationaal-socialisten ondervonden. Terwijl zij spraken, luisterden de advo caat en zijn vrienden, naar thans wordt beweerd, door middel van een luidspre ker. Het instrument was verbonden met ge heime microfoons, welke de advocaat in de groote zaal van de club had geplaatst. Op deze wijze moet volgens de „Daily Herald" veel bekend zijn geworden. LITAUEN DUTTSCH EN LITHAUSCH GELIJK WAARDIG IN MEMELLAND. Gouverneur Gailius heeft het Memel- directorium medegedeeld, dat in het ver volg de Duitsche en de Lithausche taal gelijke rechten zullen hebben in de re- geeringsorganen, welke in het Memelge- bied gepubliceerd worden. PALESTINA DE BESTRIJDING VAN HET TERRORISME. Weerlegging van valsche beschuldigingen over de Britsche troepen. Het Britsche departement van oorlog heeft gisteravond een officieele verklaring uitgegeven over den toestand in Palestina, met het oog op de ongegronde beschuldi gingen, die door personen en organisaties, v/elke onvriendschappelijk gezind zijn je gens Engeland, per radio uitgezonden wor den betreffende wreedheden der Britsche troepen in Palestina. De verklaring geeft een uiteenzetting van den Palestijnschen toestand, waarbij er op gewezen wordt, dat daar geen rebellen leger in den gewonen zin van het woord opereert, maar dat isbellen en vreedzame bevolking onontwarbaar vermengd zijn. Waarschijnlijk zijn er niet meer dan 1000 tot 1500 actieve rebellen, in kleine groepen onder verschillende leiders over het gehee- le land. De algemeehe politiek der rebellen wordt min of meer geleid door den moefti en het Arabische Hooge Comité, maar in Palestina zijn de vechtende leiders prac- tisch onafhankelijk in eigen streek. De verklaring geeft vervolgens een ka rakteristiek van de twee voornaamste lei ders, Abdoel Rahim Ellaj Mahomed, titulair opperbevelhebber die in Savaria opereert, er Aref, die het bevel voert over in aan tal bijna even groote benden in hetzelfde gebied. Zij staan op slechten voet met el kander en herhaaldelijk zijn bijna open lijke vijandelijkheden tusschen hen ont staan. Wat het optreden der troepen betreft, wordt uiteengezet, dat het voornaamste probleem is, de rebellen te identificeeren in de dorpen en steden, waar zij ongewa pend onder de bevolking vermengd zijn. Gewoonlijk wordt daarom een cordon ge trokken rondom een streek. De bewoners worden gewaarschuwd, dat ieder die door het cordon breekt gevaar loopt neerge schoten te worden. Honderden dorpen zijn in de laatste zes maanden zoo doorzocht en veilig kan worden aangenomen, dat wie door het cordon heenbreekt daar goede re denen voor heeft. Waarschijnlijk echter vormen de gevallen, waarin „cordonbre kers" neergeschoten werden, de basis voor de propagandaverhalen, volgens welke Ara bische gevangenen in koelen bloede wor den neergeschoten, waarna gemeld zou worden, dat zij op de vlucht neergeschoten zijn. Na het vestigen van het cordon, wordt de streek systematisch doorzocht naar ver borgen wapens enz. waarbij alle maatre gelen genomen worden tegen plundering of moedwillige vernieling. De dorpspolitie en de dorpsmoekhtar begeleiden de troepen gewoonlijk bij dit werk en teekenen daarna een verklaring, dat geen onnoodige scha de is aangebracht Vrouwen worden niet gemolesteerd, en alleen gefouilleerd wan neer een vrouw dit verrichten kan. De verklaring weerlegt voorts de bewe ringen, dat huizen van onschuldige Ara bieren afgebroken worden. In de meerder heid der gevallen zijn de afgebroken wo ningen eigendom van actieve rebellenlei ders, is er uit de afgebroken huizen ge vuurd of is er andere weerstand geboden of wel er waren munitie of uitrustingstuk ken verborgen. In sommige gevallen is collectieve be straffing de eenige methode om een vreed zame, doch geterroriseerde meerderheid er van te overtuigen, dat op den langen duur het in gebreke blijven om wet en orde te steunen onaangenamer is dan toe te geven aan intimidatie. Collectief afbreken van hui zen geschiedt slechts na overleg met en met toestemming van het hoofdkwartier van het leger. Geen andere dan de toegepaste middelen konden gebruikt worden