EQ33H3133 MAANDAG 9 JANUARI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 NOORDWIJK TERAARDEBESTELLING VAN MR. J. C. A. EVERWIJN. Minister Patijn spreekt aan het graf. Wadat ds. W. Siddré in de woning van 6en overledene een rouwdienst had gehou den, is hedenochtend op de algemeene be graafplaats te Noordwijk aan Zee onder groote belangstelling het stoffelijk over schot van mr. J. C. A. Everwijn, oud-ge- zant te Washington, teraardbesteld. Onder de vele aanwezigen zagen wy jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-presi dent van den Raad van State, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van het departement van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. O. E. W. Six, secretaris-ge neraal van het Departement van Koloniën, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, oud-minister van Buitenlandsches Zaken en oud-gouv.- generaal van Ned.-Indië, de heeren M. Tou- din Chabot, directeur van de Nederlandsche Handel-Maatschappij en H. L. van Eeghen, commissaris dier Maatschappij, mr. W. J. baron van Lynden, opper-kamerheer van H.M. de Koningin, mr. dr. H. J. D. van Lier, voorzitter van den Raad van Beroep van het Ambtenarengerecht, mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, lid van den Hoogen Faad van Adel., mr. Posthuma, oud-minis ter van Landbouw, Nijverheid en handel en president-directeur van „Centraal Be heer", mr. A. J. van Royen, president van de Rechtbank te Amsterdam, prof. ir. C. L. van der Bilt, wethouder vau 's Gravenhage, de heer C. J. P. Zaalberg, voorzitter, mr. J. H. van Schermbeek, secretaris en prof. mr. A. N. Molenaar, lid van den Nijverheids- raad, jhr. mr. C. Feit, oud-secretaris-gene raal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. A. Baron Röell, Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland en mr. Fockema Andreae, oud-commissaris *an de Koningin in Groningen en algemeen voorzitter van de Vereenigoing voor Volkenbond en Vrede Van deze vereeniging was ook aanwezig de-secretaris vai het hoofdbestuur, de heer H. Ch. G. J. van der Mandere. Voorts werden nog opgemerkt mr. Van de Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden, mr. W. J. Woldringh van der Hoop, burgemeester van Katwijk, mr. J. L. baron Taets van Ameronegn, burgemeester van Renswoude, mr. B. J. D. Zubli, oud-burge meester van Rijswijk (Z.H.), mr. W. Rit, secretaris van den Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, W. A. van Leer, uit Amsterdam, voorzitter van het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs, de heer G. H. E. Bergsma, ondervoorzitter van den Octrooiraad, ir. H. Grevers, namens de Rijksnijverheidsconsulenten, de heer E. H. Krelaget, oud-voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur, prof. Slothouwer, de heeren D. Hudig en Van Hemert, van de American Foundation, de heer H. T. Jacob, voorzitter en de heer C. D. Crijns, secreta ris van de vereertiging Grondbezit, jhr. J, de Jonge van Zwijsbergen, voorzitter van „Friesch Grondbezit". Ook waren nog aanwezig mr. R. Mees, voorzitter van de Nederlandsche Organisa tie van de Internationale Kamer van Koophandel, generaal-majoor b/d H. G. Rambonnet, adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin, de heer J. B. van der Houven van Oordt, oud-vice- president van den Raad van Indië, de heer H. Meinesz, oud-directeur van de J.avasche Bank te Amsterdam, mr. H. Daniels, re ferendaris van het Departement van Èui- tenlandsche Zaken, jhr. mr. W. M. Brauw, mr. A. Slotemaker, secretaris van de K.L.M, mr. A. Polis, gedelegeerd lid van den Raad van Beheer der Mij. Zeebad te Sohe- vemingen, de heer C. W. Noorduyn, na mens de Noord wij ksche Golfclub, notaris mr. C Punt, de