STADS NIEUWS Het Vierde Regiment Infanterie jubileert. Indrukwekkende parade. AGENDA Burgerllf ke Sland MAANHAr. fl JANUARI 1939 DE LEHJSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal Bij onze agenten '0 cent per week; f 2 60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? KANS OP REGEN. De Bill seint: Verwachting: Voor het geheele land: Aanvankelijk krachtige, later tot matig afnemende Zui delijke tot Zuid-Westelijke wind, aanvan kelijk toenemende bewolking, met kans op regen, later weer gedeeltelijk mit wellicht enkele lichte regenbuitjes, iets minder zacht. Weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaar bewolkt, stormachtig Z. Z. W. wind, 6 gr. C. Vlissingen: betrokken, krachtige Z.Z.W. wind, 7 gr. C. De Bilt: betrokken, krachtige Z. Z. W. wind, 7 gr. C. Groningen: betrokken, stormachtige Z. W. wind 6 gr. C. Maastricht: betrokken, matige Z. W. wind 6 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Sinds Zaterdag is de toestand geheel gewijzigd, De Oceaan-depressie breidde zich uit over de Noorsche Zee. Tegelijker- lijd hield het gebied van hoogeluchtdruk ever het Zuiden van ons werelddeel stand. Fen warme luchtstroom van Zuidelijke breedte drong in Centraal-Europa en het Oostzeegebied binnen en bracht allerwege een sterke stijging van temperatuur en een krachtig doorzettendt dooi tot ver over de Westelijke grenzen van Polen. Be houdens in een beperkt gebied in het cen trum van het gebied van hoogeluchtdruk in Zwitserland en het Oosten var Frank rijk, is de vorst in Centraal Eurooa geheel verdwenen. In het Noorden van Scandina vië en in Finland blijft de vorst echter streng en plaatselijk zeer streng, terwijl ook alle stations op IJsland vorst melden. Op den Oceaan is het weer thans tijdelijk zeer rustig. Een zwakke depressie ligt voor de kust van Portugal. Ten Westen van de Azoren is de luchtdruk hoog en bij New Found! and ligt een nog weinig actieve depressie. Over Groenland blijft de lucht druk hoog. He* indringen der warme lucht- massa's ging overa1 gepaard met veel neerslag. Na den inval van den dooi klaar de het weer veelal tijdelijk op en nam de regeninval weer af. De dooi is thans voor enkele dagen verzekerd en een terugkeer der vorst is thans in zicht. LUCHTTEMPERATUUR. 8.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e^.: Van Maandagnamiddag 4.33 uur tot Dinsdagmorgen 7.37 uur. HET 125-JARIG BESTAAN VAN HET REGIiMENT KUSTARTILLERIE TE DEN HELDER. Van fort Eifprins en de andere gebou wen van het garnizoen te Den Helder wap perde vanmorgen de vaderlandrche drie kleur ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het regiment kustartillerie. Om negen uur hield de garnzoenscom- manaant, majoor W. Doorman, een toe spraak tot de manschappen. Vervolgens werd met de stafmuziek een rondgang door de stad gemaakt. Om elf uur werd op fort Erfprins de ge denksteen onthuld, die aangeboden was door de onder-offcieren van het regiment- Deze gedenksteen, uitgevoerd in zwart graniet, met een op het jubileum toepas- selijken tekst in vergulde letters, is aan gebracht in de vestibule van de kazerne. Vervolgens bood overste van Heyningen namens de reserve-officieren als blijk van belangstelling en waardeering een achttal klaroenen aan, voorzien van inscriptie en fanions. Twee er van werden bij deze ge legenheid aan den regiments-commandant overhandigd. In de garnizoens IJmuiden, Hoek van Holland en Vlissingen zullen door de reserve-officieren eveneens van deze Aanbieding van een herinne