om de orde in Palestina te' herstellen. AMERIKA DE NEUTRALITEITSWET. Tegengestelde moties ingediend in Huis van Afgevaardigden. Vóór- en tegenstanders van de neutrali- teitswet hebben bij het presidium van het Huis van Afgevaardigden moties ingediend, welke van tegengestelde strekking zijn. De democraat Faddis en de republikein All vragen opheffing der wet, terwijl de democraat Ludlow en de republikein Knut- son vragen een embargo op wapenen af te kondigen, niet alleen met betrekking tot oorlogvoerenden, doch ook in vredestijd. Er worden verschillende bijeenkomsten gehouden, waarin het vóór en tegen van een embargo worden uiteengezet. De commissie, welke vóór de opheffing van een embargo op wapens is, heeft ver klaard, dat „een embargo op voor de Spaan sche republiek bestemde wapens tekort doet aan het doel der neutraliteit, daar Franco er door wordt bevoordeeld. Baitenlanrtsche Berichten DE BOSCHBRANDEN IN AUSTRALIë De inwoners van de mijnstad Erica, die door de rimboebranden, welke, zooals ge meld, hun oorzaak vinden in den hittegolf in den staat Victoria, omringd is, blijken thans veilig te zijn. Zij hadden beschutting gevonden in uit gegraven onderkomens. De fabrieken dei- stad zijn vernield. BRITSCH SCHIP IN BRAND Volgens draadlooze berichten is aan boord van het Britsche schip „Rimutaka" groot 16.600 ton in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan, vier dagreizen van Nieuw Zeeland verwijderd, brand uitge broken. Aan boord van het schip bevinden zich 286 passagiers. Het Amerikaansche schip „Yom Schischi", dat nog driehonderd zee mijlen van de „Rimutaka" is verwijderd, stoomt in de richting van het brandende schip. CHILTS HOOFDSTAD HEEFT VROUWELIJKE BURGEMEESTER De socialiste Graciela Shanke, de eerste vrouw, die tot burgemeester van' de Chi- leensche hoofdstad is benoemd, heeft giste ren officieel haar ambt aanvaard. DE VERJAARDAG VAN GUSTAAF DORé Op 10 Januari 1835 werd te Straatsburg geboren Paul Gustaaf Doré, de bekende kunstenaar, die zoovele Bijbelsche voor stellingen in beeld heeft gebracht. Reeds op zesjarigen leeftijd, toen hij nog slechts voor het eerst op de schoolbanken zat, openbaarde zich zijn groote talenten als teekenaar, waarvoor zoowel zijn medeleer lingen als onderwijzers in bewondering stonden. Toen Gustaaf Doré elf jaar oud was werden reeds zijn eerste steengravures uit gegeven. Er zou een heel boekwerk noodig zijn om alle kunstwerken op te sommen die door dezen buitengewoonbegaafden kunste naar zijn voorgebracht. We noemen slechts de grootste meester werken der wereldlitteratuur die door hem werden geillustreerd: Dante, Don Quichot- te, De Wandelende Jood, en zijn Bijbelscha voorstellingen. Niet alleen als teekenaar ook als schil der heeft Gustaaf Doré een groote ver maardheid gekregen; het meest bekend zijn wel: „De val van het Heidendom" „Mozes voor Pharao" en een „Ecce Homo". Tenslotte zij nog vermeld, dat Gustaaf Doré, zoo veelzijdig begaafd was, dat hij ook als beeldhouwer zeer verdienstelijk werk heeft geleverd. Wellicht ontbrak het hem aan een zoo noodzakelijke artistieke opleiding en da koortsachtige haast waarmee hij werkte, waren wellicht oorzaak dat hij soms op pervlakkig was, toch getuigen al zijn wer ken van een groot kunstenaarstalent en dwingt de wijze waarmede hij licht en scha duw over zijn werken wist te verdeelen 'n groote bewondering af. DE ONTWIKKELING VAN DE TELEFOON-TELEVISIE De telefoon-televisie-dienst, die sinds Maart tusschen Berlijn en Leipzig function- neerde, is onlangs uitgebreid tot Neuren berg en loopt nu over een lengte van 500 kilometer. Men beu J rt in Duitschland, dat voor de nieuwe installatie de langste kabel ter wereld noodig was, althans op het gebied der televisie. De correspondent van de Times had ver schillende keeren gelegenheid, van de nieuwe lijn gebruik te maken en heeft verklaard, dat hij de personen, met wie hij sprak, heel duidelijk kon herkennen. De kabel, die nu Berlijn met Neurenberg ver bindt, zal nog tot München verlengd wor den.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6