heer E. Huysman, voorzit ter van het pachtbureau van Zuid-Hol land en zeer vele vrienden van den over ledene. In de stoet kwam o.a. mee de Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. J. A. N. Patijn en de burgemeester van Noordwijk, de heer Van der Mortel. Een schat van bloemstukken volgde de baar. Toen de kist met het stoffelijk overschot in het fa miliegraf was neergedaald, heeft minister Patijn enkele woorden gesproken. Hoewel in het algemeen verzocht was geen toespraken te houden, aldus de mi nister, was het hem toch een behoefte eeni- ;ge woorden van afscheid te spreken na mens de oude vrienden. Spreker wilde daarom niet uitweiden over het openbare leven van den ontslapene, want hierover was reeds genoeg geschreven en zal nog wel geschreven worden. Everwijn was een man van buitengewone scherpzinigheid, en geschikt om groote verantwoordelijkheden ie dragen. Hij heeft die ook gedragen en heeft in zijn leven veel tot stand gebracht. Maar daarover wildem in. Patijn niet spre ken. Spr. dacht terug aan de dagen, nu bijna 50 jaar geleden dat de ontslapene, hij en eenige andere vrienden „aankwamen" in Leiden. Hier in Noordwijk is toen de inauguratie gevierd. Velen van dien ouden vriendenschaar zijn reeds heengegaan, de anderen zijn veel veranderd. Maar Ever wijn scheen niet te veranderen, hij bleef sieeds dezelfde scherp gemarkeerde per soonlijkheid, een zelfstandig man die zijn eigen weg ging. Hij was een goed en trouw vriend. Spr. heeft dit zelf meermalen on dervonden en hij weet ook, dat anderen dat hebben gevoeld. In den kleinen kring van vrienden zal Everwijn zeer worden ge mist, maar nog veel meer zal hij worden gemist in den kring van zijn gezin. Het zwaarst getroffen door het plotselinge ver lies is wel zyn echtgenoote en de vrien den hopen van harte, dat zij de kracht zal mogen vinden om dezen slag te boven te komen. Een schoonzoon van den ontslapene, J. G. G. baron Taets van Amerongen, sprak hierna eenige woorden van afscheid en bracht dank voor al het goede, dat zijn cp de pijnlijke plek. bestrijdt HOEST. KEELPIJN CRIEP. RHEUHATIEK STEKEN IN DEZUehi doozen 35 en 55 ct. PIJNSTILLENDE WATTEN schoonvader voor zijn gezin en zijn fami lie heeft gedaan. Nadat ds. Siddré in gebed was voorge gaan, heeft baron Taets van Amerongen voor de belangstelling bedankt. Kapelaansbenoeming. Door den Bisschop van Haarlem is over geplaatst naar Hillegersberg (Parochie Christus Koning) de weleeerw. heer L. Sluys. Kap. Sluys, die ruim 41/2 jaar in Noordwijk werkzaam is geweest, heeft zich op velerlei gebied zeer verdienstelijk ge maakt. Vooral voor de zieken was Z.Eerw. een echt geestelijk vader. Hjj heeft in vele gezinnen in moeilijkheden en beproevingen rust en troost weten te brengen. Z.Eerw. was Moderator van de K.J.M.V., Geest. Adv. van de Hanze, welke heel veel in hem zal verliezen. Voorts was hij Directeur yan het Meisjes Patronaat „St. Catharina" en de Meisjescongregatie van O. L. Vr. Onbe vlekt Ontvangen. In plaats van den weleerw. heer Sluys is benoemd tot kapelaan de weleerw. heer B. J. A. Haanen. Kapelaan Haanen werd geboren on 1909, priester gewijd in 1933 en is sedert 1935 kapelaan te Vlissingen. St. Josephsgezellenver. Hedenavond 8 uur zal pater M. Houtkamp in het Juve naat een lezing houden over het werk der Hereeniging in Estland en Polen. Wij ver wachten, dat alle leden present zullen zyn en zouden daarbij ook gaarne zien, dat de ouders der leden hierby tegenwoordig wa ren. Voor zoover er plaatsruimte is zijn ook andere belangstellenden van harte wel kom. Tentoonstelling Hulp in de Huishouding. Gisteren had in het nieuwe zaaltje van het Juvenaat de tentoonstelling plaats van de gemaakte goederen door de