ringsplaquette door de oud gedienden. Het Vierde Regiment viert feest, maar be halve het tegenwoordige Regiment ook tal van oud-gedienden. De vlaggen zijn vandaag uit. Fier wap pert de nationale driekleur van kazerne en garnizoensbureau, van gemeentegebouwen en van tal van particuliere woningen. Prachtig scheen vanmorgen het winterzon netje in den vrij kouden zuidwesten stevi- gen wind, maar dat was geen beletsel voor de feestviering. Allerminst. Want van alle kanten kwamen oud-gedienden samenge stroomd naar het terrein van het voormalig Militair Hospitaal, waar het garnizoens bureau tijdelijk gevestigd is. Terwijl op de binnenplaats van de Morschpoortkazerne de active troepen zich verzamelden, maakten de oud-gedienden zich aan den Morschsingel gereed voor hun tocht door de stad. Hier zagen we onder de reünisten o.m. Generaal Duymaer van Twist, tal van of ficieren, adjudanten en onderofficieren, maar het grootste contingent werd natuur lijk geleverd door de oud-soldaten. 't Was overigens opmerkelijk, dat het overgroote deel der reünisten geleverd werd door echte oud-gedienden. De oud ste was de 91-jarige Arie van Rijn uit Lei den. 't Behoeft niet gezegd, dat deze vete raan met buitengewone onderscheiding werd verwelkomd. Toen de commandant van het jubileeren- de regiment arriveerde, werd Arie v. Rijn aan hem voorgesteld evenals aan den gep. generaal Zeeman, die mede hier present was. Toen de oud-adjudant Geene als secretaris der Reunie-commissie op kern achtige wijze verschillende mededeelingen aan de oud-gedienden had gedaan o.m. dat er vandaag weer kuch gegeten zou worden, behalve dan dat er voor enkele heel erg aftandschen wat cadetjes waren nam overste van Mens, voorzitter der Commissie het woord om den 91-jarigen Arie van Rijn met een toepasselijk woord een medaille aan Oranjelint te omhangen, welke onderscheiding hij den geheelen dag mocht dragen. Tijdens deze plecthigheid stond het 4e Regiment op den Morschsingel opgesteld achter het vaandel en de militaire kapel der Grenadiers en Jagers. Te ongeveer 10 uur trokken de actieven af voor hun marsch door de stad, terwijl tien minuten later de oud-gedienden langs een andere route met de muziek van het Leidsch Politie Muziekgezelschap voorop hun marsch door de stad aanvingen. De reserve-officieren onder leiding van majoor Goldberg liepen voorop. De actieven marcheerden allereerst naar het Schuttersveld, alwaar overste H. D. Buurman de commandant van het jubi- leerende regiment, de troepen inspecteer de. Daarna zetten zij hun marsch door de stad voort. Het défilé. Onderwijl verzamelden zich tal van auto riteiten op het binnenplein van het Stede lijk Museum de Lakenhal, want voor dit Museum zou het défilé der troepen plaats hebben. Onder hen mérkten we op: generaal Zee man, luit.-kolonel van Hilten, van den Generalen Staf als vertegenwoordiger van den Generaal, jhi. Alting von Geusau, commandant van de le Divisie, verder ko lonel Bischof van Heemskerck, comman dant der Ie Infanterie Brigade, de Brigade der Genadiers en Jagers, met majoor Tibo, den kolonel van den Gen. Staf M. W. L. klaroenen aan den garnizoens-commandant worden aangeboden. Majoor Fabius aanvaardde dit geschenk in dank. Hiermede was deze plechtigheid ten einde. HET 125-JARIG BESTAAN VAN HET REGIMENT KUSTARTILLERIE TE VLISSINGEN. Het 125-jarig jubileum van het regi ment kustartillerie wordt te Vlissingen op fee telijke wijze herdacht. De can tine van de bomvrije kazerne was omgetooverd in een ware feestzaal door de talrijke fraaie bloemstukken. Al daar heeft kapitein mr. M. P. W. J. van def Slikke het feest geopend met een ju- bPcUmreoe, waarin hij het verleden, het heden en de toekomst, van het regiment schetste. Met het zingen van het Wilhel mus werd deze rede besloten. Namens onderofficieren en manschappen heeft de comprgnie een fr ?.ie vlag aangeboden. Om half twaalf defileerde de compagnie onder commando van kapitein van der SlP-ke voor een groot aantal autoriteiten. Na het spelen van het Wilhelmus heeft de burgemeester namens de gemeente de kustartillerie geluk gewenscht. Voo? het verdere deel van den dag staan nog verschillende feestelijkheden op het programma. van Alphen, directeur der Hoogere Krijgs school met zijn adjudant kapitein W. An- theunissen, kapt. W. C. Wensinck, kapi tein der Interdance, luit.-kolonel Drijfhout van Hooff, commandant van het 6e Reg. Veld-Artillerie, met zijn adjudant luit. Leritwieler, majoor ds. E. L. Nauta, leger- predikant. Van het gemeentebestuur waren aanwezig de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen en wethouders mr. A. Tepe, J. v. Stralen en A. Vermeij. Later arriveerde overste H. D. Buurman. Toen het défilé een aanvang had geno men hadden allen zich op den stoep voor het Museum opgesteld en terwijl de vlag gen, gespannen var. boom tot boom, in bonte mengeling in den wind wapperden, trok het leger voorbij, de res. officieren voorop. Na dit défilé ging overste Buurman naar de Beestenmarkt, waar de oud-gedienden defileerden. Wij wachtten de veteranen op voor de Lakenhal en zagen ze hier passeeren. Een merkwaardige stoet: bejaarde, dikbuikige oude heertjes, doch fier en stijf in de maat, velen met 'n traan in het oog, blij als ze waren nog eens langs de gouden kragen te mogen trekken, blij de eer van hun re giment te kunnen ophouden, blij ook zoo vele anderen afwezigen te kunnen ver tegenwoordigen. Deze stoet maakte in druk. Hij gaf een idee van voornaamheid, want deze menschen waren het sprekendst" bewijs, dat het in dienst zoo „beroerd" nog niet was. De aanwezige militaire autoriteiten wa ren ten zeerste getroffen door dit défilé en roemden als om strijd de kranige hou ding van de meesten dezer oud-gedienden. Ontvangst door het gemeente bestuur. Na het défilé recipieerde het gemeente bestuur op de groote pers van de Laken hal, waar de officieren werden ontvan gen. De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, heette allen hartelijk welkom temidden van het gemeentebestuur en bood in de eerste plaats overste Buurman en zijn jubi.eerend regiment de gelukwen- schen der Leidsche bevolking aan. Spr. zeide, dat heele bevolking deelt in de jubileumstemming rond het 4e Reg. Infanterie, waarvan de troepen en oud gedienden bij hun marsch door de stad de bewijzen mochten ondervinden. Er is tusschen 4e R.I. en Leiden een band gevormd, welke wel duidelijk tot uiting komt in de reünie der oud-gedienden. Leiden heeft de aanwezigheid van het re giment ten allen tijde hoogeiijk gewaar deerd en de stad heeft steeds de prettigste relaties met het regiment gehad. Spr. hoopt, dat het regiment nog lange jaren voor Leiden behouden blijve. Overste Buurman zegde hartelijk dank voor de woorden van den burgemeester. Deze ontvangst temidden van de historie, welke de Lakenhal herbergt, doet herin neren aan de glorie van een vroegeren roemrijken tijd. Deze jubeldag draagt er tevens niet weinig toe bij om de waarde eener goede defensie te verhoogen en in het défilé der oud-gedienden hebben zij