vereeni ging „Hulp in de huishouding". Het is ver heugend te noemen, dat van de zijde der parochianen de belangstelling voor deze expositie verbazend groot is geweest, waar uit de appreciatie spreekt voor het werk, dat de dames van „Hulp in de huishouding" nastreven. Ruim 800 stuks goed waren onder de be kwame leiding van Mej. Gijsb-Steenvoor- den door 'n achttal helpsters vervaardigd, waarmede vele behoeftige gezinnen kun nen worden geholpen. Ook waren onder leiding van Mej. Ali de Groot nog een groot aantal handwerkjes voor de verlo ting aangemaakt, zoodat aan een tweetal groepjes van dames wel een woord van hulde toekomt voor het mooie werk van naastenliefde, dat zij hiermede dienen. Laat daarom allen daadwerkelijk mede werken om de dames ook voor het komen de jaar de middelen te verschaffen, opdat zij hun zegenrijk werk kunnen voortzetten. OEGSTGEEST UITVOERING VAN DE R.-K. SPORT- VERE ENIGIN G. Onder deskundige leiding een goede toekomst tegemoet. De R.-K. Sportvereeniging „Oegstgeest" heeft met de afdeeling gymnastiek Zondag avond in het geheel bezette Willibrordus- gebouw te Oegstgeest een bijzonder goed geslaagde propaganda-uitvoering gehou den. Ruim acht uur marcheerde een 120-tal deelnemers en deelneemsters de zaal bin nen en stelde zich op het tooneel in carré foramtie op. Voor het „front der troepen" sprak daarna de voorzitter, de heer M. J. Swart, een woord van welkom tot de tal rijke aanwezigen, in het bijzonder tot de eerwaarde heeren geestelijken en dona-' teurs. De heer Swart vroeg om een welwil lende critiek, aangezien de afdeeling gym nastiek pas drie maanden oefent. Wanneer we echter zien, welke op hoog peil staande prestaties onder de energieke leiding van mej. A. Kellenaers, leerares M.O. Lichame lijke Oefening en den heer G. F. van Oerle in die paar maanden zijn geleverd, dan was de voorzitter misschien wel wat te beschei den. Onder een dergelijke deskundige lei ding gaat de Oegstgeester sportbeweging stellig een goede toekomst tegemoet. Pas toor Looyaard hield daarna nog een gees tige propaganda-rede, waarin hy zich als de eerste bisschoppelijke acrobaat in ons bisdom opwierp. In 1918 heeft namelijk Mgr. Callier hem opdracht gegeven, de sport in het bisdom Haarlem op Roomsche grondslag te organiseeren. En dat de pas toor nog steeds een warm kloppend hart voor de Roomsche sport heeft, bewees de geestdrift, waarmee hij Katholiek Oegst geest opwekte, om in Katholiek verband onder deskundige leiding sport te beoefe nen. Hij bracht een eeresaluut aan de ver eeniging voor wat zy in enkele maanden tijds tot stand gebracht heeft en hoopte, dat Oegstgeest nu bemerkt heeft, dat zij de eerste bisschoppelijke acrobaat als pas toor gekregen heeft. En pastoor Looyaard op zijn beurt zal stellig bemerken, dat ka tholiek Oegstgeest de eerste plaats zal wil len innemen in het bisdom Haarlem in gym- nastiekbeoefening. Hierna was het de beurt aan mej. Kelle naers, die met haar discipelen van 6 tot 9 jaar ongelooflijke resultaten bereikt heeft. Voortreffelijk had zij haar oefenstof ge kozen en een enthousiast applaus was een verdiende belooning voor maanden ener giek werken. Met de meisjes van 1013 jaar en de dames-afdeeling waren haar re sultaten eveneens öpmerkelijk en getuig den van een onuitputtelijke veelzijdigheid en oorspronkelijkheid. De rhythm ische dans, welke zy zelfs als prima-donna mee danste, was stellig de clou van de uitvoe ring en overtrof alle verwachtingen. Voor de pauze bood de heer Swart haar fraaie bloemen aan, waarna hij haar nog geluk- wenschte met deze bijzondere prestatie, die ongetwijfeld een dubbel compliment waard was. De jongens kwamen voor het voet licht onder de goede leiding van den heer G. F. van Oerle. Ook hy wist zeer verdien stelijke resultaten te bereiken en ontving een groote doos sigaretten. Na de pauze voerde het Haagsche Too- neelgezelschap „De Egelantiers" het blij spel „Het eeuwige thema" op. Er is danig gelachen om de grappen in dit vroolijke spel. Den geest, adv., kap. A. Sanders, werd aan het einde van avond een boekwerk aan geboden voor het vele werk, dat hy steeds in het belang van de vereeniging verzet heeft. Een bal hield de aanwezigen nog gerui- men tijd bijeen, waarbij de muziek van het jazz-trio „Tempo" o.l.v. Jean van Zijp, dat ook de pauze vulde, onmisbaar was. Attentie! E.H.B.O. Hedenavond, in plaats van Donder dag wordt de cursusavond gehouden van de R.K. E.H.B.O., op het bekende uur en de bekende plaats. Collecte St. Antonius-vereeniging. Het bestuur van de St. Antonius-vereeniging deelt, met dankbetuiging aan de gevers, medes, dat de collecte heeft opgebracht ruim 200. SASSENHEIM „ST. AMBROSIUS". Ook de zangvereeniging opgeheven. Werd indertijd gemeld, dat alleen de har- monie-afdeeling van „St. Ambrosius" was opgeheven, thans moet ook worden mede gedeeld, dat de gemengde zangvereeniging, welke „die Jahreszeiten" in studie had, niet langer zal voortbestaan. Jammer voor den directeur en de dames en heeren, die hun tijd, geld en moeite voor niets gegeven hebben. Matinee Kruisvaart. Het was een goede gedachte van den directeur der Kruisvaart, kapelaan Redeker, om de z.g. Ouderavond Zondagmiddag te doen houden. De jongens kunnen dan tenminste op tijd naar bed! Om 3 uur daar kwam het corps St. Jans knapen en Kruisvaarders, voorafgegaan door tamboers met slaande trom, de groote zaal van het K.S.A.-gebouw binnen, die goed gevuld was. De St. Jansknapen in een beige-blauwe, dq Kruisvaart in het groen, gevolgd door de leidsters en leider, stelden zich op het too neel op, waarna Jacques van der Geest een welkomst woord op rym uitsprak. De St. Jansknapen vertoonden daarna eenige dansen, zonge liedjes, declameerden en voerden een tooneelstukje op. De leid sters moeten een eindeloos geduld gehad hebben om deze jongens dit alles te leeren. Kapelaan Redeker nam daarna het woord om zijn voldoening over de goede opkomst uit te spreken, welke opkomst noodzakelijk was öm een goed inzicht in het jeugdwerk te krijgen. De directeur was zeer voldaan over het door de St. Jansknapen gespres teer de. Van de Kruisvaart ondervindt de leiding te weinig medewerking, ook van de ouders. Dit jaar zijn 18 Kruisvaarders, die nog niet de leeftijd hadden om naar K.J.M.V. of St. Josephsgezellen over te gaan van de Kruisvaart afgegaan, en vraagt men dan aan de ouders de reden dan hoort men soms: „Hij vindt er niets aan". Of de jon gens van 15 en 16 jaar daarover moeten oordeelen! Spr. noemde eenige groote ge beurtenissen uit het afgeloopen Kruisvaart- jaar o.m. de Huvato, die niet gebracht had hetgeen verwacht was daar er, door het buitengewoon mooie weer in Maart 1938, buitengewoon weinig bij zoekers geweest waren. Spr. hoopte, dat de a.s. Huvato, wel ke 26 Februari a.s. gehouden wordt, meer bezoekers zal trekken. Dat de Kruisvaart zorgen heeft bewees de eerw. heer directeur door de ontvangst- cijfers van 1935 en volgende jaren te noe men n.l. in 1935 1185.—, in 1936 939.— in 1937 917.— en in 1938 793.