zich waardige opvolgers betoond van de verdedigers van Leiden in vroeger eeuwen. Tenslotte brengt spr. dank aan de wel willende medewerking door de stedelijke autoriteiten gedurende de afgeloopen 70 jaar aan het 4e Regiment Infanterie ver leend en hartelijk zegt spr dank voor de aangeboden gelukwenschen. Nadat eenige ververschingen waren ge bruikt, begaf overste Buurman zich, ver gezeld van generaal Zeeman naar het ter rein van het voormalig Militair Hospitaal. Aanbieding geschenk der reünisten. Daar waren de reünisten weer verzameld onder leiding van overste van Mens ter aanbieding van een herinneringspiaquette van dezen gedenkwaardigen dag aan den regiments-commandant. Overste v. Mens zeide, dat eindelijk de dag gekomen was, waarop de oud-gedien den ondanks de burgerpet weer eens van hun liefde voor het regiment konden doen blijken. Allen voelen nog veel voor het oude Vierde. Daarom had men gemeend dezen dag niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan en als herinnering èan dezen mooien dag bood overste van Mens een bronzen plaquette aan, welke hij den com mandant verzocht te doen aanbrengen in de hernieuwde Morschpoortkazerne. Deze plaquette bevat het volgende in schrift: „Ter herinnering aan het 125-jarig bestaan van het 4e Reg. Inf., aangeboden door oud-gedienden. 1814— 9 Jan. 1939". Hierna klonk een spontaan Wilhelmus op, gevolgd door de heilkreten: „leve de Koningin, leve Prinses Juliana, leve overste v. Mens, leve generaal Zeeman". Overste Buurman dankte in hartelijke woorden van overste Mens en voor de fraaie plaquette. Hij zeide, dat onder de vele herinneringen van dezen dag de aanbieding dezer pla quette misschien wel de onvergetelijkste zou zy'n. Wanneer de nieuwbouw der ka zerne gereed zal zijn, zal zij een goed plaatsje in het hoofdgebouw vinden. Spr. herinnerde dan aan zijn luitenants- uit de geschiedenis van het Oude Vierde. Spr. herinnerde dan aan zij luitenants- tijd in 1906, toen hij zijn soldaten zoo on geloof elijk kon laten tippelen. Weteri juL lie nog wel, vroeg spr.? Weten jullie nog wel, hoe ik de meis jes van de H.B.S. heb afgeleerd met sneeuw ballen te gooien naar de troep? Herinneren jullie nog den overste van Mens? Herinneren jullie je nog majoor Geene, toen een keukenwagen in de sloot reed? Spr. geeft de verzekering, dat hij met vreugde, blijdschap en trots aan dezen dag zou terugdenken. Inmiddels waren de „jubileerende" sola- ten aan den koffiemaaltijd gegaan en na af loop van de plechtige overhandiging der plaquette begaven ook de oud-gedienden zich aan tafel, 't Behoeft niet gezegd, dat zij zich de „oude kuch" eveneens goed lie ten smaken. Hier vonden de oude makkers zich op nieuw weder. Hier werd tevens besloten tot het zenden van het volgend telegram aan H.M. de Ko ningin: De oud-gedienden van het 4e R. R. sa men vereenigd bij het 125-]arig bestaan van dat Regiment betuigen Uwt Majesteit hun warme trouw en onafhankelijkheid. v. MENSCH, voorzitter W. GEENE, secretaris. Filmvoorstelling in de Gehoorzaal. Hedenmiddag te 2 uur waren alle jubilee renden tezamen in de Stadsgehoorzaal, wel ke tot in de uiterste hoeken gevuld was. Precies te 2 uur werd deze filmvoorstel ling geopend met een welkomstwoord van overste H. D. Buurman. Hij wees hierbij in korte trekken op de geschiedenis van het Wilhelmus, waarvan vervolgens het eerste couplet gezongen werd. Spr. wenschte hierna allen een gezelligen middag toe. Daarna nam de filmvoorstelling een aan vang. Vertoond werd het fraaie filmwerk „De