—. Een steeds neergaande lijn dus. En de kosten zijn hoog. Neem de zaalhuur, een enkele maal een tractatie van 100 jongens, het volgen van cursussen door de a.s. leiders enz. Spr. zal heden niet bedelen of doen bedelen, maar beval de Kruisvaart wel in de milddadigheid aan. Daarna gaf de Kruisvaart eenige stukjes ten beste, tooneel, declamatie enz. Moge deze middag waardeering voor het werk der leiding hebben gegeven. Als u toeft iets moet'verliezen En u hebt 't voor 't kiezen 1 l.jjh Offert'liever dan een uur Dan uw -ri^en levensduur WASSENAAR De nieuwe tribunes van Blauw Zwart. Gebruik makend van het feit, dat alle wedstrijden van den I.V.C.B. waren af gelast, heeft gisteren de plechtige inwij ding en ingebruikneming plaats gehad van de tribune met kleedgelegenheden en cantine op het terrein van de R. K. Sport vereeniging „Blauw Zwart" alhier. Te half 2 ving de plechtigheid in tegen woordigheid van vele genoodigden en tal van supporters aan. De voorzitter heette in het cantinelokaal welkom in de eerste plaats den geestelijken adviseur, kape laan C. A. Tijssen, die de inwyding wilde verrichten, vervolgens alle vrienden van Blauw Zwart, die door hun hulp het heb ben mogelijk gemaakt, dat Blauw Zwart deze accomodatie kon aankoopen, vervol gens den architect den heer Beijersber- gen, die belangeloos de plannen heeft ont worpen, dan de aannemers van het werk, de heeren Schroder, v. Dillen en v. Deur- sen, de leden van Blauw Zwart, die zoo veel belang hebben bij deze gebeurtenis en de pers, die medeleeft met het wel en wee van de vereeniging. Toen de vereeniging een tip kreeg, dat deze opstallen van de vroegere sportver eeniging Leiden, te koop waren, heeft het bestuur zich direct in verbinding gesteld met de eigenaren. Toen omtrent den koop nagenoeg overeenstemming was verkre gen, moest gezorgd worden voor middelen. Dank zij de groote saamhoorigheid van de supporters en vrienden van Blauw Zwart mocht het weldra gelukken de noodige waarborgen voor de verkrijging van de middelen te bekomen, waarna de koop kon worden gesloten. Daarna heeft de aanbesteding van de afbraak en weder opbouw plaats gehad en vóór enkele we ken is het complex gereed gekomen. Spr. feliciteerde de vereeniging met dit bezit, een tribune voor 250 personen, een vijf tal kleedkamers en een ruime cantine. Sommige ingezetenen hebben dit een waagstuk genoemd. Spr. was het daarmede niet eens. Ofschoon de sportbeoefening in katholiek .verband zich met de neutrale vereenigingen kan meten, geniet zij nog niet die belangstelling, die zij verdient. Spr. weet dit o.m. aan de gebrekkige ac comodatie vaak een gevolg van den slechten financieelen toestand der kassen van vele terreinen. Dit weerhoudt ve len, om op de sportvelden naar de pres taties te komen zien. Er is in deze kente ring bij de R. K. Sportbeweging te be speuren, maar door betere speelvelden, betere accomodatie zal de belangstelling ongetwijfeld toenemen. Spr. hoopte, dat de ingezetenen, wat hier bereikt is, zullen weten te waardeer en. Het bestuur stelt hen in de gelegenheid om voor een luttel bedrag een plaats op de tribune te pach ten. Dit zal bovendien de zorgen van het bestuur verlichten, want deze zijn van zelfsprekend groot. Voor aflossing, rente en onderhoud is een flink bedrag benoo- digd. Van de spelersverwacht hij trouw aan de vereeniging, saamhoorigheid, spor tiviteit. Een aangename taak vond hij het voorts hier te mogen begroeten de leden van de sportvereeniging „Docos" uit Lei den, een vereeniging voortgekomen o.a. uit de oude R. K. Sportvex*eeniging „Lei den", weleer eigenaresse van deze op stallen. Spr. weet, dat het Docos goed gaat. Hij hoopte, dat zij nog veel lauwe ren zal oogsten en weldra haar intrede in den I.V.C.B. zal mogen doen. Vuor dezen middag verwachtte hij een sportieven wedstrijd. Na tenslotte nogmaals de belangstelling van een ieder te hebben ingeroepen, noo- digde hij den geestelijken adviseur uit de- inwijding te willen verrichten. Deze sprak daarna de gebeden uit en begaf zich zegenende langs de opstallen. Terugge keerd in de cantine voerde de leider van Docos nog het woord. Hij dankte Blauw Zwart voor de ontvangst en wenschte de vereeniging alle goeds. Het was inmid dels reeds vry laat geworden, waarom be sloten werd onmiddellijk met den wed strijd aan te vangen. Onder leiding van den heer J. Alkemade stelden zich beide ploegen op, die daarna op het uitstekend bespeelbare veld een pittig partijtje voet bal demonstreerden. Bij Blauw Zwart kwamen een tweetal nieuwe spelers uit, terwijl een tweetal anderen door ziekte waren verhinderd. Ook Docos telde enkele invallers. In de eerste helft speelde BL Zwart met den feilen wind tegen. Het eerste doelpunt kwam van Docos. Daarna trad BI. Zwart meer aanvallend op, zoo dat het al spoedig 21 voor BI. Zwart was. Rust ging in met den stand 41. Na de rust bleef de partij het aanzien waard, ofschoon BI. Zwart het succes in den aanval was. Docos hield echter moe dig stand en zette dikwijls goede aanval len op, maar de BI. Zwartverdediging bleef de baas. BI. Zwart verhoogde de score nog met 2 punten, zoodat deze zeer sportief gespeelde wedstrijd eindigde met 6—1 in het voordeel van BI. Zwart. Rest ons nog te vermelden, dat een supporter, die onbekend wenscht te bly ven. Blauw Zwart een keurig scoringbord heeft geschonken. Uitvoering Kath. Kinderuitzending. In het R. K. Vereenigingsgebouw had gis teravond een Uitvoering plaats ten bate van de Katholieke Kinderuitzending. De voorzitter van deze vereeniging, dr L. Paanakker heette de talrijke aanwezigen welkom. Hij., dankte voor de belangstelling die bij den vóórverkoop is getoond waar door het succes, althans voor de Kath. Kinderuitzending, zoo goed als verzekerd is. Na medegedeeld te hebben, dat de Bur gemeester wegens diens nog niet wonen in onze gemeente verhinderd was, wensch te spr. allen een genoeglijken avond. Door het meisjeszangkoor „de Leeuwe rik" en het kinderzangkoor „de Meizoen tjes" vond een opvoering plaats van de operette „De Woudkoningin", van Mart Schuyl. Mevr. N. Boys-Kettler, die de leiding van het geheel had, alsmede Mej. M. v. d. Lijke uit Leiden, die de dansen deed instudeeren, hadden alle eer van haar werk want het geheel is tot een welverzorgd hoor- en schouwspel geworden, dat door het publiek met hartelijk applaus is ontvangen gewor den. Tot aan de pauze behoorde ook de Zeer- eerw. Heer Pastoor C. Tholenaar tot de aanwezigen. Aan het einde van den avond vond nog een verloting plaats. WARMOND De Staatspartij. Onder voorzitterschap van den heer G. van Elburg hield de af deeling Warmond van de R.K. Staatspartij haar jaarvergadering in totel „De Zon". Na de gebruikelijke opening heette spr. de aanwezigen harttlijk welkom, in het bij zonder den pastoor, kapelaan, prof. 'Cléo- phas en den spreker van dezen avond,' den heer H. S. van den Brule, lid van de Tweede Kamer. Tot zyn groote voldoéning "kon 'spreker mededeelen, dat. dank zij de activiteit vin de propagandaclub, die onder leiding van den heer van Stijn zulk een practig wérk verricht, een record aantal leden was be reikt. Ook het aantal adspirant-leden be draagt thans meer dan 80. Van de 850 stemgerechtigde kiezers zijn er thans 720 lid van de afdeeling en spreker hoopt, dat de nog niet georganiseerden de noodzake lijkheid van een sterke R.K. Staatspartij zullen inzien en alsnog als lid zullen toe treden. Nadat nog eenige mededeelingen van internen aard waren gedaan, was het woord aan den heer van den Brule, die tot onder werp van mijn lezing had gekozen: „Wat bereikte de R.K. Staatspartij?" Spreker wees er op, dat het zoowel -de kath. Ministers als de leden van de kath. Kamerfractie in de afgeloopen zittingsperi ode niet aan critiek ontbroken heeft," een critiek, die echter in de meeste gevallen niet gerechtvaardigd was. Toetsen wij