Charge van de Lichte Brigade", een in teressant filmwerk, welwillend ter beschik king gesteld door de directie van het Luxor-theater. Hiervoor waren alle aanwe zigen natuurlijk een en al aandacht. Te 4 uur werd door overste Buurman re ceptie gehouden op het garnizoensbureau. Vanavond is er een f eestvoorstelling in dg Stadsgehoorzaal. Hierop komen we mor gen nader terug. INSTITUUT VO(jR CULTUREELE FILMS De avonturen van Maja de Bij. Voor het instituut van cultureele films werd Zaterdagmiddag in het Casino-thea ter alhier vertoond de wonderschoone film „De avonturen van Maja de Bij", naar het bekende boek „Die Bune Maja und Ihre Afcentener". Deze film over het leven der bijen is dubbel interessant, omdat hier een prachtig cultureel gegeven gestoken is in een ro mantisch filmgewaad en men het leven der bijen ziet als een geschiedenis, een ver haal vol wondere avonturen. De talrijke aanwezigen, die deze schoone film zagen, hebben zeer genoten. Vooraf ging een één-acter over de kracht der plantengroei. Zaterdag a.s. zal worden vertoond de film: Wonderen van het heelal. HERSCHOLING HOTEL-, CAFé- EN RESTAURANTBEDIENDEN. Men bericht ons, dat a.s. Dinsdag 10 Ja nuari een aanvang zal worden gemaakt met den cursus in bovengenoemde bedrijven. De cursus zal evenals verleden jaar onder algemeene leiding staan van den heer A. Th. Doove, terwijl de leeraren, welke ver leden jaar hun krachten gaven, allen we der dit jaar hun beproefde medewerking zullen verleenen. f Er zal les worden gegeven in menuleer, keukenleer, serveerkunde, Fransch en meer dere. vakken. Aanmelding tot toelating kan alsnog ge schieden tot voor de aanvang der cursus in café-rest. „Royal", Doezastraat, waar ook de lessen zullen worden gegeven. De aanvang der cursus is bepaald op des morgens 9 uur. Fokkers-vereeniging D.S.V. Bovengenoemde vereeniging had met een elftal leden collectief ingeschreven op de Konijnententoonstelling van de vereeniging „Het Raskonijn" te Katwijk aan Zee. Ze wist daar vier eerste prijzen, zes tweede, en vier derde prijzen te halen in verschil lende kleuren. Een mooi resultaat. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST Plannen tot vorming van een gemengd koor. Het bestuur der Maatschappij voor Toon kunst heeft het initiatief genomen tot vor ming van een groot gemengd koor. Het plan is: met medewerking van het Residen tie-orkest, groote en soms ook kleinere standaardwerken uit te voeren. Frits Schuurman, de onlangs benoemde direc teur-dirigent van het Residentie-orkest, is bereid gevonden, de leiding over het koor op zich te nemen. Kan het beter: de opper ste leiding van koor en orkest in één hand? Ook bestaat het voornemen, een kerkcon- cert te geven met medewerking van een so list: b.v. van mevrouw Jo Vincent. Onge twijfeld werd het gemis gevoeld van het Afdeelingskoor van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst en van Sursum Corda, die beide werden opgeheven. De trouwe bezoekers misten de artistiek uitge- WIE NU Z'N WASCHGOED BUITEN WAAGT, DIE ZIET ZICH DRA GEWROKEN. HET GOED MOET WORDEN AFGEZAAGD. VEREENIGDE-WASSCHERIJEN WITTE SINGEL-13-LEIDEN TELEFOON12 0b LEIDEN. Dinsdag „Geloof en Wetenschap", lezing px*of. dr. B. H. Molkenboer O.P., over: „Dante". Turk, 8.15 uur. Woensdag. R.K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsver. Café Bremmer, 6 uur. Woensdag. Propaganda- en filmavond der Ned. Reis ver. v. Kath. in de boven zalen van restaurant „Royal", Doe- zastrtaat, 8.15 uur. Woensdag, Fritz Hirsch Operette „Es war einmal ein Walzeï", Schouwburg 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 7 tot en met V r ij da g 13 Jan. a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, Tel. 523. Apotheek „Hulp der Menschheid" is deze week voor 't laatst dag en nacht geopend. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek. Wilhelminapark 8, Tel. 274. LEIDEN. Ondertrouwd: H. H. Gottmer, jm. 23 j. en J. P. de Haan jd. 18 j. J. de Graaf jm. 21 j. en J. M. W. v. Kampen jd. 22 j. Geboren: Arie Simon z. v. K. Dubbel dam en A. A. Deelder. Jozina Wilhelmina d. v. A. Segaar en M. H. Verboon. Ma ria Johanna d. v. J. H. Sira en C. H. Stou ten. Johannes Jacobus Jozef z. v. P. C. Bik en S. v. Atten. Gerardus z. v. P. M. Hageman en D. Biegstraaten. Nicolaas Johannes z. v. J. P. Langezaal en C. H. v. Du uren. voerde groote werken al even zeer als de medewerkende koorleden. In een stad als Leiden moet een koor als hierboven ge noemd toch kunnen bestaan. Zelfs kunnen bloeien. Nu wordt de gelegenheid weer ge steld hiertoe terug te komen. Een nieuw Toonkunstkoor wordt in 't leven geroepen! De oprichting zal Donderdag 12 Januari a.s. gebeuren, en de bijeenkomst is op dien avond gesteld op 8 uur in de groote zaal van het schoolgebouw aan de Nieuwë Rijn. De bedoeling van deze bijeenkomst is, dat elkeen, die smtak heeft voar geschoolde koorzang', blijk van belangstelling zal ge ven en liefst zich zal opgeven als medewer kend lid. Moge de goede opzet slagen! MUZIEKSCHOOL TOONKUNST Aanstelling 5e leerkracht voor piano Naar wij vernemen is met ingang van heden benoemd tot leeraar in het piano spel aan de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alhier de heer Jo van den Boogert. Jo van den Boogert werd geboren te Zaandam op 23 November 1913. Hij ontving zijn opleiding op het Amsterdamsche Con servatorium, waar hij leerling was van Ulfert Schulst voor piano, van Sem Dres den voor de theoretische vakken en van Richard Boer voor ensemblespel. Tijdens zijn conservatoriumstudie verwierf hij na vergelijkend examen een rijksstudiebeurs. In 1935 deed hij eindexamen en werkte vervolgens onder leiding van Willem An- driessen voor het solisten-examen, hetwelk hij in Februari 1936 met goed gevolg af legde. In hetzelfde jaan nam hij deel aan het te Weenen gehouden „Internationales Wettbewerb für Gesang und Klavier", waar een jury van vermaarde pianisten en paedagogen hem de eereprijs (zilveren medaille) toekende. Sindsdien trad hij her haaldelijk op zoowel in de concertzaal als voor de radio. Nog kunnen wij mededeelen, dat de be noeming van den heer v. d. Boogert niet is geschied ter voorziening in een vacature, maar in verband met de sterke toeneming van het aantal leerlingen, welke de aan stelling van een vijfde leerkracht voor piano noodzakelijk maakte. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijvingen. 7233. Nederlandsche Lichtbouwplaten Industrie „Factotum". Leiden, Maredijk 163. Fabricee- ren en verhandelen van lichtbouwplaten en handel in aanverwante artikelen, Venn.: J. C. J. Ouwehand, Amsterdam (H.V.) en H. B. Gersmann, Den Haag (H.V.) 7284. Fa. D. J. van Driesum. Leiden, Mare 110, apotheek en handel in verbandstoffen. Venn.: W. F. van Driesum (H.V.), E. J. van Driesum en D. J. van Driesum, Leiden. Gevolm.: E. J. Spier, Leiden. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld naar de gestes van het Effecten kantoor J. Brugman en Co., welk kantoor onlangs is gesloten.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2