de daden van dit Kabinet aan die van het voorafgaande dan zullen wij volmondig moeten erkennen, dat thans een geheel andere koers wordt ingeslagen. Pri mair is thans de bestrijding der werkloos heid en steun aan en opheffing van de be lemmeringen in het bedrijfsleven, hetgeen met het vorige Kabinet niet het geval was. Spreker wil niet zeggen, dat de Kamer fractie geheel bevredigd is en vooral met betrekking tot de paragraaf van het onder wijs is de fractie zelfs geheel onvoldaan. Het was echter voor de fractie zeer moei lijk om een andere houding aan te nemen dan zij gedaan heeft. Immers het is békénd, dat door het Ministerie „Kabinetspolitiek"" gevoerd wordt; had men derhalvê den Minis ter van Onderwijs naar huis gezonden, dan had het geheele Kabinet oritslag genomen en had men de zoo nóodige verbetering van het sociale werk moeten Stopzetten, met alle gevolgen daar aan verbonden. Dit kon en mocht de kath. Kamerfractie "niét voor haar rekening nemen.' Met een krachtig beroep om clé eenheid van de party te bewaren en té versterken, besloot spreker zijn leezame en interessante rede. Hierna werd door den secretaris een keurig verzorgd jaarverslag uitgebracht. Uit "het verslag van den penningmeester bleek, dat momenteel een klein batig saldo te boeken viel, doch gezien -de op handen zijnde ver kiezingen is versterking van de kas meer dan noodzakelijk. Bij monde van deh fie'er J. van Moorsel deelde de kascommtssié me de, dat zij de boeken in - orde- hadden- be vonden. Als leden der kascommissie voor 1939 werden hierna gekozen de heeren S. G. van Stijn, J. H. Haverkorten A. tden Blanken. Overgegaan werd tot verkiezing van een zestal leden voor de commissie van Advies, bedoeld in artikel 5. der regelen voor de voorbereiding der Gemeenteraads verkiezing. Als zoodanig werden gektfzen de heeren Mr. J. Walenkamp, A^v, Moorsel A. P. v. d. Geest, W. van Winsen, J. Sikkiiig Als candidaten voor de Provinciale Staten werden aangewezen de heeren Lefeber en Loerakker. Als afgevaardigde naar Kamer- en Staten Centrale werd aangewezen de heer C. van Leeuwen en als plaatsvervan gend lid den heer J. Luyten. Nadat van dezen avond nog eenige vra gen waren gesteld met betrekking tot het plan Westhof, waarbij de heer van den Brule mededeelde, dat het plan bij de re geering nog in studie was en omtrent de al of niet uitvoering van dit plan nog niets bekend was, werd de zeer geanimeerde bij eenkomst gesloten. ZOETERMEER Missiefilms en tentoonstelling Gisteren hield de zeereerw. heer pastoor Leusen een missietentoonstelling ten bate van armen en missie. De tentoonstelling mocht zich na de beide H. Missen en ook des middags in een zeer druk bezoek verheugen. De ver schillende lootjes werden door de meisjes gemakkelijk verkocht. En ook bij de vér- schillende andere gelegenheden, \vaar men zijn geld kwijt kon, stroomden de.dubbel tjes en kwartjes binnen. Ook de koffie en theeschenkerij, in het voorste lokaal van de school, waar de tentoonstelling gehou den werd, had druk bezoek. Onze pastoor zal zeer zeker tevreden zijn en mag met recht spreken van 'n uitstekend geslaagden tentoonstelling. Des avonds gaf pastoor een missiefilm in de groote zaal van den heer Ant. v. Well. Alle plaatsen waren uitver kocht. Gedurende de pauze zorgde de heer Balvert met het rad van avontuur, dat de guldens uit de zakken der toeschouwers in het missie- en armenpotje verdwenen. Voor dit mooie doel had ieder gaarne zijn portie over. Ook hedenavond te 7.30 uur kan men de missiefilm nog gaan zien voor 10 óf 25 centen. Men verzuime vooral niet deze mooie film te gaan zien. Men geniet en steunt tegelijkertijd Missie en armen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7